Kaart van Nederland, V erkiezingskaar t PIJPORGELS Het beste adres is voor bel opknappen van nw Bibliotheken] Ier Boekbinderij van J. VAN DER WAL, Brninisse. EIGEN FABRIKAAT. I Kerk- en Schoolnieuws. Agendum voor de Particuliere Synode der Gereformeerde Kerken van Zeeland Ofllciëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBEOORDEELING. Van Golgotha naar Jeruzalem door P. Biesterveld. Afl. 2 en 4. Kampen J. H. Kok. Judas Ischkariotli door Dr. F. W. Gros heide. Kampen J. H. Kok. Verklaring van den Heid. Cat. ten dienste van Catechisanten door G. Elzknga. Kampen J. H. Kok- Advertentiën. J, J. ORANJE, A.S.J. DEKKER, GO ES. behoort dit zoo te wezen bij hen, die zich christenen noemen. Zfi moeten voor de oogen der menschen door hun handel hunne belijde nis versieren. Ben Christendom, dat in het dagelijksch leven zich niet door daden uit spreekt, is een godsdienst zonder kracht en leven. Woord en wandel moeten met el kaar overeenkomen evenals de uurwijzer van een klok met het slagwerk. Eene klok, die een heel uur aanwijst en een half uur slaat, brengt in de war. Het christelijk leven be staat in woorden en beschouwingen, maar behoort in ons gedrag zich te openbaren. Een Christen moet niet slechts anders sprekenhij moet vooral ook anders doen dan een wereldsch mensch. Als een Christenbelijder verkeerde dingen doet of op verkeerde plaatsen zich be vindt, zegt de wereld: „Dat zoudtgij van hem niet verwachtenEn te recht. Een Christen belijder, die der wereld gelijkvormig is, stoot met de voeten omver, wat hij met de handen recht zetten wilde. Lezer, is het aan u te zien, wie gij zijt? En wat zijt gij dan? (De Bode.) BEROEPEN te Opperdoesds. K. Oussoren te Baarland. AANGENOMEN naar Leksmond ds. J. J. Steinhart te Schoon hoven. BEDANKT voor Franeker en Heerenveends. H. W. La- man te Zierikzee voor Schildwoldeds. A. J. den Boer te Grfips- kerk voor Terneuzends. S. J. Vogelaar te Gro ningen A voor Vijfhuizen ds. F. H. Boersma te Wirdum. Ds. W. H. Gispen Sr. te Amsterdam is weer zoover hersteld, dat hij Zondag a.s. weer in de morgengodsdienstoefening hoopt op te treden. De Partic. Synode van Z. Holland ten Noorden benoemde als primus-curator der Theol. School te Kampen dr. J. C. de Moor te 's Gra- venhageals zijn secundus ds. T. Sap te Gouda. te houden in het Kerkgebouw der Gerefor meerde Kerk te Goes, aanvangende Dinsdag, 8 Juni 1909, des morgens te tien uren. 1. Opening. 2. Onderzoek der Credentiebrieven. 3. Verkiezing van het Moderamen. 4. Vaststelling der Notulen. 5. Rapporten en Verslagen. 6. Ingekomen stukken. a. Memorie van Toelichting der Classe Tholen. 7. Voorstellen en Verzoeken a>. De Classe Tholen vraagt steun inzake Art. 13 voor de Kerken Poortvliet en Tholen. b. De Classe Tholen ondersteunt het verzoek van de kerk van Rilland om voor pastorie-bouw van de Part. Synode eene subsidie in eens te ontvangen van f 200, c. De Classe Tholen wenscht terug te komen op haar verzoek, een vorig jaar gedaan, inzake de opheffing der Classe en vraagt thans ver sterking op de volgende wijze lo. Finantieele versterking, doordat de Partic. Synode de Classe ter uitvoering, van art. 13 K. O. f 100,meer steun verleene en nu de regeling aldus treffe a. Hulpbetoon aan de Kerk van Poortvliet voor de Wed. St. f 300,voor de Wed. Sp. f 400,voor Ds. J. M. f 700.—. b. Hulpbetoon aan de Kerk van Tholen voor ©s. W. T. v. D. f 500, 2o. Intellectueele versterking door in het toe staan van het verzoek van Rilland's kerk van een subsidie in eens van f 200,— voor pastorie- bouw te bespoedigen de beroeping van een eigen predikant. 3o, Moreele steun, die leiden kan tot in tellectueele versterking, door pogingen aan te wenden dat de kerken Kruiningen en Ierseke, die tot 1892 bij de vroegere Classe Bergen op Zoom behoorden, gevoegd worden bij onze zwakke Classe. d. De Classe Middelburg vraagt, of de Par ticuliere Synode van Zeeland niet een schrijven zal richten tot de .Classe Klundert met het beleefde en dringende verzoek om met de Zeeuwsche Kerken samen te werken in de Zending. e. De Classe Middelburg bericht dat de Kerken van Domburg en Westkapelle hunne aanvraag om subsidie aan de Particuliere Synode richten gelijk vorige jaren en dat deze aanvragen door de Classe worden gesteund. 8. Benoemingen. 9. Regeling der volgende Synode. 10. Sluiting. De Diaconale Conferentie van de classis Wal cheren zal gehouden worden Woensdag 16 Juni 1909, des voormiddags om tien uur, in de Geref. Kerk te Oostkapelle. Agendum: I. Opening der vergadering door de roepende Diaconie. II. Lezing der Presentielijst. III. Verkiezing van een Moderamen. IV. Lezing der Notulen van de vorige Con ferentie. V. Referaat van ds. H. Meulink, van Melis- kerke, over: „De Diaconie en de Kerkelijke vergaderingen". Pauze van één tot twee uur. VI. Bespreking der ingekomen vragen 1. Moeten in Kerken, waar de Diakenen niet afzonderlijk vergaderen, deze zich houden aan het advies van den Kerkeraad, als zfi van oordeel zfin, dat dit in strfid is met hun eigen inzicht (Diaconie van Grfipskerke.) 2. Mogen Diakenen, waar zfi zitting hebben in den Kerkeraad, over alle inkomende zaken helpen beslissen (Diaconie van Grfipskerke.) 3. De Conferentie bespreke de wenschelfik- heid, om te komen tot het oprichten van eene Vereeniging ter Opvoeding en Verzorging van verwaarloosde kinderen, uitgaande van de Dia conieën der Gereformeerde Kerken op Walche ren, in onderlinge samenwerking. Zfi verzoeke enkele Diaconieën de voorbereidende werk zaamheden op zich te nemen en als voorloopig comité op te treden. (Diaconie van Middelburg C.) VII. Bepaling wanneer de volgende Classi cal Diaconale Conferentie zal plaats hebben en aanwfizing der saamroepende Diaconie. VIII. Omvraag. IX. Lezing der Korte Notulen. X. Verrekening der gemaakte onkosten. XI. Sluiting. Terneuzen1 Juni 1909. Bedankt voor het beroep naar Terneuzen door den WelEerw. Heer ds. S. J. Vogelaar. Namens den Kerkeraad, J. J. db Jager, Scriba. Zierikzee31 Mei 1909. Er is groote blfid- schap in onze gemeente. Onze geliefde leeraar ds. Laman deelde haar gisteren mêe, dat hfi voor beide op hem uitgebrachte beroepen naar Franeker en Heerenveen had bedankt. Een der ouderlingen sprak naar de gelegenheid van 't oogenblik een woord, om te vertolken de gedachten, die 't hart van de gemeente ver vulde. Daarna werd den Leeraar psalm 1343 toegezongen. Mogen de teleurgestelde kerken spoedig de man naar Gods raad vinden Namens den Kerkeraad, D. Mulder, Scriba. Broeders Nu er weer een paarden-loterfi is uitgeschre ven en de verleiders zich weer opmaken om u en uwe kinderen lootjes aan te smeren, komen ondergeteekenden, Deputaten ad ihoc der Classis Middelburg u nogmaals hiertegen waarschuwen en vragen u als Gereformeerde mannen om flink positie en beslist partfi te kiezen tegen dit nieuw-opgekomen Walchersch kwaad. Voor weinige jaren was het Zeeuwsche leven warsch van spelen in het lot. Toen voelde de lootjes-koopman dat Walcherens Gereformeerd volk zfin bedrfif verachtte en dat de vreeze Gods reageerde tegen zfin pogen om u te leeren loten d.i. uit winzucht spel te maken van de Voorzienigheid Gods. Dit toch weten we. Het lot wordt in den schoot in het verborgen geworpen getrokken maar het geheele beleid daarvan is aan den Heere. Dit kwaad wordt groot. Verleden jaar werd er voor vfiftien duizend gulden verloot, werden 15.000 loten genomen. In zeer breeden kring is de zondige begeerte ontwaakt om door kans spel een winst te behalen, waarom God niet is gebeden en waarvoor God niet wordt ge dankt, maar verheerlfikt de Fortuin. Dit is nu eens echt-paganistisch. Voor Christen- menschen een schande Ziet ge dan, welk zaad hierdoor gestrooid wordt in de harten Welke hartstocht hier gekweekt wordt? Speelzucht is een groot kwaad In onze Gereformeerde Kerken is ook voor „spelers" geen plaats aan 't H. Avondmaal. Wat gemeenschap heeft de tafel des Heeren met de speeltafel der duivelen? Volk van Walcheeren, hoor en ontwaak Namens alle Gereformeerde Kerken onzer Classis Middelburg vragen we u met grooten ernst en in 't diep besef van 't onverantwoor- delfike van de medeplichtigheid aan deze erger- lfike zonde, helpt allen mee om dit booze on kruid uit te rukken uit Walcherens tuin. Elk^plantje is zaadzaaiend naar zfin aard. Die wind zaait, zal storm oogsten Zoo zegt de Heere: die Mfi eeren, zal Ik eeren, maar die Mfi versmaden, zullen licht geacht worden. Weg dan uit Walcheren die goddelooze en volks-aardverdervende loterfi Deputaten ad hoe L. Bouma. A. Gbsohiere. A. Huson. L. Wagen aar. Vlissingen B. In de collecte van 30 Mei voor de Kerk ontvangen een gift van f20, met bfischrift voor te kort vorig jaar. Namens den Kerkeraad, P. G. Labrnoes, Scriba. Vlissingen A. In de eollecte van Zondag 30 Mei gevondenf 5,voor het Orgelfonds en 1 5,voor een te bouwen Galerfi. Namens den Kerkeraad, M. Heüsevbldt, Scriba. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geliefde Broeders in onzen Heere Jezus Christus De laatsgehouden Generale Synode der Ge reformeerde Kerken in Nederland heeft onder meer gewichtige zaken ook besproken, wat er gedaan zou kunnen worden voor onze Holland- sche kolonies in Argentinië. Tot meer dan eene onzer Generale Synodes, o. a. tot die te Middelburg 1896 werd reeds eene dringende bede om finantiëelen en geestelfiken steun ge richt. Op de Generale Synode te Amsterdam 1908 was een breedvoerig schrfiven van den Raad der Gereformeerde Kerk te Buenos-Ayres ter tafel en een ouderling dier Kerk was ter Synode om de belangen der kolonisten te be pleiten. Tevens was Dr. van Lonkhuyzen tegen woordig, die mededeeling deed van zfin erva ringen, opgedaan tfidens zfin bezoek aan de broeders in Argentinië. De Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika zeide reeds steun toe aan de broeders. Voor 2 jaren telkens f 1000.en daarenboven werd beloofd eene collecte in al de kerken. De Synode besloot nu onder meer, in aan sluiting aan het besluit in de Synode in Noord- Amerika, deputaten te benoemen om, in overleg met dezen, de belangen onzer stam- en geloofs- genooten in Argentinië te behartigen, en deze deputaten te machtigen bij de Kerken eene collecte aan te vragen voor de oprichting van de gebou wen, noodig voor kerk- en schooldienst. Als Deputaten werden aangewezen Ds. K. Fernhout, Ds. J. H. Landwehr en Ouderling T. Plantenga, terwfil Dr. J. van Lonkhuyzen als adviseur deze broeders zou dienen. Deze Deputaten wenden zich nu tot al de Kerken met het dringend verzoek om eene col lecte te willen houden voor het omschreven doel, evenals de Gereformeerde Kerken in Noord- Amerika doen. Opdat dit verzoek door U in zeer ernstige overweging moge genomen worden, willen Deputaten hier een korte beschrfiving laten volgen van den toestand onzer stam- en ge- loofsgenooten in Argentinië. Het aantal Nederlanders en Nederlandsche afstammelingen in Argentinië bedraagt onge veer vfif a zes duizend. Verreweg het grootste gedeelte daarvan is gevestigd in de hoofdstad der Republiek in Buenos-Ayres. Vrfi talrfike koloniën heeft men ook in Rosario en te Tres- Arroyo's. Voorts zfin er nog kleine nederzet tingen in San-Cayetano, Guamini, Las Rosas, Santafé en Buen Esperansa. In Buenos-Ayres bestaat een Gereformeerde Kerk. Ook is er door bemiddeling van Dr. van Lonkhuyzen een Gereformeerde Kerk te Tres- Arroyo's geïnstitueerd. In Rosario, waar allerlei secten woelen, heeft men een Evangelisatie- vereeniging opgericht. Voorts bestaat in Chubut nog eene gemeente van Boeren uit Zuid-Afrika (ongeveer 80 fami lies) die gaarne met de Gereformeerden van Buenos-Ayres en Tres-Arroyo's zouden samen werken. De toestand van onze stam- en geloofsge- nooten in Argentinië, uit een geestelfik oog punt bezien, is zorgelfik. Er i» behoefte aan bediening des Woords, er is schreiende behoefte aan Christelfik onderwfis voor de jeugd en catechetisch onderwfis voor het opkomend ge slacht. De ouderen blfiven nog wel voor het meerendeel trouw aan de Gereformeerde be- lfidenis, hoewel velen, doordat er geen bear beiding is, naar secten afdwalen maar de jeugd, die geheel wordt opgevoed op Spaansche scho len, gaat voor het grootste deel verloren voor de Kerk. In Tres-Arroyo's trof Dr. van Lonk huyzen niet minder dan 70 ongedoopte kin- deren aan. Daarom broeders, ontfermt U over de Neder landers in ArgentiniëMaakt het mogelfik, ook door uw gaven, dat het Hollandsche Gerefor meerde leven zich daar handhave en ontwikkele. Wat zou het heerlfik zfin, als er geld genoeg binnenkwam, om een dienaar des Woords naar Argentinië te zenden. Gedenkt dan de broe ders in dat verafgelegen landWanneer ge ziet, op wat ge zeiven moogt genieten, zult ge zeker in uw Kerk "(gaarne om ondersteuning door middel van een collecte vragen bfi de broeders en zusters, die met onze stamgenooten in Argentinië eenzelfde dierbaar geloof belfiden. Vriendelfik wordt U verzocht de collecte over te maken aan den Penningmeester T. Plan tenga, Notaris te IJselmonde, indien mogelfik vóór 1 Augustus van dit jaar. De Heere neige uwe harten Met heilbede, Deputaten voornoemd K. Fbrnhout, Praeses. J. H. Landweer, Scriba. T. Plantenga, Penningmeester. Ook bfi deze afleveringen herhalen we onze gunstige aankondiging en hartelfike aanbe veling. Deze lezing van Dr. Grosheide is een nut tige, leerzame, en aangename lectuur. Over Judas is reeds veel geschreven. In den grond blfift hfi een huiveringwekkend mysterie, altfid onze belangstelling waard. Dr. Grosheide's studie is voor iedereen genietbaar. De catechisanten hebben geen klagen- De toelichtingen vermenigvuldigen. Nu er zfin heel wat catechisanten, en als ieder een toe lichting koopt, dan kunnen er ook heel wat geplaatst worden. De verklaring door ds. El- zenga gegeven is een voorbeeld van degelfik- heid. We kunnen haar van harte aanbevelen. Ze is zaakrfik en helder. Als onze jongelingen en jongedochters dit boekje onder de knie hebben, dan weten ze aardig wat van de Ge reformeerde leer. De uitgave is zeer net. We wenschen schrfiver en uitgever veel succes. Laman. De kleine kerk te dezer plaatse trof heden een ernstig verlies, daar het den Heere behaagde een harer Opzieners, broeder na langdurige sukkeling, toch nog zeer onverwacht, uit onzen kring weg te nemen. Vanaf het ontstaan der Gemeente mocht onze ontslapen broeder, eerst als Diaken, de laatste 6 jaar als Ouderling, met toe- wfiding des harten onder ons werkzaam zfin. Het stil vertrouwen, dat zfin heengaan vrede was, zfi ons, met zfine nagelaten betrekkingen, ten troost, en vervulle de Heere in Zfine genade de ledige plaats onder ons, tot opbouw Zfiner Gemeente I Namens den Kerkeraad, W. DE SCHIPPER Cz., Praeses. 's Gravenpolder, 28 Mei 1909. GROOTE EN KLEINE In SEYFFARDT's Boekhandel te Amsterdam is weder verschenen de bekende practische aangevende in kleuren hoe de 100 districten bezet zfin. Met opgave der zittende leden Tweede Kamer, het aantal stemmen op hen uitgebracht en op de tegencandidaten en blanco vakken om de uitslag der stemming in Juni e. k. met kleuren aan te duiden. Bfi de Boekhandelaren verkrfigbaar. PrKJs 15 Cts.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3