HANSEN en VERHUIST. MMi middelburg. Amerikaansche Orgels. HEIDELB. CATECHISMUS „HIE0WJA1RSZEGEN". Noux Voma. W. H8BREGTSE, H VERHOOG, Halfweg. O. J. HONDIUS, Kantoor Vlasmarkt K 146 M. VADER Jr., Vlissingen, BEKNOPTE VERKLARING De Apostelen des Lams. Die ons nit zoo grooten dood verlost heeft. Het Gebed. H. VERHOOG, Halfweg (N.-H.) üilgaai van Firma G, J. REITS, Groningen, lei kist naar Soemba. K.erk- en Schooinieuws, Officiëele .Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Advertentiën. Ds. H. HOEKSTRA. Voor twee kwartjes. Boeken Tan 5 en 7 gulden. De Orgels nit de magazijnen van den heer A. S. J. DEKKER te Goes, dos ook het beroemde Packard-Orgsl, worden tot dezelfde prUzen en óók op afbetaling geleverd door KASTEELSTRAAT 105. Zoojnist verscheen Ds. S. J. VOGEL AAR. 202 pagina's. Compr. druk. Pry s, gecartonneerd, fO,75 Ook in de Zending kunnen wfl ons vergissen en dan kan de Geest ons tegenkomen, b v. door allerlei tegenheden. Ongetwijfeld moeten w\j ons in zulk een diepen weg wel recht onderzoeken, in gebed voor 't aangezicht des Heeren en in verstandelijke overwegingen, of wij {niet zottelijk handelen,' en de deur soms niet gesloten is Doch komt men tot de slotsomwij kunnen •n mogen niet anders, zoo late men zich door moeilijkheden niet afschrikken. Wij moeten bedenken in de eerste plaats dat het bijna altijd zoo geweest isde Zending is een zaaien met tranendoch wij desespereeren niet; want wij zullen met gejuich maaien! Bovendien is het schriftuurlijk. De geloovigen moeten persoonlijk „door vele verdrukkingen ingaan". Ook de Kerk des Heeren bewandelt den weg door de dieptevoor de Zending geldt geen andere regel. Wat zijn wij, menschen, toch machteloos waarlijk, God alleen moet het doen, maar Hij doet het ookZijn Koninkrijk komtl Eindelijk, worden wij door die tegenspoeden Aangespoord tot meer, tot inniger, tot aanhou dender gebed. Maar bidt en werktDus ook sla men te ijveriger de hand aan den ploeg. En God van den Hemel zal het ons doen gelukken. Wij zien dit onder de oogen met het oog op de teleurstellingen in onze Zending op Soemba en Midden-Java. Neen, wij als Kerken in Nederland worden niet moedelooswant de Heere der heirscharen is met ons. Doch hoe denken onze zendelingen er zelf over? Het zij ons vergund uit een particulier schrijven naar één hunner even te hooren (en gelijk hjj spreekt, zoo spreken in het wezen der zaak allenDs. D. K. Wielenga op Soemba schrijft toch het volgende„Ik heb nu eindelijk een pastorie gekregen, maar nog geen gemeente, 't Is hier nog steeds ploegen op kalkrotsen zoo het eiland, zoo de bewoners. Wellicht dat de school een goede stap vooruit is Geduld en geloof .[zijn. hier twee hoofdzaken, hoewel 'tsoms wel eens zwaar wordt, wanneer men voortdurend ziet, hoe de harten zich blijven afwenden, 't Is een zaaien in hopeen wie zal maaien? .Wanneer? En dit jaar komt ds. Colenbrander, zoo de Heere wil, ook op Soemba. Nu, hij zal door ons hartelijk binnen gehaald worden Ik begin nu langzamerhand aan te dringen op een vierde. Weet gij soms een goede'? .Hij zal voor West-Soemba bestemd moeten zijn Dus geen sprake van opgeven liefst; nog een vierde erbij.En dan moet men hooren, wat er in hun gezin wordt doorgemaakt, vooral met een kwaadaardige oogziekte- Zouden vtij dan vertragen en verslappen J. D. Wiileïga. Wij hebben nog niet een eigen Zending. Of het zoover komen zal Waarschijnlijk wel. Immers, gij en wij bidden er om En ook wij werken ervoor, nietwaar? Tot dien tijd toe mogen onze handen niet in den schoot rusten doch ligt op ons de roeping de zusterkerken in 'teen of 't ander te helpen. Zulk een gelegenheid biedt zich du aan. Over enkele maanden zal ds. F. J.Colenbrander, zoo de Heere wil, naar Soemba vertrekken, om de plaats in te nemen van ds. Pos, die nu reeds meer dan 4 jaren geleden Melolo verliet. Gaarne zouden'j wij hem een kist meegeven met het een en ander voor de zendelingen en hun vrouweD, doch vooral om de Soembaneezen te lokken. Wij weten het, hoeveel de zendelingen vooral op Soemba moeten ontberen. En ook in hun arbeid zouden wij ze zoo gaarne wat hulp bieden. Daarvoor zijn wü nu in staat. Zoo doen wijj dan een beroep op u. In de kist behoeven geen schatten, geen goud of zilver, maar kleinigheden b. v. wat versnaperingen, kraaltjes (om zelf te rijgen), leien, griffels, potlooden, cahiers, fluiten, i. e. w. allerlei speel goed en wat een kind maar vermaken kan de heidenen zijn eigenlijk niet anders als groote kinderen Vriendelijk verzoeken wij een ieder, die wat voor Soemba over heeft, dit te zenden aan het adres van mevr. WielengaVisser, Middelburg, Lange Giststraat. Daar ds. Colenbrander reeds in April of Mei denkt te vertrekken, is een weinig haasten niet ongewenscht. Van de meisjesvereeniging uit De Leek ontvingen wij reeds een groote doos vol verbandstof. J. D. Wielenga. DRIETAL te 's Gravenhageds. W. Breukelaar te Zaandam ds. W. H. Gispen te Zwolle; ds. J. L. Schouten te Water graafsmeer. TWEETAL: te BrouwershavenCand. B. Meijer te Middel burg; ds. H. Schoemakers te Hol- landsche veld. Te KielwindeweerCand. J. v. d. Beek; Cand. D. Fleurke. BEROEPEN: te Nijverdal: ds. S. O. Los te Nieuweroord; te Langerak en te Brouwershaven Cand B. Meijer te Middelburg te Zwartsluis; dr. J. Ridderbos te Oosterend; te Middelharnisds. A. Voogel te Puttershoek te Sliedrechtds. R. v. d. Kamp te Axel (B). BEDANKT voor Ierseke ds. J. H. Lammertsina te'Tholen. Door de classis Appingedam is aan ds. W.: J. Thesen, te Siddeburen, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Mei a. s. Aan de Theol. School slaagden voor het semi-cand. examen de heer H. v. d. Zanden, van Putten, en voor het prop. examen de heer J. A. Verhoog, van Leiden. VACATUURBEURTEN GAPINGE. 4 April ds. de Jager. 18 April ds. Netelenbos. 2 Mei ds. Kuyper. 16 Mei ds. Wolf. 6 Juni ds. Wagenaar. 20 Juni ds. Kerkhof. Ds. Meulinx. Brouwershaven18 Februari 1909. Uit een te voren gemaakt tweetalEerw. Heer B. Meijer, Theol. Candidaat te Middelburg en ds. H. H. Schoemakers te Hollandscheveld,is onder leiding van ds. G. de Jager, Consulent, met bijna al- gemeene stemmen beroepen tot Herder en Leeraar Cand. B. Meijer. De Heere neige het hart van dezen Zijnen jeugdigen Dienaar en geve, dat die roeping weerklank moge vinden tot blijdschap van Kerkeraad en Gemeente. Namens den Kerkeraad, M. v. d. Bijl JAz, KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee, gehouden lO.Febr. 1909. Art. 1. De praeses der roepende kerk Brui- ni88e opent de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 133 1 en voorlezing is ge daan van Rom. 12. Art. 2. De vergadering werd aldus gecon stitueerd ds. Koolstra, praeses, van Schaik, scriba, de Jager, assessor. Art. 3. De broederen ds. Baafl en Liefbroer zien de afvaardiging na, waaruit blijkt, dat op dat oogen blik 11 kerken wettig afgevaardigd zijn, terwijl enkele oogenblikken later de afge vaardigden van Oosterland ter vergadering verschijnen. Geen enkele kerk had een instructiealleen Wissekerke vraagt de gewone ondersteuning uit de kas der hulpbeh. kerken. Art. 4. De scriba der vorige vergadering leest de notulen, die onveranderd worden goed gekeurd. Art. 5. De stukken van ds. F. Bruiusma, beroepen predikant van Scharendijke c. a. wor den nagezien en in orde bevonden. Aldus diens beroep geapprobeerd. Art. 6. Door onderscheidene broeders, door den praeses daartoe aangewezen, worden de boeken en bescheiden van de verschillende quaestoren nagezien,"o. a. van den quaestor voor Art. 13 en Art. 11 D. K. O., eveneens die van den algemeenen class, penningmeester. Alles wordt in [de" beste orde bevonden en de broederen dank gebracht voor hun accuraat beheer. Art. 7. Ingekomen stukken 1. Van de classe Harderwijk, inhoudend de mededeeling van den terugkeer van da. v. d. Zanden te Putten tot de gemeenschap der Geref. Kerken in Nederland. 2. Van den Emeritus-dieDaar'ds. W. Raman te Woerden, die de classis's Heeren zegen toe- wenscht in het nieuwe jaar. 3. Van de classis Tholen, bevattend een verzoek tot steun voor de zwakke kerk van Rilland, waar deze tot instandhouding van haar kerkelijk leven pogingen aanwendt om een pastorie te bouwen, om daardoor in het genot te kunnen komen van een eigen herder en leeraar. De classis belooft te zullen doen, wat ze kan. Art. 8. Voorstel Haamstede. Daar het huis houdelijk reglement der classis door onder scheidene omstandigheden in vele opzichten veranderd was en dus niet meer voldeed, brengt Haamstede een geheel nieuw ter tafel. Na breedvoerige bespreking ziet Haamstede'» dienaar, ds. Koolstra, zijn omvangrijken arbeid met dit succes beloond, dat het geheele regle ment met enkele wijzigingen door de classis wordt aangenomen. Art. 9 Regeling vacatuurbeurten G e e r s d ij k. ds. C. Staal, 28 Febr. ds. v. Schaïk, 21 Maart, ds. de Jager, 25 April. Wissekerke. ds. Koolstra, 7 Maart, ds. Baaij, 4 April, ds. F. Staal, 2 Mei. Nieuwerkerk. ds. C. Staal, 28 Maart, ds. F. Bruinsma, 25 April. Brouwershaven, ds. F. Staal, 7 Maart, ds. Baaij, 18 April. Art. 10. Bij de rondvraag naar art. 41 vraagt de kerk van C hoe te handelen met een huis gezin, dat geheel van de kerk vervreemd is. C wordt raad verschaft. Oosterland deelt het verblijdend bericht mede, dat er eene algemeene actie ontwaakt is voor christelijk onderwijs. Met blijdschap wordt deze mededeeling aangehoord. Art. 11. De Zendingsdeputaat, ds. Laman, deelt eenige zaken omtrent de Zending mede en spoort op zijne eigenaardige en besliste wijze de kerken tot trouwen en ijverigen arbeid aan. Art. 12. De roepende kerk voor de volgende vergadering, die D. V. 5 Mei zal gehouden worden, is Colynsplaat. Art. 13. Nadat de vergadering het laatste vers van den Avondzang gezongen heeft, sluit de praeses de]!vergadering met dankzegging. Op last der Classis: G. de Jager, Assessor. ZENDING. In dank ontvangen de som van f 12,55, zijnde de collecte gehouden'; ter gelegenheid van de uitvoering der Zangvereeniging „Hallelujah" op 11 Februari j.l. Namens Gecommitteerden voor de Zending P. Boon Pz., Penningm. Grijpskerke, Feb. 1909. Bezorgd [bij Boekh. Fanoy f 0,70 voor de Zending uit Serooskerke. BOEKBEOURDKELim De kracht onzer Geref. Jongelingschap. Over dit onderwerp heeft ds. G. J. D. Aalders, thans predikant te Wolfaartsdijk een rede ge houden en in druk laten verschijnen. De heer J. Kooiman te Wolfaartsdijk wil haar gaarne toezenden aan ieder, die er 20 ets. voor over heeft, en hfl belast zich hiermede uitsluitend met het doel om eenige winst voor de Jonge lingsvereeniging te verkrijgen. Op verzoek brengen we dit ter kennis van de lezers. Botjma. De Macedoniër. Zendingstijdpchrift 13e jaargang, afl. 1 en 2. Bouwman Groningen. Dit ZendiDgstijdschrift is der lezing overwaard. Afl. 1 en 2 bevatten de volgende onderwerpen Tegen hope op hopeSoemba, De dooden en de levenden Zwangerschap JavaDe komende groote Zendingsconferentie; Uit mijn Camera Voor jongelieden Een en ander. Wie het geregeld leest, komt heel wat van de Zending te weten. Het Zendingsvraagboekje van W. Sohock. 2e druk. Oostebbaan lb Cointbb. Een alleraardigst boekje, dat we weer met genoegen aanbevelen. Het is klein en toch bevat het veel, ten minste zooveel als de Ge reformeerden van hun Zending behooren te weten. Yinde ook deze druk haar weg onder klein en groot. Laman. Bij d9n uitgever A. M E IJ E R te Arnhem verscheen heden: TWEE LEERREDENEN over Deuteron. 33 16b en Psalm 20, op 1 Januari en 3 Januari 1909 uitgesproken in de Oosterkerk te Arnhem doob Prfls 25 cent. Alom in den boekhandel verkrijgbaar en na overmaking van het bedrag franco toezending door den uitgever. Het in alle opzichten afdoende middel tegen allerlei aard van Aambeien (speen) is Uitsluitend alleenverkoop Drogist, Korte Noordstraat, Middelburg. No. 1. Dat groote werk van Hoogenbirk en Wobmsee, genaamd „Excelsior", versierd met vele platen, in linnen stempelband f4.50. No. 2. Dat reuzenwerk van Hazebroek, getiteld „Nieuwe Poezie", in met goud versierden stem pelband f 7.25. No. 3. Dat keurige werk van Bettex, „Twijfel", ook gebonden, f2 40. No. 4. Dat dikke boek van bijna 400 bladzijden, ge titeld „Gezangen en Liederen", ook gebonden. Deze 4 gebonden boeken van meer dan f 16 nu voor slechts twee gulden (en 25 cent voor de porto) franco thuis. Zend postwissel s. v. p. en schrijf er bii voor de twee kwartjes boeken. Ia EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN- TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN, Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- ache hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN Dagelijks Zaden verkrijgbaar bij den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Eendracht". VAN DEN doob Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. Onderstaande werken van Ds. G. DOEKES te Nieuwdorp zijn te bekomen bij eiken Christel. Boekhandel en bij de Uitgevers J. OLTHOFF te Hardenberg en J. OLTHOFF te Middelburg Een karakterstudie. Gebonden fl,40. Ingenaaid f 1, Gebonden f 0,80 Ingenaaid f 0,50. Gebonden f 0,90. Ingenaaid f0,60. No. 1. Rich. Baxteb. De stemme Gods roe pende tot bekeering, gebonden. No. 2. De her der en de kudde, gebonden op snee (of een ander gebonden boek). No. 3. Dat mooie werk getiteld „Gratia" geb. No. 4. Het Evangelie in de natuur, geb. No 5. Volmab De geboden Gods, geb. No. 6. Dat groote werk van Baden- horst over de boerenoorlog, geb. No. 7. De boeren op St Helena, met 40 platen, gebonden. .No. 8. De Heerlijkheid der nieuwe bedeeling door J. A. Wormseb. gebonden. Goed gelezen dus acht keurige Chr. boeken, een aanwinst voor elke bibliotheek of boekenkast. Allen in stempelbanden voor slechts twee gulden, en 20 cent voor de porto, franco thuis. Zendt postwissel s. v. p. aan en schrijf er bij voor de acht gebonden boeken uit ZEEUWSCH KERKBLAD.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1909 | | pagina 3