HANSEN en VERHULST. Handel. Middelburg. Amerikaansche Orgels. Het beste adres in voor bel opknappen van uw Bibliotheken Ier Boekbinderij van J. VAN DER WAL, Brninisse. M. VADER Jr., Vlissingen, Boekh. FANOY Merckens KLEINE HUISDOKTER 10,65. - DE HUISDOKTER 13,- Voorhoeve DE H0M0E0P. IN DE PB1GTIJK13,- „Paganistisch". Kerk- en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Pastoriebouw Rilland. Advertentiën. Getrouwd Ds Orgels uit de magazijnen van den heer A. S. J. DEKKER te Boes, dns ook het beroemde Packard-Orgel, worden tot dezelfde prijzen en óók op afbetaling geleverd door KASTEELSTRAAT 105. geestelijk verwaarloosde streken voet aan wal te krijgen. Men trachte er de kinderen te ver gaderen. Tegenstand, bespotting en smaad scbrikke daarbij niet af. Biddend volharde men. Allengs zullen er ook nu en dan moeders mee komen. Door tractaatverspreiding en vooral door het uitreiken van Bijbels, traehte men de huis gezinnen te bereiken. En het zaad, alzoo ge strooid, zal vrucht dragen. De plek, waar 's mid dags Zondagsschool wordt gehouden, is dikwijls 's avonds een plaats van evangelisatie, waar het Woord Gods aan de ouders gebracht wordt. Is die arbeid moeilijk, stuit men vaak op grooten tegenstand, dit ontmoedige niet. Niet spoedig denke een arbeider in het Godsrijk, dat zijn arbeid te vergeefs is. Het werk in 's Heeren Naam ondernomen, zal nooit vruchte loos zjjn. Wat rijke zegen is op den eerst zoo sterk bestreden arbeid van Farel en Froment niet gezien Dat moge moed geven en tot iiver bezielen. Maar die ijver behoort geleid te worden in het rechte spoor. Als de arbeid der Zondags school dan zoo duidelijk in haar missionair ka rakter aan het licht treedt, moet hij ook van de kerk uitgaan. Aan deze toch is de arbeid der zending toevertrouwd. De Zondagsschool moet in het kerkelijk organisme worden opge nomen. Op de rechte wijze in het leven der kerk ingelijfd, kan zij onder 's Heeren zegen een uitnemend middel zijn tot uitbreiding van het koninkrijk Gods. Van het onaanzienlijke schooltje van Froment tot de modelkerk der hervorming te Genève loopt blijkens de historie, een rechte lijn. En welk een kracht er voor den arbeid in 's Heeren wijngaard ligt in goede organisatie, heeft de arbeid van Calvijn in Ge nève schitterend in het licht gesteld. J. P. Tazelaar. Dr. Kuyper heeft eens tijdens zijn ministeri- eelen loopbaan gesproken van apaganistische* 'dit wil zeggen van heidensche factor en*, die onder ons volk werken. Dit is en wordt hem door de vrijzinnige pers, niet weinig kwalijk genomen. Maar wij vragen is het helaasniet zoo, dat thans allerlei theoriën door mannen van naam worden verkondigd, theoriën die meer „hei- densch" dan Christelijk zijn Prof. Mr. S. R. Steinmets heeft dezer dagen voor de Amsterdamsehe studenten een voor dracht gehouden, die op deze vraag zeer zeker een bevestigend antwoord geeft. Hij sprak over de toekomst van het mensche- ljjk ras en volgens een verslag van die lezing, betoogde de hoogleeraar onder meer het vol gende Een geheel andere hinderpaal voor de versterking van het ras is het steeds toe nemend altruïsme dat den zwakken in het leven houdt, die op zjjn beurt weer zwak kelingen voortbrengen zal. Hoe schoon ook de bestrijding in den tegenwoordigen tijd is van de tuberculose, ook deze werkt mede tot benadeeling van het ras. Een ander uitvloeisel van deze gevoelig heid is de poging, de kindersterfte tegen te gaan en zwakke zuigelingen kunstmatig in het leven te houden en hen op te kwee ken tot een bestaan, dat hun later maar al te vaak tot last wordt. Dit alles noemt spreker anti-sociaal en een bedreiging voor de toekomst van het ras. Men versta hier wel, wat deze ultra vrijzin nige hoogleeraar bedoelt. Hij wil de om een of andere oorzaak zwakke kinderen eenvoudig aan hun lot overlaten en aan den dood prijs geven. Het is beter, volgens hem, dat ze sterven dan leven en daarom zijn onze vereenigingen, die de zwakke kinderen ter hulpe willen komen, beslist af te keuren. Door de zwakken en kranken aan hun lot over te laten, krijgen wij, zegt hij, eerst een .sterk geslaéht". Zoo wordt er aan onze Hooge-scholen zonder den Bijbel, geleerd. Is dit niet .paganistisch", dit wil zeggen heidenseh In het oude, heidensche Sparta handelde men ook zoo. Wat deze vrijzinnige professor wil, is de meest onbeschaamde verheerlijking van het .recht van den sterkste", dat door ongeloovige ge leerden van onzen tijd wordt verdedigd zelfs aan een onzer Universiteiten. Het is de leer, van den .Uebermensch", een leer, die in besliste tegenspraak is met den wil van Hem, die als de barmhartige Hooge- priester het land doorging, goed doende. Wij vragen nog eenshad dr. Kuyper geen recht om van .paganistische factoren", die on der ons volk werken, te spreken (Geldersche Kerkbode.) TWEETAL te HeinkenszandCand. J. C. Brussaard te Dordrecht. Cand. E. J. Wientjes te Zeist. BEROEPEN te OostermeerCand. S. van Leeuwen te Sche- veningen. te Bergentheimds. J. D. Heersink te Em- lichheim. te Schild wolde: ds. J. Broek Roel of s te Zeg- waart. BEDANKT voor Tienhovends. J. C. Rullmann te Garijp, voor Landsweerds. C. Goote te Oud-Bejjerland. Baarland. Onze geachte leeraar de Weleerw. heer ds. K. Oussoren maakte j. 1. Zondag aan de gemeente bekend eene roeping te hebben ontvangen van de Kerk te Opperdoes. Geve de Heere ZEerw. licht en wijsheid om eene Hem welbehaaglijke keuze te doen. Namens den Kerkeraad, D. de Leeuw, Scriba. Heinkenszand. Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een tweetal opgemaakt, bestaande uit de Weleerw. Heeren, J. C. Brussaard, can- didaat te Dordrecht en R. J. Wientjes, candi- daat te Zeist. Namens den Kerkeraad, L. van Vessbm. Scriba. KORT VERSLAG van de Zeeuwsche Predi kanten-Conferentie in de Geref. Kerk te Goes op Woensdag 9 Juni 1909. 1. Ds. Bouma opent als Voorzitter der vorige Conferentie, laat zingen Ps. 105 3, leest 1 Korinthe 12 en gaat voor in den gebede. 2. In een bezielend openingswoord wijst Z.Ew. op de gunstige omstandigheden, waar onder we zijn saamgekomen, en spreekt de hoop uit op een leerrijk en aangenaam bijeenzijn. Hij herinnert de groote weldaad van God aan Vorstenhuis en Vaderland bewezen. Het natio nale leven gaat niet buiten ons om, maar heeft in ons hart een ruime plaats. De echtgenoote van onzen onvergetelyken prof. Brummelkamp vroeg eens, wanneer zullen we nog weer tot de burgerij worden gerekend. De predikanten in de hooggeloofde Vaderlandsehe Kerk werden geërd en gevierd, maar wie kende die „afge scheiden dominés*. En nu Daar is maar één land, waarin we zoo goed passen. Vooral de warme leeraarlievendheid van ons hartelijk Zeeuwsche volk is bekend. Wy leven met hen mee. Daarom nemen we, zonder ook bepaald aan actueele politiek te kunnen doen, deel aan den staatkundigen strjjd. De Middelburgsche Courant ergert zich jaar in jaar uit, dat er dominés zjjn, die zich be moeien met de politiek. Als hierin verandering kwam, zouden hare mannen in de kerk komen, maar zouden ze er dan anders over gaan denken Ach, ook in onze kringen zijn er nog helaas altijd, die meenen, dat dit niet moet. Ziet maar eens hoe dezer dagen de candidatuur van een onzer collega's in het district Ede wordt bestookt. Maar wij blijven deelnemen aan het publieke leven, omdat God er ons toe roept. De Leeraar is ook Herder. De belangen van land en volk moeten ons zwaar wegen. Dan komt er nog bij, dat we elkander maar eenmaal in 'tjaar ontmoeten. Dat is van veel beteekenis. Paulus, de broeders, die hem bij de Drie-tabernen tege moet kwamen, ziende, greep moed I Komt broe ders, vangen we nu onzen arbeid aan. Laten we weer van elkanders gaven genieten. 3. Bij meerderheid van stemmen wordt ds. Bouma tot praeses gekozen, ds. v. d. Veen uit- genoodigd als assessor zitting te nemen en ds. Koopmans als scriba. 4. Wegens afwezigheid van een derseribae der vorige conferentie, die nog het notulenboek onder zijn berusting heeft, kon geen voorlezing geschieden. Den scriba wordt opgedragen op zending te verzoeken. 5. Blijkens de presentielijst waren aanwezig D. D. Bouma, v. d. Veen, Meulink, Laman, Lammertsma, Veen, Aalders, Sybrandy, Ham ming, v. d. Hoorn, Boeijenga, Uijtenhoudt, Wolf, Koopmans, v. d. Kooi, Kuyper, Kerkhof, Dek kers, Pol, Staal en Doeke3, en een paar aan dachtige hoorders wonen de vergadering bij. 6. Ds. Netelenbos refereert over„Pontiaan van Hattem en zijne denkbeelden." In een door wrocht stuk, dat blijk gaf van ernstige studie, schetst hjj het leven van van Hattem en staat inzonderheid in den breede stil bij het verloop der procedure. Daarna ontwikkelt spr. diens denkbeelden, voornamelijk ten opzichte van de rechtvaardiging uit het geloof, de voldoening van Chr., de zonde, wijst vervolgens op zjjn overeenkomst met Spinoza, en laat eindelijk duidelijk uitkomen, dat, hoewel de Classis den aangeklaagde eerst loyaler had kunnen behan delen, deze ten slotte toch rechtmatig uit zijn ambt heeft ontzet. In een opgewekte discussie, waarbij door de broeders Kuyper, Laman, v. d. Veen, Uijten houdt, v. d. Kooi, Meulink, Pol, Boeyenga en Bouma vragen werden gedaan en bedenkingen geopperd, bleek, dat de referent zyn onderwerp zóó goed had ingedaeht, dat hy op de meeste vragen een bevredigend antwoord kon geven, en de Praeses zeker de tolk der vergadering was, toen hij den spreker haren dank brengende, verzocht zjjne keurige lezing aan onze beide Kerkbladen af te staan, om ze nogmaals te kunnen genieten. 7. Na gehouden Pauze wordt de middag zitting geopend met het zingen van Ps. 113 3. 8. De Praeses stelt nu aan de orde het op noemen van onderwerpen voor de volgende Conferentie, en het uitnoodigen van sprekers. Na eenige bespreking nemen op zich D. V. het volgend jaar te refereeren Ds. Kerkhof over: De mystiek als religieus verschijnsel. Ds. v. d. Veen De nieuwere letterkunde. Ds. PolDe psychologische verhouding van verstand en wil. Ds. BoumaDe roeping der kerk ten opzichte van het sociale vraagstuk. De vergadering komt terug op een vroeger genomen besluit om secundi uit te noodigen, en draagt den Scriba op twee maanden vóór de e. k. Conferentie den referenten preciese formuleering van hun onderwerpen te vragen, en tydig het agendum te publieeeren. 9. Ds. Kerkhof levert een diepgaande exe getische studie over Jesaja 65 18 tot het einde, die aanleiding biedt tot een levendige gedach- tenwisseling met de broeders Meulink, Kuyper, Sybrandy, Aalders, Netelenbos, v. d. Veen en Bouma, die echter afgebroken moet worden, omdat de tijd tot uiteengaan roept, wijl maar amper de trein kan worden gehaald. 10. De Praeses eindigt dit recht broederlijk en leerrijk samenzijn, en verzoekt ds. van der Veen voor te gaan in dankgebed. Namens de Conferentie, J. J. Koopmans Jr., Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering der classis Axel, gehouden 27 Mei te Oostburg. 1. De vergadering wordt geopend door den voorzitter, ds. Hamming, met het zingen van Ps. 25 3 en gaat na het lezen van Ps. 24 voor in gebed. Het moderamen bestaat voorts uit ds. Veen als scriba en ds. Merkelyn als assessor. 2. De credentiebrieven worden in orde be vonden alle kerken zyn wettig vertegenwoor digd. 3. De notulen der vorige vergadering ge lezen en onveranderd vastgesteld. 4. De voorzitter spreekt zyn blijdschap uit dat ds. Veen vrijmoedigheid vond, voor het op hem uitgebrachte beroep te bedanken, voor welke waardeerende woorden ds. Veen dankzegt. 5. De Quaestor dient een begrooting in van classicale onkosten, naar aanleiding waarvan een voorstel wordt aangenomen om aan de provinciale deputaten ad art. 13 een jaarlyksche subsidie te vragen van f100, 6. De voorzitter leest een schrijven voor van A. de K. te O. behelzende een verzoek om zich met attestatie te mogen voegen by de kerk van Terneuzen. Hem zal worden geantwoord, dat om verschillende bezwaren zyn verzoek niet kan worden ingewilligd, maar dat de classis aan betrokken kerken adviseert een andere grensregeling in overweging te nemen. 7. By de rondvraag vraagt Hoek om een consulent. Ds. Uijtenhoudt wordt als zoodanig aangewezen. Regeling der vacaturebeurten voor Hoek in Juli Zaamslag B, Augustus Oostburg, Septem ber Sehoondjjke, October Zaamslag A. 8. Ds. Ujjtenhoudt eindigt de morgenver gadering met dankzegging. 9. De middagvergadering wordt door ds. Veen na het zingen van Ps. 84 met gebed geopend. 10. Aangenomen wordt een voorstel om in de kerken der classis tot overeenstemming te geraken in de vragen by openbare belijdenis. De predikanten Hamming en Uijtenhoudt en de ouderlingen Van Wyek en Oggel worden aangewezen om op de eerstvolgende vergadering een concept dier vragen in te dienen. 11. Op een desbetreffende vraag spreekt de classis uit dat in een plaats waar de kerk nog gedeeld is, het eene gedeelte niemand uit het andere deel tot belijdenis des geloofs mag toela ten, dan na voorafgaande correspondentie tus- schen beide kerkeraden, waaruit blykt dat er geen wettige bezwaren bestaan. 12. De deputaat der Zending stelt voor op de beslissing aangaande Horstman op de vorige vergadering genomen, terug te komen, af te wachten het ingewonnen advies der vergadering van missionarissen op Java en daarna vast te stellen of we Temanggoeng dan wel een ander veld als Zendingsterrein zullen kiezen. Met alle stemmen op twee na worden deze voor stellen aangenomen. 13. Als afgevaardigde ter Prov. Synode wordt in de plaats van ds. v. d. Kamp aangewezen ds. Veensecundi zyn ds. Merkelyn en ds. Uijtenhoudt. 14. Tot deputaat ad examina wordt gekozen ds. Veen. 15. Bij het onderzoek naar den stand (der ineensmelting worden verblijdende mededeelin- gen gedaan over den toestand in Zaamslag. De broeders der andere gedeelde kerken worden tot ineensmelting aangespoord. 16. Na dankzegging docr ds. Merkelyn sluit de voorzitter de vergadering. Namens de classis, A. Merkelijn. Met hartelyken dank ontvangen van Jac. van Klinken, Nieuwerkerk f 2. Geref. Kerk Zierikzee 5. A Vlissingen 5. B Vlissingen 5. Schoondijke 5. Haamstede x 4.70 Colynsplaat 17.— Koudekerke 5. 9 O. en W. Souburg 16.11 8 9 Gapinge 2.50 9 9 Serooskerke 19. a Oost Kapelle a 10.92 9 Vrouwepolder a 4.53 t Grijpskerke 10.— Borsele 4.97 9 9 Arnemuiden 43. 9 9 Zonnemaire 4.79 9 9 Meliskerke 8 10.55 Onze kleine kerk verder aanbevelende aan de zusterkerken in onze Provincie, die nog niets zonden, om zoo mogelijk te collecteeren. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Rilland, G. Vette, Scriba. De Geref. Jongel. Vereeniging „Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 8^/2 uur in de Consistorie kamer der Gasthuiskerk aldaar. Geref. jongelingen boven de 16 jaar zullen hartelijk welkom zijn. B. MEIJER, ber. pred. van Brouwershaven, en W. v. d. HOEK, die mede namens wederzydsche familie harte lijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling by gelegenheid van hun huwe lijk ondervonden. Middelburg, 9 Juni 1909. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café Bde Eendracht". Steeds voorhanden by WfflkOTOfelKWBP» A TVTV

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3