L. v. Loon, Scriba. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBEOOIlDEELim Letterlijke en practische verklaring van het Nieuwe Testament, door Mat thew Henry. Kampen/ J. II. Kok. Af levering 615. Vereeniging ter bevordering van Chris telijke lectuur. Kampen. J. II. Kok. 1910. Christelijke wereldbeschouwing en Mo derne Arbeidersbeweging, floor G. Wisse. Kampen. J. H. Kok. 1910. Laman. Philippus' Schild. dat hij steeds den arbeid, dien hy met volle toewijding des harten aan haar verricht in blijdschap blijve voortzetten, de vereeniging ten goede. De Geref. J. V. „Vreest God." Baarland18 Juli 1910 De WelEerw. Heer ds. A. P. Lanting te Oud-Loosdrecht heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Namens den Kerkeraad D. db Leeüw, Scriba. VERSLAG van de Vergadering der Classis Middelburg. Op 13 Juli vergaderde onze Classis weder als naar gewoonte in de Hofpleinkerk. Op ge bruikelijke wijze werd de vergadering geopend door ds. Koopmans, namens de roepende kerk van Grijpskerke. Uit het onderzoek van de creientiebrieven bleek, dat alle kerken wettig waren vertegenwoordigd. Westkapelle had af gevaardigd een ouderling en een diaken, wat geen bezwaar vondMiddelburg A twee ouder lingen, wegens uitstedigheid van ds. Wielenga eveneens Middelburg C twee ouderlingen we gens ziekte van dr. Wagenaar. Oud. Punt doet mededeelingen aangaande den droeven toestand van dr. Wagenaar, welke door de vergadering met leedwezen werden vernomen. In het Moderamen nemen zitting de Pred. Pol, Praeses, Scheele, Assessor, v. Loon, eerste Scriba, Kuyper, tweede Scriba. Dr. Kuyper Jr. leest de notulen der vorige vergadering. Ze bleken, behoudens eene kleine aanvulling, uitstekend in orde te zijn en werden daarom goedgekeurd en geteekend. Allereerst wordt de omvraag gehouden naar Art. 41 K. O. Koudekerke vraagt daarbij het oordeel der Classis inzake de afsnijding van doopleden. De beantwoording dier vraag wordt uitgesteld. Meliskerke, Oostkapelle en Gapinge vragen vacatuurbeurten aan. Aan Meliskerke en Oost kapelle wordt ieder één Zondag per maand toegestaan, aan Gapinge twee Zondagen. West kapelle deelt mede, dat ds. van den Ende het beroep heeft aangenomen en vraagt of de ker ken de helft van de toegezegde gelden willen storten tusschen deze en de volgende verga dering bij den heer W. A. de Rijcke te Mid delburg (Kromme Weele). Alzoo wordt be sloten. Aangaande den stand der ineensmelting in Middelburg was niets bijzonders te rappor teeren. Een ingekomen schrijven van br. D. uit M een protest bevattend tegen handelingen van zijn Kerkeraad, wordt niet in behandeling ge nomen, omdat hij van zijn protest geen mede- deeling heeft gedaan aan zijn Kerkeraad. Voorts is ingekomen een schrijven van den Kerkeraad van Vlissingen, waarin deze mededeelt, dat dr. A. Kuyper Jr. de beroeping naar Rotterdam wenscht op te volgen en de Kerkeraad geoor deeld heeft in de aanneming van de beroeping te moeten bewilligen en acte van afscheid van de Classis voor hem vraagt. Dit schrijven, zal later behandeld worden. Aan een tweetal ker ken wordt advies gegeven inzake tuchtzaken. Aan Koudekerke wordt op hare straks ge noemde vraag geantwoord dat de classis van oordeel is, dat ook inzake de afsnijding van doopleden het advies der Classis noodig is. Als nu worden de rapporten aan de orde gesteld. De Kerken, aan wien de zorg over de nog niet ontkomen Kerken is opgedragen, hebben niets te rapporteeren. Br. Punt leest een schoon verslag voor van de gehouden Part. Synode. Bijzonderlijk wat het rapport behelsde aangaande het beslotene inzake de Zending, dat als Zendingsterrein zal aangevraagd wor den Bandjar Negara en dat Middelburg A nu definitief als Zendende Kerk is aangewezen, werd met groote belangstelling aangehoord. Verschillende nadere toelichtingen werden ge vraagd, welke door br. Punt en de andere af gevaardigden ter Synode bereidwillig werden verstrekt. Ds. Kerkhof doet nog nadere mede deelingen aangaande hetgeen door de Depp, voor de Zending sinds de Synode is gedaan. Zoo is besloten de Zendingsconferentie dit jaar te houden in de maand September te Koude kerke op het schoone landgoed „Der Boede", hetwelk door eigenaars en bewoner daartoe bereidwillig is afgestaan. Eene billijke rege ling is gemaakt inzake de samenbrenging van de f 6200. Door de classis Middelburg zal worden saamgebracht f 2400, door de classis Axel f 1400, door de classis Goes f 1100, door de classis Zierikzee f 800, door de classis Tholen f 500 of f 400. Reeds werden namen genoemd van Miss. Predikanten. Alle Kerken worden opgewekt om de contribution te innen en af te dragen aan den Prov. Dep. En zoodra de Zendende Kerk het huishoudelijk reglement heeft goed gekeurd, zullen er boekjes verschijnen waarin de Zendingsorde, de Regeling van samenwer king, de Huishoudelijke Regeling en de In structie voor den Miss. Pred. zijn afgedrukt. Verschillende vragen werden ds. Kerkhof nog gesteld. Naar aanleiding van een vraag of de Pinkstercollecte van dit jaar voor eigen Zen ding mocht behouden worden of aan Gen. Depp, moest worden afgedragen werd aan Middelburg A opgedragen te dien opzichtte een onderzoek bij de Gen. Depp, in te stellen. De morgenvergadering wordt om een uur gesloten, de middagvergadering om half drie geopend. Voorgelezen wordt door ds. v. Loon het rapport inzake de vraag of aan Dienaren, geen keurstem hebbende, maar met adviseerende stem ter vergadering verschijnende, zitting in het moderamen mag verleend worden. Het rapport eindigt in de volgende conclusies. 1. De classisvergadering bestaat uit afge vaardigden met keurstem. 2 Een Dienaar niet met keurstem afge vaardigd, kan derhalve niet in het moderamen zitting nemen. 3. Het moderamen wordt geregeld naar de alfabetische orde van de namen de Kerken, die een Dienaar des Woords afvaardigen. Na een ampel debat 'Over deze conclusies, waaraan vele broeders deelnemen, wordt be sloten de Commissie te continueeren met op dracht deze zaak nader te overwegen. Br. Kuyper wordt als lid der Commissie gedechar geerd en in zyne plaats benoemd br. Bouma. Het moderamen der eerstvolgende vergadering zal nog worden samengesteld volgens de oude regeling. De bespreking der tractementen wordt nu aan de orde gesteld. Ds. Bouma spreekt een krachtig woord in deze aangelegenheid betoogende, dat verhooging der traetementen niet mag uitblijven en dat iedere Kerk in deze met naarstigheid heeft te arbeiden. Besloten wordt dat de Kerkvisitatoren deze zaak plaatselijk zullen bespreken. Koudekerke wordt aangewezen als roepende Kerk. De omvraag wordt gehouden. Ds. v. Loon vraagt of nog geen betere loca- liteit ter vergadering is gevonden. Aan Grijps kerke wordt opgedragen in deze voorstellen te doen. Ds. Bouma vraagt of het kind, waarover op de Febr.-vergadering gesproken is, door Vrouwepolder is gedoopt. Ds. Wolf deelt meèe dat geen betrouwbaar doopgetuige is gevon den, weshalve het kind niet kon gedoopt wor den. De handelingen van Vrouwenpolder wor den goedgekeurd. Ds. Bouma dringt bij de Kerken, die nog niet in het bezit van een Chr. School zich mogen verheugen, krachtig aan met het op richten van een Chr. Sehool haast te maken. De afgevaardigden van Mideelburg C ver zoeken den weiwillenden steun van de Kerken der Classis met het oog op de ziekte van haar Dienaar des Woords. De afgevaardigden van Oostkapelle deelen mede, dat de Kerkeraad eene beroeping heeft uitgebracht op ds. Merkelijn van Schoondijke. Ds. de Jager verzoekt de redacteuren van Z. Kerkbode en Zeeuwsch Kerkblad te willen schrijven over de loterij. Ds. Bouma herinnert dat zulks reeds gedaan is. De afgevaardigden van Vlissingen verzoeken, dat ds. Pol wordt vrijgesteld van de vervulling van vacatuurbeurten, om reden Vlissingen straks zelve een vaeature heeft. Goedgevonden wordt, dat ds. van den Hoorn deze beurten waarneemt. Aan dr. Kuyper Jr. wordt nu acte van ont slag verleend. De Praeses maakt van deze ge legenheid gebruik dr. Kuyper te felieiteeren met zijne roeping te Rotterdam. Hij betuigt hem het leedwezen der vergadering, waar hij ons gaat verlaten. Door zijn vriendelijken om gang heeft hij toch ons aller hart gewonnen en door zijn verschillende rapporten de classis aan zich verplicht. De Praeses spreekt den- wensch uit, dat hij in de Kerk van Rotterdam een plaats der eere moge innemen. Nadat ook ds. de Jager als oudste Dienaar der Classis nog een waardeerend woord tot dr. Kuyper gericht heeft, verkrijgt deze gelegenheid om een woord van afscheid te spreken. Hij dankt voor de vele hartelijke woorden hem toege sproken, verklaart deze vier jaren met veel ge noegen in Vlissingen en de classis Middelburg gearbeid te hebben en wenscht allen broeders den zegen des Heeren toe. De vergadering zingt nu staande hem de bekende zegenbede toe uit Ps. 134 3. Censure naar art. 43 K. O. behoeft niet te worden gehouden. Nadat de korte notulen gelezen en goedge keurd zijn en de afgevaardigden van Middelburg 1 verklaard hebben bezwaren te hebben tegen de getroffen regeling inzake Nieuwland en Aagtekerke, sluit de Praeses ongeveer zes uur de vergadering met gebed. Namens de Classis, {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Den WelEerw. Heer Ds. Laman te Zierikzee. Hooggeachte Vriend en Broeder. De wijze Spreukendichter zegt in een van zijn vele schoone woorden, een vriend heeft ten allen tijde lief; gedachtig hieraan was het dan ook, dat ik mij in een particulier schrijven tot u wendde, zooals u weet, om mij eenige bronnen te openen die ik begreep dat u bezat, en waaruit ik eenigszins zou kunnen putten, hetgeen ik meende noodig te hebben, om te voldoen aan de opdracht door de plaatse lijke Zendingscommissie alhier mij gegeven-, dat ik mij niet teleurgesteld zou zien, begreep ik voor ik de pen opnam om het u te vragen, daarvoor ken ik te goed uw open hart voor al wat de zaak des Heeren en de uitbreiding van Zyn Rijk aangaat, ten anderen waagde ik het u te vragen, omdat u als scriba moest fun- geeren en dientengevolge veel in uw bezit had wat andere Brs. niet bezaten, maar ook en vooral, omdat onze vriendschap van dien aard is, alhoewel we elkaar niet meer als voorheen dikwijls te Kr. ontmoeten, deze nochtans een blij venden indruk heeft achtergelaten, die niet licht weer ware verbroken, voor die openba ring van liefde, voortspruitende uit oude vriend schap, dan ook bij dezen mijn beleefden dank, want wat u gaf was meer dan ik begeerde of vroeg. U weet, ik was zeer bescheiden in mijn vraag, ik vroeg UErw. och geef mij eenige bescheiden waardoor ik mij zelf aan 't werk kan stellen, voor 't werk mij opgelegd, maar wat is nu het geval dit, dat het werk mij opgedragen vrijwel nutteloos is, ten minste wie bij ons lezer van Zeeuwsch Kerkblad is, en mij zou hooren, zou zeker wel vragen, maar man, wat begin je nu, weet je dan nog niet, dat het gras u van voor de voeten is weggemaaid, en zult ge dit nu weer op gaan zamelen? Maar er is aan dezen uwen arbeid nog een andere goede zijde verbonden, n.l. dat u schreef, onze Zendingsvrienden in Zeeland mogen het allen wel weten, wat er op de particuliere Sy node te Middelburg alzoo behandeld is, en dit is volkomen juist want zonder uw schreven was er juist zeer weinig ter algemeene kennis gekomen. En nu de zaak haar beslag krijgt, hoop ik dat dit spoedig moge wezen. En nu schreef u in uw eerste schrijven, vondt ge het geen heerlijk moment, dat met algemeene stemmen besloten werd Bandjar- Negara te aanvaarden Zeker geliefde Br. vond ik het heerlijk, alleen maar vond ik het niet heerlijk dat na zooveel tyd van voorbereiding, het nog uren van pijnlijke onzekerheid moest kosten of er nu nog wel iets van zou komen. Ja of neen. Ja, dat men nog haast voor zou stellen nog maar een jaar uit te stellen gelijk dit nog besproken werd, maar we hopen en verwachten, we zijn nu over deze bezwaren heen, zullen we nu over het financieele niet struikelen U schryft in uw laatste schrijven, als u wat te vragen hebt, doe het maar gerust. Nu las ik heden nog in De Wachter (doch dit was overgenomen) dat al wat wij doen nog maar volstrekt den naam van mannenwerk niet mag dragen en dat onze meergegoeden juist het minste geven ook voor de zaak der Zending. Hoelang zal die aanklacht tegen de rijken en gegoeden nog moeten herhaald worden, die wel zilver kunnen vergaderen als stof, maar voor den opbouw van Gods Koninkrijk, in vele ge vallen koud en gevoelloos blijven. Daarom waarde Br. begreep ik ds. Wielenga best, toen hy sprak namens Middelburg om nimmer als zendende Kerk op te treden voor de benoo- digde 6200 gulden gewaarborgd was. Was het niet J alleszins gerechtvaardigd, en billijk tevens de eisch Ik meen van ja. En nog' eëns^ is-het; geéü'Echand'é "om: f"6200zoo" te moeten bedelen over een geheele provincie, dewijl men verzekert dat er rijken in zijn en tot de kerk gerekend worden, wien het geen knoop van hun jas zou zjjn indien ze het voor een keer alleen deden en die nu ook wat doen. Nu ja ze doen watdan geven ze soms f5, kij- len u heel triomfantelijk aan en zouden haast willen vragen indien men ze niet netjes bedankt, nu wat zegt ge nu van me Zie, dit zijn er nu wel van den kouden grond, maar ze zijn er nu toch eenmaal, en men heeft ze zoo zeer noodig en men heeft er de minste steun aan. Zie dit moest me even van het hart, dit kon toch waarlijk anders, men heeft tegenwoordig alles over voor allerlei zingenot en moet daarbij de zaak des Heeren achter staan, en soms haast een halve gemeente moeten opgeroepen wor den om dienst te doen als bedelmonnikom een landvol zilver op te loopen voor een uit te zenden Dienaar Zie waarde ds. Laman, ik com eigenlijk waar ik niet van plan was te comen en u zeide vraag maar, misschien ken nen we elkaar te goed, vroeger toen we elkaar meer ontmoetten vroeg ik u ook, maar ik deed dit veelal in mijn onnoozelheid, daarom vraag ik nog maar, en ook nu weer. Vindt u niet dat het zoo erg stil is, we hooren zoo weinig en het gaat zoo op September aan, zit het wel alles goed? Moge er spoedig heerlijk licht op gaan, alle nevelen verdrijven en de zon der gerechtigheid in volle glans gezien worden van de zee tot aan de zee, en van de rivieren tot aan de einden der aarde, opdat alle volken den Naam des Heeren love en bekennen de liefde Gods die alle keimis te boven gaat. En nu geliefde Br., nogmaals myn hartely- ken dank voor al uw moeite, ik weet ook, het is u niet te veel, God doe u verder met blijd schap arbeiden in Zijn dienst, tot zegen uwer gemeente, waar ge thans arbeidt, en kon het zijn ook tot de zaak der Zending. Steeds uw Vriend en Broeder J. V. S. Het is met een bijzonder genoegen, dat we bij vernieuwing deze belangrijke uitgave van den heer J. IJ. Kok by ons Gereformeerd pu bliek kunnen aanbevelen. Reeds eerder wezen we er op, hoe gemakke lijk onze huisgezinnen thans in het bezit kun nen komen van een degelijke bijbelverklaring. Het werk wordt uitgegeven in 50 afleveringen a 30 cent. Elke drie weken verschijnt één af levering. Voor 10 ets. per week krijgt men dus binnen 3 jaren een uitstekende Schriftuitlegging over het Nieuwe Testament. Henry's verklaring is beproefd. Bovendien is deze nieuwe vertaling aangenaam te lezen. Aflevering 15 is nu verschenen. Hierbij her inneren wij er aan, dat alle inteekenaars, die vóór het verschijnen van aflevering 20 hebben ingeschreven, de drie prachtbanden gratis ont vangen. Deze banden zullen zijn een nabootsing van een antieken bijbelband, uitgevoerd in zeer sterk linnen. De ondernemende uitgever, die reeds zooveel uitstekende lectuur op de markt bracht, verdient het, dat ook dit werk grooten aftrek vindt. Iedereen kan niet alles koopen, maar voor zulk een bijbelverklaring moest men zyn laatste dub beltje willen geven. Hoe aangenaam is het, wanneer ge, in den bybel lezende, iets niet recht verstaat, dat ge dan terstond zulk een kostelijke uitlegging kunt raadplegen. 'Deze aanbeveling leide tot ruime inteekening. Niemand zal zich van achteren beklagen. Evenals Callenbach, Daamen en vroeger Hö- veker heeft de heer Kok een vereeniging op gericht, die jaarlijks voor f 5.00 boeken uitgeeft, waarbij men uit een fonds nog voor f 5.00 kiezen mag. Men ontvangt dus voor f5.ruim f 10. waarde. En de boeken zyn goed. Dit jaar ver schijnen „Oud Holland en de Revolutie" van J. Postmus, „Erfgenamen van het Verbond" door B. Wielenga, „De Christen vervolging" van J. Visser, „Ken de Heere in al uwe wegen," van E. Schrenk, „Waarom en Waartoe door G. Elzenga. No. 1 en 2 zyn verschenen en hoo- gelyk geroemd. Terecht. Het boek van Postmus is een halve foliant, leest smakelijk, en leert uitnemend. En Wielenga's boekje is een parel. No. 3, 4 en 5 zyn, meen ik, nog niet verschenen, maar de inhoudsopgave doet iets goeds ver wachten. Dit zijn boeken voor het Christelijke luisgezin. Wie geld uitgeeft voor boeken, die geve het uit voor dergelijke lectuur. Dit drietal lezingen ontvingen we. We komen er op terug, wanneer wy ze gelezen hebben. De auteur waarborgt ons iets, dat het lezen waard is. De uitvoering is royaal. Het schild van Philippus' Kalender werd ons toegezonden. De vier tafereelen er op voorgesteld zijn alle aan Paulus tweeden Brief aan Thimotheüs ontleend. De teekeningen zyn aantrekkelijk en de kleuren juist. Onder het eene staatvan kinds af de Heilige Schriften ge weten en dit wordt voorgesteld door twee vrouwen, Timotheüs' moeder en grootmoe der en een aardig knaapje. Dit treft door zyn eenvoud en waarheid en is verreweg naar 't ons voorkomt het beste. De andere zyn ook goed, maar geven niet karakteristiek weer, wat er onder staat. Een sprekender harmonie tus schen het woord en het beeld is gewenscht. Al veroorloofden we ons deze opmerking, toch durven we wel te zeggen, dat het schild in zijn geheel den wand van een woonkamer zal versieren. Wij bevelen dezen kalender ook thans weer ten zeerste aan. Bouma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3