Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Onder Redactie van: Ds. L. BOÜMA en Ds. H. V. LAMAN. 7e Jaargang. Vrijdag 16 Juli 1909. No 4. UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. iBOHHEHEHTSPRIJS Drnkker-Dilgever A. D. LITTOOIJ Az. PRIJS DER ID YERTENTIEH Zeenvscn rkblad. per half jaar franco per post 70 cent. Enkele nummers3 cent. MIDDELBURG. van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel 10 cent meer. JOZEFS EERE. Jozef nu was regent over dat land en hij verkocht aan al het volk des lands, en Jozefs broederen kwamen en bogen zich voor hem met de aangezichten ter aarde. gen. 42 6. Jozef nu was regent over dat land. In die weinige woorden staat veel te lezen. Gij kent den man, wiens naam hier genoemd wordt en eveneens het land, waarover hij de heerschappij in naam des Konings oefende. Egypte toch is een van die landen in een ander werelddeel, waarvan wij reeds als kinderen ons een voor stelling maakten en waaraan we nog denkeD, als wij oud geworden zijn. Het is dan ook een merkwaardig land. Zeldzaam vruchtbaar was het, waardoor het de korenschuur van de om liggende landen genoemd kon worden. Midde- lijk dankte het deze vruchtbaarheid aan de rivier de Nyl, welke het niet alleen over stroomde, maar ook een slib achterliet, dat den bodem telkens van nieuwe krachten voorzag. Reeds in de grijze oudheid woonde er een volk, dat op een hoogen trap van beschaving en ontwikkeling stond en een leerschool ge opend heeft voor het volk des verbonds. Abra ham vertrok uit Kan aan reeds naar dit geheim zinnige land der Pharao's en nu zien wy een zijner nakomelingen aldaar tot hooge eere ge komen. Jozef, de zoon van den aartsvader Jacob, aan dezen uit de geliefde Rachel geboren, naar het scheen bestemd om zijns vaders kudden te hoeden, was regent in Egypte. Zeer gehaat bij zijn broeders, hadden dezen hem tot slaaf verkocht aan Ismaëlitische kooplieden. Beroofd van zijn vrijheid en zonder eenig uitzicht, had hij met anderen gestaan op de slavenmarkt. Potiphar, een aanzienlijk man had hem gekocht, en het leek, dat hij nog een dragelijk ja gunstig lot zou hebben, want hij won het volle ver trouwen van zijn heer, die hem weldra de eervolste plaats onder al zijn bedienden gaf. Hoewel de verleiding zich in een zeer be koorlijken vorm aan hem opdrong, bleef hij moedig stand houden en de vreeze voor God deed hem als overwinnaar uit het strijdperk keeren. Het loon, dat hij voor zijn trouw ont ving, was echter de sombere gevangenis, waarin hij enkele jaren voor hem o zoo lang moest verblijven. Doch zie uit de donkerheid van den kerker kwam hij op eens in 't licht van macht en heerlijkheid, een overgang, waar van wij haast geen voorstelling vormen kunnen. Welk een tooneel opent zich voor ons oog. Al het volk des lands nadert hem, omringt hem, strekt de handen naar hem uit, en koopt van hem het koorn, dat de stof van het men- schelijk leven is. Alle andere voorraad was verteerd, niemand had meer brood, armen en rijken moesten zich tot hem begeven, wanneer zij in 't leven wilden blijven. Gelukkig, dat hij allen kon en wilde helpen. Door Gods wijze voorzorg waren zijn vele sehuren en ma mazijnen vol en hij dacht er niet aan om mis bruik van de hem geboden gelegenheid te maken. Er waren bij hem milde handen en vriendelijke oogen en het was hem een lust om allen van het noodige te voorzien. Is het reeds een treffend gezicht, dat een gansch ook zich schaart om dezen Jozef, doet het volk weldadig aan, dat hij steeds bereid is om wat hij vergaderd heeft, tegen billijken prijs te verkoopen, en dat hij geen oogenblik zijn macht aanwendt om ter bevoordeeling van zich zelf het volk te verdrukken, nog treffen der wordt het, als de zonen van Jacob geko men zijn en zich voor hem nederbuigen. Daar liggen deze mannen voor hem ter aarde en betuigen hem op Oostersche wijze hun hulde. Hier vermenigvuldigen zich Uwe gedachten, want gij herinnert u het oogenblik, waarin deze harde mannen hem aangrepen, voortsleurden en hem in den kuil wierpen, terwijl zij hun oor sloten voor zijn smeeking en hun hart voor zijn benauwdheid. Zij hebben hem naar zij denken voor altijd verwijderd en hem aan de schande en aan het gebrek over gegeven en nu zonder het te weten liggen zy voor hem in gebogen houding. Wat grijns lach speelde er om hun mond en wat diepe haat en verachting sprak uit hun oog, als hy, toen hy nog een knaap was, hen verhaalde zijn droom van de schoven, die zich nederbogen voor zijn schoof, en thans die droom geheel verwezenlijkt 1 Gij ziet nog meer, want dit schouwspel opent uw oog voor de macht en de wijsheid van dien God, die in den droom tot zyn menschenkinderen kan spreken, en die het leven uit den dood en het licht uit de duisternis doet voorkomen. Wat is er toen in Jozefs hart omgegaan? Wie zou het kunnen zeggen - Gewis, is er lof en dank geweest in zijn hart voor den God van zyn leven, bij Wien ook al zijn paden waren, voor de wondere leiding, welke hem door diepe en donkere wegen geleid had tot dit hoogtepunt van zyn leven, en die na hem gelouterd te hebben van zyn jeugdige ijdelheid, hem deze hóoge eere had bereid. Neen, nu verhoovaardigde hy zich niet op de eere, hem gebracht, wijl hy er te diep van doordrongen was, dat niet hijzelf zich deze groote voorrech ten verworven had, maar dat het alles moest toegekend worden aan Hem die aller leven in zyn hand heeft en aller hart neigt als water beken. Bovendien dit moogt ge ook veilig aan nemen is er vrede in zijn ziel geweest, dat hy zijn broeders eindelijk weerzag. Er zal wel eens bitterheid tegen die mannen in hem ge weest zyn bij de gedachte aan al het leed, dat zy hem berokkend hadden, maar daartegen had hy gestreden en niet zonder vrucht en nu was er niets meer van overgebleven. Als hy aan zyn gevoel had toegegeven, had hy hen wel kunnen omhelzen en van blijdschap tranen storten. Doch zyn wijsheid ried hem aan, om nog niets aan hen te laten blijken en hy bezat wilskracht genoeg om elk teeken van ontroering achter te houden. Wy bewonderen deze kalmte en zelfbeheersching, welke ons doen zien, hoe krachtig zyn ziel was. Hy blijft zich in dit uur meester, hij verraadt niet, welk een blijd schap hun komst hem versehaft, hy houdt zich alsof zy geheel vreemd voor hem zyn. Zie op dezen Jozef, als uw naasten u moeite berokkenen en u het leven verbitteren. Dit gebeurt helaas menigmaal. Zelfs kunnen broe ders elkander hard vallen. Nu dit is pijnlijk, het valt zoo smartelijk. Al wat in ons is, kan er tegen opkomen. Wy zyn genegen om kwaad met kwaad te vergelden. Wat zy ons doen, willen wy hun doen. Doch als gij u herinnert, hoe het Jozef gegaan is, zullen zachtere gevoe lens de overhand verkrijgen en u leeren, dat uw lot niet ligt in de handen van menschen, ook niet van uwe naasten en familieleden. Zy kunnen niet doen wat zy willen. Hierover be hoeft gij u niet te verontrusten, dat menschen besloten hebben uwen ondergang te zoeken, want zelfs een Jozef, die eens geheel in de macht van zyn broeders scheen te zyn en die uit den weg geruimd zou worden, komt door hun snoodheid mede tot onvergankelijke eere. Weet, dat uw lot alleen, uitsluitend ligt in de hand uws Gods, die ten goede kan leiden, wat kwaad scheen te zijn. Het is derhalve een zorg, dat gy U op dezen God verlaat, U aan Hem toevertrouwt, uwen weg op Hem wentelt en gy zult ondervinden, dat Hy nog altoos dezelfde is en blijft. Boüma. Op verzoek van onderscheidene lezers van ons blad drukken wy af wat onze kerkelijke pers in betrekking tot het overlijden van Ds. A. Littooy te lezen gaf. Red. De droeve tijding, dat het God den Heere behaagd heeft onzen grijzen broeder Ds. Littooy, den nestor van Zeeland's predikanten, tot Zich te roepen, is met hartelijk leedwezen door al onze Kerken vernomen. Want in hem had God de Heere ons een man geschonken met rijke gaven, met een warm hart, en met zeldzame werkkracht. Wat hy voor Zeeland gedaan heeft, zoowel op kerkelijk als op politiek terrein, zal niet licht vergeten worden. Niet het minst aan zijn prediking is het te danken, dat de Gerefor meerde verbondsleer weer ingang vond onder onze Zeeuwsche broederen. Voor de vereeniging der Gereformeerde kerkengroepen heeft hy met hartelijke liefde geijverd, en al verloochende hy nooit, dat hij een zoon der Scheiding was, toch wist hy te waardeeren wat God de Heere ook in den weg der Doleantie aan ons volk schonk. Daarbij had hy een open oog voor de heerlijke beteekenis der Gereformeerde belijdenis voor alle terreinen des levens, en wist hy door zyn woord en voorbeeld een krachtige actie te vér- wekken voor de pers en de politiek, waarvan de rijke vrucht nu mag worden aanschouwd. Door den ernst van zyn Christelyken wandel dwong hy vriend en vijand eerbied af, en zyn leven was een heerlijk getuigenis voor het ge loof, dat hy beleed. Zoo was hy een mensehen- leeftyd lang het middelpunt van het kerkelijk leven in Zeeland, vraagbaak van allen, die in moeilijkheden waren, een trouw en oprecht dienaar van zyn Heiland, een onverschrokken kampioen voor de eer van Zyn naam. Zoo heeft hy gearbeid zoolang het dag was. Slechts noode nam hy, toen zyn lichaamskracht hem begaf, afscheid van de gemeente, die hy zoo liefhad. De ruste op aarde heeft slechts kort geduurd, en nu schonk God de Heere hem de eeuwige rust daarboven. Trooste God zyn be droefde weduwe en kinderen. {De Heraut.) (Prof. Dr. H. H. Kuypbr.) Met het sterven van ds. Littooy is een man van beteekenis heengegaan. Zyn naam is nauw verbonden met de geschiedenis der Gerefor meerde Kerken in de laatste dertig jaren. Als tolk van een invloedrijke groep wist hy leiding te geven in het kerkelijke leven. Naar zijn stem luisterde men gaarne. Hy was een man met een helder hoofd en een warm hart; geen geleerde, maar toch een man met zin voor wetenschap, die voor de ontwikkeling der wetenschap pleitte en hare waarde en beteekenis voor de praktijk doorzag. Hy was een praktisch man, geboren orga nisator en leidsman, die door zyn krachtig en bezielend woord invloed wist uit te oefenen. Het waarachtig welzijn, de gezonde ontwik keling van de Gereformeerde kerken, lag hem na aan het hart Een lange reeks van jaren heeft hy daaraan door woord en geschrift, op de kerkelijke vergaderingen en anderszins mo gen arbeiden. Als curator der Theol. School heeft hy 25 jaren mogen dienen. Deze school had de liefde van zyn hart. De liefde voor de Theologische School is volstrekt niet verkoeld, al scheen het hem sedert 1902 toe dat eenheid van opleiding om menigerlei reden wenschelyk was. Hij was en bleet een sterk voorstander van het zeggen schap der kerken inzake de opleiding tot den dienst des woords, en bepleitte de trouw van wat by de ineensmelting was overeengekomen. En nu is Vader Littooy heengegaan. Al be reikte hij een gezegenden ouderdom, hy zal toch worden gemist. Wy zyn dankbaar voor hetgeen God ons in hem gegeven heeft, maar toch wij weenen by zyn geopende groeve. Een groote in Israël is heengegaan. Maar laat de toon van dank en lof de boven toon zyn. Hy ging na ryk gezegenden arbeid in, in de ruste die overblijft voor het volk van God. {De Bazuin.) Prof. Bouwman. Te Middelburg is overleden ds. A. Littooy, emeritus predikant van de Gereformeerde kerk A, aldaar. Die tijding zal door velen in ons land met diep leedwezen worden vernomen, al komt zy niet onverwacht, daar de 74-jarige grijsaard reeds lang lijdende was. Van hoeveel invloed de werkzaamheid van ds. Littooy op kerkelijk terrein was, men weet het in Zeeland en daarbuiten maar zyn arbeid is niet tot dat terrein beperkt gebleven. Na tuurlijk heeft hy voor het Christelijk onder wijs zeer veel gedaanmaar ook op politiek gebied arbeidde hy mede. Jaren lang had hij als adviseerend lid zitting in het Centraal- Comité van Antirevolutionaire Kiesvereni gingen, als adviseerend lid voor de Provincie Zeelanden eerst toen zyn krachten minder werden, legde hy dit lidmaatschap neer. Zyn invloed strekt zich wijd uit; zyn woord greep diep inop velerlei gebied is hy ten zegen geweest. En nu rust ook deze getrouwe dienstknecht van zyn arbeid. Trooste God de Heere de zynen, die veel in hem verliezen. {De Standaard). Op 74-jarigen leeftijd is ingegaan in de eeuwige ruste de Emeritus-Dienaar A. Littooy. In 1865 werd hy, die niet jong meer was toen de Heere hem den weg tot de studie baande, Bedienaar des Woords te St. Anna- Paroehie, waar hy maar twee jaar vertoefde, om het overig deel zyns levens aan de Kerk van Middelburg te wijden. De man, Brabantsch van aard en wederge boren door den Heiligen Geest, bleek juist te passen in de Zeeuwsche Kerk. Hy is tot ryken zegen geweest voor Middelburg's Kerk en voor ai de Zeeuwsche Kerken. Spoedig had ds. Littooy in de Christelijke Gereformeerde Kerk een groot vertrouwen bij velen en groote beteekenis voor allen. In Zee land was hy weldra de leider. De Zeeuwsche Kerken vaardigden hem, toen hy nog maar enkele jaren in Middelburg was, af ter Gene rale Synode. In de Generale Synodes was hy immer een werkzaam en invloedrijk lid. Het is ons op dit oogenblik niet wel moge lijk, in een enkel woord het karakteristieke van ds. Littooy's kerkelyken arbeid te schetsen. Hy is iemand geweest, wiens leven in de geschie denis van de Nederlandsche Gereformeerde Kerken der 19de eeuw thuis behoort en ter juiste en volle waardeering bestudeerd zal moe ten worden. Hy was een echte zoon der Schei ding met iets van het liefelijke en soepele, onzen Zuidelijken landgenooten eigen en dat zoo aan genaam is. Hij was een steun voor de Kamper- School, zoowel als een voorstander van de Am- 8terdamsche Vrije Universiteit: beide zullen hem missen. Wat ds. Littooy ons zoo aantrekkelijk maakte, was zyn godsvrucht, zyn gezonde beschouwing van het geestelijke, zyn vriendelijke blik op het natuurlijke, zyn liefde voor de werken Gods waar hij die ook vond.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 1