Ofilciëele .Berichten. De Kerk en bet Sociale Vraagstuk. Verantwoording van Liefdegaven. Nrderlaiitlsclie Militairen Bond. INGEZONDEN STUKKEN. Een nieuw portret der Kamper Hoogleeraren. na algemeerie stemmen tot voorzitter van het moderamen ds. L. Bouma. Voorts namen er in zitting, ds. R. J. van der Veen, als assessor, ds. H. W. Laman en ds. A. Dekkers als len en 2en scriba. Na des morgens te zijn bevestigd door ds. J. Meulink, em.-pred. te Gorinchem, met eene leerrede over 1 Tim. 4 16, deed Zondag avond ds. H. Meulink, van Meliskerke gekomen, intrede te H.-I. Ambacht, met eene predikatie over Jeremia 1 11 en 12. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ds. Hoek van Zwijn- drecht, als consulentdoor ds. Schoemakers van Alblasserdam namens de classis, en ds. Sleeswyk Visser van Rijsoord. Tot hoofd der Chr. School te Arnemui- den is benoemd de heer J. J. C. v. d. Graaft", hoofd der Chr. School te Zwingelspaan. In de maand September a.s., waarschijn lijk Dinsdag 6 September, zal D. V. te Utrecht de 22e Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken plaats hebben. Niemand verzuime zijne aandacht te schenken aan de advertentie der Vereeniging, die beoogt onze doofstommen op te voeden en te onder wijzen naar het Woord en. in den Naam des Heeren. Kunnen wij beter die ongelukkigen troosten, dan door hen, naast vorming voor de maatschappij, bekend te maken met den weg der zaligheid? Laten wij als Christenen hun dien troost dan brengen, opdat in ons barm hartig zijn de barmhartigheid van Christus te meer worde verheerlijkt. Niemand uwer zij on gevoelig voor de bede, waarmede wij tot u komen, om het groote tekort van „Eftatha" te helpen dekken en die Vereeniging verder in staat te stellen hare taak te vervullen. Ieder die kan, geve zich op als lid of zende zijne gave aan den penningmeester W. L. B. den Blaauwen, Antonie Duyckstraat 49, 's Graven- hage. KORTE NOTULEN van de verga dering van de Classis Axel der Geref. Kerken, 'gehouden te Schoondijke op 26 Mei 1910. Art. 1. De Voorzitter van de roepende Kerk Axel B, ds. Bruins, opent de vergadering, laat zingen Ps. 119 3 leest Ps. 119 116 en gaat voor in gebed. Art. 2. Al de Kerken zijn wettig vertegen woordigd. Ds. Bruins fungeert als Voorzitter, ds.Lammertsma als Assessor en ds. Hamming als Scriba. Art. 3. De notulen van de gewone vergade ring, gehouden 3 Februari en van de buiten gewone vergadering, gehouden 24 Maart wor den gelezen en goedgekeurd. Art. 4. Ingekomen stukken. Een schrijven van Classis Middelburg in houdende een verzoek om de Kerken op te wekken tot verhooging van de bijdrage voor .de Zending, in zooverre zulks noodig geacht wordt. Uit de bespreking blijkt, dat bijna alle Ker ken reeds tot verhooging zijn overgegaan, na de vorige classicale vergadering. Dit stemt tot blijdschap, maar mag geen oorzaak zijn van vertraging, want het hoogste is nog niet be reikt. Er is verschil over de Pinkstercollectemag die gehouden worden voor eigen Zending De vergadering oordeelt, dat dit jaar de Pinkster collecte nog voor de algemeene Deputaten is, en dus niet voor de eigen Zending van Zeeland. Art. 5. Een voorstel tot herziening van de „Regeling van de visitatie der Kerken" wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Art. 6. Een voorstel om bid- en dankdag te verzetten wordt verworpen, daar de Classis vroeger reeds besloten heeft, dat de biddag zou gehouden worden, op den laatsten Donderdag van Febr. en de dankdag op den laatsten Don derdag in November. Art. 7. Verblijdende mededeelingen worden gedaan aangaande den stand der ineensmelting der Kerken A en B. te Axel. Er is een eerste stap gedaan op dien weg, er is toenadering tusschen de beide Kerkeraden gekomen, wat hoop geeft voor de toekomst. Art. Inzake de Evangelisatie in Zeeuwsch Vlaanderen wordt een Commissie benoemd om te onderzoeken wat er gedaan kan worden. Deze commissie zal bestaan uit de broeders ds. Chr. Bruins, ds. A. Merkelijn, ds. M. Uijtenhoudt, ds. K. Veen en Ouderling A. van Wijck. Art. 9. De Zendingsdeputaat doet enkele mededeelingen, voornamelijk aangaande roe pende Kerk en het terrein der Zending. Solo is aan de Kerk van Amsterdam toegewezen, derhalve blijft alleen Ban dj ar-Negara over voor Zeeland, tenzij de Zeeuwsche Kerken naar de Buitenbezittingen gaan. Over dit laatste spreekt de vergadering geen oordeel uit, maar wel vreest ze, dat er geen tijd over is om een vol doend onderzoek daarnaar in te stellen, en dat het daarom wenschelijk kan geacht worden Bandjar Negara te nemen. De Classis wenscht dit aan de wijsheid der Prov. Synode over te laten. Art. 10. De Quaestor vraagt voor dit jaar f 180 aan voor de classicale kosten, wat wordt toegestaan. Art. 11. De Quaestor stelt voor deputaten te benoemen om een betere regeling voor de percentage in de verschillende bijdragen te ont werpen. Dit wordt met meerderheid van stem men aangenomen en daarvoor benoemdds. J. F. van Hulsteijn, ds. J. H. Lammertsma en Ouderling D. Scheele Az. Art. 12. Besloten wordt aan de Kerk van H. f 50,verhooging toe te kennen in de s.ubsidie opdat het predikantstraktement daar mee verhoogd worde. Art. 13. Voor het nazien van attesten van komende en gaande predikanten worden aan gewezen de Kerken Axel A en Axel B. Art. 14. Roepende' Kerk zalzijn Hoek, datum van vergadering 6 October. Art. 15. Na het zingen van Ps. 72:11 gaat ds. Lammertsma voor in dankzegging, en wordt de vergadering gesloten. R. Hamming, Scriba. KORT VERSLAG van tie Zeeuwsche Predikanten-Conferentie in de Hofplein- kerk te Middelburg op Dinsdag, 31 Mei 1910. 1. De voorzitter der vorige Conferentie, ds. Bouma opent de vergadering, laat zingen Ps. 84 6, leest dien Psalm en gaat voor in den gebede. 2. Z.Eerw. verwelkomt de broederen, wenscht dat het samenzijn dienstbaar zij aan den wel stand der kerken en versterking van den broe derband. Onze Conferentie bestaat reeds een reeks van jaren. Met dankbaarheid mag her innerd aan menig liefelijke vrucht, die zij af wierp. Maar ook een gevoel van weemoed ver vult thans het hart. Onze Nestor is van ons heengegaan. Jarenlang hebben we hem hier gezien en hem zijne gedachten hooren uitspre ken. Wij missen ds. Littooij nog zoo noode. En nu kwam daarbij nog de droeve tijding van het overlijden van ds. Westerhuis van Gronin gen, die vroeger ook een zeer werkzaam aan deel in den arbeid van onze Conferentie nam. Maar, hoe weemoedig ook het diepbetreurd verscheiden dezer hooggeschatte broederen stemt, geen moed verloren. Gaan de knechten heen, de Heere blijft. Hij zelf houdt Zijne kerk in stand. In Zijne kracht met vernieuwden moed aan den arbeid. 3. Met goedvinden van de vergadering stelt de Praeses eerst aan de orde de bespreking van een voorstel ter betere voorbereiding voor de Conferentie. De ervaring heeft geleerd, dat de wijze tot dusver gevolgd, nog al moeilijkheden met zich bracht, die door .een andere regeling misschien konden worden voorkomen. Na over weging van het pro en contra wordt unaniem besloten de leiding voortaan te doen berusten bij een permanent moderamen, dat last en macht ontvangt om met vaste hand de werkzaam heden te regelen. 4. Overgaande tot stemming, wordt op voor stel van een der broederen, deze niet gehouden, maar het thans zittend moderamen bij accla matie gecontinueerd, terwijl bij eventueele ont stentenis van een der leden, een der Dienaren van Vlissingen zal uitgenoodigd worden, deze te vervangen. De gekozenen verklaren zich bereid de broe deren te blijven dienen. 5. Meteen wordt nu overgegaan tot de voor- loopige regeling der volgende Conferentie, die, ofschoon in een Synode-jaar wel eens overge slagen, toch algemeen ernstig begeerd wordt. Op verschillende oiiderwerpen wordt de aan dacht gevestigd. Wijl ook nu weer de moeie- lijkheid blijkt, om zoo onvoorbereid een goede keuze te doen, wordt het moderamen gemach tigd voor de volgende Conferentie een reeks van onderwerpen aan te bieden. Nu worden uitgenoodigd om te refereeren (onder voorbehoud van nadere formuleering) dr. Wagenaar over„De moderne religieuse poëzie.Ds. DoekesDe nieuwe banen.Ds. Lammertsma „Vraagt een gezonde ontplooiing van het kerkelijk leven om evangelisch kerk gezang?" Ds. Postema: „De aanpassing van het kerkelijk leven aan onzen tijd." Dr. Kuy- per: „De mystiek in het gereformeerde leven." Den scriba wordt opgedragen de H.H. bijtijds de opgave van hun onderwerp te vragen en te publiceeren. 6. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, en na een enkele wijziging vastgesteld. 7. Blijkens de presentielijst zijn aanwezig D.D. Wielenga, S. de Jager, van Loon, Veen, Postema, Hulsteyn, Merkeleijn, Meijer, Koop mans, Bouma, G. de Jager, v. d. Veen, Kerkhof, Wagenaar, Boeijenga, Sybrandy, Uijtenhoudt, Lammertsma, Laman, Toebes, Netelenbos, Doe kes, v. d. Kooi, Dekkers, Pol en Kuyper, en ds. S. O Los van Nieuweroord, die door den praeses als hospitant hartelijk wordt verwelkomd, benevens onderscheidene belangstellende broe ders, die met aandacht de besprekingen volgden. 8. Ds. Kerkhof wordt verzocht zijn referaat nog voor te dragen voor de pauze, om daarna de bespreking voort te kunnen zetten. In een helder vertoog zet hij duidelijk uiteen de beteekenis van hetgeen in Galaten 4 21 5 1 staat, en geeft het resultaat van zijn ernstige studie over deze moeielijke verzen den broederen bescheiden in overweging. 9. Na de pauze doen de R.B. Wielenga, Kuyper, Boeijenga, Veen, Bouma en Doekes den referent verschillende vragen, die breed voerig worden beantwoord, en, al blijken hier mede nog niet allen voor diens opvatting van verschillende uitdrukkingen gewonnen, getuigde de bespreking toch van groote waardeering van de inspanning, die aan de bestudeering van dit gedeelte was besteed. De praeses dankt ds. Kerkhof voor diens arbeid, die niet ij del is gebleken, en zoo gereede aan leiding bood tot een vruchtbare bespreking. 10. De volgende gedachten, die de referent de vergaderden gedrukt ter hand liet stellen I. Door de Kerk verstaan we hier de plaat selijke, gelijk zij in haar ambten en ambte lijke werkzaamheid in het zichtbare uitkomt en haar taak is om den vollen raad Gods in Christus geopenbaard te verkondigen, de Sacramenten te bedienen en door hare diaconie barmhartigheid te oefenen. II. Bij het Sociaal Vraagstuk denken we vooral aan al die vragen, welke zich in onze dagen uit het maatschappelijke leven met kracht naar voren dringen en luide om een oplossing roepen. III. Het is niet goed, dat de Kerk zich niet inlaat met den strijd, welke het Sociaal Vraagstuk alom deed ontbranden. Wel zijn er schijnbaar gewichtige redenen, die de Kerk willen bewegen om zich er niet mede te bemoeien, maar nauwkeurig bezien hebben zij toch geen den minsten grond. IV. Waar wij zeggen, dat de Kerk eene roeping heeft ook voor het maatschappe lijke leven, daar dient gezorgd, dat deze roeping juist omschreven wordt, opdat zij de grenzen harer bevoegdheid niet over- schrijde. Anders dreigt het 'gevaar, dat zij haar hoog en heerlijk karakter inboet en aan het tijdelijke een waarde toekent, die voor het ware leven op schade moet uitloopen. V. Uit deze roeping vloeit voort, dat zij ook dit deel der Schrift helder indenkt en krachtig doet uitkomen en dat zij in haar eigen handelingen zich strikt houdt aan 't geen zij anderen predikt. worden door ds. Bouma zoo onderhoudend in geleid en met kracht en klem verdedigd, dat de sluizen der welsprekendheid bij de oppo nenten zich breed openden, en de B.B. Wielenga, Laman, Lammertsma, Wagenaar, Sybrandy, Dekkers, Pol, Netelenbos, Koopmans, den spreker bestormden met vragen om nog meer van zijn diep inzicht in dezen te genieten. De referent - stelde niemand teleur. Had hij reeds in zijn klemmend betoog wel sprekend aangetoond, dat de Kerk overal toonen moet'dat zij gelooft, dat "de "Godzaligheid heeft ook de belofte des tegenwoordigen levens, nu kwam hij in volle actie, om zoo mogelijk nog duidelijker te doen uitkomen welk een zware verantwoordelijkheid rust op de Dienaren des Woords om in prediking en huisbezoek de ge meente op hare roeping in dezen te wijzen, op de ouderlingen om nauw toe te zien of de dienaar hierin getrouw is, op de diakenen om armoede te helpen voorkomen, maar ook op de leden om waarlijk als vrome Christenen te leven. De Kerk behoort ook in het maatschappelijk leven haar invloed krachtig te oefenen. Jammer, dat de waarnemende praeses den redenaar in zijn machtige repliek in de rede moest vallen, omdat de tijd was aangebroken om aan tafel te gaan. Hy is echter ten volle de tolk der geheele vergadering, waar hij in welgekozen woorden den Spreker dankt voor zijn leerrijk referaat en voor zijn glasheldere beantwoording die met een matigen dosis humor gekruid, ons stofte biedt tot ernstig nadenken en bevorderlijk kan wezen ons in deze getrouwer aan onze roeping te doen beantwoorden. 11. De Praeses dankt de broederen voor hun trouwe opkomst en de vriendelijke wijze waar op allen zoo welwillend hebben medegewerkt om deze Conferentie zoo bijzonder wel te doen slagen. 12. Hij verzocht dr. Kuyper voor te gaan in dankgebed, die hieraan na Ps. 72 11 te heb ben opgegeven, voldoet. Namens de Conferentie, J. J. Koopmans Jr. Grijpskerke, 31 Mei 1910. (Afdeeling Middelburg.) Was het tekort na mijn vorige opgave nog f 33,92, het is wederom niet weinig geslonken door de volgende giften Middelburg van N. N. f 2,50 Oostkapclle van A. J., secretaris der Geref. Jongelings-Vereeniging - 2,50 Vrouwepolder van L. A. W. 3, Souburg gecollecteerd in de Ilerv. kerk door ds. Tj. - 7,08 Ar n» muiden van J. de H. van de Geref. Jongelings-Vereeniging - 1,50 Totaal - 16,58 Middelburg. Hartelijk dank, Rotterd. Kade O 227. Ds. JONKER. Zendings- Vereeniging Middelburg A. Ontvan gen uit het busje van V. 1'0,90 en uit dat van li. f 2,81. De Penningmeester, A. D. Littooij Az. Het bestuur der Vereeniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag te Vlissingen (school Kasteelstraat) bericht met hartelijken dank, dat de collecte voor het tekort over 1909, gehouden op j.l. Zondag, heeft op gebracht f 157,18, terwyl nog een nagekomen gift van f'10,werd ontvangen. Waar nu het tekort van f 208,95 tot f41,77 is geslonken, vertrouwt het bestuur ook voor het ontbrekende nog gaven te zullen ontvan gen, waartoe het zich ten zeerste aanbevolen houdt bij allen, die ons Christelijk onderwijs liefhebben. Namens het bestuur, J. Pelle, Penningmeester. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L. S. Reeds meermalen is van geachte zijde de wenschelijkheid uitgesproken van een nieuw portret der hoogleeraren aan de Theol. School, te Kampen. Weliswaar gaf de Bazuin, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier School een bijblad met het portret der hoogleeraren, doch dit portret was niet in den handel, en is thans na 6 jaar verouderd. Daarom besloot het studentencorps aan de Theol. School, Fides Quaerit Intellectual aan dien wensch tegemoet te komen, door de uitgave van een nieuw portret, waartoe het college van hoogleeraren bereidwillig zijne toe stemming heeft verleend. Deze nieuwe foto geeft veel meer dan genoemd bijblad van de Bazuin behalve de beeltenis der hoogleer aren vertoont ze ook die der lectoren, terwijl bovendien de fraai geschilderde portretten der oud-hoogleeraren De Cock, Brummel- kamp, De Haan, Van Velzen en Wielenga op den achtergrond prijken. Dit portret geeft dus de gansche historie der Theol. School in beeld. De uitvoering van deze foto laat niets te wenschen over. Ze is vervaardigd door den heer G. Sloot, lid van de Nederlandsche kunstkring van fotografen, eigenaar van het grootste foto grafisch atelier van Kampen. De grootte van de foto zelf, zonder carton, is 18 by 24 c.M. m e t carton 30 bij 36 c.M. (z.g. salonformaat.) Teneinde nu dit portret oüder ieders bereik te brengen, heeft het studentencorps, in overleg met H.H. hoogleeraren en lectoren, den prijs bepaald op f 0.90 voorzoover Kampen betreft buiten Kampen wordt het franco per post toegezonden na ontvangst van een postwissel a f 1.Voor goede verpakking zal zorg ge dragen worden. Men wordt beleefd verzocht zijne bestelling op te geven aan den tweeden ondergetee- kende, die zich eveneens met de ontvangst der postwissels zal belasten. Met hefcv oog op goede administratie wachte men niet te lang met de bestelling. Namens het studentencorps F. Q. I. de commissie ad. hoe C. Bouma. K. Schilder (Houtwijk 3) S. Verlare. Kampen, Mei 1910.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3