De Kerkenordening der Geref. Kerken DE ZE1DINGS01DE, H. VERHOOG, HALFWEG. MATTHEW HENRY? eene Dienstbode gevraagd. KENT U DE Voorhanden bü Boekh FANOY Handboek voor de Geref Kerken Opruiming Chr. Schenrkalenders HET NIEUWE TESTAMENT O. J. HONDIUS, Kantoor Vlasmarkt K 146 Artikel 13. Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten, Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBEOOKDEELING. Immanuël, Zalsman Kampen. Handboek ten dienste van de Geref. Ker ken in Ned. 1910, O sterbaan 6d le Cointre, Goes. Advertentiën, 50 afleveringen van SO cent, Voor slechts lO cent per week som ieder jaar weer te bereiken. Op zoo'n collecte is geen zeker peil te trekken. Daarbij, de kerken moeten voor zich ruimte blijven behouden, om, als de som die zij heb ben toegezegd er niet is, voor zich zelf een collecte te houdenis er een Septembercollecte, dan gaat dit bezwaarlijk. En eindelijk, de vraag om een jaarlyksch- weerkeerende-extra-collecte is tegen de over eenkomst met de aangewezen Zendende Kerk gesloten 1 In het nieuwe artikel 13 ODzer Zeeuwsche Zendingsorde wordt uitgegaan van de veron derstelling, dat de begrootte som door de ker ken (of classen) in haar geheel is toegezegd. Het woord .collecten" wordt genoemd aan het einde als middel om .mogelijke tekorten, ontstaan door wanbetaling of onvoorziene uitgaven, te dekken". Zal dit besluit der Olasse Middelburg aan leiding geven tot verwarring? Wjj gelooven het niet. Andere Classes zijn vrij in hun doenals zij maar instaan, elk jaar weer, voor een bepaalde som. De Zendende Kerk toch moet zeker zijn voor het ontvangen der be grootte som f 6200. Wel achten wij het wenschelijk, dat de Classes de toegezegde collecte houden voor de buitengewone kosten aan uitzending enz. ver bonden. Doch sla men de hand aan den ploeg. De contribuanten moeten vermeerderd, of de contributies verhoogd. Ook hebben de Zen dingsbusjes groot succes. Eerst als de f 6200 is toegezegd, afgezien collecten, staan wij op vaste basis. En vooral, laat ons bidden „Uw Koninkrijk koom' toch, o Heer; Ai, werp den troon des satans neer". Opdat de Kerken mogen weten, hoe nu de regeling omtrent vrijwilligheidssysteem of quotisatie getroffen is, geven wij het door de zendende kerk geredigeerde en door de Synode aanvaardde artikel 13. .De samenwerkende classes verbinden zich de benoodigde gelden naar een met onderling goedvinden getroffene, en door de Part. Synode van Zeeland goedgekeurde regeling, bijeen te brengen. Elke Classe regelt, in overleg met haar de- putaat, de wijze waarop haar aandeel in deze som zal worden bijeengebracht, en zorgt (door haar deputaat) dat de uitbetaling geschiedt in driemaandelijksehe termijnen, aan de zendende kerk, gerepresenteerd door het Zendingseomité, met dien verstande, dat de eerste termijn ge stort wordt op den dag, dat de uitgaven be ginnen. Aanhangsel 1. Elke saamwerkende Classe verbindt zich de volgens bijgaande begrooting benoodigde gelden jaarlijks bijeen te brengen naar één met onderling goedvinden vastgestelde regeling n.l. Middelburg enz. 2. Yoor de sommen, die de vastgestelde be grooting overschrijden, betwisten de Classes de Synode alle recht van quotiseering van boven af; doch zij zullen telken jare vaststellen, welk aandeel zij in de klimming der uitgaven voor haar rekening nemen, indien ook de deputaat dezer classe in de verhooging heeft toegestemd. 3. De gezamenlijke deputaten trachten door het verzamelen van giften en uitschrijven van collecten mogelijke tekorten, ontstaan door wanbetaling of onvoorziene uitgaven, te dekken want zedelijk verantwoordelijk voor 't geheel der uitgaven stellen zich de gezamenlijke Zeeuwsche Kerken." Verantwoording. Wjj ontvingen de busjes van Marie M., in houdende f2.55 en van de fam. H. f3.54. J. D. Wielenga. Op de vergadering van de Zeeuwsche afdee- ling van de Nationale Vereeniging voor Geref. Voorbereidend Hooger Onderwijs, gehouden in den nazomer van het vorige jaar te Middel burg, werd besloten pogingen aan te wenden om afzonderlijke vergaderingen te beleggen voor de verschillende deelen der provincie, te- weten voor Schouwen en Duiveland, voor Zuid en Noord-Beveland, voor Walcheren, voor het land van Axel en voor het land van Cadzand. Overeenkomstig dit besluit werd voor Zuid- en Noord-Beveland zulk eene vergadering gehou den Woensdag, 26 Jan. j.l. in de consistorie kamer de Geref. Kerk te Goes, onder leiding van den primus-curator voor Zeeland ds. G. Doekes van Nieuwdorp, die met de samenroe ping belast was. Eenige plaatselijke afdeelingen, hadden af gevaardigden gezonden, alsook een paar ker keraden. Eene druk bezochte vergadering was het evenwel niet. Na den zegen des Heeren gevraagd te hebben, sprak ds. Doekes een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette, en herinnerde aan het doel van deze samenkomst, om n.l. de belangstelling in het Gereformeerd Gymnasium te Kampen op Zuid- en Noord-Beveland te verlevendigen. Hg legde er nadruk op, dat genoemd Gymnasium om verschillende redenen de sympathie verdient van allen, die meeleven in de Gereformeerde kringen. Daarom oordeelde hjj het noodig, dat die schoone inrichting voor Gereformeerd voorbereidend Hooger Onderwijs, in Zeeland, dus ook op Zuid- en Noord-Beve land, meer bekend werd. Een soort rondvraag geschiedde naar den staat van zaken in de verschillende plaatsen, waarbij verschillende mededeelingen werden gedaan. Uit alles bleek, dat de organisatie in dit deel van Zeeland nog niet haar gewenschfc beslag had gekregen. De praeses verklaarde zich daarom bereid, om, indien zulks noodza kelijk geoordeeld en verlangd werd, een spreek beurt te vervullen iu het belang van de zoo zeer behartigenswaardige zaak. Een paar af deelingen maakten van dit aanbod gebruik. Besloten werd om in plaatsen waar nog geen leden of afdeelingen zijn, leden te werven, en zoo mogelijk afdeelingen te stichten. De praeses herinnerde er aan, dat men daar, waar 5 of meer leden zijn, zich tot eene afdeeling kan organiseeren, terwijl hg" allen opwekte om de propaganda voor het doel der Nationale Ver eeniging ijverig voort te zetten. Ook op Noord- Beveland zou men meer leden zoeken te werven. Op de vraag van één der afgevaardigden of men minstens één gulden contributie moest betalen om lid der Vereeniging te zijn, werd geantwoord, dat men ook lid kon worden voor een kleiner bedrag, doch dat men, wilde men stemgerechtigd lid zijn, minstens één gulden moest bijdragen. Finantieel, zoo werd er ge oordeeld, kan er dus voor niemand bezwaar bestaan om tot de Vereeniging toe te treden. Enkele andere vragen van meer of minder belang werden beantwoord. Ook werd de wensehelijkheid uitgesproken, dat door de ver schillende afgevaardigden zoo spoedig mogelijk de resultaten van hunne werkzaamheden in hunne omgeving, werden medegedeeld aan den Curator ds. Doekes. Nadat nog besloten was om Maandag 19 Sept. a.s. weer een vergadering te houden van afgevaardigden der plaatselijke afdeelingen op Zuid- en Noord-Beveland werd deze samen komst door ds. v. d. Veen van Goes met dankzegging gesloten. Dat het Gereformeerd Gymnasium te Kam pen, welks belangen zoo nauw samenhangen met die der Geref. Kerken, ook in Zeeland meer bekend worde. Doe een ieder dan wat zijne hand vindt om te doen om die inrichting voor Geref. voorbereidend Hooger Onderwijs, die kan coneurreeren met alle andere gymnasia's in ons Vaderland, onder den zegen des Heeren tot nog meer groei en bloei te brengen. Op last der vergadering Ds. N. postema. DRIETAL te Heerenveen ds. J. E. Goudappel te Dieren ds. J. B. Netelenbos te Oost- kapelle ds. J. L. Voerman te Westerlee BEROEPEN te Nieuwe Pekela ds. H. Thomas te Berlicum te Krommenie Cand. L. van Wijk te Thesinge te Huizends. D. B. Hagenbeek te Ouderkerk aan den IJsel te ZevenhovenCand. J. Berghuis. BEDANKT: voor Numansdorp: ds. R. Smeding te IJsel- monde Te Nieuwe Pekela, sinds het overlijden van ds. N. P. Littooij nog vacant, hebben zich vele lidmaten losgemaakt van de Geref. Kerk en een Chr. Geref. Kerk gesticht. Door ds. Littooij was dit altijd krachtig tegengehouden. De kerkeraden der Geref. Kerken A en B te Zaamslag hebben in hun gehouden ver gadering van 8 Febr. j.l. besloten over te gaan tot ineensmelting, en het bouwen van eene nieuwe kerk met ruimte voor 800 zitplaatsen. De gemeente zal hierover in de eerstvolgende weken worden gehoord. De nieuwe kerk zal komen te staan in de Ter Neuzensche straat, vroeger bewoond door wjjlen de wed. A. Die- leman. V acaturebeurten in de Classe T h o 1 e n. te Poortvliet3 April ds. van der Kooi. te Rilland 13 Febr. ds. Dekkers. 13 Maart ds. van der Kooi. 3 April ds. de Bruijn. 24 April ds. Sybrandy. te Tholeu: 13 Maart ds. Sybrandy. 10 April ds. de Bruijn. 1 Mei ds. Dekkers. Westkapelle10 Februari 1910. Hiermede be tuigen wg onzen hartelgken dank aan den gever van het uitgeloote aandeel No. 12. Geve de Heere ons en den gever ook allen een dank baar hart voor onzen God. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Westkapelle, A. Lotrs, Scriba. Geersdijk7 Februari 1910. In hartelijken dank ontvangen van een broeder met zjjn ge zin uit Amerika de som van f25,voor den bouw eener nieuwe Kerk. Namens den raad der Geref. Kerk Geersdijk, P. L. Deks, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur. Daar vriend Wisse van Biggekerke in de laatst verschenen nummers van het Kerkblad de lezers het een en ander heeft voorgesteld van den toestand der Kerk zooals zg isen ook wat hjj wenschte dat zg zijn zouzoo vraag ik beleefd een kleine plaats in uw blad, om vriend Wisse te vrageo, het door hem ge schrevene den lezers iets duidelijker te verkla- reD, daar het mij, en anderen met mg, op vele plaatsen duister is. Vriend Wisse, uw schrijven dat wel de aan dacht trok, doch door velen niet ten volle is begrepen, zou meer aan zijn doel beantwoorden, indien u de wijze waarop u schreef ter zgde liet, wil zoo vriendelijk zijn om uwe bedoeling beknopt doch duidelijk in het Kerkblad den lezers mede te deelen opdat het niet door en kele, maar door alle opmerkzame lezers worde begrepen, zoodat het ook dan meer aan uw doel kan beantwoorden, namelijk tot welzijn der Kerk in het algemeeD, en tot zegen van Gods volk in het bijzonder. De geachte Redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte. Een belangstellend Lezer. Een mooie bundel muziek en zang. Ruim 80 nummers, voor 75 cent. De beste meesters leverden bijdragen. Voor zoover wjj oordeelen kunnen is hier iets goeds voor weinig geld. Voor huisgezinnen, die van zingen houden, en voor zanggezelschappen zal deze bundel een welkome verschijning zjjn. Het formaat is royaal en de uitvoering uitstekend. Het Handboekje van le Cointre is weer ver schenen als een welkome gast. De inhoud is in hoofdzaak aan die van de vorige jaargangen gelijk, met uitlating van enkele onnoodige, en met bijvoeging van enkele belangrijke opgaven. De necrologie van overleden predikanten is lezenswaard de groepeering van de beeltenis sen der afgestorven iets nieuws. Wellicht komen we nog eens op dit jaar boekje terug, en geven daarom deze voorloo- pige aankondiging met de beste wenschen]voor zijn toenemende onmisbaarheid. Laman. Gewone vergadering van den Ring „Middel burg" op Donderdag 17 Februari a. s. Stellingen van het tweede onderwerp. I Daar de Jongelings-VereenigiDg op Gere formeerden grondslag ten doel heeft, de vormiDg v&n den jongeling voor de levenstaak, die als Christen hun wacht, is het, vooral in onzen tijd, eiech dat op de Jongelings-Vereeniging Maatsch. onderwerpen behandeld worden. II Deze behandeling der Maatschappelijke onderwerpen bepale zich tot a. Het bestudeeren en bespreken van de Gereformeerde beginselen van de leer der op bouw van de Maatschappij b. Het nagaan van die beginselen, die het Gereformeerd denken minder juist acht of be slist verwerpt. e. Het kennis nemen van de Sociale actie, die voor de verschillende beginselen wordt ge voerd. III Bij het behandelen van dit alles make men gebruik van den leiddraad, die ons Bonds orgaan thans verschaft, met zoo noodig tussehen- gevoegde onderwerpen waar men op practische moeilijkheden stuit. IV Daar de behandeling der Maatschappe lijke Onderwerpen een zeer moeilijk werk is, worde dit verricht door de oudste leden door middel van inleidingen, terwijl de zelfstudie als altijd door alle leden hier in het minst niet mag achterwege blijven. V Men zorge dat in de Bibliotheek een flinke rubriek Sociale lectuur aanwezig is, vooral van de nieuwste uitgaven en dat uitkomende studies zoo mogelijk aangeschaft worden. VI Daar in onzen Ring aan de Maatschap pelijke Onderwerpen nog zoo verschillend ge werkt wordt, traehte men bg een volgend Ringbezoek deze zaak op de verschillende ver- eenigingen te bespreken en zoo noodig hulp te bieden. Men leze het referaat van J. W. Mekking, gehouden op den Bondsdag te Rotterdam en afgedrukt in boekformaat in No. 47 van den 17den jaargang van het Gereformeerd Jonge lingsblad. N. B. Op deze vergadering zullen de con tributies gestort moeten worden volgens het ledental in 't oude jaarboekje. De Secretaris, S. S. Bouma. CORRESPONDENTIE. C. L. te Kr. We danken U voor uw schrij ven met waardeering van uw goede bedoeling. Doch we kunnen het niet opnemen, teq eerste omdat ge uw naam niet bekend gemaakt hebt ten tweede omdat het ingezonden stuk van de vorige week o. i. krachtig genoeg gesproken heeften ten derde omdat de andere zaak, waarop U zinspeelt te ver in het verleden ligt om haar nog weer op te rakelen. Voorts moet wel bedenken, dat de Re dactie van een blad haar beweegredenen tot het opnemen van berichten, ingezonden stukken, nog niet altijd kan en wil publiceeren. Maar we danken U voor uwe goede bedoeling. Red. De Geref. Jonge!. Vereeniging „Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 8^/2 uur in de Consistorie kamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 16 jaar zullen allen hartelijk welkom zgn. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bg gelegenheid mijner 25-Jarige Ambtsbediening betuig ik, mede namens mijne Echtgenoote, mjjnen hartelijken dank. F. W. J. WOLF. Vrouwenpolder, 9 Februari 1910. voor 1910. Prijs 50 Cent. Filippus, Barnabas, Honigdroppels, Kruimkens van 's Heeren Tafel, Gezelle Meerburg, Mos- terdzaad en Lamp voor den Voet- benevens en ook nog alle andere besluiten der Gener. Synode, sinds 1893 gehouden, en bewerkt door Dr. J. C. DE MOOR, zenden we zoo lang de voorraad strekt voor slechts 30 cent franco thuis. Een koopje voor een boek van 160 bladz. en een boek, dat ieder behoort te hebben. Zendt postwissel s. v. p. aan BIEIML1R1 VAN Verzuim anders niet langer er kennis mede te maken, maar vraag bg uw Boekhandelaar of bil den Uitgever J. H. KOK te Kampen, de le aflev. ter inzage, en zonder twijfel zal de be geerte in uw hart ontwaken, om ook eigenaar te worden van dit niet genoeg te loven werk. Gij kunt uw geld nooit beter besteden dan door DIT boekwerk te koopen. is compleet in en dan ontvangt ge bovendien de drie fraaie Stempelbanden nog gratis. legt gij U een schat op voor uw gansche leven. Ia EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN* GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN, Neemt gelden deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het a 1 u i t e n van HYFO- THEKEN. Met Mei Adres drukker Littooij, Middelburg. Deze Bijbelverklaring van de gansche Heilige Schrift is ongetwijfeld de bestedie in den loop der eeuwen is verschenen. Een reuzenwerkzooals wél te begrijpen is. En toch zorgt de heer J. H. Kok voorts voor eene uitgave van dit groots Bijbelwerk, die zóó goedkoop is, dat zij in ieders han den kan komen. t Is onbegrijpelijk weinig.11 (Geref. Volksblad.)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3