jT jTfaMOY, Burg B~i6. Dachsel's Bijbelverklaring, Twee groote Gedichtenboeten, Ver. voor Ger. Onderwijs Boekh. FANOY, Borg B 16. J W. BÖEIJENGA, SNEEK. O. J. HONDIUS, Kantoor Ylasmarkt K 146 Kerk en Schoclnieuws. DRIETAL Oftieiëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Ad verten tiënu letten? Als de Eigenaar het beveelt, wie zaï het dan verbieden? Zoo trekt Israël het diensthuis uit. Egypte beloonde wel niet, maar Israels God wel. On dank is 's werelds loon. Gods genadegift is rijk. Maar nauw is Israël uitgetrokken of de geest der verblinding en der wederspannigheid verheft zich weer in Egypte's Koning. De Heere verhardde zijn hart. Dat klinkt zoo hard, zoo meedoogenloos, vooral als gy straks leest dat Farao wegens zijne verharding in het verderf gestort wordt. Men bedenke echter dat deze verharding een straf was voor al het kwaad, te voren gedaan Zie toe dat niemand onzer ooit behoeft te kla gen waarom verstokt ge ons het hart, dat wij u niet vreezen? Farao meent schoone kans te hebben Israël weer terug te halen. Wat was toch het geval Israël neemt schijnbaar een verkeerden weg. Nadat Israël van Ramezes uit, midden door Gosen over Succoth naar Etham getrokken was, leidde God hen op een schijnbaar verkeerd pad. De gewone karavaanweg naar het noordoosten liep over Gaza naar Kanaan en Israël móest zich op 's Heeren bevel zuidwaarts wenden. Zoo trekt het westwaarts van de bittere meren in zuidelijke richting, zoodat het op 't laatst in een engte komt. Ten oosten had Israël de Roode Zee, die toen dieper landwaarts ging tot Etham toe, ten zuiden en ten westen het Atabagebergte en daar zit het leger vast. Farao's leger rukt aan van het noorden, dus van achter en Israël is omkneld als met doo- delyke armen. Deze eerste proeve van Mozes' leiding valt blijkbaar bitter tegen. Wat moet Israël beginnen Farao's leger nadert en Is- raëel is in de impasse. Zoo doet de Heere meer. Hij leidt zijn volk in de engte opdat Hij alleen een uitweg zou weten. Als wij dan roepen in het besef van onze onwijsheid en gewillig worden om een schijnbaar onmogelijken weg te bewandelen, dan komt Hij als de eenige hulpe. Ja, die God is onze zaligheid. Van Wien het volk zijn sterkte heeft. Looft God, elk moet Hem eeren. Deze schijnbaar dwaze reis wekt bij Farao den indruk dat zij verdwaald zijn geraakt. Nu jaagt hij hen na. Hij stoort zich niet meer aan Jehova wiens hand hij wel heeft gevoeld. Zyn hart is verhard. Hij gaat nu zijn verderf tegemoet. Alle slagen zijn vergeten. Egypte's dooden vergeet hij, want hij wil Israël terug. Buigen, toegeven, neen dat niet. Tot straf stuwt God hem voort naar het bittere einde. Jehova is overwinner. Hy baant een pad door de zee. De volkeren zullen het weten dat Jehova God is en niemand meer. De vreeze Zyns Naams valt op Kanaan. De heidenen beven als zij hóoren hoe Israël een pad vond door de zee, maar ook hoe de zee zich sloot boven Farao en zijn ruiteren. De laatste band met Egypte is verbroken. Israël is vrij en kan naar Kanaan koers zetten. Het water van de schelfzee is hun grenslijn, zij zijn uitgeleid uit, verlost van Egypte. Die ingang in de zee is hun doop. Mozes was hun Middelaar. Zij zijn, zegt Paulus in 1 Cor. 10, in Mozes gedoopt. Zij gehoorzaamden, zij volgden Hem, zij zijn in Hem als hun hoofd ingelijfd. Uit de wateren worden zy geboren als een nieuw volk en op den weg naar Kanaan geplaatst. Wat hun de doortocht door de zee was, is ons de doop. Uit het water van den doop klom de doopeling op als een nieuw mensch, gewasschen van den ouden mensch stond de nieuwe op. De doop is ons naar het formulier een zegel van in Christus te zijn ingelijfd. Wy behooren niet meer tot de wereld, maar tot het ryk Gods. De eisch is dan ook om te worden wat wij zijn, om zich toe te eigenen wat wij hebben, om te aanvaarden wat God ons geeft, om te doen uitkomen dat Christus in ons woont. Zijt gij in Christus gedoopt, mijn lezer? Toont gy de kracht van Christus Tusschen u en de wereld stroomen de wateren van den doop. Hunkeren naar de vleeschpotten van Egypte, dat is uw. Heiland en Leidsman afvallig zijn, die u verlost van Egypte en u wil leiden naar Kanaan. H. Meulink. te Zwolle (vac Ploos)ds. G. Elshove te Bode graven ds. D. B. Hagenbeek te Ouder kerk aan de IJsel dr. T. Hoekstra te 's Hertogenbosch. TWEETAL te Nieuw Amsterdamds. D. Steenhuis te Ulrum ds. R. Zylstra te Hoogeveen. BEROEPEN te De Bilt: ds. F. Drost te Ylaardingen te Zevenhuizen: ds. K. v. d. Veen te Knype; te Baarland: ds. A. P. Lanting te Oud-Loos- drecht te Driebergen'ds. S. Oudkerk te Kralingen te Epe ds. G. de Jager te Bruinisse. BEDANKT voor Siddeburen ds. A. Rolloos te Ter Apel. Te Gorinchem is ia den ouderdom van 70 jaar na langdurige ongesteldheid overleden ds. J. van Andel, etn. pred. aldaar. De overledene was ridder in de orde van Oranje- Nassau en voorzitter van het college van cura toren van 't stedelyk gymnasium. Hy was van 1861 tot '73 predikant te Zutfen. Tot 1877 reizend predikant iu Noord-Holland daarna predikant te Leeuwarden, van 1893 tot 1907 te Gorinchem. Op Zondag 31 Juli 1910 hoopt de Eerw. Heer F. W. H. Bramer zijn intrede te doen te Hein- kenszand, des namiddags, na bevestiging door ds. J. Brinkman van Beilen. Bruinis se. Zondag 1.1. maakte onze beminde Leeraar ds. G. de Jager aan de Gemeente bekend, een roeping te hebben ontvangen naar de Gere formeerde Kerken van Langerak en Epe. 't Is de hartelijke wensch van Kerkeraad en Gemeente, dat Z.Eerw. besluiten kan bij ons te blijven. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, N. J. Bastmeijee, Scriba. De Classe Goes, bijgestaan door de Depp. Synodi naar art. 49 K. O., heeft in hare ver gadering van den 23sten Juni j.l. peremptoir geëxamineerd den Eerw. Heer F. Bramer, be roepen predikant te Heinkenszand, en na ge hoord gunstig advies der Depp., dezen broeder met alle stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. Namens de Classe, R. J. van dee Veen, Assessor. Aan Zeelands Kerken. Deputaten voor de Zending herinneren aan allen, dat de toegezegde bijdragen (buiten de Pinkstercollecte) in dit jaar behooren in te ko men. Die tot dusver nog niets verzamelden, dienen dus zoo spoedig mogelijk te beginnen, opdat de Zendende Kerk van stonden aan in staat zij, hare taak uit te voeren. Men zende de bijdragen reeds nu aan den respectieven Classicalen deputaatWalcheren aan ds. Kerk hof, Zierikzee aan ds. Laman, Tkolen aan ds. Sybrandy, Goes aan ds. Doekes en Axel aan ds. Merkelijn. Namens Deputaten voornoemd, G. Doekes, Scriba. Nieuwdorp, 21 Juni 1910. De Gereformeerde Kerk (A) van Middelburg heeft de eer de Zeeuwsche Kerken te herinneren aan art. 6 Regeling van Samenwerking „De Zendende Kerk is verplicht vóór de be roeping de aandacht der samenwerkende kerken op den voorgenomen arbeid te vestigen en kaar te vragen om opgaven van een of meer Diena ren des Woords of Candidaten in de Theologie, die zij voor den Missionairen Dienst geschikt achten." Mitsdien richten wij dit verzoek tot de Geref. Kerken van Zeelandopgaven van namen van bovengenoemde personen zullen zeer op prijs worden gesteld. Namens den Kerkeraad voornoemd, Ds. J. D. Wielenga, praeses. L. Schuman, scriba. u, M1id1dellbrUr]S; 30 Juni 1910. tZand by Middelburg) Baarland27 Juni 1910. Tot Herder en Lee raar dezer gemeente is beroepen de WelEerw. Heer ds. A. P. Lanting te Oud-Loosdrecht. Namens den Kerkeraad, D. de Leeuw, Scriba. KORTE NOTULEN der Classicale Vergadering, gehouden te Goes, 23 Juni 1910. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend door den praeses der vorige sa menkomst, ds. Doekes. Gezongen Psalm 135 vers 8, gelezen 2 Tim. 1 en daarna gebed. Een woord van welkom wordt gesproken tot ds. Ak kerhuis, voor 't eerst tegenwoordig, alsmede tot de brs. Depp. Synodi, D. D. Van der Kooij, Staal en Veen. De lastbrieven worden in orde bevonden en hierna de vergadering geconstitueerd. Naar toerbeurt is ds. Koelewijn praeses, ds. Doekes scriba, ds. Van der Veen assessor. Zeer breede notulen, die de vorige vergade ring als voor oogen schilderden, worden gele zen, goedgekeurd en vastgesteld. De correspondent doet lecture van de inge- komën stukken. Vooreerst van een schrijven van ds. Aalders, reeds naar Acklum vertrokken, waarbij hij met lartelijke woorden afscheid neemt van de Classe. Besloten wordt dat de scriba dit schrijven zal jeantwoorden. Daarna wordt voorgelezen een schrijven der Classe Middelburg, de linantieele zyde der Zen ding betreffende. Dit wordt, nu de Particuliere Synode reeds gehouden is, als niet meer ter zake dienende, voor kennisgeving aangenomen. Enkele rapporten worden uitgebracht. De kerken van Goes en Nieuwdorp rappor teeren dat zij aan ds. Aalders acte van ontslag van deze Classe verleend hebben, alsmede dat zy geapprobeerd hebben de stukken van ds. Akkerhuis. D.D. Van der Veen en Koelewijn berichten, dat zy tegenwoordig geweest zyn, de eerste bij 'tafscheid van ds. Aalders, de laatste bij de intrede van ds. Akkerhuis. En eindelijk brengen de Depp, ter Particu liere Synode rapport uit bij monde van ds. Van der Veen. De vacaturebeurten worden aldus geregeld Borsele D.D. Akkerhuis en Doekes Driewegen Akkerhuis en Doekes 's Gravenpolder Postema en Van der Veen Wemeldinge Postema en Van der Veen Baarland ds. Koelewijn Wolfertsdijkds. Koelewyn. De volgende Depp, worden benoemd voor art. 13 K. O. en voor de inning der collecten voor de V. U. ds. Postema tot penningmeester ds. Koelewijn tot correspondent en voor de regeling der vacaturebeurten ds. Van der Veen; voor de Zending en tot correspondent voor de Theologische School en inning der collecten ds. Doekes tot kerkvisitatoren D.D. Doekes en Van dei- Veen, secund, ds. Postema. Peremptoir geëxamineerd wordt nu de Eerw. Heer Bramer, beroepen predikant te Heinkens zand. Nadat de Depp. Synodi gunstig advies hebben uitgebracht, wordt deze broeder met alle stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. Bij monde van den praeses wordt br. Bramer gelukgewenscht en de Vergadering zingt hem toe Ps. 134 3. De acte der ver bintenis wordt door hem onderteekend, als mede door ds. Akkerhuis. Na 't examen wordt verslag uitgebracht dei- gehouden Kerkvisitatie. Dit verslag, acht Kerken betreffende, was over 't algemeen gun stig en gaf overvloedig stof tot ootmoedigen dank aan den Heere voor den zegen over Zijne Kerken. Inzake de Zending wordt goedgevonden dat de Kerken dezer Classe jaarlijks f 1100 zullen by dragen. Voor elke Kerk wordt de bijdrage nader geregeld in overeenstemming met het zielental. Het reeds vroeger toegezegde bedrag zal dit jaar vóór of op 1 Sept. a.s. aan den Provincialen Penningmeester, ds. Laman worden opgezonden. Tot consulent van Wolfertsdijk wordt aanjj gewezen ds. van der Veen, terwijl in de plaats van ds. Koelewijn, volgens een vroeger besluit der Classe, ds. Akkerhuis tot Consulent be noemd wordt van Wemeldinge. De Kerk van Wolfertsdijk wordt voor den tijd van één jaar vrijgesteld van de bepaling, dat Kerken die een eigen Emeritus te verzor gen hebben, dit tijdens de vacature zonder hulp der Classe doen. Bij de rondvraag naar art. 41 wordt de Kerk van W. bij een vraag om advies naar den Consulent verwezen. Voor gerezen moeilijk heden in de Kerk van K. worden aangewezen D.D. Doekes en Van der Veen, om te trachten de zaak tot een goed einde te brengen. De Kerk van N. vestigt de aandacht op een jon geling, die de opleiding zoekt tot den dienst des Woords. Besloten wordt, dat namens de Classe een persoonlijk onderzoek zal worden ingesteld door de brs Postema, Van der Veen en Ouderl. Donner. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. De praeses brengt in dankgebed voor alles Gode de eere. Namens de Classe, R. J. van dee Veen, Assessor. Vlissingm. B.B. Diakenen berichten met vriendelijken dank, dat door hen is gevonden in de collecte van Zondag 19 Juni een gou den tientje met bestemming f 5 voor Suppletie fonds en f 5 voor de armen. De Diaconie der Geref. Kerk te Vlissingen, J. van dee Hoeven, Scriba. ZENDING. In dank ontvangen Zondagsschool Colijnsplaat f 0,70. Geref. Kerk Driewegen f 15,Geref. Kerk Zaamslag. f 190. Geref. Jong. Vereen. Colynsplaat f3,60. Een broeder, die mij de Pinkster-collecte toe zond, zij bericht, dat ik die doorzond naar Doesburg, want ze kwam my niet toe. Dit veroorzaakt natuurlyk dubbele kosten. Laman. Middelburg B Ontvangen voor de Zending, uit de busjes van: Mej. van O. f5.92Vadhr. d. H. f 1.92; M. f5.91Iv. f 0.88Ht. f 1.85Va Hk. f 1.12 Va benevens een gift van J. Ie C. fl.00. Namens het Comité, P. B. Tazelaae. Aan allen, die ous blijken van belangstelling gaven na de geboorte van ons dochtertje, zeg gen wy hartelijk dank, L. SCHUMAN. M. SCHUMANde Rijkb, 't Zand, 30 Juni 1910. (bij Middelburg) TE MIDDELBURG. De op 1 Juli 1910 verschenen coupons der Obligatieleening v. d. M. U. L. O. School Heereilgracht zijn betaalbaar by den Penning meester J. GOOTE, Langeviele, Middelburg. Voorts dat de uitgelote nummers van de school Heerengracht No. 44, van de school Graven straat No. 29 en 11 worden uitbetaald by den Penningmeester. Nederlandsche, Frausche, Engelsclie, Duitsche Boekwerken en Tijdschriften. PIANO- en ORGEL MUZIEK. BIND- enDRUKWERK. Schrijfpapier, Postpapier, Enveloppen, lukten enz. worden geleverd door OO Ct. I si plants Tail f 7,-. Om de GROOTE VOORRAAD ruimen wfl tijdelijk opTwee groote, voorname werken, van II a s e b r o e k en S p i 11 a. Beide zijn Inxc uitgaven, rijk en schoon van inhoud en een sieraad in elk opzicht: Ten eerste: 1non tin Poëzie in den Avond des Levens, VubjjUr, door Ds. J. P. Hasebroek. Groote, luxe bundel gedichten op prachtig papier, groot formaat, 304 pagina's, elke bladz. versierd. Prijs f 4.75. Deze prachtuitgave bevat honderden schoone gedichten als Vesper Maarten Lut her De Alpenroos Zijn dit al de jongelin gen Het graf en de roos Het klaverblad van vieren Wat was zij schoon Moeder weelde Zusterliefde Jerusalem Weder zien Door eigen zwaard geveld In blyde verwachting De duivenveer In witt e klee deren Een kruis tusschen rozen Bij een aardbeving De orgelspeler Een druif in 's levens kelk geperst Ora et labora Aan treurende ouders De pelgrimsstafDe stroom des levens, enz., enz., enz. Ten tweede: I nil on Ilonn Liederen en Gedichten LUll uil IlaijJ, van C. J. Pli. Spitta, be werkt door Dr. J. Riemens, prachtuitgaaf, met platen, 288 bladz. op prachtig papier, prijs f 2.25. Inhoud o.a.Waakt op, gij Luit en Harp Mijne ziel is stil tot God Het lied van 't sterven By de groeve Heimwee„Er staat een aloude historie" Dorre tijden Pelgrimslied De schoonheid der natuur 's Werelds ydelheid, enz., enz., enz. Dit staat vast, dat deze prachtwerken nog nimmer voor deze prijs zijn aangeboden. Wan neer er 200 bestellingen zijn ingekomen, wordt deze tijdelijke aanbieding gestaakt, want méér dan 200 gaan voor dezen prijs niet van de hand. Om ruimte te maken dus deze twee pracht werken samen voor slechts f'0.90 plus f0.20 voor de vracht. Na ontvangst van f 1.10 volgt onmiddelijke toezending. Er by te schrijven „Aanbod HasebroekSpitta" N.B. TE KOOP Oude Test., gebonden in 4 banden, prijs f 15. De eerste aanvrager is kooper. In EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN, Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- ache Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het s 1 u i t e n van HYPO- riiEKEN

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3