Kantoor Vlasmarkt K 146 Vereen, lol Chr. Verz. ran Krankzinnigen O. J. HONDITJS, Offieiëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKBEOORDEELING. Iii 's levens Opgang door Seerp Anema. Het Hoek der Waarheid door F. Bettex. Kribbe, Kruis en Kroon, uit Gerok's lie deren. Uitgelezen en op muziek gezet door E. Gerhardt. Naar den vierden druk uit het Duitsch vertaald en be werkt door Dr. J. van der Valk. Tweede herziene en vermeerderde druk. Uit gave van J. H. Kok, Kampen. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Fankeel". Advertentiën, AGENDA 3de Jaarvergadering op Vrijdag 13 December 1907, IN HET SCHUTTERSHOF MIDDELBURG, li eens het geheim verraden zyn, dat die goede man zoo zorgvuldig heeft bewaard. Daar ga ik dus niet toe over. En een valschen titel opgeven en de jeugdige lezers en lezeressen opzettelijk misleiden Foei, ik mag het niet in de gedachten nemen. Maar ik kom weer tot het Prijsraadsel en de oplossingen daarvan. Laat ik u echter eerst behoorlijk groeten als mijn Zeer gewaardeerde Neven en Nichten De oplossing van het raadsel, als geheel ge nomen, is door u allen gevondenik wensch u daar geluk mede. En nu de onderdeelen 1. Zelfzucht vernedert, zelfverloochening ver hoogt den mensch. 2. In iedere gemeente heeft men ouderlingen en diakenen ©n meestal ook een predikant. 3. De bruid is het zinnebeeld van de gemeente des Heeren. 4. In de Syrofenicische vrouw werd een groot geloot gevonden. 5. Jojachin was koning van Juda en David van Israel. 6. Wat van de spijsoffers overbleef, werd door Aaron en zijn zonen gegeten. 7. Van korban lezen wij in Marcus VII. Als g\j deze oplossing ingezonden hebt, ben ik natuurlijk over u tevreden. Zulk een oplos sing is voldoende. Maar ijverige onderzoekers van de Heilige Schrift kunnen er nog wel wat bijvoegen, waardoor de waarde van hun werk belangrijk toeneemt. Zoo deed b.v. de neef, die (ten onrechtemeent, zijn oom Adriaan nooit gezien te hebbenP. O. te M. Die goede jongen noemt bij 1 opLuc. 14 11Job 2229 Spr. 2923Matth. 2312 Luc. 18 14Jac. 4:6; 1 Petr. 5:5. Achter 3 zet hij tusschen haakjesHooglied achter 4Mare. 7 26. Bij Jojachin vermeldt hij2 Kon. 246; in 1 Kron. 316 Jechonia genaamdin Jer. 2228 met verachting Chonia genoemd. By David verwijst hij naar 2 Sam. 5:3. Achter 6 staat de tekstLev. 23 en achter 7n.l. vs. 11. Nu moeten de neven en nichten maar eens in den Bijbel nagaan, of al deze aanhalingen goed zijnen mag Piet overwegen, of het mooi is, mij eerst gul te begroeten als oom en dan zijn brief te sluiten als (mijn mij) achtend vriendje. Zijn uw vriendelijke gevoelens zoo gauw bekoeld, Piet? Die laatste vraag kan ik ook richten tot mijn neef Jan de P. te M., voor wiens ijver ik ook lof heb. Die heeft ook aardige, degelijke bijschriften geleverd. Maar Jan mag nooit schrijvenziyzelven en moet bij gelegenheid eens nakijken, of in den Bijbel wel staat(J geschiedde, gelijk gij wilt." Daar en in de derde bede van het Onze Vader spellen wijgeschiede met één d. Spreek er maar eens met den meester over, Janl Dientje 1. C., ook te M., is met den nieuwen oom ook nog niet recht op streek. Eerst noemt ze mij (deftig en niet deftig)Geachte Oom Adriaanlater heet ikWaarde Heer en teekent zij zich mijn (gelukkig nog toegenegen) vriendinnetje. Maar uw werk is niet kwaad, Dienhoewel niet zoo pittig als van de jongens uit M. Dat zijn echter blijkbaar al oud-gedienden. Zoo kom ik vanzelf bij neef Nico even buiten M. Dat is zeker een trouwe jongenhij aanvaardt zonder aarzeling den nieuwen Oom en noemt zich bij 't scheiden diens neefje. Jammer, dat Nico 'tzoo druk had met zijn schoolwerk. Anders had hij er zeker wat meer bijgeschreven. Nu was zijn werk voldoende. Maar daar zijn nog cijfertjes boven op school, is 't niet Nico En 't schrift Maar hoe oud zy't ge, Neefje Ik weet dat zoo goed niet, als de vorige Prijsvraagredacteur. Die seheen al de Zeeuwtjes en Zeeuwinnetjes goed te kennen en u en uw familie heel goed. Van u kan ik met een eindje loopen de nieuwe tram bereiken, hé? Want ik moet P. W. Lz. te B. even gaan vertellen, dat hij netjes geschreven en een goede oplossing ingezonden heeft. Maar P(aulus mag niet schrijven „Dew aanhouder wint", want Hy wint. En den brief nog eens over te lezen, voor men hem verzendt, is een goede zaakzoo licht vergeet men een woordje. Yan B. naar O.-K.Daar moet ik aan twee nichtjes verslag doen. Tannetje C. en Leuntje A. Die lieve kinderen schijnen te denken Wie veel schrijft, heeft veel te verantwoorden". Zy Drieveen die nooit de kerk bezocht. Het was een van die plaatsen waar men in die dagen reeds geheel ongodsdienstig was. Op dat gebied zag het er aldaar al even treurig, zoo niet nog treuriger uit, dan te Den nenhorst, Jan's geboorteplaats. Het was dus voor Jan weer een groote verandering. By baas Losser te Steendorp gingen ze eiken Zondag allen geregeld ter kerk, en Jan had dit gedurende den laatsten tijd dien hy er doorbracht ook altijd geregeld gedaan. Jan had daarenboven by baas Losser ook menigmaal over den godsdienst hooren spre ken want wanneer 's avonds het werk ge daan was, en vooral in den winter, wanneer men in de huiskamer gezellig bijeen zat, ge beurde het niet zelden dat er een heel ge zelschap bijeen was, en dan werden niet slechts godsdienstige onderwerpen besproken maar ook in het bizonder werd dan menig maal gesproken over den weg der zaligheid en de levenservaringen van Gods kinderen. Enkele uitdrukkingen desbetreffende had Jan opgevangen en zich weten eigen te maken. Vandaar dat baas Losser reeds goede gedaehten begon te koesteren, doch we vernamen ook reeds dat zijne vrouw Jan volstrekt niet ver trouwde. En dat zy hem nog niet zoo geheel verkeerd beoordeeld had, bleek nu welwant gaven korte, maar goede oplossingen. Nu nog even naar S., om aan Dina Clir te zeggen, dat zy keurig geschreven en in goed Nederlandsch een goede oplossing gegeven heeft. Alleen moet ik haar doen opmerken, dat het niet noodig is, eiken zin tweemaal te schrij ven. En nu verlaat ik Zeelands tuin en steek de Wester-Schelde over, want ik moetin H. en O. ook nog even den stand der zaken melden. Maria ft. te H. schrijft niet onaardig en maakt ook geen taalfouten, maar is zeer zuinig in haar bijschriften. Yan Maria ft. "te O. vernam ik met genoegen, dat zy met den vorigen prys- vraagredacteur goed kon opschieten en voor- loopig van oom Adriaan maar 't beste hopen wil. Nu, Marie, ge begrijpt wel, dat ik me niet uw oom zou genoemd hebben, als ik 't niet goed met u meende. Daarom zult 'ge 't me wel niet euvel duiden, als ik u raad, vooral mooi te schrijven en goed na te lezen, wat ge ge schreven hebt. Nu staat er in uw brief prijs raadsel is weggelaten.] En even verder: „Ik er in October al een verwacht. [Had is ver geten.] Ook is het woord niet dienstwillig, maar dienstwillig. Maar uw oplossing is goed, hoor Nichtje! Wat zal 'teen genot zyn, als ik met een ge rust hart in een bestuurbaren luchtballon kan plaats nemen. Want nu moet ik in eens naar Noord-Beveland, naar myn twaalfjarige nichtjes Pie en Cor tweelingzusjes zeker? die mij verleiden willen, om ze eens te verklappen, wie toch de vorige „vraagopgever" was, en er maar half tevreden over schijnen, dat ik ook myn vollen naam ze niet in eens gezegd heb. Ze onderzoekemalthans, of ik Uw Eerwaarde noemen ze me de vader van den vorigen redacteur ben. Nu wil ik daar wel Neen op antwoorder, maar dan komen zy misschien met een nieuwe onderstelling, en vragen my moge lijk, of ik haar dikken grootvader nog gekend heb. Dus zeg ik liever niets, dan dat Pie en Cor op de Chr. School in 't naburige K. waar ze nu wel naar toe kunnen loopen, nu ze al 12 jaar zijn maar goed moeten leeren, ook mooi en zonder fouten schrijven, want „uwe voorganger" komt nooit voor. Ik zou maar altyd uw schrijvendat doet de groote man, die onlangs 70 jaar is geworden, ook. En dat doen tegenwoordig de meeste menschenuw oom Adriaan, die meer dan dertig jaar zeer getrouw uw en en uwe heeft geschreven, is daar van ook teruggekomen en stelt zich nu tevreden met uw zonder meer. Als Pie en Cor te K. komen, willen zy zeker de groeten aan Neef Hendrik L. doen en hem zeggen, dat zyn op lossing goed was, maar dat hy zyn brief veel te haastig geschreven had. En zoo'n mooie naam, Hendrik legt groote verplichtingen op. Myn groeten aan uw prediker Nu naar Zuid-Beveland en wel naar N., van waar Johs. S. een goede oplossing zond, en vandaar naar I. welke afstanden en wat dure reis alles met particulier rijtuig Maar zoo'n hartelyken neef als Andries Azoon, die my zoo maar ineens als „Beste Oomaan spreekt en zyn gezelligen brief met „liefh. neef" besluit, mag ik niet voorbijgaan. Als ik in I. kom, zal 'k u vast even bezoeken, hoor Andries En nu met den trein naar B. o. Z.Gerard FLeendert R. en Nelly M. zonden goede op lossingen die van Nelly was mooi geschreven. En Leendert vindt het leuk, een oom ryker te zyn geworden. Houd hem maar in waarde, jongenwie weet, of ge niet nog eens naar Boomhoek gaat logeeren. Als 't zoover komt, dan vertel ik u ook, wie toch die beminde en nochtans onbekend gebleven vorige redac teur is geweest. En nu nog een reis heel naar Friesland, om aan Neeltje K. te ver tellen, dat ik ook wel eens eenige dagen in Groningen zou willen logeeren. Geef uw vader 't adres maar op, dan kan die 't my te gelegener tyd in Boomhoek of ergens elders wel ter hand stellen. En nu punt. Ik hoop dat myn brief niét te lang is geworden. In 't vervolg kan 't allicht wat korter. Met vriendelijke groeten aan de neefjes en nichtjes, die de Heere allen milde- lyk zegenen moge, blijf ik gaarne uw aller liefh. OOM ADRIAAN. Boomhoek, 25 Nov. 1907. te Drieveen, in zulk een gansch andere omge ving gekomen, dacht Jan in de verste verte aan geen godsdienst meer. Integendeel. Hy spotte er zelfs mee. Schimpend kon hy spre ken over zyn „vromen baas" te Steendorp. En wat nog erger was, hy vertelde er dan niet zelden by en dit deed hy dan met zekeren trots dat hy zyn baas ook zoo menigmaal de dwaasheid van allen godsdienst onder het oog gebracht had, en dat dit ten slotte ook de reden was geweest, waarom hy niet langer te Steendorp had willen blijven. Elk mensch heeft zyn gebreken, doch de een heeft er meer dan de ander. Jan had er heel veel. Hy werd nu ook een leugenaar, en was te Steendorp dus een huichelaar geweest. Men kon overigens van Jan nu juist niet zeggen, dat hy zulk een openbaar goddeloos leven leidde. In herbergen kwam hy nooit anders, dan in die van zyn baas, waar hy, als hy tenminste niet te veel gebruikte, vry gelag had, indien hy ook de klanten zoo nu en dan maar bediende. En dit beviel Jan wel. Want dat hy geen andere herbergen bezocht, was niet zoozeer omdat hy geen lust daartoe ge voelde, maar Jan begon nu ook zuinig te worden, wyl hy ook wilde gaan trouwen. (Wordt vervolgd.) En nu het nieuwe raadsel, waarvan de op lossing wordt ingewacht tot 20 December. 3, 41, 31 was een godvruchtig man, die op droeve wijze aan zyn einde kwam; 11, 27, 6, 37, 2 een hoogmoedige dienstmaagd, en 1, 40, 5, 39, 50, 31 en 38, 31, 49, 11, 42 trotsche koninginnen 23, 7, 24, 19 een goddelooze knecht van 5, 27, 13, 42 48, 51, 45 en zyn broeder zonen, in wier hart het vijfde gebod geschreven stond 33, 22, 36, 15 een voorbeeldig landheer 26, 16, 10 een zuivere en verfrisschende, maar niet altyd onschuldige vloeistof, gelijk 10, 12, 27, 49, 50 ervoer Het woord 38, 46, 44, 43 veroorzaakte eens (waar en wanneer groote ontsteltenis. Vlissingen. Donderdag 28 November 1.1. vierde de Jongedochtersvereeniging Dorcas" in de consistoriekamer der N. M. Kerk haar 17jarig bestaan. Onze geachte leeraar dr. A. Kuy- per Jr. opende dezen feestavond. Z.Eerw. liet zingen Psalm 89 8, ging daarna voor in gebed, las en verklaarde een gedeelte van Gods Woord n.m. Joh. 15 17. Secretaresse en Penning- meesteresse brachten verslag uit over het af- geloopen jaar en door de afgevaardigden van de zustervereeniging alhier (Dient den Heere) werd de felicitatie overgebracht. Yerder werd deze feestavond doorgebracht met het zingen van stichtelijke liederen en het houden van samenspraken. Een der broeders ouderlingen (br. de Kam) beëindigde dezen feestavond en liet zingen psalm 133 3 en ging daarna voor in dankzegging. In het afgeloopen jaar zyn door de vereeni- ging 65 kleedingstukken vervaardigd. Doe de Heere de Vereeniging nog vele jaren arbeiden tot leniging van de behoeften der armen. Namens de Yereeniging A. C. Yerton, Presidente. C. P. Gillissen, Secretaresse. Ylissingen, 4 December 1907. Vlissingen B. Voor de Kerk ontvangen van de Meisjes vereen. „Dorcas" alhier f10,id. van de Vrouwen vereeniging Diaconaal Hulp betoon alhier f 7,50 en in de collecte van 1 Dec. j.l. een gift ad f 20,met bestemming f 10, voor de Kerk en f 10,voor de armen, met bijschrift „Uit dankbaarheid". Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Uitgave van D. A. Daamen, Rotterdam. Yoorzoover wy weten is dit het eerste boek, dat de schrijver ons aanbiedt. Voor menigeen was hy niet een onbekende, want hy gaf meer malen sonnetten, welke de aandacht op hem vestigden. Thans biedt hy ons een roman aan, die zeer zeker in breeden kring lezers zal vin den, want er is veel goeds van te zeggen. Wat een schoone beschrijving geeft hy van het Friesche landschap met zyn eigenaardige be koorlijkheden, waaruit ons blijkt, dat hy niet alleen die streken nauwkeurig kent, maar ook de gave bezit om ze tot haar recht te laten komen. Ook de teekening van de personen, welke hier optreden is aantrekkelijk. Het zyn waar lijk menschen, zooals wy ze ontmoet en gekend hebben. Er wordt bovendien naar gestaan, om de alles beheerschende godsdienst haar eigen plaats te geven en uit te laten komen, welk een rijke beteekenis zy geeft aan de jeugd. Met zeldzaam genoegen hebben wy gelezen die bladzijden, die gewyd zyn aan de doorwerking van het geestelijke leven en wij waardeeren het, dat een jeugdig man een oog toont te bezitten, waarmee hy de onderscheiden leiding des H. Geestes in het menschelyk leven nauw keurig heeft waargenomen. Hy durft de tee- derste kwesties, welke zich hierby voordoen aan en over 't algemeen behandelt hy ze op een zeer waardige manier, Dat hy een vurige bewonderaar is van de aloude Gerofmeerde belijdenis geeft aan dit boek in ons oog een groote waarde, en al lezende zegt ge onwillekeurig: mochten alle harten die nog jong zyn, zoo warm kloppen voor de echte godsvrucht, welke voor ieder maar vooral voor jeugdigen zulk een uitnemend sieraad is. Zeker, dit werk is niet volmaakt, zoodat er wel aanmerkingen gemaakt kunnen worden. Maar voor een eersteling is het een flink werk dat ieder lezen mag. Wy hopen dat een har telijke ontvangst den schrijver moge aanmoe digen om ons nog meer zulke dergelijke boe ken te leveren. Ook aan den uitgever een woord van lof voor de wyze, woarop hy dit boek op de markt des levens heeft gebracht. Twijfel door F. Bettex. Deze beide boeken worden uitgegeven door J. H. Kok te Kampen. Meer behoeven wy niet te zeggen. De werken van Bettex zyn alge meen bekend, en ik geloof niet, dat iemand ooit na de lezing van een werk van dezen schrijver gezegd heeftdat is my niet meege vallen. Eer het tegendeel. Al lezende klimt uwe belangstelling, elke bladzijde brengt u al meer in verwondering over de zeldzame ken nis, die er u uit toespreekt en den vorm, waarin deze gedachten gegoten zyn, en gij zyt erkentelijk, dat God in dezen tijd mannen geeft, die met zulke wapenen het ongeloof on zer eeuw kunnen bestrijden. Ofschoon ge het niet met alles eens zult zyn, toch spoort het u aan om te bidden, dat de Heere deze wer ken zegenen moge tot nederwerping van de hoogten, die zich zoo ontzettend verheffen tegen de kennis van Christus. En de uitgever heeft ook al lang zyn sporen verdiend. Zyn naam waarborgt u, dat alles wat tot de uitvoering behoort flink zal wezen. Dat is dan met deze beide werken weer het geval De lust tot zingen en muziek vermeerdert in onze kringen. Dit is een goed teeken. Het komt ook uit in deze tweede uitgave. De eerste was reeds geheel uitverkocht. Zoo moet het voortgaan. De liederen ons hier aangeboden zyn het waard, dat zy al in ruimer kring be kend en gezongen worden. Wilt ge het bewijs Luister dan eens naar deze verzen uit: „Hei lige Nacht" o Bethlehem, gy kleene, Wat kleurt te middernacht Uw oude, grauwe steenen Met wonder heldre pracht? De herders buiten op het veld, Zy zien de stille landen In schittrend licht gesteld, In schittrend licht gesteld. De schaapjes slapen, blinkend In zilverwitte nacht, En ieder sprietje fonkelt Yan 't gras, groen als smaragd. In gouden glans van hemellicht Staat daar een stralende engel Met vriendlyk aangezicht. En lieflyk klinkt zyn zending Waartoe zyt gij bevreesd Ik breng u blyde tijding, Die werelds wee geneest, Die van het lyden u bevrijdt, Uw Heiland is geboren, Uw Held voor d'eeuwigheid. Is dit nu geen heldere, zuivere taal En zoo zijn alle deze liederen. Ook de muziek moet schoon zijn, naar zy my wel eens hebben ver zekerd. Wie met ons gelooft, dat de lust tot zang en muziek aangewakkerd moet worden, omdat het zulke kostelijke gaven des hemels zyn aan de menschenkinderen, hy helpe dan ook mede, om deze echt christelijke liederen hunne plaats te bezorgen. Duur is het ook niet. Ieder kan dit nog wel bekostigen. Bouma. CORRESPONDENTIE. Vele stukken moeten tot de volgende week blijven liggen, w.o. ook één van onzen mede- Redacteur, ds. Laman, dat eerst hedenmiddag 2 uur by den Uitgever inkwam, dus te laat om nog in dit nummer op te nemen. Redactie. LEDEN-Vergadering D. V. Woensdag 11 December 1907, des avonds 8 uur, in de Consistorie der Gasthuiskerk. Goede opkomst gewenscht Voor de vele bewijzen van belangstelling 27 Nov. 1.1. ontvangen, zeggen wy by dezen dank. A. LITTOOIJ en EöHTGENOOTB. voor de van db IN ZEELAND, des voormiddags ten 10 ure, te 1. 1011 uur: Bidstond, Voorgangers: Ds. H. W. LAMAN, van Zierikzee, en Ds. C. L. V OORHOEVE, vanVlissingen. PAUZE. 2. 121/2 uurOpening. 3. Toespraak van den Voorzitter. 4. Verslag van den Secretaris. 5. Verslag van den Penningmeester. 6. Verslag van de Comm. tot het nazien van de rekening 1906. 7. Benoeming van een Comm. tot het nazien van de rekening 1907. 8. Verkiezing van een Bestuurslid ter vervanging van Ds. P. DE LOOZE, van Oud-Vosmeer. 9. Mededeelingen en Voorstellen van het Bestuur. 10. Sluiting der Vergadering. HET BESTUUR. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3