Verantwoording van Liefdegaven. Ontvangen collecten van de Geref. Kerken in de Classe Middelburg. INGEZONDEN STUKKEN. Xiets Christelijks Advertentiëii. Dat dan ook 'svijands smaad geen afbreuk doe op den bloei der vereeniging de vol maaktheid is hier beneden niet. Woensdag 21 Dec. hield de Christelijke Jon- gedochters-Vereeniging „Doet wel aan allen, maar meest aan de huisgenooten des geloofs" te Middelburg, hare jaarlijksche uitdeeling. Dit jaar werden uitgedeeld 172 stuks klee- dingstukken enz. aan 81 huisgezinnen. Dank aan den Heere en ook aan onze be- gunstigsters, die ons met hare gaven verblijdden en ons in staat stelden ook eenigszins in den nood der armen te voorzien. Neige de Heere opnieuw hare harten, opdat we dit jaar opnieuw met lust en opgewektheid onze taak mogen hervatten. Het Bestuur. Middelburg B. Heden avond mocht de Dia conie van bovengemelde gemeente het genoegen smaken met de Vrouwenvereeniging „Phöbe" te vergaderen ten einde de door deze vervaar digde kleedingstukken en meer andere goederen in ontvangst te nemen. We werden ook thans weer verblyd met een groot aantal degelijke en hoogst nuttige stuk ken, waardoor we in staat werden gesteld menige arme broeder of zuster den nood te lenigen. Voorts werden door bemiddeling dezer Ver eeniging in dit jaar ook menige zieke lafenis bereid en zwakken versterking gezonden. Gaarne wenschen we dan ook dit werk der barmhartigheid te erkennen en openlijk onzen dank te doen toekomen aan deze Vereeniging, zoowel als ook aan de begunstigsters en begun stigers die, mede door hunne gaven, haar daar toe in staat stelden. Zalig zyn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden. Namens de diaconie, P. B. Tazelaar. 21 December 1910. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee op 14 December 1910. 1. Namens de roepende Kerk opent ds. F. Bruinsma de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 68 8 en gelezen Psalm 115. 2. Het moderamen bestaat uit de broeders F. Bruinsma, praeses, P. J. Baaij, assessor, F. Staal, scriba. 3. Uit de lastbrieven blykt dat alle Kerken wettig vertegenwoordigd zyn. 4. Ds. F. Staal brengt rapport uit van de Kerkvisitatie in 6 kerken. 5. De begrooting der onkosten wordt goed gekeurd. 6. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Tengevolge van het vertrek van ds. G. de Jager worden met meerderheid van stem men benoemd tot secundus kerkvisitator ds. F. Bruinsmaals deputaat ad examina ds. B. Meijer tot secundus deputaat voor de Zending ds. F. Staalen tot regeling der vacaturebeurten nen openbaren zal enz. Toch treft ons in al deze psalmen één grondgedachte, te weten, de begeerte, te verkeeren in het huis des Heeren. Zoo hooren we in Ps. 42 de klacht: „Wanneer zal ik ingaan, om voor Gods aangezicht te verschijnen?", in Ps. 43 heet het: „Zend Uw licht en waarheid neder en breng mij door dien glans geleid tot Uw gewijde tente wederin Ps. 48„O, God, wij gedenken Uwe weldadig heid in het midden Uws tempels!" En psalm 84 is één ondeelbaar loflied op Gods huis. Ja, zij houden vast aan de traditie, aan de heilige traditie en als dan straks de tempel van Sa lomo is voltooid, dan zyn weer de poortiers uit de kinderen van Korach. In hun geschie denis schittert de verbondsgenade Godsde banden des bloeds werden verscheurd, maar banden der genade daarvoor in de plaats ge legd. Op de geloofsdaad van de kinderen van Korach heeft Gods gena altoos gerust en de Korachieten staan geboekt als een voorbeeld van volharding en van trouw in het kiezen voor Godsdienst en in het betrachten van Zijne geboden. Alsnu wordt gezongen Ps. 84 vs 5 en 6, onder welk zingen gecollecteerd wordt in 't belang der Jong. Vereen. Hierop vervolgt spreker zyn rede Slaan wy nu een blik op onzen tijd. De tabernakel en de tempel is verdwenen, met de komst van Christus hebben die ceremonien opgehouden te bestaan. Maar het voorbeeld van de kinderen van Korach blijft daar staan voor alle onze jongelingen en we durven ge rust deze stelling poneeren „Onze Jong. Vereen, kunnen alleen beantwoorden aan haar doel, als alle jongelingen hun voorbeeld volgen". We willen dit ten slotte nader toelichten. I. Reeds vroeg werd voor elk Geref. jonge ling gekozen, want in den heiligen doop werd het merk- en veldteeken van Koning Jezus hem op het voorhoofd gedrukt. Zoo zyn ook ds. P. J. Baaij. 8. Het onderzoek naar art. 41 D. K. O. heeft plaats. Aan de kerken van Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse en Nieuwerkerk wordt raad en advies verleend in tuchtzaken en omtrent de wijze waarop moet gehandeld met personen, die uit de Herv. Kerk overkomen. 9. De datum der volgende vergadering wordt bepaald en Wissekerke als roepende Kerk aangewezen. 10. De vacaturebeurten worden op de vol gende wijze geregeld. G e e r s d ij k. 8 Januari ds. P. J. Baaij. 6 Februari ds. C. Staal. 9 Maart ds. H. W. Laman. 27 Maart ds. B. Meyer. Haamstede. 15 Januari ds. P. E. van Schaik. 20 Februari ds. F. Bruinsma. Nieuwerkerk. 22 Januari de. F. Staal. 27 Februari ds. P. J. Baaij. Wissekerke. 8 Januari ds. F. Bruinsma. 6 Februari ds. H. W. Laman. 6 Maart ds. B. Meyer. 27 Maart ds. P. E. van Schaik. 11. De korte notulen worden gelezen en' goedgekeurd. 12. De Praeses sluit de vergadering met dankzegging, nadat gezongen is Psalm 84 6. Namens de Classis, P. J. Baaij, Assessor. Middelburg A. De Diaconie bericht met hartelyken dank, dat de wintercollecte dit jaar heeft opgebracht f 210,01 Vs» Namens dezelve, P. J. de Kruijter. a Voor hulpbehoevende kerken Vrouwepolder f3,52Vs. b. Voor de Theol. School te Kampen Arnemuiden f 3,90Domburg f 8,78 Gapinge f 2,53VsGrijpskerke f 15,48Koudekerke f 11,20Va St. Laurens f 4,42% Meliskerke f8,02; Middelburg A f 23,87% Middelburg B f 7,97VaMiddelburg C f 25,64Vs Oostkapelle f 8,Serooskerke f 16,88 O. en W. Souburg f 15,29; Veere f 11,51 Vlissingen f 10,76 Vrouwepolder f 5,32Vs Westkapelle f 1,68. De Correspondent voor de Classicale collecten A. Punt. Middelburg, 22 Dec. 1910. Vlissingen. Voor de Zending van IJ. H. 100 halve centen. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. onze zonen kinderen van Gods Verbond en het is hunne dure roeping steeds met beslist heid in hunne levenskeus te volharden tegen over de verleiding, die zoo groot en de ver lokking, die zoo sterk is. Onder u is zeker geen enkele vader, die, als Korach zijn kinderen op verkeerde paden voorgaat. Maar beantwoor den daarom alle vaders aan hun roeping Neen, er zijn vaders, ik weet niet, of er hier ook zullen zijn, die, nu ja hun kinderen wel niet rechtstreeks aftrekken van God en Zijn dienst, maar hen toch ook niet leiden in de rechte paden, maar als een Eli het kwaad van hun kroost door de vingers zien. En zoo doende leven daar jongelingen, die ontrouw werden aan het vaandel. Maar al komt de stem der verleiding niet uit vaderlijken mond, andere vijanden, n.l. Ongeloof en Revolutie zyn daar en zij strekken hun armen uit naar ons opkomend geslacht. En dan spreek ik niet alleen over den sociaal-democraat en den anarchist, maar over allen, die met God en Zijn Woord gebroken hebben zeggende„Laat ons Zyne touwen verbreken en van Zijne ban den ons ontslaan En tegenover de groote massa is het betrekkelijk een klein deel, dat trouw bleef. ~Er zijn jongelingen, die terug bleven uit laksheid, maar er zyn er ook, die achterbleven uit vrees voor hun omgeving. Die niet uit durven komen voor hun beginsel tegenover hun medejongelingen op fabriek, kantoor of op het land. Daarom is beslist heid zoo broodnoodig. Niet hinken op twee gedachten. Het moet komen tot een breuke met de wereld, zoowel van buiten als van binnen. Het moet komen tot een gebed om vernieuwing des gemoeds. Want twee heeren dienen is onmogelyk. Daarom, vaders en moeders, wy doen een beroep op u. Weest toch godvruchtige voorgangers uwer kinderen, leidt ze in de rechte sporenEn gy jonge lingen, wellicht moet ge straks in het open baar een keuze doen, als eens Jozef. Zal dan {Buiten 'verantwoordelijkheid der Redactie Mynheer de Redacteur Mag ik onder bovenstaande leuze een plaatsje in uw veelgelezen blad s. v. p. Ik wilde naar aanleiding van het door UEerw. geschrevene in het vorige nummer van het „Zeeuwsch Kerkblad" onder bovenstaande leuze een enkele opmerking maken, zoo mij dit ver gund is. UEerw. schrijft o.m. dat de vrijzinnigen al maar door verwijten, dat deze regeering niets christelijks tot stand brengt. Nu hoewel geen liberaal zijnde, geloof ik, hooggeachte Redacteur, dat voor deze klacht wel eenigen grond bestaat, al is het ook waar dat die klacht alleen ten doel heeft om by ver nieuwing de teugels van het bewind in handen te krijgen. Doch afgedacht daarvan wilde ik slechts op een paar feiten wijzen. En dan zij in de eerste plaats gevraagdis het niet te betreuren dat deze regeering een wijziging inzake de vaccinedwang daar stelt die alleen hen ten goede komen die de Heere met aardsche goederen heeft gezegend Want ik vraag my in allen ernst afwie van ons buiten de genoemde categorie zal n.b. twee attesten van h.h. doctoren verkrijgen, die komen verklaren dat de inenting voor het kind gevaar zal opleveren Is dit de vrucht van onzen langen strijd van vele jarendat wij n.b. een machtwetje zullen krygen, dat alleen ten goede komt aan de met goederen gezegende menschlieid en den kleinen man die in vele opzichten met een bezwaarde consciëntie tegen het inenten zyner kinderen opziet, aan hun lot overlaat Dat kan m.i. geen christelijke daad -worden genoemd. Voorts zou ik willen wijzen op hetgeen in de laatste dagen is gebeurd in onze 2e Kamer. En dan voornamelijk ten opzichte van de f 450,000 subsidie aan de Nationale Landbouw tentoonstelling die in 1913 in Den Haag zal worden gehouden. In de eerste plaats over de subsidie zelf. Zegge 450,000 guldenmij dunkt dat is een som die ons doet schrikken, indien men althans den bestaanden toestand van 's Ryks schatkist even indenkt. Eu al is het in de tweede plaats ook waar dat men niet in alle opzichten den eisch des Heeren onvoorwaardelijk kan toepassen, in het onderhavige geval zou het ZEx. tot eer gestrekt hebben indien hij als voorwaarde van de toe kenning der subsidie had gesteld alleen dan wanneer dezelve op den Zondag gesloten blijft. En ik vraag nog eensis dat ook wel een christelijke handeling Ik breng hulde aan allen, die den moed had den om in dezen pal te staan voor de rechten van Koning Jezus in 't bijzonder dhr. Pollema, afgevaardigde van Sneek. En ik hoop dat het hun gegeven worde om voor dien Koning altijd op te komen. Maar wat de zaak niet beter maakt is dit dat ZEx. n.b. op een vraag door den afgevaar digde van Sneek, dhr. Pollemaof de tentoon stelling ook op Zondag zal gesloten zyn, n.b. de uitdrukking bezigt dat hij op die pijnlijke vraag geen antwoord kan geven in den geest van den vrager, en hij derhalve omdat op den dag des Heeren juist het bezoek grooter zou kunnen zyn dezelve op Zondag openstelt. Ik vroeg my dan ook afmaar waarvoor ook uw antwoord zyn: „Zou ik zulk een groot kwaad doen en zondigen tegen God Dat geve de Heere, anders zal ook uw einde zijn als dat van de kinderen van Dathan en Abiram. II. Maar deze keuze brengt de noodzake lijkheid mede elkander gezamenlijk voorbe reiden voor den strijd en daarom, le. anderen over te halen zich bij u aan te sluiten en 2e. elkander aan te manen tot grooten ijver in het werk, u op de Jong. Vereen, op de handen gezet. „Eendracht maakt macht." Dit spreekwoord geldt op elk terrein des levens. Ook de Jong. Vereen, is een vereeniging van jongelingen, die tot doel heeftvorming voor het leven. Eén alleen kan dat niet, hy gaat daarbij niet stel selmatig te werk en zal het evenmin geregeld volhouden. Maar voor levensvorming is leiding noodig, de jongeren leeren van de ouderen en deze door het lezen van degelijke lectuur. Als mensch zyn we geroepen te schuwen de zonde van het individualisme De drang der gemeen schap zit in ons bloed en het woord, dat God sprak allereerst met betrekking tot het huwe lijk geldt ook voor het gemeenschapsleven in de maatschappij „Het is niet goed,' dat de mensch alleen zijDe Heere zelf zet ons by de geboorte reeds in het organisch verband van het gezin en de gemeente. Niet dat de mensch geen eigen persoonlijkheid bezit, maar deze is slechts de realiseering van een gedachte, die tot uiting komt in het gemeenschapsleven. Een eenig kind is in den regel (er zijn ook uitzonderingen) een vervelend kind. Het is zoo eigenzinnig, zoo zelfzuchtig, zoo kribbig. Niet dat er in groote gezinnen ook zulke kin deren niet zyn, doch daar komt dit niet zoo sterk tot uiting, omdat het belet wordt zich te ontwikkelen. De gemeenschap met anderen is dus een vereischte voor het leven des men- schen.Als deze gemeenschap maar niet ont aardt in een valsche eenheid. De ware eenheid zien we in de kinderen van Korach en tot hebben wij ons nu toch druk te maken en zoo'n feilen strijd te voeren in dagen der verkiezing Ook onze afgevaardigde schitterde door af wezigheid al is het ook dat hij zich in een ingezonden stuk in de Middelb. Crt. veront schuldigd heeft door het bijwonen van een andere vergadering. Nochthans geloof ik, M. de R. indien het hier gegolden had een per soonlijke queastie dan had onze geachte afge vaardigde wel present geweest. Dit vindt zijn grond in 't feit, dat by de algemeene beraadslagingen zich de heer Blum niet heeft laten hooren toen dhr. Pollema deze vraag stelde, of heeft de heer P. ook namens hen gesproken dan heb ik niets gezegd. Zie Geachte Redacteur wat ik meende te moeten schrijven en zou willen vragen of het geen overweging verdient om ons Antirev.-Pro- grarn te herzien waarin o. m. in voorkomt dat de eere Gods op alle terrein van het leven moet worden hooggehouden alsmede dat naar bezui niging moet worden gestreefd. U dankend voor de verleende plaatsruimte. UEd. dienaar, W. Hubregtse. Middelburg, Noord singel S 184. VERGADERING van den Bondsring „Zuid- Beveland", te houden Maandag 26 December 1910, te 10 uur, in de Geref. Kerk te Baarland. Agenda: 1. Opening door den voorzitter. 2. Lezing notulen. 3. Voorstel Nieuwdorp aangezien zulk een groot aantal ver- eenigingen bij den Ring „Zuid-Bev." zijn aangesloten, stelt de vereeniging van Nieuwdorp voor tot Ringsplitsing over te gaan. 4. Voorstel Ringbestuur de vereenigingen leveren op beurt een onderwerp op de Ringvergaderingen, op te geven door het Ringbestuur. 5. Voorstel Ringbestuur de ring geve finantieele hulp aan 's Gra venpolder. 6. Vaststelling plaats volgende vergadering. 7. Inleidereen lid der vereeniging van Nieuwdorp. Pauze tot half twee. 8. De inrichting onzer vergaderingen. InleiderIJ. Wolzak, Baarland. 9. Ringbezoek. Inleider: T. IJ. Hummelen, Goes. 10. Da Costa. InleiderEen lid der vereeniging van Ierseke. 11. Varia. 12. Sluiting. De Secretaris, H. Bol. 's Heeren goedheid verblijdde ons heden met de geboorte van een Dochter. Ds. B. MEIJER. W. MEIJERvan dén Hoek. Brouwershaven, 20 Dec. 1910. Eenige en algemeene kennisgeving. zulk een eenheid zyt gij, jongelingen, geroe pen. Nu zijt ge nog in de oefenschool, maar straks treedt ge zelfstandig op. Kerk, Maat schappij en Vaderland hebben hun hoop op u gevestigd. Wee u, zoo ge die hope beschaamt. Wat ons de volgende eeuwen zullen te aan schouwen geven hangt middelyk en voor een groot deel van u af. Oefent u daarom gesta dig wys te worden in de Schriften, bestudeert de geschiedenis van Kerk, Vaderland en Zen ding, draagt elkander voor de heerlijke zangen onzer Vaderlandsche dichters! Leest veel, doch leest alleen wat goed is en naar het Woord Gods, want de aarde zwoegt van de slacht offers der schandlitteratuur. En laat steeds dit de grondtoon zijn van uw leven, wat eens de kinderen van Korach in heilige geestdrift hebben uitgejubeld „Ik verkoos liever een dorpelwachter te zyn in het huis mijns Gods, dan te verkeeren in de tenten der goddeloozen". De spreker had zyn rede voleind. En we dachten terug aan 28 Mei 1908, aan den Zutphensche Bondsdag, waar ds. Lindeboom de slotrede sprak over den viervoudigen eisch voor den Christen, zooals we dien vinden in 1 Cor. 16 vs. 13. En het is met deze woor den, dat we, na het hooren van zulk een rede, gevoegelijk dit verslag kunnen besluiten, n.l. „Waakt, staat in het geloof, houdt u manne lijk, zyt sterkWant als we dien eisch op volgen, zyn we van de overwinning verzekerd. En daarby wenkt in het verre verschiet een heerlijk ideaal. Christus komt weer, om den Satan voor goed te verwinnen en om Zyn volk binnen te leiden in het hemelsche Jeruzalem. Christus Remunerator, Christus Triomfator, maar ook Christus Consolator, ziedaar het heilig trio van den Zoon des menschen, als hy op de wolken verschijnen zal. S. Melse. Nieuwdorp, 8 Dec. 1910.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3