Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. dat Hij al liet Gereformeerde volk ook kerke lijk vereenigt, opdat wij met elkander zingen kunnenAls de Heere de gevangenen Sions wederbracht, waren wij gelijk degenenen, die droomen. Toen werd onze mond vervuld met lachen en onze tong met gejuich. Toen zeide men onder de heidenen De Heere heeft groote dingen aan dezen gedaan. De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd. De Heere wendt onze gevangenis, ge lijk waterstroomen in het droge. Bouma. De Christelijke Kweekschool en het examen. Dezer dagen'worden de examina gehouden, welke voor onze jongelieden de deur openen, waardoor zij gaan moeten om als onderwijzer of als onderwijzeres in de school te kunnen optreden. De Christelijke normaalschool van Middelburg, welke zich jarenlang met den ar beid der opleiding belast heeft, had een zeer goeden naam. Zooals bekend is, groeide zij ver leden jaar uit tot een Kweekschool en al haar leerlingen gingen tot de laatste over. Zeventien leerlingen boden zich voor het examen aan en slaagden allen. Wij verblijden ons met de leer aren en de leerlingen over deze goede uitkomst, welke de verwachting wekt, dat de Kweek school ook in de toekomst op den ingeslagen weg met vasten tred zal voortgaan. Het is ook een geruststelling voor de ouders, die hun kin deren aan haar de opleiding toevertrouwden. De Heere zegene bij voortduring deze eerste Christelijke Kweekschool in Zeeland en gebiede Zijne rijke gunst over allen anderen arbeid voor dit doel. De taak der opleiding van onze toekomstige- onderwijzers en onderwijzeressen wint met elk jaar in gewicht en er hangt zoo veel van af, hoe deze taak behartigd zal wor den. De oude garde, die met zooveel toewijding en zooveel opoffering het Christelijk onderwijs heeft gediend, sterft weg en het is zoo noodig dat het komend geslacht by ruimer middelen dezelfde liefde tot het onderwijs moge hebben. De Heere geve daartoe een ruime mate van Zijn geest. Bouma. UIT HET LEVJKM. Een drukfout. Het is voor een schrijver niet mogelijk op het groote jachtveld der drukfouten alle hazen te vangen. Maar de vorige week heeft de zetter mij iets laten zeggen, wat toch al te vreemd klinkt. Ik schreefwanneer een prediker ernstig bidt en ijverig studeert. En de zetter maakte er vanwanneer een prediker eeuwig bidt. De verstandige lezer zal wel hebben begrepen, dat er iets anders moest staan, maar ik wilde het hier toch even zeggen. Ja, zoo'n zetter kan leelijk iemands woorden verdraaien maar het moet ook wel een heele toer zijn altijd goed wijs te worden uit onze hieroglyphen. De bidgtond voor Vrederust". Ds. Donner verzocht mij met een enkel woord in het Zeeuwsch Kerkblad de aandacht te willen vestigen op onze Jaarvergadering. Wie zou zoo'n verzoek kunnen weigeren. De Jaar vergaderingen van, laat ik maar zeggen, de vrienden van „Vrederust" zijn gezocht en ge wild. Het agendum voor 19 Mei geeft een rijk menu. Allereerst de bidstond van 1011 uur, waar ds. Bouma van Middelburg en ds. Waardenburg van Bruinisse voorgaan, 's Mid dags verslagen, verkiezingen, voorstellen. En eindelijk een referaat van ds. G. Doekes over „De opvoeding van het zwakzinnige kind". Kome ieder, die gelegenheid en genegenheid heeft getrouwelijk op. Vooral Zuid-Beveland en Walcheren hebben zoo'n voorrecht, dat ze zonder veel tijdverlies al dergelijke gelegenhe den kunnen bijwonen en door hun tegenwoor digheid veraangenamen. Voor hen, die van „over water" moeten ko men, is dit veel moeielijker. Voor Schouwen treft het al heel ongelukkig, nu er maar één boot vaart. Goes of Bergen op Zoom zou veel beter verzamelplaats zijn voor de Zeeuwsche broeders bij alle voorkomende gelegenheden. Laman. ZENDING. bezocht worden door bekende buitenlandsche arbeiders op het gebied der Zending. Zooals bekend is, zal de Zendingsconsul, dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, als dan in ons land zijn, en, naar men hoopt, aan de besprekingen deelnemen. Deze Conferentie valt ook samen met het gouden feest der Ned. Ver. voor Israël, dat bijgewoond zal worden door vertegenwoordigers van de Zending onder Israël in het buitenland, en afgevaardigden ter Wereld-Conferentie te Stockholm. Door het Comité voor de Zendingsconferentie zyn benoemd tot leden van de Commissie van uitvoering de H.H. P. E. Barbas, C. P. van Eeghen, L. J. van Wijk en P. van Wijk Jr. Ned. Zendingsconfcrentie. Ons gewerd het verzoek onderstaand stukje in het Kerkblad op te nemen. Omdat er lezers kunnen zjjn, die voornemens zijn deze confe rentie te bezoeken, voldoen wy gaarne aan dit verzoek. De Algemeene Nederlandsche Zendingscon ferentie zal dit jaar haar 25-jarig bestaan her denken. Deze herdenking zal plaats vinden op feestelyke wyze, van 23—27 Oct., te Amsterdam. De Zending in onze Overzeesche bezittingen en wat haar kan bevorderen zal besproken worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze Conferentie Zomerconferentie voor Zendingsstudie Het vorig jaar werd met buitengewoon succes een .conferentie voor Zendingsstudie gehouden te Lunteren. Het plan bestaat dezen zomer wederom zulk een conferentie te houden, ja, als een voldoend aantal deelnemers zich opgeeft, wil men twee van zulke conferenties organiseeren de eerste zou dan van 17 Augustus, en de tweede van 1016 Augustus duren. Een ieder mag eraan deelnemen, hoewel voor keur gegeven wordt aan jonge gemeenteleden, die later in de gelegenheid en in staat zijn een Zendingsstudiekring te organiseeren of te leiden. Zeker is het denkbeeld niet kwaad, dat onze verschillende Zendingscommissie's of -vereeni- gingen afgevaardigden zenden met geheele of gedeeltelijke vergoeding van onkosten. Zulk een conferentie is belangrijk om onder scheidene redenen. Men wordt er in onder wezen hoe Zendingsstudie beoefend kan worden op de beste manier en met het meeste resultaat. Er gaat ook van zoo'n conferentie een bezielende kracht uit, een opwekking zich geheel te geven aan den arbeid van Gods Koninkrijk. Ook bestaat er gelegenheid bekwame sprekers te hooren; wij noemen b.v. prof. dr. H. Bavinck, dr. Brouwer, Rector der Nederl. Zendingsschool te Rotterdam, de heer Van Wyk, Secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, enz. De omgang met Zendingsvrienden uit andere kringen kan ook niet anders dan verfrisschend werken. Bo vendien zullen onderscheidene zendelingen op deze conferentie tegenwoordig zijn, o. a. ook onze Miss. Dienaar ds. Merkelyn. En zoo zouden wij meer voordeelen kunnen opnoemen. De kosten bedragen per persoon f 8,50, bene vens f 3.50 inleggeld. Doch hiervoor krijgt men 7 dagen logies en voeding. Wie er meer van weten wil vrage gratis een programma aan by den heer J. W. Gunning J.H.zn., Delft, Oude Delft 210. Adresverandering. Tot dusver moest men Islam en Christendom, het boek, dat op onze studieclubs behandeld wordt, bestellen bij den heer Gunning te Delft. Hierin is nu verandering gekomen. Het adres is gewordenden heer A. J. C. van Seters, Javastraat 78, Den Haag. Bij minstens 4 exem plaren besteld, bedraagt de pry's f 1,per stuk. Ik ken iemand, die een exemplaar van Islam en Christendom over heeft, en dus wel missen wil. Wie wil dit exemplaar voor f 1,hebben Er mankeert niets aan. Liefhebbers gelieven zich by my op te geven. J. D. Wielenga. Evangelisatie. Bij eiken arbeid, die ondernomen zal worden, is noodig de bronnen aan te wijzen, waaruit de onkosten kunnen worden bestreden. Ook in het werk der Evangelisatie staan de betrokken Ker keraden voor de vraag, op welke wyze de be- noodigde gelden kunnen worden bijeengebracht. De arbeid betreft het terrein waar geëvan geliseerd wordt. Daar allereerst dus heeft de commissie voor Evangelisatie by personen aan te kloppen, die voor de komst van Gods Ko ninkrijk in eigen onmiddelyke omgeving eenige stoffelijke gave kunnen afstaan. Nu is er byna niemand, die in zijn hart voor den dienst van God nog voelt, of hy kan voor zichzelve nog wel iets bezuinigen, en daardoor met eenige maandelijksche of jaarlyksche vry willige bydrage de pogingen van de Kerk van Christus steunen, om den troon des satans neer te werpen. Bo vendien worden de inkomsten gevonden uit collecten, te houden by predik- en leesdiensten en uit de busjes bij catechisatie en Zondagsschool, in vereenigingen en by huiselijke feesten. Ver geten de weinige geloovigen daar ter plaatse echter, dat God de Heere hun eerst gaf, opdat zy zouden kunnen geven, of huldigen ze in de practyk van hun leven den regel, dat zy zelf volop moeten hebben in voedsel, in kleeding, in huisraad, in middelen om zaken te dry ven, het verstand te verryken, voor de toekomst der kinderen te zorgen, en dat eenig overschot den dienst des Heeren nog mag ten goede komen, dan zyn er voor den betrokken Kerkeraad rede nen, om met allerlei zedelijke middelen op hun overtuiging en consciëntie in te werken. Is God niet karig voor hen, wee dan, als zy karig zyn voor 's Heeren dienst. Zedelyk verantwoordelijk voor het totaal be drag der onkosten is de Kerk, van wie evan gelisatie-arbeid uitgaat, aan wie de door haar benoemde commissie dan ook jaarlyks verant woording doet. Zulk een plaatselijke Kerk heeft er zich goed van bewust te zijn dat zij alles wat in haar ver mogen is in het werk dient te stellen om voor dezen arbeid Godes, genoegzame middelen ter beschikking te krijgen. Daartoe worde zy over vloedig werkzaam. Zy kan leden van den Kerke raad, of gemeente-leden, of leden van de com missie van Evangelisatie in de gemeente doen rondgaan, teneinde contribuanten te winnen, die maandelijks of jaarlyks dezen arbeid finan- tiëelen steun bieden. Is het aldus bijeengebrachte nog ontoereikend, dan ga de Kerkeraad er toe over jaarlyks één of meer collecten te houden ter dekking van het tekort. Als het maar eenigszins kan, moet het benoodigde bedrag in eigen kring worden gevonden, ook al worden daardoor tijdelijk van de gemeente bijzondere finantiëele offers gevraagd. Wel veel moet er worden gegeven voor Gods zaak, maar als God het geven aan Zijn volk nooit moede wordt, hebben de zynen het geven voor zijn dienst ook nooit moede te worden. Is eenige Kerk echter ten eenenmale on machtig om uit eigen kring het benoodigde by een te brengen, dan richte zij een verzoek om finantieëlen steun naar de Deputaten der Classe, die na onderzoek of deze aanvrage ge wettigd is, zich zoo noodig in correspondentie stellen met genabuurde Kerken of in het al gemeen met Kerken van wie zelf geen evange lisatie-arbeid uitgaat, teneinde vanwege de be trokken Kerk iemand aldaar te doen rondgaan, tot het winnen van j aarlyksche contribuanten. Gods volk in deze omgeving met dankbaar heid zij het erkend heeft stoffelijke wel vaart van Zijn God ontvangen. Zal het dan menigeen niet een eere zyn, een vry willig offer neder te leggen op het altaar der Evangelisatie Maar ingeval het benoodigde kapitaal zoo groot is, dat ook dan nog niet de posten van ontvangst die der uitgaven kunnen dekken, besluite de classe één pf meer extra-collecten voor dit doel in de Kerken te houden, opdat de voortgang van het werk des Heeren uit ge brek aan middelen niet worde vertraagd. De gedachte om alsdan het ontbrekende uit de classical e kas voor hulpbehoevende Kerken aan te vullen, is niet voor verwezenlijking vat baar. Eén derde deel van de opbrengst dier collecte wordt immers afgedragen ter voorzie ning in de nooden van hulpbehoevende Ker ken in ons vaderlandhet overblijvende is ternauwernood genoegzaam om, naar besluit der Particuliere Synode van Zeeland als Ker ken der provincie, de classe Middelburg te steu nen voor de Kerken van Domburg en West- kapelle. Blijft hulpbetoon aan die classe noodig} en noodig in dezelfde mate als ten vorigen jare, dan zal ongetwijfeld de classe Axel even van harte finantieël haar de helpende hand blijven bieden, als zij zedelyken steun op loyale wyze aan deze classe biedt, bestaande in hulp in den predikdienst op de evangelisatieposten Breskens en Aardenburg. Maar ook al krimpe de classe Middelburg het bedrag barer finan- tieële aanvrage op de e. k. Part. Synode in, dan maakt reeds een andere classe zich op om by de Kerken der provincie voor hulpbehoevende Kerken aan te kloppen en is er in plaats van vermindering eer een stijging in deze bedra gen te wachten. Voor ons is de uitweg, om, indien noodig, het aantal onzer classicale collecten met één te vermeerderen, en wel met een collecte voor gemeenschappelijken evangelisatiearbeid. Er komt meer en meer liefde in de Kerken voor dezen heerlijken arbeid. Op velerlei wyze begint de liefde-drang zich te openbaren. Er worden blijken gegeven van mee-bidden, mee voelen, mee-leven, mee-yveren, die het hart verkwikken. En ook blijkt, dat het besef by Gods volk nog niet is uitgesleten, dat de tijde lijke goederen niet de hunne, maar Godes zijn. Daarom verheugen ze zich, dat ze kunren en mogen geven. Geven, uit liefde tot den Heere! Geven, in gehoorzaamheid aan Zijn bevel dwingt ze om in te komen, opdat myn huis vol worde Geven, tot grootmaking van 's Heeren naam, onder de vervreemden en vreemdelingen van de verbonden der belofte In het kunnen en willen geven, in het ver mogen en de bereidwilligheid van het geven wordt ook hierin openbaar de macht en de heerlijkheid van uw God. Lammertsma. te Oude Pekela: te Idskenhuizen te Hellevoetsluis te Oosterzee te Zwolle te Oldehove TWEETAL te Middelburg Cds. J. J. Miedema te Gro ningen B, dr. J. Ridderbos te Meppel ds. G. Chr. Aalders te Tzummarum, ds. T. Gerber te Winsum ds. J. H. Beumee te Ure terp, ds. H. A. Kievits .te Sleen ds. D. Smallegange te Brielle, ds. A. Yoogel te Putters- hoek ds. J. M. J. de J ong te Raard, ds. E. v. d. Laan te Wyckel. BEROEPEN ds. W. Veder te Breukelen; ds. H. A. Kievits te Sleen te Hollum en te Ambt Vollenhove: cand. Joh. Kwak te Amsterdam; te Hellevoetsluis ds. A. Voogel te Puttershoek te Onstweddeds. S. Kamper te Haastrecht. BEDANKT voor Watergraafsmeer: ds. C. Lindeboom te Gorinchem voor Gramsbergen: ds. B. J. Lambers te Avereest. Ds. P. E. v. Schaik, te Zonnemaire, hoopt Zondag 21 Mei afscheid te preeken en te Anna Jacoba Polder den daaropvolgenden Zondag zyn intrede te doen, na bevestiging door zyn vader ds. P. v. Schaik emer. pred. te Nieuw Lekkerland. Door de Classis Zwolle is candidaat J. Kwak praeparatoir onderzocht en hem vrijheid gegeven om te staan naar de bediening des Woords en der Sacramenten. De Theol. Schooldag wordt gehouden Woensdag 5 Juli te Kampen. Als sprekers hopen op te treden o.a. ds. G. Doekes, van Nieuwdorp, en de Prof. Bouwman, Honig en Noordtzy. Eenheid van opleiding. Het volgende voor stel werd door de classis Zwolle aangenomen „De vergadering kennis genomen hebbende van het voorstelZaandam inzake eenheid van opleiding en van de motie der kerk van Kampen te dier zake, lettende op hetgeen in 1892 over eengekomen is omtrent het beginsel der kerke lijke opleiding alsmede op de beroering door bovengenoemd voprstel in vele kerken gewekt is, met het oog op het toen overeengekomene en den vrede der kerken, van oordeel, dat het ongewenscht is verder op deze zaak in te gaan". Dit voorstel zal op de particuliere Synode gebracht worden. Ook besloot dezelfde classis om ter Partic. Synode te brengen het voorstel om het aantal hoogleeraren der Theol. School met één te ver meerderen. Ds. A. Merkelijn verzoekt ons der kerken mee te deelen, dat voortaan zyn adres is Haringkade le, Scheveningen. Zeeuwsche Predikanten-Conferentie. Ingevolge de mededeeling der roepende Kerk voor de a.s. Prov. Synode, geeft het modera- men by dezen kennis a. Dat de a.s. Conferentie D. V. zal gehou den worden te Goes op Donderdag den 15 Juni b. dat de vergadering zal aanvangen te tien ure precies. c. dat het agendum is vastgesteld als volgt 1. Openingswoord van den Voorzitter. 2. Lezing der Notulen. 3. Referaten van Dr. A.t Kuyper Jr. van Rotterdam over „De mystiek in het Gereformeerde leven." Ds. Doekes van Nieuwdorp „Het ambt der geloovigen". Ds. Lammertsma van Axel „Vraagt de ontplooiing van het Kerke lijk leven om vermeerdering van ge zangen Ds. Postema van Biezelinge „De actualiteit van het Kerkelijk leven". 4. Aanwy zing van onderwerpen en uitnoo- noodiging van referenten voor de volgende conferentie. 5. Sluiting. d. dat op de vorige vergadering het mode- ramen is opgedragen op deze conferentie een reeks onderwerpen aan te bieden, waarom de collega's vriendelijk verzocht worden, als zy een of ander onderwerp behandeld wenschen te zien, hiervan opgave te doen by den Scriba vóór Woensdag den 24 Mei a. s. opdat deze tijdig kunnen worden gepubliceerd, ten einde op de vergadering zelve spoediger tot een keuze te komen. Het moderamen, L. Bouma, Praeses. R. J. v. d. Veen, Assessor, J. J. Koopmans, Scriba. Middelburg, Goes, Grypskerke, 10 Mei 1911.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 2