Magnalia Dei HANSEN EN TERHULST, P. JTAVENIER. OPRUIMING Groote collectie TEGELPLATEN aan lage prijzen. Ie ZONDAG 11 OCTOBER a. s. Ds. A. SCHEELE van Veere. H.H. LANDBOUWERS. Kerk- en Schoolnieuws. Officiëeie Berichten. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Advertentiën. in d© Geref. Kerk OnderwerpHEILIGE GEESTDRIFT. Dr. H BAVINCK. Lange Breestraat 0157, b/d Oostkerk. Smeder^ en Kachelmakery. Vulkachels, Haarden en Fornuizen en in vuurgelakte Kachels. Ook met verwarmingsplaat. daarom zoolang de voorraad strekt BEROEPEN te Zweeloods. G. de Jager te Bruinisse te Jutrüp ds. A. M. v. d. Berg te Moordrecht te Garrelsweer: ds. E. A. Groenewegen te Westmaas te Waardhuizen: ds. F. Rispens te Enter; te Westergeestds. N. G. Kerssies te Den Ham te Workum ds. A. Taal te Krimpen a/d Lek te Hazerswoudeds. F. Kramer te Beverswijk te Oostermeerds. C. J. v. d. Boom te Hantum BEDANKT voor Westkapelleds. J. Bolman te Oosterwold voor Zuilichem ds. J. S. Langen te Gouda; voor Sprang: ds. G. P» Oberman te Lunteren voor Zwolle ds. J. H. Donner te Breda, voor Pernis: ds. F. Gerber te Oldekerk. Te Kamperland wordt in de Geref. Kerk een pijporgel geplaatst. De vervaardiging daarvan is opgedragen aan den bekenden Kerk orgel-fabrikant den heer A. S. J. Dekker te Goes. Prof. Dr. W. Geesink, te Amsterdam, heeft eene ernstige operatie ondergaan. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Oostkapelle brengt bij dezen ter kennis van de Zusterkerken dezer Classis, dat hij voor neemt D. V. op Woensdag 28 October's avonds half zeven ure het nieuwe Kerkgebouw in ge bruik te nemen. De Kerkeraad noodt hierbij twee Deputaten eiker Kerk vriendelijk ter bijwoning uit en verzoekt beleefd, ter reserveering der plaatsen, hiervan vóór of uiterlijk op 24 October e. k. bericht in te zenden bij den praeses ds. J. B. Netelenbos. Namens den Kerkeraad der Ger. Kerk van Oostkapelle, K. Mblis, Sriba. CLASSIS AXEL. De classis Axel zal D. V. vergaderen te Terneuzen op Donderdag 12 November a.s. Punten van 't Agendum te zenden aan eerstondergeteekende voor 31 October e. k. Namens de roepende Kerk van Oostburg, Ds. K. Veen, Praeses. 7 October, 1908. I. Catbman, Scriba. Westkapelle8 Oct. 1908. Bedankt voor West kapelle ds. Bolman van Oostwolde. Namens den Kerkeraad, P. Hbndeiksb, Scriba. CLASSIC. DIAC. CONFERENTIE van de Geref. Kerken in de classis Goes, ge houden den 23 September 1908. Alle kerken waren vertegenwoordigd met twee broeders diakenen en hunne D. d. W. Ds. v. d. Veen opende namens de roepende kerken en sprak een kort inleidend woord, daarbij herinnerende hoe het Diaconaat in den loop des tjjds schade heeft geledenaan de noodzakelijkheid om ook in dezen te leven naar Gods Woord, en sprak de hoop uit, dat deze Conferentie moge medewerken tot verheldering van inzicht en om onze roeping beter te leeren verstaan. Een moderamen werd gekozen, n.l. de Brs. M. Quakkelaar (praeses), Goes, G. Staal (scriba), Kapelle-Biezelinge, L. Kloosterman (penning meester), Heinkenszand, en Ph. Wessels (as sessor), Goes. In volgorde van de agenda verkreeg ds. Doekes van Ni^uwdorp gelegenheid zijn refe raat te houden over het doel der Diaconale hulp. Op schoone wijze en in aangenamen vorm ontwikkelde Z.Eerw. deze 2 gedachten dat het Diaconaat ten doel heeft: Leniging van den nood der Heiligen en de medewerking tot de verhooring der bede «geef ons heden ons dagelijksch brood"en 2e. De bevordering van de eere Gods. Het Diaconaat niet het orgaan van den wel dadigheidszin der menschen, maar van den barmhartigen Hoogepriester, in Wiens naam diakenen den verarmden broeder of zuster niet hebben te ontheffen maar te steunen in hun roeping en taak. Armoede ontzenuwt, belem mert het geestelijk leven. Diakenen behooren die belemmeringen weg te nemen en alzoo mede te werken tot de volmaking der Heiligen. De D. des W. hebben te besproeien, te be vochtigen door de prediking des Woordsde ouderlingen hebben tot taak het reinigen der bloemen door huisbezoekde diakenen de tee- dere, door tegenspoed geknakte takjes, te ver zorgen. Dit met belangstelling aangehoorde referaat gaf aanleiding tot eenige vragen, welke naar genoegen werden beantwoord. Een der br. diakenen verzocht ds. Doekes zijn referaat te willen afstaan voor het «Diac. Correspondentieblad", wat Z.Eerw. in beraad zou nemen. Besloten werd een verslag in het „Diac. Correspondentieblad" te doen plaatsen. Ds. v. d. Veen vestigde de aandacht op het Diac. Correspondentieblad" en wekte op tot nauwkeurige kennisneming en voor zoover dit nog niet het geval was er zich op te abonneeren. Vervolgens kwamen de ingezonden vraag punten in behandeling. 1. Op welke wijze moet een plaatselijke Kerk voldoen aan den eisch van Gods Woord om «op den Rustdag den arme Christelijke hand reiking te doen" wanneer het getal en de be hoeften harer armen zóó gering is, dat ze slechts nu en dan een Collecte voor den dienst der barmhartigheid behoeft te houden? Baarland. Volgens het oordeel der Conferentie behoort elke kerk te voldoen aan den eiseh van Gods Woord om ,op den Rustdag den arme chris telijke handreiking te doen", om praktische reden bij elke Godsdienstoefening. Heeft zij zelve geen armen, of broeders en zusters wier levensstandaard door het Diaconaat kan worden verhoogd, ligt haar roeping naar buiten, door het steunen van Diaconiën (b.v. in nijverheids centra's), die vaak onder groote tekorten zuch ten, en door het steunen van stichtingen van chr. barmhartigheid. De gemeente mag het geven niet verleeren. Het ambt van het Diaconaat zou schade lijden, de gemeente den haar toegezegden zegen derven. 2. Welke houding nemen de «Groene Kruis"- afdeelingen aan tegenover de Gereformeerden en kunnen onze Diaconiën daarmede officieel saamwerken en steun verleenen Goes. In antwoord op het eerste deel dier vraag werd opgemerkt, dat het «Groene Kruis" geen verbond is met afdeelingen, maar dat die z.g. afdeelingen zelfstandige vereenigingen zijn met eigen reglement, alleen maar onder den naam «Groene Kruis" met elkander samenwerkende tot hetzelfde doelhet verschaffen van genees- knndige hulp, verbandmiddelen, enz., zoodat het geheel van plaatselijke omstandigheden afhangt of Gereformeerden al of niet lid van zoo'n vereeniging zijn, waardoor de verhouding tot de Gereformeerden wordt bepaald. De Conferentie is van oordeel, dat ten op zichte van de ziekenverpleging de Diaconie eerst dün een roeping heeft als eerst de familie en daarna onderling chr. hulpbetoon onmach tig of onwillig blijkt. Algemeen is het gevoelen dat wij als Gere formeerden de roeping hebben een zoutend zout te zijn en den invloed onzer beginselen hebben in te dragen in de wereld. Over de toepassing van dit beginsel is echter diepgaand verschil van gevoelen. Sommigen achten het om die reden wen- schelijk, nuttig en noodig lid te worden van vereenigingen als het «Groene Kruis", anderen meenen dit beslist te moeten afkeuren om het werk dat door dergelijke Vereenigingen ge schiedt, zelf aan te vatten. Herinnerd wordt aan de vereeniging voor Gereformeerde Zie kenverpleging, enz. 3. Wordt wel genoegzaam gerekend met de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen Diaconiën en Vereenigingen, als Naaikransen, Jongedochtersvereeuigingen enz.? Goes. De Conferentie erkent, dkt niet altijd genoeg zaam met de noodzakelijkheid van samenwer king tusschen Diaconieën en Vereenigingen, als Naaikransen, Jongedochtersvereenigingen enz. gerekend wordt. Zij spreekt echter de groote wensehelijkheid tot samenwerking uit, terwijl door een der broederen de weg wordt aangewezen om tot gewenschte samenwerking te komen. 4. Is het niet zeer gewenscht tot meerdere opleving van het Diaconaat en om de Diaco nale belangen beter tot hun recht te doen komen, dat in Kerken waar vier of meer Dia kenen zijn, afzonderlijk wordt vergaderd Goes. Het oordeel der Conferentie is hierover niet eenparig. Eenerzijds werd beweerd, dat het antwoord op die vraag geheel wordt beheerscht door de overwegingkunnen op den Kerkeraad de Diaconale belangen genoegzaam tot hun recht komen. I» dit niet het geval, dan is afzonderlijk ver gaderen gewenscht. Is dit wel het geval, dan is het minder noodzakelijk, al is het aantal 4 of meer. Daarbij werd gewezen op het feit, dat soms een kleine Kerk, wegens de uitgebreidheid harer grenzen soms wel 5 ouderl. en 5 diake nen had. Anderzijds werd staande gehouden, dat dia kenen niet geroepen zijn tot het regeerambt en zij hun kracht hebben te concentreeren op het Diaeonaathun volle aandacht hebben te wijden aan het werk der barmhartigheid. En het feit van een uitgebreide kleine Kerk met vele ouderlingen en diakenen, niet ver zwakt, maar versterkt in de overtuiging, dat afzonderlijk vergaderen gewenscht is. Dat niet de vraag: kunnen de Diaconale belangen op den Kerkeraad tot hun recht komen, beslist, maar de vraagis het beslist noodzakelijk, dat diakenen, die niet tot het regeerambt geroepen zijn, deel uitmaken van den Kerkeraad. 5. Waar overheidshulp politiezorg is en het levensbeginsel der Kerk de oefening der Chr. Barmhartigheid eischt, mogen daar onze Ker ken gebruik maken van overheidshulp ook in den vorm van geneeskundige hulp door Bur- gerl Armbestuur enz. Goes. Na breede discussie spreekt de conferentie als haar oordeel uit, dat deze vraag beslist ont kennend moet beantwoord worden le als in strijd met het levensbeginsel der Kerk2e als in strijd met de armenwet zelve, zoo niet met de letter der wet, dan toch met haar duidelijke bedoeling en strekking. 6. Ligt het niet op den weg onzer Diaco nieën het werk der stichtingen van barmhar tigheid te steunen ook door het Correspondent schap te aanvaarden met aanwijzing van enkele Brs. als adres voor informaties? Goes. Deze vraag, door Goes ingezonden, was, om de vraagpunten der andere Kerken in behan deling te kunnen nemen, tot het laatst uitge steld en kon, wegens gebrek aan tijd, niet meer worden besproken. 7. De Conferentie spreke de wensehelijkheid uit om zoo mogelijk jaarlijks een Diaconale Conferentie te houden en wijze eene Kerk (Dia conie) als roepende Kerk aan. Goes. De Conferentie sprak eenparig de wensehe lijkheid uit jaarlijks te vergaderen en droeg het moderamen op de daartoe noodige stappen te doen. 8. Kan een Diaconie bij de overkomst van een armlastige ook een zedelijk recht laten gel den ter ondersteuning bij de Diaconie van ver trek Heinkenszand. De Conferentie oordeelde hierop geen abso luut antwoord te kunnen geven. Er kunnen gevallen komen, dat er van bil lijkheid of wensehelijkheid geen sprake kan zijn er kunnen zich echter ook gevallen voor doen (er werden enkele voorbeelden gesteld) waarin het zeer wenschelijk en billijk is, dat een Diaconie een uit de gemeente vertrokken broeder of zuster steunt. Elk geval moet afzonderlijk worden beoor deeld en geen Diaconie mag verplicht worden een eisch om ondersteuning door een andere Diaconie te accepteeren. 9. Hoever strekt zich de arm bedeeling uit aan Doopleden, die feitelijk het Dooplid maatschap ontwassen zijn. Heinkenszand. De Conferentie is van oordeelle. dat van armbedeeling niet mag worden gesproken een Diaconie bedeelt niet, maar deelt mede, lenigt den nood, oefent Chr. barmhartigheid in Naam van Hem, Die haar daartoe riep 2e. dat deze vraag wijst op een misstand in ons Kerkelijk leven, die in het Noorden des lands veelvul- diger voorkomt dan in Zeeland, n.l. dat zij, die tot onderscheid van jaren zijn gekomen, nog geen belijdenis afleggen3e. dat de Kerk des Heeren bestaat uit belijdende leden en haar zaad (doopleden), dat deze laatste als tot de gemeente behooren gerekend te worden 4e. dat, zoo doopleden, die volwassen zijn, niet tot afleggen van belijdenis komen, de D. d. W. en de ouderlingen de roeping hebben deze te be arbeiden en hun hunne roeping en plicht op de consciëntie binden 5e. dat Diakenen echter alleen te rekenen hebben met het feit, dat zij tot de Kerk behooren, zoodat zij het oefenen van barmhartigheid niet mogen inhouden jegens hen, die volwassen zijnde, nog geen belijdenis deden6e. dat zelfs aan een gecensureerde, om d i e reden het diaconaat zich niet mag terug trekken, omdat censure is een geestelijke straf. De besprekingen over de verschillende vraag punten had zooveel tijd in beslag genomen, dat ds. v. d. Veen zijn referaat (met onderling goedvinden) niet ten gehoore kon brengen. Eveneens moesten de 4 punten onder "Varia" onbesproken blijven. Deze Conferentie, die te ruim 5 uur op ver zoek van den voorzitter door ds. Postema van Biezelinge met dankzegging werd geëindigd, mag als goed geslaagd worden beschouwd. 't Was een goede dag voor de Brs. diakenen en naar vertrouwd mag worden, zal deze Con ferentie medewerken tot meerder besef en ver levendiging van de hooge roeping, die de Dia kenen in de Kerk van Christus hebben te ver vullen. Slechts enkele toehoorders waren als belang stellenden aanwezig. Het Moderamen M. Qüakkelaab, Praeses. J. Staal, Scriba. L. Kloosterman, Penningm. Ph. Wessels, Assessor. CORRESPONDENTIE. Een en ander moet wegens plaatsgebrek tot de volgende week blijven liggen, waaron der ook een stuk van Ds. Hamming, voor wiens eersteling we dankbaar zjjn. Redactie. Gewone Vergadering D. V. Woensdag 14 October 1908, des avonds 8 uur, in de con sistorie der Gasthuiskerk. Te behandelen: I. Art. 10. Geloofsbelijdenis. Na de Pauze II. Hervorming in Nederland. De Heere verblijdde ons heden met de ge boorte van een Zoon HENDRIK WILLEM. W. B. KROEZE. H. KROEZE—Blanken. 't Zand bij Middelburg, 5 October 1908. Erkentelijk voor de bewijzen van belang stelling en liefde op mijn 85en Jaardag onder vonden, brengt ondergeteekende haar welge- meenden dank. Wed. A. J. VERGOUWEN- Middelburg, 10 Oct. 1908. Scholuüizbn. des avonds om 6 uur, hoopt D. V. voor de Geref. Jongel. Vereen. «ONESIMUS" te Grüpskerke als spreker op te treden de WelEerw. Heer Aflev. 12 verscheen reeds van ONDERWIJZING IN DE CHRIST. RELIGIE door De Christel, pers in hare verschillende gele dingen heeft deze uitnemende populaire Geloofsleer ten dringendste aanbevolen. Aan een beknopte VOLKS-DOGMATIEK voor den tegenwoordigen tijd bestond werkelijk be hoefte. Geen wonder dan ook dat dit boek met open armen werd ontvangen, en dat het alom hoogelijk geprezen en warm werd aanbevolen. Niemand, die ook maar eenigszins kan, verzuime dit Standaardboek aan te schaffen, het te lezen en te bestudeeren enanderen op te wekken om het eveneens aan te schaffen. Het verschijnt in 27 Aflev. a 25 cent Men kan inteekenen bij alle Boekh. en bij den Uitgever J. H. KOK te Kampen. Het beste en vertrouwdste adres voor ZA DEN is bij SCHROEWEG, bij het Station, Middelburg. Des Donderdags op de Markt. TE MIDDELBURG. Groote sorteering in -:- ALLES IN RUIL. -:- van de navolgende ACTA's DER SYNODE, tegen zeer sterk verminderde prijzen. thans 1. Synode Utrecht 1888. Prijs f0.90 f0.40 2. 1889. -0.80 -0.35 3. Leeuwarden 1890. -1.10-0.50 4. 's Hage 1891. -1.50 -0.70 5. Amsterdam 1892. - 2.90 -1.20 6. Dordrecht 1893. - 3.20 -1.50 7. Utrecht 1905. -4.40 -2.00 8. Advies Gravamen Art. 36 (1905) - 0.40 - 0.15 Bij bestelling is opgave van het nummer voldoende. De geheele verzameling wordt geleverd v. f 5. Aangezien de voorraad gering is wordt spoe dige bestelling gewenseht geacht aan den Uit gever J. H. KOK te Kampen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1908 | | pagina 3