TiflNSENenlERHULST7 1. Verantwoording Tan Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. vragen ten genoege der vergadering had be antwoord, het genomen besluit in zeer hartelijke bewoordingen mede, en bidt hem toe dat hij spoedig in de wijngaard des Heeren zpn arbeid zal kunnen aanvangen. De gansehe vergadering zingt staande den Proponent toe de bekende zegenbede uit Psalm 134. Hiermede is de ochtendvergadering afgeloo- pen, die door ds. Koopmans met dankzegging gesloten werdt. Nadat de Middelburgsche vrienden van hunne bekende gastvrijheid aan de Classisbroeders bij vernieuwing hebben doen blijken, wordt om halfdrie de vergadering heropend. Men zingt Ps. 89 8 en dr. Kuyper bidt den zegen des Heeren af over het te verrichten werk. Ds. Wielenga stelt als praealabele kwestie of dr. Kuyper wel zitting in het moderamen kan 'hebben, nu de kerk van Vlissingen niet hem maar ds. Pol ter Classe had afgevaardigd. Dr. Wagenaar stelt in het licht dat Vlissingen, tengevolge van de gelukkig totstandgekomen vereeniging slechts één Dienaar, en dan bij beurte afvaardigt, dat ditmaal ds. Pol aan de beurt was voor de afvaardiging, maar dat dr. Kuyper volgens .classicaal rooster" scriba moest zijn. Hij stelt voor een commissie te benoemen die de volgende Classis adviseeren zal hoe te handelen, wanneer een Dienaar niet met keur stem is afgevaardigd en toch in de Classis werkzaamheden te verrichten heeft. De praeses spreekt den wensch uit, waarmee de gansehe vergadering zichtbaar instemt, dat de Kerk van Middelburg eveneens spoedig voor zulk een geval moge komen te staan. Dr. Kuyper zegt bereid te zijn het scribaat terstond aan ds. Wielenga over te dragen, welk vriendelijk aan bod echter niet wordt aanvaard. Het voorstel van dr. Wagenaar wordt aangenomen, en in die commissie worden alsnu benoemd ds. Van Loon, ds. Koopmans, dr. Kuyper en ds. Scheele. Thans heeft plaats de omvraag naar art. 41 der K. O. Hierbij wordt wederom de gedeeld- heid van Middelburg's Kerk besproken, en belangstellend wordt gevraagd of niet iets gun stig gerapporteerd kan worden. Tot teleur stelling van de vergadering kan niets verblij dende worden meegedeeld. De Dienaren Meulink en Netelenbos die een beroep, respectievelijk naar Hendrik-Ido-Am bacht en Heerenveen, hebben aangenomen, vragen deswege acte van ontslagde Classis ziet met leedwezen deze trouwe Dienaren uit haar midden weggaan, zij geeft echter op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag. De kerken van Meliskerke en Oostkapelle worden nu vacant. Zij vragen de hulp van een consulent en Classisbeurten voor de vacature. De Classsis wijst ds. Van Loon aan als con sulent voor Meliskerke, ds. Koopmans als con sulent voor Oostkapelle. Beide laten zich deze benoeming, die in overeenstemming is met den wensch der betrokken kerken, welgevallen. Breedvoerig wordt nu over de regeling der vacaturebeurten gesproken. Besloten wordt dat Westkapelle de liefdebeurten als naar gewoonte zal blijven ontvangen, dat Gapinge twee vaca tuurbeurten in de maand zal hebben, en dat Meliskerke en Oostkapelle één Zondag in de maand vanwege de Classis zullen bediend wor den. Als deze besprekingen geëindigd zijn, ont vangt br. J. Louwerse het woord om te rap porteeren namens deputaten voor hulpbehoe vende kerken. De ontvangsten waren f 317.875, en uitgaven f395.95. Er was alzoo een tekort van f78.075. Een der kerken werd opgewekt zorg te dragen dat een grootere collecte in deze kas vloeie. Op voorstel van ds. Bouma wordt besloten het thans bestaande te kort uit de Classicale kas te dekken. De broeders Rempn en Schippers hebben inmiddels de bescheiden dezer administratie nagezien en in orde bevon den. Aan Domburg en Westkapelle wordt toe gestaan aan de Provinciale Synode het gewone verzoek om subsidie te mogen doen. Nu ontvangt onze volijverige Zendingsdepu- taat ds. Kerkhof het woord, en deze deelt mede allerlei gewichtige en belangrijke zaken betref fende de Zendingle. dat aan de Generale De putaten als Zendingsterrein voor Zeeland Solo was aangevraagd, doch dat Amsterdam als machtige concurrente was opgetreden, en dat Solo aan Amsterdam was geschonken. Nu bleef eigenlijk als éénig Zendingsterrein voor Zeelands kerken over Bandjar-Negaraen dat was „voor- loopig' aangevraagd, opdat straks de Provinciale Synode de einddecisie zou nemen2e. dat Middelburg A bezwaar maakte als zendende kerk op te treden, zoolang de inkomsten van de Zending door bepaalde toezegging niet vast stonden, doch dat Koudekerke, als geen andere kerk zich gaf, zich bereid bleef verklaren als zendende kerk op te treden, zonder het stellen van deze „finantieele voorwaarde," vertrouwende dat de Zeeuwsche kerken, de nood daar zijnde, zich niet onbetuigd zouden laten3e. dat de de Classes Axel en Zierikzee reeds iets meer voor de Zending hebben toegezegd, zoodat, alles bijeen genomen, nu reeds op f 5500 als vast inkomen kan gerekend worden4e. dat de Zendingsdeputaten zeer diligent zijn inzake den te beroepen missionairen dienaar, die naar het Zeeuwsche zendingsterrein zal gaan. Zij werken echter voorbereidend en hopen straks de zendende kerk van goed advies te dienenen 5e. dat twee concepten gereed zijn, eene voor de instruc tie voor den missionairen dienaar, en eene voor de huishoudelijke bepalingen nopens de samen werking van de zendende kerk met de andere Zeeuwsche kerken inzake de Zending. Deze twee concepten zullen in de beide kerkelijke bladen gepubliceerd worden. Naar aanleiding van dit rapport wordt veel gesproken. Ds. Wielenga vraagt hoe bet komt dat op de Provinciale Synode niet gerekend is met de conditie die Middelburg A stelde, zou zg als zendende kerk optreden, daar het toch duidelijk beschreven was. Ds. Bouma verspreidt hierover eenig licht. Bijzonder wordt nu door vele broeders over het te kiezen zendingsterrein gesproken. Zal men naar Bandjar-Negara gaan of alsnog uitzien naar een ander terrein. Ds. Pol vestigt er de aandacht op dat Soemba óók een zeer geschikt zendingsterrein is, en vraagt of Zeeland niet met de noordelijke provincies zou kunnen saamwerken. Het einde van al de besprekingen was, dat bij acclamatie aangeno men werd het voorstel van ds. Koopmans aldus luidende „De Classis, gehoord uit het rapport van den deputaat tot de Zending, dat het begeerde ter rein Solo (omdat het aan Amsterdam toegewe zen is) niet verkregen kan worden, adviseert de Prov. Synode Bandjar Negara aan te vragen, wijl dit het eenige door de Gen. Synode nog overgelaten terrein is, of, indien dit wensche- ljjker mocht blijken, een terrein op de buiten bezittingen, tenzij een nog betere weg gevon den kan worden." Alsnu wordt voorlezing gedaan van het rap port der finantieele commissie voor Westkapelle. Daar is een pastorie gekoeht, en deze staat met het kerkgebouw nu op de naam van Westka- pelle's kerkeraad. Met de geldleening gaat het goed. Door het vertrek van ds. Meulink komt er een vacature ook in de commissie voor West kapelle. De aandacht wordt op ds. van Loon gevestigd, die benoemd wordt en zitting in die commissie neemt. Aan ds. Meulink wordt dank gezegd voor zijn arbeid inzake Westkapelle. De voorgenomen bespreking der predikants traktementen heeft niet plaats, vanwege het vergevorderde uur. De broeders van Grpps- kerke trekken in hun voorstel om te bespreken het al of niet wenschelijke om thans bij de Hooge Overheid aan te dringen op wederin voering van de doodstraf. Aan de broeders van Gapinge, die wijziging der grenzen tusschen Gapinge en Yeere aanvroegen, wordt geadvi seerd, indien zij bij hun voorstel volharden, met Yeere te confereeren en op de volgende ver gadering een meer „gepreciveerd voorstel" te doen. De volgende Classe zal door Grjjpskerke wor den samengeroepen, en wel op Woensdag 13 Juli. De commissie die van advies dienen zal inzake de classicale functies van niet ter Classe afgevaardigde dienaren, zal tevens aanwijzen het moderamen der e. v. Classfsvergadering. De regeling der vacature-beurten wordt op gedragen aan ds. v. d. Hoorn. Ds. Koopmans wordt als diens secundus aangewezen. De vergadering gaat in comité, en bespreekt het verzoek van een broeder die wel Dienaar des Woords zou willen worden volgens artikel 8 der K. O. De Classis van oordeel zijnde dat deze weg niet dan in zeerbijzondere omstandigheden kan bewandeld worden, besluit in dit geval zich van het uitspreken van een oordeel te onthouden. Aan de Kerk van Middelburg A wordt op verzoek advies gegeven in eenige lastige aangelegenheden. Het comité wordt opgeheven. Temidden van de besprekingen had een zeer langdurige stemming plaats voor de afvaardi ging naar de Provinciale Synode. Het resultaat van die stemming was dat gekozen werden ds. L. Bouma (sec. ds. Kerkhof) en dr L. Wagenaar (sec. dr. Kuyper Jr.) en ouderl. A. Geschiere (sec. S. Louwerse) en A. Punt (sec. E. Melis.) Hiermede was het agendum afgehandeld. Waren we om 9 uur des morgens begonnen, het was nu 9 uur in den avond. Alvorens te sluiten, sprak de praeses er zijn blijdschap over uit dat ds. Yan Loon en dr. Kuyper zich bp vernieuwing aan hun kerken en aan de Classis verbonden hadden, door te bedanken voor de op hen uitgebrachte beroeping. Hp condoleerde ds. Netelenbos zeer hartelijk met het droevig verlies van zpn vader, en feliciteerde hem met het beroep naar Heerenveen, en spreekt een woord van afscheid hem toe. Ds. Yan Loon vraagt het woord en spreekt ds. Meulink met hartelijke woorden toe, nu deze onze Classis gaat verlaten, brengt hem de oprechte dank der vergadering voor zpn zeer ge waardeerden arbeid, en bidt hem bp zpn heengaan naar H. I. Ambacht den zegen des Heeren toe. Ds. Meu link en ds. Netelenbos bedanken beide voor de betoonde genegenheid en ondervonden belang stelling. Alle staan op en zingen den scheidenden dienaren toe het slotvers van Psalm 121. Ds. Koopmans leest nu de korte notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, en ds. Meulink eindigt de laatste Classisvergadering van Middelburg die hp bijwoonde, en presideerde met hartelijk dankgebed. Namens de Classis, De- A. Kuyper Jr, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee, gehouden 11 Mei 1910 te Zierikzee. 1. Namens de roepende kerk van Nieuwer- kerk opent ds. G. de Jager, als consulent, de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 133 1, en voorlezing is geschied van Efeze 2 11—22. 2. Ds. R. Koolstra en ouderling J. Vis zien de credentialen na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zpn. 3. Naar toerbeurt is ds. P. Staal praeses deze benoemt ds. C. Staal tot assessor en ds. B. Meijer tot scriba. 4. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, en goedgekeurd. 5. Ingekomen stukken a. Een schrijven van den Emeritus der classis ds. R. wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van de regenten der van Helder Stichting te K. betreffende ds. van B. zal beantwoord worden. c. Een schrijven der classis Middelburg in zake de Zending. Naar aanleiding hiervan spreekt ds. Laman, Zendingsdeputaat, een ernstig woord van opwekking, vooral tot die kerken, welke tot heden geringe offervaardigheid be toonden. d. Een verzoek van de kerk van H. wordt goedgevonden, nl. dat de kerk van Z. op zich neemt, de geestelijke verzorging der leden onzer Gereformeerde kerken, die in 't Ziekenhuis Ie Noordgouwe verpleegd worden, mits de betrok ken kerken, de kerk van Z. daarmede in ken nis stellen. e. Een voorstel van de kerk van H. betref fende Bid- en Dankdag, wordt teruggenomen. 6. De boeken van den deputaat naar Art. 11 en 13 D. K. O. worden nagezien en in orde bevonden. 7. De verschillende collecten worden geïnd. 8. Ter Prov. Synode worden afgevaardigd ds. H. W. Laman en ds. F. Staal, primi, en ds. F. Bruinsma eri ds. G. de Jager, secundi, en de ouderlingen D. Mulder en N. J. Bast- meier, primi, en B. Bp de Vate en J. Yis, secundi. 9. Rondvraag Art. 41. 10. Regeling vacature-beurten. Wissekerke. Nieuwerkerk. ds. Bruinsma 5 Juni ds. F. Staal 26 Juni ds. Van Schaick 3 Juli ds. de Jager 2 Aug. ds. Baap 24 Juli Geersdpk. ds. C. Staal 9 Aug. ds. Laman 21 Aug. 11. De volgende vergadering zal D. V. ge houden worden 21 September. Roepende kerk Oosterland. 12. Lezing der korte notulen door ds. C. Staal. 13. De praeses eindigt met dankzegging. Op last der Classis voorn., C. Staal Fzn., Assessor. Zendings-Vereeniging Middelburg A. Met har- telpken dank wordt de ontvangst gemeld van het Zendigsbusje van ds. W., bevattende f 4,05 en dat van de familie T. met een inhoud van f 25,341/2. Uit laatstgenoemd busje rolden 44 halve gul densstukken voor dit doel is dus blijkbaar dit betrekkelijk weinig voorkomend geldstuk be steed. Een navolgenswaardig voorbeeld, voor zeker Zulk een bewijs van liefde en offervaar digheid voor de zaak der Zending is een spoor slag te meer voor Zeeland's Kerken, om eigen Zending te gaan drijven. A. D. Littooij Az., Penningmeester. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Misschien wil U in uw veelgelezen blad wel een plaatsje inruimen voor het volgende? De tpd is weder aangebroken, dat vele ouders van jongelieden van 12 a 13 jaar, die hunne zoons den weg der studie wenschen te doen bewandelen, eene keuze hebben te doen om trent de inrichting, waaraan zp hen zullen toevertrouwen. Mag ik in dit verband nog eens de aandacht vestigen op het Gereformeerd Gymnasium te Kampen, dat zich, naar ik mp vlei, onder Gods zegen steeds meer eenen goeden naam heeft weten te verwerven in de onderwijs wereld Het is zeker een eigenaardig verschijn sel, dat vele ouders, die het hooge belang van christelijk lager onderwijs wel begrijpen, veel minder begeering schijnen te zpn naar een hoo- ger onderwijs op christelijken grondslag. En toch, is de rationalistische hoogere school niet veel gevaarlijker nog dan de z. g. neutrale la gere? Nu biedt voor hen, die voor hunne zoons of pupillen christelijk gymnasiaal onderwijs begee- ren, Kampen onmiskenbare voordeelen. De stad, frisch en schoon gelegen aan de rivier den IJsel, is klein, zoodat op de jongelui gemakkelijk toezicht valt te houden. Het leven is er goedkoop, en tal van christe lijke gezinnen (van leeraren of anderen) nemen gaarne jongelieden op in den huiselpken kring. Het gymnasium zelf telt niet te veel disci pelen, hetgeen in zoover aan het onderwijs ten goede komt, als men zich meer individueel met de leerlingen kan bezighouden. Dat onderwijs wordt gegeven door een staf van leeraren, die bpna allen in onderscheidene wetenschappen zpn gepromoveerd. En de aanwezigheid van de Theol. School en allerlei andere inrichtingen van onderwijs, van eene groote Gereformeerde Kerk, enz., geeft aan het leven te Kampen een zeker relief, dat men in andere steden van ge lijke grootte vergeefs zoekt. Er zal toch zeker onder uwe lezers wel nie mand meer zpn, die meent, dat in Kampen alleen voorbereid wordt voor de Theologische School, en dat dus op ons gymnasium alleen plaats is voor a.s. predikanten. Neen, wp heb ben het recht op het uitreiken van hetzelfde einddiploma, als de openbare gymnasia, de Gereformeerde en Christelijke, en eenige Room- sche. En waar dit einddiploma nu weder recht toe geeft? De Commissie, die in 1909 belast is geweest met het afnemen van het Staats examen, bedoeld in art. 12 der Hooger-onder- wpswet, het feit besprekende, dat vele ouders aan de opleiding op de Hoogere Burgerschool de voorkeur geven boven de gymnasiale, in het denkbeeld, dat het einddiploma van die school maatschappelijk van ruimer beteekenis is, herinnert er aan men zie het verslag van genoemde Commissie aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in het Bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Woens dag 27 October 1909, no. 251 (onder no. 84) dat dit motief veel van zpne kracht verlo ren heeft, nu ook het einddiploma van het gymnasium als voorwaarde voor allerlei stu diën en carrières beteekenis heeft verkregen. En dan volgt eene opsomming van de rechten, die dat diploma geeft, namelijk a. Het recht tot de studie le. aan eene Universiteit (rechten, letteren en godgeleerdheid, of geneeskunde en wis- en natuurkunde (waaronder Pharmacie) 2e. aan de Technisch© Hoogeschool te Delft 3e. aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwsehool te Wageningen 4e. aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht; 5e. voor Oost-Indisch ambtenaar; 6e. voor tandarts. b. Yrpstelling le. van het examen voor surnumerair bp de Staatsspoorwegen 2e. van het voorbereidend examen voor het notariaat. c. Het recht tot het doen van het examen voor surnumerair bp de belastingen. d. Het strekt tot aanbeveling bp het doen van het examen le. voor leerling-consul 2e. voor ambtenaar bp de Rijksverzekerings bank. Als uwe lezers dit lijstje eens met aandacht overdenken, zpn er misschien ook onder hen nog wel, die zeggenik kan toch in Kampen, zelfs voor betrekkingen, waarvan ik het niet gedacht had, uitnemend terecht. Laat dezulken, gedachtig aan hunne doopbelofte, dan ook niet aarzelen, ons hunne zonen toe te vertrouwen, en moge hun door Gods genade dat besluit nooit berouwen. U dankende voor de opneming dezer regel en, en belanghebbenden verwijzende naar de in dit nummer opgenomen advertentie, verblijf ik, geachte Redactie, Uw dw. dn., Dr. J. J. Essir, Rector van het Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Kampen, Mei 19010. Hiermede betuig ik, mede namens mpn kin deren, behuwd- en kleinkinderen, mijn liarte- lijken dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden op mpn 85sten Geboorte dag. PAULUS SANDERSE. Middelburg, Mei 1910. Afd. MIDDELBURG. LEDENVERGADERING D.Y. Donderdagl9 Mei a. s. des avonds 8 uur in het Militairen Tehuis, Nieuwstraat. Trouwe opkomst dringend gevraagd. J. C. WoHDBRGBM, Secretaris. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bp den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café ade Eendracht".

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3