te lamp:», HANSEN en VERHULST. Amerikaansche Orgels. Het beste adres] M. VADER Jr., Vlissingen, is voor bel opknappen vao uw BibliothekenMIer Boekbinderij vao J. VAN DER WAL, Rrninisse. Psalmboekjes vanaf 15 cent. Nieuw Testameni en Psalmen 30,48,45 en 60 cent. Zendingsconferentie IS Mei. Kerk- en Schoolnieuws. Offieiëele JEBerichten. Advertentiën. Het eerstvolgende TOELATINGSEIS HEN voor de verschillende klassen van het Gymnasium zal D. V. gehou den vorden in de eerste helft van JULI. (Schoolgeld f 80,'s jaara. 1. De Orgels uit de magazijnen van den heer A. S. J. DEKKER te Goes, dus* ook het beroemde Packard-Orgel, worden tot dezelfde prijzen en óók op afbetaling geleverd door KA8TEEL8TRAAT 105. HOI BI] J. R. KOK te Kampen verscheen Huisbijbels van f 0.80, f 1.25, f 1.50, f 1.85 f2.50 BIJBELS MET PSALMEN f3,—, f4.25, f5.60. KERKBOEKEN voor gouden of zilveren slot en Portefeuillesluiting. bruik om daar, zij het dan ook in beperkten kring, het Christendom ingang te doen vinden. Het werk door de Bandasche afgevaardigden begonnen, werd door ds. Keizerskind voortge zet gedurende zijn kort verblijf op Timorzijn opvolger ds. Reinsdijk (1681) werd echter in 1692 vervangen door een krankenbezoeker met wiens komst een achteruitgang intrad. In 1697 zien we dan nog weer een predikant optreden ds. de Mei, zoodat we in 1729 op 460 Inlandsche Christenen 60 lidmaten tellen. Als we nu zien dat er van 16701776 maar 5 predikanten gedurende 44 jaar op Timor ge arbeid hebben, terwijl men voor het overige het doen moest met krankenbezoekers en be- zoekreizen, dan volgt hieruit dat de behartiging der geestelijke belangen nogal wat te wenschen heeft overgelaten. In 1819 ontving echter de zendeling-leeraar R. Ie Bruijn zijne benoeming tot waarnemend predikant op Timor. Zeer veel viel er voor hem te arbeiden onder de 3000 Koepangsche Chris tenen die in geen 20 jaar een predikant gezien hadden. In Resident Hazaert vond hij echter een grooten steun en krachtig helper. Een bijbel genootschap werd opgericht, een hulpgenoot schap ten bate van het onderwijs (dat in 1825 reeds 8 meesters onderhield), een weeshuis en een school werden gebouwd benevens een kerk, een bundel gezangen werd door le Bruijn in het Maleisch vertaald. Kortom, le Bruijn's werk kracht was groot, zoodat hij ook daar zeer ge waardeerd werd. Omstreeks 1840 waren op Timor buiten Koe pang 2 kerken en 8 scholen, waarin ongeveer 900 kinderen onderwijs ontvingen. Na le Brujjn volgden als zendeling-leeraar ter Linden, Heijmering, Donselaar en Niks die ieder zoowat dertig jaren met ijver hebben gewerkt. In verband echter met dringende behoeften werd het noodig geoordeeld dat weer eens een predikant de leerstoel te Koepang zou betreden en zoo zagen we in 1907 optreden ds. de Vries, de tegenwoordige predikant te Koepang. Naast den predikant zullen nu nog 3 hulppredikers staan en wel een te Babao, een te Baa(Rotti) en een te Loléh (Rotti)op het oogenblik is er echter geen enkele hulpprediker aanwezig. Onder de hulppredikers volgen dan de Inland sche leeraars voor de kleinere gemeenten, zij worden opgeleid door de hulppredikers, en be zoldigd door het Gouvernement. Buiten de Inlandsche leeraars zijn er nu nog een aantal goeroes gerdja (goeroe onderwij zer, gerdja is kerk) die betaald worden door de kerk en tot taak hebben de kinderen te on derwijzen en tegelijkertijd de bevolking de be ginselen van het Christendom te verkondigen, zij worden gezonden naar plaatsen waar nog weinig Christenen gevonden worden. Hieronder volge nu nog een lijstje van de voornaamste centra van het Christendom op Timor. te Koepang plm. 1000 Inlandsche Christenen. Oisapa 500 Fatoenen 500 Mavelafa a 100 Tolla 125 Baoeng 125 Ormatanoense 800 Oibello plm. 600 Babau 1000 Oisao 300 Pariti 1000 Soelamoe 1000 P ROTI. Roti te verdoelen in 2 districten. No. 1 dat van den hulpprediker van Baa. No. 2 dat van den hulpprediker van Loléh. Elk met plm. 10.000 Christenen (Inlandsche). Op Savoe plm. 3000 Inlandsche Christenen. Namiddagvergadering. Toen we te half twee het kerkgebouw ten tweeden male binnentraden, werden we wel dadig aangedaan. Het was of de klacht over gebrek aan belangstelling was doorgedrongen tot veler oor en hart. De heele kerk was zoo goed als vol. Ik hoorde een der broeders, die de respectieve Zendingseonferenties had bijge woond, betuigen, dat nog geen dezer vergade ringen in onze provincie zoo druk bezocht was. En de aanwezigen zullen hun tijd niet betreurd hebben. Eerst trad volgens het agendum ds. Dijkstra, de eerwaarde voorzitter der XII Generale De- putaten, voor ons op, met het actueele onder werp De scholen voor Priaji's. Spr. schetste ons de gewichtige plaats, die de adel op Java inneemt. Met grooten eerbied ziet het volk tegen hen op, want men leeft in den waan, dat de grooten des lands van de Goden afstammen. De invloed, die van hen uitgaat, is dan ook niet gering. Een Javaan, die tot het Christendom komt, heeft in zijn dorp een ondragelijk leven, wanneer de adel het Christendom vijandig is. We moeten dus de priaji's trachten te winnen. Vroeger werd daar minder over gedacht. Me- thodisme en Piëtisme zocht alleen het mindere volk, dacht meer aan het bevelPredikt het Evangelie aan alle creaturen. Ideaal was niet het winnen der volken, maar het redden van zielen. En die arbeid was niet ongezegend, getuige bijv. de Zending van Modjowarno. En toch ontbreekt er iets. „Wie Christen is, blijft Christen, maar de macht van het christendom komt niet genoeg uit." De priaji's zijn meest Mohammedanen, over het algemeen met zichzelven ingenomen, en vol minachting voor vreemdelingen. Nu is het de groote vraag, hoe deze priaji's te bearbeiden. En op die vraag heeft br. Horstman een ant woord gegeven door zijn school te Temanggoeng. De priaji's begeeren onderwijs, meer onderwijs dan de lagere school geeft. Toch zenden zij hunne kinderen niet naar de hoogere scholen voor Europeanen, denkelijk vooral, omdat het onderwijs aldaar niet berekend is op de behoef ten van de Javanen. En daar zorgt br. Horst man zoo goed voor, dat een vijftig-tal kinderen van priaji's aan zijne zorgen is toevertrouwd. Sommigen betalen zelfs 20 gulden leergeld per maand. Dit ging al te mooi en concurrentie bleef niet uit. Het Gouvernement stichtte er ook een school, wat aanvankelijk eenige schade aan Horstmans school berokkende. Kon hij er nu maar toe komen, zijn godsdienstonderwijs er af doen, dan was er niet de minste vreeze voor achteruitgang zijner school. Maar hij is een be slist man en gaat op de oude wijze voort. En zijn uitnemend onderwijs houdt de zaak nog in stand. Wat de vrucht betreft, Horstman mag soms tot zijne blijdschap werkingen des Geestes be speuren. Maar afgedacht van die zichtbare vrucht, zaait hij in hope voort, vertrouwende dat het zuurdeeg geleidelijk zal inwerken op Java's adel. Thans vooral dienen we op die school te Temanggoeng te letten, omdat er een Jong-Java opstaat, dat van verbeterd onderwijs het heil voor Java verwacht. Men wil naar het model van Horstmans schoolmaar dan zonder gods dienstonderwijs, het onderwijs hooger opvoeren, om het volk dus uit de laagte op te heffen. Blijkt hier niet ten duidelijkste uit, dat Horst man een goeden weg insloeg Met het oog hierop beveelt de spr. het terrein Temanggoeng bij Zeelands kerken aan. Eigen lijk moet de school door een comité of een ver- eeniging worden overgenomen, maar dat geldt de nadere uitvoering. Dat ds. Dijkstra een aandachtig gehoor vond voor deze rede, behoeft zeker nauwelijks gezegd. En even begrijpelijk is het, dat sommige broe ders behoefte gevoelden aan eene nadere ge- dachtenwisseling over enkele punten. Ds. Meu- link vroeg inlichtingen over de kosten van school en zendingsterrein te Temanggoeng. Ds. Bouma lei er nadruk op, dat niet de school, maar de Zending onze eerste roeping is en vond het vreemd, dat de Gen. Deputaten niet een weg hadden gezocht tot bevestiging van Horstmans school. Ten slotte deed Mr. Dieleman de vraag, of de gang, door ds. Dijkstra geteekend, wel de historisch juiste is, omdat gewoonlijk niet de grooten, maar de kleinen des lands de kern vormen van het leger des Heeren. De referent meende ons tamelijk wel gerust te mogen stellen over de finantieele bezwaren van Temanggoeng, herinnerde er voorts aan, dat de school van br. Horstman als middel in dienst der zending van beteekenis was, en her haalde zijne gedachten over de noodzakelijkheid, om de Priaji's te bewerken. De Zeeuwsche Zendingsdeputaat, dr. Wage naar, gaf ten slotte nog eenkrachtig woord ten beste, dat zich geheel aansloot bij de over tuiging van ds. Dijkstra. Alsnu volgde de laatste spreker meer met een practisch woord. Zijn onderwerp was de vraag„Is Zendingswerk een onvruchtbaar werk Spr. begon met de opmerking, d$b het bevel des Heeren de drangreden moet zijn voor den arbeid. Toch mogen we niet onverschillig zjjn omtrent de vrucht van ons werk. Alle klacht over het ontbreken van vrucht is niet te ver- oordeelen. Men denke bijv. aan de klacht van den Messias in Jes. 49 vers 4: „Ik heb mijn klacht onnutteljjk en ijdelyk toegebracht." Die klacht ging echter gepaard met een hartelijk vertrouwen„Mijn werkloon is bp mijn God". En daarop volgt dan de belofte van rijke vruch ten „Het is te gering, dat Gij Mp een knecht zoudt zpn, om op te richten de stammen van Jacob en om weder te brengen de bewaarden in IsraëlIk heb u ook gegeven tot een licht der heidenen, om mijn heil te zpn tot aan het einde der aarde" (vs, 6). De Heere bemoedigt zpn knechten elders ook met belofte van vrucht. Denk aan Paulus te Corinthe. En Paulus bemoedigde daarom ook anderen met de verzekering, dat hun arbeid niet pdel is in den Heere. (I Oor. 15 vs. 58). Zoo mag de spreker ter bemoediging aan de vrueht herinneren. Moge het Zendingswerk vaak onvruchtbaar schijnen, het is het evenwel niet. Onvruchtbaarheid van den arbeid der Zending is niet bestaanbaar a met den wil en de gedachten Gods, b met het Woord des Heeren, c met de geschiedenis. a. Het is de wil des Heeren, dat de macht van het heidendom gebroken wordt. Spreker herinnert aan de woorden van Psalm 33De Heere vernietigt den raad der heidenen, Hp breekt de gedaehten der volken in verband met den raad des Heeren, waarvan het volgende vers getuigt. De beloften, die de Heere ons gaf voor het werk der Zending, zpn uitvloeisels van zpn eeuwigen raad. En hoe zou het werk dan onvruchtbaar zpn? b Niet minder bemoedigend is het bewijs van de vruchtbaarheid dezer taak, waarvan de Heilige Schrift' 'êen "heerlijk' getuigenis aflegt. Met name de Zendingsreizen van den heiden apostel toonen den voorspoedigen loop van het Evangelie der genade. „Het Woord Gods wies en nam de overhand." Aan wie zpn de brieven van Paulus gericht Immers meest aan kerken uit de heidenen. Voor wie waren de zeven brieven in Openb. bestemd Aan kerken, die de Heere uit het heidendom had vergaderd. c. Maar naast die stem uit het Woord Gods klinkt de taal der bemoediging uit het boek der historie. Wat onmetelijke ommekeer heeft het Evangelie teweeggebracht ,in de gansche wereld. Maatschappijen en vennootschappen voor verschillende doeleinden, die uw vertrouwen vragen, beroepen zich gaarne op een veeljarig bestaan. Maar waar zou dan beter ons geestelijk en finantieel kapitaal geplaatst worden dan in dezen dienst des Heeren Het is niet verloren, al ziet gij nog geen kennelijke vrucht. Een ander is het, die zaait, een ander die maait. Een maal zullen we juichen, omdat we de oogst aanschouwen. Maar ook nu mogen we er reeds iets van zien, Er zpn vruchten. Wanneer we denken aan den zegen in de Minahassa en andere streken, dan is er nu al stof tot juichen. Ga daarom het werk der Zending blijmoedig voort Ook dit goede woord werd met aandacht gevolgd. En de voorzitter kon daarom uit naam der gansche vergadering de sprekers danken voor hunne medewerking tot het welslagen van deze conferentie. Op verzoek van den praeses ging dr. A. Kuyper Jr. voor in dank gebed, nadat het loflied uit de verkwikte harten was opgestegen voor het aangezicht des Heeren, uit Wiens hand we ook de zegeningen van dezen dag mochten ontvangen. Ruim 30 kerken zonden afgevaardigden. De collecte in de morgenvergadering bedroeg f 9.18, die van 's namiddags bracht op f 18,95. N. G. D. TWEETAL te OpperdoesCand. W. L. Korfker te Zaan dam ds. K. Oussoren te Baarland. BEROEPEN te Krimpen aan de Lek en te Montfoort Cand. J. Wientjes te Zeist; te Ambt Yollenhove A: Cand. P. de Putter te Axel te OlstCand. N. J. Trenning te Zaamslag te Hoek Cand. W. L. Korfker te Zaandam te Langerak: ds. J. W. v. d. Bosch te Noord Scharwoude. BEDANKT: voor Ierseke: ds. N. Bakker te Nieuw Dordrecht; voor Achlum ds. F. Wiersma te Engwierum. Cand. B. Meijer, ber. predikant van Brouwershaven, hoopt aldaar zpn intrede te doeu op Zondag 20 Juni a. s., na des voor middags te zpn bevestigd door ds. L. Bouma van Middelburg. VACATUURBEURTEN WESTKAPELLE. 4 Juli ds. de Jager 11 Ouderl. Veere. 18 ds. v. d. Hoorn. 25 Ouderl. Middelburg C. 1 Aug. ds. Pol. 8 Ouderl. Grppskerke. 15 ds. v. d. Hoorn. 22 Ouderl. Vlissingen B. 29 ds. Boeyenga. 5 Sept. Ouderl. Serooskerke. 12 ds. v. d. Hoorn. 19 Ouderl. St. Laurens. 26 ds. Wolf. CLASSIS MIDDELBURG. De vergadering der Classis zal D. V. gehou den worden op Woensdag 14 Juli. Punten voor 't agendum worden ingewacht vóór 28 Juni bij den actuarius ds. Scheele te Veere. Namens de roepende Kerk van Westkapelle, L. Vhahülst, Praeses. L. J. des Hollander, Scriba. JAARVERGADERING van den Bonds- ring „Zuid-Beveland", te houden op den 2den Pinksterdag in de Geref. Kerk te Ierseke. Aanvang der morgen vergadering te 10 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Inning Contributie. 6. Verkiezing Primuslid in het Zeeuwsche Afdeelingsbestuur. 7. Vaststelling plaats der volgende verga dering. 8. Het beginsel van den Chr. Jongeling in verband met de vereeniging. Inleider: Joh. Verpzer van Kruiningen. Pauze. 9. Heropening door den voorzitter. 10. De Jongelingsvereeniging en de Geref. Drankbestrijding. Inleider: P. Kok van Goes. 11. Rede van den Weleerw. Heer ds. J. D. Wielenga van Middelburg: „Gelijk de Bliksem". (Matth. 24 27). Gelegenheid tot gedachtenwisseling. 12. De Bondsidée en Karaktervorming. InleiderJ. Serrier van Kruiningen. 13. Varia. 14. Sluiting. De Ringsecretaris, H. BOL, t Aangiften bij, den Rector, Dr. J. J. ESSER. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht". Uit de Geschiedenis der Afscheiding in Drenthe door Us. JT. KOK. MET 12 ILLUSTRATIES. Prijs f 1.25. In Stempelband f 1,75. I

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3