P. S. DIJKSTRA, Architect, UURWERKEN enz, 15 boeken voor een gulden. H. VERHOOG, Halfweg, GtOOTE SORTEERING IJ. C11PE1 vl F. Keuletnans. Kerk en Schoolnieuws. Ofticiëele Berichten. Verantwoording van LigfflegaYBn. INGEZONDEN STUKKEN. Te hulp Noten van de Redaktie. Advertentiën. LEZING I. H. BLUM, Vlissingen, Badhuisstraat 49. belast zich met het ontwerpen, lelden en controleeren van Bouwwerken van allerlei aard. Nog eens uit ook b. v. maandelijks 48 blz. te geven. Dit zou wel wensehelyk zijn, vooral omdat er aldus een gelegenheid kon geopend worden, de lezers op de hoogte te brengen van het belangrijkste in de Zendingsliteratuur, die in binnen- en buitenland verschijnt. Vinde dan De Macedoniër allerwege in onze kerken den zoo gewenschten en zoo noodigen steun, opdat we al onze krachten op dit tijd schrift kunnen samentrekken, en het steeds meer doen beantwoorden aan de eischen, door den tegenwoordigen stand der Zending gesteld.1' Vinde dit woord ingang by de Kerkeraden en Zendings-commissie's. De Macedoniër is het waard. Dat de Hervormden aan de periodiek der Hollandia-drukkerij behoefte hebben, kunnen wy verstaan want zij missen een tijdschrift gelijk onze Macedoniërdoch de Gereformeer den kennen deze behoefte niet. J. D. Wielenga. TWEETAL te Hellevoetsluis cand. H. Lanning te Zweeloo ds. J. C. Brussaard te Tienhoven. BEROEPEN te Ridderkerk en te Oostburgdr. H. C. Rut gers, prop. te Amsterdam te Heteren en Randwijkds. Smallegange te Brielle. AANGENOMEN: naar Kockengends. P. Jukkenekke te St. Pancras naar Driebergends. Joh. de Visser te Rotterdam. BEDANKT voor Idskenhuizends. N. G. Kerssies te Den Ham voor Baarland ds. J. Koelewijn te Kruiningen. In 1910 is het aantal Gereformeerde ker ken in ons land geklommen tot 698, welke in 54 classes samenkomen. Er zyn thans 168 vacante kerkenhiervan trachten ongeveer 40 in de vacature te voorzien. De vacatures zijn verdeeld over de provinciënGroningen 12, Friesland 38, Drenthe 9, Overijsel 14, Gelder land 17, Utrecht 14, N.-Holland 15, Z.-Holland 23, Zeeland 18 en N.-Brabant 13. Tien dienst doende en vier emeriti-predikanten zijn over leden. Dertien candidaten deden hun eerste classicaal examen en werden beroepbaar ver klaard. Drie hunner zetten hun studie voort, waarom ze een beroep niet in overweging kunnen nemen. Van de overigen en van wie reeds vroeger voorbereidende examens aflegden, ontvingen 14 een of meer beroepen, 11 namen een beroep aan, en 9 van hen zyn reeds als predidant werkzaam. Het aantal dienstdoende predikanten verminderde met 16doch ver meerderde door overkomst uit het buitenland en door toelating met 10, zoodat 't aantal predikanten 270 bedraagthet aantal emeriti- predikanten bedraagt 87. Het aantal leden der Geref. kerken in ons land bedraagt thans 424,612. De meeste leden wonen in Zuid- Holland, n.l. 117,173, in Noord-Brabant en Limburg tezamen wonen er 11,756. Het onderwijs in de ChristelijkeReligie aan het Geref. Gymnasium te Kampen is opgedragen aan ds. G. Elzenga, predikant by de Geref. Kerk aldaar. Dr. A. Noordtzy, die dit tevoren gaf, maar bedankt heeft, blyft leeraar in het Hebreeuwsch. Nog hoort Frits zyn gekerm „O, vader!" (hy durft vader bijna niet aan zien) zou U dien armen koorddanser niet kun nen helpen. Hij zal anders nog sterven van nacht. „Ik zal zien, jongenzegt vader. „Ga nu maar mee met moe en denk eens na, over wat ik je gezegd heb. Goeden nacht!" En de goede vader drukt den ongehoorzamen zoon een kus op 't voorhoofd, die hij zeker niet heeft verdiend. Daarom schaamt hij zich nog meer en na vader nogmaals „wel te rusten!" gewenscht te hebben, wordt hy door z'n zorg zame moeder weer naar boven gebracht. Daar knielt hy neer voor z'n bed en moe knielt mee. Hoort, hoe ze bidtbidt voor Frits, of de Heere hem toch zijn zonde wil vergevenJa, ook voor den kleinen koord danser gaat een gebed omhoog. „Heere, be waar ook hem." Zie, nu staan ze op, moeder en zoon. En Frits, neen, hy schaamt zich niet z'n lieve moeder om den hals te vallen en aan haar borst uit te schreien, want 't is immers zyn eigen, lieve, trouwe .moeder Een kwartiertje later ligt Frits, warm toege dekt, weer alleen op zijn kamertje te bed, maar nog telkens hoort ge lange zuchten en dikwyls een half bedwongen snikken. Einde» De vergadering der classe Zierikzee zal ge houden worden D. V. op Woensdag 15 Febr. a. s., 's morgens ten elf uur in de gewone plaats. Punten voor het agendum worden ingewacht tot 1 Febr. bij den scriba der roepende Kerk. Namens de roepende Kerk te Wissenkerke, P. M. Ketelaar, Praeses. P. den Boer, Scriba. Wissenkerke, den 17 Jan. 1911. Kruiningen,16-1-11. Werd de gemeente voor 14 dagen verontrust, Zondag j. 1. mocht zy by vernieuwing worden verblijd, daar onze Leeraar ook voor de roeping naar Baarland had bedankt. Wy zyn verblijd, worde de teleurgestelde ge meente spoedig door 's Heeren gunst vervuld. Namens den Kerkeraad, C. Lavooij, Scriba. Oostburg, 17 Jan. 1911. Alhier is beroepen de WelEd. Z.Gel. Heer Dr. H. C. Rutgers. Namens.,den .Kerkeraad, I. Catsman, Scriba. BaarlandJan. 1911, De WelEerw. Heer ds. J. Koelewijn, te Kruiningen, heeft voor het beroep naar onze gemeente bedankt. Namens den' Kerkeraad, D. de Leeuw, Scriba. ZendingsVereeniging Middelburg A In dank ontvangen van N. N. een gilt, groot f 10. en het Zendingsbusje van de fam. M., inhou dende f5, De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Vlissingen. Diakenen der Geref. Kerk ver melden dat door hen in de collecte voor de armen op Zondag 8 Januari 1 bankbiljet van f 10,met bestemming voor kolen is gevonden. Den vriendelijken gever of de geefster onze hartelijke dank. J. van der Hoeven, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie In het „Zeeuwsch Kerkblad" van Vrijdag 13 Januari 1.1. schrijft ds. Laman. „Het staat voor een christen leelyk in een café een borreltje te drinken. En het staat niet alleen leelijk, maar het is ook gevaarlijk." M. i. heeft ds. Laman zacht geoordeeld over het drankgebruik in herbergen. Hij had gerust mogen zeggenhet is zondig. 1) Immers hij, die zich moedwillig begeeft op plaatsen, waar hij gemakkelijk tot zonde verleid kan worden, zondigt. Dat het beroep van den herbergier onzedelijk moet geoordeeld worden, volgt daar uit eveneens. Zoo oordeelt trouwens ook dr. Kuyper in Ons Program. Immers hij schryftde verkoop van sterken drank moet de politie als schadelijk en oneer baar binnen de engst mogelijke grenzen zoe ken te beperken. De huizen, waarin zich ver trekken bevinden voor verkoop en gebruik van sterken drank zouden als zoodanig voor het oog onkenbaar moeten zijn. Houders van kroegen zouden hun aanspraken op politieke rechten moeten verbeuren. Ds. Laman schryft ook nogik ben geen geheel-onthouder, maar ik zou met vreugde lijk slaapt hy in, maar niet rustig is z'n slaap. Hij woelt en keert zich om, als iemand, die de koorts heeft. Zoo gaat de nacht voorbij, tot hij eindelyk, tegen den morgen, in een rustige sluimering valt. IV. Als Frits geweten had, wat er gebeurde, terwijl hij daar in z'n bed lag en langzamer hand insliep, zou hij zeker nog onrustiger ge weest zijn dan nu. Wat gebeurde er dan? Ik zal het u vertellen, als ge wilt luisteren. De dominé had, zooals ge weet, Frits beloofd, dat hij voor den armen, gewetsten koorddanser doen zou, wat hy kon. En als dominé iets beloofde, hield hij zijn woord. Al vond hij het dus niet erg aangenaam, zoo laat in den avond ('t was ondertusschen half tien geworden en dat is 's winters op een dorp erg laatnog de deur uit te moeten, toch deed hy 't. De dikke jas wordt aangetrokken; de kraag opge zet en daar stapt hij de deur uit. Waarheen? Ja, waarheen? 't Beste is, dat hy denzelfden weg opgaat, dien Frits vanavond gegaan is. Hy kan zich dan overtuigen, of 't werkelyk alles zoo is, als deze hem gezegd heeft. Mis schien is er ondertusschen wel voor clen knaap gezorgd. Misschien heeft men hem reeds uit de koude, donkere schuur weggehaald en hem alle glaasjes en flesschen en wat er by behoort zien verzinken in de diepte der zee, wanneer ik denk aan de ellende, die de drank voortgaat aan te richten. Die woorden zyn mij een raadsel. Wat ik met vreugde in de diepte der zee zie verzinken, laat ik slechts gedwongen in mijn huis komen. 2) Ook schrijft ds. LamanNog beter zou het zyn, indien een christen door de genade en de kracht des H. Geestes deze dingen kan laten staan, als hij voelt, dat ze hem schade doen, of als hij de plaats ziet, waar hij verkeert. Ten opzichte van het laatste zou ik er bij wil len voegen, dat de matige gebruiker vaak ver keert op plaatsen, waar dronkaards hem zien. Ik zou willen vragen„Zou het woord van Paulus in 1 Oor. 8 10 niet ook op matige drinkers toepasselyk kunnen zijn?" Ik lees dan: „Want zoo iemand u die de kennis hebt ziet in den afgodentempel aanzitten, zal de consciëntie deszelven, die zwak is, nietgestyfd worden om te eten de dingen, die den afgo den geofferd zyn." 3) Ten slotje zou ik de matige gebruikers nog willen wijzen op een ander woord van Paulus n.l. uit Rom. 14 21„Het is goed geen vleesch te eten, noch iets, waaraan uw broeder zich stoot of geërgerd wordt, of, waarin hy zwak is. Ik hoop, dat deze woorden iederen matigen gebruiker overtuigen zullen, dat naasten-liefde hem brengen moeten tot geheel-onthouding. 4) Een geheel-ontiiouder. 1). Dat ben ik met onzen inzender eens. 'k Acht het ook zonde, wanneer een christen zonder oorzaak drankwinkels bezoekt. Maar ik schreef met het oog op bepaalde gevallen. Er zyn nu eenmaal menschen, die van wege hunne zaken daar van tyd tot tijd verplicht zyn te komen. Laat ik, om maar één voorbeeld te noemen, u wijzen op de marktdagen. Dan zijn vaak de koffiehuizen graanbeursen, en dan moeten ook onze menschen daar wel wezen om zaken te doen. Ik zeg niet, dat ook dit niet anders zou kunnen worden. Dat kan ik niet genoegzaam beoordeelen. Ik wys slechts op het feit. Doch wat ik wel zou willen, is dit, dat onze menschen daar geen drank dronken. Men kan evengoed zaken doen by een kop koffie. 2). Dit is toch geen raadsel. Ik voor my gevoel geen behoefte, dat alle glazen en fles schen en anderzins in de diepte der zee zinken, omdat wijn en sterken drank voor mij weinig aantrekkelijks hebben. Ik heb liever een kop thee dan een glas wyn. Maar wat om mijnent wille gerust kan blyven bestaan, dat zou ik met vreugde kunnen zien verdwijnen, als ik zie óp de ellende, die het bij anderen aanricht. 3). Bier komen we tot een verschillende beschouwing. Onze geachte briefschrijver is geheel-onthouder. Ik kan dit in hem waardee- ren. Maar ik ben het niet ofschoon ik practisch er niet veel van verschil. Na alles, wat er over dit vraagstuk geschreven isen er is veel over geschreven, veel zelfs dat aangrijpt en doet wankelenben ik toch niet gerust, of het standpunt der geheelonthouders wel zuiver is. Ik weet wel, dat de teksten, die onze broeder aanhaalt, klinken als een klok maar ik zou andere teksten kunnen noemen, die ook klin ken als een klok. 4). Ik hoop, dat ieder christen bij het ge bruik van wyn en sterken drank, steeds zal bedenken, dat wij er God voor moeten kunnen danken, en dat we er onzen naaste niet door mogen ergeren en dat we dus wel hebben te letten op tijd, plaats en hoeveelheid. Zoo ergens dan is hier voorzichtigheid eisch. En meent iemand, dat geheelonthouding eisch is, hij ont- houde zich; maar legge geen juk op der broe deren hals. Ik acht het hooger standpunt geen geheelonthouder te zyn en toch zeldzaam iets te gebruiken. L. verbonden. Zoo nadert de dominé de schuur, die [achter 't spel staat, 't Is niet plezierig, hier in den donker door een nattige, glibberige sneeuwlaag heen te moeten waden. Toch gaat hy voort. Daar heeft hy |de schuur bereikt. Ze is oud en bouwvallig, vol gaten en scheuren. Hoe zal hy nu echter te weten komen of de ongelukkige koorddanser er nog is. Licht is hier niet. Zou de deur open zijn Eens geram meld Neen, dichtToch eens even geluisterd. Ja, een stem, een klagende stem, kermend Hoe onmenschelyk, om dien armen jongen daar als een hond te laten liggen. Niemand, die er zich over bekommert. Wellicht ook maar weinigen, die het weten. Ja, de eigenaar van het spel weet het, want die heeft zelf den knaap er heen laten brengen, maar die vindt het niet noodig er naar om te zien. „Wat deed hij ook te vallen!" Dat was maar schade voor hem „Schele Leo," zoo noemen de men schen hem, zal morgen wel eens naar hem kijken. Hy ligt immers binnen en zacht! Binnen, jain een tochtige, koude schuur en dan in den winternachtZacht, op een hoop stroo Denkt dan niemand om je „arme, kleine koorddanser Ja, Hy, die door den donkersten winternacht heenblikt en Wiens oog tot in de naarste en CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten enkele stukken tot de volgende week blyven wachten. Gewone Vergadering van den Ring „Middelburg" op Donderdag 26 Januari a. s. in het Militair Tehuis, des avonds te zeven uur. Agendum 1. Opening. 2. Notulen. 3. „Improviseeren" te behandelen door de Ver. van Koudekerke. 4. „Het Sectiestelsel in de praktijk" te behan delen door de Ver. van Middelburg. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De Secretaris, S. S. Bouma. AFDEELING MIDDELBURG. te houden D. V. op Vrijdag 27 Januari, op de bovenzaal van het Milit. Tehuis, door den HoogEdel Gestr. Heer Lid der Tweede Kamer. Onderwerp De gehouden begrootingsdebatten. Toegang vry. Aanvang half acht. No. 1. De vrye Arbeider, door ds. Wielenga. 'No. 2. De toek. van het Chr. Onder wys, door prof. Bavinck. No. 3. De werkstaking in 1903 2de deel, een dik boek 400 bladz. No. 4. Gedenkklanken voor Z. Afrika, door P. Ver gouwen. No. 5 6. De tariefwetten, 2 versch. Ex. No. 7. Een werk van dr. Kuyper. No. 8/9. Twee schriften met plaatjes. No. 10. Een mooi boek met bijbelsche letterraadsels en tafe- reelen. No. 11. Een groot Bybelsch woorden boek, (Land en volkenkundig.) No. 12. Onder Kruis en Lijden, een keurig werk. No. 13. Kloppers. Wij en ons huis. No. 14. Nog een mooi werkje. No. 15. Als slot. De Geschie denis van de Overstrooming in Zeeland, met platen. Deze 15 boekw. voor slechts een gulden 15 cent franco thuis dat is slechts 71/2 cent per Ex. Zendt postwissel aan, en vraag de „15 boeken". somberste schuur binnendringt, denkt aan je en waakt over je Dominé heeft het kermen gehoord tusschen de windvlagen door en dat kermen vertelt hem alles. Hij zal helpen. Terug dan naar het dorp. Hulp gehaald De dokter moet mee en samen zullen ze dan zien, wat er gedaan kan worden. Zoo denkt dominé en reeds is hy op den terugweg. V. De dokter is van avond laat thuis gekomen. Verre zieken heeft hy bezocht, 't Is een ver moeiende dag geweest en hy is bly, dat hy nu eindelijk eens wat rust kan nemen. 't Is al bij tienen. Hij verlangt zyn ver moeid, afgemat lichaam op z'n zacht en donzig bed te kunnen uitstrekken. Gemakkelyk heeft hij zich in zijn lagen ruststoel neergevlyd. Een sterke, geurige kop koffie staat voor hem. Zoo pas heeft de oude Greet, de huishoudster, ze binnengebracht. Dokter is ongetrouwd en Greet zorgt voor hem als een moeder. Hij is zoo jong niet meer, een vyftiger; maar Greet is al een eindje in de zestig. Toch nog kras. Ze is nu weer in de keuken teruggekeerd, ter wijl de dokter in de voorkamer z'n koffie ge niet. (Wordt vervolgt.) LANGEDELFT H 20. Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1911 | | pagina 3