Kerk en Schoolnieuws. Officieel© .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. G e t r o u wd GERUIT HENDRIK, klompen, die de Genèvers aan de Savoyaardsehe boeren verkochten, rfijn -'geciseleerde gouden voorwerpen, met zilver doorweven lakens, zwarte zijden met zilver beslagen stoffen, lakens ge borduurd met venetiaansch goud, gedamasceerde milaneesche wapens, ceinturen, braceletten, ijze ren handschoenen, die de adel zoo duur betaalde. Ook kruideniers stalden hunne waren en spece rijen uit. Ook waren er verkoopers van marter-, eekhoorn-, en hermeljjn-bont en kooplieden van koper- en ijzerwaren. En op den hoek der straat was een wisselaar, wiens tafel met Duitsche Utrechtsche, pauselijke guldens, Engelsche gou den munten en Savoyaardsehe muntstukken overdekt was. Geheele straten en pleinen werden één magazijn. Men was begonnen met de logiae of kleine winkels, die men in de breedste straten en na tuurlijk in de Rues-basses maakte. Zulk een logia of haut-banc werd overwelfd door een dak (döme) of vooruitspringend dak van het huis. Het dak van elk huis stak vele meters over den muur van den voorgevel uit. De dóme werd door twee lange balken bij wijze van pilaren geschraagd. Elk huis was voorzien van een voordak, en daar deze voordaken onderling ver bonden waren, werd er aan beide zijden der straat een soort van overdekte galerij gevormd, welke straat nog bekend is onder den naam van Rues- basses. Tusschen de pilaren bouwde men kleine huisjes; dit waren de hauts-bancs. Ongeveer in 1450 hadden de kermissen haar hoogtepunt bereikt. Tot 't begin der 15e eeuw hadden zij geene ernstige concurrentie. Toen ontbrandde de strijd met de kermissen van Lyon in Frankrijk, Genève delfde het onderspit. Maar zijne kermissen hadden hare roeping volbracht. Zij brachten het denkbeeld van vrijheid en de welvaart, die noodig was om dit denkbeeld toe te passen. De kooplieden van de vrije steden van Noord-Duitschland, der kleine republieken van Italië, der fiere steden van .Vlaanderen vertelden in Genève van hun aanhoudenden strijd met hunne souvereine vorsten. Zij deelden dan mede, hoe zjj, onder voor- en tegenspoed, dagelijks vooruitgingen in het veroveren van hunne privilegiën. Zoo werd bij de Genèvers de begeerte al sterker om vrij te zijn. De vrijheid en de handel maakten Genève eene rijke stad, waarin overvloed tot het over bodige toe. De bevolking was belust op vermaak, luidruchtigheid, schouwspelenen daarin lag de grootste hinderpaal voor het doorzetten der Reformatie. Maar de kermissen hadden ook een vrij, onafhankelijk Genève gevormd, en de vrij heid moest de groote voorbereiding zijn der Reformatie. De kermis-stad werd kerk-stad. De kermissen zfin vervallen. Tachtig jaren vlogen voorbij. En nu is één zaak zeker, dat de Genèvers lang niet rijk zijn, en als zij geen boeken van allerlei soort drukten en geen goede kazen der naburige bergen en geene zware dakpannen en varkens borstels verkochten, dan zou de stad geheel arm zijn. Harde tijd voor Genève, de stad eertijds van geld, spelen en dansen. Maar het had ook meer behoefte aan geestkracht, lijdzaamheid, zelfopoffering, geestdrift 1 Toen werden de weg langs de Kaap de Goede Hoop en die naar Amerika ontdekt; toen vervielen de kermissen. En in de benedenstad werden verlaten de banken der kooplieden, opdat in de bovenstad de scharen zouden vergaderd worden rondom den predikstoel van Calvijn, onder den dom van St. Pieter. TWEETAL te Kootends. J. Visser te Hijum ds. U. Faber te Ee. te Nieuw-Loosdrechtds. W. Mulder te Ede ds. W. den Hengst te Veenendaal. BEROEPEN te Standerton (Transvaal): Cand. D. Rumpfte Amsterdam te De Bildt en te OosterendCand. F. C. Meyster te Katwijk te Oldekerk ds. F. W. Geerds te Zevenhuizen te Kootends. J. Visser te Hijum te Tilburgds. J. B. Netelenbos te Oostkapelle te Siddeburends R. Brouwer te Onstwedde. AANGENOMEN: naar PurmerendCand. dr. J. C. Geelkerken naar Wormerveer: ds. D. v. d. Meulen teNu- mausdorp. BEDANKT: voor Iersekeds. L. v. Loon te Koudekerks voor ZevenhovenCand. F. C. Meyster. Zondagmiddag ving de nieuwe herder en leeraar, ds. H. v. d. Wal, van Midsland, zijn dienstwerk te Hoek aan met een predikatie over Efeze 6 1719, na des morgens te zijn bevestigd door den consulent, den WelEerw. ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag, die tot tekst had Jes. 60 1 en 2. Koudekerke. Op 1.1. Zondag 12 dezer maakte onze geliefde Herder en Leeraar ds. L. van Loon aan de gemeente bekend, dat hij na veel strijd vrijheid had gevonden om voor de roeping naar de Geref. Kerk van Ierseke te bedanken. Door den oudsten broeder ouderling werd over dit genomen besluit de blijdschap van kerke- raad en gemeente uitgesproken, en Zijn WelEerw. den zegen des Heeren toegewenscht op zijn verderen arbeid in ons midden, waarna de ge meente hem staande toezong Ps. 134 3. Namens den Kerkeraad, P. Boone, Scriba, 15 dezer hield de Christelijke Jongedochters- vereeniging te Middelburg hare jaarlijksche uitdeeling van kleedingstukken aan de armen. Er werden 152 stuks uitgedeeld. Dank zjj de vriendelijke giften harer begun- stigsters, die haar in staat stelde eenigszins in de behoeften der armen te voorzien. De Vereeniging zegt hare begunstigsters daar voor hartelijk dank. Geve de Heere, dat ook in dit nieuwe jaar ons dezelfde vriendelijke giften geschonken worden, opdat we weer met lusten opgewektheid onze taak mogen hervatten. Namens de Christelijke Jongedochters- vereeniging „Doet wel aan allen, maar meest aan de huisge- nooten des geloofs", M. E. Vreke, Secretaresse. Tholen9 December 1909. Heden avond had de Geref. Jongedochtersvereeniging „Wees een zegen" het genoegen haar tweede jaarfeest te vieren in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Het feest werd ingeleid door den Weleerw. heer ds. Lammertsma, onzen vroegeren gelief den herder en leeraar, die voor dat doel met mevrouw Lammertsma, onze vroegere geliefde presidente, wa3 overgekomen. De vergadering werd geopend met gebed en het lezen van Psalm 138, waarna Z Eerw. sprak over de uiterlijke bloei onzer vereeniging, maar ook over de innerlijke kracht, dat het ledental is toegenomen, en ook der begunstigers, maar ook dat we niet alleen gesteund worden met het geld, maar bovenal met het gebed, dat ieder daarvan doordrongen mocht zijn. Ora et labora. De leden zongen daarna een feestlied, en verder werden er Christelijke voordrachten en samenspraken gehouden, afgewisseld door het zingen van Psalmen en liederen. De opkomst van de begunstigers en -sters was buiten verwachting. In dit vervlogen tijdbestek mochten wij 106 kleedingstukken vervaardigen en uitdeelen aan de armen der gemeente, in overleg met den armenvader, waardoor in veler harten een dank bare stemming werd gewekt. Wij konden met dank aan den Heere op onzen arbeid terug zien, en ons verblijden, dat ook wij mochten mede helpen, tot kleeding der behoeftigen. Blijve d0 Heere, die ons zoo gezegend heeft, ons verder met Zjjne liefde nabij. Daarna dankte de Penningmeester van de „Unie", dhr. Joh. Janse, de leden voor een ge schonken gave, en hoopte dat ook w(j nog verder mochten bijdragen voor een School met den Bijbel. De presidente bedankte daarna ds- en mevr. Lammertsma in een keurig gedicht, voor de moeite, die z\j zich hebben getroost, tot ons over te komen. Ook dankte de armenvader, broeder C. Jansen, ds. en mevr. Lammertsma voor al de liefde aan ons bewezen, daarna het bestuur, leden, begun- stigers(sters), voor den belangrijken steun, dien zij hadden verleend, in het belang der armen. Nadat tenslotte ds. Lammertsma ons allen een woord van bemoediging toesprak, en inzon derheid de presidente, om zoo voort te gaan in het werk der liefde en barmhartigheid, sloot, na gezongen te hebben van Psalm 150 vers 1, ouderling P. Roggeband de vergadering met dankgebed. Het was een leerrijke en recht feestelijke avond. De Secretaresse der Geref. Meisjes vereeniging „Wees een Zegen", N. A. Deurloo. KORT VERSLAG van de Vergadering der Particuliere Synode van Zeeland, gehou den den 8 Dec. 1909 te Goes. Art. 1. Ds. v. d. Veen, als voorzitter van de roepende kerk, opent om tien uur de vergade ring, laat zingen Ps 68 14, leest Jes. 60116 gaat voor in 't gebed en spreekt een woord van welkom. Art. 2. De broeders Staal en Gunst worden aangewezen om de lastbrieven na te zien en berichten vervolgens, dat zij in orde zijn en tevens, dat alle primi-afgevaardigden tegen woordig zijn. Art. 3. Op voorstel van ds. Dekkers besluit de vergadering, wijl deze Synode beschouwd kan worden als een voortgezette, dat hetzelfde moderamen thans zitting zal hebben en het bestaat uitds. v. d Veen, voorzitter, ds. Bouma, assessor, ds. Kerkhof en ds. v. d. Kooi, scribae. Art. 4. DsKerkhof leest art. 18 van de vorige notulen, dat betrekking heeft op de zaak, waarover thans een beslissing zal vallen. Art. 5. Aan de orde komt het Rapport van de Deputaten tot de Zending, 't welk gelezen wordt door ds. Doekes. Het geeft een breed en degelijk verslag van al den arbeid, tot dusver verricht en behelst voorts een gemotiveerd advies om Temangoeng los te laten en Bandjar Negara te kiezen. Art. 6. Nog wordt een schrijven van de Classis Klundert gelezen, waarin aan de Synode gemeld wordt, dat zij niet voldoen kan aan het verzoek om met de Zeeuwsche Classes samen te werken inzake de Zending. Art. 7. De Voorzitter stelt nu aan de orde de vraagwelk terrein de Zeeuwsche Kerken het meest geschikt achten. Art. 8. Dr. Wagenaar, als Generaal Deputaat uitgenoodigd om deze vergadering van advies te dienen, krijgt nu gelegenheid om zijn ge dachten uit te spreken. Hij beveelt Temangoeng aan. Daartoe geeft hij een duidelijke beschrij ving van het terrein, maakt zeer duidelijk, wie broeder Horstman is, wijst op het gewicht van den arbeid welk© daar verricht kan worden en legt een goed geformuleerd gedrukt advies aan de vergadering voor. Het was hem te doen om de leden te overtuigen, dat de arbeid aldaar zeer wenschelijk en ook uitvoerbaar was. Art. 9. Daarna ontstond een breede en zeer levendige discussie, waaraan bijna allen deel namen, zoodat de zaak van alle kanten bezien kon worden. Telkens kreeg dr. Wagenaar het woord om de ingebrachte bezwaren weg te nemen. Art. 10. Vervolgens werd over Bandjar-Ne- gara en Solo gesproken. Ook hier kwam het „pro" en het „contra" aan het woord. Vooral de geldelijke bezwaren werden niet licht geacht. Art. 11. Is het niet gewenscht, vraagt ds. Bouma, dat de vergadering nu eerst na al de bezwaren gehoord te hebben zich uitspreekt, of zij den moed heeft tot eigen Zending over te gaan en hij legt die vraag geformuleerd aan de broederen voor. Na eenige bespreking gaf de vergadering een bevestigend antwoord met negentien van de twintig stemmen. Art. 12. De Voorzitter stelde nu voor, om het advies van dr. Wagenaar aan te nemen. In stemming gebracht waren er negen voor en elf tegen. Art. 13. Voorgesteld werd nu om aan onze Deputaten volmacht te geven om na deskun digen gehoord te hebben voor de Zeeuwsche Kerken een van de beide overige door de ge nerale Synode aangewezen terreinen aan te vragen. Alzoo wordt besloten. Art. 14. Door de deputaten werd ter tafel gebracht art. XIII van het concept-Zendings orde. Ook de drie kerken van Middelburg hadden dit artikel geformuleerd en brachten het ter kennis van de vergadering. Over deze zaken ontspon zich een gedachtenwisseling, waarvan het einde was, dat de vergadering aanvaardde, wat de drie kerken goedgevonden hadden. Art. 15. Algemeen wordt goedgevonden om Middelburg A te verzoeken om als beroepende Kerk op te treden. De Deputaten zullen verder met die Kerk alles regelen, wat er nog over blijft. Art. 10. De Deputaten zullen elk op hun Classis de Kerken verzoeken nog een collecte voor de eigen Zending te houden, Art. 17. Nadat de Deputaten verklaard had den, dat zjj met bekwamen spoed al den arbeid hun opgedragen zullen verrichten, wordt hun toegestaan, om wanneer het noodzakelijk is, de saamroepende Kerk te verzoeken de volgende particuliere Synode te vervroegen. Art. 18. De Voorzitter brengt nu nog een woord van warme waardeering aan de Deputaten voor hun vele diensten, aan dr. Wagenaar voor zijn uitgebrachte adviesen en de vergadering voor de wjjze, waarop zfi hem de leiding ge makkelijk gemaakt heeft. De vergadering betuigt eveneens aan den Voorzitter dank voor de goede en degelijke leiding van dezen dag. Art. 19. Bij monde van ds. Bouma brengt de vergadering Gode de erkentelijkheid voor al het goede op dezen dag genoten. Art. 20. De vergadering wordt door den Voorzitter gesloten. In naam der Particuliere Synode A. v. d. Kooi, Scriba. Vlissingen B. Ontvangen voor de Kerk van de Meisjesvereen. Dorcas" alhier f 10,en van de Vrouwen vereen. „Diaconaal Hulpbetoon" al hier f 10, Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. In hartelijken dank ontvangen van mevr. O. 3 vrouwenhemden en 3 vrouwenbroeken en 3 kinderhemden en 3 kinderbroeken, en van mevr. T. eenige borstrokjes. Zusterkring „Diaconaal Hulpbetoon." Vlissingen, 15 December 1909. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Redactie van Zeeuwsch Kerkblad. Mijnheer de Redacteur! Mag ik zoo vrij zijn een plaatsje te vragen voor het onderstaande waarvoor ik bij voorbaat mijnen dank u toebreng, Den WelEerw. Heer Ds. H. W. Laman. jHooggeschatte Br. in Chr. I Toen UEerw. uit het Curatorenverslag den lezers van Z. K. wilde voorlichten hoe het stond met de finantien der Theologische Schooi te Kampen, gaf UEerw. op dat de Classis Zierikzee aan contribution opleverde nihil en toen ik dat las, nam ik voor, bij gelegenertijd op de vraag Hoe zit dit eens te antwoorden, indien niemand in Z. K. UEw. opheldering gaf. Immers was het maar kort geleden dat de penningm. der Theologische School, ds. Donner, verslag had gedaan (zie „Bazuin" 4 Juni '09) dat de plaatselijke correspondent van Colijnsplaat had overgemaakt van verschillende personen de gegevene contributiën, en dat deed ik al eenige jaren, eerst als lid des Kerkeraads en laterals gewoon lidmaat, zoodat over het geheel geno men, de Kerkeraad onzer plaatselijke kerk, ver moedelijk 13 a 14 jaren de School steunde met haar contributie, alsmede eenige lidmaten. Nu zoude ik vragen is dat nu alles onze zoo hoog geschatte ds. Laman onbekend, zoo ja, dan maken de Classis-broederen daar niet veel werk van, want ODze afgevaardigden zouden dan zeker wel licht daarover hebben ontstoken, zoo neen, waarom dan niet gezegd alleen de Kerkeraad van Colijnsplaat tracht zooveel mogelijk con tribuanten te krijgen, en dan zouden de lezers van „Zeeuwsch Kerkblad" die contributie be talen zeker voldoening hebben gesmaakt te Colijnsplaat, en daar de verantwoording der contributie alleen in „De Bazuin" wordt gedaan, voor mfj geen moeilijkheden gebaard hebben. Wat toch is 't geval. Ik ontving 1908 geen kwitantiën van den penningm. derTheol. School. ZEw. had die opgezonden aan den class, corres pondent en die waarde br., ik weet niet goed, maar ik geloof, liet ze onbeantwoord aan het doeltenslotte ontving ik Mei '09 de kwitanties van '08 en vanzelf kon in het Curatorenverslag die contributie niet worden vermeld, en moest ik in '09 tweemaal er op uit om contributie op te halen, en hoe gewillig ook onze contribuan ten zijn, toch kwam dat b(j sommigen wat duister voor, en voor mij zeer onaangenaam, want UEw. weet, de mensch heeft voelhoornen. Nu meen ik UErw. geantwoord te hebben op Hoe is dit en zal mfj zeer verblijden dat ik in „De Bazuin" eerstdaags mag lezen of in 't Kerkblad, de Classis Zierikzee, alle de Ker keraden hebben een correspondent benoemd om den penningmeester der School eens te ver rassen. UEw. de verzekering gevende dat onze Kerkeraad hare contributie weder heeft over gemaakt met vier contribuanten meer. Na vr. br. groete, Hoogachtend, Uwe U liefh. Br. in Chr. 'C. M. Douw, Oud-Ouderl. Colijnsplaat, 6 Dec. '09. We bedanken br. Douw voor de toelichting. Ook elders waren contribuanten, die in het verslag niet waren vermeld. De opgave in De Bazuin" was ons ontgaan. En we kunnen niet beloven, dat dit nooit weer gebeuren zal. Even wel is het goed, dat br. Douw er op wijst met wat ijver te Colijnsplaat voor de Th. School gearbeid wordt. Over het algemeen is het aan tal contribuanten binnen onze classis zeer gering. Is het niet mogelijk, dat het getal eens flink vermeerdert, eer het oude jaar voorbij is? Laman. CORRESPONDENTIE. P. O. te Wisconsin. U gelieve mij het abon nementsgeld (f 1.40) over 1909 toe te zenden. De Uitgever. Gewone vergadering van den Bondsring „Middelburg" op Donderdag 6 Januari a. s., des avonds te 7 uur in het „Militairen Tehuis" Nieuwstraat, Middelburg. Te behandelen a. „Onze Bondsidée", in te leiden door vr. Simonse namens de Ver. te Koudekerke. b. „Het Presidium", in te leiden door vr. Davidse namens de Ver. te Meliskerke. N. B. Zie voor stellingen van b. het Bonds orgaan. De Secretaris, S. Bouma. P. E. van SCHAIK, Predikant te Zonnemaire en THEODORA J. M. SLOTHOUBER. Z°êete™ene j 16 Deeember 1909- Mede namens wederzjjdsche familiën zeggen zij hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed tot onze diepe smart ons innig geliefd Zoontje en Broertje in den ouderdom van 12 jaar en 2 maanden. Op zijn kort ziekbed mocht hij belijden den Heere Jezus lief te hebben. Dat is ons tot rjjken troost. A. S. J. DEKKER. A. W. DEKKERVertregt en Kinderen. Goes, 15 December 1909.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3