De Gescbiedenissen Der Koningen een Juda en Israël. Magnalia Dei Ongeloof lijk werkt de LIKD00RNPLËI8TËR oi TINCTDDB b. Zoo ja, welken weg moet dan worden in geslagen om het doel te bereiken, indien de ouders arm zijn, en het gemeentebestuur wei gert de verplegingskosten voor zijn rekening te nemen met steun van de Diaconie Officiëele Berichten. b. de emeritaats-aanvrage van Ds. J. Meulink te Poortvliet met de daarvoor noodige be scheiden. Verantwoording van Liefdegaven. Aclvertentiëii, PAULUS MELIS Az., PADLUS MELIS Az., Prijs f 1,10 Dr. H. BAVINCK. Hefc agendum der Diaconale Conferentie van de Classis Walcheren, D. Y. te houden op Woensdag 18 November 1908, des voormiddags om tien uur, in de Geref. Kerk te Grfipskerke, is samengesteld als volgt 1. Opening derj vergadering door de roe pende Diaconie. II. Lezing der Presentielijst. III. Verkiezing van een Moderamen. IV. Lezing der Notulen van de vorige Con ferentie. V. Referaat van ds. D. Pol van Vlissingen, overt „Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. VI. Bespreking der ingekomen vragen la. Mag de Diaconie medewerken om idiote kinderen, van wie de ouders nog leven, in eene stichting te doen verplegen Diaconie van Arnemuiden. 2. Is het wenschelijk dat er diaconessen in de gemeente optreden, opdat het werk der barmhartigheid zich rijker kan ontplooien Diaconie van Middelburg (C). 3. Ligt het op den weg van de Diaeoniën om stichtingen van barmhartigheid, uitgaande van vereenigingen, door jaarlijksche bijdragen of giften te steunen? Diaconie van Grüpskerke. 4. In hoeverre mogen leden der gemeente worden ondersteund, zonder volgens art. 3 der Kieswet van de kiezerslüst te moeten worden afgevoerd? Diaconie van Grüpskerke. 5. Is het niet wenschelük om onze Diaco nale Conferentiën beter aan haar doel te doen beantwoorden door een permanent comité te verkiezen met periodieke aftreding der leden Diaconie van Grüpskerke. 6. Moeten in Kerken waar de Diakenen niet afzonderlük vergaderen, deze zich aan het advies van den Kerkeraad houden, als zü van oordeel zfin, dat dit in strfid is met hun eigen inzicht? Diaconie van Grüpskerke. 7. Mogen Diakenen, waar zü zitting hebben in den Kerkeraad, over alle voorkomende zaken helpen beslissen Diaconie van Grüpskerke. VII. Bepaling wanneer de volgende Classi- cale Diaconale Conferentie zal plaats hebben en aanwfizing der saamroepende Diaconie. VIII. Omvraag. IX. Lezing der korte Notulen. X. Verrekening der gemaakte onkosten. XI. Sluiting om ongeveer vü'f uur. Zondag 18 October 1.1. was het voor de ge meente een blfide dag. Des voormiddags werd onze beroepen Leeraar ds. G. J. D. Aalders bevestigd door ds. G. Ch. Aalders, predikant te Tzummarum, naar aanleiding van Jesaja 40 vers 1 en 2. Des namiddags verbond ZEerw. zich aan de gemeente, met de woorden uit 1 Koningen 13 la. Na de rede van ZEerw. trad op de WelEerw. heer ds. R. J. van der Veen, onze hooggeachte Consulent, die den Leeraar 's Heeren zegen toewensehte. Staande werd onzen Leeraar toegezongen Ps. 134 3. Namens den Kerkeraad, A. Nagelkerke, Scriba. Wolphaartsdük, 21 October 1908. Het adres van den Kerkeraad isWelEerw. heer ds. G. J. D. Aalders. KORT VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de Classis Tholen, den 14 October 1908. I. De vergadering wordt door den Praeses der vorige vergadering, ds. De Bruin, geopend. Hü laat zingen Ps. 254, leest Psalm 110 en gaat voor in gebed. II. Uit de credentialen blükt dat de zeven Kerken vertegenwoordigd zün door zes dienaren des Woords, zeven ouderlingen en een diaken, aan wien recht van keurstem wordt verleend. III. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en na een kleine opmerking en noodzakelüke aanvulling goedgekeurd. IV. Ter vergadering verschünen de Prov. Depp, voor art. 49 en de Depp., door de Part. Synode aangewezen tot onderzoek van den toe stand dezer Classe, die, nadat het scribaat is overgedragen aan Ds. De Bruin en het praesi- dium aan Ds. Dekkers, door den Praeses harte- lÜk worden verwelkomd. V. Ingekomen stukken: a. een dankbetuiging van den penningmee ster der algemeene kas voor hulpbehoevende Kerken voor de toezending der jaarlüksche büdrage. Voor kennisgeving aangenomen. De Classis vindt thans voldoenden grond om de aanvraag gewettigd te achten Over de regeling van het emeritaats-tracte- ment ontspint zich een breede discussie, die beëindigd wordt door een voorstel, waarin ge tracht is verschillende uitgesproken gedachten te formuleeren. Depp. Syn., hierover gehoord, varwü'deren zich tot een samenspreking, om daarna de Classis te dienen van advies. VI. Deputaten tot onderzoek van den toe stand eener zwakke Kerk deelen bü monde van Ds. Sybrandy mede dat zü omreden onafhanke- lÜk van hunnen wil de classicale opdracht niet konden vervullen. Deputaten ad hoe worden nu gecontinueerd, om de volgende vergadering met een rapport en zoo mogelfik met een bepaald voorstel te komen in het belang dier kerk. VII. De classicale quaestor dient een be grooting in van de vermoedelfike uitgaven tot Juni 1909, die onveranderd wordt goedgekeurd. Hü stelt voor de bestaande regeling van de quota der classicale inkomsten door een betere te vervangen, waarna de driemaandelüksche büdrage voor elke Kerk opnieuw wordt vast gesteld VIII. Terwül de „benoemingen" aan de orde worden gesteld, komt een voorstel in tot wfizi- ging van art. 11 van het „Huishoudelfik Reglement", bedoelende lo. de benoemingen voortaan niet meer op de Nov., maar op de Augustus-vergadering te doen geschieden 2o. de slot-alinea„op de vergadering in Augustus wordt rekening en verantwoording gedaan door den classicalen Quaestor" te wfizi- gen in„op de vergadering in Mei wordt rekening en verantwoording gedaan door den classicalen Quaestor en den Deputaat voor art. 13, terwül de Zendingsdeputaat alsdan een verslag geeft van den arbeid, in het afgeloopen jaar ten dienste der Zending verricht." Dit voorstel wordt unaniem aangenomen. IX. Benoemingen. De meeste Class. Depp, worden gecontinueerd en eenige vacaturen aan gevuld. De Classis deputeerde voor CorrespondentDs. A. H. v. d. Kooi. QuaestorDs. J. H. Lammertsma. Archiefbewarende Kerk Tholen. Hulpbehoevende Kerken Ds. J.H. Lammerts ma en oud. P. W. Jansen te Tholen. Kerkvisitatie: D.D. J. A. de Bruün en A. Dekkers; Sec. D.D. A. H. v. d. Kooi en J. Sybrandy. Art. 13 D. K. O. Ds. J. Sybrandy. ZendingDs. J. A. de Brufin. Regeling der vacature-beurtenDs. J. H. Lammertsma. Regeling van de examina: D.D. A. Dekkers en A. H. v. d. Kooi. Approbatie van attestende Kerken Oud- Vosmeer en Tholen. Correspondent van de Theol. SchoolDs. J. Sybrandy. Het innen van de verschillende collecten D.D. J. A. de Bruün en A. Dekkers. Het persverslag van de Classicale vergade ringen Ds. J. H. Lammertsma. X. De rondvraag naar art. 41 levert over 't geheel genomen bevredigende resultaten op. Een kerk, die nalatig was gebleven in het houden der Zendingscollecte, heeft thans voor dit doel gecollecteerd. XI. De Kerken ontvangen gelegenheid hunne collecten te storten, en de gelden af te dragen aan den Quaestor en den Dep. voor art 13. XII. De Prov. Depp, voor art. 49 keeren weer ter vergadering en dienen de Classis van hun gewaardeerd advies. Dit advies wordt door Ds. v. d. Kooi als voorstel ter classicale tafel gelegd en unaniem wordt besloten De Classis Tholen, gehoord hebbende dat de Kerkeraad van P. zal handelen overeenkomstig het advies der Gen. Syn. voor 1905 inzake emeriteering en aldus het emeritaats-tractement van Ds. M. vastgesteld heeft op f800; voorts: lo. dat deze Kerk niet bü machte is om dit volle bedrag op te brengen, doch in staat voor een minimum van f 100 'sjaars, aanvangende 1 Nov. 1908 2o. dat wat de eerste zes maanden aangaat, de Kerkeraad daarenboven f 100 toezegt en belooft f 10 in handen te zullen stellen van eiken classis-broeder, die aldaar den geheelen Zondag den Dienst des Woords vervult, welk bedrag door hen uitgekeerd wordt aan den Class. Dep. voor art. 13 ten bate van het emeritaats-tractement 3o. dat vóór dat een eventueel beroep wordt geapprobeerd, de Classis met medewerking van Depp. Syn. voor art. 49 zich zal vergewissen of de Kerk van P. zün verplichting in dezen is nagekomen en beslissen of de büdrage dezer Kerk ook kan worden verhoogd". Alsnu wordt met toestemming der Depp* Syn. aan Ds. J. Meulink, bedienaar des Woords te Poortvliet, wegens voortdurende zwakte der keelorganen in verband met vergevorderden leeftüd, met ingang van 1 November 1908 eer vol emeritaat verleend, waarvan acte zal worden verstrekt aan de betrokkene Kerk en den be trokken dienaar. XIII. Pauze. XIV. De Depp. Prov. tot onderzoek naar den toestand dezer Classe vragen naar de motieven, die geleid hebben tot het classicaal besluit, waarbü de Classe aan de Part. Syn. hare op heffing voorstelt. Duidelfik blükt dat voorname- lÜk de finaneieele druk en de vrees voor spoe dige verzwaring nog van de finaneieele lasten tot dat besluit heeft geleid. Geconstateerd werd echter dat de toestand dezer Classe thans niet meer is als vóór de maanden. Part. Syn. Er kwam eenigszins meerdere ver lichting van den financieelen druk door krach tiger steun der Part. Syn. en ook is het classi caal leven thans opgewekter dan vóór eenige Toch wordt op hun verzoek aan deze Depp, gaarne de gelegenheid voor hun onderzoek opengesteld in de beseheiden van de Classis en zoo noodig van de afzonderlüke Kerken. XV. De Kerk van Poortvliet ontvangt op haar verzoek tot haren consulent Ds. Lammerts ma van Tholen. XVI. De Kerk van Rilland vraagt twee en de Kerk van Poortvliet vfif vacature-beurten, die door den Dep. ad hoe zullen worden ge regeld en aangekondigd in „Zuider-Kerkbode" en „Zeeuwsch Kerkblad." XVII. De archief-bewarende Kerk deelt mede a. dat in het door haar ontvangen archief niet alle stukken aanwezig zfin, die er moesten zün b. dat zy' een^lfist van de aanwezige stukken heeft opgemaakt en de brieven en stukken naar de jaren zfin geordend. XVIII. Ds. Meulink neemt met het oog op zq'n aanstaand vertrek uit de Classe in gevoel volle bewoordingen van haar afscheid, de afge vaardigden der Kerken en Depp, voor art. 49 ook dankend voor hun krachtige samenwer king op dezen dag tot zü'n emeritaats-verlee- ning. Allen bidt hü' toe: de Heere zü' met u. Deze afscheidsgroet wordt door den Praeses hartelük beantwoord, den scheidenden dienaar dankende voor wat hfi in 't midden der Classe- broederen heeft willen zü'n en willen doen, waarna de vergadering hem staande toezingt Psalm 121 4. XIX. Op verzoek van den Praeses sluit Ds. R. J. v. d. Veen van Goes deze vergadering met dank aan den Heere. Op last der Classis, J. H. Lammertsma. Tholen, 14 October 1908. Het locaal-Comité van de Unie „een school met den Bübel" te Middelburg bericht dat de Unie-collecte, aan de huizen gehouden, heeft opgebracht de som van f 154.56. Hieronder is begrepeneen gift gevonden in de collecte Geref. Kerk A f2.50. B fl.00. C fl.00. Namens het Bestuur, C. J. Hondiüs, Voorzitter. Y. Baan, Secretaris. Vlissingen De penningmeester van de Zendingscommissie alhier, br. H. Guillaume, Kleine Kerkstraat, zal gaarne in ontvangst nemen de verschenen Contributie voor de Zending. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba Terneuzen, 22 Oct. 1908. Door het aanstaand vertrek van Ds. J. van den Berg naar Fefie- noord is het adres van den Kerkeraad aan den scriba J. J. de Jager. Namens den Kerkeraad, J. J. de Jager, Scriba. 's HEEREN LOO. Ontvangen van de Knapen-Vereeniging te Serooskerke f 1.50. L. Goedbloed, Correspondent. ^^boekbëoöbdSÏÏN^^ Onze Letterkunde, door Dr. J. v. d. Valk. Reeds meermalen hebben we de aandacht onzer lezers op dit werk gevestigd. Thans, waar weer eenige nieuwe afleveringen voor ons lig gen, komen we nog eens terug op dit „Over zicht der Nederlandsche Letterkunde met Bloemlezing", dat bü den heer Bredee te Rot terdam wordt uitgegeven en in 3 deelen, elk van 6 afleveringen, compleet zal zün. Het eerste deel is klaar, en van het tweede zün reeds 4 afleveringen verschenen. Dit werk, dat in een kort bestek een goed overzicht geeft van onzö schoone letterkunde, verdient dan ook den steun van velen. De Rector van het Marnix Gym nasium te Rotterdam heeft met de uitgave van dit werk een veelomvattenden arbeid op zich genomen, die van veelzüdig nauwgezet onder zoek zoowel als van grondige studie getuigt, en in eene dringende behoefte voorziet. Worde het hem gegèven dien arbeid te voltooien, en te zien dat deze zfine studie het standaardwerk wordt, waaraan in onze kringen reeds zoo lan gen tfid behoefte bestond. Naar het oordeel van deskundigen is dr. v. d. Valk in dezen een veilige gids, omdat hfi van uit eigen standpunt het breede terrein der Letterkunde overziet, en immers, „wie het terrein overziet, kan den weg wfizen." N. P. Littöoij. Heden ontsliep zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, in zfinen Heer en Hei land, onze veel geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van ruim 66 jaren. Schenke de Heere ons genade om aan Zü'n en altoos Wfizen en Heiligen wil onderworpen en stille te zfin. Uit aller naam ABRAHAM MELIS Pz. Serooskerke (W.), 20 Oct. 1908. Ons Bestuurslid, de Heer die ons vanaf de oprichting onzer „School met den Bfibel" zoo trouw en van harte heeft gediend, werd ons heden door den dood ontrukt. Hoe zeer ons dit ook smart, het be taamt ons Gode te zwfigen en Hem te danken voor al het goede, ons in dien oprechten broeder verleend. Zfin zacht en geloovig heengaan in vrede is ons, en allen die hem liefhadden, een rfiken troost. Nameias de Ver. der Chr. School alhier: HET BESTUUR. Serooskerke (W.), 20 Oct. '08. Verschenen bfi den uitgever A. D. LITTOOIJ Az., te Middelburg Samengevoegd en geordend door Ds. H. W. LAMAN Predikant te Zierikzee. Royaal formaat. 226 bladz. Dit werk bedoelt te zfin een eenvoudig hulp middel bfi het vertellen en bfi de studie der bfibelsche geschiedenis. De geschiedenissen, uit de boeken der Koningen en Kronieken, benevens de historische stukken uit de Pro feten, zfin samengevoegd tot één doorloopend verhaal, zooveel mogelfik met behoud van den volledigen tekst. Aflev. 12 verscheen reeds van ON DER WIJZING IN PE CHRIST. RELIGIE door De Christel, pers in hare verschillende gele dingen heeft deze uitnemende populaire Geloofsleer ten dringendste aanbevolen. Aan een beknopte VOLKS-DOGMATIEK voor den tegenwoordigen tfid bestond werkelfik be hoefte. Geen wonder dan ook dat dit boek met open armen werd ontvangen, en dat het alom hoogelfik geprezen en warm werd aanbevolen. Niemand, die ook maar eenigszins kan, verzuime dit Standaardboek aan te schaffen, het te lezen en te bestudeeren enanderen op te wekken om het eveneens aan te schaffen. Het verschfint in 27 Aflev. a 25 cent. Men kan inteekenen bfi alle Boekh. en bfi den Uitgever J. H. KOK te Kampen. van W. HUBREGTSE, Drogist.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1908 | | pagina 3