Bijbelverklaring Brochures a 10 cent. H. VERHOOG, Halfweg. H. VERHOOG, Halfweg Christelijke Kweekschool, Heerengracht - Middelburg. Verantwoording ran Liefdegaven. Ontvangen collecten van de Geref. Kerken in de Classe Middelburg. Advertentiën, Beste middel tegen Koesten Ontvangsten. Contributies f 156,65Va Zendingsbladen f 89,52 Zendingskalenders f 12,05 Collecte by de Zen dingsrede van ds. Zwaan f 7,26Vs Catechisatie bus f 13,67; Busje F. d. G. f2,00Vs Busje F. W. f 7,311/s Busje M. W. f 14,23; Busje J. B. f4,07; Busje G. S. f 10,33; Giften f5,— Rente f8,86. Totaal f 280,97. Uitgaven. Afgedragen aan ds. Laman le kwartaal f 50 idem ds. Kerkhof 2e kwartaal f 50idem ds. Kerkhof 3e kwartaal f 50idem ds. Kerkhof 4e kwartaal f 50Zendingsbladen f 43,40 Ka lenders f 5,Macedoniër f 2,40 Ds. Zwaan, Honorarium voor Zendingsrede en reiskosten f 12,50; Kasboek f 0,45; Schrijfbenodigdhe den en porto's f0,55. Totaal f264,30. Ontvangsten f 280,97 Uitgaven f 264,30 Batig saldo f 16,67. De Commissie dankt alle gevers en geefsters vriendelijk voor hunne gaven en vermeldt met blydschap dat de contributies in vergelijking met 1909 vooruitgingen met een bedrag van f 27,65%, wat ongetwijfeld verband houdt met den verrassenden vooruitgang der eigen Zen ding in onze provincie. Een woord van harte- lyken dank komt ook toe aan de jeugdige vrienden die wekelijks met hun busje rond gingen en een zoo welkome bijdrage leverden voor onze Zendingskas. Zegene de Heere onze eigen Zending rijkelijk en stelle hjj straks onzen Miss. Pred. ds. Merkelyn ten overvloe- digen zegen voor Bandjar-Negara. De Zendingscommissie voornoemd, In haren naam, L. van Loon, Voorzitter. F. de Groot, Secretaris. VERSLAG van de Classis Middelburg, gehouden 8 Febr. 1911. Namens de roepende kerk van St. Laurens opent ds. Toebes de vergadering na het zingen van Ps. 119 3 en het lezen van Ps. 87, met gebed. Op verzoek van den voorzitter worden de credentiebrieven nagezien door ds. Boeyenga en ds. Koopmans, waarna gerapporteerd wordt dat deze alle in orde zijn, terwijl eenige kerken een instructie hebben. Nadat de predikanten Pol en Wolf de boeken van den actuarius hebben nagezien en in orde bevonden, brengt ds. Toebes namens de Classis aan ds. Scheele den dank voor den jarenlangen arbeid in het belang der Classis als actuarius verricht. Het moderamen constitueert zich aldusds. Toebes, praesesds. Scheele, assessords. de Kruyter, le scriba en ds. Veen, 2e scriba. De notulen der vorige vergadering door ds. Wielenga voorgelezen, worden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter behandelt eerst het eerste deel van de omvraag naar art. 41 D. K. O. Het tweede deel n.l. de vraag naar den stand der "ineensmelting zou in de middagvergadering aan de orde komen. De assessor leest hierna de ingekomen stukken voor. Allereerst verneemt de Classis met diep leed wezen het bericht van de Classis R. dat zy genoodzaakt was geweest een dienaar des Woords van de gemeente te R. uit zyn ambt te ont zetten. Deze mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Op een vraag der Classis Goes naar de be voegdheid van broeder P. ouderling der Geref. Kerk Middelburg C, om in de Geref. Kerken in Nederland voor te gaan in de samenkomsten uit z'n slaap wakker geschrikt. Want zoo hard had Jaap wel niet gebeld, maar Frits' slaap was niet vast geweest en 't minste leven was voldoende, hem te wekken. Daar ligt hy nu rond te kyken. Al spoedig herrinnert hy zich, wat er gebeurd is. Zijn zonde, z'n kwaadHet spel, de kleine koord danser, diens val, alles gaat hem weer in een oogenblik voor den geest voorbij. Zie, tranen komen hem weer in de oogen Nu, voor die tranen heeft Frits zich niet te schamen, want 't zyn tranen van echt berouw, en dat zijn parels Zie, Frits is wel klein, maar toch weet hy van bidden. Bidden om vergeving. Ook nu doet hy 't. En de Heere wil immers hooren Hoe het toch met dat arme kind zal zyn, dat gisterenavond zoo viel en daarna kermend in de schuur lag. Frits is er o, zoo benieuwd naar. „Zou vader nog hebben kunnen helpen Zou de jongen nog leven?" Nu gaat Frits naar de woonkamer. Daar zitten vader en moeder al en ook zijn broers en zusjes. En als hij naar vader en moeder toeloopt, om ze goeden morgen te zeggen, dan barst hy opeens in snikken uit. Moeder trekt hem naar zich toe en brengt hem wat tot bedaren. De andere kinderen staan vragend toe te kyken. Ze begrijpen er niets van. Waarom huilt Frits zoo Wat is der gemeente, zal namens de Classis geantwoord worden met het toezenden van een afschrift van hetgeen door de Classis in deze zaak be sloten werd. Bij de behandeling der instructies werd aller eerst de vraag van Middelburg B ingewilligd om een commissie te benoemen, die in de vol gende vergadering rapport zal uitbrengen over het ontwerp-Armenwet. In deze commissie benoemt het moderamende predikanten Bouma, Pol en Wielengade ouderlingen F. de Ryke van Koudekerke en v. d. Putte van Ylissingen en de diakenen de Kruyter van Middelburg en v. d. Hoeven van Vlissingen. Na een breed debat wordt met meerderheid van stemmen besloten Serooskerke te steunen bij een vraag aan de a. s. Part. Synode. Terwyl de instructie van Domburg wordt teruggenomen om voor de volgende vergadering op het agendum te worden geplaatst, wordt naar aanleiding der instructie van Grypskerke be sloten, dat de Kerken nauwlettend op het ver zenden der doopattesten zullen toezien. Een ingekomen schryven van den uitgever der Zuider Kerkbode om het agendum der clas sical vergaderingen te mogen ontvangen, wordt voorgelezen. Dit verzoek wordt ingewilligd onder voor waarde, dat de uitgever de nummers met offici- eele mededeelingen aan alle kerken in de classis zal toezenden. Aan de kerk van Middelburg C wordt voor één jaar toegestaan de collecten voor de emiritus- predikanten, predikantsweduwen en -weezen, voor eigen kas te behouden. Ds. Bouma wordt op verzoek van Middelburg C als consulent dezer Kerk benoemd, terwijl tevens goedgevonden wordt die gemeente met f 100.steun te verleenen uit het classicale fonds voor emeriti. De bede om een dubbel corrigendum van Middelburg B wordt na langdurige discussies teruggenomen om geformuleerde voorstellen in deze materie op het volgende agendum te plaatsen. Daarna sluit ouderling Melis van Oostkapelle de morgenzitting met dankgebed. Na het zin gen van Ps. 116 1 wordt de middagvergade ring door ds. Scheele geopend met gebed. Nadat ds. Wielenga namens de Kerk van Middelburg heeft gerapporteerd dat de stukken inzake het aannemen van de beroepen naar Oostkapelle en Meliskerke door de broeders de Kruyter en Veen in orde waren bevonden, roept de voorzitter deze beide broeders een hartelijk welkom toe, hetwelk door beide beantwoord wordt. Daarna condoleert de praeses de Kerk van Middelburg C namens de Classis met het smartelijk verlies, door het overlijden van haar rijk begaafden en zeer geliefden predikant ds. Wagenaar geleden. Ds. Scheele rapporteert de Classis by de be grafenis van dr. Wagenaar te hebben vertegen woordigd en ook bij het ambtsjubileum van er gebeurd? Dominé begrijpt, dat hij het niet kan ver zwijgen. En al is het niet plezierig voor Frits, hy moet 't aanhooren, dat z'n vader zegt „Luister 's, kinderenFrits is gisterenavond erg ongehoorzaam geweest. Hy is stilletjes naar het spel gegaan, dat buiten het dorp staat. Daar heeft-ie ook gezien, hoe een jongen, net als Frits, van een koord is gevallen en een been heeft gebroken. Nu, Frits heeft gezegd, dat-ie veel berouw heeft over z'n kwaad en daarom huilt-ie zoo. Frits heeft zeker den Heere al om vergeving gevraagd Wy verge ven het hem ook. Maar nu mag niemand van jullie 't hem meer verwijten, hoor En er tegen niemand over praten Allen hebben ze geluisterd. Ze hebben hun broer aangekeken. Maar benieuwd zijn ze nu ook, zoo goed als Frits, naar dien kleinen koorddanser. „O Vader, waar isie nou? vraagt kleine Mientje, „Dood?" „Gelukkig niet," vertelt vader. „Nu is hij by dr. Helpman." „Hoe is het met hem, va?" „'k Weet het niet." zegt vader vriendelijk, „straks ga ik eens naar hem kyken. En nu, jongens, aan tafel!" Frits heeft niet veel trek. Beschaamd zit-ie daar tusschen z'n broertjes en zusjes. Al heeft vader en moeder hem 't kwaad vergeven, al heeft hij den Heere om vergeving gebeden, toch denkt hij er nog wel aanHy eet niet veel. Het smaakt hem niet. Na 't eten leest vader uit den By bel. Frits luistert, 't Is de geschiedenis van Joas, den koning van Juda. „En Joas was zeven jaar oud, toen hij koning werd en Joas deed, wat recht was in de oogen des Heeren11. Frits denkt onwillekeurig aan zichzelf. Joas zeven. Hij negen. Deed hij wat recht was in de oogen des Heeren? (Wordt vervolgd.) ds. Toebes, en brengt den dank van ds. Toebes aan de Classis over. De commissie, aangewezen om de moeilijk heden in de Kerk van Middelburg C zoo mo gelijk uit den weg te ruimen, deelt mede, dat haar moeite met gunstigen uitslag is bekroond en de zaak beëindigd is. De commissie inzake de lotery wordt onder dankbetuiging voor den reeds verrichten arbeid gecontinueerd. Alsnu volgt het uitgestelde onderzoek naar den stmd der ineensmelting. Na een breede discussie, waarbij de corres pondentie tusschen Middelburg A. en C door ds. Wielenga werd ter sprake gebracht, werd door de Classis op voorstel van ds. Pol de vol gende motie als advies aan de Kerken van Mid delburg aangenomen Naar aanleiding van het gerapporteerde inzake den stand der ineensmelting dringt de Classis Middelburg er by de Kerken van Middelburg (A, B en C) ten sterkste op aan, dat zij zoo spoedig mogelyk een gecombineerde kerkeraads- vergadering beleggen om de zaak der ineen smelting ter hand te nemen en zoo eenigszins mogelyk tot een gewenschte oplossing te bren gen en verzoekt de Kerk van Middelburg B de oproeping daartoe te doen. De Zendingsdeputaat deelt mede de bijdragen voor het le kwartaal 1911 te hebben ontvangen. De Classicale quaestor brengt verslag uit over 1910 en dient tevens zijn begrooting over 1911 in. De commissie benoemd tot het nazien van de boeken van den quaestor bericht daarna dat alles in orde is bevonden. De voorzitter brengt de erkentelijkheid van de Classis aan den quaestor over voor zyn gewichtigen en accuraten arbeid. Op voorstel van den quaestor wordt besloten het overschot van de bijdragen der kerken te storten in het Classicale fonds. By het agendum van de Februari-Classis zal voortaan een gedrukt finantieel verslag worden gevoegd. Ds. Pol dankt namens den Kerkeraad van Vlissingen voor de hulp verleend voor het we- duwenpensioen van mevr. de wed. H. Het verslag der finantieele commissie inzake Westkapelle wordt onder dankzegging goed gekeurd. Met betrekking tot art. 15 van het huishou delijk reglement werd besloten de wensche- lijkheid uit te spreken dat de Kerken als ho norarium geven voor bewezen vacaturediensten een half procent van het tractement, waaronder de emolumenten niet begrepen zijn, voor een beurt. Het tweede deel van Grijpskerke's voorstel loopende over de vergoeding voor catechetisch onderwijs werd terug genomen. Als roepende Kerk wordt voor de volgende vergadering, welke D. V. op den eerstén Dins dag in Mei zal worden gehouden, Meliskerke aangewezen. Door ds. Wielenga wordt mededeeling ge daan, dat er D. V. in de week tusschen 25 Maart en 2 April een buitengewone Classis zal worden gehouden ter examineering van ds. Merkelyn. Bij de omvraag dankt Vlissingen de ver schillende Kerken voor het afstaan hunner die naren in de vacatureKuyper. Middelburg A deelt mede op 12 Maart het feit der afscheiding te zullen herdenken en verzocht de Kerken van hun belangstelling te doen blijken door het zenden van een afge vaardigde. Als correspondent der Theol, School wekt ds. Wielenga de Kerkeraden op de plaatselijke correspondenten, zoo noodig, tot hun arbeid aan te sporen of zoo er nog geen correspon denten zijn, die aan te stellen, of zelf dezen arbeid ter hand te nemen. Aan de Kerk van Gapinge worden op haar verzoek weer twee Zondagen in de maand va caturediensten toegezegd. De Classis besluit aangaande de regeling van de diensten te Aardenburg en Breskens aan de Classis Axel te berichten dat zy bereid is hulp te blyven bieden, onder voorwaarde echter dat er steeds een rijtuig disponibel is. De Kerk van Vr. vraagt of de commissie, een vorig maal reeds benoemd, mag worden aan gewezen om een onderzoek in te stellen naar toezeggingen, die de Classis aan de Kérk van Vr. zou hebben gedaan, toen het beroepen van een eigen leeraar aan de orde was gesteld. Al zoo wordt besloten. Ten slotte wordt er nog eene commissie benoemd om op een volgende vergadering te rapporteeren inzake de kwestie van art. 171 der grondwet. In deze Commissie werden benoemd de pre dikanten Kerkhof, Koopmans en van Loon. Ds. Wielenga eindigt op verzoek van den voorzitter deze Classicale vergadering met dankzegging. Namens de Classis, C. J. de Krüijter, le Scriba. Vlissingen. Van de Stuiversvereeniging is met hartelyken dank ontvangen voor de Kerk, de opbrengst van het door haar in 't tweede half jaar van 1910 verzamelde, zynde f79.95 makende met het in 'teerste halfjaar verzamelde ëen bedrag van f 221.57. De Kerkeraad, zeer waardeerende den arbeid van deze Stuiversvereeniging, hoopt, dat velen nog door hunne gaven steun verleenen willen tot vermeerdering van de onkosten voor de Kerk. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Middelburg A. De diaconie meldt met dank baarheid de ontvangst van een bankbiljet, groot f25.gevonden in de collecte. Namens dezelve, P. J. de Krüijter. Z E N D I N G. Door tusschenkomst van Boekh. Fanoy van verschillende lezers van het Zendingsblad over 1910 f3,85. Ontvangen als le kwartaal Zendingsbydragen van Arnemuiden f 12,50Domburg f 4,50Ga pinge f5,— Grypskerke f37,50; Koudekerke f 50,— St. Laurens f 6,— Meliskerke f 30,— Middelburg A f 50,Middelburg B f 25, Middelburg C f 100,Oostkapelle f 18,75 Souburg f 50,— Veere f 10,— Vlissingen f 62,50; Vrouwepolder f 12,50; Westkapelle f 11,Van Serooskerke wordt nog ingewacht. G. F. Kerkhof, Zendingsdep. a. Voor de Theol. Fac. der Vrye Universiteit Arnemuiden f 4,40 Domburg f 6,85 Gapinge f 2.22V2 Grypskerke f 14,56 Koudekerke f 12,35 St. Laurens f 3,91Meliskerke f 8,25 V2 Middelburg A f 15,15; Middelburg B f 9,66 Middelburg C f 33,32V2 Oostkapelle f 7, Serooskerke f 15,52; O. en W.-Souburgf 9,91 Veere f 8,60Vlissingen f 11,50Vrouwepolder f3,50; Westkapelle f 1,33. b. Voor hulpbehoevende Kerken: Arnemuiden f 4,75 Domburg f 6,98 Gapinge f 1,93Grypskerke f 10,81; Koudekerke f 10,69V2; St. Laurens f 2,84Meliskerke f 5,89V2 Mid delburg A f 17,20V2 Middelburg B f8,73; Middelburg C f 21,63Oostkapelle f 9,25 Serooskerke f 14,18; O. en W.-Souburg f 9,25 Veere f 6,85 Vlissingen f 23,41Vrouwepolder f 4,44Westkapelle f 1,43V2. De Correspondent voor de Classicale collecten in de Classe Middelburg, A. Punt. AANGIFTE schriftelijk voor het toelatings examen vóór 10 Maart a. s. by ondergetee- kende, onder overlegging van geboorteakte. De adspiranten moeten vóór 1 April a. s. den 14-jarigen leeftijd hebben bereikt. De Directeur C. WEEDA. over Genesis door J. C. Sikkel. Get: Het boek der Geboorten in drie keurige stempel- banden in plaats van f 18.70 nu voor slechts f7.50 franco thuis. Zendt postwissel aan, is het voortdurend gebruik van ROGGE BLOEM des morgens vóór het ontbyt. Deze Roggebloem is en wordt onderzocht door het scheikundig bureau alhier en is vol komen zuiver bevonden. Verkrijgbaar Magazyn „Groenen Draak", hoek Langeviele te Middelburg. Palges van 5 ons a 13 cent en by de verdere Wederver- koopers. 1. Dr. H. Bavinck. Toekomst van 't Chr. Onderwijs. 2. Pensioenregeling voor werklieden door dr. A. Kuyper Sr. 3. Handenarbeid, door 4. De zegen des Heeren 5. Band aan het Woord 6. Crisus Zuid Afrika 7. Kerkvisitatie, door ds. v. d. Sluis. 8. De vry'e Arbeider, door ds. Wielenga. 9. De nieuwe tariefwet. 10. De nieuwe Arbeidswet. 11. Het naderend einde, door ds. Notten. 12. Opstellen uit de Godgeleerdheid door ds. Visscher. Uitzoeken a 10 cent per Ex. Minder dan 6 Ex. 10 cent meer voor porto's. Alle 12 Ex. in eens besteld voor slechts één gulden franco thuis. Vraag Brochuren pakket of No. aan, per postwissel.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3