HOFSTEDEN TE KOOP. 20 boeken 5 cent per Ex. bij W.J.CAMPE1 v.h. F.Kenlmans De Kalender „FILIPPUS" H. VERHOOG, Halfweg. van Uurwerken, Barometers, Kettingen in Doublé, Zilver en Nikkel. Atelier voor Heparatiën. Nog verkrijgbaar: Boekh. FANCY, Burg B 16. Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaren. BOEKBEOORDEELING. Advertentiënu Eenige zeer vruchtbare Hofsteden te koop, welke desgewenscht spoedig te aanvaarden zijn (vrij ran huur). Br. fr. motto „Hofsteden", bureau van dit blad. ZIE DE ETALAGE LiNGEDELFT II 2©, énorme keuze. „Uit ds Schriften, Nieuw en Oud", Gelyk de rechterzijde den slag voelt, die de linkerzijde ontvangt, zoo moeten wij met onzen naaste medelijden. JACOB CATS. DRIETAL te Tholends. A. v. Dijk te Zwammerdam ds. G. Sybrandy te Stiens ds. Jöh. S. Langen te Gouda. TWEETAL te Geldermalsen ds. C. A. v. Nood te Blokzijl ds. T. Rispens te Werkendam. BEROEPEN te Purmerendds. D. B. Hagenbeek te Ouder kerk aan den IJsel te Wersteremdencand. H. v. d. Zanden te Putten te Tholends. G. Sybrandy te Stiens. AANGENOMEN naar Oosterbierumds. V. K. Kuijvenhoven te Ambt Vollenhove. BEDANKT voor Oldehove ds^t..Duursesnia-tejPieterbiirfm»p.: voor Groningen Ads. R. W. de Jong te Hoofddorp. Theologische School. Op den verjaardag van de Theologische School te Kampen droeg prof. Honig het rectoraat over aan prof. Noordtzy. De aftredende rector hield een rede over het onderwerp „De Persoon van den Middelaar in de nieuwere Duitsche Dogmatiek." De rector deelde nog mede, dat 30 studenten zy'n ingeschreven, dat 9 propaed., 4 semicand. en 2 cand.-examens werden afgelegd. Voorts herinnerde hij aan het overlijden van curator ds. Westerhuis, die de school zeer liefhad, aan het verblijf van prof. Bouwman in Ame rika, het 70-jarig jubilee van prof. Noordtzij, en aan de opening der kliniek te Amsterdam, waartoe prof. Lindeboom den stoot gaf. CLASSE ZIERIKZEE. Aan de kerken dezer elasse verzoekt onder- geteekende vriendelijk ter vergadering van 14 Dec. a.s. mede te willen brengen den toege zegden steun aan ds. A. v. B. Ditmaal zal het bedrag voor het le halfjaar geïnd worden. Zulks bedraagt voor de respec tieve kerken Brouwershaven f 6.35 Bruinisse f 10. Colijnsplaat f 7.60 Geersdyk f 3.15 Haamstede f 3.40 Kamperland f 10.Nieuwerkerk f 3.85 Oosterland f 4.50 Scharendijke f 6.Wisse- kerke f3.15; Zierikzee f 11.Zonnemaire f6.35. De Deputaat ad. art. 13 D. K. O. B. Meijer. Brouwershaven, 5 Dec. 1910. Wolphaarlsdijk. De Heere zij geloofd Wij mochten Qnzen beroepen Herder en Leeraar ds. G. de Jager 29 November verwelkomen in ons midden. Zondag daarop 4 December had de bevesti ging plaats. Ds. M. M. Horjus, pred. te Soest, sprak zeer gepast naar aanleiding over Zacharia 4 1—7, waarna op plechtige wijze de bevesti ging plaats vond. Staande zong men ZEerw. toe Ps. 121 vers 4. Des namiddags verbond onze Leeraar zich aan de gemeente, naar aanleiding over Efeze 6 vers 19. Een groote schare vulde beide malen ons kerkgebouw. Wy zyn blijde, na betrekkelijk zoo kort vacant weer voorzien te zyn van een eigen Herder en Leeraar, stelle de Heere hem onder ons tot een rijken zegen, en vervulle Hy ook spoedig weder de ledige plaats te Bruinisse. Dank aan de Classis Broeders, en inzonder heid aan onzen eerbiedwaardigen Consulent ds. R. J. van der Veen, die alles wat wy be geerden getrouw heeft uitgevoerd. De tegen woordigheid van ZEerw. was tot groote blijd schap. ZEerw. sprak namens de Classe een welkomstgroet, en namens den kerkeraad tot den nieuwen Leeraar. Tot diepe droefheid kon de Edelachtbare Heer Burgemeester C. Koert van wege ziekte niet tegenwoordig zyn; toch werden wy ver eerd door tegenwoordigheid van 't dagelyksch bestuur. Aan het einde van deze plechtigheid werd, op verzoek van den Consulent, onzen Leeraar staande toegezongen Ps. 134 3. Namens den Kerkeraad, A. Nagelkerke Scriba. P.S. Het adres van den Kerkeraad is ds. G. de Jager. Kapelle-Biezelinge, 4 Dec 1910 Heden werd de gemeente bekend gemaakt, dat onze geachte Herder en Leeraar een roeping had ontvangen van de gemeente te Willemstad. Schenke de Heere Z.Eerw. Zyn Geest en ge nade, om in deze een keuze te doen, tot eere van Zyn Naam en tot heil en welzijn van de gemeente. Namens den Kerkeraad, J. Zegers, Scriba. Am muiden. Hedenavond kwam de Jonge- dochtersvereeniging Maria-Martha" met de diakenen der Geref. Kerk in jaarvergadering byeen. Onder leiding van haren eere-voorzitter ds. J. Boeijenga werd de avond gezellig door gebracht. Ook werden de door de vereeniging vervaardigde goederen (43 stuks) verdeeld en na afloop der vergadering bezorgd, waardoor vele weduwen en behoeftige gezinnen verblijd werden. Onzen hartelyken dank aan onze geachte be- gunstigers(sters), door wier hulp wij in staat werden gesteld dit j aar dat resultaat te verkrijgen. Wij vertrouwen, dat wij ook in het volgende jaar niet tevergeefs by hen zullen behoeven aan te kloppen. Stelle de Heere ook onze vereeniging verder tot een rijken zegen, opdat ook deze arbeid mag dienen tot eere des Heeren. Het Bestuur, Eliz. Cornelisse, Pres. Jac. de Troije, Secr. VERGADERING van de plaatselijke afdeelingen op Z.-Beveland van „de Nati onale Vereeniging voor Gereformeerd Voor bereidend Hooger Onderwijs te Kampen." Op Woensdag 23 November, 's middags om 3 uur werd in de Catecbisatie-kamer der Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge, de gewone najaars vergadering van de plaatselijke afdeelingen op Z.-Beveland van „de Nationale Vereeniging voor Gereformeerd Voorbereidend Hooger On derwijs te Kampen" gehouden. Nadat gezongen was Ps. 119 51 engelezen Spreuken 2 ging ds. N. Postema voor in gebed. Hij sprak vervolgens een koft openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette, het in hen prijzende dat zij zich door het regen achtige weer, en de slechte wegen (waaraan de Z.-Bevelanders overigens wel gewend zyn) ^niet? hadden laten afschrikken- om zich naar Kapelle-Biezelinge's Kerkekamèr te begeven. Officieel vertegenwoordigd waren de afdee lingen Goes, Nieuwdorp en Kapelle-Biezèlinge. Voorts waren aanwezig leden uit Kruiningen en Ierseke, die niet officieel afgevaardigd kon den worden, omdat in die plaatsen nog geen afdeelingen georganiseerd zijn. De afdeeling Oudelande was niet vertegenwoordigd, waar schijnlijk tengevolge van het slechte weer. In het geheel waren 16 personen ter vergadering. Zy dit getal op eene volgende vergadering dubbel zoo groot. Op voorstel van ds. G. Doekes, dat bij allen instemming vond, werd, inzonderheid met het oog op de noodige correspondentie, en het samenroepen en leiden der vergaderingen en dergelijke aangelegenheden, een Commissie be noemd, bestaande uit ds. G. Doekes als praeses, ds. N. Postema, als scriba, en de heer J. van Vyven Gzn. als assessor. Hierna gaf ds. Postema het praesidium over aan ds. Doekes, die verder de vergadering, als" naar gewoonte op meester lijke wijze leidde. Volgens het agendum zou onze ijverige cura tor (ds Doekes) een referaat houden over het onderwerp: „Farao's politiek". Door ongesteld heid echter was hij verhinderd geworden zich op voldoende wyze daarvoor voor te bereiden. Toch slelde hy ons niet geheel teleur. Naar aanleiding van Psalm 72 17 het eerste ge deelte, hield hij eene.schoone lezing. Op een voudige, leerzame wijze toonde hij aan hoe de belofte Gods, die in dat Schriftwoord voorkomt, van groote beteekenis isa voor den aard der opvoeding. (De opvoeding mag niet geschieden naar de beginselen van het materialisme en rationalisme, maar moet zijn overeenkomstig de beginselen die Gods Woord ons leert. Zy moet beslist Christelijk wezen)b. als pleitgrond voor het werk der opvoeding. (De eenige grond waarop wy in het werk der christelijke opvoe ding kunnen pleiten, is de belofte Gods, dat Zijn Naam zal zijn tot in eeuwigheid, en dat die Naam, zoolang de zon er is, zal voortge plant worden van kind tot kind)c. voor den eisch der opvoeding. (God eischt de opvoeding onzer kinderen. Hij heeft haar als taak op onze schouderen gelegd. Naarstig moeten wij ge bruik maken van de heerlijke middelen, die de Heere ons voor de opvoeding gegeven heeft. Doen wij dat niet, dan handelen wij tegen zyn wil)d. deze belofte is ook van beteekeniswaar zij het geloof schraagt bij de véle tegenspoeden in het werk der opvoeding (By de christelijke op voeding heeft men te kampen met vele tegen spoeden en teleurstellingen, zoodat wij licht moedeloos kunnen worden. Doch nu is de be lofte Gods daar, die ons verzekert dat de Heere de christelijke opvoeding toch zal zegenen, want evengoed als de zon eiken morgen weer ver- ryst, zal de Heere zorgen, dat Zyn Naam van kind tot kind wordt voortgeplant). Wat nu geldt voor de christelyke opvoeding in het algemeen, dat geldt ook in het bijzonder voor het onderwys en de opvoeding, die ge geven worden aan ons Gereformeerd Gymna sium te Kampen. Daarom is die inrichting van zoo groote beteekenis, en is zij ons aller gebed en medewerking waardig. In dezen geest sprak de Curator. Het was een opwekkend en bemoedigend woord, waar voor den spreker dan ook de dank der verga dering werd gebracht. Op de vraag van één der afgevaardigden van Goes* of het geoorloofd is de noodige onkosten, die eene plaatselijke afdeeling te maken heeft, te dekken uit de kas van zulk eene afdeeling, werd lang en breed gesproken. Het resultaat was dat de vraag bevestigend beantwoord werd, mits men zorge, dat aan den Penningmeester der Nationale Vereeniging gemiddeld minstens één gulden worde afgezonderd. Ook werd inzake deze kwestie door den Voorzitter herinnerd aan de laatste alinea van art. 4 van het Ontwerp-Regle- ment van de Afdeelingenaldus luidende: den leden wordt aanbevolen eene bijdrage te geven voor de kas der afdeeling. Indien noodigkan de a f dee1 in g een bedrag daarvoor vaststellen". Door de verschillende afdeelingen werd ver slag uitgebracht van hare werkzaamheden, leden tal enz. Na gedane opgave bleek, dat de af deeling te Goes telt 43 leden (de Kerkeraad is als corporatie lid der afdeeling)die te Kapelle- Biezelinge 7 (de Kerkeraad js als corporatie lid der afdeeling)die te Nieuwdorp 19te 's Gravenpolder is 1 lid te Ierseke zijn 6 leden (nog niet georganiseerd tot afdeeling)te Krab- bendyke zijn 7 leden (nog niet georganiseerd tot afdeeling)te Kruiningen is 1 lid. Getracht zal worden ook op andere plaatsen leden te werven. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering op verzoek van den praeses door ds. G. W. Akkerhuis met dankzegging gesloten. Op last van de vergadering, Ds. N. Postema, Scriba. P. S. Langzamerhand wordt het getal leden der Nat. Vereeniging ook in Z.-Beveland groo- ter. Er konden echter nog veel meer zijn. Dat dan elk lid, zooveel in zyn vermogen is, het doel en streven der Vereeniging in zijne omge ving meer bekend doe worden, en de belang stelling er voor opwekke. Bekrone de Heere voorts de Nat. Vereeniging en haar Gymnasium met Zijn onmisbaren zegen, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk en tot eere van Zyn grooten Naam. N. P. Uit Kapelle bij Goes ontving ik een post wissel van J. St. f 3,30 en een van A. SI. f 2,15Vs uit beider Zendingsbusjes. Hoewel ik voor deze gaven zeer dankbaar ben, geloof ik toch deze vrienden den raad te moeten geven, hun giften voor de Zending voortaan af te dragen aan het plaatselyk Zen dingscomité van Kapelle. J. D. Wielenga. i Levensbeschrijving van wijlen Prof. A. Brummelkamp, Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, door zyn jongsten zoon A. Brummelkamp. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Een lijvig boek. De inhoud bestaat uit zeven hoofdstukken I. Ter Inleiding II. Jeugd en studiejarenIII. Predikant te Hattem IV. Predikant te Schiedam (1839 1842)V. Predikant te Arnhem (1842—1854) VI. Hoogleeraar te Kampen (18541888) VII. De mensch en de persoonlijkheid. Het telt bijna zeshonderd bladzijden. Wie dit boek ter hand neemt weet van te voren, dat hy iets goeds krijgt. Professor Brummel kamp, wiens leven hier beschreven wordt, is een man van groote beteekenis geweest. Wie de geschiedenis der Christelijke Kerk in ons vaderland van de 19e eeuw wil_ nagaan, kan dit niet doen zonder in aanraking te komen met hem, die een van de vaders der Afschei ding was. Daarbij komt, dat God dezen trouwen dienstknecht tot op hoogen ouderdom heeft gespaard en al die jaren leefde hij het leven van ons volk mede. Over de verschijn selen in kerk en school, in maatschappij en Staat heeft hij zich uitgesproken. Ook sloot hij zich niet op in zijn eigen kring, maar hij bewoog zich in 't midden van hen, die Ker kelijk van hem gescheiden stonden. Bij vast heid van overtuiging had hij een ruim hart, waardoor hij waardeeren kon al wat er gedaan werd tot verbreiding van het Koninkrijk der hemelen. Het is een ryk leven geweest, dat aan Pro fessor Brummelkamp geschonken en biedt een scjiooné stof tot beschrijving. Nu hangt er bij zulk een beschrijving veel van af, welke hand haar levert. Ook in dit opzicht zijn we ge waarborgd. Wie kon haar beter geven dan de jongste zoon, die zulk een vaardige pen voert. Hy heeft dien voortreffelyken vader gekend als niemand, hij kon over al de be scheiden beschikken, welke voor zulk een le vensbeschrijving noodig waren en hy is eens- geestes met hem. We hebben nog slechts een gedeelte van dit böek kunnen lezen. Wat we echter lazen be antwoordde aan de opgewekte verwachting. Wij zagen onzen hooggeachten Professor als 't ware weer met dat sprekend gelaat, met die zeldzame trouw en dien opgewekten ijver. Wij hoorden hem weer in zijn blijmoedig ge loofsvertrouwen en in zijn hartelijken toon. Het eertijds herleefde weer in de behoorlijke frisckheid en we gevoelden ons opnieuw erken telijk voor de gave, welke aan ons land in een, man als Brummelkamp geschonken was. In elke bibliotheek van onze jongelings-ver- eeniging moet het een plaats vinden en wie iefs voelt voor de groote herleving van de Gereformeerde gezindheid in ons volk zal den schrijver dankbaar zijn voor dit uitnemend boek, dat zyn waarde steeds houden zal. Het is ook zeer geschikt om in den liuise- lyken kring gedurende de lange winteravonden gelezen te worden. De uitgever heeft gezorgd voor stevig papier en een helderen druk. Verslag der Boekbeoordeeliim; «ver 1910 door de commissien van Jachin onder Redactie' van" J. P. Taz^ÏAar:""Uitg&vë" van A. Gezelle Meerburg te Heusden. Prijs 10 cent, franco per post 15 cent. Voor Zondagsscholen, die met Kerstfeest boekjes aan de leerlingen geven, een uitkomst, want ieder is niet bij machte om een boekje juist te beoordeelen. Aan hen wien de Zon- dagsschoolvereeniging dit werk heeft opgedra- geh, is het toevertrouwd. Wy hebben daar van in dit verslag weer sprekende proeven. Op bladzijde 66 wordt een beoordeeling gegeven over een boekje Liefde wint' door Zeelandia, welke zeer vleiend voor den schrijver is. En dit mag ook, want het is met veel talent ge schreven. Dit verslag geeft een duidelijke voorlichting eerst in 't algemeen en dan over elk boekje afzonderlyk. Voor dezen arbeid past een woord van hulde. Compositiën voor Orgel of Harmonium van Piet er Vermeulen. Band I. Uit gave van Ph. Zalsman, Kampen. Inhoud van Band I. Eere zy God (Nieuw arrangement). Fantasie over Eere zij God Fantasie et Fuga in D-mol Postludium in C-dur Chromatische Andante in D-dur. Deze band geeft onderscheiden stukken, waarvan we de titels hierboven aangaven. Voor hen, die van schoone muziek houden, zyn deze compositieën een aanwinst. Bouma. OPENBARE VERGADERING van den Ring Serooskerke en omstreken op Woensdag 14 December 1910, des avonds half zeven, in de Geref. Kerk te Oostkapelle, om de volgende onder werpen te behandelen 1. Het Jongelingsleven, door de J. V. van Oostkapelle. 2. De roeping van heeren en dienstknechten volgens de Heilige Schrift, door vriend Jaeobsen van Grijpskerke. 3. Christelijk leven, door de J. V. van Vrouwe polder. D. Gideonse, 2e Voorz. J. Ciiristiaanse, Secr. De Heere verblijdde ons met de voorspoedige geboorte van een welgeschapen dochter. Ds. P. H. DE JONGE G. L. DE JONGE- de JoNGir de Leeuw. Pastorie Sleëuwyk, 2 Dec. 1910. No. 1. Het handwerk ten tijde van Jezus Omwandeling op aarde, keurig. No. 2. De vrije arbeider door ds. Wielenga. No. 3. Oosterzee, op reis, keurig dik boek met reis verhalen f 1,10. No. 4. Naar de Transvaal. No. 5 en 6. Twee werkjes van P. Vergers. No. 7. Uit Israels Zangen, mooi boek f 1,25. Mo. 8. Een werkje door dr. de Moor, wat iedereen moest hebben. No. 9. Een groot werk van dr. Kuyper. No. 10. Een groot Bijbelsck woordenboek, octavo formaat. No. 11. Het Heidensche Rome en de Hervorming, prys f 1,90. No. 12. Onder kruis en lijden f 1. No. 13. Een mooi werkje door Kloppers get. Wy en ons huis f 1,No. 14 en 15. Twee werken van dr. M. Luther. No. 16. Een mooi werk van J. Owen get. Gewetensvragen opge lost f 0,75. No. 17. Nog een mooi werkje, get. Een werk der duisternis. No. 18, 19 en 20. Nog 3 verschill. Ex. van minstens f 1', a f 1.25. Deze 20 Ex. franco thuis op ontvangst van postwissel a f 1,25 door Schrijf er vooral bij Voor de 20 Ex. Wie er een compleete zelfdrukkery (3 regels gelyk drukken) bij wenscht zende f 1,60. rnriimiiiMiii ii iitniiwiiiïïiniMgiMMTrMmMBnM MET PREMIE, getiteld (tweede Bundel) door Prof. L LINDEBOOM. De prijs van dezen fraaien Kalender met de zeer belangrijke Premie is slechts f 1, Kalender afzonderlyk f 0,40. Premie afzonderlijk f 0,75. Voor uitdeeling op Zondagscholen zeer voor- deelige conditiën Namens het Bestuur van het Traktaatgenootschap Firma F. P. DHUIJ. Middelburg, December 1910. VISITEKAARTJES 40, 50 en 60 ct. per 100 met Enveloppen 50, 60 en 70 ct. per 100. Ruime sorteering LUXE KAARTJES waarby de nieuwste modellen. Bij de Kaartjes van 50 cent en hooger ont vangt men een Scheurkalendertje gratis. Buiten Walcheren na ontvangst van het be drag met 15 cent meer voor de vracht.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3