"TTSTS-- a f 0,90 per Mud. HANSEN en VERHULST. 4 KERKDIENST of gebrand Zaagsel te Koop Bij i. DE VISSER Hz., I. Wordt Lid Verantwoording Soemba-kist. Paaseh-Haandag in Goes. Kerk- en Schoolnieuws. Offieiëele Berichten. Advertentiën. Zondagmorgen 10 nar ln de BAK' KERSKAMER, SCHUTTERSHOF, Ingang Schattershofstraat, 2e denr links. IMU Uitgave van J. H. KOK te Kampen. De Geuzen, door J. B. DE LIEFDE. Op nieuw herzien en bewerkt door L. PEN NING. Met 25 illustraties van A. Rünekel, Ilsabe. Een verhaal uit den tijd der Refor matie in Mecklenburg door E. VON MALTZAHN. Uit Israels Geschiedenis door F. BETTEX. Het Hooglied door Ds. J. YAN ANDEL. f 5.— betalen en voor minstens f 10 ontvangen. VRAAG PROSPECTUSI pers, die dan voor het eerst zal gehouden worden. Ik heb, broeders, hieraan een schrijven toe- gevoeg over financieele aangelegenheden, met het oog op de overgave aan ds. Bakker op het laatst van Mei. Gaarne zag ik, dat ge hem tegen half Mei f 200 deedt toekomen om de uitgaven op 1 Juni te bestrijden. Wijl dit schrijven nu nog verzonden moet worden, zal ik het hierbij laten. De hartelijke groeten van ons en al de broeders en zusters op uw zendingsterrein. De Heere zegene u in al uwen arbeid*. Hoe duidelijk blijkt uit het bovenstaande, dat Gods Woord niet ledig wederkeertAl is de vrucht naar onze beschouwing weinig, er is toch vrucht 1 J. D. wlklbnga. Na de verantwoording van 19 Maart ontvin gen wü nog zooveel, dat wij genoodzaakt zijn een derde kist klaar te maken. De eerste twee zjjn reeds naar Amsterdam verzonden, en liggen daar te wachten op den datum 1 Mei als de boot vertrekt. Wij ontvingen uit Middelburgfamilie B. leien, griffels, chocolade en kralenmej. M. chocolade en bonbonsJohanna A.prenteboeken L. B. cahiers en kralenC. M. F. platen en potloodenA. en J. T. 18 cahiersdhr. A. allerlei en f 1,mej. wed. W. prenteboeken en kleurendhr. C. v. d. K. kistje met speel goed N. B. cahiers en griffelsJ. de P. cahiers en boekendhr. 't H. f 1,gevonden in 't zakje kerk A f 1,J. P. S. harmonica en mondorgelN. N. f 1,50N. N. 25 ets. Uit Vlissingenkinderen van dhr. N. een groot pak speelgoed. Uit den Boschmevr. wed.W. v. d. B. bus poe derchocolade mevr. wed. G. v. d. B. blikjes vleeschds. H. blikjes vleesch. Uit NieuwdorpGrietje K. speelgoed en 45 ct. Uit Colyjnsplaatvan de meisjesver. door de dames T. C. C. en B. B. een kist speelgoed, versnaperingen, schoolbehoeften en f 1. Uit Groningendoor mej. A. een groote kist speelgoed, chocolade, plaatjes enz. enz. Uit BaarnJ. en J. v. D. eenig speelgoed en bonbons. Uit Leeuwarden: dhr. R. Y. kistje speelgoed en versnaperingen. Uit Meppelmevr. v. D. en mevr. M. pren teboeken, plaatjes en griffels. Uit de Leekvan de Meisjesver. f20. Uit Nyjverdalvan de Meisjesver. een kistje verbandstof. Uit den Haagfamilie K. fl. Uit Botterdamdhr. Z. een pakje speelgoed, platen enz. «Van twee vriendinnetjes J. de Q. en B. v. S. voor den kist van Soemba", kra len, speelgoed en plaatjes. Uit Waddingsveen: van ds. W. en eenige vrienden speelgoed, manufacturen, eau de co logne enz. Uit Amsterdamvan mej. J. R. een blik biscuits. Dit is ook een heele lijst, welke duidelijk toont hoeveel liefde en milddadigheid er is voor de Zending. Alle gevers en geefsters zeggen wij hartelijk dank. Wij hopen van harte, dat er geen «afgoderij* mee zal worden bedreven, doch moge dienen, om te lokken en te beloo- nen, en de Zendelingsgezinnen te verkwikken. God gebiede Zijn rijken zegen vooral ook over de vele schoolbehoeften. Ook danken wij de heeren L. en v. d. K. voor de beide kisten. G. Whlbnga—vlssbk. Middelburg, 15 April 1909. Paasch-Maandag 1909 is weer een blijde dag geweest voor onze Zeeuwsche jongelingen. Al gierde buiten de wind en zweepte nu en dan nijdige regenvlagen de wandelaars naar binnen, in de jonge harten van hen, die 't Goesche Kerkgebouw der Gereformeerden vul den, was het blij lenteweer. Wat neemt het bezoek aan die jaarvergade ringen toch toewat wast de stroom van jon gelingen die er heen trekt telken jare, en ook wat wordt de belangstelling van het Gerefor meerde publiek toch verblijdend grooter; wat wordt ook op dit terrein een zegen gezien en genoten Een volle trein schoof tegen 10 uur voor het perron van 't Goesche station. Yan daar gingen de breede rijen naar 't kerkgebouw, waar 't Noord-oostelijk deel al wachtende was. De morgenvergadering werd door huishou delijke aangelegenheden in beslag genomen. Daarin werd Dr. Wagenaar opnieuw als voor zitter herkozen. De vergadering betreurde zijn afwezigheid en gaf daarvan blijk door 't vol gende telegram hem gezonden ,Dr. Wagenaar, Molenwater, Middelburg. •De nog steeds wassende jaarvergadering der «Zeeuwsche afdeeling te Goes bijeen, betreurt «uwe afwezigheid, nam met groote blijdschap «kennis van een toenemende beterschap, bidt «God om uw volkomen herstelling en herkoos «u met verpletterende meerderheid weer tot «voorzitter in de hoop u nog vele jaren haren «leider te mogen noemen". Dekker, Voorzitter. Kögeler, Secretaris. Besloten werd D. V. in 1910 te Bergen op Zoom te vergaderen. De openbare middagver gadering werd te half twee door den 2en voor zitter, den heer A. S. J. Dekker, op de gebrui kelijke wijze geopend. Een kort welkomswoord en de mededeeli^g van een tegenvaller: het gemis der openingsspeech van Dr. Wagenaar die, naar dezer dagen een der bladen schreef, alleen reeds een tocht naar Goes waard is. Ds. J. H. Landwehr van Rotterdam wordt aan de vergadering voorgesteld en in de ge legenheid gesteld zijn rede te houden over «De kracht onzer jongelingen in den strijd onzer dagen". Spreker zal eerst stilstaan bij den strijd; daarna bij de kracht. De leeftijd van den jon geling beslist voor zyn toekomst. Yele en velerlei zijn de gevaren die dan dreigen. Daar om is er strijd noodigeen heilige strijd. Een wijsgeer der oudheid verhaalt van Her cules, staande op den tweesprongmaar wat die wijsgeer schreef, verbleekt als wij Salomo's woorden lezen aangaande de slechte vrouw die den jongen man lokt. Eenerzyds is het de dwaas heid, anderzijds de opperste wijsheid die den jongeling noodt. Spreker vindt drieërlei gevaren op geestes gebied, die den jongeling voornamelijk be dreigen. Ie. Het materialisme, dat dorre, platte stel sel, dat zijn spoor heeft nagelaten op het ge bied van het denken. Het prijst den twijfel. Twijfelen moet men, wie niet twijfelt is geen kerel. Niet napraten, maar twijfelen is de leuze. Maar ook op het gebied van het moreele leven komt een lage geest. Het materialisme teekent een trek van onverschilligheid op het gelaat; alle gevoel voor het ware wordt uit gedoofd. Ten 2e het socialisme, dat de misstanden ziet. Zeker wij zien ze ook. Maar op merkelijk is, dat hoemeer verbeteringen er worden aangebracht, hoe meer ook het soci alisme misstanden ziet. Met vinnigheid komen reeds Christen socialisten, de dames voorop, ons tegen. Wie leeraart dat het socialisme alleen een oecono- misch vraagstuk is, bedriegt zich zelve en te gelijk anderen. Onze jongelingen maken er kennis mee. Onophoudelijk wordt gescholden op kerk en kroon. Alleen het socialisme is goed. Laat ons er geen struisvogelpolitiek op na houden het socialisme is een dreigend gevaar. Daarom wapenen we ons tot den krijg. Ten 3e het Mysticisme, dat voornamelijk op literair gebied zich aandient. Het oude Panteïsme is, na door het Chris tendom met glorie bestreden te zijn, weer op gekomen. Yan die zijde is het gevaar groot. Yelen van het weten verzadigd, vragen nu naar de rechten van het gemoed. Heel de letterkundige beweging van 1880 dankt haar bloei aan dit Mysticisme. Onze jongelingen maken met die letterkunde kennis. Niet op eens, langs lijnen van geleide lijkheid. De vorm trekt aan. Prof. Chantepie de la Saussaije zei wel dat ze buiten het volk omgaat, doch dit is slechts ten deele waar. Ze begint te pakken, al is ze van voorbijgaanden aard. Het individueele staat in nauw verband met het Panteïsme. Krijg ia er noodig om deze gevaren te be strijden. En waar, vraagt spreker is de plaats om zich tot dien strijd te bekwamen Al is het gezin van heilzamen invloed op den jongeling, het is niet genoeg. En naarmate de Kerk meer predikanten heeft die meegaan met hun tijd, en het getal pre dicates die evengoed in de 18e eeuw zouden kunnen gehouden worden, afneemt, zal ook de zegen die zij voor dien strijd afwerpt grooter zijn. Doch ook de Kerk is voor den jongeling niet voldoende. De jongelingsvereeniging, die, tot eer van den Nederl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zij het gezegd, door hem in Gereformeerde banen is geleid, is de plaats waar in den strijd geoefend wordt. Smalend wordt over die Yereenigingen wel eens gesproken door de ouderen. Laat ons, aldus spreker, ons liever schamen en danken dat er nog een keurbende in ons midden ge vonden wordt, die de banier der waarheid op houdt tegenover den leugen. Komende tot het 2e deel van zyn rede, ver volgt spreker, dat de kracht niet in de eerste plaats in de organisatie wordt gezocht doch in de tweede plaats. Men wachte zich voor de gevareD der organisatie. Eendracht maakt macht, maar niet op zedelijk gebied. In het geloof schuilt hier de kracht. Maak de orga nisatie zoo sterk ge wilt, voorop sta het geloof. Aan den voet van het kruis van Golgotha worde het beledenChristus is het die my kracht geeft. Als de Jongel. Yereen. uit de beginselen des geloofs leeft, kan ze tot grooten zegen zijn. De jongeling heeft er vermaak in als God mannen verwekt met scherpe wapenen om den vijand te bestrijden. Met bescheidenheid wenschen ze achter die mannen aan te komen. De elite heeft met onze jongelingsvereen. niet opde studeerenden schudden vaak het hoofd. Maar opmerkelijk is dat ze, wanneer ze predikant geworden zijn, o zoo verguld zijn met een uitnoodiging om voor een Jongelings- Vereeniging te komen spreken, en als ze ad vocaat zijn, moeten ze zorgen dat ze in de ge meenteraad of Prov. Staten komen. Honderden zijn bewaard door den arbeid in de Jongelingsvereeniging. Onze jongelingen moeten toch mannen worden. Mannen in de kerk, want er is behoefte aan flinke ambts dragers. Mannen in de maatschappij, wars van alle konkelzucht, en oneerlijke concurrentie. Mannen op staatkundig gebied, die niet in de eerste plaats vragen bfl welken minister ben ik 't spoedigst burgemeester. Aan mannen hebben wij behoefte, aan geen windwijzers. Als gij maar Gods woord blijft eeren, zal Hy zijn zegen schenken. Hoe nederiger gy zijt, hoe meer wij u waardeerenhoe minder gy van u zelf denkt, hoe meer wy van u getuigen zullen. Houdt de banier omhoog, weest niet traag in het benaarstigen. By den Heere is krachtdie kracht worde in uw zwakheid vol bracht. Dan zult gy eens worden gekroond tot koningen ©n priesters. Na eenige gedachtenwisseling spreekt Ds. J. D. Wielenga het slotwoord uit. Leeringen strekken, voorbeelden trekken. En daarom wijst spreker op Calvijn, wiens 400ste geboortedag dit jaar herdacht worden zal. Ds. Wielenga schetst Jan Calvyn in le. zyn levens ervaringen, 2e. zyn levensgedrag, 3e. als toon beeld van goddelijke leiding, 4e. als voorbeeld van godzaligen wandel en stelt hem ten voor beeld om zyn karaktervormingzyn teedere godsvrucht, en zyn noeste vlijt. De voorzitter dankt hierna de sprekers en allen die aan het welslagen van den dag mee gewerkt hadden. Ds. Meulink gaat de verga dering in dankzegging voor. 't Was een kostelijke dag. De afwezigen hadden ongelijk. Het kerkgebouw was vol. J. P. K. DRIETAL te 's Gravenhageds. W. Breukelaar te Zaandam ds. M. Schuurman te Kampen dr. B. Wielenga te Arnhem, te Ny verdalds. E. A. Groenewegen te West maas ds. N. G. Kerssies te Den Ham ds. J. Tonckens te Langeslag. BEROEPEN te 's Gravenhage (vac. ds. W. Doorn) ds. M. Schuurman te Kampen te Dussen: ds. A. Dekkers te Anna Jacoba- Polder te Westergeestds. A. I. de Boer te Grypskerk te Terneuzen ds. H. Meyering te Katwijk aan den Rijn te Purmerendds. G. Ch. Aalders te Tzum- marum. AANGENOMEN: naar Maarssen: dr. A. van Schelven te Am sterdam. BEDANKT voor Uithuizermeedends. A. S. Schaafsmate Ten Boer; voor Zuidland ds. N. G. Kerssies te Den Ham voor Silvoldeds. P. Jukkenekke te St. Pancras voor Beetgumds. J. C. Rullman te Garyp voor De Leek ds. N. Duursema te Pieterburen. Ds. W. H. Oosten, van Scheveningen, en Ds. Goslinga, van Schiedam, gaan D. V. dezen zomer een zestal weken onder onze ha- ringvisschers te Lerwick arbeiden. De classis Tholen vergadert Woensdag, 28 April te Bergen op Zoom in het «Tehuis voor Militairen," aanvang 's morgens elf ure. De agenda is als volgt samengesteld Moderamen Ds. J. H. Lammertsma, praeses. Ds. A. H. v. d. Kooi, Scriba. Ds. A. Dekkers, Assessor. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Constitueering der vergadering. 3. Lezing notulen der vorige vergadering. 4. Punten ter verdere behandeling uit die notulen voortvloeiende. 5. Mededeeling van ingekomen stukken en gehouden correspondentie. 6. Instruction. 7. Yoor stellen. a. Anna Jacoba-polder stelt voor dep. te benoemen voor een herziening van het huishoudelijk reglement. b. de kerk van Tholen stelt voor dat door een der dienaren des Woords minstens eenmaal in het jaar een kort referaat zal worden gehouden om besprekingen in te leiden over een onderwerp van ac tueel belang. 8. Rapporten a. van de dep. voor Rilland b. van den Zend. dep. 9. Rekening en verantwoording. a. van den Classicalen quaestor. b. van de dep. voor hulpbeh. Kerken. c. van den dep. voor Art. 13 D. K. O. 10. Verzoeken of voorstellen voor de Prov. Synode. 11. Afvaardiging naar de Prov. Synode. 12. Vragen naar Art. 41 D. K. O. 13. Aanvrage vacaturebeurten. 14. Omvraag. 15. Sensuur naar Art. 43 D. K. O. 16. Aanwijzing roepende Kerk. 17. Sluiting. Terneuzen12 April 1909. Onder leiding van den Hooggeleerden Heer Prof. A. G. Honig werd heden uit het tevoren gemaakte tweetal van ds. W. Bouwman en ds. H. Meyering te Katwijk aan den Ryn beroepen de WelEerw. Heer ds. H. Meyering te Katwijk aan den Ryn. Namens den Kerkeraad, J. J. dfi Jager, Scriba. De Geref. Jongelings Yereeniging «Herman Faukeel" te Middelburg, vergadert iederen Zondagavond om 8Va uur in de Consistorie kamer der Gasthuiskerk aldaar. Gereformeerde Jongelingen boven de 16 jaar zullen hartelijk welkom zyn. Wie op 30 Maart j. 1. ten huize van ds. Wie- leDga zyn eigen parapluie staan liet, en die van ds. W. meenam, wordt vriendelijk verzocht ze terug te bezorgen by ondergeteekende in ruil voor de andere. J. D. WIELENGA. Middelburg, 15 April 1909. van de Arnemuiden. Dagelijks Zaden verkrijgbaar by den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café «de Eendracht*. van db YEREENIGING TER BEVORDERING - VAN CHRISTELIJKE LECTUUR - In 1909 verseliflnt

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3