Lichtbeeldenavond OORLOG. in de Bogardzaal, Middelburg. H. VERHOOG, Halfweg. Woensdag 19 October, te Groningen Adr. T. Hoekstra te 's Her- togenboscli te Oldenlioveds. O. Boersma te Ezinge te Tholends. A. Voogel te Putterskoek. AANGENOMEN naar Meliskerke: ds. K. Veen te Oostbnrg; naar Murmerwoudecand. N. D. van Leeuwen te Amsterdam naar Roodesckoolds. G. D. Scheepsma te Boornbergum. BEDANKT voor Yelp A: ds. R. K. M. Hummelen te Hoogkerk voor Bunschotends. B. v. d. Werff te Har- lingen voor Warns en voor Hemulumcand. D. J. v. Katwijk te Rotterdam. Olticiëele Berichten. De Classe Middelburg, na den Eerw. Heer C. J. de Kruyter, beroepen predikant der Geref. Kerk te Oostkapelle, te hebben onderzocht, heeft dezen Broeder met algemeene stemmen toege laten tot de Bediening des Woords en der Sacramenten. Namens het Moderamen, A. Scheele, Praeses. J. D. Wielenga, Scriba. Middelburg, 12 Oct. 1910. Meliskerke 11 Oct 1910. Heden ontving de kerkeraad bericht van den Weleerw. Heer ds. K. Veen van Oostburg dat ZEerw. onze roe ping heeft aangenomen. Namers den Kerkeraad, K. Houterman. KORTE NOTULEN van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de classis Axel, gehouden den 6 October 1909 te Terneuzen. I. Ds. H. van der Wal, voorzitter van den Kerkeraad' der roepende' Kerk van Hoek, opent de vergadering met gebed, na het zingen van Psalm 84 6 en het lezen van Psalm 115. Hij uit zijn blijdschap dat ds. Veen te Oostburg voor het beroep naar Warns c. a. heeft kunnen bedanken en wenscht hem de leiding des Heeren toe om met vrijmoedigheid te kunnen beslissen inzake de roeping naar Meliskerke. Ook weet hij dat er hartelijke blijdschap is dat ds. Merlcelijn van Sclioondijke de roeping heeft kunnen opvolgen, door de Kerk van Mid delburg A op hem uitgebracht voor den Zen- dingsarbeid te Ban dj ar Negara, en al is het dat deze blijdschap met droefheid is gemengd, doordat hechte banden in eigen gemeente en in de classe verbroken moeten worden, bij het zien op het gewicht der zaak en^de beperkte keuze voor missionairissen, vervult blijdschap ons hart. Ily bidt ds. Merkelijn kracht en steun van den Heere toe in zijn voorbereidende studiën, opdat weldra het woord des Heeren ook door hem worde verkondigd onder de heidenen. II. Ds. Uijtenhoudt en ds. Veen zien de cre- dentialen na en rapporteeren dat alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd. Er zijn geen in- structien. Ds. Hamming ontvangt adviseerende stem. III. Het moderamen wordt aldus samenge steld ds. H. van der Wal, Voorzitter, ds. J. H. Lammertsma, Scriba, ds.Chr. Bruins, Assessor. IV. De notulen worden gelezen, die onver anderd worden goedgekeurd en geteekend. V. De geldelijke zaken worden afgedaan. Besloten wordt om voortaan de gehouden col lecten met de bedragen te vermelden in de notu len, waartoe Kerken, die zelf hun collecten verzenden, van die verzending met opgave van het gecollecteerde bedrag kennis zullen geven aan den Deputaat voor de classicale collecten. VI. Ingekomen is een verzoek van ds. PI. v. A. uit A. om den gewonen jaarlijkschen steun. Op voorstel van den Quaestor wordt dit toege staan. VII. By de rondvraag naar art. 41 D. K. O. worden voor een zaak in een der Kerken drie Deputaten voor onderzoek benoemd, en wordt een andere Kerk bij een moeilijkheid met de voorlichting der classe gediend. Een voorstel van de Kerk van Terneuzen dat voortaan alle classicale vergaderingen gehouden worden te Terneuzen, en dat de reiskosten voor de Kerken van Oostburg en Schoondijke voor ééne vergadering gedragen worden door de Kerken van Terneuzen, Axel en Zaamslag, wordt aangenomen. VIH. Rapporten a. Van Kerkvisitatoren. In 't algemeen is de toestand der Kerken gunstig, en ook al is er, dat anders en beter gewenscht wordt, er is ook stof om zich te verheugen over tal van zegeningen. b. Van Deputaten ter Part. Syn. van 1 Juni 1910. Uit dit rapport is meer in 't bijzonder voor onze classe van belang le. dat moet worden toegezien dat al de Kerken de collecten houden, die bepaald zijn door de Generale Synode, en deze intijds op zenden 2e. dat het' bedrag dat moet worden afgedra gen aan de Prov. Kas voor hulpbetoon bij eme- riteering en voor de hulpbehoevende Kerken Domburg en Westkapelle gelijk is gebleven 3e. dat als Zendingsterrein na ampele be spreking Bandjar Negara is begeerd en dat Middelburg A als Zendende Kerk zal optreden. De nog ontbrekende som op het voor uitzending benoodigde bedrag zal dit jaar verkregen wor den door quotisatie. Een instructie voor den missionaris is vastgesteld. 4e. dat om verschillende redenen geen ge meenschappelijke bid- en dankdag kon worden vastgesteld. Deze beide rapporten geven aanleiding tot het doen van vragen, die, voor zoover mogelijk, worden beantwoord. Unaniem wordt aangenomen dat de classis er bij de e. k. Part. Synode op aan zal dringen dat deze telken jare afzonderlijk uitgeve een gedrukt verslag van hare handelingen, waarin tevens voorkomen de rapporten van de verschillende Deputaten der Synode. IX. Pauze. X. De vergadering wordt voortgezet, nadat eerst gezongen is Ps. 89 1. Besloten wordt de regeling voor de visitatie aan herziening te onderwerpen en deze herziening op te dragen aan de Kerkvisitatoren prirui en secundi. If?XI. In behandeling komt het concept-rapport van voorloopige Deputaten voor de inwendige Zending, waarin van te voren de Kerkeraden over dit punt licht hadden ontvangen. Na een breede en zeer geanimeerde discussie wordt bijna eenstemmig aangenomen le. om voor den Evangelisatie-arbeid in het land van Cadzand vanwege de classis oogen- blikkelijk steun te verleenen, bestaande in hulp in den predikdienst, waarvoor de Kerken van Axel A en B, Hoek en Terneuzen tot Mei 1911 minstens twee Zondagen hunne Dienaren afstaan, die zich tijdens de vacature te Schóón- kei [hoofdzakelijk richten op den arbeid ie Breskens 2e. om voor dezen gemeenschappelijkèn Evangelisatie-arbeid drie Deputaten te benoe- men, en deze daarna te bestendigen volgens art. 15 Huish. Regeling |s3e. om aan deze Deputaten op te dragen met de betrokken Kerken, van wie Evangeli- satiearbeid uitgaat, eene instructie te ontwer pen, die ter behandeling voor de volgende classicale vergadering de Kerken wordt toe gezonden 4e. om aan de Kerken van Terneuzen, Axel A en B over te laten een onderzoek in te stellen op een onder haar ressorteerend terrein, en daarna gemeenschappelijk door haar de vraag te laten beantwoorden of het noodig is om al daar eiken Zondag afzonderlijke samenkomsten te houden en minstens om de 14 dagen pre dikdiensten des avonds. Tot Deputaten voor den gemeenschappelijken Evangelisatiearbeid der Gereformeerde Kerken in de classis Axel worden benoemd ds. Chr. Bruins, ds. M. Uijtenhoudt en ds. K. Veen. Voorts wordt nog besloten aan het verzoek van de Kerk van Schoondijke te voldoen om in overleg met haar zich te wenden tot de genabuurde Classe Middelburg met het verzoek om mede van de Kerken dier Classe hulp te ontvangen in den predikdienst te Breskens. XII. Overeenkomstig de voorstellen van Deputaten voor regeling van het percentage in de Classicale onkosten (in. extenso den Kerken toegezonden) wordt de quotisatie aldus vast gesteld a. per een lage in de kosten ran het Kerkverband: Axel A 16 pCt., Axel B 18 pCt., Hoek 7 pCt., Neuzen 18 pCt., Oostburg 10 pCt., Schoondijke 10 pCt., Zaamslag 21 pCt. b. percentage voor hulpbet on bij emeriteering Axel A 19pCt., Axel B 22 pCt., Hoek 3 pCt., Neuzen 22'pCt., Oostburg 4 pCt., Schoondijke 6 pCt., Zaamslag 24pCt. c. percentage voor steun aan hulpbehoevende Kerken: Axel A 16pCt., Axel B 18pCt., Neu zen 21 pCt., Oostburg 10 pCt., Schoondijke 11 pCt., Zaamslag 24 pCt. XIII. Ds Uijtenhoudt ontvangt verlof de vergadering te verlaten. In zijn plaats neemt zitting ds. Hamming. Iff XIV. De Zendingsdeputaat doet enkele mededeelingen over den toestand der Zending. Daar 't benoodigde bedrag nog niet*ten volle bijeen is en het resteerende dit jaar door quotisatie zal worden verkregen, worden aan Axel A en B, Terneuzen en Zaamslag de be dragen genoemd, waarmee ze de door haar toegezegde som zullenhebben te verhoogen. Bepaald wordt dat de Kerken ten spoedigste toegezegde som met^'aftrek van de geïnde Pinkstercollecte zullen opzenden naar den Penningmeester voor de Zeeuwsche Zending, C. J. Hondius te Middelburg, en dat voor het volgend jaar ieders aandeel zal worden afge dragen in 4 termijnen. XV. De classis deputeerde voor: Actuariusds. J. F. van Hulsteijn. KerkvisitatieD.D. Chr. Bruins en R. Ham ming primiD.D. J. H. Lammertsma en H. van der Wal, secundi. ExaminaD.D. J. F. van Hulsteijn en K. Veen. Approbatie van beroepingen enz.de Kerken van Axel A en B. Art. 13 K. O.D.D. Hamming en J. H. Lammertsma. Quaestor ds. R. Hamming. Zendingds. J. H. Lammertsma. Classicale collectends. K. Veen. Correspondent Theol. Schoolds. K. Veen. Voor Prov. Kas art. 13ds. R. Hamming. Voor Prov. Kas voor behoeftige idioten enz. diaken Meertens van Terneuzen. XVI. Roepende Kerk voor de volgende vergadering zal zijn Neuzendatum van ver gadering 1 Februari 1911. XVII. Ds. Merkelyn spreekt een kort af scheidswoord. De broederlijke sympathie in de Classe heeft hem steeds verkwikt. Met leed gevoel gaat hy heen. Gaarne zou hij blyven, maar de leiding van Gods Voorzienigheid is anders. Henengaande heeft hij een verzoek tot de broeders en de Kerken, om hem en zijn arbeid in den gebede te gedenken. Ds. Lammertsma tracht de heerschende stemming te vertolken en bidt hem toe dat de Heere zyn uitgang uit de pastorie te Schoon- dyke en eerlang zijn ingang in een woning te Bandjar-Negara rijkelijk zegene. Indrukwek kend is het oogenblik als hem door de ver gaderden staande wordt toegezongen„De Heer zal u steeds gadeslaan." De toekomstige missie-arbeider dankte hier voor. Dit lied ter afscheid herinnert hem aan het oogenblik dat hij uitging uit de ouderlijke woning ter voorbereiding voor de studie van het ambttoen werdt dit zelfde vers gezongen. XVIII. Nadat ouderling P. Dregmans is voorgegaan in dankzegging en gebed wordt de vergadering gesloten. Uit naam en op last der Classis Axel, J. H. Lammertsma, h.t. Scriba. VERSLAG der 3e Classic. Diac. Con ferentie van de Gereformeerde Kerken in de Classis Goes, gehouden Woensdag 21 September 1910. (Vervolg.) Dit referaat lokte een breede gedachtenwis- seling uit. Opgemerkt werd, dat de Memorie van Toe lichting wel de juiste beginselen aangeeft, maar in het wetsontwerp daarvan niet altijd blykt. Met blijdschap werd geconstateerd, dat dit wetsontwerp veel vóór heeft op dat van Goe man Borgesius. Bij dit wetsontwerp behouden de Diaconiën hunne volstrekte vrijheid en zelfstandigheid. De voor- en nadeelen van de instelling der armenraden worden uitvoerig besproken. Als centraal instituut, als bureau van inlich tingen worden deze, nu in dit wetsontwerp de geheele armenzorg geregeld wordt, noodza kelijk geacht. Of art. 50, sub 1, de diaconiën hetwettelyk recht geeft, daarin plaats te nemen, wyl de diaconiën geen zelfstandige instellingen van weldadigheid zyn, meent de Conferentie over te moeten laten aan den ministerof zij er in plaats mogen nemen daarvoor zij de beslissing aan de Kerken. Als bezwaren tegen de armenraden werd aan gevoerd dat zy bevoegdheid ontvangen, voor stellen te doen. Er wordt gevreesd dat door die bevoegdheid een ongewenschte inmenging in den arbeid der diaconiën zal geboren worden. Meer licht, van welken aard deze voorstellen zullen mogen zijn en aan wie ze kunnen worden gericht, wordt zeer wenschelijk geacht. Bezwaar wordt geacht, dat by Koninklyk besluit de taak der armenraden nader kan worden geregeld. Die regeling kon wel eens zóó worden, dat de bevoegdheden van de armenraden ingre pen in de rechten en vry lieden der diaconiën en daardoor zou samenwerking onmogelyk worden. Krachtig werd opgekomen tegen de dubbele bedeeling. Enkele Br. hebben daartegen niet zulk een overwegend bezwaar. Zy meenen, dat het eenvoudig een regelen is van een toestand, die reeds j aren bestaat, j a zelfs werd uitgesproken, dat by hulp van staatswege het particulier initia tief geprikkeld en allicht iets gedaan zou worden, wat door overmacht anders geheel achterwege zou blijven. Ernstig wordt daartegen gewaarschuwd. Het opwakend initiatief der Particuliere armenzorg in Friesland b. v. is n i e t te danken aan de dubbele bedeeling, maar juist als protest daar tegen. Herinnerd werd aan het woord van Groen van Prinsterer, dat overheids-armenzorg voert naar staats-socialisme en hoe mede door zyn critiekhet wetsontwerp Thorbecke viel, en wy een armenwet kregen, waarin de juiste begin selen werden behouden. In het aanhangige wetsontwerp wordt door het wettelyk vaststellen van de dubbele bedeeling dit goede beginsel losgelaten en gaan wij al verder van ons ideaal af. De dubbele bedeeling wordt geacht een slaap drank te zijn. Een instituut, dat de particuliere en kerkelyke actie zal verlammen. Ernstig wordt er op aangedrongen, dat de Geref. Kerken toch geen gebruik zullen maken van de dubbele bedeeling, maar dat krachtig en volhardend zal gestreefd worden naar het ideaaldegelyke afdoende Kerkelijke armenzorg zonder hulp der overheid en deze beginselen in eigen kring en daarbuiten te propageeren. Onder de bespreking werd met blijdschap geconstateerd, dat in onze Geref. Kerken almeer een vragen komt naar de juiste beginselen, en een streven, om naar die beginselen zyn praktijk te richten niet te vragen, wat is finantieel het voordeeligste, maar dat gevoeld wordt, dat de Kerk des Heeren een eigen leven heeft en dien overeenkomstig heeft te handelen. Met den wensch, dat dit wetsontwerp een punt van bespreking zal vormen op al onze Kerkelyke vergaderingen, omdat het zoo van invloed kan zijn op ons Kerkelijk leven, en dat de bezwaren, die dit wetsontwerp drukken, zooveel mogelyk zullen worden weggenomen eer het wet wordt, werd de discussie hierover gesloten. Alsnu wordt aan de orde gesteld Punt 4 Ligt het op den weg der diaconie, het zit- plaatsengeld te betalen voor Broeders en Zus ters, die daartoe niet in staat zyn? Het Moderamen. Uit de gevolgde bespreking blykt le, dat de meest gewenschte regeling deze wordt ge acht, dat alle zitplaatsen in het Huis des Hee ren vrij waren en dus niet eene plaats werd verhuurd. Met voorbeelden werd aangetoond, dat dit ideaal bereikbaar is, zoo de leden der Kerk er maar van doordrongen waren dat dit zoo behoorde. Dat dan deze bron van inkomsten zou kun nen worden gemist als op andere wyze in de behoeften van den eeredienst werd .voorzien. 2. Nu, waar eenmaal deze abnormale rege ling bestaat, voor de Diaconie geen algemeene regel is vast te stellen, doch waar het echter geldt hulpbehoevende leden steun te bieden, werd er voor gevoeld, dat dit behoort te ge schieden door de Diaconie en dat de Diaconie die steunbieding zoo regele, dat zij die Br. en en Zs. in staat stelt zelf het zitplaatsengeld te betalen. Algemeen werd het hebben van armen-vrij- plaatsen in de Kerk afgekeurd. Punt 2Welke houding dient eene Diaconie aan te nemen inzake de geldelijke ondersteu ning voor de verpleging van een krankzinnige uit de gemeente? (Kapelle-Biezelinge). en Punt 3Hoe hebben Diakenen te han delen, als hun voor een krankzinnig lid der Kerk om steun wordt verzocht, in verband met het besluit der Particuliere Synode van Zee land (Goes). worden tegelyk besproken. Enkele Br. meenen dat, nu de overheid de familie van een krankzinnige vry laat in de keuze van een gesticht en dus onze krankzinnigen met over heidshulp een Christelijke verzorging kunnen genieten, het motief om Diaconaal hulp te verleenen vervallen is, wyl het ryk, de geweste lijke en de plaatselyke overheid bereid is, den noodigen steun te bieden, dat wij als staats burgers evengoed als anderen daarop recht hebben en die aangeboden hulp niet mogen weigeren. Opgemerkt wordt, dat de Diaconiën zich zouden kunnen bepalen tot het steunen van Chr. stichtingen van Barmhartigheid, waar onder ook de Chr. Krankzinnigengestichten „Veldwijk", „Vrederust" enz. Tegen dit laatste wordt aangevoerd, dat de Diaconiën dit als corporaties doen, doch dat dit steunen is van de gestichten, maar geen antwoord geeft op de vraag wat hare roeping is tegenover behoeftige krankzinnige Br. en Zs. Bijna algemeen wordt in overeenstemming met de door ds. Fernhout op de Centrale Dia conale Conferentie geponeerde stellingen, uitge sproken, dat ook behoeftige krankzinnigen voor werpen zijn van de Diaconale armenzorg. De Conferentie vat haar oordeel samen in de conclusieDe Diaconie zorge zooveel mogelyk voor de verpleging van hare behoeftige krank zinnigen en idioten. Bevreemding werd uitgesproken over het be sluit der Part. Synode van Zeeland en gevraagd werd of dit besluit wel gewettigd was, wyl de Kerken daartoe niet hadden meegewerkt. (Het slot hopen we de volgende week op te nemen.) Red. CORRESPONDENTIE. Th. v. d. M. te R. Na het eindigen van dit kwartaal zal ik nota nemen van uw schryven. De Uitgever. Adverteiitiën» ten behoeve van het Chr. Sanatorium „Sonne- vanck" bij Harderwijk, met welwillende mede werking van eenige Dames en Heeren voor Muziek en Zang, D. V. 's avonds 8 uur, Sprekers Ds. J. D. WIELENGA en Ds. J. DE VISSER. Lichtbeelden door den Heer W. SLUIJTER van Driebergen. Kaarten verkrijgbaar bij de Uitgevers D'HUIJ en SMITS en 's avonds aan de Zaal a f 0.25. Namens het Damescomité voor M'burg, Mevr. DIELEMAN. Nu kochten we de laatste Ex. van dat be kende werk, geschreven door L. Penning, get De Oorlog in Z. Afrikawaarvan destyds 1000de Ex. zyn verkocht voor f5.—. Ieder een kent het wel, had het gaarne willen hebben, doch, de prijs was te hoog. Doch thans Die twee zware deelen, vol met platen, ruim 800 bladz, en door Penning geschreven, worden nu franco thuis gezonden aan ieder die post wissel zendt a f 1.35. aan Wie ze in twee keurige stempelbanden wenscht te ontvangen zende f2.25, dat is dus slechts f0.90, tegen vroeger fl.30. Schryf er vooral by Oorlog Z. Afrika.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3