PAT11M0N1UM. HANSEN en VERHULST. Mulei. lliurj. Aan de lijdende mensebheid Neux Voma. Os. J. Schotel. H. VERHOOG, Halfweg, W. HÜBREGTSE, E. SCHEPS, Arts Homoeopatisch Geneesheer. By Boekh. FANOY: ZENDIXG. De kist naar Soemba. De Zendingscommissie. Kerk- en Schoolnieuws. DRIETAL Ofliciëele .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Hoever staan wjj met de zaken BOEKBEOURDKELINft. Korte lijnen uit de Kerkgeschiedenis door T. Bos. 2e druk. Jan Haan. Groningen. Advertentiën. I>U CLOllX. gebod tot onderhouding van den biddag is. Het is een kerkelijk gebruik. Maar een kerkelijk gebruik zet men toch ook niet zoo maar zon der meer terzijde, en vooral niet, wanneer dit gebruik tot stichting der gemeente en tot eere des Heeren verstrekt. Is het geen arme godsdienst, die alleen brengt, wat geëischt wordt, maar van vrijwillige offers niet wil weten? Zijn we geen onnutte dienst knechten, indien we alleen doen, wat ons be volen wordt, maar tot meer ook niet zijn te bewegen? Er is een kern, die altijd present is. Is het Zondag, ze gaan ter kerk. Is het een feestdag, ze zijn er. Is het een bid- of dankdag, ze zijn er. Hoe kostelijk zou het zijn, indien allerwege die kern zich uitbreidde. Men kan oude gebruiken wel nalaten en afschaffen, maar daarom heeft men er nog niet iets beters voor in de plaats. Laat ons dan naar aloud gebruik de onderlinge bijéénkomst op den biddag niet nalaten, maar laat ons samen den Heere bidden om zijn zegen over het gewas. Dat gebed past niet enkel den landman, die het veld bearbeidt, maar het betaamt allen, die van het veld gediend worden. Misgewas is ten slotte een plaag, waaronder allen lijden. Doen wij niet, gelijk zoovelen, die eerst aan het gebed beginnen te denken, wanneer de nood en de tegenspoed zijn gekomen. Jong en oud, arm en rijk moet opkomen om biddag te houden. Gebedsbehoefte is een teeken van leven. Het gebed is de ademtocht der ziel. Wat niet ademt, is dood. Laman. Het lijkt wel Sinterklaas in de laatste dagen, zooveel pakjes worden er aan de pastorie be zorgd. Later hopen wij D. V. in den breede al het gegevene te verantwoordendaarom nu maar een enkel woord. Allereerst is onze vreeze beschaamden wjj danken den Heere ervoor. Treffende'blyken van belangstelling in de Zending mochten wij toch ontvangenb.v. 3 jongens kwamen ieder een zilver muntstukje brengen, en de Zondag school uit Oostkapelle zond een heele vracht een weduwe bracht eenige boeken voor de zendelingen en hun vrouwen, en een ander meende, dat ook versnapering niet ontbreken mocht, en liet een trommel met koekjes be zorgen, enz. enz. Ds. Dijkstra uit Smilde schreef, dat midden April de kist klaar moet zijn. Dus er is nog tijd. Hebt gij al eens gezocht of gij nog wat missen kunt Misschien wil iemand de vele heidenkinderen, die ds. de Bruijn'en ds. Wie- lenga in huis hebben genomen eens tracteeren op poederchocoladewij zullen de bus dan wel dicht laten soldeerenanders bederft het door de Oostersche hitte. Het behoeft niet volstrekt iets nieuws te wezen gebruikt speelgoed enz. is even wel kom. En kunt gij heelemaal niets bedenken, dan is een gift, al is ze nog zoo klein, ook aangenaam wij kunnen dit wel gebruiken om iets noodigs te koopen of tot dekking van de onkosten der verzending, het maken van de kist enz. Of heeft iemand soms een groote, zwaar en solied gemaakte kist? J. D. wlelenga. Het is den Kerkeraad van Middelburg" A met weinig moeitefgelukt 10 jongelingen en jonge- we moeten ook toezien dat we Gods genade niet gering achten. En als de Heere ods de genade geeft om te gelooven, dat wjj voor tjjd en eeuwigheid het eigendom van Jezus Chris tus zijn geworden, dan mogen wjj ons daarin verblijden en er God voor danken. Maar dan mogen en moeten wij daarvan ook getuigenis geven." „Ik vind het ook heerlijk u er over te hoo- ren spreken," hernam Geert, „maar is het wel mogelijk Bart, dat wij die verzekerdheid kun nen hebben?" „Zeker, is 'dat mogelijk," antwoordde Bart, „Paulus roemde „ik weet en ben verzekerd." En dat voorrecht wil de Heere geven aan al len, die Hem in waarheid dienen. Ik wil daar mee echter niet zeggen, dat die allen altjjd die verzekering hebben, en dat er nooit meer twijfel in het hart kan komen. Maar die twijfel is ook zonde en we moeten tegen alle zonden strijden." Geert schudde het hoofd en zei„je bent wel gelukkig, Bart! maar ik begrijp het toch nog niet. Hardeman en die menschen die 's Zon dagsavonds bij hem komen, spreken er toch heel anders over." Barts woorden werkten dus al heel weinig uit, en hij begreep ook Geerts bedoeling niet goed, wijl hij in zulke kringen nooit had ver keerd. Hij zeide daarom tot zijn broer: „Maar dochters te vinden, die bereid zijn tjjd en kracht te geven aan de Zendingszaak. De arbeid is verdeeld geworden ieder heefb een 20 a 30 ge zinnen of personen voor zijn rekening. Met vrijmoedigheid bevelen wij ze aan. Wat ze bjj u komen vragen? Ten eerste of gjj het Zendingsblad wilt lezen, 't welk 3 ct per maandnummer kost; geeft ge 5 ct. dan stelt gij ons in de gelegenheid het aan de armen voor niets te geven. In de tweede plaats kloppen zij bjj u aan om contributie. Misschien waart ge reeds con tribuant bij de Kerkeraadseommissie, die voor eenige jaren is rond geweest. Deze broeders hebben echter, onder vriendelijke dankbetui ging van den Kerkeraad, bedankt, nu jongere krachten het werk wilden overnemen. De con tributie, hun beloofd, mogen zij nu zeker wel overnemen Het doel blijft hetzelfde, n.l. de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Tevens komt men u vragen, of ge met April of Mei wilt beginnen te betalen. Ook dit zal bjj u geen bezwaar ontmoetenzonder geld kan geen Zending bestaan. Eindelijk willen zjj u vragen, of ge ook een Zendingsbusje in uw woning wilt hangen. Misschien hebt gij wel eens een cent of halve cent of meer over, en hebt gjj behoefte een dankoffer te geven; ziet, het Zendingsbusje lokt u tot geven uitis het vol, of zit er ten minste nog al wat in, dan zal hy of zjj, die iedere maand by u komt, u gaarne een ander geven in ruil voor het oude. Wy zy'n er zeker van, dat zy by u niet tevergeefs zullen aankloppen. Yoor de jongelui is het gemakkelijk vragen en voor u gemak kelijk geven: 't is immers voor Christus, onzen Koning, dat Hjj erkend en gekend worde, ook op Midden-Java en Soemba? J. D. wlelenga. te Westergeest: ds. G. H. de Jonge te Dwin- geloo. Cand. B. Meyer te Middelburg Cand. C. J. de Putter te Axel. te Uithuizermeeden ds. C. J. v. d. Boom te Hantum ds. T. J. Hagen te Rid derkerk ds. A. S. Schaafsma te Ten Boer. TWEETAL te Opperdoesds. O. J. Geerling te 's Graveland. ds. J. L. Jaspers te IJselstein. BEROEPEN te Iersekeds. R. Sybrandy te Zalt Bommel, te Brusselds. Chr. Warner te Raamsdonk. te DirkshornCand. K. v. d. Beek te Middel- stum. te Oldekerkds. N. Duursema te Pieterburen. te Jutryp-Hommerts en te Ambt-Vollenhoven Cand, B. Mejjer te Middelburg, te Opperdoes ds. J. L. Jaspers te IJzelstein. te KielwindeweerCand. D. Fleurke te Gro ningen. AANGENOMEN naar Sliedrechtds. R. v. d. Kamp te Axel B. BEDANKT voor Den Helder: ds. D. B. Hagenbeek te Ouderkerk a/d IJsel. voor Middelharnisds. A. Voogel te Putters- hoek. je spreekt nu telkens over wat je baas zegt en wat die andere menschen zeggen, doch hoor je dat nu 's Zondags in de kerk ook zoo „In de kerk hernam Geert„ik ben te N. nog niet in de kerk geweest." „Nog niet in de kerk geweest, Geert Hoe ia dat mogelijk!" „Wel," antwoordde Geert, „de baas heeft mjj daarvoor gewaarschuwd. „Dat begrjjp ik niet," hernam Bart. „Har deman vraagt een knecht, die de waarheid is toegedaan, en hy waarschuwt tegen kerkgaan Ik moet eerlijk zeggen, Geertdat ik daarvan nu niets meer begrijp". „Dat begryp ik wel, Bart! De baas zegt, dat de leeraar van N. altijd maar aandringt op het geloof en op aannemen door het geloof, en dat gaat zoo gemakkelijk niet zegt de baas, want het moet ons gegeven worden." Maar als het ons dan gegeven wordt, moe ten wy het dan niet aannemen, Geert 't Wordt my nu nog moeilijker te begrijpen." „Ja, ik weet dat natuurlijk ook niet anders te zeggen, dan de baas het zeide, maar hy zeide ook, dat de dominé van N. niet rechtzinnig is, en dat „Daar is niets van waar", viel Bart zyn broer in de rede. De dominé van N. heeft ook hier al meer dan eens gepreekt, en ik verzeker je, dat hy wel rechtzinnig is. Hoe komt je baas daar nu toch bij (Wordt vervolgd). De heeren G. A. Langhout en J. H. F. Eybers slaagden aan de Vrije Universiteit voor het cand.-examen in de Theologie. Ds. F. Bruinsma deed Zondag met eene leerrede over 1 Cor. 4:1 en 2 intrede te Scharendyke. Als bevestiger trad op ds. H. W. Laman, van Zierikzee, die tot tekst had 1 Petr. 5 2-4. De classis Heerenveen heeft peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot de bediening des Woord en der Sacramenten den heer K. Minnema, beroepen pred. te Oosterzee. Axel, 3 Maart 1909. Door den Kerkeraad is in zyne vergadering van 1 Maart het na volgend tweetal van Predikanten opgemaakt: ds. F. Boersma, van Wirduui ds. II. P. M. G. de Walle, van Scharnegoutum. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Axel A. M. van den Ouden, Scriba. Scharendyke, 28 Februari 1909. Heden was het voor onze gemeente een blyde dag. Nadat zy ruim 2Vs jaar herderloos was geweest, en meer dan eens teleurgesteld was geworden, zagen we thans onzen leeraar ds. F. Bruinsma in ons midden. Des voormiddags werd Z.Eerw. bevestigd door ds. Laman, van Zierikzee, naar aanleiding eener leerrede over 1 Petr. 5 2, 3 en 4. In de namiddaggodsdienstoefening ver bond zich ds. Bruinsma aan de gemeente, naar aanleiding eener leerrede over 1 Cor. 4 1 en 2. Beide keer en vulde een talrij ke schare het Kerkgebouw. Stélle de Heere Z.Eerw. nog tal van jaren tot een zegen voor deze gemeente. Namens den Kerkeraad B. K. Hasker, Scriba. Ierseke 4 Maart 1909. Onder leiding van onzen consulent den WelEerw. Heer ds. J. Koele wyn werd j.l. Zondag met by na alge meene stemmen tot Herder en Leeraar van deze gemeente gekozen den Wel.Eerw Heer ds. R. Sybrandy te Zaltbommel. Namens den Kerkeraad, A. M. Steketee, Scriba. De Jongedoehters-Vereeniging „Doet wel aan allen, maar meest aan de huisgenooten des ge- loofs" maakt met dankbaarheid melding van de ontvangst eener gift groot f 25,van wijlen Mej. Pundke. De Secretaresse, M. E. Vreke. Middelburg, 4 Maart 1909. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Enkele jaren geleden werd ik'door een paar broeders aangezocht om zitting te nemen in eene commissie, die zich ten doel stelde gelden byeen te brengen, ten einde voor Zeeland eigen Zending te drijven. Zoo is door ieder Geref. gemeente in Zeeland gearbeid. Wy hebben dan ook dadelijk de handen aan den ploeg geslagen, zoodat wij binnen korten tjjd met onze ljjsten, waarmede wy ter inteekening zjjn rond geweest, klaar waren, evenals de broeders in andere gemeenten. Doch nu bleek by het opmaken der boeken, dat wy gelden tekort komen. Hoeveel is mij ontgaan of nimmer te weten gekomenin ieder geval, wjj hebben de lijsten, die ongeveer voor 3 jaar ingevuld zyn, maar geld en eigen zending niet. Nu is echter de bedoeling van dit myn schrijven te vragen wat in dien tus- schentyd in die richting gedaan wordt of is. Of er soms geijverd wordt andere plannen te vormen of iets dergelijks. Hieromtrent zag ik zeer gaarne eenige opheldering. Want wat baat het of wy ook kisten met speelgoed weg zenden, die wellicht de afgoderij nog vermeer deren zoo wy geen personen kunnen zenden, met welke beste bedoelingen ook eerstgenoemd middel wordt aangewend. Ik geloof, Mjjnheer de Redacteur, dat lauwheid inzake den zen- dingsarbeid by velen de oorzaak onbekendheid is; ik geloof, werd er meer propaganda ge maakt door b. v. vergaderingen in de kerk te beleggen en vooral persoonlijke bewerking dat er ruimer gaven geofferd worden. Ik zal op een plaats als deze niet in den breede uit wijden wat ervaringen ik heb opgedaan als men voor de Zending aan de beurzen klopt, maar dit weet ik wel, dat men soms zich zelf moest afvragen was ik wel by een Gerefor meerden broeder. In ieder geval wy zjjn nu drie jaar verder en is weer drie jaar langer- weinig of geen gehoor gegeven aan het bevel van Jezus: gaat dan henen en predikt het Evangelie aan alle volkeren. Voor de blijde verwachting van onze geliefde Koningin is in de laatste dagen uit liefde duizende guldens bijeen gebracht (wat wy zeer waardeeren; zonder dat H. M. er eenige wensch van te kennen heeft gegeven, doch als de Koning der Koningen beveelt, gaan er slechts enkelen traag. Ik wil hiermede echter niets af doen van al hetgeen wat in die richting gedaan wordt, maar het is my te doen om te weten te komen of de zaak op dit oogenblik geheel stil ligt of dat er op een andere manier wordt gearbeid. U, Mjjnheer de Redacteur, vriendelijk dank voor de verleende plaatsruimte G. van Slüijb. Middelburg, 3 Maart 1909. De 2e druk bewijst genoeg. Het boek van ds. Bos vond zjjn weg en deed zyn dienst. Men kan zich ook niets beters weuschen ter eerste orienteering in de Kerkgeschiedenis. Al kwam er ook eenmaal een hooggeleerd handboek van een Gereformeerd professor, dan zouden de „korte lijnen" van ds. Bos hun waarde houden. Vinde de 2e druk weer spoedig een weg. Goed en goedkoop is dit boek gedrukt door de firma Haan te Groningen. Voor tachtig cent is men een boek van 235 blz. ryk. Laman. KÖRRESPON ÜENT1E. B. K. H. te S. De seribas der Kerkeraden doen dat. De portokosten worden vergoed. De Uitgever. Afd. MIDDELBURG. LEDENVERGADERING D. V. Dinsdag 9 Haart 1909 des avonds om acht uur in het Militair Tehuis, Nieuwstraat. O m. Bespreking Weduwenfonds. Drukke opkomst verwacht. Namens het Bestuur, J. C. wondergbm, Secretaris. DAGELIJKS, BEHALVE DINSDAGS, TE SPREKEN VAN 1 TOT 3 UUR. De Leeuw uit den stam van Juda als een lam ter slachting geleid, of 16 weldoorwrochte leerredenen over het kruislyden door D. Bru- nings, met een aanbevelend woord van ds. J. Schotel, vroeger f2.40 nu voor slechts één gulden franco thuis. Feest- en Lijdenstoffen van du Cloux, twee deelen van twee guldennu voor slechts één gulden 25 cent franco thuis. Zendt postwissel s. v. p. aan en schrijf er by voor Brunings of du Cloux. Wie bovenstaande drie deelen gelijk bestelt, zende slechts twee gulden. Abonneert men zich op Standaard, Heraut, Kerkblad, Zeeuw, Kerkbode, Nederlander, Veldpost, Veldbode, Spiegel, Prins, Vriend voor Oud en Jong en alle andere Tijdschriften, ook Modegeschriften als de ENGELSCHE WEEDON'S. Gelegenheid tot het medelezen van Stan daard en Heraut. Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht". Bet in alle opzichten afdoende middel tegen allerlei aard van Aambeien (speen) is Uitsluitend alleenverkoop Drogist, Korte Noordstraat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3