F. DE RIJKE, Kondekerke. 1. D. LITTOOIJ iz. ZENDING. Kerk- en Schoolnieuws. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Aclverteiitiëii. Ds. B. VEEN8TRA, Ds. B. VEENSTRA, ADRIANA HARIENA THEÜNE- van der Heulen, Het Advertentiebureau van plaatst ADVERTENTIËN, zon der eenige prijsverhooging, in alle bladen. niet alleen de leiders van de beweging, maar alle man en alle vrouw, die er aan deel neemt, van de grooten tot de kleinen. Het staat nu nog zoo, dat enkelen trekken en anderen laten zich sleepenmaar het moet aldus worden, dat allen stuwen; en daartoe is het noodig, dat iedereen wete en gevoele, hoe zeer zijn hulp van noode is tot dit heerlijke werk. Bovendienhoude men toch de vrije gedachtenwisseling niet tegen. Indien iemand, niet met boosaardige en vuile woorden, van een ander gevoelen blijk wil geven, legge men hem toch niet de hand op den mond. Men kan, zoo men meent op goede gronden, tegen een zaak zijn, waar anderen vóór zijn. Men kan in beginsel vóór een zaak zijn, doch zijn bezwaren hebben. En in dit geval moet men even vrij kunnen spreken, als de meest geest driftige voorstander het doet. Ik geloof zelfs, dat dit wenschelijk is. Het is goed, dat een zaak van twee kanten bekeken wordt, en vooral een zaak, als die der zending, die aangevat dient te worden met vereende kracht. En als we dan zien, dat binnen enkele jaren het bedrag, hetwelk de Zeeuwsche kerken voor de zending ten offer willen brengen met vele honderden steeg, wat nood, indien z\j hooren, dat deze honderden nog niet genoegzaam zijn en met vele andere honderden moeten worden vermeerderd. In het Koninkrijk Gods is niet de snelvlietende Tigris, maar zyn de zachtkens gaande wateren van Siloam, het beeld van den gestadigen voortgang. Als er maar geen stil stand z\jen voor stilstand is eer gevaar, wanneer men de zaken te licht, dan dat men ze zwaar acht. Laman. Poerworedjo, 3 Aug. 1907. Geliefde Broeders en Zusters in onzen Heere Jezus Christus Ook doet Ge mij genoegen met de toezending van de begrooting na iedere November ver gadering. Ik heb nu begrepen, dat de Kerkeraad voor dit jaar f 1000 heeft uitgetrokken voor school- bouw te Poerworedjo. Zooals Ge U misschien nog herinnert, was het plan in 1905 aldus, dat in 1906 de kerk zou worden gebouwd, waarvoor f2500 beschikbaar was, en in 1907 zou dan de helperswoning en Chineesche school opgericht worden. Ik herinner U dit even om U opmerkzaam te maken, dat van die f 1000 nog een kleine som ad ruim f37 voor het huis van Timotheus af moet. Wat verder die bouwsom betreft, hebt Ge zeker reeds begrepen, dat ik het noodiger oordeelde terstond Koeta Ardja er boven op te helpen en Temon bij te springen, dan een Chineezen school in Poerworedjo te bouwen. Ook is dit laatste zeker «zeer gewenscht, maar dit was het eenige, dat uitstel kon lijden. Het gaat tegenwoordig heel aardig met die school meer dan 30 leerlingen, waarvan verscheidene meisjes vullen er de banken. En Yap Kian Oen heeft ons „er nog niet uitgezet", hoewel we geen huur voor ons schoollokaal betalen. Nu kunnen we zien, wat we van de f 1000 overhouden, als het werk in Koeto Ardja en Temon klaar is. Hoe groot dat overschot zal wezen, kan ik nog niet bepalen. Koeto Ardja zal waarschijnlijk niet beneden de f 500 blijven, en voor Temon heb ik reeds f 200 uitgegeven. Dat het in Koeto Ardja tegen viel, ligt voor namelijk aan het hout, dat we vrij duur moesten betalen. Vooreerst is het hout alleen op de Zondagsmarkt te Poerworedjo te koop te Koeto Ardja is niets van dien aard te krijgen. Van alle kanten wordt het 's Zondagsmorgens of voor een deel reeds Zaterdagsavonds hier aan gevoerd. Wanneer we dan Zaterdagsavonds komen koopen, krijgen we het niet op z'n goedkoopst. Dan ook is de prijs in dezen tijd hoog, omdat wie bouwen wil, het thans doet. Nog een ongerief hadden we, dat alle kalk, bamboe, hout van hier per grobak naar Koeto Ardja moest vervoerd worden. Toch zult Ge over het bouwwerk in Koeto Ardja zeer tevre den zijn. Voor de twee gebouwen, school en helperswoning, zooals ze er nu werkelijk sier lijk staan, een som van f500 is waarlijk niet te veel. Samuel woont reeds in zijn hais, en dus houdt de huur ad f5 per maand met 1 Aug. op en de school zullen we denkelijk de a.s. week in gebruik nemen. Dan kan de rustige arbeid in Koeto Ardja een aanvang nemen. Spoedig ontvangt U een foto van de gebouwen. Het bezitsrecht van het erf daar, schijnt U nog niet klaar te zijn. Zooals U weet, bood Oei Boen Gie, nadat ik hem eerst verzocht had, wat te willen geven, ons het bekende, nu bebouwde erf aan. De kerkeraad van Poerworedjo aanvaardde hetwij dachtenhebben is hebben, en 't is altijd weer terug te geven. Omdat ik juist in dien tijd subsidie moest aanvragen, berichtte ik bij mijn subsidieaanvrage aan het Gouvernement, dat we dan zus en zoo wilden bouwen. Daarom schreef ik „als de subsidie gegeven wordt, zijn wij aan dat terrein gebonden." Wanneer we nu het terrein niet konden gebruiken, om ver zwarende bepalingen, dan hadden wij, kerkeraad van Poerworedjo eenvoudig het erf verkocht, en Oei Boen Gie zijn f 350 teruggegeven. Want wij hebben, krachtens het koopcontract, be zitrechten, niet hij. Maar, zooals U weet, zijn de borden bij vroeger wat verhangen. Een deel van het erf, zoo groot als wij het noodig hadden, hebben wij afgepaggerd, en bij gezegeld contract overeengekomen, dat wij op dat afgepaggerde stuk grond heer en meester zijn, ook van de vruchten, en dat wij van het overige aan Oei Boen Gie het vruchtgebruik geven. Wij hebben dus op ons erf met Oei Boen Gie niets te maken het is 't onze. Ook het andere stuk hoort aan ons, maar dat geven wij hem in vruchtgebruik. Gevaar is er dus niet meer. Vindt U het echter toch beter, om alsnog f 350 aan Oei Boen Gie te restitueeren, dat moet Gij weten. Dit voordeel hebben wij althans nu ver kregen, dat we kunnen werken, en dat ging vroeger in dat huurhuis maar zoo zoo. Nog moet ik U even inlichten, waarom ik niet meer werk heb gemaakt van een stuk grond in de Kotta. Vooreerst is de grond in de Kotta zeer duur. Zoo hard Poerworedjo achteruitgaat, zoo sterk komt Koeto Ardja er bovenop. Ten tweede behoeft men geen scherpe blik te heb ben om te zien, dat allengs de Kotta zich over het spoor zal uitbreiden, waarmee dan ons ter rein er in valt. Ten derde is bij het bouwen van een school buiten de Kotta de kans op subsidie veel grooter er zijn nu 3 Gouverne- ments-scholen te Koeto Ardja en het plan is, om er nog 2 te doen verrijzen. Ten vierde zitten we nu midden in het volk, in een zeer groote Javaansche kampong, wat mij beter voorkomt dan het zitten in de stad. Over het eigendomsrecht schrijf ik U nog nader. Ook het nu bebouwde erf kan op Uw of mijn naam komen, maar dan moet het eerst opgemeten worden, en van het Gouvernement worden gekocht. Dat koopen gaat naar het tarief, dat voor een plaats of afdeeling is vast gesteld. En nu het Hollandsch onderwijs op de Chi neezen school te Poerworedjo. Het spijt mjj, dat Ge het zenden van een Hollandsehen onderwijzer onuitvoerbaar acht. Dat leek mjj anders de eenig geschikte oplos sing. En of de kosten op den duur zoo hoog zouden zijn, geloof ik niet. Voor goed onder wijs betaalt een Chinees heel graag een hoogen prijs. Ik voor mij geloof zelfs, dat een energiek onderwijzer makkelijk voor eigen risico zulk een school zou kunnen beginnen en volhouden. En wat ik verder zou kunnen adviseeren, weet ik niet. Met genoegen ben ik bereid, zelf wat onder wijs te geven. Alleen is dat natuurlijk geen oplossen van de kwestie want wat ik kan doen op onderwijsgebied is maar lapwerk. Maar verder zal ik mij dan eerst nog moeten be kwamen in het Maleisch. Zelfs al volgt men de Berlitzmethode, is het voor het onderwijs der kinderen noodig, zich zoo goed mogelijk te kunnen uitdrukken in der kinderen eigen taal. Toch zou ik nog willen wachten met dat onderwijs, totdat we een nieuwe school hebben. Want Uw bedoeling is toch, om door zulk Hollandsch onderwijs een groote school te vor men. En daarvoor is ons tegenwoordige lokaal te klein; nu reeds zitten we verlegen om ruimte. Uw vraag of de leerlingen van Timotheus Chineezen of Javanen zijn, zal zeker in mijn vorigen brief reeds beantwoord zijn. Een Ja vaansche afdeeling is er niet, ja zelfs is er nooit geweest. Het is een school uitsluitend van Chineezen enkele meisjes, zooals die van Timo theus zjjn Javanen. En om nu met het bouwen van de school te wachten tot het Gouvernement klaar is met de subsidie-wet voor de Chin, scholen, och, waarom Wat ik er van begrepen heb is, om in gelijken trant aan het onderwijs voor Chi neezen tegemoet te komen, als voor Javanen. Kortom is mijn meening, dat, zoolang Yap Kian Oen ons niet verdrijft, we kunnen wachten tot U een sommetje kunt beschikbaar stellen. Thans moge Kesingi een oogenbtik Uwe aan dacht hebben. Een beschrijving van dat schoone oord moet ik helaas, bij gebrek aan tijd, tot een volgend maal laten wachten. Ik kan U verblijden met het bericht, dat het er tot nog toe zeer naar wensch gaat. De broeders daar heb ik zelf opgezocht, en zij leken mij zeer geestdriftig. Met den loerah ben ik nog in onderhandeling over een stuk grond. Misschien kunnen we van hem een erf in bruikleen ontvangen, en in dat geval staat een eenvoudige school er al, als U deze bereikt. Wanneer ik moet koopen, tot een prijs van 80 a 100 gulden, dan overleg ik eerst met U. Doellah werkt er nu vrij geregeld en logeert dan bjj Hakkim, een onzer voormannen daar. Zoolang Doellah nog ongetrouwd is, dacht ik hem een kamertje in te richten aan het huis van Hakkim vast, of anders, als het schooltje niet alleen kan staan, zonder toezicht, is het misschien goed, een eenvoudig bamboehuisje naast de school te plaatsen. De broeders in Kesingi hebben reeds beloofd bij eventueelen bouw, eenig materiaal te geven, ieder een beetje. Aan subsidie heb ik alsnog ontvangen f 278, voor de school van Kis. Dat is met de f270, voor Temon, samen een som van f 548,Of ik meer nog voor Temon zal ontvangen, is niet be kend, en ik vrees nog zeer voor Koeto Ardja en Djenar. Om echter de begrooting kloppend te maken, zou het misschien goed zijn, de toe gezegde bouwsom ad f 1000,niet geheel te besteden. Ik zal U doen toekomen een formulier voor subsidie-aanvrage met de bijzondere bepalingen, waarop ik doelde toen ik schreef van „ver scherping". Het zijn de ingeplakte artt. 18 en 19. Tevens doet U mij genoegen, door mij Uw meening mee te deelen omtrent het antwoord op vraag 1. Daarbij voeg ik een afschrift van het bezwaar, dat de hoofden van plaatselijk bestuur alhier maakten tegen de subsidieering van de scholen te Djénar en Koeto Ardja. En eindelijk ont vangt U nog enkele papieren, die U van nut kunnen zijn. Ten slotte zjj U bekend, dat wjj allen ons in een goeden welstand bevinden, en ons werk met blijmoedigheid doen. Met hartelijke broedergroeten, blijf ik Uw medebroeder in Christus, H. Ph. Ingwersen. UtrKerkb.) TWEETAL te Rhjjnsburg: ds. J. v. d. Berg te Terneuzen ds. H. H. Schoemakers te Workum te Waarder: ds. J. G. Kunst te Nijkerk; ds. J. J. Steinhart te Schoonhoven te Zaamslag Ads. H. Hangelbroek te Borger ds. R. Hamming teSchoonebeek. BEROEPEN te Rhjjnsburgds. H. H. Schoemakers te Workum te Westzaan ds. G. H. Schippers te Exmorra te Charloisds. A. Hoeneveld te Kockengen te Spijkenisse ds. R. J. Aalberts te Wolvega. AANGENOMEN naar Numansdorpds. D. v. d. Meulen te Schettens naar Muiden ds. H. Koffijberg te Zevenhoven. BEDANKT voor Dinteloord ds. S. Datema te Delfshaven voor Zonnemaire: ds C. Dekker te Ooltgensplaat. Cand. P. J. v. d. Ende deed Zondag, na bevestigd te zijn door ds. L. Bouma van Mid delburg, met eene leerrede over Matth. 28 18, intrede te Hoogvliet, met eene predikatie over 2 Cor. 2 14. Men verzoekt ons opname van het verslag der Jaarvergadering Nationale Yereeniging voor Gereform. Hooger Onderwijs. De te Utrecht gehouden Algem. vergadering van de Nationale Vereeniging voor Gerefor meerd Hooger Onderwijs, was zeer druk be zocht. Behalve de tegenwoordige leden, hadden 85 afgevaardigden de presentielijst geteekend. Aangezien Prof- Lindeboom verhinderd was, leidde Prof. Bouwman de vergadering. De No tulen werden zonder wijziging goedgekeurd. Uit het verslag van Penningmeester en Secre taris bleek dat de toestand alleszins gunstig en veelbelovend genoemd mag worden. Over 1906 was reeds pl.m. f 1900 aan contributie geïnd, en vooral in de laatste dagen was de aanwas van nieuwe leden en corporaties ver blijdend. Staande de vergadering werden er pl.m. een nieuwe 100 leden geboekt. Tot commissie voor het nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd de heeren F. Gunnink Bz., J. H. Kok en Dr. D. J. A. Westerhuis, die tevens tot opdracht ont vingen om bij constitueering van het nieuwe bestuur den eventueelen nieuwen penning meester in te lichten en alle bescheiden ter hand te stellen. Vervolgens deed de secretaris uitvoerig rap port van de in het afgeloopen jaar gevoerde onderhandelingen met de Comm. uit de Cura toren der Theol. School, en voornamelijk van de vergadering, den 22 Aug. te Zwolle ge houden, die tot zulk een ongedachte en ver blijdende uitkomst had geleid en waar hoofd zakelijk was onderhandeld over de navolgende punten a. de oogenblikkelijke en finale overname. b. de rechten van de Leeraren. c. de subsidie der Kerken. d. het gebruik der gebouwen van welke vier punten voorts de secretaris de bijzonderheden meedeelde. Het verslag werd gesloten met de mededee- ling dat het voorl. bestuur ook vergaderd had met de leeraren, en dat deze zich bereid ver klaard hadden, ook onder het nieuwe beheer hun krachten gaarne te zullen blijven wijden aan den bloei van het Gymnasium. Na de pauze kwam de hoofdschotel ter tafel, nl. het voorstel van het Bestuur om het Gym nasium op de thans overeengekomen voor waarden over te nemen. Breedvoerig werd hier over gediscussieerd. Verschillende sprekers voerden het woord om inlichting te vragqn of om van advies te dienen, welke sprekers daarna door den secretaris, Ds. Kok, uitvoerig werden beantwoord. Ten slotte werd van de bestuurstafel de door ons reeds medegedeelde motie bij hoofde lijke stemming met algemeene stemmen aan genomen. Onder de behandeling van verschillende huis houdelijke zaken werd de verkiezing voor het definitief bestuur gehouden, uit een gros-lijst door bestuur en vergadering opgemaakt. De uitslag daarvan is ook reeds de vorige week door ons opgenomen. Gewone vergadering D. V. Woensdag 9 October 1907, des avonds 8 uur, in de Consis torie der Gasthuiskerk. Te behandelen door den WelEerwaarden Zeergeleerden Heer dr. L. Wagenaar: De vfif artikelen tegen de Remonstranten, Hoofdst. V. Zoo de Heere wil hopen onze ge liefde ouders M. MEEUSE en M. E. MEEUSEAdriaanse, den 18en October a. s. te gedenken, hoe zij vóór vijf en twintig' jaren in den band des huwelijks werden be vestigd. Hunne dankbare Kinderen. Bergen op Zoom, 4 Oct. 1907. Heden overleed in den ouderdom van 76 jaar onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEerw. Heer in leven Eraeritus-predikant te Vlissingen. Uit aller naam, R. VEENSTRA. De Kerkeraad der Geref. Kerk Vlis singen A geeft kennis, dat haar Emeritus dienaaar, de WelEerw. Heer in den ouderdom van ruim 76 jaren is overleden. Gedurende 25 jaren heeft hij met trouw en ijver de gemeente alhier gediend, en is onder den zegen des Heeren door zijne bearbeiding de gemeente tot rijken bloei gekomen. De tijdelijke ruste, die h\j hier slechts korten tijd mocht genieten, is nu ver wisseld met de eeuwige, die er overblijft voor het volk Gods. Zij de Heere de overblijvende betrek kingen tot steun en sterkte, in dit voor hen zoo smartelijk verlies. De Kerkeraad voornoemd Ds. D. POL, Scriba. M. HEUSEVELDT, Scriba. Vlissingen, 30 Sept. 1907. Heden overleed in de hope des eeuwi gen levens mijne geliefde Echtgenoote in den ouderdom van 77 jaren. I. THEUNE. Middelburg, 4 October 1907. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Goed adres voor GELDBELEGGING en het afsluiten van BRAND-, ONGEVALLEN- en LEVENSVERZEKERING.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3