Begrafenis van Ds. A. LITTOOIJ. en houden, als wfi alleen den strijd tegen haar voeren moesten, gewis, er was oorzaak tot yrees en wij hadden alle recht om te denken, dat wfi nog eens geheel onder de heerschappij der zonde zouden geraken. Maar nu God niet alleen ons van alle schuld en straf bevrijdt, maar ons ook uit de dienstbaarheid der zonde leidt, is er overvloedige stof om te juichen Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van [hunne kracht, Uw vrjje gunst alleen wordt d' eere. toege bracht, Wjj steken 't hoofd omhoog en zullen d' eer- [kroon dragen, Door U, door U alleen om 't eeuwig wel behagen Want God is ons ten schild, in 't strijdperk [van dit leven, En onze Koning is van Isrels God gegeven. Laat U dus niet in verwarring brengen noch door de'beschuldiging der vijanden, noch door de verblindende en misleidende kracht der zonde. Zjj beweren nog altoos evenals in de dagen van. den heiligen Paulus, dat wie vast houdt aan de leer der rechtvaardiging, zooals zij beschreven is in het Oude en Nieuwe Tes tament, de zonde zelve sterkt, want deze be wering heeft niet de geringste grond, is dui zendmaal weerlegd en moet beschouwd worden als een lasterlijke aantijging, die uit hare vij andschap tegen het oude Evangelie voortkomt. Gjj moogt haar gerust de tegenstanders in 't aangezicht slingeren en duidelijk uit laten komen, dat gij niets met haar te maken hebt. Wie de zonde gestorven is, kan in de zonde niet meer leven. Zij doen de zonde niet meer, maar de zonde, die in hen is. Noch door de verblindende en misleidende kracht der zonde, welke eropuit is om uw oog voor de belofte van het verbond, voor de ge nade uws Gods, voor de werking van Zijn geest in U gesloten te houden, opdat gij in twijfel moedigheid uwen weg zoudt gaan en alle moed en opgewektheid verliezen. Uwe roeping is het om steeds meer de gemeenschap met Jezus te zoeken, U aan Hem steeds vaster toe te ver trouwen en van Hem alles te verwachten. Zon der Hem kunt gij niets doen en het heldere besef daarvan drijve u steeds uit u zelf om het alles bij Hem te zoeken. In Hem kunt gij kloeke daden doen en zijt gij nu reeds meer dan overwinnaar. Bouma. UIT HET LETJKN. Ter gedachtenis. Met het heengaan van ds. Littoojj verliezen de Gereformeerde Kerken in Nederland een man van veel beteeke nis. De slag treft ons niet onverwacht. De vreeze, dat deze zeer geliefde en hooggeachte broeder het niet zoo heel lang meer zou maken, bestond reeds bij velen ge- ruimen tijd voor zjjn emeriteering. En het heeft ons werkelijk goed gedaan, dat deze ijverige dienstknecht nog zoo betrekkelijk vele dagen van welverdiende rust heeft genoten, en dat hij in die dagen der rust nochtans zoo heeft kunnen meeleven en zelfs meespreken tot het einde toe. Ds. Littooij is een man geweest, die geleefd en gesproken heeft. Hfi was geen meegaande figuur, maar hjj was een voorgangereen aan voerder, een baanbreker. Al spoedig na zjjn komst te Middelburg, nu reeds meer dan veertig jaren geleden, is hfi geworden de dominee van Zeeland. Het is een benijdbaar voorrecht hem gekend te hebben in de dagen van zfin opkomst en van de volle ontplooiing zijner kracht. En al mag naar waarheid worden getuigd, dat ds. Littoojj een Zeeuw met de Zeeuwen geworden is, ik geloof toch dat dit dan in dezen zin moet worden verstaaD, dat de Zeeuwen meer van Littoofi hebben overgsnomen dan Littoofi van de Zeeuwen. Ds. Littoojj met zjjn singuliere gaven heeft als een zuurdeeg het meel door- zuurd. Want een man van singuliere gaven was hjj. Vooreerst schonk God hem een zeer helder ver stand. Wat hjj wist, dat wist hjj goed. Vooral zjjn kennis van de leerstellige waarheid was uiterst soliede. Hjj had zjjn dogmatiek niet van buiten geleerd, maar hjj had ze doordacht en verwerkt; en als hjj de pen opnam om een of ander leerstuk uiteen te zetten of te verdedigen, dan schreef hjj niet anderen na, maar dan gaf hjj ziehzelf, dan gat hjj zjjn welgewikte over tuiging, zjjn goed gemotiveerd oordeel. Hfi was gezond in de leer, en al is het hem bjj zjjn leven niet gelukt Zeeland geheel te verlossen van de kwaal der valsche mystiek, toch heeft hjj het mogen zieD, dat velen smaak hebben gekregen in de frissche wateren van een onbe dorven Schriftprediking. Bjj het heldere verstand gaf de Heere aan ds. Littoojj ook een gevoelig hart. Hjj was geen koude objectivist, geen man van louter verstand. Hjj was in goeden zin gemoedelijk. Hjj sprak niet, omdat hjj gelfik wilde hebben, maar hfi sprak, omdat hfi veel liefhad. Zfin oog was ge" opejnd voor den nood van het volk, en er was ook in hem iets van de ontferming der liefde van Christus. En daaraan dankte hfi in niet geringe mate zfin invloed. Het Zeeuwsche volk hield van ds. Littoofi. Hfi had het vertrouwen. Het was haast een spreekwoord: Wat zegt Littoofi er van Hoe denkt Littoofi er over Daarom kreeg hfi ook van de meesten gelfik, ook al had hfi voor een keer wel eens jonge- lfik. Hfi had het hart van het volk, want het volk voelde ook het hart van Littoofi. Dat hart sprak in zfin stem. Hfi sprak nooit koud, onge voelig. Hfi betoogde nooit met fizeren conse quentie, zoodat ge er wel niets tegen in kunt brengen, maar toch niet gewonnen zfit. Hfi werkte, vaak misschien onbewust, op het gemoed. Ook de groote mate van levenswijsheid was een kostelfike gave, die God aan ds. Littoofi verleende. Hfi was ondanks zfin uitnemend verstand geen man van de studeerkamer alleen hfi was een man van de practfik. Hfi bewoog zich gaarne onder het volk. En hfi kende de menschen. Vandaar ook zfin drukke practfik. Wat is Littoofi al niet geweest gedurende zfin ruim 40-jarig dienstwerk in de kerk des Heeren. Hfi was dienaar des Woords. Hfi was politieke leider. Hfi was een werkend lid op lagere en hoogere kerkelijke vergadering. In tal van commissies en deputaatschappen had hfi zitting. Hfi was tegenwoordig bfi examina. Hfi advi seerde in kerkrechtelijke kwesties. Wfi doen maar een greep. Waar zat Littoofi al niet in, niet als ornament, maar als instrument. Hfi was een klinkende vocaal. Naar zfin stem werd geluisterd. Op zfin houding werd gelet. En nu is in het practische leven van ds. Littoofi dit altfid het voor velen zoo bekorende geweest, dat hfi nooit was een man van uitersten, maar een man van verzoening. Daardoor is hfi wel eens misverstaan en kwalfik beoordeeld. Maar die hem kenden, verstonden en waardeerden hem. Hfi lette meer op hetgeen vereenigde, dan op hetgeen scheiding maakte. Het is niet ons doel hier een levensbeeld te teekenen van ds. Littoofi. Daartoe heeft alleen het recht iemand, die hem gekend heeft van nabfi in den langen duur van zfin welbesteed en krachtig leven. Ons is het slechts te doen om iets te zeggen tot lof van God, die veel in dezen broeder heeft gegeven en ontnomen. Zeeland zonder ds. Littoofi zou een ander Zee land geweest zfin, dan het nu geworden is. Hfi heeft in breeden kring, veel meer nog dan sommigen misschien vermoeden, invloed ten goede geoefenden het is niet aan hem te wfiten, dat er in het Zeeuwsche godsdienstig leven nog zooveel wordt gevonden, dat anders moest wezen, wilde het zfin overeenkomstig Gods woord. Zfin bazuin heeft geschald. Zfin banier heeft gewapperd. Velen hebben het ge luid gehoord en de kleuren gezien, maar ze hebben zich niet laten leiden door den leider, die zoo recht betrouwbaar was en het zoo goed met zfin volk heeft gemeend. Voor zfin jongere ambtgenooten was ds. Littoofi een oudere broeder. Hfi stond niet hoog. Hfi won hun vriendschap. En het lag niet aan hem, indien hfi in hen eenig talent ontdekte, dat dit talent bleef sluimeren. Hfi was een werker, maar hfi spoorde ook tot werken aan. Thans is hfi de ruste ingegaan. Ook„Zeeuwsch Kerkblad" zal voortaan zfin weg moeten gaan zonder den krachtigen steun van dezen ouden broeder, die reeds zoo vroeg heeft gevoeld, dat de christelijke pers een macht is in het leven van ons volk. Zfin stukken waren een spiegel van zfin persoonlijkheid. Al waren ze niet on derteekend geweest, men zou toch hebben ge voeld, dat ze door Littoofi waren geschreven. Hfi is blfiven schrfiven tot het einde, en hfi heeft geschreven over de dingen, waarin hfi geleefd had. Thans is hfi de ruste ingegaan. Wfi mogen zeggen de welverdiende ruste. En ieder voelt, hoe wfi dit hebben te verstaan. De rust, die er overblfift voor het volk van God is een gave der genade, der vrfie genade zonder de werken der wet. Alle roem is uitgesloten, onverdiende zaligheid. Maar er ligt ook een belofte van loon voor de begenadigden. En op grond van die belofte mag er sprake zfin van verdienste. Ds. Littoofi heeft veel gewerkt in den dienst zfins Heeren. Hfi heeft niet gewerkt voor goud of zilver, maar hfi heeft gewerkt tot bevorde ring van de komst van het Koninkrijk Gods. Tevergeefs is zfin arbeiden niet geweest. Hfi is heen kunnen gaan in de overtuiging, dat er in zfin geest voortgewerkt wordtdat het zelfde Evangelie gepredikt wordt, 't welk hfi verkondigd heeft; het Evangelie, dat niet naar den mensch is en daarom maar al te vaak naar de smaak der menschen wordt vervormd, maar dat in zfin zuiverheid en eenvoud, in zfin ernst en waarheid, een kracht Gods tot zaligheid is voor een iegelfik, die het gelooft, ketzfi pre diker, hetzfi hoorder. Aan vertroosting zal het de familie Littoofi wel geenszins ontbreken. Wfi wenschen en bidden haar die van ganscher harte toe. En onze kerken doe Hfi ervaren, dat Hfi wel veel kan nemen, maar ook weer veel terug kan geven. Hfifweet, dat wfi behoeven getrouwe bekwame, volijverige arbeiders in het werk des Heeren; voorgangers en leidslieden des volks; voorbeelden der kudde. Liman. Woensdag 30 Juni hebben wfi ds. A. Littoofi naar 't graf gebracht, om voor de laatste maal eere te bewfizen aan dezen man en broeder, die van God tfidens zfin leven reeds zooveel genade en eere ontvangen had, en nu de eere geniet van allen, die in Jezus ontslapen. Aan het sterfhuis waren boven op de deftige ruime studeerkamer met de familie de genoo- digden te zamen gekomen. De kerkeraad der Geref. Kerk A was in zfin geheel tegenwoor dig, en ds. Bouma en dr. Wagenaar, de beide plaatselijke predikanten. Afgevaardigden van de Classe, nl. ds. Kerkhof, van de Provincie en het Curatorium ds. van der Veen van het Trac- taatgenootschap „Filippus" en de stichting .Vre derust" ds. Donner van Breda en Notaris van Nimwegen van ,De Zeeuw" dhr. de Jonge uit Goes en dhr. W. A. de Rficke Sr.van de plaatselijke Kiesvereeniging .Nederland en Oranje" dhr. L. van Andel en Mr. P. Dieleman, en van de Christelijke Bewaarschool dhr. Wolf, Vroon en J. Goote. Aan ds. J. D. Wielenga had de familie ver zocht de leiding op zich te nemen, daar deze de opvolger is van ds. Littoofi, en de overledene lid zfiner gemeente was. Hfi begon, toen allen genoodigden aanwezig waren, met voor te lezen Job 14 112, en sprak naar aanleiding hier van o. a. het volgende Geliefde Familie en Vrienden 1 Naar oud gebruik en goede gewoonte openen wfi in deze ure het Woord Gods. Het geeft ons zulk ©en juiste kfik op het levenhet is rea listisch in den goeden zin van het Woordhet verbergt voor ons de waarheid, ook de smarte lijke waarheid niet. Maar het geeft hierbfi ook de noodige vertroosting het wfist ons den weg dien wfi gaan moeten, en op Christus als onzen toevlucht, zullen wfi de smart kunnen dragen en getroost worden. Hiervan geeft ook het u voorgelezen Schriftgedeelte getuigenis. ,De mensch, uit een vrouw geboren, is kort van dagen en zat van onrust". Door Job zfin deze woorden gesproken, en hfi sprak uit er varing. Van Ds. Littoofi kan hetzelfde gezegd. Zeker, zfin leven was meer dan 74 jarendat is toch niet kort? .Als een nachtwaak". In dit lange en toch korte leven was veel onrust zfin deel. Wat een onrust, toen de keuze van predikant te worden in zfin ziel tot beslissing moest komen en hfi naar wegen zocht, om ver vulling van zfin begeerte te verkrfigen. Onrust in zfin gezinwant een gade en zes kinderen nam de Heere van hem weg, ter wfi 1 ziekten en tegenheden zfin huis niet altfid voorbijgingen. Ook zfin gestel gaf zfin aandeel in deze onrust; reeds voor vele jaren dwong een zenuwonge steldheid hem voor onderscheidene maanden rust te nemen, terwfil het laatste anderhalve jaar hem naar het lichaam zeer verzwakt zag, vooral wat aangaat de kracht van spreken en loopen. Hfi heeft onrustige dagen doorgemaakt in allerlei strfid op kerkelfik, geestelfik, poli tiek en philanthropisch gebied. Zelfs in den tfid van zfin rust als emeritus predikant, rustte hfi nog niet en werkte hfi steeds fiverig voor allerlei zaak, maar vooral voor het Kerk blad, dat de liefde van zfin hart had. Nu is hfi uit al zfin onrust verlost en deel achtig geworden de rust die er over blfift voor het volk van God. Gjj, geliefde familie, zfit in die onrust achtergebleven, vermeerderd nog door 't heengaan van uw man en vader en broeder. Dat gfi toch kalm zfit, is een verhooring uwer gebeden. De Heere vermenigvuldige in u den vrede, die alle verstand te boven gaat. Wat is echter de oorzaak van alle onrust? Job geeft het antwoord in vs. 4: .wie zal een reine geven uit den onreine niet één". Waren er geen zonden, dan waren er geen wonden. Onze onreinheid is de oorzaak van alle onrust en van den dood. Ook ds. Littoofi was een onreine van nature. En zelfs, toen hfi zich ge- wasschen wist in het bloed van het Lam, be hield hfi zjjn gebreken volmaakt was deze man Gods niet. Doch hfi wist zich een zondaar te zfin. In zfin jeugd had hfi de heiligende wer king des Geestes reeds ervarenhfi was wel gevallen in Adam, doch gered door en in Christus, een overtuiging, die bfi hem niet veel bestrfiding vond en waarop hfi vredig sterven kon. Van deze waarheid getuigde hfi in zfin prediking de ellende verbloemde hfi nietdoch hjj wees tevens op den Heilige Israels, die ver lossing schenkt uit genade. Maar nu is]hfi van alle onreinheid ontheven, en ziet zfin oog dien God, die ook hem in den heiligen hemel een plaats heeft bereid. Het ontroert onsds. Littoofi is niet meer die innige christen, die stoere calvinist, die geliefde prediker van Gods vrfie genade. O, wfi hadden hem nog gaarne gehoudenen hfi had ook nog gaarne gebleven, als God het zoo gewild had; levensmoe was hfi niet, die tot het laatste toe zoo blfi meeleven kon. Doch wfi berusten in zfin dood, want de Heere had het beslotenzfin sterven was uitvoering van Gods Raad. Trouwens, dat God was de God van leven en dood beleed hfi ook bfi zfin levenhfi zweeg zelfs, toen God zfin Nico van hem nam, zfin opvolger in zfin ambthad niet God het gedaan Daarom, geliefde familie, zwfig ook gfi is God niet groot in Zfin Majesteit Ja, uw ziel zal zelfs ja en amen kunnen zeggen, indien gfi gedenkt aan de liefde en trouw des Heeren. Ds. Littoofi is niet meer. Maar waar is hfi dan? Job doet die vraag in vs. 7—10, en tee kent het, dat de dood een afgesneden zaak maakt met den mensch. Waar is hfi dan Hfi leeft, nadat hfi gestorven is, voort in zfin na geslacht, in zfin kinderen en kleinkinderen. Zfin kinderen waren ook u dierbaar, geliefde zuster, die nu weduwe zfitgfi hebt de jong- sten mee mogen opvoeden, en gfi zfit een goede moeder geweest. Uw kinderen zfin er u dank baar voor; ook om hetgeen gfi voor hun vader zfit geweest. Nu dan, kinderen, eert uw vader door uw moeder te blijven liefhebben; en eert hem vooral door den dienst van uw God. Waar is hfi dan? Hfi leeft nog voort in zfin werk. De gemeente spreekt van zfin arbeid; en .Filippus", en ,De Zeeuw", en het .Kerk blad" en .Vrederust". Waar is hfi dan? Zfin ziel is bfi God, in den hemel, waar hfi zfin eerste vrouw en zfin 6 gestorven kinderen weer terug heeft gevonden, en die vele broeders en zusters, wier herder en leeraar hfi eenmaal was, en alle gaarne getrouwe dienstknechten des Heeren, die reeds blinken als de sterren. Waar is hjj dan Zfin lichaam is nog in dit huis straks vertrouwen wfi het toe aan de aarde als een zaad aan den akker. Maar, Job spreekt het uit in vs. 12, als Christus komt, zal dit doode lichaam weer evenwant ook zfin lichaam wordt gezaaid in verderfelfikheid, doch straks opgewekt in onverderfelfikheid enz. Geliefde weduwe en kinderen en verdere ramilie; laat dit alles u troosten. Ziet terug op het vele, zeer vele, dat onze God u in onzen broeder heeft gegeven. Ziet omhoog, waar hfi juicht om de verkregen verlossing. Ziet voor uit naar de toekomst, over dood en graf heen, naar de opstanding in den dag aller dagen. En, geachte vrienden, broeders en zusters, laten wfi God danken voor zulke mannen, als Ifi in ds. Littoofi ons er een gegeven had. O, ïjj is niet onmisbaarhet leven gaat er even goed om door. Maar God is wel onmisbaar, jaat ons Hem zoeken, voor 't eerst of bjj ver nieuwing. 't Kan zoo spoedig gedaan zfin. En Ifi geve, dat wfi allen bereid mogen zfin voor Zfin komst. Amen. Nadat ds. Wielenga had gedankt en in den gebede de familie aan den God des ontiermens ïad opgedragen, werd ds. Littoofi uitgedragen, en volgden in 8 koetsen, de familie en de ver schillende genoodigden en afgevaardigden hem naar 't kerkhof. Een groote schare, 4 a 500 menschen zeker, waren toegestroomd. Vele predikanten werden opgemerkt, en ook onderscheidene vrienden en vriendinnen uit naburige plaatsen, die allen den zoo bekenden en beminden ds. Littoofi de laatste eer mee wilde bewfizen. Nadat de kist in de groeve was neergedaald trad het eerst ds. Wielenga naar voren. Niet namens zichzelf wenschte hfi te spreken, hoe wel daarvoor wel stof was, daar hfi ds. L. reeds kende en liefhad, zoover zfin herinnering ging, daar deze zeker eens per jaar de gast bjj zfin ouders thuis was. Ook sprak hfi niet omdat de overledene de beste vriend van zfin vader geweest was, die nu reeds 7 jaren juicht daar boven. Hfi sprak, met dank aan God, een woord van hulde namens den Kerkeraad, dien het een eere geweest was hun ouden leeraar naar 't graf te mogen dragen, en namens de gemeente, die hfi meer dan 40 jaren had ge diend. Ds. L. had bfi zfin komst te Middelburg de gemeente in verwarden toestand gevonden, doch in goede banen mogen leiden. Hfi had de gemeente gebouwd door zfin practische en toch exegetische prediking, vooral de cate chismus was zfin kracht. Als catecheet had hfi vooral de kinderen lief hfi stond er op, dat zfi reeds jong tot hem kwamen. En wie wilde, vermocht veel van hem te leeren. Als bezoeker der kranken had hfi veel wijs heid en tact, en menige traan wist hfi te dro-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 2