ZENDINGS-CONFERENTIE Kerk- en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. BOEKBEOORDEELINft. 3. Art. 14 worde gelezenDe bijeengebrachte gelden voor de Zending worden afgedragen aan de Zendende Kerk, die telken jare, onder me dewerking van de Zend. Depp, een begrooting opmaakt. 4. Art. 20 wordeDe bewaring en zorg voor het Zendings-Archief is opgedragen aan de Zendende Kerk. Depp, hebben recht van inzage. Laatste zin vervalle. 5. Art. 21 valle uiteen in tweeën. Onder 't hoofd: Conflicten art. 21 le alinea van het oude artikel. Onder 't hoofdSpoedeischende gevallen art. 21In spoedeischende gevallen wordt advies gevraagd aan Depp, der Gen. Synode. 6. Art. 13 wordt vervangen door een geheel nieuw artikel, aldus luidende: In de kas van de Zendende Kerk wordt gestort: a. alle Pinkstercollecten der Kerken in de provincie. b. alle verdere collecten voor de Zending voor zoover ze niet opzettelijk met een ander doel zijn gehouden. c. alle giften en bijdragen van Kerken, ver- eenigingen en particulieren in deze provincie voor de Zending, voor zoover niet duidelijk is aangegeven dat ze voor een ander doel zijn bestemd. d. alle erflatingen. Ingeval van een dreigend tekort kunnen Depp, de Classes verzoeken een extra collecte uit te schrijven. (Gobs.) c. Opheffing van een Classis Met 'toog op bijzondere zwakheid, vooral flnantieele, stelt de Classis aan de Provinciale Synode voor, om als Classis opgelost en onder de resp. Classes Goes en Zierikzee te worden verdeeld. (Tholen.) VIII. Verzoeken a. De Classis vraagt het oordeel der Prov. Synode over een scheidingskwestie. (Axel.) b. De Classis vraagt een aanbeveling van de Prov. Synode voor Wemeldinge inzake kerk bouw. (Gobs.) c. De Provinciale Synode besluite aan de Kerk van Domburg en aan die van Westka- pelle dezelfde subsidie te verleenen als ten vorige jare. (Middelburg.) d. De Classis vraagt krachtigen steun voor haren emeritus-predikant enz. (Tholen.) IX. Benoemingen. X. Regeling der volgende Synode. XL Sluiting. BEROEPEN te Hilversum ds. R. Smeding te IJselmonde te Alblasserdamds. H. H. Schoemakers te Workum te Rhynsburgds. J. v. d. Berg te Terneuzen. BEDANKT voor Wolfaartsdijkds. A. Scheele te Veere; voor Zaamslag (B)ds. J. H. Jonker te Wor- merveer voor Stellendamds. T. Bouma, te Doorn voor Iersekeds. R. W. Huising te Koudekerk. Donderdag 28 Mei hield de Bond van Jongel. Vereen, op Ger. Grondslag te Zutphen in de Buiten-Societeit, zijn 20e jaarvergadering. Uit alle oorden van het land waren deels door extra treinen, een groote schare van leden van aangesloten Vereenigingen en belangstel lenden saamgekomen. Toen dan ook de Bondsvoorzitter, Ds. Von- kenberg van Barendrecht, te 10 ure de ver gadering opende, was de groote zaal van de Buiten-Societeit, zoowel boven als beneden, geheel gevuld. Vertegenwoordigd waren 379 vereenigingen. Nadat een paar coupletten van het Bonds lied gezongen en de voorzitter was voorgegaan in gebed en het lezen van een gedeelte van Gods Woord, sprak ds. Vonkenberg de ope ningsrede uit over het onderwerp Trouw". Spreker wekte de jongelingen op, trouw te zijn aan den Heere en Zijne in zijn Woord ge geven ordinantiën, trouw aan de mannen, die God als voortrekkers heeft gegeven en aan wie ook de Calvinistische jongelingschap zoo veel is verplicht en trouw aan de organisatie. Meer dan eene werd deze aan het slot zeer toegejuichte rede, door applaus onderbroken. De rekening van den Bondspenningmeester over 1907 werd op voorstel van de commissie die haar onderzocht had, met een wijziging goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter werden hierna telegrammen verzondenaan H. M. de Konin gin; aan dr. A. Kuyper en aan het Nederl. Jongel. Verbond te Deventer vergaderd. Als plaats voor den volgenden Bondsdag werd 's Gravenhage aangewezen, en de daar bestaande vereenigingen opgedragen de administratie van den Bondspenningmeester over het loopende dienstjaar na te zien en daarover op den Bonds dag van 1909 rapport uit te brengen. Tot leden van het Bondsbestuur werden herkozen de heeren Joh. T. de Lange met 350 en ds. G. Boekenoogen met 231 stemmen. De heeren ds. A. H. v. Andel en dr. Wielenga verkregen respectievelijk 42 en 77 stemmen. In de middagvergadering spraken dr. Prof. W. Geenink en dr. A. Kuyper, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. Dat het voor de jongelingschap een fijn genot was, deze be gaafde sprekers te mogen hooren, behoeft niet eens gezegd te worden. 's Avonds sprak ds. C. Lindeboom van Go- rinchem over een viervoudige eisch voor den Christen. Het was een waardig slot van dezen bui tengewoon goed geslaagden Bondsdag. Veere8 Juni 1908. Hedenmorgen maakte onze geachte leeraar de WelEerw. Heer ds. A. Scheele, aan de gemeente bekend, dat hij met volle vrijmoedigheid heeft bedankt voor de roeping door de Geref. Kerk te Wolfaartsdflk op hem uitgebracht. Stelle de Heere ZijnEerw- verder tot een rijken zegen voor deze kerk. Namens den Kerkeraad, J. Maas, Scriba. De WelEerw. Heer ds. A. Scheele, pred. te Veere heeft voor de roeping van onze gemeente bedankt. Namens den Kerkeraad van Wolfaartsdflk, A. Nagelkbbkb, Scriba. Temanggoeng-Briefkaarten. Bij Boekh. J. J. Fanoy zfln a 5 cent per stuk geheel ten voordeele van de Zending te verkrijgen fraaie Ansicht-Briefkaarten met het Instituut-Horstman te Temanggoeng. gehouden te Ter Neuzen den 31 Mei 1908. o Middagvergadering. (Slot.) Ds. van Loon trad als derde spreker voor de vergadering op met het opderwerpDe vrucht der Zending. Spr. begon er op te wijzen dat zoo vaak geklaagd wordt over^de weinige vruchten der Zending, en die klacht werkt dan bij anderen moedeloosheid om aan de actie deel te nemen. Z. i. is voor die klacht een tweeërlei oorzaak: le de te hoog gespannen verwachting. 2e,,het te gering achten van de vrucht.jTot bestrijding dier klachtjjmoeten wij bedenken dat Gods woordjgeen aanleiding geeft tot hooggespannen verwachting, en ook ver maant den dag der kleine dingen niet te ver achten. Daar staat welAl de Heidenen zullen komen, en De volken altemaal zullen U loven, doch dat moet niet extensief, maar intensief opgevat: de kern dier volkeren, het heilige steunsel. De enkelingen representeeren hetge- heele volk. De Kerk van Christus onder een volk blijft eene kleine kudde, een nachthutje in den komkommerhof. Hoe klein is in ons land, dat religieus zoo hoog bevoorrecht is, na al den arbeid aan ons volk besteed nog Chris tus' Kerk, en hoevelen daartegenover leven nog vervreemd van het leven Gods 1 Zoo zal 't altoos en overal blijven. De wezenlijke vrucht der Zending mag niet worden voorbijgezien, en die is drieërlei: le. voor de eere van Gods Naam. 2e. voor de volkeren, tot wie gezonden wordt. 3e. voor de Kerken, die zenden. 1. Het einddoel van alle Zending is even als van de Zending des Zoons de heerlijkheid des Vaders. Door niets wordt God meer gekrenkt, dan wanneer in zijne plaats andere goden worden gesteld. Ook wanneer de Zending afstuit op de hard nekkigheid der volkeren, dient zij de eere van God. Zjj strekt dan om den mensch alle onschuld te benemen. De zending vervult dan ook eene Godverheerlijkende roeping, ook al waren hare uitkomsten voor 't oog nog zoo teleurstellend. 2. De Zending kan reeds op veel vrucht roemen. Het gelaat der oude wereld is geheel veranderd. Deugden van zelfverloochening, barmhartigheid en liefde bloeiden op. De vrouw werd uit hare vernederde positie opgericht. Ook de Zending in onze eigen Oost-Indië is volstrekt niet met onvruchtbaarheid geslagen. De vrucht op de Zendingsarbeid in de Mina- hassa en onder de Battaks is beschamend voor het klagend ongeloof. En de Zending, uitgaande van onze Geref. Kerken, in oogenschouw ge nomen, dat zij nog zoo pas werd aangevangen, biedt waarlijk schoone hope voor de toekomst, zoowel op Soemba als op Midden-Java. En hoeveel tegenstand is niet ondervonden door den ondermijnenden arbeid van SadrachToch tellen wfl er reeds elf missionaire dienaren, bijgestaan door een groot aantal helpers. Het Petronella Hospitaal en Horstman's School te Temanggoeng mogen met eere vermeld. Laat ons toch den dag der kleine dingen niet verachten Zach. 4 10. De Joden in Zacharia's dagen klaagden ook dat het werk van den tempelbouw niet snel genoeg vorderde. Ze zagen telkens maar weer dat tinnen ge wicht, dat paslood in Zerubbabels handen. Dat paslood moest wat minder gebruiktDe bouw wat spoediger voltrokken Maar de oogen des Heeren zagen juist met blijdschap naar dat tinnen gewicht in Zerubbabels hand. Het ging alles naar de goede lijnen en met stipte nauw gezetheid. In Gods Koninkrijk moet alles ge schieden naar de juiste ordinantiën des Heeren, en dan behoeven wij niet moedeloos te worden, want het werk Gods werkt als een zuurdeesem in het deeg. Daarom moeten wij ook bij te leurstelling niet versagen, maar getrouw blij ven in het bergen van den zuurdeesem in de drie maten meels. 3. „Die bevochtigt, zal ook zelve vroege regen worden." Vroege regen is beeld van jeugdige kracht en levensvolheid. Een kerk, die zich in zichzelve opsluit, verteert haar kracht. Maar die kerk welke op uitbreiding van Gods Koninkrijk bedacht is, verhoogt eigen levens energie. Zij houdt het geloot levendig, dat de aarde is des Heeren. De Zendingsarbeid ver ruimt onzen blik, verlost ons van geestelijke zelfvoldaanheid, doet het hart in smeltend ver langen uitgaan naar het Maranatha, doet ons inleven in de toekomst des Heeren, en aldus worden geloof en hope beide geoefend. Ook de liefdedie niet zichzelve zoekt wordt aange wakkerd. De spankracht van het gebed ver meerdert, ook bij tegenslagdenk aan 't over lijden van ds. Ruyssenaers, het repatrieeren van dr. Scheurer, het ongeval met ds. Wielenga, enz. dat alles kan den ijver nog niet uitblus- schen maar leert ons juist sterker aangrijpen de beloften GodsHet Lam zal overwinnen, en het Loflied zal eenmaal ruischen uit alle talen en tongen der aarde. Zien wfl vrucht op den arbeid, dan stemt dat onze kerken tot o zoo ootmoedigen dank. Al uitdeelende wordt de kerk zelve verrijkt, 'tls niet te vergeefs God te dienen in het werk der Zending, 't Is groot gewin met ver genoeging. Laat ons als kerken van Zeeland dan ook in de mogendheid des Heeren mee- arbeiden opdat Gode eere wordt gebracht, de volkeren in lndië tot Christus' Kerke worden toegebracht en wijzei ven ervaren mogen, dat de zegenende ziel zal vetgemaakt worden. Dit bemoedigend woord van ds. van Loon was met stillen aandacht aangehoord. Ds. Bouma sprak allereerst een woord van waardeering voor het gehoorde, en deed daarna de vraag, wat 't beteekent, dat wjj in de Openharingen van Johannes lezen dat de heerlijkheid der volkeren gedragen zal worden in het nieuwe Jeruzalem (Bedoeld werd waarschijnlijk Openb. 21 24). Zou het nationale leven ook nog beteekenis hebben'voor de einduitkomst der eeuwen. Een tweede vraag was: Wat moet ons motief zijn om het Evangelie te brengen ook aan de meest moreele Heidenen, zooals bijv. de Chineezen? Ds. van Loon beantwoordde deze vragen aldusHet stuk van de Gemeene gratie in de Heraut heeft de gedachte ontwikkeld, dat de eigenaardige kenmerken van het volksleven blijven in het leven der eeuwigheid. En 2e, als er één volk hoogbeschaafd was in de Oud heid, dan waren het zeer zeker de Grieken. Toch predikte Paulus hun het Evangelie. De deugden der Heidenen zijn blinkende zonden. Hun moet gebracht worden het zout en de zuurdeesem des Evangelies, opdat wat zij heb ben den Heere welbehagelijk gemaakt worde. Na deze gedachtewisseling sprak de Praeses van Deputaten, ds. J. A. de Bruirjn nog een treffend slotwoord. Hij verwachtte van niemand tegenspraak, als hij zeide dat Zeeland best zenden kon. Zou den wij nu nog niet rijp zijn? Het wordt toch tijd, want de Heere heeft er ons reeds lang genoeg toe laten bewerken. En God heeft ons niet noodig. Het komt toch tot de eere zijns Naams. Ons moet het een voorrecht zijn, me dearbeiders te zijn in zijn heerlijk Rijk. Hij hoopt dat de goede woorden op dezen dag ver nomen, waarvoor hij den sprekers hartelijk dank zegt, vrucht moge afwerpen, want wij kunnen het oordeel des Heeren op ons laden, als wij nalaten wat ons wordt voorgehouden. Wat zou het wezen, als wij eens niet meer zenden hon den God zegt nu tot ons„Lieve menschen- kinderen, gij kunt uw taak vooreerst volvoeren door f 5000. Die f 2000 kunt ge voorloopig nog in uw zak houden'. Als wij nu eens den moed hadden om te zeggen: „we doen 'ttoch niet", dan zou het donker beginnen te worden. Doch er is licht aan 't dagende zendende Kerk zal zich niet lang meer laten wachten. Moge de provinciale Synode de taak aanvaar den in Temanggoeng, dan zullen wij ten deele ons doel bereikt hebben. Allen, die meewerkten tot het welslagen der conferentie, ontvingen een woord van vriende lijken dank. Ook de kerkeraad, die de broeders in liefde wilde herbergen. Tenslotte vroeg br. le Cointre nog het woord, dat het spook van de remmende kracht meende te zien in het feit, dat geen enkele kerk zich vrijwillig aanbood om voorop te gaan. De kleinere kerken blijven zien op de grootere. Hij spreekt nog een opwekkend woord tot de kerken van Middelburg met hare drie dienaren, opdat die kerken gezamenlijk den Zendings arbeid mogen aanvatten. Op verzoek van den Praeses zongen wij ten slotte Ps. 72 11 en werd de vergadering met dankzegging gesloten. De beide voor de Zending gehouden Collec ten hadden saam opgebracht de somma van f53.27. G. F. Kerkhof, Scriba van Deputaten. De nederigen vertroost. Twaalf preeken van Dr. W. Gebsink. Amsterdam, Gebr. Bingeb, 1908. Leg dezen bundel preeken naast de tallooze andere preekverzamelingen van Gereformeerde leeraars uit vroegere eeuwen, en dan komt ge tot de ontdekking, dat uit hetzelfde leem der Schrift onderscheidene vaten kunnen worden gevormd. De preeken van dr. Geesink zijn echt- Schriftuurlijk, zuiver Gereformeerd, zoo goed als de leerredenen van onze oude schrijvers maar hun bijzondere aantrekkelijkheid danken wfl aan hun jeugd. Het zjjn preeken van een tijdgenoot. Ge viüdt in deze preeken het leven der eeuw, waarin ge door de Voorzienigheid Gods geboren zijt. Het zijn preeken van een man, die Gods Woord kent, maar die ook zijn tfld kent. Twee vereischten voor het maken van een goede preek. Ze zijn bovendien zeer eenvoudig, al proeft ge op menige bladzijde toch, dat de schrijver een geleerd man is. Misschien zjjn deze leerredenen geen mo dellen, van wat men gewoonlijk voor „gewijde kanselwelsprekendheid" houdt. Ze zijn geschre ven in een aangenamen, onderhoudenden stijl, in helder en zuiver Hollandsch. Doch ze varen niet met bolle zeilen op den stroom der ver heven oratorie. En voorts hebben deze preeken, gelijk alle andere preeken, hun gebrekendoch daarop te wijzen is niet het doel van deze aankondi ging. Om het vele goede, dat ze bevatten, om het Woord Gods, dat ze openen en toepassen, kunnen ze van ganscher harte worden aanbe volen. Ook de typographische uitvoering werkt mede om dezen preekbundel te maken tot een aantrekkelijk boek. Ruste Gods zegen op dezen zeer te waardeeren arbeid. Paedagogisch Tijdschrift voor het Chris telijk Onderwijs. Onder redactie van K. v. d. Berg, A. Jonkman, J. Th. R. Sohrbuder, H. J. v. wulbn en J. C. Wirtz Czn. le jaargang, afl. 1. Hil versum, Klemkbrk 1908. Er heeft reeds eenmaal een paedagogisch tijdschrift bestaan, maar dat is, gelijk zoo me nige andere periodiek, te niet gegaan. Des te meer is de poging van bovengenoemde heeren te waardeeren, om er een ander voor in de plaats te geven. Mij dunkt, zulk een tijdschrift kan toch wel bestaan. Er zijn krachten genoeg in de onderwijzerswereld en daarbuiten om het te redigeeren. Er is stof in overvloed om over te schrijven. En er zijn belanghebbenden in getale, voor wie zulk een tijdschrift werkelijk waarde heeft. De eerste aflevering zet in met een prachtig artikel van Prof. Bavinck over „Richtingen in de psychologie", waarin deze hoogleeraar weer uitkomt als een zeldzaam kenner van het terrein. Daarop volgt de heer A. J(onkman) van Amsterdam met een opstel over „De School als Zelfstandig Instituut". Ook deze schrijver is geen vreemdeling. „De School met den Bij bel" bevat menig voortreffelijk artikel, dat ons eerbied inboezemt voor de kennis en de denk kracht van dezen acteur. Soms wenscht men wel een weinigje vereenvoudiging, waardoor het betoog aan helderheid zou winnen. Ook in het bovengenoemde opstel over de zelfstan digheid der school. Van practischen aard is de laatste bijdrage van H. J. van Wijlen„Een greep uit en voor de practflk van het onderwijs in de Ne- derlandsche taal. Dit tijdschrift is ook zeer goed van uitvoe ring. Vinde het vele abonné's en geniete het een lang en voorspoedig leven. Laman. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". LEDEN-Vergadering D. Y. Woensdag 17 Juni 1908, des avonds 8 uur, in de Coniis- torie der Gasthuiskerk. Trouwe opkomst.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1908 | | pagina 3