MATTHEW HENRY? Het Christelijk Huwelijk. KENT U DE HET NIEUWE TESTAMENT Prijs f 2,40. slechts één gulden franco thuis. H. VERHOOG, Kerk en Schoolnieuws. Ofliciëcle Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Advertentlëii. COENRAAD HONDSMERK, 50 afleveringen van 30 cent, Lees de hoofdinhoud. HALF W EO. tabel of als lid van het college van toezicht zitting zal kunnen nemen. Schatkamer Zondige weelde. In tijden van vervalNaast al bitterder ar moede, en nijpende werkloosheid steeds on zinniger, zieklijker weelde. Dezer dagen kon men in een dames-mode magazijn te Amsterdam, aan het Leidscheplein een mantel zien uitgestald van bont, die twaalf duizend vijf honderd gulden moest kosten. We dachten in onzen eenvoud aaneen „aar digheid". Dit is nu wel iets bijzonders, maar mantels van zesduizend gulden zijn toch niet zoo buitengewoon. Dat fijne bont, in Duitschland bereid,heet: breitschwanz. Yan breitschwanz is, zei men ons, caracul het surrogaat. Maar breitschwanz is wel de wreedst ver kregen bontsoort. De Franschen drukken dat uit in den naam: mort né. Want het zijn de huidjes van de nog onge boren lammetjes, waarvoor de moederooien worden gedood. Een Perzisch schapensoort. En als die jongen dan uit het lichaam zijn genomen, zijn hun zwarte of witte huidjes nog zoo teer glanzend, en gewaterd als moiré. Deze kleine velletjes kosten ongeveer vijf en dertig gulden per stuk. En caracul is ook wel de huid van Perzische lammetjes, doch van „minderwaardige" exem plaren, die reeds door de moeder ter wereld gebracht zijn. De perverse modesmaak acht ze daarom dan ook minder precieus. Die velletjes worden immers makkelijker ver kregen, doch ze zijn bovendien niet zoo fan tastisch genuanceerd en niet zoo week-souple. Is het u niet een gruwel Hollandia. Godsdienst en kleeding. Ten bewijze hoe het zedelijkheidsbesef door het Mohamedanisme verzwakt wordt, herinnert ds. Bakker in de Macedoniër aan het verhaal van een Christenreiziger in Marokko, die in aanraking kwam met een ontwikkelden schoen maker. De christen had zich op Mohamedaansche wijze gekleed, en wordt daarover aangevallen. „Waarom", zoo vraagt de schoenmaker, „draagt gij onze kleeding „Ik wil gaarne duidelijk maken, dat ik uw broeder benvoor God zijn alle menschen ge lijk", was het antwoord van den Christen. „Alles goed en wel") zei de Mohamedaan, maar gij moet toch onze kleeding niet dragen zooals God ze ons heeft gegeven, om het ka rakter van onze religie uit te drukken, evenals gij uw Europeesche kleeding hebt, om uw reli gie te karakteriseeren. Zie slechts, hoe ruim de plooien van ons kleed zjjn, onze mouwen zijn wijd en onze schoenen passen ons. Zoo ruim nu als onze kleeding is, is ook onze godsdienst. Wij kunnen stelen, liegen, elkan der bedriegen, echtbreuk en alle mogelijke zon den bedrijven, geheel naar believen, en op den jongsten dag zal onze profeet toch alles voor ons in orde maken. Maar gij, arme Europeaan, hebt nauwe broeken, nauwe vesten en een nauwe jas. Uw kleeding is zoo eng als uwe godsdienst. Wanneer gij steelt, bedriegt en liegt, zoo moet gij voortdurend bang zijn voor den toorn Gods. Hierbij één opmerking slechts. Met de re- formkleeding wordt thans ook in Europa de kleeding ruimer, meer Mohamedaansch. Zou misschien de Godsdienst in Europa ruimer, meer Mohamedaansch worden Dan steelt, bedriegt en liegt men, zonder bang te zijn voor den toorn Gods ja pleit nog vromelijk op de verdiensten van Christus die „op den jongsten dag toch alles voor ons in orde zal maken". (Friesch Kerkblad). Rulmann. TWEETAL te Middelharnisds. W. Mulder te Ede, ds. R. Smeding te IJselmonde. BEROEPEN te Nieuw-Loosdrechtds. W. B. Renkema te Renkum te Hardingsveldcand. F. W. H. Bramer. te De Leek: cand. L. v. Wijk te Thesinge. BEDANKT voor Willemstad ds. A. Brouwer te Harmeien voor Huizends. D. B. Hagenbeek te Ouder kerk a.d. IJsel voor N. Pekela: ds. H. Thomas te Berlikum. Ter Neuzen 28 Februari 1910. Gisteren was het voor de gemeente te dezer plaatse een blijde en gewichtige dag. Na een vacature van 16 maanden werd in de morgen-godsdienst oefening tot zijn dienstwerk bevestigd, de tot ons van Waarder (Z.-H.) overgekomen Herder en Leeraar, de WelEerw. Heer ds. J. F. van Hulsteijn, door onzen geachten consulent den WelEerw. Heer ds. R. Hamming, van Zaam- slag, naar aanleiding van Hebr. 18 17. Des middags verbond ds. van Hulsteijn zich aan de gemeente en had tot tekst 2 Cor. 5 19 en 20. De nieuwe Leeraar werd na de bevestiging staande toegezongen Ps. 134 3 en na de in- treê Ps. 121 3. Beide malen was het kerkge bouw door een aantal hoorders bezet. De wenseh en bede van den kerkeraad en de gemeente is, dat Z.Eerw. alhier vele jaren moge werkzaam zijn, tot heil en zegen der gemeente, en tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Geve de Heere Leeraar en gemeente de genade des gebeds om in diepe afhankelijkheid den zegen van Hem af te smeeken. Worde alzoo zijnen arbeid door des Heeren gunst bekroond. Verder gevoelt de kerkeraad behoefte har telijk dank te zeggen aan alle predikanten die de gemeente in de vacature in den dienst des Woords en der-Sacramenten hebben geholpen inzonderheid worde die dank gebracht aan de WelEerw. Heeren ds. B. v. d. Kamp, te Slie- drecht(tijdens hij hier in de classe was), en aan ds. R. Hammingte Zaamslagdie den kerkeraad als consulenten met raad en daad bijstonden. Yergelde de Heere hun dien arbeid in ruime mate. Geve de Heere ook aan de kerk te Waarder spoedig een goede en getrouwe dienstknecht weder. Namens den Kerkeraad, J. de Jager, Scriba. P.S. Het adres voor den kerkeraad is van af hedenDs. J. F. van Hul'stijn, Nieuwstraat, Terneuzen. Hoe aangenaam vroolflk en opgewekt is het in deze sombere donkere dagen, als men maar even de zon en hare stralen mag aanschouwen. Zoo aangenaam en opgewekt, in strijd met de natuur was ook de jaarvergadering der Zen dingscommissie die gehouden werd in de con sistorie der Gereformeerde Kerk, op Donderdag 24 Februari 1.1., welke werd geopend door den voorzitter, den WelEd. heer H. J. Versluis. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waar uit bleek dat er 6 vergaderingen in 't belang, en tot bevordering der Zending waren gehou den. Ook dat er in de-gemeente 200 present exemplaren Zendingblaadjes waren verspreid, waardoor de 46 abonné's met 19 werden ver meerderd. Terwijl er 200 Zendingskalenders in de gemeente werden verzonden. Hij riep ons in het geheugen terug de rede van dr. A. Kuyper die in het belang der Zending was uitgespro ken. Ook herinnerde hij ons dat de Zendings- deputaten met ijver hadden gewerkt, zoodat de Prov. Synode kon besluiten, weldra een Miss. Dienaar uit te zenden, waarvoor Gode alleen de eere worde toegebracht. Daarna werd door den penningmeester, I. de Buck, verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat, als er een die naar wordt uitgezonden, jaarlijksch f145.kan worden gestort. De aftredende broeders I. de Buck en P. Coppoolse werden met meerderheid van stemmen herkozen. De zoo broederlijke vergadering werd door den voorzitter gesloten, en door br. P. Cop poolse Kzn. met dankgebed geëindigd. C. A. Verton, Secretaris. Serooskerke (W.), Februari 1910. Zondagmorgen bij het begin der Godsdienst oefening wijdde onze beminde Leeraar een roerend en aangrijpend woord aan de nage dachtenis van onzen vroegeren zeer beminden Leeraar Mattheüs Francinus Visser, op 21 Februari 1.1. zoo plotseling te Nijmegen over- eden. Aangrijpend schoon schetste Z.IJerw. hem in zijn leven en arbeid alhier en droeg in een innig gebed de weduwe en haar vijf nog jeugdige kinderen aan de hoede en be scherming van den Koning der kerk op. Een Deputatie uit den kerkeraad woonde Donder dag 24 Febr. zijne stille uitvaart op Rustoord te Nijmegen bij, waar verschillende ambtsbroe ders als ds. Notten te Velp, ds. Renkema te Renkum, ouderling Van Ginkel te Nijmegen, een broeder uit Oostkapelle, ds. van Schelven uit Wageningen, ds. Sleeswijk Visser uit Rys- oord, ds. Akkerhuis uit Ruhrort en ds. Jonker uit Schiedam, die de lijkplechtigheid leidde en een slotwoord sprak, allen een woord van na gedachtenis aan den overledene wijdden. De leer Bax, burgemeester van Willemstad en zwa ger van den overledene, dankte sprekers en alle aanwezigen voor de belangstelling. Een groote schare van belangstellenden woonde deze droeve plechtigheid bij. Ook ds. Goudappel van Dieren en ds. Ensering van Heteren-Randwijk. Onder de vele aanwezigen op den doodenakker waren ook de Hervormde en Waalsche Predi kanten uit Nijmegen aanwezig. Sterke Heere de de jeugdige weduwe en de vijf nog jeugdige weezen, ook mede de kerk van Nijmegen. Namens de Geref. Kerk van Oostkapelle, K. Melis, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Zierikzee, gehouden 23 Febr. 1910. 1. Namens de roepende kerk van Kamper land opent ds. Baaij de vergadering met gebed, nadat vooraf Psalm 68 4 gezongen en Jesaja 62 gelezen is. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Geersdijk vaardigt een ou derling en een diaken af, aan welken laatste keurstem wordt verleend. 3. Het moderamen neemt zitting. Als praeses fungeert ds. C. Staal, van Oosterlandals as sessor ds. B. Meijer, van Brouwershavenals scriba ds. E. van Schaïck, van Zonnemaire. 4. Wordt voorgelezen een ingekomen schrij ven van ds. Raman. Voor kennisgeving aan genomen. 5. Ds. Laman leest de notulen der vorige vergadering, welke, behoudens een kleine op merking, onveranderd worden goedgekeurd. 6. De kerkeraad van Wissekerke verzoekt wederom eenige steun uit de kas voor hulpbe hoevende kerken te mogen ontvangen. Wordt toegestaan. 7. Doords. F. Staal wordt rapport uitgebracht van de in Dec. gehouden Prov. Synode. Hjj deelt mee, dat door de Synode besloten werd Temauggoeng los te laten en het oog te rich ten op Bandjar-Negara of Solo. De provinciale Zendingsdeputaten zullen, gehoord het advies van deskundigen, hieruit een keuze doen. De Synode verzocht de kerken om het tekort in de Zendingskas te dekken door het uitschrij ven van een tweede collecte. Nadat aan ds. Staal de dank der vergadering is gebracht voor zijn keurig rapport, spreekt de classis met al- gemeene stemmen haar oordeel uit, dat een tweede collecte niet het aangewezen middel is om de begrooting sluitend te maken, maar dat hier het oog gericht moet worden op de kerken, die tot dusver niets of althans zeer weinig in deze aangelegenheid deden. Ds. Laman voegt aan het rapport nog een opwekkend woord toe. 8. Het onderzoek naar art. 41 D. K. O. le vert niets vermeldenswaardigs op. 9. De vacature-beurten worden als volgt vastgesteld Geersdijk. Wissekerke. 13 Maart ds. Meijer. 6 Maart ds. Koolstra. 3 April ds. v. Schaïck. 20 ds. F. Staal. 24 ds. Baaij. 10 April ds. Laman. 8 Mei ds. 0. Staal. 1 Mei ds. de Jager. Ni euwerkerk. 20 Maart ds. Baaij. 24 April ds. Bruinsma 10. Bij de rondvraag spreekt de kerk van Scharendijke haar bevreemding uit, dat ze, waar ze zelf een emeritus-dienaar bezit, toch nog moet bijdragen aan het prov. fonds. De kerkeraad van Scharendijke meent, dat deze gemeente daarvan vrijgesteld behoort te worden. Naar aanleiding hiervan leest ds. Laman een vorig besluit der classis voor. 11 De volgende classicale vergadering zal D. V. gehouden worden op Woensdag 11 Mei a.s. Roepende kerk is Nieuwerkerk. 12. De praeses sluit de vergadering met dankzegging. Namens de classis, B. Meijer. Vlissingen. Extra gift Coll. Armen f 10.- Namens den Kerkeraad, M. Heuseveldt, Scriba. Ontvangen, collecten van de Geref. Kerken in de Classe Middelburg voor hulpbehoevende Kerken. Arnemuiden f 4,40Domburg f 6,916Ga- pinge f 1,60; Grijpskerke f 11,95Koudekerke ll,14öSt. Laurens f 3,21Meliskerke f 6,07 Middelburg A f 18,82; Middelburg B f9,965; Middelburg C f 23,Oostkapelle f 8,75 Serooskerke f 13,025; Souburg (Oost en West) 11,19s; Veere f 8,55; Vlissingen f 10,685; Vrouwepolder f 3,325Westkapelle f 1,20. De Correspondent voor de Classicale collecten, A. Punt. VERGADERING van den Bondsring „Zuid- Beveland" te houden Biddag (Woensdag) 9 Maart 1910, te 6 uur, in de Gereformeerde Kerk te Wemeldinge. Agenda: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Lezing notulen. 3. Bespreking zomerfeest. 4. Vaststelling plaats volgende vergadering. 5. De Ring als versterker onzer organisatie. InleiderS. Melse, Nieuwdorp. 6. Iets over de Jong. Ver. op G. G. en het toezicht als haar bewaker. Inleider: J. Lefjs. Wemeldinge. 7. Welke is de meest practische wjjze van werken op onze vereenigingen, InleiderC. Lokerse, Heinkenszand. 8. Varia. 9. Sluiting. De Secretaris, H. BOL Jzn. 9 JAARVERGADERING van den Ring „Mid delburg" op Donderdag 17 Maart a.s., des avonds te zeven uur in het Militair Tehuis te Mid delburg. Agendum 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag Secretaris en rapport Ringbezoek. 4. Verslag Penningmeester. 5. Lezing van dr. L. H. Wagenaar over „Jong Leven." 6. Sluiting. De Secretaris, S. S. Bouma. De Geref. Jongel. Vereeniging „Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 8V2 uur in de Consistorie kamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 16 jaar zullen allen hartelijk welkom zfln. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig doch geduldig lijden, ten onzen huize, van onze zfjde weg te nemen ouze geliefde jongste Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Verloofde in den ouderdom van 23 jaren, ons na latende een kindje, te jong om het verlies te beseffen. Uit aller naam, C. HONDSMERK. Middelburg, 27 Februari 1910. VAN Verzuim anders niet langer er kennis mede te maken, maar vraag bij uw Boekhandelaar of bfi den Uitgever J. H. KOK te Kampen, de le aflev. ter inzage, en zonder twijfel zal de be geerte in uw hart ontwaken, om ook eigenaar te worden van dit niet genoeg te loven werk. Gij kunt uw geld nooit beter besteden dan door DIT boekwerk te koopen. is compleet in en dan ontvangt ge bovendien de drie fraaie Stempelbanden nog gratis. Voor slechts ÏO cent per week legt g\j U een schat op voor uw gansche leven. Zij bekoort door den rijkdom van beel den, door de frischheid en natuurlijkheid van stijldoor de levendigheid en opgewekt heid van toondoor de duidelijkheid van voorstelling, door den overvloed van prac tische opmerkingen." (Dr. H. Bavinck Door Prof. WEITBRECHT. Een der beste werken, een boek voor het huisgezin. Een flink boek, 800 bladzijden. Een woord vooraf. Heilig land. Ver loofd. Eenheid en eensgezindheid. Van allerlei schadelijks. Gods Woord voor het huisgezin. Voeding en nooddruft. Tooi en sieraad Gesloten en open deur. De kinderen, (een erfdeel des Heeren enz.) De dienstbare. Kruis in huis. Hoe langer hoe liever. Scheiden. Als ik er nu bfl zeg, dat alle hoofdstukken in onderdeelen verdeeld zijn, b.v. Gods ordinantie. Gehuwde trouw. Liefdes lentetijd. Verloving en geloof enz. enz. dan begrijpt ieder, dat hier kostelijke lectuur verhandeld wordt. Tijdelijk nu leveren wij dit mooie werk voor Wie het gebonden wil, zend e f 1,50. Denk er aaD, deze aanbieding is tijdelijk, later wordt de prijs weer verhoogd. Zend postwissel s. v. p. aan

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3