die op een kerkelijke vergadering moeten wor den afgedaan. Terwijl twee broeders de lastbrieven nazien, wordt het moderamen geïnstitueerdds. Kerk hof, voorzitter, ds. v. d. Hoorn, assessor, en ds. Wielenga en ds. Boeijinga respectievelijk le en 2e scriba; wel was ds. de Jager aan de beurt het scribaat waar te nemen, doch met het oog- op een klein en tijdelijk gebrek vroeg hij aan den veel jongeren eollega ds. Wielenga deze taak van hem over te nemen, misschien ook wel op grond van de gedachte, dat men het juk in zijn jeugd moet dragen. De commissie tot het nazien der credentie- brieven rapporteerde daarna, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd waren; medegedeeld werd, dat de predikant van Middelburg O, dr. Wagenaar, wegens ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn, en Westkapelle met den ouderling een diaken had afgevaardigd, aan wien de classe keurstem verleende. Ge lukkig kan, met dank aan den Heere, worden gemeld, dat ds. Wagenaar weer herstellende is, en binnen enkele weken, zoo niet vroeger, zijn arbeid hoopt te hervatten. Het lezen van de notulen wekte geen dis cussie opze waren juist den stand van zaken weergevende, en werden aldus met een kleine verduidelijking, met dankzegging goed gekeurd. De bespreking naar art. 41 leverde niets bij zonders op, daar eenige afgevaardigden ver wezen naar de instructies, welke later behan deld zouden worden. Ook over de ineensmelting viel niets te rapporteeren, heelemaal niets, hoe wel er gefluisterd werd, zeer in het geheim, dat er in Ylissingen toch iets broeiende is, maar dit is niet officieel Toen kwamen de verschillende rapporten ter tafel! De boeken van den classicalen pen ningmeester, broeder 't Hart, waren nagezien door 2 daartoe aangewezen broeders, en alles in de beste orde bevonden. De zaakwaarne mer van de kas der hulpbehoevende kerken bracht het verslag uit van zijn zaakjes; de uitgaven waren f 395,95, en de inkomsten f 353,66l/2i zoodat het tekort was f 42,28^2 maar dat is wel te overkomen. Trouwens, broeder Louwerse deelde mede, dat dit in den regel zoo wasde classe verwonderde zich dan ook niets. Ook dezen broeder werd dank gezegd voor zijn beheer, terwijl twee personen werden benoemd deze boeken na te zien. De commissie inzake de loterij kan, door ongesteldheid en afwezigheid van dr. Wage naar, niets mede deelen. Maar er zal nu toch voortgang worden gemaakt. De loterij vreet voort als een kanker in ons Zeeuwsch en Christelijk volksleven. Daarom werd aan het einde der vergadering met hartelijke en alge- meene sympathie een voorstel uit het midden der saamvergaderde broeders begroet, dat de Kerkeraden toch vooral alles doen, wat in haar vermogen is om de gemeenten ten ern stigste te waarschuwen voor de God ont- eerende loterij, die over weinige weken weer gebonden zal worden. Onze buitengewoon ijverige Zendings-depu- taat, ds. Kerkhof had zeer belangrijke mede- deelingen over de Zending. Doch, er valt niet te roemen. Zelfs beschuldigde één der broe deren de Zeeuwsche Kerken van veel geschreeuw te maken, maar weinig wol te geven, de goede natuurlijk niet te na gesproken. Ds. K. deelde dan mede, dat er twee van de Zendingsdepu- fcaten naar Amsterdam waren geweest, om te spreken met de Generale Zendingsdeputaten. Het was daar gebleken, dat een verband tus- schen de Geref. Kerken en de school te Te- mangoeng nog nooit goed geregeld wasde kerkelijke steun van f 1200 gaf alleen recht om toezicht te houden op het Christelijk ge halte van het onderwijs. Op een tweede vraag, of er niet een comité in ons land zou opge richt worden om de school over te nemen, werd geantwoord, dat zulk een comité niet levensvatbaar zou zijn, en het beter was, dat de Zeeuwsche Kerken den broeders in Indië vroegen daar zulk een comité te vormen om dat in Indië zelf meer de behoefte aan en het belang van zulk een school werd gevoeld, dan kan men hier in Nederland beproeven om con tribuanten te winnen. Een derde vraag gold de finantiën, en het bleek, dat de school jaarlijks f 3000 zou kosten, terwijl de algemeene deputaten voor een over gangstijdperk wel steun zou willen geven. De vierde vraag, hoeveel een Zendingspost te Bandjar-Negara zou kosten, moest beantwoord worden met het noemen van f 7000 minstens. Een vijfde vraag eindelijk, of de Regeering subsidie zou geven voor de school te Teman- goeng, kreeg het antwoord dat de Gouverneur het kon geven, doch dat dit niet meer dan f 1800 zou bedragen. De uitslag van dit bezoek is besproken op de vergadering onzer Zeeuwsche Zendingsde putaten voor 14 dagen, waar besloten is ge worden; le de beslissing inzake Temangoeng uit te stellen2e in correspondentie te treden met onze Zendelingen om advies over deze kwestie3e na ontvangen inlichting te over wegen of men Temangoeng of Bandjar-Negara zou kiezen als Zendingsterrein. Deze belangrijke mededeeling zette de sluizen der welsprekenheid open. Wel, wat werd er geredeneerd. Maar het heerlijkste was, dat gij zoo voelen kondetde Zending heeft de liefde van de Walchersche harten Tenslotte werden de volgende twee voor stellen aangenomen le. De classe Middelburg verzoekt de Par ticuliere Synode van Zeeland zieh te richten tot de classe Kiundert met het beleefde en dringende verzoek, om met onze Kerken samen te werken in de Zending. 2. De afgevaardigden onzer Classe wordt opgedragen bij het bespreken van de zaak der Zending op de Synode, te wijzen op de wen- schelijkheid van een buitengewone Synode, zoo op deze Synode de Zendingskwestie niet tot een goed einde komt. Eindelijk werd de kroon op al deze bespre kingen gezet door de behandeling van een voorstel van onzen Zendings-deputaat, voor komende op het agendum „dat de saamwerkende classes zich verbin den de zendende kerk in staat te stellen aan haar finantieele verplichtingen te voldoen* Een tegenvoorstel werd echter aangenomen, om de afgevaardigden naar de Part. Synode in dezen vrij te laten om te stemmen naar eigen goedvinden. Voor de pauze werden de aanvragen van West-Kapelle en Gapinge om predikbeurten nog behandeld en toegestaan. En toen ver dwenen de broeders, alle richtingen uit, inplaats van gezellig aan één maaltijd aan te zitten, allen bij elkander, een feit zeker door velen betreurd. Klokslag half drie werd de vergadering her opend door gebed, na het zingen van Ps. 846, door den eersten scriba. De beraadslagingen over een voorstel van Meliskerke, luidende: „voor het laatste gedeelte van e uit conclusie 4 van het doopleden-rapport worde gelezen aan wie een doopattestatie, maar niet zonder meer, behoort gegeven te worden," worden voortgezet. Eindelijk kon de meerderheid zich vinden in een nader uitgebreid voorstel, lui dende „aan wie een doopattestatie behoort geven te worden, met opgave van de redenen die hebben geleid tot het verzuimen van het belijdenis-doen, en van den arbeid, dien de kerkeraad aan het bedoelde lid heeft besteed, om het tot zijn plicht te brengen." De quaestor der Classe leest nogmaals zijn begrooting, die wordt goedgekeurdde Classe- onkosten enz. worden begroot op f 519,96, en de uitgaven voor de Emeriti enz. f 819,74. Verschillende instructie's worden behandeld, waarbij aan Domburg en Westkapelle steun wordt beloofd in hun aanvrage om subsidie bij de Particuliere Synode. Westkapelle wordt aangewezen als roepende Kerk voor de volgende classicale vergadering op 14 Juli a.s. De quota blyken geïnd te zyn. B\j de omvraag wordt op de wenschelijkheid gewezen, dat de uitgevers der beide Kerkbladen toch de nummers met officieele berichten zen den aan de Kerkeraden in de Classe. De scriba zal hiervan aan de uitgevers mededee ling doen. Enkele andere vertrouwelijke zaken worden afgedaan, terwijl ten slotte de Classe in comité gaat voor een tuchtzaak. Nog kan medegedeeld worden, dat aan de Kerkeraden van M. en S. opdracht gegeven wordt de kwestie van br. G. zoo mogelijk tot een goed einde te brengen. De praeses had het voorstel gedaan om tussehen de besprekingen door de stemmingen voor afgevaardigden naar de Particuliere Sy node te houden. Het bleek een wijs voorstel te zijn geweest, want wat moest er gestemd wordenDe keuze scheen, op een paar uit zonderingen na, moeilijk te zijnMaar ein delijk was dan de uitslag, dat als primi afge vaardigden gekozen werden ds. L Bouma te Middelburg en ds. G. F. Kerkhof te Souburg, en de ouderlingen, brs. K. Houterman te Biggekerke en J. Louwerse te Middelburg (Grijpskerke) en als secundi dr. A. Kuyper Jr. te Vlissingen en ds. D. Pol te Vlissingen, en de ouderlingen, brs. A. Geschiere te Grijpskerke en A. Punt te Mid delburg. De tweede scriba las de Korte Notulen voor, die na een cijferverbetering en een aanvulling werden goedgekeurd. Maar reeds trappelden eenige broeders van ongeduldde tram zou spoedig vertrekkenmaar de zaken waren ook afgedaan. En na innig gebed van ds. Boeijinga werd de opgewekte vergadering gesloten. Middelburg, Arnemuiden, Op last der Classe, Ds. J. D. Wielenga, le Scriba» Ds. J. Boeijinga, 2e Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Tholen, den 28 April 1908. I. Ds. A. Dekkers, voorzitter der roepende kerk van Anna Jacobapolder, opent de verga dering na het zingen van den Morgenzang3 met gebed en lezing van Fil. 2 1-11. II. Dit de lastbrieven blijkt dat alle ker ken der classe vertegenwoordigd zijn. Eén kerk verving een ouderling door een diaken, aan wien, gehoord de reden van plaatsvervan ging, zitting en reeht van keurstem wordt verleend. Drie kerken hebben een instructie. III. In het moderamen nemen naast ds. Lammertsma, naar toerbeurt praeses, zitting ds. Dekkers als assessor en ds. van der Kooi als scriba. IV. De praeses feliciteert ds. Dekkers har telijk met zijn beroep naar de kerk van Dussen, en wenscht niet slechts om zijn persoon, maar ook om zijns werks wil, dat hij gemeente en classe nog niet verlate, maar ook verder een werkzaam afgevaardigde onzer vergaderingen mag blijven. De assessor spreekt namens de classe zijn hartelijke blijdschap uit, dat ds. Lammertsma vrijmoedigheid heeft gehad voor het beroep naar Ierseke te bedanken, en bidt hem thans bij de roeping naar Axel A. de veelvuldige leiding des Geestes toe, in hope dat hij ook verder zich nog geven kan aan zijn gemeente en den zoo noodzakelijken classicalen arbeid. V. De notulen der vorige vergadering worden door ds. Dekkers gelezen, door de vergadering zonder opmerking met dank aan den scriba goedgekeurd en door het moderamen geteekend. VI. Ingekomen is een dankbetuiging van den penningmeester der algemeene kas voor hulpbehoevende kerken voor toezending van de jaarlijksehe bijdrage. Voor kennisgeving aangenomen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de ont vangst van een stuk inzake ds. v. d. Z. te Putten, dat aan andere classes is toegezonden, maar tot nog toe niet ter kennis dezer classicale vergadering is gebracht. De correspondent verklaart bedoeld schrijven van de classis Harderwijk niet te hebben ont vangen. VII. Van de kerken Poortvliet en Tholen zijn instructiën ingekomen om de ten vorige jare getroffen regelingen voor de uitvoering van art. 13 D. K. O. ook dit jaar van kracht te doen blijven. De bijdragen dezer kerken ten behoeve van eigen emeriteering worden voorwaardelijk op hetzelfde bedrag bepaald als in het vorige jaar. De kerk van Oud-Vosmeer verzoekt verla ging van haar quotum voor art. 13. Daar in de Aug. vergadering het aandeel van elke kerk in de classicale bijdrage voor hulpbetoon by emeriteering opnieuw moet wor den vastgesteld, wordt aan deze kerk aangeraden alsdan haar verzoek te herhalen. VIII. Een voorstel van de kerk van Anna Jacobapolder om deputaten te benoemen voor een herziening van het „huishoudelijke regle ment" wordt na aanwijzing waarin die revisie moet bestaan, aangenomen. Als deputaten voor deze zaak worden benoemd D. D. Dekkers, van der Kooi en Lammertsma. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van de kerk van Tholen, ingekomen naar aan leiding van vragen, die nu en dan ter classi cale vergadering worden gesteld, „dat door een der dienaren des Woords minstens eenmaal in het jaar een kort referaat zal worden gehouden, om besprekingen in te leiden over een onder werp van actueel belang." IX. Rapporten. A. Deputaten voor de kerk van Rilland rap porteeren a. dat daar in eigen kring voor pastorie-bouw maandelijks inkomt f 35 a f 40 b. dat 't verloopen kwartaal uit de classicale kas voor hulpbehoevende kerken in 't fonds voor pastorie-bouw is gestort f 35 c. dat collecten en bijdragen uit de' kerken der provincie inkomen, maar dat een enkele der grootere kerken eenigermate teleurstelde, die een bijdrage zond, waar met het oog op de gansch bijzondere omstandigheden van deze kerk en van deze classe gemeend werd een collecte te mogen verwachten. Deputaten worden gecontinueerd, om verder werkzaam te zyn in het belang dezer kleine kerk. B. De zendingsdeputaat brengt verslag uit van den arbeid, tot nog toe in het belang der zending verricht, en laat zien met welke moei lijkheden deputaten aanvankelijk te worstelen hebben in de keuze van een arbeidsveld. Zij zullen ter Part. Synode adviseeren nog geen beslissing te nemen aangaande Temangoeng, maar eerst inlichtingen in te winnen bij de vergadering onzer missionarissen op Java, en daarna de geestelijke en finantieele voordeelen van Temangoeng met Solo en Bandjar-Negara als zendingsterrein vergelijken. De Provinciale zendings-conterentie zal 12 Mei worden gehouden in de Geref. kerk (A.) te Vlissingen. De zendingsdeputaat wordt dank betuigd voor het uitgebreid overzicht, dat hy gaf. X. Rekening en verantwoording wordt ge daan a. door den classicalen quaestor. Hy ont ving van Juni 1908 tot Mei 1909 f 280,046 en gaf uit f 243,07®, zoodat de inhoud dezer kas thans bedraagt f 36,97. b. door deputaten inzake hulpbehoevende kerken. Zy vermelden een ontvangst van f45,175, waarvan verzonden is de bijdrage voor de alge meene kas en het overblijvende is afgestaan aan het fonds voor pastorie-bouw te Rilland. De deputaat voor art. 13 zal op de e. k. vergadering rekening en verantwoording doen. Als commissie voor het nazien van de boeken der deputaten, aan wie eenig finantieel beheer is toebetrouwd, worden benoemd de broeders J. Verkerke van Bergen-op-Zoom en G. Vette van Rilland. XI. De rondvraag naar art. 41 D. K. O. levert weinig belangrijks op. Over 't algemeen mag de toestand der kerken bevredigend wor den genoemd. XII. Pauze. Vereffening van geldelijke zaken. XIII. De commissie voor het nazien van de boeken van de deputaten aan wie eenig finan tieel beheer is toebetrouwd, rapporteert dat alles in de beste orde is bevonden. XIV. Aan de Part. Synode zal worden aan gevraagd de noodige steun naar art. D. K. O. voor de Kerken Poortvliet en Tholen. Inzake het terugkomen op het voorstel be treffende de opheffing dezer classe, de laatst gehouden Part. Synode ingediend, besluit de classe aan het moderamen dezer vergadering over te laten de nadere motiveering en ver klaring hoe de classe ten vorigen jare tot dit besluit kwam, en de redenen aan te geven, waarom zy nu op dit voorstel terugkomt. Daar in plaats van opheffing algemeen de gedachte heeft post gevat van zoodanige ver- sterking, dat krachtiger classicaal leven in de toekomst beter is gewaarborgd, wordt op voor stel van ds. Lammertsma unaniem besloten aan het gemotiveerd schryven ten slotte toe te voegen Zal de toestand thans houdbaar zyn en op den duur houdbaar blijven, dan acht de classe noodzakelijk en verzoekt ze daarom lo. finantieele versterking, doordat de Part. Synode de classe ter uitvoering van art. 13 D.K.O. f 100 meer steun verleene en nu de regeling aldus treffe a. Hulpbetoon aan de Kerk van Poortvliet. Voor de eerste weduwe f 300. tweede f 400. haren emeritus-dienaar f 700. b. Hulpbetoon aan de Kerk van Tholen. Voor haren emeritus-dienaar f 500. 2o. intellectueele versterking, door in het toestaan van het verzoek van Rilland's kerk om een subsidie ineens van f 200 voor pastorie- bouw te bespoedigen de beroeping van een eigen predikant; 3o. moreele steun, die leiden kan tot intel lectueele versterking, door pogingen aan te wenden, dat de Kerken Kruiningen en Yerseke, die tot 1892 by de vroegere classe Bergen-op- Zoom behoorden, gevoegd worden by onze zwakke classe. Naar de Part. Synode worden afgevaardigd de dienaren des Woords A. H. van der Kooi en A. Dekkers, primi, en J. A. de Bruine en en J. H. Lammertsma, secundi, en de ouder lingen C. A. Gunst (Oud-Vosmeer) en J. Ver kerke (Bergen-op-Zoom) primi, en L. Poulusse (Tholen) en G. Vette (Rilland) secundi. XV. Ter vervanging van ds. de Bruin, die als Zendingsdeputaat bedankt, wordt gekozen ds. Sybrandy. XVI. De correspondent voor de Theol. School doet onderzoek naar bepaalde adressen in Bergen-op-Zoom en naar het bestaan van een plaatselijk correspondent aldaar. De betrokken Kerkeraad zal de gewenschte inlichtingen zoo spoedig mogelijk verleenen. XVII. De Kerk van Rilland vraagt drie vacature-beurten aan. De regeling zal op de gebruikelijke wyze worden bekend gemaakt. XVIII. Als roepende kerk voor de volgende vergadering wordt Bergen-op-Zoom aangewezen, en den nadruk er opgelegd dat op de verga dering in Oogstmaand afwezigheid van een der dienaren niet gewettigd is door vacantie en van een der Ouderlingen niet door beroeps bezigheden. XIX. De Praeses sluit de vergadering.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3