PATRIMONIUM. G. A. KABBOORD. BOUWEN! VERBOUWEN F. S. Dijkstra, Vlissiiigen, BadMsslr.74 PAKKET No. 10, H. VERHOOG, Halfweg. Huis- en Decoratieschilder, Bellanger. Kerk en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. Argentinië. Ad ver tentlën. MAATJE IN 'T ANKER, TRIJNTJE ADRIANA. PAKKET No. 11, P A K K E T No. 12. MIDDELBURG, SEIS8INGEL 209. Beveelt zicli minzaam als zoodanig aan. Herstelt oude SchilderUen, Ornamenten en Beelden. Schildert Tuin- en Kamermeubelen, enz. TWEETAL te Heinkenszandds. G. Ch. Aalders te Tzum- marum Cand. J. G. Geelkerken te Hilversum. BEROEPEN te Westmaas: ds. J. Runia te Koevorden te den Helder: ds. J. B. Netelenbos te Oost- kapelle te Hoekds. H. van de Wal te Midsland te Landsweer: ds. G. H. de Jonge te Dwin- geloo te Steenwijk Ads. J. Bosch Jr. te Genderen. AANGENOMEN naar VijfhuizenCand. A. Thiele te Vrijhoeve Capelle naar Zweeloods. L. H. Duin te Uelsen. BEDANKT voor Nieuwe Pekela: ds. R. Hamming te Zaamlag A voor Zwartsluisds. J. Mulder te Broek op Langendijk voor Emmercompascuumds. I. Tonkens te Langeslag voor Sellingen ds. B. J. Lamberts te Avereest. Cand. H. S. Bouma deed Zondag zijn intrede te Hazerswoude, tot tekst hebbende 2 Cor. 12 10c. Zijn vader, ds. L. Bouma, van Middelburg, trad als bevestiger op en bepaalde de gemeente bij Jesaja 51 16. Deputaten, door de Gen. Syn. van Amster dam benoemd inzake onze stam- en geloofs- genooten in Argentinië, verzoeken dringend aan de kerken, die nog geen collecte hielden, zulks spoedig te willen doen. Met 1 Jan. 1910 hopen Dep. het gecollecteerde bedrag over te zenden naar de broeders in Argentinië. Omdat de meeste kerken nog niets van zich lieten hooren, wekken wij langs dezen weg alle, die in gebreke bleven, op, aan het verzoek der Gen. Syn. alsnog te willen voldoen. Deputaten ad hoe, K. Fernhout, Praeses. J. H. Landwehr, Seri ba. T. Plantenga, Penn. Zaamslag10 October 1909. Hedenmorgen maakte onze geachte Leeraar ds. R. Hamming bekend, dat hij voor de roeping naar de Ger. Kerk van N. Pekela had bedankt. Wjj zijn dankbaar en verblijd. Gode de eer Namens den Kerkeraad, J. Kosten, scriba. Heinkenszand10 October 1909. Door den Kerkeraad der Geref. kerk alhier is heden het volgende tweetal opgemaakt: ds. G. Ch. Aalders te Tzummarum en Cand. J. G. Geelkerken te Hilversum. Namens den Kerkeraad, L. van Vessem, Scriba. Het Bestuur der Vereeniging voor bijzonder Lager Onderwijs op Geref. grondslag teVeere bericht, met dank aan den Heere, dat aan bovengenoemde Vereeniging is gelegateerd door den Heer M. C. van Westen, overleden te Vrouwepolder, de som van drie honderd gulden, vrij van successierechten. Namens het Bestuur, C. Maas, Voorzitter. A. Simonsb, Scriba KORTE NOTULEN van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de classis Axel, gehouden 7 October 1909 te Terneuzen. I. Ds. M. Uijtenhoudt, voorzitter van den Kerkeraad der roepende kerk van Zaamslag B, opent de vergadering met gebed, na het zingen van Ps. 84 6 en het lezen van Ef. 6 10—18. Hij spreekt een woord van hartelijk welkom tot ds. J. H. Lammertsma, dienaar van Axel A, voor het eerst ter vergadering aanwezig; uit zijn blijdschap dat ds. Hamming voor het beroep naar Wezep heeft kunnen bedanken en wenscht voor betrokken gemeente en classe dat hij ook vrijmoedigheid vinde om voor het beroep naar Nieuwe Pekela te bedanken. II. Ds. Hamming en ouderling H. van Wijck zien de credentialen na en rapporteeren dat alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd. III. Het moderamen is aldus samengesteld ds. M. Uijtenhoudt, voorzitterds. A. Merkelijn, scriba; ds. R. Hamming, assessor. IV. Ingekomen stukken: a. Missive van de classis B., dat ds. B. is losgemaakt van de kerk van W. Voor ken nisgeving aangenomen. b. Verzoek van ds. PL v. A. uit A. om den gewonen steun. Wordt toegestaan. c. Een verzoek dat in comité wordt behandeld. d. Een schrijven namens de Kas tot onder steuning van krankz. enz., waaraan voldaan wordt. V. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. VI. Inzake het houden van vergadering in Mei te Oostburg of Sehoondijke wordt besloten dit wederom toe te staan, tenzij er op die ver gadering een examen zou moeten afgenomen worden. VII. Bij de rondvraag naar art. 41 D. K. O. wordt als consulent voor Neuzen aangewezen ds. Hamming, sec. ds. Lammertsma. De vacature-beurten voor Hoek worden als volgt geregeldin Nov. Axel A, in December Axel B, in Januari Neuzen of Oostburg. De door een kerk aangevraagde steun voor een wees wordt niet verleend. VIII. Grensregeling, aan de kerkeraden van Neuzen en Zaamslag in overweging gegeven, is door hen niet wenschelijk geacht. In verband hiermee wordt gelezen* een schrijven van A. de K. te O. Na bespreking wordt besloten aan br. de K. te antwoorden, dat de classis oordeelt dat het beter is de grens niet te verleggen en dat zü zijn verzoek om zich met attestatie te mogen voegen bij de kerk van T. niet kan inwilligen nöeh hem kan toestaan aldaar als gast in te wonen. IX. In behandeling komt een door een commissie ontworpen concept van vragen bij het doen van openbare geloofsbelijdenis. De vol gende vragen worden voorloopig goedgekeurd le. Of gij bekent de leer die in het O. en N. Testament en in de artikelen des ehristelijken geloofs begrepen is en in de Christelijke Kerk alhier geleerd wordt, de waarachtige en volko- mene leer der zaligheid te wezen 2e. Of gij u voorneemt door Gods genade bij deze leer te volharden, de wereld te verzaken, en deze geloofsbelijdenis met een ehristelijken wandel te versieren 3e. Of gij belooft de bediening des Woords en der Sacramenten naarstig te zullen zoeken 4e. Of gij verklaart, indien gij in leer en leven u kwaamt te misgaan (hetgeen God ver hoede) u aan de kerkelijke vermaning en tucht te zullen onderwerpen X. Ds. Hamming doet verslag van de Prov. Synode van 8 Juni 1.1. en eindigt daarna de morgenzitting met dankzegging. XI. De middagvergadering wordt door ds. Lammertsma na het zingen van den Morgen zang 3, met gebed geopend. XII. Als afgevaardigden naar de a. s. bui tengewone Part. Syn. ter behartiging van de belangen der eigen Zending worden benoemd de dienaren des Woords A. Merkeljjn en R. Hamming primi, M. Uijtenhoudt en K. Veen secundien de ouderlingen I. Catsman (Oost burg) en H. van Wijck (Terneuzen) primi, en D. Scheele Azn. (Terneuzen) en P. Dregmans (Axel) secundi. XIII. De attesten betreffende de roeping en aanneming der roeping van ds. Chr. B. naar Axel B worden door een commissie nagezien en door de classe geapprobeerd. XIV. De classis deputeerde voor: Kerkvisitaties D.D. K. Veen en R. Hamming primiD.D. J. H. Lammertsma en M. Uijten houdt sec. ExaminaD.D. R. Hamming en K. Veen. Quaestords. R. Hamming. Collecten ds. K. Veen. Theol. School: ds. K. Veen. Art. 13 D. K. O.D.D. R. Hamming en M. Uijtenhoudt. Zending ds. A. Merkelijn. Approbatie van beroepen enz.de Kerken van Zaamslag A en B. Prov. Kas Em. Pred., Wed. en Weezends. R. Hamming. XV. Roepende Kerk voor de volgende ver gadering is Axel A, en deze zal gehouden wor den den lsten Donderdag in Febr. XVI. Bij de rondvraag wordt aan een kerk de gevraagde inlichting gegeven. XVII. Nadat de korte notulen gelezen zijn, wordt de vergadering door ouderling de Putter van Zaamslag met dankzegging gesloten. Op last der Classis, J. H. Lammertsma. Axel, 8 October 1909. KORT VERSLAG. Rede voor de Geref. Jongelingsvereeniging „Eben Haëzer" te Yerseke, gehouden door ds. R. v. d. Kamp van Sliedrecht op 30 September 1. 1. Begunstigd door schoon weder, zoodat daar door uitgelokt, ook van omliggende gemeenten, enkele belangstellenden opgekomen waren, hield de Weleerw. Heer ds. R. van der Kamp van Sliedrecht, 1.1. Donderdag 30 September de ver wachte rede„Het belang eener Geref. Jonge lingsvereeniging." Naar aanleiding van Efeze 110 hield Z.Eerw. eene boeiende, opwekkende met zeer veel aan dacht gevolgde rede. Vóór Adam's val, was de gansehe Schepping eene organische samenhang. Door de zonde is deze echter verbroken. De verhouding tusschen de menschen onderling en die tusschen den mensch en de schepping zelve worden verbro ken. Banden van Maatschappelijken, Staatkun digen en Wetenschappelijken aard, eveneens. Doch, door Christus' komst in de volheid der tjjden is een weg gebaand tot hereeniging van het door de zonde verbrokene. Niet als refor mator, niet als philosoof, niet als voortreffelijk redenaar, niet als een wonderdoend mensch is Christus in de wereld gekomen neen, als Zone Gods is H\j gekomen, om zondaren zalig te maken en om alles wat door de zonde ver broken en geseheiden was, wederom bijeen te vergaderen en in organisch verband te zetten Een jongeling verschilt door zijn leeftijd van kind en man. Echter, niet alleen doorzijn leeftijd. Het is den kinderen eigen, omtrent alle dingen, die hen boeien, te vragen: „Wat is dat?" De jongelingsleeftijd treedt in, wanneer het „Wat is dat plaats maakt voor het„Waarom is dat zoo De mannelijke leeftijd openbaart zich, indien het wél is, door op het: „Waarom is dat zoo?" ten antwoord te geven „Daarom is dat zoo." Den jongeling moet gelegenheid worden ver schaft, door onderzoek, op het „Waarom een „daarom" ten antwoord te kunnen geven. Het is zonde voor God, wanneer Ouders hen daar van terughouden en hen aan hun lot overlaten. Karaktervorming en levensbeschouwing moe ten worden gewerkt. Een der gelegenheden daartoe is de Jongel. vereeniging. Eene Geref. Jongelingsvereeniging moet dit karakter dragen. Aaneensluiting van jongelingen, onder toezicht van den kerkeraad, en onder steun der gemeente, om Gods woord te onderzoeken, om ook daar door het „Waarom?" met een gegrond „Daar om" te kunnen beantwoorden. Om zich voor te bereiden, voor de levenstaak, die hen wacht in Kerk, Staat en Maatschappij. Ons leven behoort Gereformeerd te zijn. Het gaat op in vijf fundamenteele en prin- cipiëele verhoudingen. We staan in een bepaalde verhouding tot God, tot de ziel, tot het lichaam, tot onze medemenschen en tot de ons omrin gende natuur. Een gereformeerde is van Godswege verplicht te vragen Hoe sta ik tegenover deze vijf ver houdingen. Betreffende elke dezer vijf verhou dingen, is hij verplicht drie vragen te stellen le. „Hoe heeft God dit alles geschapen 2e. „Hoe is die verhouding tot God door de zonde verdorven 3e. „Hoe zal het in Christus door genade hersteld worden Het is de plicht der ouders de jongelingen op te voeden en te onderwijzen in de vreeze Godsnaast de catechisatie hen ook gelegen heid te verschaffen in de Jongelingsvereeniging Gods Woord te onderzoeken en zich te ont wikkelen op het terrein van kerkelijk, staat kundig en maatschappelijk leven. De drie zoo even genoemde vragen moeten het program zijn van een Gereformeerde Jon gelingsvereeniging. De bewering, (die in Zeeland nog al eens gehoord wordt): „Nu ja, eene Jongelingsver eeniging is wel goed, wel nuttig misschien, maar ze kan toch ook wel gemist worden 1" is geheel en al verkeerd. Het planten en natmaken baat niet, zoo God den wasdom niet geeftdoch wij hebben te zor gen, dat er geplant en natgemaakt wordt. Eene Geref. Jongelingsvereeniging is nood zakelijk voor den bloei eener gemeente. Dezen arbeid, biddend ondernomen, zal, onder 's Hee- ren zegen, ook medewerken tot het bijeenver gaderen in Christus, van alles, wat in den hemel en wat op de aarde is. Nadat spreker z\jne rede ten einde had, bracht de Eere-voorzitter onzer vereeniging, de heer I. Willemsen, Z.Eerw. een woord van dank, namens de vereeniging. Namens de Geref. Jongelingsvereeni ging „Eben Haëzer." A. Steketee A.Wzn., Secretaris. Op Vrijdag 22 October a.s. des avonds te 8 uren hoopt D. V. de Jongel. Vereeniging op Geref. grondslag „Herman Faukeel" te Mid delburg haar 43ste jaarvergadering te houden, 't Agenda luidt als volgt: Opening Eere-Voorzitter. Toespraak Voorzitter. Verslag Secretaris. Verslag Penningmeester. Verslag Bibliothecaris. Pauze. Feestrede Ds. Wielenga. Pauze. Voordrachten. HET BESTUUR. Toegang uitsluitend voor genoodigden. Heden overleed zacht en kalm mijne geliefde Echtgenoote en de trouwe moeder der aangehuwde kinderen en klein kinderen, in den ouderdom van 69 jaar en ruim 10 maanden. Haar lijden was langdurend en smar telijk, doch geduldig gedragen. In het vast geloofsvertrouwen op haar Heer en Heiland is ze heengegaan in vrede. ABRAHAM GOEDBLOED Wz. en Familie. Biezelinge, 14 October 1909. Hiermede betuigen wij onzen harteljjken dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvan gen gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Doehter W. VERHAGEN. M. G. VERHAGEN—Koppbjan. Middelburg, 13 October 1909. Afd. MIDDELBURG. LEDEN-VERGADERING D. V. Woensdag 20 October a. s., des avonds om acht uur in het Militairen Tehuis. Namens het Bestuur, J. C. Wondergem, Secr. Hjj, die Zondag 26 September 1.1. bij vergis sing een oude Parapluie heeft laten staan en een nieuwe heeft meegenomen van de galerij Gasthuiskerk, gelieve die terug te bezorgen en de oude te halen bij P. C. PIETERSE, Noord weg 214, Middelburg. 1. Drie en zestig jaar in dienst der vrijheid of de levensgeschiedenis van Generaal Joubert aan Hollandsche jongens verhaald. 2. De voor trekkers of Iz. van de Mermi, een verhaal voor jongelieden met 12 platen. 3. Terwille van een kroon, een keurig verhaal uit de 80-jarige oor log, vertaald door J. Gras. 4. De zeeslag bij Kijkduin door Wormser. 5. Uit de portefeuille door van Oosterzee. Deze 5 keurige werken voor slechts één gulden franco thuis. Wie No. 1 gebonden wil zende fl.25. 1. Kestél. Met de boerencommando's of mijn ervaringen als veldprediker, met portret en platen. 2. Wormser. Van Amsterdam naar Pre toria, met 80 platen en portretten. Deze twee standaardwerken met 100 platen voor één gul den tien cent franco thuis. Wie fl.50 zendt ontvangt No. 1 gebonden. 1. Heions bedevaart naar Jeruzalem, door Straus, twee deelen. 2. Ds. W. H. Gispen. Brie ven aan een vriend te Jeruzalem met portret. Deze drie deelen voor slechts f 1.20 franco thuis. Zend postwissel aan Wie bouwen wil (kerk, school, heerenhuis, winkelhuis, woonhuis, etc.) dient zijne eigene belangen het best door ontwerp, leiding en controleering van den bouw op te dragen aan een onpartijdig deskundige. Wend u tot den Architect die u een voorloopig ontwerp gratis voorlegt en tegen vergoeding van een klein, vaststaand percentage der bouwsom de geheele leiding enz. op zich neemt of, desgewenscht, ook alleen het maken van teekening en bestek.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3