Dinsdag 3 December e. k., J. TA VENIER, De Commune ¥an Parijs. Boekh. F A N 0 Y, Bury B 16. Prof. Mr. P. A. DIEPENHORST. Groote collectie TEGELPLATEN aan lage prijzen. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBEOOKDEELING. Lange Breestraat 0157, h/d Oostkerk. $medery en KaclielmakerU* Groote sorteering in: Vulkachels, Haarden en Fornuizen en in vnnrgelakte Kachels. Heere, die Ananias en Saffira kent; 10e, dat alle offer der eigengerechtigheid, alle aalmoes uit het gebroken werkverbond, door rijke of arme aan den Heere Jezus Chris tus in Z\jn Kerk gebracht, door den Heere wordt verfoeid en door de Kerk niet begeerd moet worden. Zy mag alleen bedelen aan den genadetroon, maar zoeke niemands gunst, dan alleen die van haar heerlijken Koning; 11e, dat het een groote genade is en blijven zal, des Heeren Kerk te helpen onderhouden. Er zij dan ook in dezen schuldbelijdenis en verootmoediging met gebed, om in de gave dezer genade overvloedig te mogen zijn 12e, dat de Heere de vrucht van dit woord ook bij U, lezer of lezeres, zoeken zal. Hem zij de heerlijkheid tot in eeuwigheid, door Jezus Christus onzen Heere Hiermede stemmen wij van harte in. Het zou o. i. zeer nuttig zijn, dat dit traetaatje door eiken Kerkeraad zoo af en toe onder de leden der gemeente werd uitgedeeld, voor welk doel het ook is opgesteld. Uitgever is G. K. Eger, Herderinnestraat 3, Den Haag. K. Oussorbn; 1 ."ii I I i 1 DRIETAL te Heemse (A): Cand. Postema te Warfum Cand. O. Boersma te Kampen ds. R. J. Schoemaker te Vollenhove (A). TWEETAL te Rijnsburgds. J. Tholen te Hasselt ds. A. Roorda te O.-Pekela. BEROEPEN te Balk en Wijckel: ds. J. L. Jaspers te IJselstein te Heerjansdamds. E. A. Groenewegen te Westmaas te Ezinge Cand. O. Boersma te Kampen te Zuidbroek en te Nieuwendam: Cand. J. Thijs te Kampen te Rijnsburgds. A. Roorda te O.-Pekela. AANGENOMEN naar Harderwijk ds. H. Mulder te Zaamslag (B) naar Pretoriadr. S. O. Los te Hilversum. BEDANKT voor Dinteloordds. A. Scheele te Veere voor Woubruggeds. G. J. v. d. Yegt te Haren voor Waardhuizen: Cand.. O. Boersma te Kam pen. Door de classis Dordrecht werd praepa- ratoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten de heer P. E. van Schaïk, cand. aan de Vrije Universiteit te Nieuw-Lekkerland. Aan de Vrije Universiteit is het cand. ex. in de Theol. Faculteit afgelegd door den heer M. Stadig. Cand. J. E. Westerhuis deed Zondag zijne intrede te Zuidwolde, predikende naar aanleiding van 1 Cor. 2 2. Zijn vader, ds. J. Westerhuis, die als bevestiger optrad, had tot tekst Hand. 20 28. De classis Woerden heeft perempt'oir geëxamineerd de heer J. de Vries, beroepen predikant te Nieuwveen, en hem met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De ineensmelting der Kerken A en B te Gouda is tot stand gekomen. Qflticiëele Berichten. VACATUUR-BEURTEN GAPINGE. Eerste kwartaal 1908. 12 Januari Ds. Scheele. 9 Februari Ds. Koopmans. 8 Maart Ds. Pol. H. Meulink. Veere17 November07Hedenmorgen maakte onze geachte leeraar de WelEerw. Heer ds. A. Scheele, aan de gemeente bekend, dat hij met volle vrijmoedigheid heeft bedankt voor de roeping door de Geref. Kerk te Dinteloord op hem uitgebracht. Stelle de Heere ZijnEerw. verder tot een rijken zegen voor deze kerk. Namens den Kerkeraad, J. Maas, Scriba. VERGADERING der Classis Middel burg op 13 Nov. 1907. Namens de roepende Kerk van Middelburg opent ds. Bouma de vergadering. Oud. Wil- lemse en ds. Meulink zien de credentialen na. Ds. Wolf is niet aanwezig. Een telegram riep hem aan 't ziekbed zijns broeders, ds. Wolf van Brussel. Ds. de Jager was wegens ambtelijke werkzaamheden gedurende de morgenzitting afwezig. Praeses is ds. Wagenaar. Assessor ds. v. d. Hoorn. Scribae ds. Pol en ds. Meulink. Tot ds. Littooy die 40 jaar te Middelburg en ds. Bouma die 25 jaar Dienaar des Woords was geweest en tot ds. Scheele die door de Kerk van Dinteloord beroepen was, spreekt de praeses hartelijke woorden. De notulen worden gelezen en de Classis wil dat de besluiten woordelijk opgenomen worden in de acta. Westkapelle vraagt of de Kerkeraad goed gehandeld heeft met aan eene zuster attestatie te weigeren naar de Gereformeerde gemeente te Aagtekerke. De Classis kan deze handeling niet afkeuren. Wij kunnen alleen attestaties afgeven aan Kerken waarmee we in één kerk verband leven. Wel zal natuurlijk elke Ker keraad gaarne bereid gevonden worden om inlichtingen te geven aan genoemde gemeenten. De ineensmelting te Middelburg en Vlissin- gen is nog niet tot stand gekomen. Middelburg A en B wachten op de schriftelijke mede- deeling van het advies der vorige Classis- vergadering aangaande de ineensmelting te Middelburg. Zij zullen het rapport ontvangen. In Ritthem woont sinds eenigen tijd een broeder die gaarne attestatie zou ontvangen naar Middelburg. De Classis, overwegende dat die broeder zich eenmaal aangesloten heeft te S., vindt geen genoegzamen grond om te adviseeren daarin verandering te brengen. Ds. Koopmans brengt rapport uit van de kerkenvisitatie. Uitvoerige mededeelingen wer den gedaan vooral over de vraag of de diena ren des Woords zonder zorge van het evangelie kunnen, leven, over de catechisaties, over de tucht, over doopleden. Eén enkele Kerk is tot tractements-verhoo- ging overgegaan, één ander gaf een gratificatie om tot geleidelijke verhooging te komen. Ernstig drongen de deputaten op verhooging aan. Ook drongen zy by de Kerkeraden op de dorpen aan te trachten den tijd voor catechi saties te verlengen. Ook gebeurde het nog al eens dat het moeilijk was doopleden-attestaties te geven, waar zoo velen zonder mededeeling vertrekken en ook de ouders niet altijd daarop toezien. Dit maakt het toezicht op doopleden zoo moeilijk. Westkapelle zal weder dezelfde hulp ont vangen als vroeger. De hulpbehoevende Kerken Arnemuiden en Domburg zullen van de zusterkerken wederom gesteund worden als in vorige jaren. Het rapport over art. 75, 76, 77 D. K. O., vroeger al ingekomen, wordt nu behandeld. Ds. Kuy- per (met hem was ds. Bouma commissielid) leidt deze bespreking in. Discussie over de beteekenis van het woord „openbaar". De vraag van Koudekerke die aanleiding gegeven had tot dit rapport, wordt aldus beantwoord de Classis oordeelt dat onmiddellijke bekend making van afhouding van 't avondmaal niet door de Kerkenordening verplicht gesteld wordt. (In vele Kerken van Walcheren is dit gewoonte.) Alle deputaten der Classis worden geconti nueerd. De deputaten voor hulpbehoevende Kerken zijn ook deputaten voor art. 13. D.D. Bouma, Kerkhof, van Loon 'zullen een concept-instructie voor den scriba opstellen. Meegedeeld wordt dat Koudekerke ter door zending naar de Prov. Syn. op de agenda zal brengen het voorstel tot uitzending van een eigen missionaris. Nog wordt voorgesteld den termijn om als Classis te betalen voor de kinderen van de wed. v. K. uit O. te verlengen tot 15 April 1908 in de verwachting dat de diakonieën ze dan zullen gebracht hebben in kerkrechtelyk- veiligen haven. Dit voorstel vindt van alle afgevaardigden persoonlijke instemming nadat aangenomen is Middelburg B, die zelf dergelijke kinderen te verzorgen heeft, van betaling vrij te stellen. Nog herinnert de quaestor er aan, dat hij van alle Kerkeraden vóór 15 Januari 1908 opgave verwacht van 't getal der belijdende lidmaten. De voorzitter was de mond der vergadering tot dankzegging en gebed. H. Meulink, KORT VERSLAG der Vergadering der Classis Zierikzee, gehouden 13 Nov. '07. Onder de leiding van ds. C. Staal zijn alle Kerken der Classis tegenwoordig en na het gebed worden de verschillende zaken van het agendum afgehandeld. Goede notitie wordt ge nomen van een schrijven van de Classis Mid delburg, hetwelk ons opwekt tot krachtigen arbeid voor de eigen Zending onzer provincie, opdat de termijn der Gen. Synode van Utrecht niet voorbijga zonder dat onze eigen Zending begonnen is. Het rapport van de dit jaar ge- houdene kerkvisitatie brengt voort o.m. een ernstig woord tegen het verzuim van het gebruik van diet H. Avondmaal door ambtsdragers. Bij de rondvraag naar Art. 41 K. O. ver krijgt eene kerk advies, hoe zy dient te han delen met eene lidmate, die den kerkedienst verzuimt en bij wie elk bezoek ten strengste verboden werd door haren man (geen lid der kerk zijnde) terwijl zy zelve geen bezoek van haren kerkeraad zoekt of kan zoeken. Het advies luidt: deze kerk trachte zooveel mogelijk haar onder behandeling te krygen, maar indien dit op den duur niet gelukt zal zy haar niet langer kunnen erkennen als lidmate. Thans worden de vacature-beurten aldus ge regeld Geersdyk Ds. P. Baay, 1 Dec. Ds. F. Staal, 5 Jan. Ds. G. de Jager, 2 Febr. Wissenkerke Ds. C. Staal, 8 Dec. Ds. R. Koolstra, 12 Jan. Ds.H.W.Laman, 9 Febr. Brouwershaven Ds H.W. Laman, 22 Dec. Ds. R. Koolstra, 9 Febr. Nieuwerkerk Ds. G. de Jager, 29 Dec. Ds. P. Baay, 2 Febr. Scharendyke: Ds. F. Staal, 15 Dec. Ds. C. Staal, 2 Febr. ZonnemaireDs. R. Koolstra, 1 Dec. Ds. P. Baay, 12 Jan. Voor het komende jaar wordt herkozen tot classieaal correspondent-penningmeester en tevens ontvanger der te storten collecten, ouder ling D. Mulder, van Zierikzee. Voor tusschen- tydsche approbatie wederom de kerken van Brouwershaven en Zonnemaire. Tot kerk-visi- tatoren ds. P. Baay, ds. F. Staal en ds. G. de Jager, secundus. Deputaten voor hulpbeh. kerken worden ds. F. Staal en ds. H. W. Laman. Voor de examina ds. H. W. Laman, ds. G. de Jager en ouderl. D. Mulder. Voor de Zending blijft ds. H. W. Lamansecundus wordt ds. G. de Jager. En terwyl ds. R. Koolstra behoudt de zaak van de Em. pred. enz., wordt zijn plaatsvervanger ds. C. Staal. De vacature-beurten blijft ds. G. de Jager regelen. De Kerk van Oosterland verkrijgt verlaging van by te dragen gelden ter voldoening der verschillende onkostente haren laste staat thans 8 pCt. Eveneens wordt hare kwartaal- bydrage voor het pensioen van onzen emeritus predikant verlaagd van f 16,50 op f 10,zoo dat deze sommen voor de verschillende kerken nu aldus staanZierikzee f 24,Bruinisse f 21,Camperland f 22,Colynsplaat f 16,50. Oosterland f 10,Brouwershaven f 13,50. Zonnemaire f 13,50. Wissenkerke f 7,Geers dyk f 7,Nieuwerkerk f 8,50. Haamstede f7,— en Scharendyke f 50, De kerken gaan uiteen tot D. V. tweede maand des jaars 1908 na dankzegging aan God den Heere. Op last der Classis, R. Koolstba, A ss. Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie.) Geachte Redactie Heel gaarne zal ik van ds. Oussoren het verder onderricht ontvangen, in no. 19 toege zegd. Nu al betuig ik hem myn dank voor de vele goede practische lessen in zyn artikelen gegeven. Ja, wy hebben wel noodig dat wy op zondige zelfzucht gewezen worden, 't Was ook niet zoozeer als bestrijding bedoeld, maar een gebrekkig pogen om op te komen voor m.i. niet-zondige zelfliefde, en om aan te toonen dat er niettegenstaande veel zelfzucht toch wel waar innerlijk leven aanwezig kan zyn. Nu nog een enkele opmerking aan een anderen broeder die my een schrijven zond. Ook hem dank voor het uitspreken van zyn e gedachte. Een punt wilde ik nog duidelijk zoeken te maken „dat het leven op de belofte een zoet en zalig leven is." Ik antwoord ja en neen. Ja, in tegenstelling van eene ziel die altijd in twijfel verkeert, dan is het zoet en zalig. Maar toch 'tis de volheid van levens genot niet. Om dat met een beeld op te helderen! Een jongeling in Nederland heeft zyn aan staande vrouw in Amerika. Zalig vindt hy van hare liefde zeker te zyn, maar niettegenstaande zy elkanders beloften hebben, missen zy toch elkanders nabijheid, de zee ligt tusschen hen. Zoo is het ook met eene ziel die uit kracht van het nieuwe leven door het van God ge werkte geloof de beloften omhelst en zich daar aan vastklemt evenwel een sterk heimwee, een ietwat pijnlijke en toch ook weer zalige trek in zich gevoelt naar de vervulling dier beloften, opdat alzoo de liefde in volmaakte trap worde ondervonden en beoefend en alzoo in staat en gestalte te leven in nadere kinderlijken om gang met een algenoegzaam Verbondsgod. Al komt die begeerte nu op uit zelfliefde om in vrede met God te leven, om zyne liefde te mogen genieten als zalig voor 't hart, ze is toch niet zondig Biggekerke. Job Wisse. De Apostelen des Lams* Een karakterstudie door ds. G. Doekes Uitgave van J. Olt- hoef, Hardenberg. Dit boek telt 142 bladzijden, het bevat een karakterteekening van elk der Apostelen, en het biedt een aangename en degelijke lectuur. Ds. Doekes heeft de gave om zyne gedachten helder te kunnen zeggen en hy weet van elk gegeven party te trekken. Het is natuurlijk niet al te moeielyk om van de meest bekende Apostelen belangrijke dingen te schrijven, maar minder gemakkelijk is dit van een Simon Zelotes, Judas Lebbeiis en anderen, en toch weet de schrijver ook deze in een passend licht te plaatsen. Over Matthias is heel wat verschil van ge voelen geweest. Wy waren benieuwd, wat ds. Doekes er van zeggen zou. Het viel niet tegen. Hy geeft er enkele merkwaardige bladzijden over, die de overdenking ten volle verdienen. Hetzy roen met zyn oordeel meegaat, of er van verschilt, toch zal ieder moeten erkennen, dat hij de zaak grondig behandelt. Met volle vrijmoedigheid bevelen wij het aan en het is wenschelyk, dat velen het met aan dacht lezen. Paulus' Bede ter ernstige behartiging van het Heden der Genade. Leerrede over 2 Corinthe 6 1, 2, door E. Kropveld, Pred. te Ryswyk. Uitgave van W. Kirch- ner, Amsterdam. „Overtuigd, dat het gevaar om te leven in de gemeente des Heeren, zonder dat er een verborgen omgang met God wordt gekend, thans vooral niet minder groot is dan vroeger, alsmede dat de oppervlakkigheid en onverschil ligheid aangaande het ééne noodige zich hoe langer hoe sterker openbaart, gevoelden wy ons gedrongen op dat gevaar met nadruk te wyzen." Ziehier de reden, welke den schrijver drong deze leerrede in het licht te geven, een reden, welke ieder eerbiedigen zal. Als velen haar nu lezen, dan hebben zy meegeholpen aan de vervulling der begeerte en het is een ernstig woord, dat in deze dagen wel ter harte geno men mag worden. Bouma. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Gewone Vergadering D. V. Woensdag 27 November 1907, des avonds 8 uur, in de Consistorie der Gasthuiskerk. Te behandelen GeloofsbelijdenisArt. VII. Vaderl. GeschiedenisDe Unie van Utrecht en hare gevolgen. Advertentiën. Voor de vele blyken van deelneming by het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den WelEerw. Heer Ds. B. VEENSTRA, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, R. VEENSTRA. Zeer geschikte GESCHENKEN zijn Christelijke Verhalen in prachtband voor Oud en Jong. Postzegelalbums, Briefkaarten albums, Plakalbums, Zwartjesalbums, Poesie albums, Prentenboeken, Doozen Postpapier en Enveloppen,Kerkboekjes voor slot en portefeuille. Christel. Scheurkalenders voor 1908. des avonds half acht uur, zal D. V. voor de Chr. Jongel. Ver. op Gereformeerden grond slag, Herman Faukeelte Middelburg in de Nieuwe Bogardzaal optreden: Onderwerp: Kaarten a 10 ct. (gereserveerd 25 Ct.) ver krijgbaar by Boekh. FANOY, D'HUIJ en FEIJ. Begunstigers vrij. HET BESTUUR. -:- ALLES IN RUIL.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3