Het voorstel Zaandam. Kerk en Schoolnieuws. Offieiëele Berichten, Voorstel. Verantwoording van Liefdegaven. len der taal enz. hier te lande moesten wor den eigen gemaakt. Inderdaad blyft de opleidingskwestie bran dend. Moge de Synode de zaak tot een goed eind brengen, hetzij door staande de vergade ring de opleiding te regelen, hetzij door het benoemen van een commissie om de oplossing te vinden. Yan harte hopen wij ervoor bewaard te wor den, dat de Zendingsschool te Rotterdam ter opleiding zou worden aangewezen J. D. Wielenga. In „Zeeuwseh Kerkblad" is tot nog toe (30 Maart) niet veel geschreven over bovengenoemd voorstel. Het stuk zelf is er in opgenomen met de toelichting der Zaandamsche broeders en enkele officieele verklaringen van de Kam per Hoogleeraren en den Kerkeraad van Gro ningen A. Daarbij nog een klein ingezonden stukje van een lezer. Dat is alles. Nu ben ik ook niet van plan er veel van te zeggen. Maar toch iets. Ik wil beginnen met uit te spreken, dat ik niet gaarne twijfel aan de goede bedoeling dier broederen. Eenheid van opleiding achten zy gewenscht. En wie zou dat niet verlangen Het wenschelijke daarvan staat boven allen twijfel vast en zal door iedereen worden toe gestemd. Toch spyt het mij, dat dit voorstel er ligt. Om twee redenen. Ten eerste om de Theolo gische School, en ten tweede om de rust en den vrede der kerken. Wat de eerste reden betreft, ik vrees, dat de Theol School spoedig weg 'zou zyn, indien dit voorstel werd aangenomen en uitgevoerd. Yan het zelfstandig bestaan dier School blyft, dunkt my, weinig over. Ik kan my niet voor stellen, dat er voor zulk een overblyfsel van de Theol. School nog heel veel gevoeld zal worden. Door de Professoren niet, die dan aan handen en voeten gebonden zijn, zooals Prof. Bouwman zich uitdrukten door de kerken niet, die dan dat laatste restantje ook wel ca deau zullen willen geven. De achteruitzetting der School zou my ten zeerste smarten. Ik heb al mijn opleiding daar genoten. Yan achter mijns vaders ploeg ben ik naar Kampen getogen en heb alleen daar gestudeerd. Dat moge nu wel een onweten schappelijk en zeer gebrekkige opleiding ge weest zijn, in veler oog, toch schaam ik mij daarvoor niet. Naast God heb ik dus veel aan die Kamper School (en het gymnasium aldaar) te danken en daarom blijf ik die in richting liefhebben en hoogachten. Niet gaarne zie ik dus, wanneer, zij het ook met goede be doelingen, iets voorgesteld wordt dat haar schadelijk zou zijn. En dat vrees ik van het voorstel der Zaandamsche broeders, gelijk ook velen in den lande deze vrees koesteren, ja zelfs de vaste overtuiging daarvan hebben. Ook voor de rust en den vrede der Kerken spijt het my, dat dit voorstel is rondgezonden. Er is vaak zooveel wantrouwen. Maar hoe zal men dat overwinnen, indien telkens weer getornd wordt aan het eens gegeven woord, aan het beding van '92. Het behoeft ons dan waarlijk niet te verwonderen, dat het onder linge vertrouwen niet al te sterk is. Gelukkig begon het wat te beteren. Ten minste er was vrede, er was rust in de kerken. Van beroeringen hoorde men niet. Tenzij dan op enkele plaatsen. Of daar misschien in de eene of andere richting gedreven werd, weet ik niet. Vermoedelijk kan dat wel mee een oorzaak van onrust geweest zijn. Vooral de ineensmelting van twee plaatselijke kerken is nog al eens moeilijk. Hier in Zaamslag is de ineensmelting het vorige jaar tot stand geko men. Gelukkig mag ik zeggen, onder 's Hee- ren zegen, op een zeer kalme wyze en tot ver warring en verdeeldheid heeft het geen aan leiding gegeven. Nu vrees ik, en velen met mij, dat dit voor stel aan die rust in pnze kerken (ik spreek in het algemeen) geen goed zal doen. Kon er iets gevonden, dat van weerszijden blijmoedig werd aanvaard, dan zou ik my daar zeer in verheugen. Maar als een voorstel duchtig be streden wordt, omdat het velen pynly'k aan doet, en als de Professoren van de Theol. School eenparig hun stem daartegen verheffen, dan is het gevaar van verstoring der* rust zeker niet denkbeeldig, indien toch maar zulk een voor stel werd doorgedreven. Daarom hoop ik, dat de kerkeraden, evenals ook Zaamslag gedaan heeft, het eenparig ter zyde leggen. Blijve alzoo de vrede bewaardworde het vertrouwen onder ling gesterktleve de Shool weer krachtig op geve de Synode haar een vijfden Professor en zy het alles tot heil der kerken en ter verheer lijking Gods! R. Hamming. DRIETAL te Zwolle (vac. ds. Ploos v. Amstel) ds. J. Douma te Leiden ds. J. G. Meijnen te Vlaardingen ds. W. Veder te Breukelen. te Glanerburg ds. F. Bruinsma te Scharendijke ds. H. Buwalda te Exmorra ds. B. J. Lamberts te Avereest. TWEETAL te Hollandscheveldds. R. Sybrandy te Zalt- Bommel cand. W. Fokkens te Stadskanaal, te Hijlaardds. J. Bolman Jr. te Oostwolde ds. O. N. Oosterhof te Westerbork. BEROEPEN te Westerembdends. Th. A. Bergsma te St. Jacobi Parochie te Wons ds. H. Buwalda te Exmorra te Alphen: ds. J. Douma te Leiden; te Hollandscheveld ds. R. Sybrandy te Zalt- Bommel. AANGENOMEN naar Zuid-Beijerlandds. S. Greijdanus te Rozenburg. BEDANKT voor Oldemarktds. O. N. Oosterhof te Wes terbork voor Hindeloopends. K. Oussoren te Opperdoes voor Baarn: ds. J. L. Schouten te Watergraafs meer. Aan de Theol. School slaagde voor het semi-cand. examen de heer P. Hekman, van Zuidbroek. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Meliskerke geeft kennis aan de Kerken in de Classe Mid- burg, dat de e. k. Classicale Vergadering zal gehouden worden op Dinsdag 2 Mei. Punten voor het Agendum gelieve'men tijdig te bezorgen aan, en worden ingewacht vóór 15 April bij den Actuaris den WelEerw. Heer ds. C. J. de Kruyter te Oostkapelle. Namens de roepende Kerk, Ds. K. Veen, Praeses. K. Houterman, Scriba. Onderstaand Voorstel met Toelichtingen is in gediend bij den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam, en wordt aan de Gerefor meerde Kerken ernstig aanbevolen. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te besluit, aan de Classevoor te stellen, het volgende voorstel te brengen ter Particuliere Synode van De Gereformeerde Kerken, vergaderd in Par ticuliere Synode vanovertuigd, dat het ten zeerste in het belang der Gereformeerde Kerken in Nederland zal zijn, te komen tot eenheid in zake de opleiding voor den Dienst des Woords, en van oordeel, dat die eenheid kan verkre gen worden door byeenbrenging en samenwer king van de Theol. School der Kerken en van de Theol. Fac. der V. U., mits met eerbiedi ging, handhaving en waarborging van beider zelfstandigheid, stellen aan de Generale Synode der Gerefor meerde Kerken, die te Zwolle byeenkomt, het navolgende voor I. De Gereformeerde Kerken, in Generale Synode vergaderd, besluiten, aan de Vereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag een overeenkomst voor te stellen tot samenwerking tusschen de Theol. School der Kerken en de Theol. Fac. der Y. U. met be houd van beider zelfstandigheid, en wel op de onder a—i aangegeven wyze. oBeide inrichtingen blyven ieder voor zich geheel vrij in het bepalen der vakken, die ze doceeren, en in de wyze, waarop ze hun colleges en examens inrichten. b. Tot de colleges der Theol. School wor den, behoudens andere daarvoor door de Ker ken te stellen voorwaarden, geen Studenten toegelaten dan met bewijs, dat ze reeds gedu rende -één"jaar'•■de colleges der Theol. Fac. hebben gevolgd. c. Tot het Candidaatsexamen der Theol. School worden, behoudens andere daarvoor door de Kerken te stellen voorwaarden, geen Studenten toegelaten dan die gedurende min stens twee jaar de colleges der Theol. School hebben gevolgd en bewys overleggen, dat zij met goed gevolg het Candidaatsexamen heb ben afgelegd voor de Theol. Fac. der Y. U. d. Yoor wat het aantal college-uren der Theol. School en der Theol. Fac. aangaat, wordt een overeenkomst getroffen, die de goed keuring heeft der Gereformeerde Kerken eener- zyds en der Yereen. voor Hooger Onderwys anderzjjds. e. Jaarlijks wordt de regeling der uren voor de colleges vastgesteld door overleg tusschen de Hoogleeraren der Theol. School en der Theol. Fac., na goedkeuring, voor wat de Theol. School aangaat, door haar Curatorium, Yoor wat de college-gelden betreft, wordt overeengekomen, dat de Studenten, in de The ologie hoogstens vier jaar college-geld zullen betalen, voor de helft aan de Vr. Un. en voor de helft aan de Theol. School. g. Hoogleeraren zijn niet tegelyk benoem baar aan de Theol. Fac. en aan de Theol. School. h. Zoolang deze overeenkomst geldt, zal aan de Theol. School geen Doctoraal examen wor den ingesteld. i. Deze overeenkomst is over en weer op zegbaar. II. De Gereformeerde Kerken in Generale Synode besluiten, indien de overeenkomst sub I genoemd getroffen is, de Theol. School te verplaatsen naar Amsterdam. III. De Gereformeerde Kerken in Generale Synode besluiten, dat, indien de overeenkom st sub I getroffen is, het tegenwoordig Praepa- ratoir examen vervangen zal worden door een Proponentsexamen, waarvoor de voorwaarden zullen gelden, die thans gelden voor het Pe remptoir examen. Voor toelating tot dit Pro ponentsexamen wordt, behoudens verdere bepa lingen door de Generale Synode te stellen, en vbehoudens uitzonderingsbepalingen, door haar gemaakt, gevorderd overlegging yan de Candi- djaatsbul der Theol. School. Het tegenwoordig Peremptoir examen vervalt. IY. De Gereformeerde Kerken in Generale Synode besluiten, zoo spoedig mogelyk aan de Theol. School een leerstoel te vestigen voor Zending en Evangelisatie, en machtigen Cu ratoren der Theol. School, hiervoor voorstellen te doen. Toelichtingen. 1. Eenheid in zake de opleiding voor den Dienst des Woords in onze Gereformeerde Kerken, zoozeer en zoolang gewenscht, is in de bestaande omstandigheden slechts te verkrijgen door bijeenbrenging en samenwerking van de Theol. School der Kerken en de Theol. Fac. der V. U., met eerbiediging, handhaving en waarborging van beider zelfstandigheid. Hierby moet door de Gereformeerde Kerken voldoe ning gegeven worden aan het beding van 1892 in zake een eigen inrichting der Kerken voor de godgeleerde vorming van toekomstige Die naren des Woords, en aan het bepaalde aan gaande de Theol. School door de Generale Sy node van 1893. Aan deze eischen voldoet bo venstaand voorstel. 2. Bij samenwerking van de Theol. School en de Theol. Fac., als boven is voorgesteld, kan de Theol. Fac. haar colleges en examens, overeenkomstig haar aard en doel, meerspeci- aal richten op de vorming der Studenten tot wetenschappelijke mannen en de Theol. School kan haar colleges en examens, overeenkomstig haar aard en doel, meer speciaal richten op de opleiding der studenten als toekomstige Die naren des Woords. In verband hiermee kan het goed zyn, dat voor de Studenten in de Theologie de studie aan de Theol. Fac. een jaar vroeger aanvangt en dat hun vierde stu die-jaar geheel vrijgelaten wordt voor hun studie aan de Theol. School. De handhaving der vryheid en zelfstandigheid van de Theol. School vordert echter, dat by een eventueele overeenkomst met de Yereeniging voor H. O. de Kerken zich de volle vryheid voorbehouden om de colleges der Theol. School geheel naar eigen oordeel in te richten, ook wat de vak ken aangaat, en om door de Theol. School een eigen Candidaatsexamen te doen afnemen. Zou het Candidaatsexamen der Theol. School weg vallen, zoo zou daarmee de Theol. School als School feitelijk zijn opgeheven. Werd voor het Candidaatsexamen der Theol. School een Pro ponentsexamen in de plaats gesteld, zoo zou daarenboven naar de School zyn overgebracht, wat behoort tot de Kerkelijke Vergaderingen. Het Candidaatsexamen der Theol. School als inrichting der Kerken tot opleiding voor den Dienst des Woords moet natuurlijk zijn afge legd door hen, die tot den Dienst des "Woords in de Gereformeerde; Kerken bege'eren te wor den toegelaten. Het Candidaatsexamen der Theol. Fac. kan dan den toegang tot hetPro- ponentsxamen der Kerken niet meer ontsluiten. De Candidaatsbul der Theol. Fac. kan daarom gerekend worden tot de voorwaarden, waaraan de Studenten moeten voldoen, om tot het Can didaatsexamen der Theol. School te worden toegelaten. Maar vooral behoort als voorwaarde voor het Candidaatsexamen der Theol. School gesteld te worden, dat de Studenten minstens twee, liefst drie jaar de colleges der Theol. School hebben gevolgd. De Theol. Fac. blyft vrij, voor haar colleges en examens de bepa lingen te stellen, die zij noodig acht. Yoorts behoort haar bij overeenkomst verzekerd te worden, dat zoolang de samenwerking der Theol. Fac. met de Theol. School voortduurt, door de Kerken aan haar Theol. School geen Doctoraal-examen zal worden ingesteld. Yerder is voor samenwerking van Theol. School en Theol. Fac. met wederzydsche zelstandigheid slechts noodig een overeenkomst tusschen de Kerken eenerzyds en de Vereen, voor H. O. anderzijds omtrent het aantal college-uren, dat voor de colleges der Theol. School door de Theol. Fac., en omgekeerd, zal worden vryge laten, b.v. zóó, dat dit aantal over en weer gelijk zy, opdat de Studenten in de gelegen heid zyn de colleges te volgen, die zij behoe ven, en opdat de Hoogleeraren ongehinderd werken kunnen. De regeling der uren voor de verschillende colleges kan jaarlyks door overleg tusschen de wederzydsche Hoogleeraren worden vastgesteld, mits voor zooveel de Theol. School aangaat onder goedkeuring van kaar Curatorium. Door een en ander zou een goede samenwerking der Theol. School en der Theol. Fac., elk naar haar eigen aard en doel, wor den verkregen, met geheele eerbiediging van beider zelfstandigheid. Voor dit laatste is echter ook noodig, dat de overeenkomst, waar door deze samenwerking tot stand komt, over en weer opzegbaar is. 3. Voor de handhaving der zelfstandigheid van Theol. School en Theol. Fac., en voor de uitvoering van beider onderscheiden taak, elk naar eigen aard en doel, en daarom ook naar eigen methode, moet het ongewensclit gerekend worden, dat dezelfde Hoogleeraren door beide inrichtingen voor één of meer vakken benoemd zouden worden. 4. Indien het eerste studiejaar der Studen ten in de Theologie vry gelaten wordt voor de Theol. Fac., het vierde voor de Theol. School, terwyl voor de beide tusschenliggende jaren de college-uren d oor goede overeenkomst en rege ling zoo worden bepaald, dat de Studenten de colleges van Theol. Fac. en Theol" School zon der bezwaar te gelyk kunnen volgen, en toch eenige speling hebben, die zich naar hun stu die regelt, zoo brengt de boven voorgestelde samenwerking voor hen geen bezwaar mee. Wordt vier jaar collegegeld van hen gevorderd, en het bedrag aan Vr. Un. en Theol School ieder .voor de helft toegewezen, zoo wordt ook het financieel bezwaar voor de Studenten niet grooter dan het thans is. Zoowel de Vr. Un. als de Theol. School worden voor het verlies van collegegelden over meerdere studiejaren schadeloos gesteld door het grooter aantal Studenten. Worden eindelyk het Praeparatoir en het Peremptoir examen der Kerken tot één Proponentsexamen samengevoegd, dan vervalt het tegenwoordig pynlyk examen voor een reeds beroepen Dienaar des Woords, zonder dat de Kerken eenigen waarborg, dien zy be hoeven, missen. Het aantal examens voor aan staande Dienaren des Woords wordt dan in zyn geheel niet grooter dan het thans is, ter wyl het Proponentsexamens der Kerken zeker zonder bezwaar onmiddelyk na het Candidaats examen der Theol. School zal kunnen worden afgelegd. 5. Terecht is gewezen op de noodzakelyk- heid, om zoo spoedig mogelyk een Theologi schen leerstoel op te richten voor de studie der Zending en der Evangelisatie. Mocht de Generale Synode thans kunnen besluiten om zoodanigen leerstoel te vestigen aan de Theol. School, zoo wordt door dit besluit in een ern stige behoefte voorzien, terwyl daarmee tevens door de Generale Synode een ondubbelzinnig blijk gegeven zou worden van het voornemen der Gereformeerde Kerken tot handhaving en bevestiging van de eigen inrichting der Ker ken voor de opleiding van Dienaren des Woords. Ondergeteekende beveelt bovenstaand Voorstel met Toelichtingen ernstig ter overweging aan. Hy verzoekt den bladen, dit Voorstel met Toelichtingen te willen opnemen in hun kolom men, opdat het zoo ter kennis van alle Gere formeerde Kerken in Nederland kome, zonder dat hiervoor bijzondere kosten van circulaires behoeven gemaakt te worden. En voorts vraagt hy, daarby mee te deelen zijn verzoek aan Ambtgenooten, Kerkeraadsle- den en Kerkeraden, die met bovenstaand Voor stel instemmen, om het als Voorstel met de Toelichtingenliefst ongewyzigd, ter Classicale Vergadering, ter Particuliere Synode, en ter Generale Synode te brengen. J. C. Sikkel. Amsterdam, Maart 1911. Ontvangen collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classe Middelburg voor verple ging van hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen. Arnemuiden f 4,55Domburg f 1,60Ga- pinge f 2,55V2Grypskerke f 11,83Koude- kerke f 10,50St. Laurens f 3,Meliskerke f 9,07 Middelburg A f 21,49V2 Middelburg B f 13,44V2 Middelburg C f 19,30Oostka pelle f 9,50 Serooskerke f 14,40 Souburg (Oost- en West) f 14,25; Veere f 6,98; Ylis- singen f 10,46Vrouwenpolder f 3,41West- kapelle f 1,57V2. De Correspondent voor de Class, collecten, A. Punt. Zendings- Vereeniging Middelburg A. Drie busjes werden me in de afgeloopen maand ter lediging gegeven. Het busje van de Jonged. Yereen. „Doet wel aan allen, enz." bevatte f 4,27V2, dat van Mey. P. f 10,42, en dat van M. f 1,75. Met vriendelyken dank, A. D. Littooij Az., Penningmeester. Vlissingen. Yoor de Zending ontvangen 100 halve centen van N. N. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Meliskerke. Met blydschap en dankbaarheid ontving de Kerkeraad voor enkele weken be richt, dat door wylen Joh. Dommisse aan de Kerk alhier vermaakt was de som van f 250, die dan ook door de erfgenamen ons is ter hand gesteld. Yinde dit edele voorbeeld navolging. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, Ds. K. Veen, Praeses. j K. Houterman, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3