PATRIMONIUM. LL H. VERHOOG, Halfweg. Kerk- en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. VERBETERING. Niet 10 uur uiaar IOV2 uur /al de Diaeo- nale Conferentie op Woensdag 20 November a. s. te Meliskerke aanvangen. Een Jubileum. Verantwoording van Liefdegaven. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Advertentiën* bilaris sprak over 2 Sam. 7 18bWie ben ik, Heere, Heere, en wat is mijn huis, dat G\j mij tot hiertoe gebracht hebt. Met aangenaamheid heb ik deze preek ge lezen, niet het minst, omdat de prediker er geheel zichzelf in heeft gegeven, en omdat de preek den prediker teekent. De rede is ge schreven in dien rustigen toon, waarop we ds. Bouma zoo vaak op vergaderingen hoorden spreken. Middelburg's dienaar is niet iemand, die met woorden ratelt, maar hij is een helder denker, die iets zegt, wanneer h« iets zegt. De lezers van ons blad, die hem niet als prediker kennen, kennen hem toch als schrijver van de meditaties in Z. Kerkblad, en deze meditaties z\jn altijd degelijk en belangwekkend. Boven dien is deze leeraar iemand, van wien ge houden moet, als ge hem kent; een Israëliet zonder bedrog. Het een b\j het ander genomen maakt, dat er rechtmatige stof is voor zijn gemeente, voor zijn familie en vrienden, om blijde te wezen, dat de Heere dezen dienaar vijf-en-twintig jaren gesterkt heeft tot zijn ambt. Wij gunnen er hem minstens nog vijf-en-twintig bij, en het is onze hartelijke wensch, dat het Gode beha gen moge Hem rijkelijk te zegenen in den arbeid der bediening, mocht het zijn hier in Zeeland. Lam an. DRIETAL te Ezingecand. O. Boersma te Kampen cand. N. Postema te Warfum en ds. D. Prins te Oudega. TWEETAL te Zuidbroek (Gr.)cand. N. Postema te Warfum cand. J. Thijs te Kampen, te Wijckel: ds. T. Petersen te Oosterzee; ds. J. L. Jaspers te IJselstein. 'Beroepen te Winsumds. R. v. d. Kamp te Axel te Pretoriadr. S. O. Los te Hilversum te De Bildt: ds. H. Teerink te Amersfoort; te Vianencand. J. Thijs te Kampen te Ter Apelcand. N. Postema te Warfum te Hoofddorp (2e maal): ds. R. W. de Jong te Noordwijk te Driesum: ds. W. L. Milo te Warns. AANGENOMEN naar Tholen (B): cand. J. H. Lammertsma; naar Yelzencand. J. D. Speelman te Apeldoorn. BEDANKT voor Haastrecht en Opperdoes cand. J. H. Lammertsma. Het is iets zeer zeldzaams, dat in dezelfde stad binnen den tijd van één jaar, drie predi kanten van Gereformeerde kerken een jubileum vierden. Dit zeldzame feit had te Middelburg plaats. Dr. L. Wagenaar vierde het vorige jaar zijn 25jarig arabtsfeest, ds. A. Littooij, den nestor der Zeeuwsche Gereformeerde predikanten, herdacht vóór ruim een paar maanden zijn 40jarige ambtsbediening der Geref. kerk A en dood zijner moeder niet meer gezien had. Wel- licht, zoo dacht Jan, weet Oom Aldert wel raad voor rnjj. Jans oom was weduwnaar en woonde in bij zijn oudste zoon, die schoenmaker was. Bij zijn oom gekomen, vertelde hij, dat hij zijns vaders huis had verlaten, omdat deze ge durig dronken was, en hem dan in zijn dron kenschap mishandelde. En wijl zijn oom wel wist, dat Jan's vader een dronkaard was kon Jan voor zjjn vertellingen ook wel geloof vin den. Na eenig overleg zou Jan daar blijven en bij zijn neef het schoenmaken leeren. Naar de gewoonte van dien tijd, en in die omge ving, was echter zijn neef niet alleen schoen maker, maar ook zadelmaker en barbier. Aanvankelijk ging dit niet best. Allereerst viel het hem al niet mee zoo geheele dagen te moeten zitten, en eveneens was het niet pleizierig als jongen van aohttien jaar te be ginnen evenals een jongen die pas de school verlaten heeft. Langzamerhand echter begon Jan er zich in te schikken. Niet dat h\j nu juist zooveel liefhebberij voor het vak had, maar hij zag, dat zijn neef een ruim bestaan vond in zijn schoenmakerij. Als hij het ook nog maar eens zóó ver kon brengen, dan was er wellicht nog kans, dat hij ook eens een mijnheer" kon worden, want die gedachte kon Jan nog moeielijk loslaten. Het ergste van alles voor Jan was, dat hij nu Zondag 10 November was het voor de Geref. rerk B een gedenkwaardige dag, doordat haar zeer geachte leeraar, ds. L. Bouma, vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Aan den avond van dien dag herdacht ZEerw. in een gedachtenisrede naar aanleiding van 2 Sam. 7 18b de weldaden, die de Heere aan hem en aan zijn huis bewezen heeft. In herinnering.werden gebracht de jaren, die ZEerw. de Kerken van Driesum, Terneuzen en Emlichheim gediend heeft, waarna hij stil stond bij de kerk van Middelburg, die ZEerw. nu reeds 9 jaar dient. Door een zeer talrijk en aandachtig gehoor werd deze boeiende rede aangehoord. Hierop kreeg ds. A. Littooij het woord, die den jubi laris namenè den kerkeraad hartelijk geluk- wenschte. Daarop bracht dr. L. Wagenaar in zijn toespraak de groet zjjner gemeente over en besloot ds. G. H. Toebes met den feestvie rende namens de classis Walcheren des Heeren besten zegen toe te wensehen. In den loop der week ontving de geachte jubilaris van zjjn gemeente en catechisanten op ondubbelzinnige wijze blijken van waardeering en liefde. Stelle de Heere onzen geliefden leeraar nog vele jaren tot een rijken zegen voor de uit breiding van Zijn Koninkrijk. Namens den Kerkeraad, S. den Hartige, Scriba. Vlissingen B. Door het bedanken van een broeder, die tot diaken gekozen was, heeft de kerkeraad opnieuw een dubbeltal voorgesteld, waaruit stemgerech tigde lidmaten D. Y. Maandag 18 Nov., 's av. 8 uur in de consistorie een broeder diaken hebben te kiezen. Onmiddellijk na die verkie zing zal de jaarvergadering plaats hebben van de vereeniging „De Kerkelijke Kas" alhier ter behandeling van de gewone werkzaamheden. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. UIT EEN RAPPORT, op de Vergade ring der Classis Axel van 3 October 1.1. aangenomen, inzake tucht op doopleden. Het was op den middag van den len Juli dezes jaars, dat in de consistoriekamer der Geref. Kerk A te Axel saamvergaderd waren de afgevaardigden van de Kerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, om een zaak te bespre ken, die voor den bloei dier kerken van het hoogste gewicht was. Het gold nl. het wangedrag van die leden der gemeente, die nog geen belijdenis des ge- loofs hadden afgelegd en dus nog geen toe gang tot het Sacrament des H. Avondmaals hadden gevraagd. Deze vergadering, welke op advies der classis Axel was saamgekomen, had ten doel, een uniforme regeling op te stellen voor de tucht op genoemde incomplete leden, en aan de classic, verg. van 3 October aan te bieden. Uit de verschillende besprekingen bleek, dat door de Kerkeraden der respectieve kerken van Axel A en B, Hoek, Neuzen en Zaamslag A en B bjj het huisbezoek wel zooveel mogelijk met de doopleden wordt gesproken en deze zoo noodig worden vermaand, maar meesta met weinig resultaat. Verder had zich de tucht dusver niet uitge strekt, uitgezonderd in de kerk van Neuzen waar doopleden bij volharding in hun ergerlijk niets verdiende. Hij kreeg den kost, maar meer ook niet. Dat was anderzijds echter ook weer een geluk voor hem, want van herberg bezoek kon nu natuurlijk ook niets komen om de eenvoudige reden dat hij er geen geld voor had. Alleen als hij eens een enkele maal thuis geweest was, had hij een paar centen maar toch niet genoeg om er verteringen van te maken in de herberg. Trouwens, dit wilde zijn oom ook niet hebben. Godsdienstg was ook de bevolking van Heidekamp evenmin als van Dennenhorst, doch zijn oom en neef, be roemden er zich altijd op, dat zij nooit in een herberg kwamen. Jan had echter in enkele maanden reeds zooveel van het schoenmaken geleerd, dat hij meende, nu ook eens wat te moeten gaan ver dienen, vooral ook omdat hij zijn neef bij het scheeren behulpzaam moest zijn, waar de ge heele Zaterdagnamiddag en avond mee gemoeid was. Zijn neef was daar echter doof voor en zeide „Hoor eens, Jan als ik hier een jongen krijg om het schoenmaken te leeren, dan krjjg ik er het eerste jaar geld bij. Dit heb ik van u niet willen hebben. Dus later zullen we over dat verdienen nog wel eens spreken. Ik heb je een weinig geholpen en je ook gedu rende al dien tijd den kost gegeven, dus ik ben er nog niet aan toe, om je nu ook al geld te geven. Als we nog. eens eenige maan den verder zijn, dan zullen we eens zien". (Wordt vervolgd.) even op de Kerkoraadsvergadering werden ontboden, en baatte het vermanend woord, hun daar toegesproken, niet, of weigerden ze op de Êerkeraadsvergadering te verschijnen, dan wer den ze losgemaakt van de gemeente. Op voorstel van den voorzitter der verga dering, ds. J. v. d Berg van Neuzen, liep ver volgens de bespreking over de volgende zes punten, welke we thans reeds in hunne eind redactie hier laten volgen lo. dat de Kerkeraden, overeenkomstig d© leer des Verbonds bij het huisbezoek, niet al leen met de geloovigen, maar ook met hun zaad hebben te rekenen en op hun handel en wandel hebben toe te zien. 2o. dat de Kerkeraden, erkennend de souve- reiniteit in eigen kring, juist daarom de ouders aansprakelijk stellen voor het^wangedrag hun ner kinderen beneden de 15 jaar en ze des wege zullen vermanen. 3o. dat de Kerkeraden, zoo noodig, de doop leden kboven genoemden leeftijd, persoonlijk ernstig zullen vermanen. 4o. dat, bij hardnekkigheid hunnerzijds, aan de gemeente zal worden bekend gemaakt, dat de Kerkeraad een of meerdere doopleden op zettelijk heeft moeten vermanen. 5o. dat bij volharding in hun ergerlijk leven, trots herhaalde vermaning, na advies der classis, de namen der doopleden aan de gemeente zullen worden bekend gemaakt met hunne overtre ding en ze in hare voorbede worden aanbevolen. 6o. dat ze eindelijk, als ook dit niet baat, buiten de gemeenschap der kerk zullen ge sloten worden. I. Bij de bespreking van het eerste punt werd gewezen op de noodzakelijkheid, dat de ouders kennis geven aan den Kerkeraad, als hunne kinderen metterwoon de gemeente ver laten, naar welke plaats ze zijn verhuisd, opdat de Kerkeraad zulks kan melden aan den Raad der kerk, waarheen men vertrokken is. Wie zonder kennisgeving aan den Kerkeraad der gemeente, waarbij hij behoort, en dies zonder doopattest vertrekt, geeft feitelijk te kennen niet langer zich te willen stellen onder het opzicht en de tucht der Geref. kerk. In Axel A heerschte de gewoonte, dat de Kerkeraad aan den Kerkeraad der gemeente, waarheen een dooplid vertrokken was, meldde, dat laatstgenoemde met of zonder doopattest was heengegaan. Op de vergadering werd dan ook de wen- schelijkheid uitgesproken, dat tweemaal in de gemeente zal worden afgekondigd, dat de ouders getrouwelijk van het vertrek hunner kinderen aan den Kerkeraad zullen kennis geven, opdat deze het aan den Kerkeraad der gemeente, waarheen ze vertrokken zijn, zou kunnen berichten. Voorts zal alles in het werk moeten worden gesteld, om de doopleden, bij de ouders inwo nend, of buitenshuis bij vreemden dienend, te bezoeken. Blijkt dit in de uitvoering bezwaarlijk, dan wordt uitbreiding van het aantal ouderlingen wenschelijk. II. Wat het tweede punt betreft, acht de vergadering dat de ouders voor het wangedrag hunner kinderen beneden de 15 jaar moeten worden aansprakelijk gesteld. Want, indien kinderen beneden dien leeftijd nog niet binnen de perken kunnen worden gehouden, blijkt hieruit, dat de ouders te slap zijn in de hand having van het ouderlijk gezag, hun van Gods wege geschonken. Ja, het geval kan zich zelfs voordoen, dat ze, m herhaald kerkelijk ver maan, gecensureerd moeten worden. Want„die Mij eeren, zal ik eeren, maar die mij versmaden, zullen licht geacht worden" (1 Sam. 2 30b.) In de practijk dient evenwel rekening ge houden te worden met het verschil in sociale positie van patroon en arbeider. Daardoor kan de eerste zijn kinderen langer thuis houden onder het ouderlijk toezicht, ter wijl de tweede zijne kinderen reeds vroeg de deur uitzenden moet, om des broodswille. Zij er dan verschil in graad, toch blijft de aansprakelijkheid der ouders voor het wange drag hunner kinderen beneden de 15 jaren. De ouders moeten aan de boeren, of aan anderen, bij wie hunne kinderen in dienstbe trekking zijn, vragen, of deze er op letten willen dat ze niet op verkeerde plaatsen komen. En bij het besteden van knechten en meiden moet gesproken worden over een vrij uur voor catechisatie. III. Wat het derde punt betreft, wordt op gemerkt, dat de doopleden boven genoemden leeftijd, zoo noodig, aan huis of op de kerke- raadsvergadering moeten worden vermaand. Voorts wordt nog gewezen op de slechte ge woonte van het herbergbezoek en de vrijage des nachts in afgezonderde vertrekken of ge bouwen, en wenschelijk geacht, dat deze mis standen op afkeurende wijze in prediking, op catechisatie en bij huisbezoek zouden worden oesproken. IV. Wordt aan de vermaning van den kerke raad geen gehoor gegeven, dan moet aan de gemeente worden bekend gemaakt, dat de cerkeraad sommige doopleden opzettelijk heeft moeten vermanen. De tijd, die verloopen moet, eer tot de be kendmaking der namen aan de gemeente kan worden overgegaan, is niet wel vast te stellen. Dit hangt af van het gedrag der doopleden tegenover de vermaningen van den Kerkeraad van den aard hunner overtredingen en andere omstandigheden, waardoor elk geval op zich zelf moet worden beoordeeld, en de vaststelling van den tijd der lankmoedigheid aan de pru dentie van den Kerkeraad wordt overgelaten. V. De maatregel, in het 5e punt genoemd, wordt bespoedigd, wanneer de betrokken doop leden weigeren voor den Kerkeraad te ver schijnen, of hunne vermaning aan te hooren. VI. Hoe lang met deze laatste daad moet worden gewacht, kan om dezelfde redenen als bij punt 4 niet worden vastgesteld. Deze zes punten met de toelichting in een rapport, waaruit we het voornaamste meedeel den, zijn op de vergadering der Cl. Axel van 3 October 1.1. met algemeene stemmen aange nomen. De rapporteur werd uitgenoodigd, om die zes punten, voorzien van een korte toelichting in de kerkelijke bladen van onze provincie te publiceeren. Aan dat verzoek is hierdoor voldaan. Moge het besluit inzake tucht op doopleden door alle Gereformeerden, inzonderheid in het land van Axel worden gelezen en toegejuicht 1 Het verbond der genade zal dan in dit ge west meer tot eere komen, de heiligende kracht van een verbondsmatige tucht openbaar wor den, het leven naar den woorde Gods overeen komstig het daarin geopenbaarde verbond, op bloeien, de welstand der kerken van onzen Heere Jezus Christus worden bevorderd en de eere van den Heiligen God des Verbonds wor den verhoogd H. Mulder. Zaamslag, 12 Nov. 1907. Vlissingen B. Voor de Zending ontvangen in de collecte van 6 Nov. een gift a f2,50. Verder 2 contributiën a fl,en uit het busje van nu wijlen P. A. K. f4,871/2. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. CORRESPONDENTIE. Nog altijd is de Redactie van ons blad er niet toe gekomen, om, zooals zij verschuldigd is en gaarne wil, den vorigen Prijsvraagredac teur voor zijnen door zeer velen gewaardeerden arbeid van harte dank te zeggen. Zij doet het daarom bij dezen. Redactie. Een en ander, w. o. een artikel van ds. Laman en een van ds. Oussoren, moet tot de volgende week blijven liggen. Red. Gewone Vergadering D. V. Woensdag 20 November 1907, des avonds 8 uur, in de Consistorie der Gasthuiskerk. Te behandelen Vaderlandsche Geschiedenis: „De afzwering van Philips II". Vrije werkzaamheden. Donderdag 21 Nov. a. s. hoopt de Jongel. Ver. op Geref. Gr. „Calvijn" te Vlissingen haar 20jarig bestaan te herdenken. Dr. L. H. Wagenaar van Middelburg hoopt alsdan een rede uit te spreken. Ds. BOUMA en familie, niet in staat een ieder persoonlijk te danken, betuigen hunne erkentelijkheid voor de vele blijken van warme belangstelling, die ze in de laatste dagen mochten ontvangen. Afd. MIDDELBURG. LEDEN-VERGADERING D. V. a. s. DINS DAG 19 NOVEMBER, des avonds om 8 uur in het Militair Tehuis, Nieuwstraat. Verslag Bondsvergadering enz. enz. C. W. v. d. Kuip, 2e Secr. We hebben nog enkele pakken van 110 keurige Zondagschoolboekjes van de beste schrijvers, allen met gekleurde platen en om slag, boekjes van 15, 20, 30, 40 en 50 cent, een waarde van pl. m. 26 gulden, welke we leveren franco thuis voor slechts 6 GULDEN,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3