PATH Groole collectie TEGELPLATEN m lage prijzen. J. V. EIJZEREN, Kerk- en Schoolnieuws. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Aanbesteding School voor M. U. L. O. Middelburg. BOEKBEOORDEELING. Catalogus van Boekwerken uitgegeven door Geloofstrouw door Caroline Atwater Mason. Uit het Engelsch vertaald door G. Kuyper. Uitgave van J. H. Kok. Advertentiën. Ruim gesorteerd in Vulkachels, Haarden en Fornuizen en in vnnrgelakte Kachels. Lange Geere K 314. De 36.000 FILIPPU8'KALENDERS waren einde October uitverkocht, „SPANJE EN ORANJE" 10 MM- en inprspkket. He VERHOOG Boekenbazar HALFWEG (N.-H.) 35000,-, God te veranderen, alleen bij de Kerk van de heiligen d er 1 a a t s t e d agen is Hij nog. God heeft namelijk door zijne dienstknechten beloofd, dat er een bedeeling zijn zou, waarin Hij alle dingen in Christus zou vergaderen (Eph. 1:10). Die bedeeling is aangevangen met de Mormonen. De wederherstelling aller dingen (Hand. 320, 21) is nu aangebroken. 't Is de bedeeling van de volheid der tijden (Eph. 110)het koninkrijk, dat de God des hemels zou oprichten in het laatste der dagen (Dan. 2:44). Volgens Openb. 14:6 zou er een engel van den hemel komen met het eeuwig Evangelie. En dat is geschied. „Een engel is van den hemel gekomen en bracht het eeuwige Evangelie, en op den 6en April 1 83 0 h e e f t G o d d e K e r k van Jezus Christus gesticht, naar het volkomen evenbeeld der ware Kerk zooals die in de dagen van Christus bestond, met Apostelen en Profeten; en sedert dien tijd zijn de dienstknechten Gods in de wereld reizende, dat Evangelie predikende als een getuigenis dat het einde spoedig komen zal". Zoo heeft de vreemdeling uit het Westen met de andere heeren over allerlei godsdienst- onderwerpen gehandeld, en eerst aan het einde verklaart hij „Ik ben een ouderling van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Mijn tehuis is in Salt Lake City Utah". Een enkel woord van waarschuwing voor zulke zendelingen is zeker voldoende. Die ook maar eenigszins de leer van Christus naar onze belijdenis verstaat, zal met zulke man nen geenerlei gemeenschap willen hebben. Alleen die gansch onkundig zijn kunnen door zulk eene ongoddelijke leer meegevoerd worden. Daarom is het zoo noodig dat onze kinderen, ook onze jongelingen en jongedochters, naarstig gebruik maken van het onderwijs in de Chris telijke religie. Alleen in dien weg, gepaard met ernstig en biddend onderzoek der waarheid, worden hunne zinnen geoefend tot onderscheiding beide des goeds en des kwaads. Vooral onze vrouwen en jongedochters mo gen voor die mannen „met bekorend uiterlijk en aangename manieren en gladde tong" wel op hare hoede wezen, want de Mormonen hebben met hun veelwijverij veel vrouwen noodig. E. H. Wij voegen hier nog aan toe een paar op merkingen uit de „Wetenschappelijke bladen6 van Augustus 1907. De heer Reed Smoot, apostel der Mormonen, werd den 20sten Januari 1903 door het wet gevend lichaam van den Staat Utah (waar de Mormonen wonen) tot lid van den Senaat der Vereenigde Staten van N. Amerika gekozen. De geldigheid van deze verkiezing werd betwist. Een commissie deed onderzoek. Het getuigenverhoor duurde drie jaar. Het onder zoek bracht aan het licht, dat in Utah nog steeds de veelwijverij heerschte en in de tweede plaats, dat in Utah de Mormoonsehe Kerk heerschte over den Staat. De commissie bevond, dat de meerderheid van de hooggeplaatsten in het Mormoonsehe Kerkgenootschap in openlijke, algemeen be kende, schaamtelooze polygamische samenwo ning leven. (Polygamie gelijk veelwijverij.) De hoofden der Mormoonsehe Kerk bevelen en moedigen het huwelijk met meerdere vrouwen aan. Zelfs door de apostelen zijn, na het ver bod door de Vereenigde Staten, polygamische huwelijken aangegaan. Dat van apostel Can non in 1906 werd door president Smith zelf ingezegend. De hoofden der Mormonen span den samen om het bekomen van getuigenissen hieromtrent te bemoeilijken. Verscheidene beschuldigden en de voornaamste getuigen, verlieten het land, om niet voor den rechter te kunnen worden geroepen. - Volgens het rapport van de commissie be- heerschen de president en de 12 apostelen der Mormoonsehe Kerk de politieke zaken van den staat Utah. Bij het sluiten van een huwelijk moet deze eed worden afgelegdGij en al de uwen verklaren en beloven, dat gij den Al- machtigen God zult bidden en steeds zult blijven bidden, het vergoten bloed van de profeten op deze (Amerikaansche) natie te wreken, en dat gij hetzelfde zult leeren aan uwe kinderen en kindskinderen tot in het derde en vierde geslacht. Dit ziet hier op, dat de bevolking van de Vereenigde Staten 60 jaar geleden de stichters der Mormoonsehe Kerk heeft gedood. Deze eed is een geheim. De meesten, die men er naar vroeg, zeiden, dat ze het vergeten waren. De Mormonen, die dezen eed aflegden, verbonden zich tot geheimhouding, door bij de schending van het geheim de volgende straffen over zich uit te spreken„Dat mijn keel van oor tot oor moge worden opengesneden en mijn tong uitgerukt, dat mijn borst moge worden geopend en hart en nieren uit het lijf gescheurd, dat mijn lichaam moge worden gespleten en de ingewanden er uit gesneden". Verder werd medegedeeld, dat de priester bfl deze cere monie een kleed droeg, waarop de plaatsen waren geteekend, waar de sneden voor de strafoefening moesten worden aangebracht. Ook werd de rechterarm van den beëedigde gezalfd, om de noodige kracht te hebben ten einde het bloed der profeten te wreken. Een bisschop der Mormonen noemde hen, die den inhoud van den eed hadden bekend gemaakt, verraders, die behoorden te worden doodgeschoten. De Mormonen handhaven alzoo in strijd met de wet de polygamie. Nu zou men in Amerika tegen dit kwaad wel krachtiger te keer gaan, indien de politiek hier niet in het spel was. De heerscbende partij in Amerika steunt op de Mormonen en moet ze dus door de vingers zien. Op deze wijze is de invloed der Mor monen op den gang van zaken in het binnen land grooter dan ooit. Laman. BEROEPEN tc Waarder: ds. A. Middelkoop te Nijkerk te Pernis: ds. H. H. Sehoemakers te Workum te Haastrechtcand. S. Kamper te Hilversum. AANGENOMEN naar Zuidbroekcand. J. Thijs te Kampen naar Heemseds. R. J. Sehoemakers te Ambt-Vollenhove naar Rotterdam als missionair dienaar des Woords in plaats van ds. Ruijssenaers dr. B. J. Esser te Reeuwjjk naar Kapelle-Biezelinge Cand. N. Postema te Warfum. BEDANKT voor Vianen, Nieuwendam, Dirkshorn, Fijnaart en Winsumcand. J. Thijs te Kampen voor Ter Apel: cand. N. Postema te Warfum; voor Sleeuwjjkds. J. J. Hulsteijn te Langerak voor Lioessensds. H. H. Binnema te Munnekezfjl voor Stellendam cand. N. Postema te Warfum. Cand. Lammertsma deed Zondag jl. in trede te Tholen B met de woorden uit 1 Kon. 39. Als bevestiger was opgetreden zijn zwager ds. S. O. Los van Nieuweroord, die tot tekst had Deut. 33 9-11. Zondag deed ds. R. Hamming, van Schooneroord overgekomen, te Zaamslag A intrede met een rede naar aanleiding van 1 Cor. 123a. De bevestiger ds. H. Mulder, van Zaamslag B, had tot tekst 2 Tim. 2 15. Vlissingen B. De Kerkeraad maakt dankbaar melding van de ontvangst van een som, groot f250,—. Dit bedrag is door een in April j.l. overleden zuster bij uiterste wil, vrij van suc cessierechten, bemaakt aan deze Kerk. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. ZENDING. In dank ontvangen: van N. N. Haamstede f 0,50van Marie Y. Zierikzee f 2,20van de Zend. Comm. te Krabbendyke f60,—. Laman. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Mag ik als eenvoudig lid der Geref. Kerk alhier eenige opheldering van U voor onder staande, om het ter beantwoording in uw blad te plaatsen Is het geoorloofd de maatschappelijke belan gen zijner gemeenteleden voortdurend voorbij te gaan, om ze te schenken aan liberalen in de plaats onzer inwoning? We lezen toch in de H. Schrift: Doe wel aan allen, doch het meest aande huisgenooten des geloofs. Pau- lus drukt zich nog sterker uit, als hij in één zijner brieven schrijftgeen vleesch te zullen eten, indien hij zjjn broeder mocht ergeren. Zie, Mijnheer de Redacteur, als ik dan schier bijna eiken rustdag van den kansel onderwezen wordt in het echt Gereformeerde van ons doen en laten, dan begint het mij wel eens te sche meren voor de oogen, als ik aan zulke hande lingen als bovenstaande denk. Dank voor de plaatsing. Uw getrouwe lezer Axel. P. D. Marijs. Daar bovenstaand stukje met den naam onderteekend is, meenen wij het te moeten opnemen. Ons antwoord isle. dat het de vraag is, of, als men een rèchtmatige klacht heeft, die niet op den Kerkeraad moet gebracht en behandeld worden2e. dat wij op maat schappelijk gebied ook met hen, die geen huisge nooten des geloofs zijn, vaak rekening moeten houden3e. dat de huisgenooten des geloofs verschuldigd zijn, evengoede waar voor het geld te geven als andere neringdoenden. Over punt drienl. of dit geschiedt, kunnen wij niet oor- dielen. De Redactie. Geachte Redactie. Mogen wjj door middel van uw veel gelezen blad den lezers, behoorende tot de Gerefor meerde kerk, iets ongehoords onder de aan dacht brengen Volgens advertenties in verschillende bladen wordt de bouw van de nieuwe school, voor de vereeniging voor geref. onderwijs te Mid delburg de volgende week publiek aanbesteed Het ongehoorde, Mijnheer de Redacteur, zit in het publiek aanbesteden. Ware het niet een eisch, dat deze aanbe steding niet publiek, maar onder aannemers, behoorende tot de Gereformeerde kerk, ge schiedde Voor niet voldoende concurrentie behoeft men waarlijk niet bevreesd te zijn, daar er hier ter stede minstens 10 aannemers zijn, be hoorende tot de Geref. kerken. De school wordt bjjna geheel bezocht door kinderen van Geref. oudersde vereeniging bestaat uitsluitend uit Gereformeerdenen de geldleening van f 20.000, zoo juist volteekend, is ongetwijfeld bij Gereformeerden geplaatst. Het geld van de Gereformeerden is blijkbaar goed, maar het werk niet. Zou bij de plaat sing dezer geldleening den geldschieters deze wijze van aanbesteding zijn meegedeeld Een onzer heeft verzekerd, toen hem ge vraagd werd, één of meer aandeelen te nemen, hem gezegd is, dat de aanbesteding onder leden aannemers zou plaats hebben. Dat het ongehoord is, blijkt ook hieruit, dat modernen zelfs ons toevoegen„Zeg jeluis school wordt publiek aanbesteedvertrouwen ze je niet Bij werken uitgaande van Hervormde zjjde zijn wij natuurlijk uitgesloten. Die handelen beter. Men is boos als kinderen van Geref. ouders op de school der Hervormden gaanmaar men ontziet zich niet om den weg daarvoor te openen. Deze aanbesteding is een kaakslag voor ons Gereformeerde aannemers. Of wij worden niet vertrouwd, of missen de bekwaamheid. En dan staat als architect aan het hoofd, een lid eener aannemersfirma hier ter stede, die het grievende voor ons wel diep moet gevoelen. Met dank voor de plaatsing, F. Andriesse. J. de Buck. H. J. Keulkmans. H. Jansen. G. M. Ludikhuize. L. Pieterse G. H. Vertregt. J. H. Kok te Kampen. Wanneer gij goede boeken wilt koopen, zie dan ook eens na dezen catalogus want gij zult er vele in vinden. Dit verhaal teekent ons uit de Apostolische eeuw de geloofstrouw van een jeugdige christin. Er zijn treffende tooneelen in, die ons leeren, hoe bang die tjjden waren voor de belijders van Jezus' Naam. Bouma. Wij vernemen dat op de 13 dezer gehouden veiling van de diverse uitgaven der Naam). Venn. Boekhandel v.h. Höveker en Wormser te Hilversum, al de uitgaven van dr. A. Kuyper, in massa werden aangekocht door den uitgever J. H. Kok te Kampen. -:- ALLES IN RUIL. -:- daarom worden er voor 1909 D.Y. 40.000 gedrukt. Van de zoo bijzonder gunstig beoordeelde en aanbevolen premie zjjn er nog al wat over. De afnemers van den Kalender hebben vooralsnog het recht, naar de gestelde conditie, zooveel exempl. bij te vragen als zij Kalenders namen. Na Februari wordt de kostelijke premie duurder. Namens 't Traktaat-Genootschap „Filippus", F. P. D'HUIJ. Afd. MIDDELBURG. LEDEN-VERGADERING D. V. a. s. VRIJ DAG 27 DECEMBER, des avonds om 8 uur, in het Militair Tehuis, Nieuwstraat. Bespreking jaarfeest, enz. Voortzetting ge- dachtenwisseling over de lezing van vr. Wattel. N.B. Leden, oud-leden of begunstigers welke nog boeken der afd. in hun bezit hebben, worden bij dezen dringend uitgenoodigd deze spoedig terug te zenden aan een der Bestuursleden of in het Militair Tehuis, Nieuwstr. J. C. Wondergem, Secretaris. Chr. Scheurkalenders als Filippus, Barnabas, Honigdroppels, Fonteinen des Heils, Kruimkens van 's Heeren Tafel, Waarheidsvriend, Mos terdzaad, Karssen, Olijftak, etc. etc. Almanakken voor 1908. VISITEKAARTJES 35, 40, 50 en 60 cent per 100 benevens flinke sorteering luxekaartjes. Iedereen weet dat dat groote mooie werk van ds. Bos over het Genadeverbond wel een gulden waard is. Die dat nu nog hebben wil, heeft zmh niet lang te bedenken, want de voor raad is beperkt. Wfj leveren het thans nog voor slechts een gulden, en geven dan nog al het onderstaande gratis er by No. 2. Dat groote standaardwerk van Henry Martin, zen deling in Indië. Je begrijpt dat ook dat zeer mooi is om te lezen, 't is 500 bladzijden groot en kostte altijd 2.20. No. 3. E. Vos. Heide bloempje, met een voorw. door ds. Westhof, 200 bladz. 1.No. 4. Christus alles en in allen, een keurig werk door E. Schrenk, prijs ƒ1.No. 5. Oudejaarspreek door ds. Elzinga, over Hebreën 13 vers 8. No. 6. De kreupele van Rottensteyn, een mooi werkje. No. 7. De Alpenhoren of een wekstem uit Davos. No. 8. Een groot mooi Zondagschoolverhaal met gekleurde platen. No. 9. Een geschenk voor het kerstfeest met 6 gekleurde platen. No. 10. Winterbloemen, ook een boekje met mooie plaatjes. No. 11 en 12. Twee mooie zendingsverhalen. No. 13 en 14. Nog twee andere werkjes van 20 a 30 cent. No. 15. Een boekje met versjes. No. 16. Een sterfbed door ds. Capedose. No. 17. Dat mooie vers van de oude visscher, 300 regels. No. 18. Eliza's vlucht op rijm. No. 19. Oranje thuis. No. 2025. Zes mooie ansichtkaarten. No. 26—30. Vijf Nieuwjaarsbriefkaarten met tekst. Alweer een zeldzaam koopje dus. Al deze 30 Nos. voor een gulden en 20 cent franco thuis. Dat zal dus weer hard gaan, en geen wonder, boeken van f 1.en f 2.20 thans in dit pak ket voor vier cent. Haast u postwissel te zen den a 1.20. Wie 1.50 zendt, ontvangt er ook bij een compleete zelfdrukkerij, waarmee ge zelf uwe kaartjes en enveloppen kunt bedruk ken, en wie 2 pakketten gelijk bestelt een doos postpapier met enveloppen, 50 stuks of twee Kersthuisjes, welke opgezet kunnen wor den. Adres Schrijf er vooral bij „Kerstfeestpakket" uit „Zeeuwsch Kerkblad". Het Bestuur der VEREEN. VOOR L. ONDERWIJS OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG te VLISSINGEN, heeft eene leening uitgeschreven, voor een nieuw te bouwen school en onderwijzerswoning, van tegen 4% met jaarlijksche aflossing van min stens f500,(reeds geplaatst f23000, De Obligatiën worden uitgegeven in stuk ken van f 500,f 250,en f 100,en zijn verkrijgbaar bij de leden van het Bestuur. P. G. LAERNOES, Voorz., Walstraat. A. HUSON, Secr., Lampsenstraat. G. VAN WESTEN, Penningm., Hooikade. J. H. TICHELMAN, Prins Hendrikweg. G. VAN DE PUTTE, Visoweg. M. HEUSEVELDT, Scheldestraat. J. GOETHEER, Walstraat. A. A. ROOS, Koudekerkscheweg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3