Maria. Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. EEN GEDENKSTEEN. Illusie en werkelijkheid. BOEKBEOOKDEELING. Ireland, its Humour and Pathos, by Cuey-na-Gall. Rotterdam. J. M. Bredée. De Macedoniër. Zendingstijdschrift. XIV jaarg. 1910. Januari. Red. H. Dykstra, D. Bak ker. D. K. Wielenga. Groningen. Bouwman. Het geloof der Vaderen. De belydenis des geloofs toegelicht door N. Y. van Goor. Groningen. Haan. Afl. 8 en 9. Verklaring van liet N. Testament door Henry. Afl. 4 en 5. Kampen. Kok. Paedagogiscli Tijdschrift. 2e jaarg. Afl. 7. Hilversum. Klemkerk. gers, mannen aantrof, die hier naar geen kerk omkeken. Verblijdend verschijnsel. Maar wat nu merkwaardig is Dat de schrijver die mannen hier gekend heeft als de allerarmste onder de schamelen, terwijl ze nu ginds een zekere mate van wel vaart genoten, ten minste zooals men dat zegt .goed hun brood" hadden. Wat wel opmerkelijk is. ,'t Zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen" groote voorspoed leidt niet zelden van God af. Maar ook aan den anderen kant is nijpende armoede in den regel een belemmering voor den uiterlijken godsdienst, die al werkt hij de zaligheid niet toch op hoogen prijs dient gesteld. De schamele arme versuft zoo licht in zijn armoede, 't Kan hem niet meer schelen. On verschillig wordend, vanwege de dagelijksche kwelling, komt hij niet in kerk of kluis. Hij heeft geen behoorlijke kleedérende honger soms kwelt hemieder ziet hem aan, dat hij 'n pauper iswat zal hij onder de schare doen, die behoorlijk gekleed en goed gevoed opgaat naar Gods huis? Armoede trekt van God af. Even goed als rijkdom. En daarom is een goede, sociale wetgeving, die de positie van den arbeider weer vastzet, van zoo groote beteekenis ook voor het gees telijk belang van de .kleine luyden". Moge ze niet te lang toeven (Fr. Dagblad.) Deze eenvoudige en onbekende ziel wie was zij onder de millioenen bij millioenen onderdanen van den grooten keizer Augustus, wiens zegevierende legioenen alom hunnen standerd plantten, tot aan de grenzen der toen bekende wereld Wie was zij in dien schit terenden tijd van rijkdom, weelde, wijsheid, eer, genot en macht? dit onaanzienlijke, arme kind, niet dan een grasje op een eind'loos veld van geurige, kleurige bloemen, niet dan een zaadje langs den heirweg, droeg de won derlijkste vrucht ter aarde. Vol was zij van het wonder zelf, van U, o Heere. Zonder gedaante of heerlijkheid kwam zij naar Bethlehem. Haar komst baarde geen op zien. Zij ging langs de huizen der rijkendie zagen haar niet. Zij liep te midden der armen die kenden haar niet. En 't stadje was vol van ruwe, vreemde gasten, zoodat in de her bergen geen plaats meer was. De gebenedijde maagd ging als een vreemdelinge op aarde, de gezegende onder de vrouwen was als een ver- stootene. Gij gaaft haar deemoed, God, om dit te dragen, en toen haar ure komen zoude, verborg zij zich in een stal. Daar baarde zij haar eerstgeboren zoon en wond hem in doe ken en leide hem néder in een kribbe. Het was nachtmenschen en dieren sliepen. (Wereldvrede). TWEETAL te Iersekeds. T. Sap te Gouda ds. G. H. de Jonge te Dwingeloo. te Tilburg: ds. H. L. Both te Andel ds. A. G. H. Schippers te Westzaan. te AchlumCand. J. A. Berghuis te Bierum ds. G. D. Scheepsma te Boorn- bergum. BEROEPEN te PoortugaalCand. J. A. Berghuis te Bierum te Numansdorpds. R. Smeding te IJselmonde te Landsweer: ds. A. M. v. d. Berg te Moor drecht. BEDANKT voor Hendrik Ido Ambacht: ds. J. B. Nete lenbos te Oostkapelle; voor Huizen ds. W. B. Renkema te Renkum. .De Wekker", het orgaan der Chr. Gerefor meerden, bevat het onderstaande officiëele bericht Hedenavond mocht de gemeente een hoogst verblijdende ure beleven in haar bedehuis. Hadden reeds voor eenigen tijd enkele broeders en zusters uit de Geref. Kerken hun begeerte kenbaar gemaakt, om weer als voorheen met de Chr. Geref. Kerk saam te leven in de paden der vaderen van 1834, hedenavond was de reeds lang verbeide ure aangebroken, waarin, onder leiding van onzen Consulent, Ds. J. W. Geels, na een gepast gelegenheids-woord, 21 manne lijke en 34 vrouwelijke lidmaten, met hunne kinderen, tot onze gemeente toetraden, nadat z\j zich eerst wettig hadden losgemaakt van het verband der Geref. Kerken. Herinnerende aan het woord van Israels zanger.Als de Heere de gevangenen Sions weder bracht, waren wij, gelijk degenen die droomen toen werd onze mond vervuld met lachen en onze tong met gejuich", riep de Consulent hun een hartelijk welkom toe in den strijd, dien ook onze kerk in het algemeen, maar onze gemeente in het bijzonder heeft te strijden. Tevens had er dezen avond een stemming plaats tot aan vulling van den kerkeraad, werd er een sup pletie-fonds opgericht en werden de plannen besproken tot het bouwen eener nieuwe kerk, waartoe tot verdere voorbereiding eene com missie werd benoemd. Wel mocht de gemeente aan het einde dezer aangename samenkomst, waarin de liefde harten samenbond, zingen Ps 133 1 en 3. Gedenbe de Koning der Kerk ook dit deel van 't worstelend Sion hebbe het ook een plaats in de gebeden der geheele Kerk. Met nadruk beveelt de gemeente zich aan in de liefde en belangstelling van de leeraars onzer kerk, om ook haar vooral des Zondags te die nen in de prediking des Woords. Namens den Kerkeraad, C. G. de Zwart, Scriba. Middelburg. De heer J. Hage, hoofd van de Christelijke school Gravenstraat, is benoemd tot hoofd van de Christelijke school voor .meer uitgebreid lager onderwijs" op de Heerengracht. CLASSIS ZIERIKZEE. De vergadering der Classis zal D.Y. gehouden worden Woensdag 23 Februari a. s. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 9 Februari bij den eerst ondergeteekende. Namens de roepende Kerk te Kamperland, P. J. Baaij, Praeses. A. Abrahamse, Scriba. Kamperland, 25 Januari 1910. Vrouwepolder, Januari 1910. Zondag maakte onze geachte leeraar ds. F. W. J. Wolf aan de gemeente bekend, dat hij een roeping ontvangen heeft naar de Kerk van Westkapelle. Geve de Heere hem wijsheid om in dezen een Gode wel- behagelijke keuze te doen, moge het zijn ons tot blijdschap. Namens den Kerkeraad, S. Francke, Scriba. Andermaal werd de Kerkeraad der Ger. Kerk alhier met de gemeente verblijd, daar zijn ge liefde Leeraar, na voor de roeping naar Tilburg te hebben bedankt, op Zondag 23 Jan. aan zijn gemeente bekend maakte ook thans vrijmoedig heid te vinden voor de roeping naar Hendrik Ido Ambacht te bedanken. Zegene de Koning der Kerk dit besluit. Namens den Kerkeraad der Gerei Kerk te Oostkapelle, K. Melis, Scriba. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Neen, ds. Littooij is nog niet vergeten. En de vruchten van zijn arbeid op kerkelijk en politiek terrein mogen wij nog dagelijks plukken. Nu heeft zich een commissie gevormd om de dankbaarheid, die er leeft in het hart vooral van het Geref. Walchersche volk, tot uiting te brengen in het oprichten van een gedenksteen op het graf van ds. A. Littooij. Het ligt voor de hand, dat leden van de gemeente, die ds. Littooij meer dan 40 jaren heeft mogen dienen, hiervoor hetinitiatief namen, doch gaarne stellen wij met dezen allen, die bij ds. Littooij hebben gecatechiseerd, vroeger bij hem moesten kerken, of op eenige andere wijze tot hem in betrekking stonden, in de gelegen heid ons te helpen tot bereiken van ons doel. Geen menschenvereering drijft ons, maar dankbaarheid aan God onzen Heere, voor het geen Hij in ds. Littooij ons zoovele jaren ge schonken heeft. Daarom begeeren wij een eenvoudig, maar toch waardig gedenkteeken te zetten op zijn graf, als een prediking voor het nu-levend en het toekomend geslacht van de heerlijke daden Gods, die Hij ook door ds. Littooij heeft willen verrichten. Aan een van de ondergeteekenden kunt gij, liefst vóór of op 10 Februari, uw bijdrage 't zij klein of groot, doen toekomen, welke met blijdschap zal worden aanvaard. De commissie: Ds. J. D. WIELENGA, Voorz. W. A. DE RIJCKE, Secr. C. J. HONDIÜS, Penningm. Mb. P. DIELEMAN. J. GOOTE. W. HUBREGTSE. C. VAN DER KLEIJN. C. S. SCHOUT. J. M. TIMMERMANS. Middelburg, 27 Jan. 1910. Geachte Redactie III. Maar ik kwam weer al spoedig in mijmering of raakte weer aan het droomen, want waar een menseh veel over denkt, droomt hy over. Ik kwam dus weer in dat landin de verte zag ik al het krijgsgewoel, hoorde het kanon gebulder en rook de kruitdamp. Ik zag dat mijn volkje, mijn arme broeders, geheel over vallen waren. Zij hadden op zoo iets niet ge rekend, waren geheel niet voorbereid, zij vielen dan ook als musschen, zij waren ook zoo be teuterd. Vele verwonden lagen dan ook op de straten naar Gibea, ik zeg op de straten naar Gibea, want waarlijk deze strjjd was ook een ware broedermoord. Voorts het slagveld zoo overziende, merkte ik dat de minste dooden lagen bij de stelling grond der Hope. Blijkbaar had Generaal Thomas zijn mannen bevel ge geven zooveel doenlijk was niet te dooden, maar te wonden. Gewonden waren er dan ook ont zettend, de hospitalen waren vol geklag en gekerm. De gevolgen van den oorlog waren dan ook in zijn eerste gevolgen allertreurigst. Han del en nijverheid stonden stil. Alle pit en en ergie was uit de menschen. De Orgelfabriek van de firma Opgewekt stond stil omdat er geen afnemers waren en de Harpreparateur bad geen werk, want de lieden hadden hun harpen aan de wilgen gehangen. Wonder was het daaren tegen om aan te zien welk een bedrijvigheid dat er was in de Krukkenfabriek vaD de firma Sukkeler waren handen te kort. Het werk werd wel wat grof afgeleverd, want het was in den bloeitijd weinig aangeleerd. De menschen steunden en liepen toen op hun natuurlijke beenen in de geboorte (of liever gezegd als passende in dit geval) in de wedergeboorte en handen, armen en beenen en voeten, vol merg en gespierd in en door geestelijken groei waren vaardig maar nu, omdat zy zich niet hadden kunnen verweren met wapenen en dekken met schilden en helmen, waren het meest allen ver minkte sukkels. Het was dan ook een waar buitenkansje voor de mannen van dat vak. Doch subsidie van het Rijk had die firma niet, wel was er zoo een wetje na den oorlog in de Kamer aangenomen, maar de Koning van dat land wilde het niet bekrachtigen. Evenwel liet de Izonus zich niet onbetuigd. Velen die door bloedverlies in een flauwte stonden te vallen, werden hartversterkingen toegezonden. Sommi ge gezinnen, die door moedeloosheid als gevolg van den oorlog werkeloos waren, kregen van de bedeeling, maar eigenlijk ja te veel om te sterven, maar toch te weinig om goedschiks te leven. Men zegt: de Koning deed dit met een goed doel. Hjj schikte zich wel naar de om standigheid des tyds, maar beraamde toch plannen om zijn volk in dit sukkel leven niet te laten, maar hun in den vroegeren bloei te brengen, en dan meer gewapend en gedekt. Maar nu zag ik dat ieder zich nog maar zocht te behelpen zoo goed en kwaad (zoo men wel eens zegt) als hy kon. Ik zag er nog een die sprong op twee krukjes, bekeeriDgweegjes ge naamd (want die fabriek leverde er van aller hande soorten en benaming) ten overvloed van smart en ongemak waren die twee krukjes nog niet eens met elkander in overeenstemming de een was veel langer en zwaarder dan de andere, dientengevolge sukkelde de man zeer waggelende voort, maar hy zal wel thuis ge komen zijn, want de man leefde toch, maar zijn weg was bang en lang. fly heeft, dunkt my, meer gezucht als gezongen. Maar het is toch altyd beter op krukken gezworven als door wanhoop gestorven. Wanneer ik nu zoo alles beschrijf, is het met de weemoedige zucht ach myn broeder, ach myn volkje, want de vreugde, de blijdschap des levens daar den mensch voor aangelegd, voor geschapen is, was geweken. Dit kwam ook eens uit op een feest dag. Het was Kerstfeest, juist het feest van 's Konings geboorte, maar het was zoo stil, zeer tot ongenoegen van hun Koning. Nog heb ik, in dat land zjjnde iets beleefd, dat my haast meer dan alles aangreep. Er wa ren namelijk twee menschen de een was ge naamd Styfhals en de andere Dubbeloog. Stijf- hals was aan dat gebrek gekomen doordien hy met zijn vader een ontzettende val had gedaan en nu had de man een nek zoo onbuigzaam en zoo dik dat niet een koord om zyn hals paste, en Dubbeloog had dit gebrek, dat hy nimmer zichzelven uit het oog kon verliezen als hy bijvoorbeeld de eere Gods op het oog meende te hebben. Zoo zag hy tegelijk, ja hy meende nog duidelijker zijn eigen belang te zien. En nu waren die menschen wijsgemaakt, misschien terecht of misschien tengevolge van den oorlog door den invloed van Generaal Thomas, ik wil dat nu niet beslissen, die men sehen waren dan wijsgemaakt, dat de Koning van het Hemelhof met niemand in onderhan deling wilde komen als met menschen die hun halzen konden buigen, koorden er om hadden en zichzelven niet op het oog hadden. Nu schenen dat evenwel ware Godzoekende zielen te zyn. Zy hadden dan ook zee en land omge- reisd en al het hunne ten koste gelegd aan Professoren en doctoren, ja kwakzalvers zelfs, (want waar komt een mensch in den nood al niet toe), maar het was veel eer erger gewor den. Er schoot dus niets anders over als wan hoop of een lydelyk wachten. Biggekerke. JOB WISSE. (Slot volgt). Van dezen schrijver verscheen reeds eerder een werkje, dat na korten tyd een tweede druk beleefde. Aanbeveling genoeg dus voor den schrijverOok van dit werkje namen we met veel genoegen kennis. Op zyn populaire wyze teekent ons de schrijver in een zestal hoofd stukken twee aangename karaktertrekken van het Iersche volk. Zoo bespreekt hij o. a. het verschil tusschen Ierland en Hollandden invloed van het land zelf op het volkskarakterden invloed van de geschiedenis op het volkskarakter enz. Deze korte betogen zyn alleszins lezenswaard en de beweringen van den schrijver worden nader verdedigd en uitgewerkt door een schat van keurige anecdoten en tal van mooie verzen. We verwachten dan ook dat dit boek succes zal hebben en vele lezers vinden. De uitgave is goed verzorgd. Bouma. Deze aflevering van bovengenoemd Zendings tijdschrift bevat een opstel van ds. K. Wielenga over Soemba, van ds. D. Bakker over Mahome- daansche geloofsbelijdenis, en verder de rubrieken „Uit myn Camera" en „Voor jongelieden" van ds. Dijkstra. Alles zeer lezenswaard. Een goed boek. Is het geld wel waard. By vernieuwing onder de aandacht gebracht en ten zeerste aanbevolen. Dit tijdschrift bevat vaak zeer mooie opstellen. Ook deze afl. is belangrijk. Wy vestigen er de aandacht op van allen, die over opvoeding en onderwijs gaarne iets meer willen hooren, dan het algemeen en sinds lang bekende. Er is ook een recensiebode aan verbonden. Laman. CORRESPONDENTIE. Dhr. H. te Br. Toen ik uw postwissel ont ving, was de kwitantie al door my per post verzonden. Mej. v. d. B. te Br. By de aanbieding rnyner kwitantie was u afwezig. Gelieve het abonne mentsgeld (f 0,70) my per postwissel te zenden. De Uitgever. RING SEROOSKERKE. Openbare Ringvergadering op Woensdag 2 Februari, 's avonds half zeven, in de Geref. Kerk te St. Laurens (Brigdamme). 1. Opening. 2. Notulen, presentie, ingekomen stukken. 3. Knapenvergadering, 2e gedeelte, door J. Koole van St. Laurens. 4. Het Socialisme en de jongeling, door P. Meyers van Gapinge. 5. Iets over mr. Willem Bilderdyk, door J. C. Bal van Veere. 6. Plaatsbepalingvan de volgende vergadering. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Toegang vry. De Ringsecretaris, Joh. Christiaansb Jz. De Geref. Jongel. Vereeniging „Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 81/2 uur in de Consistorie kamer der Ga9thuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 16 jaar zullen allen hartelijk welkom zyn.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 3