De Martelaren van Armenië, G. A. KABBOORD. Gereformeerd Gymnasium llltlÉO. J. W. BOEIJENGA, Huis- en Decoratieschilder, Behanger. Officiëele Berichten. Particuliere Synode van Zeeland. Aan Zeelands Kerken. Verantwoording van Liefdegaven. Ad ver teil tien MAATJE DE BREE, MAATJE DE BREE, Tl KAMPEN. Reuzenpakket fl. Door LEPSIUS, 300 bladz. De ontzaglijke voorraad in onze magazij nen is de oorzaak van dit opruimingspak ket. Vier groote en vier kleine, tezamen acht van de beste boekwerken, samen franco thuis f 1.Op den postwissel te schrijven5,Voor pakket de Martelaren." Dit aanbod is slechts 4 weken geldig. H NT E E K. MIDDELBURG, SEISSINGEL 209. Beveelt zich minzaam al» zoodanig aan. Herstelt oude Schilderijen, Ornamenten en Beelden. Schildert Tuin- en Kamer meubelen, enz. E. SCHEPS, Arts. Homoeopatlsch Geneesheer. BEROEPEN te Genderen ds. R. Brouwer te Onstwedde te Hantumds. J. G. R. v. Mourik te De Wilp te RoodeschoolCand. H. Hummelen te 't Zand te Oosterbeek ds. F. W. Sluijtar te Maassluis. AANGENOMEN naar Achlumds. G. J. D. Aalders te Wol faartsdijk naar Schoonhoven B: ds. J. Osinga te Wer kendam B; naar Sellingen: ds. A. van de Vegt te Was teremden. BEDANKT voor Nieuwe Pekelads. S. Idema te Workum voor Zwartsluisds. P. Warmenhoven te Aar- landerweer De classis Middelburg, Dinsdag verga derd, verklaarde, na afgelegd examen, de heer C. J. de Kruijter, candidaat in de Theologie aan de Vrije Universiteit, beroepbaar in de Geref. Kerken. Dezelfde vergadering benoemde tot afgevaardigden naar de op 1 Juni te Mid delburg te houden Particuliere Synode ds. Bouma en dr. L. Wagenaar en de ouderlingen A. Ge- schiere en A. Punt als primien dr. A. Kuy per Jr. en ds. G. F. Kerkhof en de ouderlingen S. Louwerse en K. Melis als secundi. VACATUREBEURTEN IN DE CLASSIS THOLEN. te Rilland 29 Mei ds. de Bruijn. 17 Juli ds. Dekkers. 26 Juni ds. v. d. Kooi. 7 Aug. ds. Sybrandy. te Tbolen 26 Juni ds. de Bruijn. 29 Mei ds. Dekkers. 14 Aug. ds. Sybrandy. De Geref. Kerken van Middelburg hebben de eer Zealand's Geref. Kerken uit te noodigen de stukken voor de Particuliere Synode, D. V. Woensdag 1 Juni te Middelburg te houden, Vóór 18 Mei a. S. te zenden aan laatst onder- geteekende. Broeders, die logies wenschen, worden ver zocht dit eveneens vóór genoemden datum te melden. Tevens herinneren wij, dat de Zeeuwsche Pastorale Conferentie D. V. Dinsdag 31 Mei te Middelburg zal worden gehouden. Wie wen schen déél te nemen aan den gemeensehappe- l\jken maaltijd, door de Zeeuwsche Kerken den Predikanten aangeboden, worden verzocht dit te berichten aan dr. L. Wagenaar vóór 18 Mei a. s. Namens de oproepende Kerken, Ds. L. Bouma. Da. L. Wagenaae. Ds. J. D. Wiblenga. Middelburg, 4 Mei 1910. De Zendingsdeputaten der Zeeuwsche Classes hebben een tweetal concepten opgesteld, die ter komende provinciale Synode zullen worden ingediend. lo. De Instructie voor den te beroepen Mis- sionairen Dienaar, die naar wij hopen straks van ons zal kunnen uitgaan. 2o. De huishoudelijke bepalingen ter uit voering van de regeling der samenwerking van de Zeeuwsche Kerken met de Zendende Kerk. Teneinde allen met deze concepten in kennis te stellen, wordt nogmaals gaarne gebruik ge maakt van de bekende gastvrijheid onzer pro vinciale kerkbladen. Hieronder volgen dan de beide stukken in bovengenoemde volgorde. Namens Deputaten, G. Dobkbs, Scriba. Nieuwdorp, 28 April 1910. Instructie voor den Miss. Dienaar des Woords van de Qeref. Kerk werkzaam te In overleg met de class. Depp, tot den dienst der Zending onder de heidenen en Mohamme danen, in de provincie Zeeland, en onder voor behoud van de goedkeuring der Gen. Depp., heeft de Zendende Kerk de volgende bepalin gen vastgesteld voor den Miss. Dienaar. 1. Als arbeidsveld wordt aangewezen en als standplaatswaarheen de M. D. op nader te bepalen tijdstip zich heeft te be geven, om aldaar in den dienst der Zending werkzaam te zijn. 2. De M. D. zal, bijgestaan door helpers, ge heel dit terrein bearbeiden, door middel van Evangelieprediking, catechetisch onderwijs, Bij belverspreiding, schoolonderwijs, uitreiking van medicijnen en welk middel verder dienstig zijn kan. Schoolonderwijs zal hij zelf niet dan bij hooge uitzondering geven en medische hulp blijft immer bijzaak. 3. Op de helpers heeft de M. D. nauwlettend toe te zien, bij hunne voorbereiding voor Bij bellezing en catechisatie leiding te geven, en alles te doen, wat kan medewerken tot hunne voortgaande practische vorming. 4. Aanstelling en ontslag van helpers, aan wijzing van hun arbeidsveld en regeling hun ner werkzaamheden geschiedt in overleg met den Kerkeraad en de Depp., die ook hunne bezoldiging vaststellen. Voor de plaatsing van leerlingen op de Keu- cheniussehool is eveneens de machtiging van Kerkeraad en Depp, noodig. 5. De arbeid behoort in alle deelen te ge schieden in overleg met en in overeenstemming met het oordeel van Kerkeraad en Depp., waarbij wederzijds onverkort erkend en geëerbiedigd worden de rechten en verplichtingen die de aangenomen Kerkorde en verdere Synodale be palingen, ook bij voorkomend verschil van oor deel, zoowel den Kerkeraad als den M. D. toe kennen en opleggen. 6. In spoedeischende gevallen, die vooraf gaand overleg onmogelijk maken, zal de M. D. raadplegen met andere dienaren op Midden- Java en zoo spoedig mogelijk Vëraütwoording doen aan den Kerkeraad. Geldt het tuchtzaken, dan is afsnijding niet geoorloofd, voordat Ker keraad en Depp, hun oordeel hebben uitge sproken. 7. Voortdurende studie inzake de taal des volks blijft den M. D. aanbevolen. 8. De Kerkeraad ontvangt: a. Om de twee maanden een schrijven, voor publicatie bestemd, benevens een particulier schrijven; b. Elk halt jaar een financieel overzicht c. Jaarlijks een generaal overzicht, voor plu- blicatie bestemd, en een particulier schrijven, houdende des Dienaars oordeel over den arbeid en eventueele voorstellen dienaangaande. 9. De jaarlijksche bezoldiging van den M. D. bedraagt f plus f voor elk kind, hem geborenen bij eventueele invaliditeit een jaarlijksch pensioen van f 10. Telken jare wordt een maand vacantie toegestaan. 11. Bij tijdeljjken terugkeer naar Nederland, na verkregen verlof, waarborgt de kerkeraad vrijen overtocht le klasse voor den M. D. en zijn gezin, benevens f verlofstractement per jaar, zoolang kerkeraad en Depp, noodig oordeelen. Mocht onverhoopte, plotselinge on gesteldheid een onverwijld vertrek naar het vaderland vereischen, dan is een verklaring noodig van tenminste twee geneesheeren, aan het hospitaal te Djocja verbonden. 12. ÏDgeval van emeritaatsverklaring gelden de bepalingen der Zendingsorde. 13. Indien de M. D. met voorweten en goed keuring van Kerkeraad en Depp, door beroeping naar eene andere Kerk of naar Art. 12 der Kerkorde uit den dienst treedt van zullen Kerkeraad en Depp, oordeelen in hoe verre hem vergoeding voor overtocht zal gegeven worden. 14. Mocht toepassing van Art. 79 of Art. 80 der Kerkorde noodig zjjn (wat God verhoede) dan vervalt alle aanspraak op behoud van ho norarium en andere toegezegde gelden van den datum af, waarop de beslissing te zijner kennis zal zjjn gebracht. 15. Ingeval van overlijden kan de weduwe met hare kinderen naar Nederland terugkeeren voor rekening van de Zendende Kerk, terwijl voorts gehandeld zal worden naar Art. 13 der Kerkorde. 16. Van deze Instructie zal een afschrift be rusten bij de Zendende Kerk en een ander bij den M. D. wederzijds geteekend. 17. Wijzigingen kunnen niet worden aan gebracht, dan na goedkeuring van de Prov. Synode van Zeeland en van de Gen. Depp. Huishoudelijke bepalingen ter uit voering van de regeling der samen werking van de Geref. Kerken in Zee land met de Zendende Kerk inzake de Zending onder Heidenen en Moham medanen. {Art. 4. Regeling van samenwerking.) Art. 1. De Raad der Zendende Kerk houdt met de Deputaten jaarlijks twee gewone verga deringen, de eerste in April en de tweede in Octoberen voorts buitengewone, zoo dikwijls dit öf door den Kerkeraad of door de meerder- ïeid der Deputaten noodig geacht wordt. Art. 2. De Kerkeraad bepaalt den datum van alle vergaderingen, schrjjft ze uit en publiceert na overleg met den gecommitteerde der Depu taten in de Prov. Kerkbladen een agendum, ten minste voor de gewone vergaderingen. Art. 3. De beide scribae, des Kerkeraads en der Deputaten, houden aanteekening van het verhandelde op elke samenkomst. De korte no tulen door laatstgenoemde ontworpen en door de vergadering goedgekeurd, worden in de 'rov. Kerkbladen gepubliceerd. Art. 4. Vaste punten voor het agendum der beide gewone vergaderingen zijn a. Behandeling van de gevoerde correspon dentie. b. Bespreking van den arbeid op het Zen- dingsterreiu. c. Overzicht van den staat der financiën. Art. 5. Bij eventueel verschil van meening splitst zich de vergadering zoo noodig tot aparte samenspreking en beslissing van Kerkeraad en Deputaten. De wederzijdsche uitslag wordt daarna in de volle vergadering meegedeeld. (Zie verder art. 21 Reg. van Samenw.) Art. 6. Het door Deputaten in te dienen rapport voor de Provinciale Synode wordt za kelijk vastgesteld in de gewone voorjaarsver- vergadering. Art. 7. Beteekenende ingekomen stukke^ die naar het oordeel van den Kerkeraad en den gecommitteerde der Deputaten niet voorpubli catie geschikt zijn, worden bij wijze van rond zending in copie ter kennis van alle Deputaten gebracht. Art. 8. Het boekjaar wordt gerekend te loo- pen van 1 Januari tot 31 December. Art. 9. Op de October vergadering worden twee Deputaten aangewezen, die de boeken en de Zendingskas hebben te controleerenwaar van gerapporteerd wordt op de vergadering in April. Art. 10. Op elke samenkomst ontvangen Depp vergoeding van de onkosten ten behoeve der Zending gemaakt. Art. 11. Bij spoedeischende gevallen, waarin niet is voorzien, handelt de Kerkeraad in overleg met den gecommitteerde der Deputaten. Art. 12. Wijzigingen in deze bepalingen kunnen op elke gewone vergadering worden aangebracht. ZENDING. In dank ontvangen Van M. Oostdijk-Krabbendijke 100 h. centen, Uit Haamstede: busjes Geref. kerk f4.60. Uit Oosterland van N. N. f5. Laman. CORRESPONDENTIE. J. D. te H. Uitstekend. Ik reken dan op nog eenige nieuwe abonné's. D. de L. te O. Ik heb gevolg gegeven aan uw schrijven. Moge het succes afwerpen. De Uitgever. JAARVERGADERING van den Bondsring „Zuid-Beveland", te houden 2den Pinkster dag in de Geref. Kerk te Wolphaartsdjjk. Aanvang morgenvergadering 10 uur. 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Inning contributie. 6. Verkiezing Voorzitter. (Periodieke aftre ding.) 7. Vaststelling plaats volgende vergadering. 8. Reglementswijziging. 9. De tucht op de Jongelingsver. J. Verijzer, Kruiningen. Pauze tot 2 uur. 10. Heropening door den Voorzitter. 11. Des Jongelings idealen. S. Melse, Nieuw dorp. 12. H. Wolzak, Baarland. 13. De Chr. Jong. ver. in verband met de maatschappij. J. van den Berghe, Wemel- dinge. .14. De roeping van de Jongelings-ver. tegen over de kerk. P. Dekker, Nieuwdorp. 15. Varia. 16. Sluiting. De Secretaris, H. Bol. Wolphaartsdijk zorgt voor consumptie. De Jongelings-Vereeniging op Geref. grond slag aHerman Faukeel" te Middelburg, ver gadert iederen Zondagavond te 8^4 uur in de Consistoriekamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 15 jaar zijn allen hartelijk welkom. Heden behaagde het d.en Heere van mfine zijde weg te nemen mijn innig ge liefde Echtgenoote in den leeftijd van bijna 83 jaar, na een genoeglijke echtvereeniging van even 43 jaar. P. BOONE Sr. Koudekerke, 29 April 1910. Heden overleed tot onze groote droef heid onze geliefde Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder in den leeftijd van bijna 83 jaar. Uit aller naam, P. BOONE Pz». Arnemuiden, Koudekerke, 29 April 1910. Kruiningen, Het eerstvolgende toelatings-examen voor de verschillende klassen van het Gymnasium zal D. V. gehouden worden VRIJDAG 8 JULI. Aanvang tegen 10 uur. Schoolgeld (mini mum) f80 'sjaars. Aangifte bij den Rector, Dr. J. J. ESSER. De geschiedenis der Martelaren in Armenië is even schoon als droevig. Ouderen van dagen herinneren zich nog wel de ontzettende verha len die destijds in de nieuwsbladen verschenen. Thans zijn wij in staat het keurig werk voor een spotprijsje aan te bieden. Pas hadden wij de partij in huis of er was dadelijk veel vraag naar en thans gaat de verkoop snel. De ver volging van de Armenische Christenen door de Turken is hier op hartroerende wijze be schreven. Het is de aloude strijd tusschen De halve Maan en Het Kruis. Gij maakt kennis met Armenië vóór de slachting. Yerder ver haalt de schrijver u van de vervolgingen, plun deringen, verwoestingen en brandstichtingen. Dorpen werden platgeschoten of uitgemoord. De bewoners omgebracht of de bergen ingejaagd. Mannen en vrouwen, grijsaard en kinderen vielen in de handen van de wreede Turken, prijs gegeven aan marteling en hongersnood, in naam van den Mohammedaanschen godsdienst ontroofd van alle bezittingen. Niet minder dan de martelaren in Nederland hebben de Armenische Christenen het onder vonden „In de wereld zult gij verdrukking hebben, enz." 2e. Zoekt in de Schrift. Dageljjksche over denkingen door Ds. Westhof. Twee groote zware deelen, 800 bladz., prfis voorheen! 3.80. Een heerlijk dagboek, 365 stukken alsChris tus voor Pilatus Niet met zilver of goud Geplant aan waterbeken Gods kinderen ge kastijd, enz. Een prachtwerk 1 3e. Vroege keuze. Brieven van een Chris telijke jonkvrouwe aan een vriendin of het heerlijke leven eener Christin. Medegedeeld door Ds. Hasebroek, 184 bladz. Een kostelijk boek. 4e. De jonge Matroos of God hoort het gebed van een bang gemoed. Verhaal van een schipbreuk 24 bladz. 5e. Het Karakter van den strijd onzer dagen door T. de Vries, 16 bladz. 6e. Een woord aan moeders over de op voeding van kinderen, dooreen Christen-moeder, 30 bladz. 7e. De strjjd om de Duivelsbrug. Een waar verhaal uit de Alpen, 32 bladz., met 2 platen. DAGELIJKS, BEHALVE DINSDAGS, TE SPREKEN VAN 1 TOT 3 UUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3