G. VAN DER KLEUN. Excelsior Pakket. HARMONICA'S OntvangenEen groote zending vanaf de goedkoopste tot de beste soorten, met enkel en dubbel klavier, prachtig van toon, tegen billijke prijzen. Kenze uit meer dan 25 soorten. H. VERHOOG, Halfweg. le kwaliteit Mutsaards en Tuinierswisschen. O. J. HONDIUS, Kantoor Vlasmarkt K 146 SPBOKKELiyOEN. Wat de liefde vermag. ïMatfli. 25 35 en 36. Kerk en Schoolnieuws. Offtciëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. B0EKBE00RDEELIN6. Ter Gedachtenis 1835 14 October 1910 door C. van Proosdy, Gereformeerd pre dikant te Amsterdam, met naschrift door ds. L. Neijens. Uitgave van J. IJ. Kok, Kampen. Gereformeerd Tijdschrift. Redactieds. G. Advertentiën. BAZAR, NOORDSTRAAT. MIDDELBURG VOORHANDEN H. VAN DRIEL Cz. Manden- en Rietenstoelenfabriek. MIDDELBURG. alzoo werd ook de Zoon des mensclien tot een Middelaar en Verlosser voor degenen alleen, die de beloften Gods gelooven en "den Christus Gods als hun Zaligmaker erkennen. De slang werd verhoogd in de woestijn op een stang als om voor te stellen, dat zij haar doodende macht verloren hadzoo zou ook de Zoon des menschen het gericht der vervloeking ondergaan en in Zijn hangen aan het hout, in Zijn verhooging aan het kruis, tot een teeken zyn, dat aan de zonde de verdoemende kracht ontnomen is. Israël was in de woestijn onderworpen aan de macht der vurige slangen, die met verderf en dood hen bedreigden. Zoo zijn wy onder worpen aan de macht der zonde, die ons ten eeuwigen verderf ên ondergang zal voeren. Maar gelijk het geloof in Gods getuigenis hen redden kon, zoo ook zal hetzelfde geloof in des Heeren toezegging ons behouden. Wie op de koperen slang zag verdierf niet, maar bleef levend. Wie in den Christus Gods gelooft zal ook niet verderven, maar het eeuwig leven hefebën* jiöirtow Jt&öïu any Wy hebben op niets anders te zien en op niets anders te steunen dan alleen op den Zoon des menschen, aan het kruis verhoogd. Wij vertrouwen niet op onzen Doop, hoewel dat een sacrament is, van God ons gegeven. Wij zien niet op de Kerk, hoewel die een planting is van Gods hand. Wy verwachten het niet van onze Predikers, hoewel zij van God geroe pen zyn om als Zijne gezanten het Woord te verkondigen. Wy richten ons oog niet op het Heilige Avondmaal, hoewel dat van Christus Zelf is ingesteld. Wy steunen niet op onzen Godsdienst, hoewel wij tot het dienen van God geroepen zijn en er door Gods genade lust in hebben. Maar wy zien alleen op Hem Die van God ons gegeven is, en Die, gelijk de slang in de woestijn, alzoo moest verhoogd worden, op dat een iegelijk, die in Hem gelooft niet ver- derve en niet kan verderven, maar het eeuwige leven hebbe. R. Hamming. Toen Matamoros om des geloofs wil in de gevangenis zat, en zijn gezondheid reeds veel had geleden, vergunde de gevangenisdirecteur hem uit de overige gevangenen iemand uit te kiezen, die hem diende. Op zijn verzoek zond de directeur hem den grootsten misdadiger, iemand die om verschillende feiten tot 35 j aren dwangarbeid veroordeeld was. Matamoros ont ving hem vriendelijk en de misdadiger be merkte spoedig dat M. hem lief had en voelde zich zoo tot hem aangetrokken, dat hij hem al zijn misdaden beleed en er bijvoegde Hadde ik betere omgeving gehad, zoo ware ik niet zoo diep gezonken". Op een morgen las Ma tamoros Johannes 3 voor. Onder 't voorlezen blonk het gelaat van den misdadiger van blijd schap, en aan 't einde zeidehij „Ach mijnheer Emmanuel, indien ik had kunnen lezen, en al deze dingen geleerd had, ik ware niet zoo diep gevallen". Hy leerde nog lezen, het Woord Gods werd hem telkens dierbaarder en de vrede zijns harten nam van dag tot dag toe. Toen de ure kwam dat hij naar de ga leien gezonden werd, zeide hij onder een vloed van tranen„Ik betreur het zeer van U te moeten scheidenmaar Jezus verlaat ons niet. Bij Hem zien wij elkaar weer". Dr. Johan Hess te Breslau, de eerste predi- te zijn dat deze zaken afgewerkt zijn Neen vriend sinds ik het Verbond heb ingewilligd is dat mijn zaak niet meer. De Verbonds- God heeft mij gevraagd, gebeden en gesmeekt om dit werk in Zijn hand te geven En dit heb ik niet durven of willen weigeren. Maar man, heeft het dan by u nooit een verloren zaak geweest zoodat alleen overbleef om met Esther te zeggenkom ik om, zoo kom ik om? Vroeger ben ik wel zoo dwaas geweest dat ik twijfelende smeektemaar de Ileere heeft mij geleerd op Zijn verbondsbelof- ten te pleiten. Maar zeg mij eens, man, heb ben de donders van Sinaï u doen vluchten naar den heuvel Golgotha? Myn weg loopt over dien heuvel heen. Ja maar gij zyt dan toch eerst op Sinaï geweest Ik heb den don der gehoord gehoord en het vuur gezienmaar was toen zoo dwaas als sommige vogels, ik vloog het vuur in, en als ik niet gegrepen was, dan was ik zeker door het vuur verteerd. Nu vriend ik ben bly dat gij althans dit nog kent by ondervinding. Maar gij moogt u toch niet verblijden in mijn dwaasheid. Maar man ik wilde wel van u hooren hoe gij op Golgo tha gekomen zijt Daar ben ik heen gelokt door een liefelijke wederklank der bergen. Ik zou u raden, man, onderzoek u zeiven toch eens nauw, ja zeer nauw of gij wel op den weg zyt, en olie in de lamp hebten niet aan ker en hervormer in die stad, en de vriend en correspondent van Luther, was zeer bemind om zijn welsprekendheid, geleerdheid en wijs heid, zyn voorzichtigheid en vriendelijkheid, en bovenal om zijn herderlijke trouw. Voorde armen en nooddruftigen in Breslau was hy een vader. Het volgende treffende voorval wordt van hem verhaald. In den tijd der Hervor ming was Breslau zoo vol armen, dat men allerlei ellendigen op de straten en bij de kerken aantrof. Hess, die geloofde, dat men voor die onge- lukkigen zoowel particulier als gemeentelijk moest zorgen, vermaande het stadsbestuur om in dezen zijn plicht te doen. En toen dit na latig bleef, liet Hess verscheidene weken ach tereen het prediken na. Naar de reden ge vraagd zijnde zeide hij, dat zyn dierbare Heere Jezus en Zijne leden aan de deuren van al de kerken lagen, en dat hy niet over hen heen kon stappen. Indien zij dit niet veranderden, wilde hij niet prediken. Dat antwoordt maakte diepen indruk, en den 7en Mei 1525 werden de noodige maatregelen genomen om dii dép nood te voorzien. Op één dag werden 500 personen in de hospitalen te Breslau opgeno men en door het stadsbestuur verzorgd. Ook werden publieke aalmoezeniers aangesteld met Hess tot opzichter. Verder werd 21 Juni 1526 door Hess's invloed een nieuw hospitaal ge bouwd. Ieder die kon leverde gratis arbeid, bouwstoffen enz. Het was in twee maanden voor het gebruik gereed. Dat was de vrucht van het getrouwe onderwijs en het loffelijk voorbeeld van een man, in wiens hart de woor den van Matth. 25 35 en 36 met onweerstaan bare kracht waren geschreven. O. B. Het gebed is de zekere voorlooper der be houdenis. Zondaarals gij bidt kunt gij niet verloren gaangebed en verderf zijn twee dingen, die nimmer te zamen gaan. Ik vraag u niet, waarin uw gebed bestaathet kan eene zucht zyn, het kan eene traan wezen, een £e- bed zonder woorden, of een gebed in gebroken taal, in ongekuischten vorm en hard voor het oor, nochtans, zoo het een gebed is uit het binnenste uws harten, zult gij behouden zijn. DRIETAL te Groningen Ads. R. W. de Jong te Hoofddorp ds. G. Keizer te Tiel dr. B. v. d. Werff te Harlingen. te Zwolleds. G. Elshove te Bodegraven ds. D. B. Hagenbeek te Ouderkerk a/d IJsel dr. T. Hoekstra te 's Hertogenbosch. TWEETAL te Barendrechtds. J. G. Kunst te Nykerk ds. J. C. Rullmann te Garyp. BEROEPEN te Vlissingends. T. Ferwerda van Monniken dam te Barendrechtds. J. G. Kunst te Nykerk. te Geldermalsends. J. W. v. d. Bosch te Noord-Scharwoude. BEDANKT voor Andel (N. B.)ds. D. B. Hagenbeek te Ouderkerk a d IJsel. De Dankdagcollecte bracht te Krabben- dijke op f 900,^- en te Bruinisse f 625,26. Ds. G. de Jager, van Bruinisse, hoopt Zondag 4 December a. s. te Wolfaartsdijk zyn intrede te doen. Door den heer W. H. Tulp te Sexbierum, dezer dagen overleden, zijn vermaaktf 1500,- voor de stichting van ouden van dagen van de Geref. Kerk te Groningen (A)f1000,aan de poort van de Hemelstad komt als zij ge sloten is. Vriend, ik mag u zeggen, ik ben daar zoo gerust op, mijn zaak is in zulke vertrouwde handen, ik mag en durf daar niet aan twyfelen.: Ik denk nu juist, hoe op zekeren morgen mijn baas, boer Antheunis, eens bij mij kwam in den stalu moet weten dat mijn baas op zekere tyden voor zaken in de stad moet zijn en dan zoo aan zijn tijd gebonden was, dat mocht ge'en minuut schelen. Nu was ik door hem opge dragen (ik mag dit zonder grootspraak zeggen) omdat hij mij vertrouwde, zyn paard in te tuigen en met den wagen voor de deur te brengen. Ook mag ik zeggen, myn baas was daar altijd zoo gerust op, al was het op het kantje af, toch zat de baas nog gerust een kop koffie te drinken. Eenmaal is hij eens in den stal komen zien of ik haast klaar was. Het was den man blijkbaar aan te zien dat hy er zelf over verlegen was. Nu zyn komst was dan ook totaal op aandrang van zijn buurman Thomas, die toen juist meerijden moest tot aan de stad, dat kortte dan zijn Iweg een heel eind in, want eer hij by zyn vriend Cleopas was, die te Emmaus woonde, moest hij toch nog al enkele stadiën loopen. (Wordt vervolgd.) de Theol. Schoolf 1000,voor het studiefonds der Theol. Schoolf 1000,aan de Chr. Geref. Kerk te Groningen f 500,aan het weekblad De Wachter, tot steun der Teol. School, terwijl het overblijvende is vermaakt aan de Zending, uitgaande van de Geref. Kerken. Vacaturebeurten in de Classis Tholen. te A. J. Polder 27 Nov. ds. v. d. Kooi. 8 Jan. ds. Sybrandy. 29 Febr. ds. de Bruijn. te Poortvliet 20 Nov. ds. de Bruy'n. te Rilland 18 Dec. ds. de Bruy'n. 8 Jan. ds. v. d. Kooi. 29 Jan. ds. Sybrandy. te Tholen 11 Dec. ds. Sybrandy. 22 Jan. ds. v. d. Kooi. De Classis voornoemd, J. Sybrandy. Krabbendyke, 9 Nov. '10. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Oostkapelle brengt ter kennis van de Zuster kerken dezer Classis dat D.V. zijn Predikant voornemens is, op Zondag 20 Nov. e.k. zijn intree te doen, na des morgens in zijn ambt te zijn bevestigd door ds. Netelenbos, Predi kant te Heerenvéen. De Kerkeraad noodigt hierbij één of meer afgevaardigden ter bijwo ning uit, en verzoekt vriendelyk hiervau be richt te willen inzenden uiterlijk vóór of op 17 November bij den Scriba van den Kerkeraad broeder J. de Voogd Wz. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Oostkapelle, K. Melis, Praeses. J. de Voogd Wz., Scriba. Middelburg A De diaconie maakt met vrien delijken dank melding van de ontvangst van een bankbiljet van f25.met verwyzing naar Ps. 103 2. Namens dezelve, P. J. de Kruijter. Middelburg. Voor de Chr. Bewaarschool in vriendelijken dank ontvangen van H. f 1, en gevonden in de Kerkcollecte Kerk Af 1. Deze nuttige stichting zij in uwe liefde en offervaardigheid ten zeerste aanbevolen. De Penningmeester, Ch. J. de Wolff. Vlissingen. In de collecte van 2 Nov. is ontvangen een gift ad f 20,met bestemming f 10,voor de Kerk en f 10 voor de armen. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Na een duidelijke inleiding geeft dit boekske I. Het begin der Afscheiding in Nederland II. Het begin der Afscheiding in Amsterdam III. De voortgang der Afscheiding in Neder land IV. De voortgang der Afscheiding in Am sterdam Daarnaslotwoord. Met een naschrift van ds. L. Neyens ein digt het. Wij bevelen dit werk met vrijmoedigheid aan. De geschiedenis der Afscheiding is belangryk en het opkomend geslacht moet haar kennen om te waardeeren het goede, dat God door haar voor Nederland gewrocht heeft, en om te ver staan onze tegenwoordige kerkelijke toestanden. Niet dan, tot schade zou het strekken, wan neer we vergaten den strijd, welke er gevoerd werd om de Kerk van Christus weer vrij te maken van alle onnatuurlijke banden. Het ge slacht, dat die moeilyke maar gezegende dagen heeft beleefd, is reeds heengegaan en daarom is het te meer noodig, dat de jeugd met nauw keurigheid nagaat, wat er in dien tyd geleden is, opdat zij met dezelfde trouw bewaart het pand, dat ons toevertrouwd werd. Reeds de zaak, waarover hier gehandeld wordt, is onze aandacht ten volle waard en de naam van den schrijver waarborgt, dat het zich aan genaam laat lezen. Wie ooit iets van ds. v. Proosdij gelezen heeft, weet, dat hij zijn gedach ten helder kan weergeven en dat hij ons geeft, wat goed is. Als naar gewoonte heeft de uitgever gezorgd voor een goede uitgave. De heer J. Waltman te Maassluis zond ons toe een plaat: „De eerste Kerstnacht" naar Henri Lerolle. Deze plaat is bekend en wordt algemeen geroemd. Op carton kost zij 30 cent en op papier 25 cent. De plaat is waarlijk schoon en is zeer geschikt tot uitdeeling. Doekes, dr. T. Hoekstra, dr. G. Keizer. De Aflevering ons toegezonden bevat het met zooveel bijval ontvangen Referaat van ds.Steiling een studie over Hermanus Herbert door ds. Renting en een nalezing. Uitgever is A. Gezelle Meerburg te Heusden. Dit is het eenige Gereformeerde Tijdschrift, 'twelk zich op het gebied der godgeleerdheid beweegt, en daarom reeds behoort het steeds in breeder kring bekend te worden. Ook dient ter aanbeveling, dat de Redactie zich beijvert het steeds degelijker te maken om het te doen beantwoorden aan het hooge doel, dat zij zich voorstelt. Zulk een aflevering als deze is haar geld meer dan waard. Wie het nog niet leest, schaffe het zich aan en hij zal zich niet beklagen. CORRESPONDENTIE. J. M. B. te R. Aan uw verzoek kan ik niet voldoen, daar er geen exemplaren meer te missen zyn. De Uitgever. GEWONE VERGADERING van den Ring „Middelburg" op Donderdag 24 Nov. a.s. des avonds te half acht in het Mil. Tehuis te Middelburg. Agendum: 1. Opening. 2. Notulen. 3. „Beginsel en Feit" door de Ver. van Middelburg. 4. „Centra lisatie der Vakken", door de Ver. van Souburg. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. S. S. Bouma, Secretaris. Ds. BOUMA en Familie, erkentelijk voor de vele blijken van belangstelling op 25 Oct. en 8 Nov. j.l. ondervonden, betuigen daarvoor hun bartel ij ken dank. 15 boeken voor een gulden. No. 1. Dat groote werk get. Exselsior met Verhalen, van de beste schrijvers als Hoogen- birk, Wormser enz. met vele platen f2.90. No. 2. Onder kruis en lijden fl. No. 3. De levensgesch. vaneen predikant f 1.50. 4. Gewichtige profetiën (in gr. form.) f 0.90. 5. Het handwerk ten tijde van Jezus om wandeling op aarde, een mooi boek. 6. Twaalf geloofshelden der Chr. Kerk f 0.90. 7. Een groot werk over Tuberculose f 1.—. 8. De geschiedenis van de vervolging der protestanten in Bohemen. 9 en 10. Nog twee zware deelen get. Handwijzer op den kruisweg des levens, voor j ongel, en jonged. in verhaaltrant geschreven prijs f3.60. No. 11. Een groot werk van dr. Kuyper. 12. Nog een boek van Pl.m. fl.en 13, 14 en 15 nog 3 Ex. als toegift. Deze 15 Ex. waar vroeger byna f 15.voor werd betaald nu voor slechts een gulden en 25 cent voor porto franco thuis, dat is dus slechts 8 cent per Ex. Zend postwissel a f 1.25 (zegels 5 cent meer) aan, en vraag Pakket Exselsior uit „Zeeuwsch Kerkblad." In EFFECTEN, COUPONS en INCASSEE- RINGEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVAL LEN- TRANSPORT- en LEVENSVERZEKE RINGEN. Neemt gelden k deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3