Boekh. FANOY, Burg B16. Zeer geschikte Cadeanx zijn: De oude predikant. „Jachin". Liedjes op de openbare scholen. Kerk en Schoolnieuws. Ofiiciëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën, worden in de diepte, maar om daarna ook op gevoerd te worden tot de blinkendste hoogte, en uit hoeveel en hoe groot aardsch gemis ontsproot niet vaak voor onze ziel een rijke en hemelsche winst Ja, des Heeren weg is een in het heiligdom, en de geschiedenis der wereld, der volken en die van ieder menschenkind plaatst daarop het zegel. De vragen vermenigvuldigen met den dag. Geen stem uit den hemel die op deze en zoo vele andere vragen ons het antwoord geeft. Dit alleen weet 't geloof, dat leeft bij des Hee ren woordGods wegen zijn hooger dan onze wegen en zijne gedachten verre boven onze gedachten wij zijn van gisteren en weten niet. O God! Uw weg is in het heiligdom. Laat ons als de Heere ook met ons donkere wegen be wandelt, met Asaf gaan in Gods heiligdom, vasthouden aan zijn woord. Hij is recht in al zijn weg en werk. Uit de nevelen zal gewis de dag te voorschijn komen waarop 'tzal wor den aanschouwdalle paden des Heeren zijn goedertierenheid en waarheid, dengenen die zijn verbond en zijne getuigenissen bewaren. (De Bode.) D(onner.) Aan eenen ouden predikant werd eens door een lid zijner gemeente gevraagd, waarom hy toch voortdurend op dat ééne punt, de ver nieuwing des harten in Jezus Christus aan hield waarom hij zoo weinig zedepreeken hield tegen haat en nijd, twist en strijd, hoog moed, wellust, gierigheid, diefstal en dergelijke? De predikant antwoordde: Als een leger voor eene vijandelijke vesting komt, trekt het er niet omheen om eerst de tuin- en lusthuizen vóór de vesting te veroverenmaar het grijpt de vesting zelf aan om ze te bestormen. Is zij gewonnen, dan zijn de lusthuizen ook gewon nen. De vesting, waartegen wij met het zwaard des Woords strijden, is het hart. Wanneer dat voor den Heere veroverd is, vallen de lusthui zen daaromheen, de enkele punten, waarin het bedorven hart zich in het leven openbaart, van zelf." Overgenomen Op de Jaarvergadering der Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging „Jachin", die D. V. 3 Augustus te Rotterdam gehouden wordt, zal o.m. ds. Breukelaar van Zaandam spreken over De Zondagsschool als een aangewezen middel in den Evangelisaticarbeid. Een onderwerp van groot belang. Steeds meer toch behoort de Zondagsschool als een belangrijke factor in het werk der binnenlandsche zending te worden beschouwd en behartigd. Van harte hopen wij, dat de Heere deze sa menkomst moge zegenen tot krachtige verle vendiging van de belangstelling in en van den ijver voor het Zondagsschoolwezen. Steeds meer wordt het eisch des tijds, met het oog op den schreienden nood allerwege rondom ons, zoo heeft een onzer hoogleeraren gezegd, dat iedere predikant het werk der Zondagsschool met woord en daad voorsta. Dringend noodigt het bestnur van „Jachin" alle Gereformeerde Zondagsscholen uit, zich bij onzen Bond aan te sluiten. De contributie is zeer gering en de voordeelen, aan het lidmaat schap van „Jachin verbonden, zijn zeer groot. De Zondagsscholen, die op zich zelf blijven staan, leiden een eenzelvig leven en doen daardoor zich zelve schade. Ook op het gebied der Zondagsschool maakt eendracht macht. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door „Jachins" Secretaris, den heer P. Oranje, Eikenweg 4 te Amsterdam. Wie met „Jachins" vele en goedkoope uit gaven wenselit kennis te maken, hem wordt op aanvrage door de firma A. Gezelle Meerburg te Heusden een pakket gratis en franco toege zonden. Namens de Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin", J. P. Tazelaar, 2e Secretaris. Het gaat al meer en meer den weg op, dien men in de laatste jaren in Frankrijk betreedt de openbare school moet al krachtiger hulp middel worden ter verbreiding van de begin selen des ongeloofs en tot bestrijding van het geloof. De zoogenaamde neutraliteit ontpopt zich, gelyk trouwens onzerzijds steeds voorspeld is dat gebeuren zoude, al verder als een onver holen streven, om het jeugdig gemoed der kin-, deren te vervrèemden van alles, wat trekken kan tot de vreeze des Heeren. Ten bewyze daarvan moge dienen het vol gende stukske, door „Onze Courant" onder het opschrift :Het gaat al verder ten beste gegeven. Lang heeft dat geduurd. Vaak heeft men op één en hetzelfde dorp in de openbare als in de christelijke school de zang boekjes van Worp gebruikt. Ik heb er zelf het zingen ook uit geleerd. Er staan zulke mooie melodieën in en zulke prettig-zangerige, tweestemmige stukjesb. v. het bekende: „Waar liefde woont" en dan die prachtige zetting van Psalm 8: „Heer, onze Heer, grootmachtig Opperwezen Ook op tal van openbare scholen waren die boekjes in gebruik en dat vonden we, een zegen. Nooit is daar dan ook onzerzijds aan merking op gemaakt En toch zijn nu, bij eenen nieuwen druk al die „godsdienstige" liederen verdwenen! Wat er voor in de plaats kwam? Voor Psalm 8 kwam dit Er hangt bij grootmoe in de gang Een moei en snoeperig huisje. Eeii aardig heertje en zyn vrouw Bewonen saam dat kluisje. Een mooien wandelstok heeft hij, Een groote paraplu draagt zy En voor „Waar liefde woont" kwam: Als 's avonds de zonne naar bed is gegaan, Dan steken ze boven de sterretjes aan Dan zweven er engeltjes elk naar een kant; Zij houden een brandende kaars in de hand. Die verandering is teekenend. Dat is nu niet, wijl er geklaagd is over schending der neutraliteit, maar blijkbaar wijl de openbare onderwijzers zelf, eigener bewe ging, niet van het „grootmachtig Opperwezen" en den „zegen des Heeren zingen" willen Terecht wordt dergelijke verandering t e e- kenend genoemd. Het is goed, op dergelijke verschijnselen de aandacht te vestigen. De oogen moeten geopend blijven van de ouders, die hun kinderen naar de school met den Bijbel zenden, opdat zy het voorrecht blij ven waardeeren, dat hun daarin geschonken is. Helaas, dat wy er aan moeten toevoegen, dat er nog, naar het schijnt, ouders zyn, wier oogen geopend moeten worden. Moge ook dit dan geschieden Wy halen nog maar geen liedjes aan van anderen aard. {Geldersche Kerkbode). TWEETAL te Waarder: ds. J. Gispen te Barneveld ds. A. Roorda te Oude Pekela te Baarlaudds. J. Meyer Jr. te Bierum ds. A. Schippers te Maasdijk te Seharnegoutuin ds. N. G. Kerssies te Den Ham ds. T. Petersen te Winsum te Nieuwe-Pekela ds. J. Brinkman te Beilen ds. H. Haugelbroek te Borger. BEROEPEN te Huizumds. L. J. C. Kreyt te Berkel en Rodenrys te Zevenhoven Cand. C. J. de Kruyter te Mid delburg te Wolfaartsdyk ds. F. H Boersma te Wirdum te 2e Excloërmond ds. P. H. de Jonge te Sleeuwyk te Roodeschoolds. J. Koelewyn te Kruiniugen te Hoogvliet: Cand. P. van Hoven te Leiden. BEDANKT voor Siddebureu ds. O. Boersma te Ezinge; voor Zwolle: dr. T. Hoekstra te Zwolle; voor Harmeien ds. J. E. Vonkenberg te Ba- rendrecht. Vlissingen. De Chr. Geref. Kerk, die tot nog toe vergaderde in een huis in de Glacisstraat, zal een nieuw kerkgebouw erlangen in de Kasteelstraat in de richting van de Geref lagere school. Het gebouw zal 300 zitplaatsen bevatten. (De Zeeuw.) Baarland 25 Juli 1910. Door den Kerkeraad is het volgende tweetal opgemaakt: Ds. J. Meijer te Bierum, Ds. A. Schippers te Maasdyk. Namens den Kerkeraad, D. de Leeuw, Scriba. Kruiningen, 24 Juli 1910. Heden na de Godsdienstoefening maakte onze geliefde Leeraar de Gemeente bekend, dat hij een roeping had ontvangen van de Geref. Kerk te Roodeschool (Gr.). Wensch en bede van Kerkeraad en Ge meente is, dat Z.Eerw. met vrijmoedigheid voor deze roeping moge bedanken. Namens den Kerkeraad, C. Lavooij, Scriba. Wolphaartsdijk, 25 Juli 1910. Tot dienaar des Goddelijken Woords is alhier beroepen de WelEerw. heer ds. F. H. Boersma. Geve de Heere Z.Eerw. vrijmoedigheid om deze roeping op te volgen en verblijde Hij ons alzoo door Zyne daden. Namens den Kerkeraad, A. Nagelkerke, Scriba. Anna Jacobapolder, 25 Juli 1910. Woensdag j.l. werd in de Geref. Kerk alhier, by afwezig heid van onzen Leeraar, onder leiding van ds. v. d. Kooi, van Bergen op Zoom, bet nieuwe orgel in gebruik genomen, hetwelk de opge- komenen in elk opzicht best voldeed en den heer van de Bylaard te Dordrecht als de ver vaardiger alle eer aandoet. Namens den Kerkeraad, J. van StRIEN. De classis Tholen vergadert Woensdag 10 Augustus te Bergen op Zoom, in het Militairen Tehuis. Aanvang elf uur. Het agenda is als volgt vastgesteld 1. Opening der vergadering door de roe pende Kerk. 2. Constitueering der vergadering. 3. Lezing notulen der vorige vergadering. 4. Mededeeling van ingekomen stukkken en gehouden correspondentie. 5. Behandeling van instructiën. G. Rapporten ci. Dep. Art. 13 D. K. b. Dep. Hulpbeh. Kerken in de Classi s. c. Zendings-Dep. d Kerkvisitatie. e. Dep. Part. Synode. Classicale Penningm. 7. Benoemingen naar Art. 10 huish. regeling. 8. Rondvraag naar Art. 41 D. K. 9. Voorstellen a. Voorstel ds. Sybrandy inzake de finantieele regeling van Em. ds. M. b. Voorstel ds. Sybrandy c.s. inzake de regeling der vacaturebeurten. c Voorstel ds. Sybrandy tot uitvoering van het beslotene inzake het houden van een referaat of terugneming van dit besluit. d. Breedere behandeling en bespreking inzake wat de Kerken dezer Classis voor de buitenlandsche Zending hebben te doen. 10. Inning der Quota's en Coll. en notu leering van het bedrag in de Notulen. 11. Regeling vacaturebeurten 12. Varia. 13. Aanwijzing roepende Kerk. 14. Sluiting. Namens de roepende Kerk te A.-J. Polder, A. Dekkers, Voorzitter. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Er zal zeker bereidwillig een plaatsje worden afgestaan in uw blad, teneinde eenige opmer kingen te maken over de verdeeling der gelden, die door de verschillende Classes moeten op gebracht worden inzake de Zending. Met belangstelling heb ik gelezen het ver slag, gedaan door ds. Kerkhof op de vergade ring der Classis Middelburg, loopende over den geldelijken aanslag der Classes in de provincie. Ik lees daar toch in dat gedaan verslagEene billijke regeling is gemaakt inzake de samenbren ging van de f 6200. Door de classis Middelburg zal worden saamgebracht f 2400, door de classis Axel f1400door de classis Goes f 1100, door ■de classis Zierikzee f800door de classis Tholen f500 of f 400.11 Zie M. de R. het was deze regeling, die my bijzonder in het oog viel. Middelburg zou dan betalen, gerekend over de hoeveelheid leden, die onder hare classis behooren f0.26, Axel f0.33, Goes f 0.27Vs, Zierikzee f 0.22V2 en Tholen f 0.20. Nu wensch ik niet te spreken over de clas ses Zierikzee en Tholen, waar ik overtuigd ben, dat hunne draagkracht minder is dan die der overige classesevenwel leef ik in de overtui ging dat deze aanslag ook wel met een paar .cent per lid kon verhoogd worden. Maar dan hebben wy nog de classes Middel burg, Goes en Axel. En zie, hier is het verschil zoo groot, dat het al te duidelijk in het oog loopt. Ik kan dan ook nog niet gelooven, dat deze regeling met goedkeuring, of zonder pro test van onzen classis depp. is opgemaakt. Waarlyk de kerken uit het overjordaansche staan in dezen aanslag verre boven Middelburg en Goes. Waarom toch, wilde ik vragen, M. de R., staat nu Axel zoo hoog Kan er met recht gezegd worden, dat de draagkracht van deze classis grooter is dan. de classes Middelburg en Goes? Ik voor mij meen dit te moeten be twijfelen, en zoolang door depp. der Zending, belast met den aanslag, hiervoor geen gron dige redenen zyn aangevoerd, zal ik wel in deze meening blyven verkeeren. Ook in de classis Axel toch zijn er nog kerken, die voor eigen onderhoud, al hun kracht moe ten inspannen, en daarom met der tyd niet te veel voor de Zending zullen bijbrengen. En waar op onze laatste gehouden classes- vergadering, door elke kerk een opgaaf is ge daan van de gelden die door haar kunnen worden opgebracht, is het niet zeker, tenminste dit mag wel ernstig onder het oog gezien worden, dat de eerstvolgende classis hare toezegging weder met een bedrag van f 200 a f 300 zal verhoogen. Ik vraag met klem, M. de R., kon nu Mid delburg en Goes toch niet even hoog zyn aan geslagen dan Axel? Als nu deze drie classes eens aangeslagen waren, namelijk Middelburg voor f2750, Goes voor f1200 en Axel voor f1250, dan zou de Zending met deze regeling nog f 300 ten goede komen, en zou er samen inplaats van f 6200, f 6500 worden opgebracht. Deze boven gegeven regeling zou dan geno men zijn naar den maatstaf van 30 ct. per lid. Zie, waarde Redactie, hier in het kort myne opmerkingen, met den wensch, dat in den ge nomen aanslag nog die genoemde verandering kome, opdat de classis Axel toch niet boven vermogen gedrukt worde, en zy niet tot de depp. moet komen met de pijnlijke boodschap, dat zy niet meer dan de genoemde f 1250 voor de Zending kan opbrengen. U dankend voor de opname dezer regelen, verblijf ik met heilbede en broedergroete Uw vriend D. T., 25 Juli 1910. «-a-mmn»— Geachte Redactie! Het zy my vergund terug te komen op myn stukje van de vorige week: „Het recht op de Pinkstercollecte", naar aanleiding van het Classicaal verslag. In dit verslag toch wordt gemeld, dat aan den kerkeraad van Middelburg A was opge dragen met de Generale Deputaten over de kwestie, inzake de Pinkstercollecte gerezen, te correspondeer en. Door een misverstand was my dit verzoek in dien vorm niet bekend, vóór ik het officieel verslag las. En ik stel er prys op te verklaren, dat anders myn stukje in de pen zou zyn ge bleven. Aan de opdracht der Classe is echter nu gevolg gegeven. Met vriendelyken dank voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend, Uw dw. dn. Ds. J. D. Wiblbnoa. Middelburg, Juli 1910. De JongeliDgs-Yereeniging op Geref. grond slag „Herman Faukeel" te Middelburg, ver gadert iederen Zondagavond te 8^4 uur in de Consistoriekamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 15 jaar zyn allen hartelijk welkom. Langs dezen betuigen wy onzen hartelijken dank voor de vele bewjjzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder JACOMINA STEKETEE. D. MEULENBERG. L. J. ALLAART. A. ALLAARTGaillard. Leeuwarden, M. J. ALLAART. J. M. ALLAART. Oudelande, 29 Juli 1910. Briefkaartenalbums, Plakalbums, Postzegel albums, Doozen Postpapier, Jongens- en Meis jesboeken in prachtband, Christelijke verhalen in prachtband, Wandteksten, Kerkboekjes, portefeuillesluiting of voor slot.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3