Ofllciëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Practyk der Godzaligheid. Stichtelijke Bybel- studiën door Dr. A. Kuijper. Uitgave van J. IJ. Kok, Kampen. TWEETAL te Hollandscheveld,ds. P. H. de Jonge te Sleeuwijk ds. F. G. Petersen te Veendam te Middelharnis ds. A. Andree te Schoonhoven ds. G. J. Breukelaar te Sur- huisterveen te Nieuwe Pekela ds. J. H. Jonker te Nunspeet ds. Joh. Jansen te Burum. te Breda ds. J. Gispen te Barneveld ds. J. Mulder te Broek op Langendij te Huizends. K. Doornbos te Boxum ds. J. P. Visscher te Kockengen te Siddeburends. G. Kerssies teWolvega; ds. A. Rolloos te Ter Apel. BEROEPEN te Middelharnisds. A. Andree te Schoonhoven A. AANGENOMEN naar Eindhoven: ds. H. L. Both te Andel. BEDANKT voor Waarderds. R. de Jager te Baambrugge voor Siddeburends. J. Meyer te Bierum voor Uelsen: ds. H. Bulder te Vroomshoop De Kerkeraad der Kerk te Amsterdam besloot tot het beroepen van een tienden pre dikant over te gaan. Op het 9e Zomerfeest der Christelijke Jongelingsvereenigingen van Zuid-Beveland, dat D. V. 30 Juni a. s. te Kapelle zal worden ge houden, zullen als sprekers optreden D.D. N. Postema van Biezelinge (Openingswoord), J. D. Smidt van Kapelle (Slotwoord), P. Veen van Zutfen, dr. T. Hoekstra van 's Hertogenbosch, M. Mooij van Arnhem en H. A. van Andel van Baarn. Het muziekgezelschap „Hosanna" van Goes, zal den zang begeleiden, terwijl een koor van omstreeks 400 geoefende zangers en zangeressen zich zal doen hooren. Aan de Kerken der Classis Zierikzee. Voor het jaar 19101911 stortingsdagen in September 1910 en Februari 1911 zijn de bijdragen voor de Prov. Kas naar art. 13 D. K. O. deze volgende. Voor Zierikzee f25. Camperland f 23,30 Bruinisse f 21,50 Colijns- plaat f 17,90 Scharendijke f 16,10 Brouwers haven f 14,30 Zonnemaire f 14,30 Oosterland f 12,50 Nieuwerkerk f 9,Geersdijk f 9, en Wissenkerke f 7,10. De Deputaat, R. Koolstra. Haamstede, Juni 1910. Oostkapelle. Zondag 5 Juni nam onze beminde Leeraar, ds. J. B. Netelenbos voor een talrijk op gekomen schare waarvan velen van elders wer den gezien afscheid van deze gemeente, hij had daartoe tot tekst gekozen Hand. 20 32. Aan het einde zijner rede gekomen, sprak hij den Burgemeester en de leden van den Raad, voor zoover tegenwoordig, toe. Den Kerkeraad en de gemeente in het bijzonder en dankte hen allen voor de liefde die zy hem ten allen tijde hadden bewezen, de verzekering gevende dat bij hen zijne eerste gemeente in lieflijke herinnering zal blyven om nooit te vergeten. Aan ds. Koopmans voor zijne persoonlijke liefde en broederlijke omgang en beval deze gemeente in zijn Consulentdienst aan. De afgevaardig den der verschillende zusterkerken en hierna nog zijn catechisanten in het bijzonder. Hierna sprak een der Ouderlingen namens den Kerkeraad en de gemeente den vertrekken- den Leeraar hartelijk toe, welke verzocht om den scheidenden Leeraar staande toe te zingen na afloop der toespraken van den 121sten Psalm het 4de vers. Ds. Koopmans van Grijpskerke sprak nu nog als afgevaardigde der Classis en als Consulent een zeer waardeerend woord hem ook Gode be velende in zynen dienst te Heerenveen. Hierna dankte hij de sprekers met een kort woord waarmede deze plechtigheid was afgeloo- pen. De Kerkeraad. KORT VERSLAG van de vergadering der Prov. Syn. van Zeeland, gehouden te Middelburg 1 Juni 1910. Art. 1. Namens de roepende kerk verzoekt ds. Wielenga te zingen Ps. 89 7. Z.Eerw. leest Openb. van Joh. Hoofdst. I. Spreekt een bezielend openingswoord. Gaat voor in 't ge bed om de hulpe en voorlichting des H. G. Art. 2. De broeders ds. Doekes en ouder ling Punt zien de credentiebrieven na. Deze zijn in orde. Art. 3. In het moderamen nemen zitting de dienarenL. Bouma, Praeses, H. W. Laman, Scriba, R. J. v. d. Veen, Assessor, A. Dekkers, Adj. Scriba. Art. 4. Ds. Kerkhof, Scriba der vorige Syn. leest de notulen der vergaderingen van 9 Juni en 8 Dec. 1909, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Art. 5. Voorlezing van ingekomen stukken a. Een schryven van Dep. voor de oefening van het verband van de Geref. Kerken, met de Theol. fac. der V. U., met verzoek om even- tueele opmerkingen bij gehouden kerkelyke Examina ter kennis te willen brengen. Alzoo wordt besloten. b. Een schrijven van de Dep. voor de kas tot ondersteuning van hulpbeh. krankzinnigen, idioten en doofstommen, met een voorstel tot wijziging van Art. Ia, 2 en 4 van het reglement. Meteen wordt door diaken A. D. Littooij, zittend lid voor de classe Middelburg, 't finan- tieel verslag van die kas uitgebracht, en 't voorstel toegelicht. De Syn. neemt het voorstel over, en besluit alzoo. Art. 6. Raporten en verslagen a. Van den curator der Theol. School, ds. R. J. v. d. Veen. Onder verwijzing naar 't ge drukte verslag, wordt nog bizonder opgemerkt, dat de toestand der Theol. School gunstig is, het studentental geklommen, de coll. worden over 'T'algemeen geregeld gehóuden, enkele Kerken behooren te worden opgewekt. b. Van den Penningm. naar Art. 19 D. K. ds. A. H. v. d. Kooi. De finantiën dezer kas zijn gunstig. Nieuwe coll. nog niet noodig. Aanvragen om steun gesteld in handen van de Dep. dier kas. c. Van den Dep. voor de Zending ds. II. W. Laman. Het kasboek dezer deputaten sluit met een saldo van ruim f 3000. d. Van den Dep. naar Art. 13 D. K. ds. Hamming. De kas dezer finantiën sluit met een nadee- lig saldo van f 2,83. Ds. Doekes en ouderling Punt wordt opge dragen de boeken dezer kas na te zien. e. Ds. Merkelijn en ouderling Oranje worden aangewezen de boeken te willen nazien van de prov. questor ds. v. d. Kooi, wiens kas een voordeelig saldo bevatte, zooals blijkt uit zijn uitgebracht verslag. Dep. Ad. Ex. hebben niets te rapporteeren. g. Rapport van Dep. van advies voor de Classis Tholén. De afgevaardigden d$£er Classis danken de Syn. voor hun arbeid, en zijn van oordeel dat het wenschelijk is, nog dit jaar dezen steun te mogen genieten. De Syn. willigt dezen wensch gaarne in, en continueert de Kerken van het vorige jaar, ook voor dit jaar. Art. 7. Benoeming van alle prov. dep. ge schiedt voor ditmaal by continueering. Art. 8. Komt in behandeling punt 8 van het Agendum. Classis Middelburg ontvangt toezegging der gewone subsidie voor de Kerken Domburg en Westkapelle. Classis Tholen voor de Kerken Tholen en Poortvliet, inzake Art. 13 D. K. Art. 9. Als roepende kerk wordt aangewe zenGoes, met opdracht de volgende Syn. 1911 uit te schrijven den eersten Woensdag in Juni. Art. 10. Pauze. Art. 11. De vergadering heropend met het zingen van Ps. 86 5. Alsnu komt aan de orde, de zaak der Zending. Ds. Doekes brengt namens zyne mededepu- taten rapport uit. In verband met dit rapport wordt mede in behandeling genomenpunt 7 van het agendum, voorstel van de Classe Mid delburg, aldus luidende De Classis gehoord uit het rapport van den Dep. tot de Zending, dat het begeerde terrein Solo (omdat het aan Amsterdam is toegewezen) niet kan verkregen worden, adviseert de Par ticuliere Synode Bandjar-Negara aan te vragen, dewijl dit het eenige terrein is nog door de Generale Synode overgelaten, of, indien dit wenschelijk mocht blijken, een terrein op de „Buiten-Bezittingen", tenzy er nog beteren weg kan gevonden worden". Uit het rapport nu van Zendings-Dep. blijkt dat Solo niet te verkrijgen is, dat Bandjar- Negara wel schaduwzijden heeft, maar dat er ook lichtpunten zijn te noemen. Het klimaat is er gezondniet te warm het land loopt eenigszins op, zoodat de tem peratuur op de hoogste plaats koel is. De be woners zyn Javanen. De Islam heeft ze nog niet overmeesterd. Mohammedanen zijn ze dus niet. Zij zijn heidenen, doch geen ruwe, onbe schaafde heidenen. Onder de meer ontwikkelden bloeit de theosofie. De bevolking bedraagt 214,000 zielen. Het ligt bovendien op midden-Java, en wordt van alle zijden begrensd door zendingsterreinen van andere Geref. Kerken in ons land. De bevolking is ijverig. Fabrieken werden er opgericht, en groote irrigatie-werken aangelegd. In het ernstige en breede debat werden vooral de schaduwzijden geteekend. Hoe komt het toch, zoo luidde de vraag van broeder Bdat Bandjar-Negara altijd bleef liggen, als er een keuze moest geschieden. Anderen wezen op vragen als dezeZou er wel aansluiting zijn tusschen de zendeling en v't volk? Is Rome er ons niet voor?" De discussie lostte zich ten slotte op in een besluit met algemeene stemmen genomen, om n.l. Bandjar-Negara als Zendingsterrein te aan vaarden. Art. 12. Op de keuze van terrein volgde nu de zaak omtrent de zendende kerk. Middelburg had nog al bezwaren. Die be zwaren trokken zich te samen op Art. 13 onzer zendingsorde. Een breede, ernstige, bij wijlen scherp be- lijnde, broederlijke discussie, werd beëindigd met het besluit dat Art. 13 onzer zendingsorde .ongerept gehandhaafd bleef, en Middelburg als roepende kerk met algemeene stemmen kon worden aangewezen. Art. 13. Alsnu komt aan de orde de instructie voor den Missionairen dienaar. Ook deze wordt, na toelichting, met alge meene stemmen aangenomen. Art. 14. De Syn. besluit, al wat besloten is in zake de Zending, en aL wat uit die be sluiten voortvloeit, in handen te stellen der provinciale Zendings-Deputaten. Art. 15. Aan de orde komt 't voorstel der Classis Goes en Tholen punt 7 van het agendum in zake den prov. bid- en dank dag voor 't gewas. Na eenige discussie, waarin er vooral de na druk op gelegd wordt dat deze dagen geen kerkelijke dagen zyn, maar uit den tijd der overheidsbemoeiing dat er geen eenheid te krygen zal zijn tus schen de verschillende kerkengroepen. dat zelfs de Prov. Staten in hun najaars zitting rekening houden met den alouden Dankdag, wordt 't voorstel door de afgevaar digden uit Goes en Tholen teruggenomen. Art. 16. De rapporten der commissiën om de boeken na te zien worden uitgebracht, en de verschillende broederen voor hun accuraat beheer bedankt. Art. 17. Bij de omvraag punt 10 van het agendum verzoeken enkele broeders in lichtingen. Art. 18. De adj. Scriba leest de korte notulen. Art. 19. De Scriba dankt den Praeses uit naam der Syn. voor zijn uitnemende leiding. Art. 20. De Praeses sluit de vergadering met een woord van dank aan alle leden der Syn. die hem zyn werk gemakkelijk hebben gemaakt, en gaat voor in dankgebed. Op last der Syn. A. Dekkers, Adj.-Scriba. Vlissingen. In de collecte van 5 Juni ont vangen een gift van f 2,voor het tekort der School. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. E F F A TIIA. Nog ontvangen voorliet Christelijk Doofstom- meninstituut van den heer N. N. Zierikzee f 2,50. den heer P. de Dr. f 1, den heer ds. L. f 1, Bij de vorige opgave was een drukfout inge slopen er stond van den heer P., moet zijn T. In 't geheel ingekomen nu f 4,50. en vroeger f 5,13*/ Maakt samen f 9,63l/o. Deze gelden zijn door mij verzonden aan den WelEd. Heer I. van Holten, Onderwijzer aan „Effatha" te Dordrecht. Aan de gevers mijn hartelijke erkentelijkheid. Nog werd mij later ter hand gesteld f 2,50. Deze gift was gevonden in de colleetezak van de Geref. Kerk Middelburg A. Voor verzending hoop ik zorg te dragen. Bouma. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Vóór ongeveer zestig of zeventig jaar was hier op Walcheren en ook iy meerdere plaat sen van ons land een zeer bekrompen gevoelen over het getal dergenen, die eenmaal zalig zullen worden. Uitspraken der H. Schrift als één uit een stad en twee uit een geslacht velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren, of kléin kuddeke deden in die dagen opgeld. En dat dit gevoelen niet alleen in Walcheren be stond, blijkt uit het volgende: Vóór ongeveer zestig jaren kwam er te Buttinge een zekere van Wijngaarden uit Amsterdam, colportee- rende met een boekwerk, getiteldde ware Christen, het zout der aarde. In een gesprek vroeg de oude smid BoonZijn er in Amster dam nog al vele vrome menschen, en zyn ant woord was, neen, in het groote Amsterdam zijn slechts twee vrome zieltjes. Ja, zelfs is het nog maar een dertig jaar geleden, dat ds. Keulemans eens van een zekere vrouw zeide naar aanleiding van haar bekrompen uitdruk kingen Die vrouw gelooft naar 't schijnt, dat alleen P. de J. en haar moeder in den hemel zullen komen. Wellicht gelooft zy het van mij ook nog wel. Ds. Keulemans stond toch hoog bij haar aangeschreven. Ik kan nog na der komen. Nog maar vyf-en-twintig jaar ge leden drukte een bewoner van Grijpskerke zich uit, als er van geheel het dorp S. W. en C. L. in den hemel komen, dan is 't op. Gevolg daar van was, dat sommigen het toen openlijk uit spraken Als er zoo weinigen zalig worden, dan is de kans zoo gering, dat het haast de moeite niet loont om er zyn best voor te doen. En hoe goddeloos dit gezegde ook was, erkend moet worden, dat sommige vromen er aanlei ding toe gaven. Gelukkig is er in dit opzicht in den laatsten tijd wel wat verandering, ja een goede veran dering gekomen. Men heeft nu meer leeren beseffen, dat de Schrift niet alleen spreekt van een enge poort, waardoor weinigen ingaan, maar ook van een schare voor Gods troon, die niemand tellen kan. De Gereformeerde ver- bondsbeschouwiug en de milde Evangelie-pre- diking heeft het hare zeker daartoe bijgedragen. Doch zooals het altijd gaat, is het ook hier. Elke medalje heeft een keerzijde. In de thans zoo goed geredigeerde en veel te weinig ge lezen Bazuin „Stemmen uit de Gereformeerde Kerken" werd door de wei-versneden pen van ds. van Andel in no. 19 van dit jaar zoojuist op dit gevaar gewezen in een artikel onder den titelErnst. Z.Eerw. wyst op verschillende zaken, welke een leeraar tot ernst moeten stem men. Eerst herinnert hij er aan, dat de ge- heele wereld voor God verdoemelijk is. Ja, zegt hij, wij behoeven geen leeraren, zelfs geen christenen te zyn om het leven ernstig op te vatten. Hoe groot reeds is deze ellende, dat de menschen elkander bestrijden, inplaats van te strijden tegen de oude slang.. Stemt het ook niet tot ernst," zegt hy verder, dat het einde der dingen nadert en nog het grootste deel der menschheid in het nachtelijk donker verkeert Maar zoo vervolgt hij en hierop wil ik thans alle nadruk laten vallen be hoeven we onze erve wel te verlaten? Neen, want in de gemeenten zyn er velen, die ver geten, dat Jezus gezegd heeft, dat wij moeten strijden om in te gaan en dat de erfenis alleen den overwinnaars toegezegd is. Men stelt zich voor, dat het zalig worden zoo gemakkelyk is. Men is het met de Kerkleer eensbewaart zich voor groote zonden; neemt getrouw zijn gods dienstige plichten waaroffert zijn gave op het altaar. Men is een kind des verbonds, ziedaar de grond der hoop van velen. Welk leeraar moet het niet ter harte gaan en prikkelen om met allen ernst te prediken, dat niemand zon der wedergeboorte het Koninkrijk Gods kan ingaan. Hoevele predikers doen juist het te gendeel, zegt hij, en prediken wel den Chris tus, maar zoo, dat hem het wezenlyke ontno men wordt. Deze doen te kort aan Zyn kooge priesterschap, leerende, dat Zyn offer ons slechts door Zijn Kerk ten goede komt en gene maken Hem tot een ambtelooze, ja, gaan nog verder en geven Hem een blijvende plaats onder de dooden, zich vergenoegende om op Zijn voor beeld te wyzen. Tot hier toe ds. van Andel. Misschien zouden er hier nog wel enkele dingen by genoemd kunnen worden. Maar genoeg. Laat het gezegde oud en jong tot ernst stemmen, want na dezen tijd zal er geen tyd meer zyn en er zijn toch slechts twee we gen, een breede en een smalle weg. U dankende voor de opname Uw bestendige Lezer, J. Louwerse Cz. Serooskerke (W.). BOEK BEOOJiDEELIKG. De inhoud van dit boekje is ryk. Eerst handelt het over de practyk in de bediening dan over de practyk in den strydvervolgens over de practyk in het lijden, en eindelijk over de practyk in de oefening. Wie gewoon is te lezen, wat dr. Kuyper's pen ten beste geeft, ontmoet hier oude beken den, welke men met groot genoegen nog eens ziet, en men herinnert zich het genot, dat een vroegere lezing heeft verschaft. Het is reeds jaren geleden, dat deze artikelen in De Heraut verschenen, maar zy zijn nog niet verouderd. Hier kan ieder terecht die smaak heeft in echt stichtelijke lectuur. Bovendien is het een volksuitgavewelke voor weinig geld beschikbaar gesteld wordt. Dit deel heeft 258 bladzijden en kost ingenaaid slechts 60 cent en 90 cent ingebonden. Het is een serie van 6 deelen. Velen, die tegen de hooge prijzen opzagen, kunnen nu deze werken van groote waarde gemakkelijk koopen. Het formaat is goed, het papier is stevig en de druk helder. Aan de uitgave is waarlijk zorg besteed. Van deze gunstige gelegenheid zal een ruim gebruik worden gemaakt. Bouma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3