Geboorte-Bekendmakingen Yisite- en Huwelijkskaarten, en Rouwbrieven Wfl'Wlf'Wi'Wf'1 JAARVERGADERING A. D. LITTOOIJ Az., Woensdag 16 October a. s., Officiëele Berichten, Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. MARIA HODTERMAN, „HERMAN FAUKEEL", TE MIDDELBURG D. V. Ds. L. BOUMA Lodewijk II, Koning van Rolleren. worden in den kortst rnogeiy- ken tyd geleverd door Stoomdrukkerij, Middelburg. Prof. dr. H. Bavinck hoopt in Aug. 1908 zijn reia;naar Amerika aan te vangen en denkt daar 3 maanden te vertoeven, tot het houden Theologische lezingen. KORTE NOTULEN der vergadering der classis Axel, gehouden te Terneuzen Donderdag 3 Oct. j 1. Art. 1. Als praeses der roepende kerk opent Ds. H. Mulder de vergadering, laat zingen Ps. 111 5, leest Spr. 17 1—15 en gaat voor in gebed. Art. 2. Op verzoek zien de brs. ds. Broekstra en ouderling J. Scheele de credentiebrieven na. Alle kerken bleken wettig vertegenwoordigd te z\jn. 3 kerken hebben een instructie. Als leden van 't moderamen nemen zitting ds. H. Mulder, praeses, ds. J. v. d. Berg, scriba, ds. K. Veen, assessor. Art. 3. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 4. Rapport „Tucht over Doopleden" wordt in behandeling genomen en na bespre king unaniem aangenomen. Besloten wordt de 6 punten van 't Rapport met eenige toelich ting van de hand van den Rapporteur in de Zeeuwsche Kerkel. bladen op te laten nemen. Art. 5. De Deputaten Synodi brengen ver slag uit. Art. 6. Een voorstel uit de kerk van A wordt teruggenomen. Art. 7. Twee bezwaarschriften worden voor kennisgeving aangenomen. Art. 8. De instructies worden behandeld. Art. 9. Rondvraag Art. 41 waarbij aan een kerk toestemming wordt gegeven over te gaan tot de 2de trap van censuur, en aan een andere kerk advies wordt gegeven. Ds. Veen sluit de morgenvergadering met gebed. Art. 10. Na de pauze wordt gezongen Ps. 119 3 en gebeden door ds. J. v. d. Berg, waarna men overging tot de behandeling van een bezwaarschrift uit de kerk van H. Art. 11. Vergadering in comité. Art. 12. Als deputaten worden aangewezen Voor kerkvisitatie ds. J. v. d. Berg en ds. E. H. Broekstra, primi ds. P. H. de Jonge en ds. H. Mulder, secundi. Voor examensds. J. v. d. Berg en ds. R. v. d. Kamp. Voor 't nazien van attesten van vertrekkende en komende predikanten de kerken van Ter- neuzen en Hoek. Voor art. 13 D. K. O.: ds. Mulder en ds. Broekstra. Voor de classicale kas ds. H. Mulder. Voor de classicale collecte: ds. K. Veen. Voor de prov. kas em. pred. wed. en weezen: d3. H. Mulder. Art. 13. Verzoek van ds. P. v. A. om steun wordt ingewilligd. Art. 14. Rapport wordt uitgebracht over wat in de verschillende kerken aan de zaken der zending wordt gedaan. Over het algemeen was 't rapport bevredigend. Art. 15. De kerk van Axel A. wordt aange wezen als saamroepende kerk voor de volgende vergadering, te houden den lsten Donderdag in Febr. Art. 16. De korte notulen worden gelezen. Ds. R. v. d. Kamp eindigt met dankzegging. Uit naam en op last der classis Axel. K. Veen, Assessor. Vllmngen {B.) 2 contributies a f 0.75, terwijl de missie gaarne in de verschuldigde zou ontvangen. Kerkstraat. Ontvangen voor de Zending f 1.251 van f 1.en één van penningm. der Zendingscom- den loop dezer maand verder contributies voor de Zending Adres: H. Guillaume, Kleine Namens den Kerkeraad P. G. Labrnoks, Scriba. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Beleefdelijk verzoek ik u weder een plaats in Z. K. Allereerst mijn dank aan Ds. Oussoren. Dankbaar ben ik dat gij eenige notitie hebt willen nemen van mijn schrijven, te meer waardeer ik dit daar ik ook andere ervaringen had. Iemand die met mij verschilde over deze dingen, zond ik de nummers van Z. K. en vroeg om weerlegging, doch het hooghartig antwoord wasgij dwaalt, zonder zelfs eene poging te doen mij van die dwaling te over tuigen. Ik hoop dan ook, als ik in wat ik nu schrijf dwaal, dat gij of een der redacteuren ot een ander mij daarvan zal overtuigen. Toen ik in Z. K. las: wie'alleen vroom wil zijn om in den hemel te komen, komt er niet, toen dacht ikdaar is weer die verkeerde uit drukking die ik ook zoo dikwijls bij de menschen hooralsof er onbekeerde menschen zijn die in den hemel willen komen ja daar zelfs wel vroom voor willen zijn. En zie zulke goede gedachte heb ik nu niet van den natuurlijken mensch. O ja in veler monden liggen wel bestorven de uitdrukkingen onze lieve Heer, zalig hiernamaals, maar dat zijn slechts onbegrepen klanken in veler mond. Neen, de natuurlijke mensch wil niet graag naar den hemel. Wat de natuurlijke mensch op zijn best genomen dan wel wil Hij wil dat God de aarde maakt tot een soort paradijs, met een breed pad naar den boom des levens, den engel met zijn zwaard aflosse van zijn eeuwen lange post. God moet de ellende, dood, ziekte, teleurstellingen enz. afweren en zich voorts in den hemel terugtrekken. Dat is m.i. de begeerte van den natuurlijken mensch. Als iemand nu eenigszins tot ernst komt en hierover denkt, dan weet hij wel dat die wensch niet verkregen zal worden, en toch neen de hemel lokt hem nog niet aan, hij vreest wel voor de hel en ook het leven op aarde voldoet hem niet. Ook nu wordt hij nog niet vroom om in den hemel te komen. Hij wordt een murmureerder, en klager over zijne staat en als de Heere het niet verhoedt geeft hij God de schuld dat het leven zoo arm en ledig en ellendig is. Neen als iemand waarlijk naar hemelleven verlangt, zal hij den hemel ingaan. De eere Gods als hoogste doel des levens moet wel gesteld als een eischniet als een kenmerk voor een „eerstbeginnende". Stel een mensch Wie 't leven hier vond, veel te droef voor [zijn behoef. Wie 't leven hier was, veel te bang met [geen verlang, Of gansch geen innerlijke lust naar hemelrust. En met een innerlijk gekwel vreest voor de [hel. Bewust dat niets in dit geval veranderen zal, Want God nooit van 't genomen plan ver anderen kan. En noch het leven noch de dood hem troost aanbood. Hetgeen hem nog het beste docht Was dat hij eeuwig slapen mocht. Maar eeuwig lof de Heer wist raad Voor dezen jammerlijken staat. Heeft zich aan hem ten toon gespreid In Zijne algenoegzaamheid. Nü is zijn troost en moed gegrond Op 't eeuwig trouwe zoutverbond. Want 't harte nu tot God gekeerd, Begrijpt de ziel eerst wat haar deert. En Jezus die op aarde kwam En 't werk voor zjjne rekening nam, Wat aan de ziel gebeuren moet, Zoo keurt de ziel dien weg ook goed, Dien weg vervat in 's Heeren woord, Zegt amen dan op dit akkoord. De ziel wordt nu van God geleerd, Merkt onderwijl al meer wat haar deert. Ja weet wel dat zijn zielestaat Nog in geen waar' verhouding staat Tot God es eer en Godes recht. Maar zoo als boven is gezegd, Zij wordt toch zeker op Gods tijd In beide stukken ingeleid. En nu is het de ziel niet om het even of die tijd, om meer tot Gods eere te leven en het recht lief te hebben, vroeg komt of laat. Neen hoe zou dat ook kunnen, want daar wordt in dien toestand gevoeld een gemis, een gebrek in al zjjn doen en laten. Het ware beginsel om meer tot Gods eere te leven, afgedacht van eigen zielsvreugde waar hij toch naar streeft, bespeurt hij zoo weinig. Hij kan met de bruidkerk nog niet zeggen (zonder een zekere veroordeeling in zijn hart) Och dat mijn liefste tot zijn hof kwame en ate zijne edele vruchten Want hij vindt zijne vruchten nog niet vol komen, nog niet rijpook vindt zulk een ziel een gebrek in haar omgang met Godhet kinderlijke, het gemeenzame wordt zoo gemist er is nog iets slaafs. Niet dat zij twijfelt aan haar staat, o neen die staat vast in 't verbond, in Christus. Zulk een is (om een beeld te ge bruiken) met Absalom uit Gesur in Jeruzalem gekomen maar heeft des konings aangezicht nog niet gezien, de koning heeft hem nog niet gekust. Misschien wachtte David tot Absalom in ware vernedering kwam. Of Absalom ooit in die vernederde gestalte gekomen is, betwijfel ik, maar bij eene ziele die met God in onderhandeling is, wiens ma jesteit zij geschonden heeft, Zijne eere vertrapt, bij zulk een mensch zal het immers tot die vernedering moeten komen hetzij in meerdere of mindere bewustheid. En alhoewel niet alle stukken der waarheid even helder bevinding zijn geworden, hoewel zulk een zelf wel voelt dat de verhouding tot God nog niet in alle opzichten de ware is, toch beveel ik de toeeigening van de belofte aan zulk een eerstbeginnende sterk aan. Hij ga met vertrouwen verder. Het billijken van Gods recht is vrucht van, niet voorwaarde tot het geloof. Biggekerke. JOB WISSE. (Wordt vervolgd.) PRO EN CONTRA. Christen-Socialisme. D. A. van Krevelen en Jos. Loopuit. LEVENSVRAGEN. Het Oude Testament in het licht van het wetenschappelijk onderzoek. Dr. J. J. P. Valeton Jr. Baarn. Hollandia-Drukkbrij. De Hollandia-drukkerij te Baarn geeft onder scheidene reeksen geschriften uit in brochure vorm, waarin de vragen van den tijd worden besproken. De eene reeks is „Pro en Contra", waarvan No. 26 voor ons ligt, dat handelt over Christen-socialisme. De andere reeks is „Le vensvragen", waarvan No. 11 is verschenen. Deze boekjes hebben hun voor en tegen. Eenerzijds brengen ze u eenigermate op de hoogte met verschillende kwesties, waarover gedacht en gestreden wordt. En anderzijds zijn ze ook weer te beperkt van omvang om een inzicht te krijgen en u een oordeel te vormen. Over christen-socialisme is in den laatsten tijd nog al eens geschreven, en ook zijn in dit boekje een voorstander en een tegenstander aan het woord, die op verdienstelijke wijze zich kwijten van hun taak. Het geschrift van Prof. Valeton is van een bekwame hand, handelt over kwesties in betrek king tot het Oude Testament, beschouwd van uit het standpunt door dezen geleerde inge nomen. Mits men vast sta op het fundament der apostelen en profeten, is het goed, dat men kennis neme van de beschouwingen van anders denkenden en daarom bevelen wij de oordeel kundige lezing dezer geschriften gaarne aan. DE SPIEGEL. Weekillustratie voor het Christelijk gezin, f 0,75 per kwartaal. W. Kirchner. Deze Christelijke illustratie verdient ten volle aanbeveling en steun. Vooral om de plaatjes. Van week tot week krijgt men tal van illustra ties onder de oogen, die het leven van den dag afbeelden, met beschrijvingen er nevens. En we gelooven, dat dit aantrekkelijk weekblad nog voortreffelijker zal worden als een ruime kring van lezers den uitgever steunt. Laman. Wij vernemen dat bij den uitgever J. H. Kok te Kampen weder een nieuw werk van Prof. Bettex ter perse ligt, getiteld „Het Boek der Waarheid". Voorts zal weldra het licht zien een nieuw werk van de bekende Amerikaansche schrijfster Caroline Atwater Mason, waarvan onlangs verscheenDe Lelie van ons Vorsten huis. Dit boek (uit het Engelsch vertaald door G. Kuypér) zal getiteld zijn „Geloofstrouw", en versierd zjjn met eenige gravures. En van de hand van dr. W. H. Nieuwhuis zal met enkele dagen verschijnen: „Twee vragen des Tijds". a. Christus en de Natuurwetenschap, b. De leer van Darwin, beknopt uiteengezet en be streden. VERGADERING van den Bondsring „Mid delburg" van J. V. op G. G., D. V. te houden op Vrijdag 18 Oct. a. s., in het Militair Tehuis (Nieuwstraat) te Middelburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingek. Stukken. 4. „Da Costa als dichter", inl. vr. J. Bolier van Serooskerke. 5. Pauze. 6. „Het Verzekeringswezen", inl. vr. J. W. Kögeler van Middelburg. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Namens het Bestuur, C. Louwersb, waarn. Secr. N. B. Het adres van den Ring Middelburg is voortaan F. Boon, p.a. Abr. Wielemaker Mz., Koudekerke. CORRESPONDENTIE. D. S. te Rotterdam. In dank uw postwissel ontvangen. U hebt nu betaald tot Juli 1908. D. E. W. te Terneuzen. Zeker onderweg zoek geraakt, het is op gewonen tijd verzonden A. D. te Grand-Rapids. Wees zoo goed en zend me het abonnementsgeld, zijnde f 2.40, over het jaar 1907. De Uitgever. Heden overleed, kalm en zacht, in de hope des eeuwigen levens mijn dierbare echtgenoote in den ouderdom van 69 jaren. M. C. VAN WESTEN, Vrouwepolder, 5 October 1907. der Chr. Jongel.-Vereen. op Geref. Grondslag des avonds 8 uur, „UIUIUU VUUUIIU1 UllUIliUMI waar o. ra. de WelEerw. Heer een causerie hoopt te houden over

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3