Bunyan-Lichtbeelden-Avond Mil. FM0Ï, Burg B IE, Het Christelijk Huwelijk. MATTHEW HENRY? PATRIMONIUM. Bijbels of Kerkboeken, op WOENSDAG 23 FEBRUARI ZES WERKEN VAN JAII LUIKEN, sleohts 95 Gent franco thuis. H. VERHOOG, Prijs f 2,40. slechts één gulden franco thuis. H. VERHOOG» KENT U DE HET NIEUWE TESTAMENT I Bij de omvraag worden nog eenige gevraagde Verantwoording van Liefdegaven. Advertentlën, „De zegen en de vloek van den arbeid." Gemakkeiyke JSy verdienste. 's avonds acht uur, in de „B0GARD-Z4AL" Ie Middelburg, door den Heer JOH. HORN, Stadszendeling te Groningen. HALFWEG. ZOEK Lees de hoofdinhoud. HALFWEG. 50 afleveringen van flOcent, vraagt en Souburg een advies, Westkapelle een diaken heeft afgevaardigd en Middelburg B twee ouderlingen. De vergadering heeft geen bezwaar dien dia ken keurstem te verleenen, doch verneemt met groote teleurstelling, dat ds. Bouma, wiens ge waardeerde adviezen zoo noode worden gemist, verhinderd is zitting te nemen, omdat hy als gedeputeerde van de Provinciale Synode de ver gadering van de classis Tholen bijwonen moet. Ds. Pol woont als adviseerend lid naar art. 42 der Kerkenordening, de vergadering bij. Ds. v. d. Hoorn draagt nu het praesidium over aan ds. van Loon, met wien naar toerbeurt in het moderamen zitting nemen dr. Kuyper als praesidis assessor, ds. Koopmans als scriba en ds. Kerkhof als diens assessor. De Praeses brengt den dank der vergadering aan dr. Kuyper voor diens vertegenwoordiging der classis op het zilveren ambtsfeest van ds. Wolf, en richt voorts het woord tot den ge- achten jubilaris. In een vriendelijke toespraak vertolkt hij de hartelijke deelneming ,der classis in diens vreugde, geeft zijn leedwezen te kennen, dat wegens den catechisatiedag niet meer colleges persoonlijk tegenwoordig hadden kunnen zijn, en bidt Z.E.w. verder des Heeren zegen over persoon en arbeid en gezin in rijke mate toe. Ds. Wolf dankt den Praeses voor de geuite wenschen, en ook de broeders, die hem slechts schriftelijk van hunne belangstelling konden doen blijken. Aan ds. Netelenbos wordt de blijdschap der Classis betuigd voor diens bedanken voor de roepingen naar de kerken van Tilburg en Hendrik-Ido-Ambacht. Ds. Kerkhof leest de notulen der vorige ver gadering, die met een kleine toevoeging op verzoek van ds. Boeijenga worden goedgekeurd. De antwoorden op de vragen naar art. 41 geven geen aanleiding tot bespreking. Ook op die naar den stand der ineensmel ting van Middelburg A, B en C blijft het stil zwijgen bewaard. Is ingekomen een schrijven met bijlagen (be vattende de correspondentie tusschen hem en den Kerkeraad van Vrouwepolder) van den heer J. S. te Middelburg, inhoudende„het beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat een aldaar in het „Gasthuis" buiten echt geboren kind, wiens moeder z. i. lid der kerk van Vrou wepolder is, in die kerk worde gedoopt". Na breede bespreking vereenigt de Classis zich met het voorstel van ds. Kerkhof„de Classis gehoord het bezwaar van J. S. en de toelichting door Vrouwepolder gegeven, ver klaart, dat de Kerkeraad te Vrouwepolder ge roepen is den H. Doop aan het bedoelde kind te bedienen, op voorwaarde, dat een betrouw baar doopgetuige daarbij optrede". Den scriba wordt opgedragen den heer S. afschrift van dit besluit te doen toekomen. Broeder A. de Visser van Grypskerke rap porteert namens de finantieele commissie voor Westkapelle Ten eerste, dat het bedrag voor de uitge schreven geldleening op naam dier kerk nog niet geheel is geplaatst, en verzoekt eiken Kerkeraad in zijn omgeving deze zooveel mo gelijk te bevorderen. Ten tweede, dat de kerk van W. in de ge legenheid is een huis met tuin te koopen en daarvoor de goedkeuring der Classis vraagt. Ten derde, dat nog enkele kerken geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek der commissie om in de bestrijding van de onkosten, verbon den aan de plaatsing van de geldleening, te gemoet te komen. Het eerste verneemt de vergadering met be langstelling en de Praeses wekt de afgevaar digden op het verzoek der commissie ter ken nis hunner kerkeraden te brengen. Wat het tweede betreft komt de classis een parig terug op een vroeger genomen besluit om niet tot aankoop of bouwen van een pas torie over te gaan eer een roeping was aan genomen, (waarmede meteen de gevraagde in lichting van de kerk van Grijpskerke over den pastoriebouw te W. is beantwoord) en hecht volkomen hare goedkeuring aan het voornemen des kerkeraads van W. om bedoeld pand te koopen. En wat het derde punt aangaat, blijkt, dat drie kerken hare bijdragen aan een ander adres hadden opgezonden, en wie nog niet bijdroegen, dit spoedig hopen te doen. De Praeses dank in hartelijke bewoordingen de commissie voor haar betoonden ijver, en bidt de kerk van W. verder des Heeren zegen over hare pogingen om tot meerderen bloei te geraken, toe. Ds. Kerkhof leest het Rapport van de afge vaardigden naar de Particuliere Synode te Goes gehouden den 8 Dec. 1909. Naar aanleiding van dit rapport vraagt ds. Wagenaar, hoe het komt, dat een onzer afge vaardigden naar de Synode tegen het aan vaarden van Temanggoeng had gestemd, waar onze classis zoo bijzonder op dit terrein gesteld was, dat zij hare gedeputeerden opgedragen had zooveel mogelijk hiervoor te ijveren. Nadat ook andere broeders hiervoor hunne bevreem ding hadden te kennen gegeven, of de hou ding van dien broeder gebillijkt kan worden, antwoordt de betrokken afgevaardigde, dat hij toch geen mandaat imperatief had. De verga dering stemt dit toe, maar acht het toch op zijn minst gewenscht, dat die broeder zijn stem had gemotiveerd. Nadat de Praeses den Rapporteur den dank der vergadering had gebracht voor het uitvoe rig rapport en de zoo duidelijk gegeven nadere inlichtingen, sluit dr. Kuyper de morgenzitting met dankgebed. De middagzitting wordt geopend met het zingen van Psalm 95 1 en gebed door dr. Wagenaar. De Quaestor doet rekening en verantwoor ding van inkomsten en uitgaven. De ouderlin gen Francke van Serooskerke en Moolenbroek van Middelburg wórden aangewezen om zijn boeken en bescheiden na te zien. De opgave van het quotum voor het jaar 1910 wordt voorgelezen en de begrooting inge diend voor de bijdragen ten behoeve van de kas van emeritipredikanten, predikantswedu wen en weezen, en vastgesteld. De Deputaat voor de Zending brengt rapport uit van de voorloopige werkzaamheden in ver band met de besluiten der particuliere Synode en geeft hope, dat hij op de volgende Classis op een gunstig resultaat der ijverige pogingen van de deputaten wijzen kan. Ds. Wielenga oppert ernstig bezwaar tégen een door de Prov. Synode voorgestelde tweede collecte. Z. i. moet deze alleen dienen tot dek king of voorkoming van eventueele t e k o r- e n. De vaste bijdragen moeten op voldoende hoogte gebracht voor de vastgestelde begroo ting. Vele afgevaardigden zijn het hiermede eens en de vergadering neemt met op twee na alle stemmen het voorstel van ds. Kerkhof aan „De classis Walcheren gehoord het verzoek van Deputaten om jaarlijks in September een tweede collecte te houden, verklaart, dat dit niet de aangewezen weg is om te komen tot sluiting der begrooting, maar acht het nood zakelijk, dat de classes komen tot verhooging van hare vaste bijdragen". Vervolgens besluit de classis, van oordeel dat de kerken in haar ressort naar vermogen bijdragen voor de benoodigde som, de andere classes door middel van een broederlijk schrij ven op te wekken hare bijdragen te verhoogen om tot de voorgestelde f 6200 te geraken. Het door de zendende kerk voorgestelde art. 13 vindt bij de vergadering instemming en wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dr. Kuyper rapporteert namens de commis sie voor de regeling van de bearbeiding van nog niet ontkomen kerken. Onderscheidene broeders nemen aan de bespreking hievan deel. Ds. Boeijenga merkt op, dat Kleverskerke niet aan Arnemuiden hoeft toegewezen, omdat het sinds jaren tot de kerk van Arnemuiden behoort. Tegen de aanwijzing van Middelburg om te zorgen voor Nieuw- en St. Joosland, heeft de classis bezwaar, zoodat het aan de bearbeiding van Arnemuiden blijft toevertrouwd, Aagte- kerke wordt toegewezen aan Domburg, Ritthem blijft aan Souburg en Biggekerke en Zoutelande waren reeds de vorige classis aan de bearbei ding van Meliskerke toevertrouwd. Met dank voor den verrichten arbeid, wordt de commis sie gedechargeerd. Ds. Kerkhof licht namens de kerk van Sou burg hare vraag om advies toe over een ver schil met een broeder der gemeente en acht deze, gehoord de bespreking van onderscheidene afgevaardigden, voldoende beantwoord. Ds. Netelenbos leidt in een warm pleidooi op waardige wijze de bespreking in van de circu laire der Deputaten van de Generale Synode van Amsterdam over de verbetering der predi- kantstractementen. Nadat onderscheidene broeders hierover het woord gevoerd hadden en het blijkt, dat nog niet alle kerkeraden deze circulaire hadden be sproken, besluit de vergadering op deMei-classis deze bespreking voort te zetten. De commissie tot nazien van de boeken van den Quaestor, rapporteert hij monde van broe der Moolenbroek, dat deze volkomen in orde bleken. De Praeses dankt de broeders voor hun arbeid en inzonderheid br. 't Hart, voor zijn accurate administratie. Tot roepende kerk voor de volgende verga dering op den eersten DINSDAG in Mei wordt Gapinge aangewezen. De Consulent van Westkapelle vraagt en ver krijgt toezegging van de voortzetting der liefde beurten, en Gapinge van de gewone vacatuur diensten. inlichtingen versterkt over de invulling der ta bellen voor de Diaconie, en licht dr. Wagenaar zijne verklaring voor de rechtbank in zake de viering van den Hemelvaartsdag toe. De tweede scriba leest de korte notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. De Praeses constateert, dat Art. 43 niet be hoeft te worden toegepast en sluit om ruim zes uur de vergadering met dankzegging. J. J. Koopmans Jr., Sriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel op 3 Februari 1910 gehouden te Ter Neuzen. Namens de roepende Kerk opent ds. Lam- mertsma de vergadering, en gaat na 't zingen van Ps. 68 10 en 't lezen van Ps. 68 20 einde, voor in den gebede. De voorzitter wyst er hoe dankbaarheid allen moet vervullen, waar thans alle vacaturen in de classis vervuld zijn, roept ds. Bruins, voor 't eerst aanwezig een hartelijk welkom toe, en spreekt zijn blijdschap uit over 't feit, dat ds. Hamming voor de roeping naar N.-Pekela heeft kunnen bedanken. Beide predikanten antwoorden in korte woorden. Alle kerken zijn op wettige wijze, vertegen woordigd. In de plaats van ds. v. d. Wal, die door ziekte verhinderd is voor de eerste maal ter vergadering te zijn, is diaken A. Dieleman tegenwoordig, wien keurstem verleend wordt. De scriba leest de notulen der vorige verga dering, die na kleine wijziging goedgekeurd worden. Ds. Veen vraagt naar aanleiding van hetge- lezene, het door de Classis goedgekeurde for mulier voor belijdenisvragen te doen drukken. Besloten wordt 200 ex te doen drukken. Ds. Veen en ouderling P. de Putter zien de rekening van den quaestor der classis na, die in orde bevonden wordt. De rondvraag naar art. 41 D. K. O. geeft geen aanleiding tot eenige moeilijkheid. Hoek vraagt de gewone subsidie aan, welke wordt toegestaan. Oostburg's gewone jaarlijksche subsidie wordt toegestaan, evenzeer de aanvrage van Schoon- dijke. Een vraag van Zaamslag B om de verga dering der Classis eenmaal 's jaars in Schoon- dijke en niet in Oostburg te houden om de meer gemakkelijke reisgelegenheid, wordt aan gehouden tot nadere bespreking. Ds. Merkeleijn brengt verslag uit jvan de buitengewone Part. Synode, gehouden te Goes. Naar aanleiding van dit rapport stelt ds. Merkeleijn voor, dat de bijdragen voor de Zen ding in de verschillende gemeenten zoo moge lijk verhoogd zullen worden. Als deputaten voor de eerstvolgende Part. Synode worden gekozen Ds. Hamming en Merkeleijn, primi Ds. Uijtenhoudt en Veen, secundi en de broeders H. van Wijk en I. Catsman, primi P. de Putter en J. de Visser, secundi. Na de behandeling van eenige tuchtquaesties wordt de vergadering gesloten na dankzegging door ds. Hamming. Op last der Classis, M. Uijtenhoudt. Vlissingen. Extra gift Collecte Kerk „Uit dankbaarheid" f5. Namens den Kerkeraad, M. Heuseveldt, Scriba. De Geref. Jongel. Vereeniging „Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 81/2 uur in de Consistorie kamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 16 jaar zullen allen hartelijk welkom zijn. Afd. MIDDELBURG. VERGADERING D. V. op Woensdag 23 Februari a. s., des avonds om 8 uur in het Militairen Tehuis, Nieuwstraat. Spreker: Ds. J. D. WIELENGA. Onderwerp Alle geestverwanten worden vriendelijk uit- genoodigd. Namens het Bestuur, J. C. Wondergem, Secretaris. Op elke plaats in ons vaderland wordt iemand gevraagd die met Boeren (bouw- en greid- böeren) en Tuinders in aanraking komt, om een artikel te plaatsen, dat voor hen beslist onmisbaar is. Overal met succes gebruikt, waar van honderden attesten voorhanden. Om de zekere werking zelf te kunnen nagaan, wordt proefftacon geleverd. Volledige inlichtingen en gebruiksaanwijzing, op aanvrage onder letters A. M., Algem. Reclame-Bureau te Zeist. (Met Drummonds Kalklicht: Doek 3.65 X 3.65 M.) Het beroemde werk„Eens Cliristen's reize naar de Eeuwigheid" voorgesteld in eene serie FRAAIE LICHTBEELDEN met verklaring. Entree 15 cent, gereserveerd 25 cent. Er wordt niet gerookt. (Ten voordeele van een weldadig doel). elk met 50 platen, dus samen 300 platen, le veren we zoo lang de voorraad strekt voor Wie ze in stempelbanden wenscht zende slechts 1,50 aan Afzonderlijke ex. a 50 cent ingenaaid en 75 cent gebonden. VRAAG PAKKET LUIKEN. naar geen goed of goedkoop adres van doch koop ze by die de goedkoopste Bijbels en Kerkboekjes in voorraad heeft. Door Prof. WEITBRECHT. Een der beste werken, een boek voor het huisgezin. Een flink boek, 300 bladzijden. Een woord vooraf. Heilig land. Ver loofd. Eenheid en eensgezindheid. Van allerlei schadelijks. Gods Woord voor het huisgezin. Voeding en nooddruft. Tooi en sieraad Gesloten en open deur. De kinderen, (een erfdeel des Heeren enz.) De dienstbare. Kruis in huis. Hoe langer hoe liever. Scheiden. Als ik er nu by zeg, dat alle hoofdstukken in onderdeelen verdeeld zfln, b.v. Gods ordinantie. Gehuwde trouw. Liefdes lentetijd. Verloving en geloof enz. enz. dan begrijpt ieder, dat hier kostelijke lectuur verhandeld wordt. Tijdelijk nu leveren wy dit mooie werk voor Wie het gebonden wil, zende 1,50. Denk er aao, deze aanbieding is tijdelijk, later wordt de prys weer verhoogd. Zend postwissel s. v. p. aan VAN Verzuim anders niet langer er kennis mede te maken, maar vraag by uw Boekhandelaar of bii den Uitgever J.H. KOK. te Kampen, de 1© aflev. ter inzage, en zonder twijfel zal de be geerte in uw hart ontwaken, om ook eigenaar te worden van dit niet genoeg te loven werk. Gij kunt uw geld nooit beter besteden dan door DIT boekwerk te koopen. is compleet in en dan ontvangt ge bovendien de drie fraaie Stempelbanden nog gratis. Voor slechts ÏO cent per week legt gy U een schat op voor uw gansche leven. Het geheel, op goede gronden uitgewerkt en toegepast, vormt een kostbare verzame ling van allervoortreffelijkste uitlegkun dige gedachten. Zij die zich iets dergelijks aanschaffen, besteden hun geld op zeer nuttige wijzewant 7 bezit van zulk een Bijbelverklaring verschaft een blijvend ge not en een rijke vermeerdering van kennis omtrent Gods dierbaar Evangeliewoord. Wij bevélen deze uitgaaf dringend aan.* (Vriend voor Oud en Jong.)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3