INGEZONDEN STUKKEN. Het verlangde antwoord. BOEKBEOORDEELING. De Lelie van ons Vorstenhuis. Naar Van Golgotha naar Jeruzalem, door P. Biesterveld. Kampen J. H. Kok. Het geloof der Vaderen. De belijdenis des geloofs toegelicht door N. Y. v. Goor, pred. te Groningen. Firma Jan Haan, Groningen. Bpelscli Handboek en Concordantie. Letterlijke en practicale verklaring door den weled. heer C. J. de Mey uit Goes, die toonde op uitnemend© wy'ze voor die taak berekend te zijn. Zondag, j. 1. bleek het bij vernieuwing, toen onze bekwame organist de heer F. W. de Loof het bespeelde, welk een schoon instrument ons is geleverd door genoem den heer, wien wy dan ook ten sterkste aan bevelen bfj alle kerkeraden die een orgel in hunne kerken willen plaatsen. De leeraar sprak naar aanleiding van Psalm 88 13 over de muziek als een schoone gave Gods. I. Die in den dienst van het heilige moet gebruikt. II. Die de gemeente moet stichten. III. Die de vreugde des hemels zal verhoogen. Vlis8ingen B. De penningmeester van de Zendingscommissie van deze Kerk, Br. H. Guil- laume, Kleine Kerkstraat, zal gaarne in ont vangst nemen of doen innen, de verschenen contributie over 1909. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Wolphaartsdyjk17 October '09. Heden middag, na afloop van den dienst, werd de gemeente verrast, doordien haar namens den WelEd. Gestr. heer C. Gardenier, Kolonel bij het leger der Ver. St. van N.-Amerika een keurigen ge denksteen werd aangeboden, ter nagedachtenis aan zijne ouders, Ds. Wynand Gardenier, eerste pred. dezer gemeente en diens echtgenoote Berendina Visser- Da. Aalders sprak daarbij ongeveer als volgt Gel. Gem., namens den WelEd. Gestr. heer C. Gardenier, Kolonel bij het leger der Ver. St. van N.-Amerika heb ik de eer en het genoegen u dezen gedenksteen aan te bieden. Geldt ook in dezen Een goed zoon, die zijne ouders eert wij voegen er aan toeeen goed en gezegend volk, dat zijn getrouwe voorgangers in gedach tenis houdt. Ds. W. Gardenier diende deze, toenmaals genaamd de Chr. Geref. Kerk vanaf het jaar 1842-1853. Het was toen een tijd van nawerking en gisting, die op de scheiding met haar vervol gingen, maar ook beroeringen was ingetreden. Er was toen wel eenige vergelijking te treffen met het tijdvak der Richteren, waarom wij Richt. 18:1 zoo beteekenisvol lezen: „In die dagen was er geen Koning in Israël." Ieder deed alzoo wat goed was in zijne oogen. In die dagen was Ds.Buddingh teruggekomen uit Amerika. Dienaangaande vonden wij door de hand van Ds. H. H. Middel opgeteekend „In de laatste jaren van Z.Eerw. (Ds. Garde- nier's) bediening was Ds. Buddingh uit Amerika teruggekomen en had zich te Goes gevestigd en alhoewel Z Eerw. te Groningen bijna drie jaren de gemeente had bediend, en zoo hij zeide met zegen voor zijn hart en in Gods weg enz., zoo was hy te Goes, de zoogenaamde vrij heid der erkenning van 't Gouvernement als ketterij veroordeelendeen onder den schijn van nauwgezetheid des gemoeds in die zaak, wist hij een aantal leden van deze gemeente af te trekken tot zichzelven Waar alzoo Ds. B. zich niet ontzag de Kerk, het lichaam des Heeren, te scheuren, daar stond te midden van vele beroeringen en zware be proevingen Ds. G., als een getrouw Dienaar van Christus met ware zelfverloochening op zijn post voor de zaak des Heeren. By al het leed der gemeente dat hem over viel, moest hy ook den steun zyner beminde gade missen, aangezien het den Heere behaagde haar op den nog zeer jeugdigen leeftijd van 23 jaar (15 Oct. 1851) van zijne zyde weg te nemen. Zelf overkwam hem een ongeluk, waardoor hy aan eene zyde verlamd werd. En onder dit alles steeg de beroering en willekeur by zeer vele leden der gemeente ten topen werd het niet slechts by dreigementen gelaten, maar ging de een na den ander weg om Ds. B. na te volgen. Zoo ging dan ook het geld voor het benoo- digde traetement ontbreken, met al de schrik kelijke gevolgen van dien voor Ds. G. Toch hield hy stand om te ijveren voor de eere Zyns Gods en het heil der Gemeente. Eenige ge trouwe overgeblevenen schaarden zich rondom hem, en zoo hief deze keurbende onzer ont slapene vaders in Christus hart en handen om hoog, teneinde 's Heeren ontferming over deze Zyne, zoo zwaar beproefde en met ondergang bedreigde gemeente af te smeeken. Evenwel het heeft den Heere niet behaagd Ds. G. hier nog de verhooring dezer vurige gebeden te doen aanschouwen. Eindelijk door kommer en ellende gedrongen, vertrok hij 1853 in het najaar van hier naar Amerika. Slechts korten tijd zou hy daar Zijnen God nog dienen. Na een drietal jaren behaagde het den Heere dezen Zynen naar ziel en lichaam afgetobden dienstknecht op 36-jarigen leeftijd (31 Maart 1856) van zijn post te ontheffen. Ontslapende in Zyn Heere en Heiland mocht hy toen reeds ontvangen het loon den getrouwen dienstknecht toegezegd. Blyve zijn naam, Gel., ook onder ons in ge zegend aandenken Liefde tot zyne ouders, die hy als knaap, helaas al te vroeg, moest missen, bewoog den zoon, waar hy ten vorige jare zyn geboorteplaats bezocht, en waar hy tevergeefs naar eenig aandenken aan zyne ouders omzag, om dezen gedenksteen der gemeente aan te bieden en ter nagedachtenis aan zyne ouders, bovenal aan zynen vader, die haar gediend heeft daarvoor een plaats in ons kerkgebouw te ver zoeken. De Kerkeraad heeft gevoeld niet slechts aan dit verzoek te moeten voldoen, maar voelt zich ook gedrongen daarvoor, mede namens de ge meente, zyn oprechten dank aan den WelEd. Gestr. Heer Kol. C. Gardenier te betuigen. Maar bovenal danken wy daarvoor ootmoedig den Heere onzen God. Dank aan onzen God, die met dezen gedenksteen er ons steeds aan wil herinneren, dat Zyne barmhartigheden nog roemen tegen het oordeel. De Heere heeft niet nagelaten op het oot moedig en aanhoudend gebed der weinigen die getrouw bleven, de vleugelen Zyner liefde in ontferming uit te breiden over deze Zyne Ge meente, en zoo mogen ook wy ons thans nog in Gods groote daden verblijden. Als dan deze steen zal geplaatst zyn, Gel. Gem., laat ons dan, daarop ziende, immer onzen God danken voor hetgeen Hy deze Gemeente in ds. Gar denier heeft willen schenkenmaar bovenal ook voor Zyne ontferming en trouw haar be wezen. Moge het ons zoo, een iegelijk onzer, immer meer met diepen ootmoed dosn buigen voor den Heere, onzen God, om in die genade met oprechte liefde en trouw Hem te dienen, die zoo onverdiend, uit vrye genade om Christus wil, ons Zyne zegeningen wil schenken voor ons en voor ons nageslacht Zoo worde Zyn Naam eeuwig verheerlijkt en zy en blyve het onze biddende leuze „Soli Deo Gloria". Daarna werd nog gezongen Ps. 77 7, waarna de gemeente geheel onder dien indruk huis waarts mocht keeren. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Wolphaartsdyk, Ds. G. J. D. Aalders, Praes. A. Nagelkerken, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik [zoo vry zyn voor onderstaande een klein plaatsje in uw veel gelezen blad te vragen By voorbaat mjjn dank daarvoor. In 't Classis-verslag van Zierikzee las ik dat een broeder vergunning werd verleend een half jaar te prediken. Nu kwam 't my eenigszins vreemd voor, dat een gewoon lid der Geref. Kerk, zonder ge hoord te worden door Kerkeraad of Classis, zonder dat die broeder zelf die vergunning aan vraagt, of bljjk geeft deze noodig te hebben, plotseling dezelve wordt geschonken. Is dit nu de gewone weg om tot het ambt van Bedienaar des Woords te geraken? Gaarne zag ik hierop eenig antwoord, opdat meer licht in deze zaak schyne, hetwelk ook wel dienstig kan zyn voor andere broeders die, eveneens leden der Geref. Kerk, gaarne in de gelegenheid werden gesteld tot dezelfde taak, als ze niet tegen een examen voor de Classis opzagen. Uw getrouwe lezer, Br., October '09. C. W. 8In 't Classis-verslag van Zierikzee las ik dat een broeder vergunning werd verleend een half jaar te prediken." Zoo begint het bovenstaand stuk. Ik dacht, zou het er zoo wel staan en daarom zocht ik het Zeeuwsch Kerkblad op en vond in No. 15 van 1 October in het verslag van de Classis Zierikzee onder 14: „Er wordt gevraagd naar de bevoegdheid van een broe der, die in een der gemeenten van de Classis geoefend heeft. In deze zaak komt de Classis tot een besluit, dat dezen broeder in diens bij zondere positie ten goede komt en tevens de kerken niet in moeielykheden kan brengen. Brouwershaven zal deze zaak afwikkelen." Nu weet ik niet, of het aan U of aan my ligt, maar ik kan er niet in lezen, wat U zegt er in ge vonden te hebben. Vermoedelijk zal het zoo zyn, dat U meer weet, dan wat er in het ar tikel staat en het kan dus wel zyn, dat aan dien broeder een half jaar verlof gegeven is om te oefenen. Met U vind ik het ook vreemd, indien het metterdaad zoo gegaan is, als U schrijft, dat aan iemand, die er niet om vraagt, noch door een Kerkeraad, noch door een Classis gehoord is, zulk een verlof wordt gegeven, en op uw vraag, of dit nu de gewone weg is om tot het ambt van bedienaar des Woords te komen, moet geantwoord worden, dat het iu 't geheel geen weg is. Maar zie, nu geloof ik ook niet en kan ik niet gelooven, dat de Classis Zierik zee dit zou bedoelen. U streeft door dit te schrijven Uw doel geheel voorbij, want ik durf U wel te verzekeren, dat de Classis daaraan zelfs niet gedacht heeft. U had beter moeten letten op de uitdruk king in diens bijzondere positie, want daaruit blykt, dat wy hier staan voor een geval van geheel bijzonderen aard en als U nu licht noo dig hadt, zou het gewenscht zijn geweest, dat U eens verteld hadt, wat er op de Classis be handeld en hoe er besloten is. Eerst dan was het mogelijk om het besluit te toetsen aan ons kerkrecht. En daarom, als U nadere inlichting begeert, dan moet U eerst meer nauwkeurig zeggen, hoe het zit. Met den besten wil be grijpen wy er nu zeer weinig van. Bouma. Aan de Redactie van Zeeuwsch Kerkblad. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande, een plaatsje in uw veelgelezen blad, naar aanleiding van 't verslag in uw blad geplaatst, by gelegenheid van 't 40-jarig bestaan der Gereformeerde Kerk te Meliskerke. Daar staat o. m. dat Pieter Wynand en Job Wisse 16 maanden gevangen gezeten hebben omdat ze in hun schuur lieten prediken. Dat was geen 16 maanden maar 16 weken. Dan vind ik in 't slot van de Rede van ds. Koopmans ditMoge onze oude broeder Hou terman, die de Heere hier ter plaatse, gelyk wy hoorden daartoe mede wilde gebruiken ook te Biggekerke de geloovigen helpen vergaderen. Ik zou wel eens aan ds. Koopmans willen vragen, wat bedoelt U Eerw. hier toch mee. Is dit de bedoeling dat broeder Houterman en de andere broeders, want er zyn buiten Houterman nog 3 andere ambtdragers uit Bigge kerke, die Meliskerke dienen en dan de overige ledematen, dat die te Biggekerke, een kerk gaan bouwen, en dan zeggen, ziezoo nu is Biggekerke's, kerk tot openbaring, en dat de leden van Zoutelande die tot Meliskerke's kerk behooren daar ook een Kerk bouwen is dan U Eerw. wensch vervuld, dan hoop ik dat zulks tot de vrome wenschen blyft behooren, want, dan kregen we drie brokstukken van kerken, die myns inziens zooveel niet zouden beteekenen, als he nu pas gevierde Jubileum van Meliskerke's 40-jarig bestaan. Of is dit de bedoeling dat broeder Houterman, nu naar Biggekerke's kerkeraad heen moet en zeggen, mannen broeders, je moeten ook van onder 't Synodale juk. Of dat nu op die weg ligt van genoemden broeder is voor my onduidelijk, en zou gaarne hier meer opheldering van wenschen. Met dank voor de plaatsing en vriendelijke groete van UEd. G. Wijn and. Biggekerke, Oct. 1909. Op deze vraag om nadere inlichting, zal ds. Koopmans wel willen antwoorden en daarom zenden wy hem een exemplaar van dit nummer. De Redactie. Geachte Redactie. De deputaten voor de Zending wenschen van uwe gastvrijheid gebruik te maken, om den aanvankelyken uitslag van onze circulaire mee te deelen. Yan Walcheren ontvingen we toe zegging van contributies voor Horstmansschool: f 30 uit Middelburg A, B en C), f 25 uit Vlis- singen (A en B), f40 uit Souburg, f30 uit Grypskerke, f 20 uit Serooskerke, f 60 uit Kou- dekerke, f 10 uit Meliskerke en f 10 uit Vrou wepolder. In de cl. Zierikzee is de uitslag als volgt: Zierikzee f 40, Nieuwerkerk fflO, Bruinisse f 10, Haamstede f10, Zonnemaire f30, Colynsplaat f20. Uit Goes en omstreken kunnen wy ongeveer f 100 verwachten en van de beide andere classes Axel en Tholen kwam nog geen mededeeling aangaande den uitslag. Zooals de lezers dus zien, is de oogst nog niet groot. Maar misschien zyn er verschillende broeders en zusters, die alsnog verzuimden hunne toezegging voor deze zaak te geven. De gele genheid is er nog, om dit te doen. Donderdag 28 October zullen Deputaten weer vergaderen. En het zou ons uiteraard een zaak van vreugde zyn, indien we alsdan van meer vrucht op onze pogingen mochten gewagen. Vriendelijk ver zoeken we daarom aan allen, die nog verzuim den hun stem toe te zeggen, zoo mogelijk vóór 28 October zich uit te sprsken. Met heilbede in Christus, Namens Depp. G. Doekes. Nieuwdorp, 18 Oct. 1909. C. Atwater Mason door H. S. S, Kuijper. 2e druk. D. A. Daamen, den Haag. Aflevering 1 en 2 van dit werk ligt voor ons. Mooi papier, mooie platen, mooie druk. Het is dan ook werk van den uitgever Daa men. Maar bovenal de inhoud. Eerst kwam dit vertaalde verhaal als feuilleton voorin „De Standaard". Toen verscheen het in boekvorm. Thans is de tweede druk ter perse. Dit pleit voor een Christelijk boek. Wy kun nen dan ook de lezing ieder aanbevelen. Hoofd persoon is Charlotte de Bourbon, voorlaatste gemalin van onzen Prins Willem I, een vrouw, die dezen man volkomen waardig was. Het lezen van dit boek zal versterken den band, die het Nederlandsche volk aan zyn Vorsten huis bindt door zyn historie. De schrijfster is een Christin. De vertaalster was berekend voor haar taak. Hiermede volsta onze aankon diging van een zeer mooi boek. We ontvingen de afleveringen 5 tot 10. Be hoeft te worden gezegd, dat we dit uitnemende werk van den ontslapen auteur blijven aan bevelen. Wie boeken koopt, wie stichtelijke boeken koopt, koope dit werk. Het is rijk van inhoud en schoon van vorming, uitstekend ge schikt om ons het Woord Gods te doen ver staan, dat er in toegelicht en toegepast wordt. Wie van prof. Biesterveld hield, koope dit boek als een gedachtenis. Het kost 24 X 22^2 ct. In 20 afleveringen a 10 ct. zal verschijnen by Jan Haan te Groningen een toelichting op de Geloofsbelijdenis door ds. v. Goor, Veel bestaat er niet op dit gebied. Ds. Gispen gaf zulk een toelichting, maar voor en na hem is er geen werk van beteekenis in dezen geest ver schenen. Wy sympathiseeren met deze uitgave. Onze Ned. Gel. Bel. is meer geprezen dan ge lezen, en dat moest toch anders zyn. Wellicht dat deze toelichtig helpt om de kennis van onze belijdenis te vermeerderen. Haar kracht zal haar soberheid dienen te zyn. Want toe lichtingen op onze leerstukken hebben we in overvloed. Wat we in de belijdenis vooral wil len beluisteren is de taal van het hart. Kome dan ook deze toelichting ons daarin te hulp. Onze belijdenis is een muziekstuk. Ze is een psalm in den nacht. Wie haar toe wil lichten, zal haar moeten plaatsen in het licht der his torie. Ze is wel de belijdenis van ons geloof, maar toch allereerst de belijdenis van het ge loof der martelaren en strijders van de zestiende eeuw. Formaat en druk en stijl bevallen ons wel. Zegene de Heere dezen arbeid. Tweede druk. Herzien en vermeerderd. 7e tot 12e duizend. Rotterdam. J. M. Bredêe. De eerste aflevering van dit alom bekende werk werd ons toegezonden. Wat een rijk boek Wat een uitnemende gids voor allen, in wie de geest des onderzoeks is I En dan voor twee gulden vijftig cents. Daar vindt ge nu haast alles is, wat een Christen van den Bijbel moet weten. Theologen beschikken over grootere werken, maar ook voor theologen is dit boek een stuk gereedschap, dat zeer bruikbaar is om gauw iets na te zien. Doch het is ook een boek voor het boekenrekje in ieder huis gezin, waar de bijbel met verstand gelezen wordt. Vinde dit 7e-12e duizental spoedig een plaats, en mogen deze duizenden nog eens weer ver dubbeld worden. Over de wyze van uitgaaf hebben we niets dan lofof het zou moeten zyn, dat voor zwakke oogen de letter, wat al te fijn is. Doch daar kan een bril weer hulp in bieden. van het Nieuwe Testament door Matthew Henry. Opnieuw uit het Engelsch. Met een voorrede van dr. H. Bayinok. Kampen, J. H. Kok. Afl. 1. Dit werk verschijnt in 50 afleveringen van 30 cent, die samen vormen 3 deelen elk van 800 bladzijden, dicht gedrukt, hoewel goed leesbaar. Wij begroeten deze uitgave met genoegen. Henry is beroemd. De oude vertaling van den geheelen Henry bracht doorgaans op verkoo- pingen ver over de honderd gulden op. Nu krjjgen we het N. Testament in nieuw en dus aantrekkelijker gewaad voor f 15,00. Later misschien het O. Testament. Dit is nu eens een bijbelverklaring voor

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3