Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland Onder Redactie ¥anDs. L. BOUMA en Ds. H. W. IAMAN. 7e Jaargang. Vrijdag 7 Januari 1910. No, 29. Drukker-Uitgever UIT HET WOOR1). Met medewerking van onderscheidene Predikanten. ABONNEMENTSPRIJS A. D. LITTOOIJ Az PB IJS DER ADVERTENTIE!) KERK, BELIJDENIS, ZENDING. de intrede van 't jaar. Gymnastiek. Bij den ingang. per half jaar franco per post .70 cent. Enkele nummers 3 cent. MIDDELBURG. van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van J5 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. ONDER GOEDE LEIDING. Uw goede Geest geleide mij in een effen land. Ps. 143 10b. Door Gods goedheid hebben wij het nieuwe jaar mogen beleven. Dit is een groot voorrecht. Velen, met wie wij korter of langer wandelden, die in onze nabijheid of op grooteren afstand van ons leefden, bezweken en wy konden voort trekken. Met weemoed houden wy hen, die ons tot een steun waren in gedachtenis en elk jaar wordt de lyst van hen, die wy nog zoo gaarne behouden hadden, langer en zy blijven de herinnering in ons levend houden, dat het hier de plaats der rust niet is, maar tevens is het ons, alsof wy de vraag hooren, waarom bleeft gij gespaard en wy kunnen daarop niets anders antwoorden dan, het zijn de goedertie renheden des Heeren, dat wy niet vernield zijn geworden. Waarlijk, wy mogen wel erkentelijk zyn, dat de brooze levensdraad niet werd ge broken. Als wy weer aan 't einde van een jaar ge komen zyn, zouden we wel eens een korten tijd willen blijven, waar wy zyn. Wy willen van de zorgen en moeiten welke er eiken dag zyn, wel eens bevrijd wezen. Wij zouden althans wel eenige dagen willen vertoeven in een land, waar wy door niets werden gekweld. Doch dit wordt ons niet vergund. De tijd onophoudelijk voortgaande, de jaren makende tot zijn knechten, laat ons niet los, hjj drijft ons verder, wy moeten of wij willen of niet vooruit op den weg die voor ons ligt en hy vraagt niet naar onze begeerten. Onverbiddelijk is hy in zyn eischen en onoverwinnelijk in zyn kracht. Dwaas is het om te pogen zich aan zyn vermogen te onttrekken, want het is ge heel vruchteloos. Wy zyn eenmaal in den stroom en het beste is, dat wy het helder inzien en er ons naar schikken, ja, dat wij den tijd beschou wen als een gave, ons van den Vader der lichten toegekomen, en haar gebruiken tot het doel, waartoe zy bestemd is. Op den Oudejaarsdag zagen wy terug en wij kennen den weg, langs welken wij gekomen zyn en het is goed, wanneer wy daar rekening mee houden. Het kan zyn, dat de weg, dien wy betraden niet goed was. Met het oog op wat zoo nu en dan in 't volle daglicht treedt, kunnen wy wel verklaren, dat er altijd zyn, die op ver keerde paden wandelen, die zich bewegen in een richting welke niet deugt. Menigmaal weten zy het zelf wel, zy zien ook wel in dat het niet goed is, hun verstand roept hun toe, dat het op den duur zal misloopen, doch het is zoo bezwaarlijk om een eenmaal gekozen pad te verlaten, zy vreezen de beoordeeling van hun mede-menschen en zy geven zich over aan den waan, dat het op de een of andere wijze wel terecht zal komen. Zy hebben wel geen grond voor deze verwachting, zij moeten het zichzelf in heldere oogenblikken bekennen, dat hun hoop als rook zal verdwijnen, maar zy missen den moed om zich los te maken van de banden, waarin zy zichzelf gewikkeld hebben, want zy weten ook niet, wat er dan van hen worden zal. Er is nu eenmaal niets aan te doen. Zy moeten het er maar op wagen. Volhouden is naar hun gedachte het eenige, wat er nog op zit. Hun leven rust op leugen en bedrog. Zy misleiden anderen. Naar buiten geven zy den indruk, alsof er geen wolk aan de lucht is en langzamerhand wennen zy aan den bedriege- lijken toestand en spannen zich in om den schijn te bewaren en den vorm te redden. Wacht er u voor. Breekt met alles wat niet recht en eerlijk is. Ook hier geldt, het is be ter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Kies een weg, die in 't volle licht is, dien gij als 't noodig is aan iedereen kunt toonen, die u niet naar eenig verderf leidt, maar die u voert naar een effen land. Er zyn helaas we gen, waarvan wy denken, dat zy recht zyn, en waarop wy veilig kunnen wandelen, maar die krom en verdraaid zyn en die ons hoe lan ger zoo meer verwijderen van den vrede. Mis leid u derhalve niet, voed geen valsehe hoop, breek met eiken waan, met alle onrecht, met elke scbyn-vertooning, met iedere gedaante, welke geen kracht heeft, en wees u zelf helder be wust, dat gij leiding van noode hebt. Daarvoor behoeft ge u niet te schamen, want ieder mensch, hoe hoog hy ook sta, is uit zich zelf genegen doolpaden in te slaan in de meening, dat hy het wel weet, en dat hy zich wel redden zal. Het verleden toont u zoovele voorbeelden, welke het u toeroepen wees niet hooggevoelend, want de meeste ellende ontstaat hieruit, dateenimensch meer wil schijnen dan hij inderdaad is. Wy trachten ons omhoog te werken wy staan zoo graag op een voetstuk, opdat ieder ons zou zien, maar wilt gy rust hebben voor uw hart te midden van het veelbewogen en veranderlijke leven onzer dagen, laat er dan in uw hart een levende behoefte zijn aan de leiding van Gods goeden Geest. Gy staat aan den ingang van dit jaar en gy weet niet, wat het u brengen zal. Zult gy vreugde of droefenis, winst of verlies ontmoeten, gij weet het niet en er is niemand die het u zeg gen kan, en daar ligt iets beangstigends in, maar als gij het oog op God richt en het is de bede van uw hart: Uw goede Geest geleide mij in een effen land, dan kunt gij de toekomst zonder bange vrees te gemoet gaan, want de Ontfermer Israels hoort nog altijd het gebed en onder de leiding van des Heeren Geest zult gy den weg kiezen en bewandelen, die u naar het rechte doel voert. Die Geest toch is een goede, die lust heeft niet in uw verderf en on dergang, maar in uw leven en behoud. Gy staat in dit geval niet voor uw eigen rekening, gy hebt niet de verantwoordelijkheid. De Gids, aan Wien gij u toevertrouwt, is verantwoordelijk voor den weg dien gij gaat, voor de richting, waarin gy u beweegt en voor het einde, waar gij uitkomt. Al wat gy noodig hebt is een kinderlijk gemoed, dat u van alle eigenwillig heid en eigenzinnigheid bevrijdt en u gewillig maakt om steeds de leiding des Geestes te eer biedigen. Over niets behoeft ge u te veront rusten, want uw Leidsman is vertrouwd. By zal zich niet vergissen. Hy kent den weg en Hy houdt u op dien weg staande. Met Hem kunt gij gaan door het water en door 't vuur en de waterstroom zal u geen schade doen en het vuur u geen haar zengen. Het was het verlangen van den dichter, dat Gods goede Geest hem bracht in een effen land. Andere voorwaarden had hy niet. Hij bidt niet om rijkdom en schatten, om eere en roem om vreugde en genot, neen, het eenige dat hy begeert was een effen land, zulk een 't welk aan den stam van Ryben ten deel viel. Het waren uitgestrekte velden zonder heuvel en bergen, zonder steile rotsen en diepe kloven. De kudden konden er rustig grazen, want er was een overvloed van malsch gras en vette klavers. Als nu de psalmist begeert, dat de Geest hem leiden moge in een effen land, dan verstaan wij hem wel, want daarmede spreekt hy uit het verlangen naar een toestand, waarin hy een stil en gerust leven kan leiden. Hy dorst niet naar avonturen, naar daden, welke opzien baren, naar werken, welke de menschen in verbazing brengen. Hy vergenoegt er zich mede, wanneer hy zijn God mag dienen met een oprecht hart, wanneer hy op de plaats welke God hem gegeven heeft, Zyn deugden mag verkondigen, Hy zoekt niet de dingen, welke in 'toog van de menschen groot zyn, hy heeft er genoeg aan, indien hy wonen mag in een effen land, waar God Zyn gunst open baart. Weet gy, hoe dit kwam Hy kende zich zelf, hij had een oog voor zyn zondo, hy wist, idat zyn ongerechtigheden vele waren. Alles, alles, de geringste der weldaden had hy ver beurd en vandaar dat hy nu met zyn gansche hart verlangde naar de leiding van Gods goeden Geest. Uit eigen ervaring wist hy, hoe droevig het is, als een mensch zich zelf leidt of nog juister, als hy onder de leiding van een boozen geest staat en daarom richtte hy al zyn be geerten voortaan op deze ééne zaak, de leiding van Gods goeden Geest. Volg hem daarin na, want dan zult gij in 't effen land komen, waarin gy het goede aanschouwt en geniet alle de dagen van uw leven. Ja, al was het dan, dat uw naam ingeschreven werd op de lyst der dooden van dit jaar, dan zou het voor u geen verlies maar heerlijke winste zyn. Bouma. Het Zeeuwsch Kerkblad heeft ook in 't af- geloopen jaar zyn weg mogen vinden tot me nige woning en wy mogen vertrouwen, dat het niet vruchteloos verschenen is. Erkentelijk voor de goede ontvangst en de welwillende beoordeeling wil het ook dit jaar op den in geslagen weg voortgaan. Pijnlijk viel het ons, dat wy den naam van onzen hooggeachten vaderlijken vriend, ds. Littooij weglaten moesten aan het hoofd van ons blad, want hy was van de oprichting af de ziel er van geweest. Hy heeft tot het laatst toe ons stukken geleverd en met warme belangstelling zag hy, hoe het blad steeds ruimer plaats kreeg. Het werd hem nog ver gund op zyn hoogen leeftijd heel wat artikelen te leveren, welke aandacht en waardeering vonden. Denk maar aan zyne beschouwingen over de Verkiezing, over de Rechtvaardiging en de wedergeboorte. Als hy het had over de punten, die aanleiding gegeven hadden tot een warme bespreking, dan merkte ieder, dat hy nagedacht had over wat hy schreef. Hjj had de gave om een onderwerp goed in te denken en zjjn gedachten verstaanbaar te maken vooi* allen, die zich de moeite wilden getroosten om na te gaan, wat hjj ten beste gaf. Hoewel wy gelooven, dat het sterven hem gewin was en wy hem de ruste niet misgunnen, toch doet het ons leed, dat hy zjjn plaats ledig moest laten en dat eerstdaags aan onze pers- vereeniging de vraag voorgelegd moet worden, op welke wyze in deze leemte voorzien moet worden. Er werden nu reeds twee van de eerste drie redacteuren weggenomen en dit roept aan ieder, die door zjjn woord invloed wenscht te oefenen toe, zie toê, dat gjj enkel goed zaad uitstrooit. Een woord komt zoo gemakkelijk over de lippen en uit de pen, maar eenmaal gesproken of geschreven is het niet meer in onze macht, ofschoon wy er verantwoordelijk voor blijven en dit mag wel de bede in ons hart wekken om een wacht bjj de deuren van onzen mond te hebben. Wy vergeten zoo licht, dat wij eens van elk ijdel woord reken schap zullen geven. Van meet af plaatsten wij ons op de bazis, gelegd by de vereeniging der Geref. Kerken van 1892 en voorzoover wy weten is ons Kerk blad getrouw aan die eens afgelegde belofte gebleven. Wy wenschen daarbij te blijven. Wy willen niet ter rechterzijde noch ter lin kerzijde van dezen weg af. Van stilstand wars wenschen wy op dezen weg vooruit en daarom verblijden wy ons in die verschijnselen, welke er in het afgeloopen jaar op wezen, dat de gedachte bij de vereeniging uitgesproken doorwerkt in ons Kerkelijk leven. Al wat dien invloed belemmert achten wy verkeerd en het zal ons eene eere zyn, wanneer wij mede werken kunnen tot het effenen van den weg, langs welken weg onze Kerken kunnen en moeten gaan. Daarom wenschen we het oog open te houden en te wijzen, op wat den bloei van ons Kerkelijk leven bevorderlijk of scha delijk kan zyn. Wij zien nog vele gevaren, welke ons bedreigen en waar wy weten, dat de Koning der Kerk ook thans voortgaat Zyne gemeente te vergaderen en te beschermen, willen wij bly'ven arbeiden in afwachting van Zjjn zegen. In de laatste maand van het jaar 1909 viel er voor ons gewest een belangrijke beslissing inzake de eigen Zending en wij zien nu uit naar den dag, waarop deze beslissing tot uit voering kan komen. Wat een stof tot erken telijkheid zullen onze Kerken hebben, wanneer onze eigen missionaire predikant van ons naar Indië mag gaan. Zy er veel gebed en ijver voor deze zaak. En nu doen wjj nog een beroep op allen, die ons geholpen hebben ons Kerkblad zyn weg te banen, om ook thans weer hun ge- waardeerden steun te verleenen, terwjjl wy aan ieder ook by name aan onzen Drukker-Uitgever en zijn gezellen 's Heeren zegen in rjjke mate toebidden, opdat allen mogen ervaren, dat Zyn gunst nog beter is dan al wat de aarde op levert. Bouma. De Christel. Gymnastiek-vereeniging Excel sior wil zie de advertentie in dit blad een propaganda-uitvoering op 12 Jan. a. s. geven en zjj noodigt belangstellenden uit om onder de gestelde voorwaarden deze vergadering bij te wonen. Wy hebben het programma voor dien avond ingezien en hierop kunnen wij wel zeggen, dat het de moeite waard zal zyn oin van deze gelegenheid gebruik te maken. Vooral zal het goed zijn, wanneer knapen en jongelingen komen, opdat ook in hen ontwake de lust om aan die lichamelijke oefeningen later deel te nemen. Tot afwisseling worden er ook enkele schoone liederen gezongen, zoodat de avond zeer aan genaam belooft te zyn. Het is een goede zaak en wjj wekken onze lezers op om er eens heen te gaan. Wy moedi gen op die wijze de jeugdige vereeniging aan om haar nuttig werk voort te zetten. Wy wenschen dan ook, dat de belangstelling in onze kringen door die uitvoering klimmen mag. Bouma. UIT HET LEVA1N. Bijkans de gansche lengte van een vollen jaargang ligt weer voor ons. 't Is een heel zieht, als ge er vóór staat. Eer het weer drie honderd vijf en zestig malen avond en morgen geweest is, kan er over de wijde wereld en in ieder menschenleven heel wat gebeurd zyn. Daar is er Eén, die nu reeds weet de dingen, welke nog niet geschied zynmaar van de 1500.000.000 menschen, die de aarde bewonen, is de toekomst bedekt. En het is goed, dat de mensch zyn ziel niet kwelt met de vraag, wat de dag van morgen baren zal. We hebben iets beters te doen. Wy hebben een roeping te vervullen. We hebben een le venstaak te volbrengen. Eiken dag bij vernieu-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1910 | | pagina 1