Verantwoording van liefdegaven. BOEKBEOORDELING. Advertentiën. Kerk- en Schoolnieuws. Ofticiëele Berichten* Eindelek keurt de Classis goed hetgeen door onzen Deputaat werd verricht en verzoekt hem dringend voort te gaan met het bepleiten in deu kring der Deputaten a. om samenwerking met Brabants Kerken te zoeken b. de overname van Temangoeng als ons Zendingsveld. Omtrent Westkapelle wordt goedgevonden, dat de regeling der diensten zal voortgaan als tot nu gevolgd werd. Namens de financieels commissie voor deze Kerk geeft br. Visser een verslag van inkom sten en uitgaven voor Kerk en Diaconie over 1908. Ook heeft de commissie een plan voor pastoriebouw aan den Kerkeraad aldaar toege zonden. Het wordt door den Afgevaardigde van Westkapelle in korte trekken medegedeeld en zal verder door den Kerkeraad worden over wogen. De Quester der Classis, br. 't Hart, rappor teert over inkomsten en uitgaven van het vo rige jaar en dient een nieuwe begrooting in. Een en ander wordt gesteld in handen van de brs. Pouwer en Louwerse, die op de vol gende Classis verslag zullen uitbrengen. De volgende Classis zal door Vrouwepolder worden saamgeroepen. Over het Classicaal archief vóór 1892 rap porteert ds. Bouraa. De notulen der vroegere Christelijke Geref. Kerken zfju voor een ge deelte gedeponeerd by Middelburg A (4 boekjes). By Middelburg C zijn de stukken der vroe gere Nederd. GerefKerken. Daartusschen zijn echter ook nog stukken der Classis van eerstgenoemde Kerken. Dr. Wagenaar neemt op zich om deze verdwaalden terecht te brengen. Aan Gapinge worden bij de omvraag weer 2 vacaturebeurten per maand in dit trimester toegezegd. Ds. Bouma, classicaal correspont der Theol. School, verzoekt aan de Kerkeraden met de plaatselijke agenten te willen zorgen, dat de contribution bij hem inkomen vóór half April. Om een paar ingekomen stukken te behan delen, gaat de vergadering in comité. Daarna leest de 2e scriba de Korte Notulen. We waren gekomen tot het einde. De dag met liefelijken zonneschijn helder begonnen, hield zich lang goed, maar eindigde toch koud, met sneeuw en dikke duisternis. Tot 9 uur hield de vergadering het uit; bijna het klokje rond. Eindelyk moest men er door om thuis te komen. Vóór men uiteenging bracht d*. Bouma Gode dank voor al den arbeid en voor al de genoten weldaden, en beval Z Eerw. al de zaken van Gods Koninkrpk met de naar huis keerende broederen in Godes geleide en bescherming aan. In opdracht der Classis, J. Boeijenga, c T r, Scribae. L. Bouma, i m/mf Geschonken aan de Gereformeerde Kerk te Middelburg A door M«-juf. P. eene som van f 200,en bezorgd bij Broeder W. A. de Rijcke eene gift groot f 100,welke gelden met hartelijken dank zijn ontvangen. Namens den Kerkeraad, C. J. Hondiüs, Penningmeester. Gecollecteerd in de Geref. Kerk te Middel burg A Zendingsrede gehouden door ds. J. D. Wielenga, f 25,11 voor de Zending. Voor de Inwenditige Zending in Noord- Brabant en Limburg f 36,96. C. J Honpiüs, Penningmeester. Christelijke Politiek VIII. Inhoud: a. Verkruimeling van kracht; de broederlijke liefdebroedertwistbe staande orde van zaken. (Overdrukken uit De Standaard"). b. de politiek van het Kabinet. e. rede van minister Heemskerk. d. rede van jhr mr. de Savornin Lobman. We bevelen deze uitgave ten zeerste aan. Voor f0,25 ontvangt men iets goeds. 100 ex. kosten 7^2 cent per stuk. De familie Pundke betuigt haren hartelijken dank voor de deelneming ontvangen bij het overlijden van hare gelief le Zuster en Behuwd zuster JOHANNA HENDERIKA PUNDKE. Mej. E. PUNDKE. Middelburg, 26 Februari 1909. ▼oorvaderen. Zs voelen, dat ze, door sieh aan ons te onderwerpen, hun voorvaderen vertoornd hebben, duchten daarom dus wraak, en willen daarom*niets liever dan fiüaal met hen breken. De velden zijn er dus wit voor den oogst, en mits ter dege flink worde aangepakt, mag worden aangenomen, dat het ons in minder dan een kwarteeuw gelukken zou, geheel deze bevolking van het Heidendom af te trekken, en naar onzen kant over te halen. Maar even zeker is het, dat, zoo wij deze zeldzams gesteldheid der geesten niet ten onzen profijte aanwenden, de Islam doen zal, wat wij nalaten. Overal drongen zijn Zendelingen in onzen Archipel in, om wat nog Heidensch is voor den Islam te winnen. Die missie werkt door tastend en snel. En de kwade kans is niet gering, dat ze ons straks overal vóór zal zijn, en juist het sterkst deze bevolking van ons zal vervreemden. Uit politiek en nationaal belang zou er daar om zelfs niets tegen zijn, dat het Gouverne ment voor de spoedige kerstening onzer Bui tenbezittingen een aanzienlijk bedrag beschik baar stelde. Maar ook afgezien hiervan zal het voor onze talrijke Christelijke missies toch hoe eer hoe beter een punt van overweging behoo- ren uit te maken, of ook zij hier niet een roe ping hebben te volbrengen, waarvoor de tijd thans zeldzaam schoon staatmaar ook een gelegenheid, die,du ongebruikt gelaten, naar menschelijke berekening nooit weerkeert. De Standaard. DRIETAL te Brusselds. J. G. Kunst te Nijkerk ds. W. W. Smitt te Assen ds. Chr. Warner te Raamsdonk. te Zwolleds. P. Bos te Delfzijl ds. G. Elshove te Eodegraven ds. G. Wielenga te Delft. TWEETAL te Iersekeds. J. Scholten te Hindeloopen ds. R. Sybrandy te Zaltbommel. BEROEPEN te Ter AarCand. D. Fleurke te Groningen te Suawoudeds. C. Yeltenaar te Emmercom- pascuum te Zweeloo (Dr.): Cand. B. Meijer te Middelburg; te Meppel dr. J. Ridderbos te Oosterend te Hazerswoude: ds. Chr. Warner te Raamsdonk; te 's Gravenhage: ds. J. L. Schouten te Water graafsmeer. BEDANKT: ▼oor Franeker: ds. G. Wisse te Driebergen; ▼oor Oostermeer: ds. S. Yeltman te Nijawier. Door de classis Leiden is praeparatoir geëxamineerd en met alle stemmen toegelaten om te staan naar den dienst des Woords in de Geref. Kerken, de heer W. F. C. van Hels- dingen, Theol. Cand. aan de Yrjje Universiteit. CLASSIS MIDDELBURG. Vacatuur beurten Westkapelle. 4 April Ouderling Koudekerke. 11 (Paschen) Ouderling Meliskerke. 18 ds. v. d. Hoorn. 25 ds. Bouma. 2 Mei Ouderling Vlissingen A. 9 ds. Scheele. 16 Ouderling Middelburg A. 23 ds. v. d. Hoorn. 30 (Pinksteren) Ouderl. Middelburg B. 6 Juni ds. Koopmans. 13 Ouderling Vrouwepolder 20 ds. v. d. Hoorn. 27 Ouderling Souburg. De Zendingscommissie te Serooskerke (W.) hield 18 Februari j.l. haar derde jaarvergade- ring. Daar de voorzitter H. J. Versluis nog niet aanwezig was, opende op verzoek P. Cop- poolse de vergadering met gebed. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit. We vernamen daar uit, dat de Commissie vier vergaderingen had gehouden. Twee honderd zendingskalenders waren verspreid, terwijl nog elke maand 48 Zendingsblaadjes aan abonné's in de gemeente waren verzonden. Ook wijdde hij inzonderheid een woord aan een der hooggewaardeerde leden den heer Paulus Melis Az., door den dood ont nomen. Leedwezen werd uitgedrukt, dat men in Zeeland nog niet zoover was gekomen, dat een Dienaar kon worden uitgezonden, wijl nog niet door alle kerken werd medegewerkt. Breke weldra de tijd aan, dat men in deze handelt overeenkomstig het bevel, uitgedrukt in het onfeilbaar Woord onzes Gods: Predikt het evangelie allen creaturen. Daarna bracht de Penningmeester I. de Buck verslag uit, waar uit bleek dat, indien een dienaar uitgezonden wordt, jaarlijks f 145 zal kunnen worden ge stort* Die som zal mogelijk kunnen worden vermeerderd, wanneer eenmaal een dienaar uitgezonden wordt. De Commissie besloot onfmet onverflauwden fiver de zaak der Zending;te behartigen. Het aantal abonné's .op het Zendiugsblad kan zeker nog grooter worden De commissie hoopt zoo veel mogelijk alle leden der gemeente met dit blaadje kennis te doen maken, teneinde meer dere lezers te winnen, en door de lezing den Zendingsijver op te wekken. Ook dit jaar hadden wfi een spreker en wel dr. Kuyper, te Vlissingen. Nog werd de wensch uitgesproken, dat wel dra alle Kerken zich zullen aangorden om de zaak der Zending te steuuen, opdat spoedig een dienaar kan worden uitgezonden. C. A. Verton, Secretaris. VERSLAG der Classis Middelburg. 10 Februari 1909. Wij zijn te Middelburg in de Hotpleinkerk. Klokke halftien valt de hamer. De aanwezigen zoeken de voor hen be stemde plaatsen op. De beide Dienaren van Vli8singen's Kerk zijn achter de groene tafel. Wat een verkwikkend oogenblik voor die beide BroedersSaam doen ze een belangrijke taak namens de Kerk van Vlissingen alsof er geen a. en b. meer bestond. Zouden zij in dat oogen blik niet genoten hebben Was het hun niet een oogenblik, dat hope wekte voor de toe komst en profeteerde wat worden zal Ons deed het weldadig aan om hen daar te zien, de Classis openende namens de eene Kerk van Vlissingen. Dr. Kuyper laat ons zingen van Godes macht en recht, waarheid en genade beleden in Ps. 89 6. Hoe gepast, hope wekkend, ook voor hen, die smeeken om de eenheid der Kerken Toen werden we herinnerd aan de heerlijke werken van den Verbondsgod en zjjne onwan kelbare trouw aan al zijn verbondsvolk, zooals Israël daarvan zong in Ps. Ill, die ZEerw. ons voorlas, waarna hij in den gebede de vergade ring en alle Kerken van ons land Gode in Chr. Jezus opdroeg. Als nu de vergadering is geconstitueerd, ont vangt ds. van de Hoorn het praesidium, wordt ds. de Jager assessor, en worden de D. D. Boejj- enga en Bouma als scribae aangewezen. Men verzekert, dat hiermee de nieuwe regeling zui ver alfabetisch haar loop begint. De vorige scriba, ds. Netelenbos, was ver hinderd te komen, zeer zeker tot zijn spijt, al was 't maar alleen om de pijnlijke oorzaak, die hem thuis hield. De acta waren echter present. Op verzoek leest ds. Kerkhof ze voor. Bij art. 17 maakt deze de opmerking, dat hij op de vorige vergadering niet heeft gerapporteerd dat de Classis Goes van meening veranderd was omtrent art. 13 der Zendingsorde, maar dat sommige broeders in die Classis meer voor quotiesatie beginnen te gevoelen. Dit laatste was althans de bedoeling van ZEerw. geweest. Voorts worden de acta goedgekeurd. Aan de orde komt het préparatoir examen van den Heer B. Meijer, candidaat in de H. godgeleerdheid. De vereiscbte stukken zijn in orde bevonden. Overeenkomstig bet advies der Generale-Synode spreekt de Classis uit, dat naar de beweegredenen, die den exami nandus geleid hebben om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords, bij dit examen zal worden gevraagd. Op verzoek van deu Praeses zal dr. Wagenaar trachten de vragen voor dit doel te formuleeren, wijl de vergade ring begeert, dat op dit teere punt de vragen vooraf vastgesteld zullen zfin. Ouder het zingen van Ps. 81 12 wordt de examinandus naar den kansel geleid. Wij hoo- ren hem een gedeelte van zijn preek voor dragen over Rom. 8 37. Daarna examineert ds. Meulink in de Dogmatiek, dr. Kuyper in de Exegese O. T., Jer. 7, en ds. Pol in de Exegese N. T., Filipp. 3. De tijd voor de pauze aangebroken zijnde, eindigt ds. de Jager de morgenzitting met dankzegging. Bij de heropening der vergadering zingen we Ps. 33 11 en gaat dr. Wagenaar ons voor in gebed. Twee vragen naar de beweegredenen om te staan naar het ambt, door dr. Wagenaar ge formuleerd, worden ter keuze aan de vergade ring voorgelegd. Onder de bespreking smelten die twee ineen, zoodat de volgende formuleering wordt aange nomen Broeder I mag ik u thans uitnoodigen om de Classis eenige mededeeling te doen van de beweegredenen, die u geleid hebben om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords, en daarom vraag ik u Moogt gij voor God en deze Classis verklaren, dat U waarlijk be wogen heeft de begeerte om hierin Christus en Zijne Kerk te dienen en te zoeken de eere Gods In comité wordt nu over het examen be raadslaagd, met de uitkomst, dat de Heer Meijer met alle stemmen beroepbaar wordt ge steld voor de Geref. Kerken in Nederland. Nadat het comité is opgeheven en de can didaat is binnengekomen, antwoordt deze met „ja" op bovengenoemde vraag en belooft tevens niets te zullen leeren, dat niet in overeenstem ming is met Gods Woord en de leer der Geref. Kerken. De praeses feliciteert hem hartelijk met den verblijdenden uitslag en wenscht hem vele jaren arbeids toe onder Gods zegen en tot Zijne eere. De vergadering heft aan„Dat 's Heeren zegen op U daal", enz. Hiermede was een gewichtig werk afgedaan en een belangrijk stuk van den classicalen dag verstreken. De praeses doet nu de rondvraag naar art. 41 D. K. Souburg begeert te weten of het in overeenstemming is met een vroeger classicaal besluit, dat kinderen van een broeder te Ritthem, die kerkelijk te Souburg behoort, naar Middel burg A ter catechisatie gaan. Hierbij wordt voorgelezen een verzoek van dien broeder om revisie van het vroegere besluit der classis, en hem alsnog toe te staan zich bij Middelburg A te mogen voegen. De classis oordeelt, dat de betrokken kerke raden over de vraag van Souburg bebooren te onderhandelen en doet daarom nog geen uit spraak omtrent het verzoek van den vader der catechisanten. In een schrijven van de classis Harderwijk wordt kennis gegeven» dat ds. A. v. d. Zar den, na schuldbelijdenis, weer in zyn vroegere kwa liteit als Dieuaar des Woords is hersteld. Van de classis Tholen is een verzoek inge komen om den steun der classis voor de kerk van Rilland. Deze kerk toont energie om vooruit te komen en heeft een fonds opgericht tot het verkrijgen van een pastorie. Tholen doet ijverig pogingen om Rilland te helpen en beveelt de Kerken van Zeeland dringend aan voor genoemd fonds eene collecte te houden. Dr. Wagenaar en ds. Bouma pleiten voor Rilland en bevelen dit verzoek met warmte bij de respectieve ker keraden dezer classe aan, ook met het oog op de zwakke classis Tholen. Nu volgt eene bespreking over een smakelijk persverslag- Wat het is, zijn we niet te weten gekomen. Meliskerke stelt voor om „voortaan de Korte Notulen met weglating van wat niet voor publiciteit geschikt is als pers verslag te doen opnemen in de Kerkbladen". De smaken bleken te verschillen „Over smaken valt niet te twisten" zei een broeder, maar ieder verdedigde toch zijn eigen smaak. Ds, Koopmans diende het volgende voorstel in „De classis besluit bij de tot nu toe ge volgde wijze van publiceeriog te blijven, met dien verstande, dat het verslag voortaan door d& beide scribae worde onderteekend." De stemming scheen een wedstrijd. 'Melis- kerke's voorstel verwierf 17, het andere 19 stemmen. Namens Deputaten voor het verzoek van br A. Punt om in de Kerken dezer classis te mogen optreden om een stichtelijk woord te spreken, rapporteert ds. Kerkhof. De conclusie strekt om dit verzoek toe te staan, doch niet om in vacante kerken den dienaar des Woords, die vacaturebeurt moet vervullen, te vervangen, en indien een kerkeraad hem vraagt om in de plaats van een ouderling te Westkapelle voor te gaan, zal dit moeten gaan in overleg met den Kerke raad aldaar. Aldus aangenomen. Ds. Wolff, deputaat naar art. XIII D. K.» adviseert om aan Vlissingen B eenzelfde bedrag als vorige jaren voor de weduwe van een over leden dienaar des Woords toe te staan. Dien overeenkomstig wordt besloten. Onze ijverige Zendingsdeputaat, ds. Kerkhof, rapporteert over den arbeid der Prov. Deputt. tot de Zending. Gehoord de voorstellen, die deputaten ter adviseering aan de Prov. Syn. zullen aanbieden, waarvan een paar met meer derheid van stemmen in hunne vergadering waren aangenomen, was er op onze vergadering een oogenblik stilte. Een gevoel van teleur stelling was op het gelaat der c'assis te lezen. De gedachte „als het zoo gaat, dan komt er niets van" beving de gemoederen. Ernstig werd er over beraadslaagd hoe de zaak van een eigen missionaris voor Zeeland binnen de uitersten termijn door de Generale Synode gesteld, zijnde 1 Sept. 1910, ten uit voer zou zijn te brengen. De Kerken dezer Classis beloofden, op ver zoek van onzen Deputaat, hunne vroegere toezeggingen gestand te doen. Voorts werd besloten de nieuwe redactie van art. 13 der Zendingsorde tot de volgende Classis uit te stellen. Intusschen leest ds. Kerkhof een brief voor, door ds. I.ngwersen aan Deputaten gezonden, inhoudendende een plan of voorstel, dat voor Zeeland uitvoerbaar zou zjju. De Classis spreekt in beginsel hare inge nomenheid en sympathie met dat voorstel uit en oordeelt, dat het een oplossing der zaak xou kunnen bieden. Afd. MIDDELBURG. LEDENVERGADERING D. V. Dinsdag 2 Maart 1909 des avonds om acht uur in het Militair i ehuis, Nieuwstraat. Om. Verslag Bondsvergadering en Vragen- bespreking. Drukke opkomst wordt dringend gevraagd. Namens het Bestuur, J. C. wondergem, Secretaris.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3