Kerk- en Schoolnieuws. Officiëele JSerichten. Onze Letterkunde. Overzicht der Nederlandsche Letterkunde met bloemlezing door dr. J. van dee Valk, Rotterdam. J. M. Bredée. Johannes Calviju, door dr. H. Ba- vinok. Uitgave van J. H. Kok, Kampen. Of ook we tasten naar licht in de donkere wegen, die God houdt met zijn Kerk, hetzij dat Hü haar in verdrukking brengt of droeve dingen in haar midden toelaat. Heere, waarom hebt gij dit volk kwaad ge daan klaagt Mozes na zijn eerste optreden voor Farao (Ex. 5 vs. 22). Och, mijn Heere zucht Gideon zoo de Heere met ons is, waarom is ons dan dit alles wedervaren? (Richt. 6 vs. 31). Hoor den lijdenden Job kermen op den asch- hoopWaarom geeft hij den ellendige het licht en het leven den bitterlijk bedroefden van gemoed? (Job 3 vs. 20). En den benauwden David in Psalm 22: Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mü verlaten? En wie kent niet het groote waarom" van den profeet Jesaja: Heere, waarom doet Gjj ons van uwe wegen dwalen? (Jes. 63 vs. 17). Alsmede het veelvoudig .waarom" van den zwaarbeproefden Jeremia, die in bittere ziele- smart zijn volk zag ondergaan in geestelijke, tijdelijke ellende. Wij zijn te gewilliger onze schouders onder het kruis te zetten, als wij maar zien, waartoe het dienen moet en wat de reden is. Doch juist dat onbegrijpelijke, raadselachtige van 's Heeren doen maakt het lijden dubbel zwaar. Niet zelden schijnt zelfs het bestier des Heeren in strijd te zijn met zijn trouw en ontferming, met de waarheid zjjner beloften en de eere zijns naams. En geen wonder, dat alsdan de klacht kan rijzenHeeft de toezegging een einde Heeft God vergeten genadig te zijn Dat zijn wel de allermoeilijkste vraagteekens. O, het kan zoo donker en somber zijn in het dal der beproeving 1 Het gaat ons in dezen als de kinderen van den timmerman. Vader is bezig met de ver schillende onderdeelen van het huis, dat naar het gemaakt bestek verrijzen zal. En hij weet, waartoe een en ander dienen moet. Het bestek staat hem voor oogen, als hij zaagt en schaaft in het hout, waaruit het gebouw wordt opge trokken. Terwijl hij deur en raam en paneel maakt, ziet hij in gedachten reeds elk deeltje in het geheel gevoegd. Hij kent het onderling verband van alle stukken. Maar dit verstaat zjjn kind niet. Het jeugdig, ongeoefend oog ziet anders niet dan die losse onderdeelen. En vandaar zijn vragenVader, waarom doet gij zoo Waar toe maakt gij dit En soms zal de vader op deze vraag een antwoord geven, maar dikwerf gaat het zoo boven de bevatting van het kind, dat het eenig bescheid zal zijnGe zult het na dezen verstaan. Straks als het huis in el kander gezet wordt en elk deeltje op zijn plaats komt te staan dan zien ook de kinde ren het verband van een en ander en vinden ze een bevredigend antwoord op al hunne waaroms. Des Heeren werkingen in de wereldgeschie denis, in de leidingen met zijn volk, in de ervaringen van ons persoonlijk leven, staan in onderling verband naar het gemaakt bestek, bereiden de verschillende deelen van het heer lijk Godsgebouw, dat eens zal ontsluierd wor den. En nu zien we hier vaak alleen die stuk ken op zich zichzelf, zoodat we vragenVader, waarom doet gij alzoo? Maar straks krijgen we het afdoend antwoord, als het geheel van 's Heeren werken schitteren zal in het eeuwig licht. Dan zullen we zien, waartoe alle die leidingen moesten dienen. En onze danktoon zal opgaan voor de wonderen van Gods hand, die door de wegen van beproeving heen zijn eere deed uitkomen. Maar daarom komt het in het lijden dezes tegenwoordigen tijds op geloof aan. Zalig, .die niet zien en nochtans gelooven. Geloof, dat voor- en tegenspoed ons niet bij geval, maar van Gods vaderlijke hand ons toekomen. Ge loof, dat de Heere alle dingen met wijsheid regeert en ten goede doet uitloopen. Als dat geloof slaapt of onderligt bij de aanvallen des vijands, dan hebben wij het niet gemakkelijk. Maar is dat geloof werkzaam, dan hebben wij altoos goeden moed. De raadselen in het Godsbestuur brengen den kinderlijken chris ten niet tot murmureering, maar tot aanbid ding. .En aangaande hetgene Hij doet boven het begrip des menschelijken verstands, het zelve willen wij niet curieuselijk onderzoeken, meer dan ons begrip verdragen kanmaar wij aanbidden met alle ootmoedigheid en eer bieding de rechtvaardige oordeelen Gods, die ons verborgen zijn, ons tevreden houdende, dat wij leerjongeren ven Christus zijn, om alleen te leeren hetgeen Hij ons aanwijst in zijn Woord, zonder deze palen te overtreden". (Nederl. Geloofsbel. Art. XIII.) Er is dan ook een .waarom" des geloofsi gelijk wij het vinden uitgedrukt in Psalm 49 vs. 6: .Waarom zou ik vreezen in kwade dagen, als de ongerechtigen, die op de hielen zijn, mij omringen? En een .waarom" ter beschaming van ons ongeloof, waarvan we bij Jesaja een treffend voorbeeld vinden. .Waar om zegt gjj dan, o Jacob, en spreekt, o Is raël mijn weg is voor den Heere verborgen en mijn recht gaat van mijnen God voorbij (Jes. 40 vs. 27). Zoo kunnen we spreken, wanneer we in eene kinderlijke gestalte verkeeren. Alleen wie klein is, zal zijn verstand gevangen leg gen en het bestier van lot en leven aan 's Vaders wijsheid toevertrouwen. Het .waarom" van ons ongeloof is dan ook een droef bewijs van gebrek aan ootmoedigheid. En dat temeer, waar wij in het licht der nieuwe bedeelirig mogen wandelen. Het moet eiken Bijbellezer treffen, dat wij in het Oude Testament zeer vele vraagteekens vinden en in het Nieuwe Testament integendeel zeer weinige. Dat is geen vreemd verschijnsel. Im mers de geloovigen vóór de komst van Chris tus wandelden nog in de schaduwen. De raad selen waren toen dus nog veel onbegrijpelijker dan thans. Sinds heeft op Golgotha het kruis gestaan en daar hebben de gerechtigheid en de vrede elkander ontmoet. Het licht van Gods wijsheid is dus zooveel rijker en voor aller oog tot heerlijker ontplooiing gekomen. In dat groote kruis van Christus vindt een ieder christen, die zijn klein kruis den Heiland na draagt, uitnemende vertroosting. Vergete daar om geen zuchtende ziel temidden van 's levens raadselen den blik te richteu naar Golgotha. Dan zal gewisselijk het .waarom" des onge- loofs verstommen. (De Wachter.) G. Doekes. TWEETAL te Axel B ds. Chr. Bruins te Hendrik Ido Ambacht ds. A. Schippers te Maasdijk. BEROEPEN te Beetgumds. J. H. Binnema te Arum te Terneuzen ds. B. v. Werff te Harlingen te Vijfhuizen (Haarlemmermeer)ds. J. W. v. d. Bosch te Noord-Seharwoude te Drogehamds. J. IJ. Tiemersma te Marken. AANGENOMEN naar Silvolde-GendringenCand. J. Krügerte 's Hage naar Tienhoven Cand. Brussaard te Dordrecht. BEDANKT voor Emmer-Compascuum ds. K. v. d. Veen te Knype voor De Biltds. J. Schoonhoven te Scherpenzeel voor Oosterend en HijlaardCand. J. C. Brus saard te Dordrecht. VACATUURBEURTEN GAPINGE. 10 Oct. ds. Scheel e. 24 ds. Koopmans. 7 Nov. ds. Pol. 21 ds. de Jager. 5 Dec. ds. Netelenbos. 19 ds. Kuyper. Ds. H. Meulink. Ter Neuzen, 1 Aug. Heden werd alhier be roepen de WelEerw. Heer ds. B. v. d. Werff te Harlingen. Namens den Kerkeraad, J. J. de Jager, Scriba. Tholen3 Augustus 1909. Het was voor de Meisjesvereeniging der Geref. Kerk van Tholen „Wees een zegen" een plechtige en roerende avond, waar zij hare geliefde Presidente Mevrouw Lammertsma voor de laatste keer in haar midden had. Veel verliezen wij in haar, daar zjj zich altjjd bereid en vol liefde daarvoor verklaarde, waar zij niet alleen voor lichamelijke belangen zich ten doel stelde, maar ook wees zij ons op onze geestelijke belangen. Stelle de Heere, waar zij elders geroepen wordt, haar ook daar tot rijken zegen. Ook bracht zij een woord van dank toe aan onze leden en wees er op hoe zij altijd met grooten ijver zijn werk zaam geweest, en dikwijls voor vele moeilijk heden stonden. Zij toonde aan, dat het schei den hier moeilijk valt, maar sprak de wensch uit dat wij eenmaal elkander hopen weer te zien waar van scheiden nooit geen sprake zal zijn. Ook sprak de Vice-Presidente een woord aan hare geliefde Presidente toe, en wenschte haar uit naam van hare Vereeniging Gods onmisbaren zegen toe. De Heere mocht in dit alles weer zoo boven bidden en danken wel met ons doen, want de ledige plaats werd vervuld door een andere Presidente. Geve de Heere ook haar uit Zijne volheid hare bekwaamheid. Door de vereeniging werd onze geliefde Presidente toegezongen Ps. 121 vers 4. Blijve J® Heere, die ons in alles beweldadigd heeft, met Zijne groote liefde ons verder nabij. Namens het bestuur der Geref Meisjesvereen. „Wees een Zegen" N. A. Dbueloo, Secretaresse. VERSLAG van de Vergadering der Classis Tholen op 28 Juli 1909. I. De Dienaar der roepende kerk van Bergen op Zoom, ds. A. H. van der Kooi, opent de vergadering. H\j laat zingen Ps. 103 8, leest Ps. 84 en gaat voor in gebed. II. Uit de lastbrieven blijkt dat alle kerken der classe wettig vertegenwoordigd zijn. Een kerk zond in plaats van een ouderling een diaken, aan wien zitting en recht van keur stem wordt verleend. Eén kerk heeft een in structie. III. Het moderamen wordt aldus samenge steld ds J. Sybrandy, praeses, ds. A. H. van der Kooi, scriba, ds. J. H. Lammertsma, assessor. IV. De praeses verwelkomt de vertegen woor- digers van de kerk van Goes, ds. R. J. van der Veen en ouderling C. Oranje, ter vergadering uitgenoodigd ingevolge besluit der Part. Sy node van 8 Juni 1909. V. De notulen der vorige vergadering wor den door ds. van der Kooi gelezen en door de vergadering na kleine correctie goedgekeurd. VI. De Deputaat voor art. 13 doet rekening en verantwoording over 't gehouden beheer in 't gepasseerde halfjaar. Hij ontving f 497,52 en gaf uit f 413,375, zoodat het batig saldo bedraagt f84,145. De broeders J. Geluk en G. Vette werden aangewezen om de boeken na te zien, die alles in de beste orde bevinden. VII. Ingekomen stukken a. Verzoek van Depp. voor den arbeid in Rijn-Pruisen om steun. De afgevaardigden der kerken wordt aanbevolen voor dat doel een collecte te houden of een jaarlijksche contri butie af te staan. b. Missive van de classis Bolsward in zake de losmaking van ds. B. van de kerk van W. Met betuiging van leedwezen voor kennisge ving aangenomen. c. Missive van de classis Harderwijk, aan gaande ds. v. d. Z. te P. Wordt met bljjdsehap voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van ds. J. M. te G. betreffende de uitvoering van art. 13. Dit schrijven zal in de namiddagvergadering worden behandeld. e. Schrijven van Depp. Syn. voor het onder zoek naar den finantieelen toestand van de ker ken dezer classe. Komt ter sprake bij punt XIc van het agendum. f. Acte van ontslag van ds. J. H. Lammertsma van de Kerkeraad van Tholen met verzoek om acte van ontslag van de classis. Zal worden be handeld onder punt VIII van het agendum. VIII. Rapporten. A. Van Kerkvisitatores. Hun rapporten lok ken leerzame bespreking uit. Er is in het clas- sicaal-kerkelijk leven van het laatste jaar veel, wat tot dank stemt aan den Heere, maar ook blijft nog zooveel over, dat ge-reformeerd dient te worden. Poortvliet ontvangt op haar verzoek ds. de Bruijn tot consulent en ds. Dekkers wordt aan gewezen als consulent voor Tholen. B. Van Deputaten voor Rilland. De ont vangsten zijn aldus a. in eigen kring werd in 't verloopen kwar taal voor pastoriebouw bijeengebracht f 104,46° b. uir de kerken buiten de classe kwam in dat tijdsbestek in f 172,06. In plaats van ds. Lammertsma, die de classe zal verlaten, wordt, nadat hem hartelijk dank is betuigd voor de diensten, deze kleine kerk bewezen, als deputaat benoemd ds. van der Kooi. C. Van Deputaten voor herziening van het „Huish. Regl.". Zij zijn met hun concept ge reed en zullen dit laten circuleeren bij de ver schillende kerken. IX. Pauze. Vereffening van geldelijke zaken. X. Aan ds. van der Veen, die eerst nog met het oog op eenige mogelijk nog te be handelen zaken advies had gegeven, wordt ver gund de vergadering te verlaten. De praeses dankt hem namens de classe voor zijn tegen woordigheid en zijn zeer gewaardeerde adviezen. XI. Ds. van der Kooi rapporteert namens Depp, class, ter Part. Synode van 8 Juni 1909. Met 't oog op den toestand in deze classe werd door de Synode besloten krachtigen steun te bieden, hierin bestaande a. dat vier kerken op hare beurt de class, vergaderingen zullen bijwonen en desgevraagd de classe met advies zullen dienen b. dat ingeval de classe hulp in den pre dikdienst van Poortvliet noodig acht, de Prov. Syn. de aanvraag ten zeerste ondersteunt en adviseert, deze aanzoeken bij de Kerken van Zeeland in te willigen c. dat een commissie van drie broeders(Bouma, Laman en v. d. Veen) de finantieële draagkracht der classe zal onderzoeken en naar bevind van zaken zal handelen in betrekking tot den finan tieelen steun door de classe aangevraagd d. dat aan de kerken, die nog niet voor Rilland's pastorie-bouw collecteerden, verzocht zal worden, alsnog eene collecte te houden. Aangaande Xla besluit de classe bij de uit- noodiging deze kerken een breed agendum toe te zenden. Aangaande Xlb vraagt de classe voor Poort vliet bjj de andere kerken in Zeeland hulp in den predikdienst, opdat deze kerk geregeld om de 14 dagen bediend kan worden. De regeling wordt opgedragen aan den consulent ds. de Bruijn. Aangaande XIc is bericht ingekomen dat de aangevraagde steun voor art. 13 zal worden verleend met vermindering van f 100. In verband hiermee wordt het schrijven be handeld van ds. J. M. te G., en zal van het beslotene hem bericht als antwoord worden toe gezonden door den Dep. voor art. 13. Voor de buitengewone Part. Synode, die in 't najaar gehouden staat te worden ter behar tiging van de „eigen Zending", besluit de classe dezelfde personen af te vaardigen en daarvan mededeeling te doen aan de betrokken ouder lingen, die niet ter vergadering tegenwoor dig zijn. XII. Aan Oud-Vosmeer's verzoek om verla ging van haar quotum voor art. 13 wordt eenigs- zins tegemoet gekomen. Het aandeel van elke kerk in de classicale bijdrage voor hulpbetoon bij emeriteering wordt aldus vastgesteld Anna Jacobapolder 17 pCt., Bergen op Zoom 17 pCt., Krabbendijke 17 pCt., Oud-Vosmeer 15 pCt., Tholen 13 pCt., Poortvliet 11 pCt., Rilland 10 pCt. XIII. Bij de rondvraag naar art. 4, deelt Tho len mede dat haren Leeraar 8 Aug. 's avonds te 7 ure, afscheid denkt te nemen en noodigt de Kerken der classe uit hierbij zich door een deputaat te doen vertegenwoordigen. Aangewezen wordt ds. de Bruijn. Tholen begeert spoedig weer een dienaar, en de classe verleent de vrijheid zoo spoedig mo gelijk tot beroepen over te gaan. XIV. Benoemingen. De classis deputeerde voor Correspondent: ds. A. H. van der Kooi. Quaestor: ds. A. Dekkers. Archief-bewarende kerk: Tholen. Hulpbehoevende kerkends. A. H. van der Kooi en ouderl. Rübsaam te Bergen-op-Zoom. KerkvisitatieD.D. J. A. de Bruijn en A. Dekkers, primi. D.D. A. H. v. d. Kooi en J. Sybrandy, sec. Deputaat art. 13ds. J. Sybrandy. Zendingds. J. Sybrandy. Regeling van de examinaD.D. A. Dekkers en A. H. v. d. Kooi. Approbatie van attestende kerken Bergen- op-Zoom en Oud-Vossemeer. Correspondent voor de Theol. Schoolds. J. Sybrandy. Het innen van verschillende collecten D.D. J. A. de Bruijn en A. Dekkers. Voor hulpbeh. krankz., idioten, enz. diaken J. Wisse te Anna Jacobapolder. Het persverslag van de class, vergaderingen ds. J. Sybrandy. XV. De kerk van Rilland vraagt vier va cature-beurten aan, die aldus zijn geregeld 8 Augustus ds. Sybrandy, 5 September, ds. van der Kooi, 26 September ds. Dekkers, 10 October ds. de Bruijn. XVI. Als roepende kerk voor de volgende vergadering wordt Krabbendijke aangewezen. XVII. Aan ds. Lammertsma wordt namens de classe acte van ontslag uitgereikt bij zijn ver trek naar de kerk van Axel A. De praeses dankt hem voor den arbeid in de classe ver richt en spreekt hem een hartelijk woord van vaarwel toe, dat door ds. Lammertsma wordt beantwoord. XVIII. De Praeses sluit de vergadering met dank aan den Heere. Op last der classis, J. H. Lammertsma. Tholen, 28 Juli 1909. BOEKBEOORDEELING. In eens geplaatst voor aflevering XIII van dit werk, kan natuurlijk ook alleen geoordeeld over wat in dit stuk gegeven wordt. De hier beschreven periode loopt over de 19e eeuw tot 1830. Het lijkt een goed inzicht te kunnen ge ven in de ontwikkeling der Nederlandsche letteren en voor wie belang stelt in wat onze schrijvers en dichters geven, kan het van veel nut zijn, zich dit boek aan te schaffen en te lezen. Bouma. Deze lezing is duidelijk, degelijk en schoon.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3