voor 1 J Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Onder Redactie vanDs. L. BOUMA, Ds. H. V. LAMAN en Ds. A. LITTOOIJ. J No. 51. UIT HET WOORD. Vrijdag 14 Juni 1907. 4e Jaargang. abonnementsprijs Drukker-Ultgesrer Verslag van de Zendingsconferentle gebonden te Goes 29 Mei. UIT HET INVEST. Kerk- en Schoolnieuws. naar naar voor Officiëele Berichten. Laman. 70 cent. 3 cent. het voor u aankomen. Alleen wie tot Jezus in de rechte verhouding staat zal vrede heb ben en het leven zien. Bouma. per half jaar franco per post Enkele nummers A. D. LITTOOIJ Az. MIDDELBRUG. (Namiddagvergadering). Nadat Ps. 86 vs. 5 gezongen was en ds. v. d. Kooi gebeden had, trad voor het eathedertje ds. Q-. Wielenga van Delft met een keurige, van veel studie getuigende rede over „Sadrach en zijn Javaansch Christendom*Hjj begon mee te deelen dat Sadrach op Java een leeraar met overweldigend succes was. In de Residentie Kedoe alleen telde hij 5162 volgelingen. Is Sa- drachs succes nu eene veroordeeling voor onze Zendingsmethode Staan wij schuldig, omdat wij hen hebben afgestooten Die vragen eischen overweging en beantwoording, ’t Is een geweldig man, dien we moeten kennen, beoordeelen. In de praktijk heeft ieder missio naris met hem en zijn aanhang te doen. Daar om is ’t ook van belang hem te kennen, om dat Sadrach er aanspraak op maakt het chris tendom in een Javaansch kleed te hebben gestoken. Dat de Heere in ons Zendingswerk geen welgevallen zou hebben, is moeilijk te gelooven. Immers we doen het uit gehoorzaamheid aan Gods gebod, in de diepe overtuiging en met dp ootmoedige belijdenis, dat ook dit ons werk met zonde bevlekt is. Veeleer gelooven we dan ook, dat dit kwade ons toegeschikt wordt, opdat te eeniger tijd het goede er uit geboren zal worden. Wie met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien. Het koninkrijk Gods trekt niet met vliegende vaandels en slaande trom in de wereld vooruit. Intusschen trooste de Heere de jonge weduwe in Indië en de familie in Holland. Ook zij Hy met de kerk, die Ds. Ruijssenaers zond. En worde de ledige plaats weer vervuld, opdat Gods Koninkrijk kome en de volheid der hei denen inga, en de bedoeling der beproevingen plaats make voor de bedeeling der heerlijkheid aller heiligen, waarin de tranen van de oogen zullen worden afgewischt. Laman. Ds. Ruijssenaers. t Welk een slag heeft het Zendingswerk der Gereformeerde Kerken weer getroffen. Een jeugdige dienstknecht, nog slechts kort geleden tot zijn arbeid ingegaan, is door den dood ons ontnomen. Onverwacht en ongedacht. Het is tegenspoed op tegenspoed. Vele din gen zijn ons tegen. Er worden groote offers gebracht. Er wordt veel arbeids verricht. En wat zijn de resultaten nog gering. En wat zijn de teleurstellingen en beproevingen vele. Des te krachtiger prikkel echter om met ijver voort te varen. De arbeid blijft voor onze rekening. De tegenspoeden liggen voor reke ning van God. Hij weet waarom Hij aldus handelt, gelijk Hij met ons doet. Wij kunnen gissen, maar weten er niets van. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. PRIJS DER ADVERTENTIES van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Code de dank. Een heerlijke week ligt achter onzen rug. Het heeft den Heere behaagd den belijders zjjns Naams de overwinning te geven. Hij heeft gemerkt op de stem des gebeds, en de begeerte onzes harten boven verwachting ver vuld. Hem zij daarvoor dan ook de dank en de lof. Het is een bemoedigend verschijnsel, dat het grooter deel van ons Nederlandsehe volk partij kiest tegen de vrijzinnige politiek. Sinds 1905 werd, ofschoon ten onrechte, beweerd, dat de meerderheid onzes volks zich aan de linkerzijde geschaard had. Dit werd met cijfers tegenge sproken. En deze tegenspraak is door de uitkomst van de jongste stembusworsteling bevestigd. We zijn dankbaar, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten in ons voordeel zijn uit gevallen. We zijn dankbaar, dat de Eerste Kamer voorshands niet om zal gaan. Maar wat ons bovenal tot dankbaarheid stemt, is het feit, dat het grootste deel onzes volks met meerdere of mindere bewustheid de voorkeur geeft aan een christelijke politiek boven een Staatsbeleid in vrijzinnigen geest. Er zullen onder de menschen, die rechts stemmen, wel gevonden worden, bij wie de polsslag van het godsdienstig leven uitermate zwak kloptmaar ook in deze ingezonkenen waakt in de ure der worsteling de liefde weer op voor het christelijk geloof, hetwelk ze niet loslieten, ofschoon ze er niet met volle toe wijding uit leven. Dit is een bemoedigend verschijnsel. De uitslag van deze Statenverkiezing spoort ons aan om met de propaganda voor de christelijke beginselen krachtig voort te gaan. In den breeden kring onzes volks vindt deze propa ganda nog een geopende deur. was Gods heiligheid zien hun overgebleven. Alles was hun ontvallen, en zij wisten geen raad om zich uit dezen toestand te bevrijden. Nog altijd gaat het zoo. Heeren onder de leiding was. Het was zoo duidelijk geweest, ieder moest Zijne grootheid bewonderen, nochtans hadden zy moedwillig het oog voor dien glans gesloten en o hoe verweten zij nu zichzelf hunne dwaasheid, dat zy meer geluisterd had den naar de huichelachtige leidslieden dan naar Hem, wiens werken een ondubbelzinnige getuigenis afgelegd hadden. Hoever was die dwaasheid gegaan Vroeger dachten zjj, dat zy vereerders van Jehovah waren, dat zy den God van Abraham, Izaak en Jacob liefhadden, dat zy het profetisch woord waardeerden, doch nu, nadat de Apostel hun den blinddoek afgerukt had, oordeelden zy geheel anders. Zy hadden in Jezus God zelf verworpen. Met hun verstand hadden zij Hem niet gekend, met hun wil Hem niet ge kozen, met hun hart Hem niet geprezen. Welk een bittere ontnuchtering was hun deel. Als met een pijl was hun hart doorboord, als met een zwaard doorsneden. Al hun deugd, al hun godsvrucht was vergaan, zy hadden het in het vuur van Gods heiligheid zien ver smelten. Niets was wat zy hadden, OB VRA AG DBRRBCHT- VBRLBGBNHBID. En als zij dat hoorden werden zij verslagen in het hart en zeiden tot Petrus en de andere Apostelen wat zullen wij doen, mannen broe ders? Hand. 2 37. Wat ligt die eerste Pinksterdag reeds ver van ons verwijderd. Welk eene verandering heeft sedert dien tjjd de aarde ondergaan Menigeen denkt zelfs, dat de menschen van toen met die van onzen tyd niets meer gemeen hebben. Zy kunnen zich dan ook niet voor stellen, dat een prediking als die van den heili gen Petrus eenigen invloed nog zou kunnen uitoefenen. Onze tyd staat in een geheel andere verhouding tot Jezus, dan de Joden destijds, en wat Petrus van den Christus getuigde is in hun oog al zeer onbelangrijk. De meesten willen nog wel een loflied ter eere van den Heiland aanheffen, maar van de beschouwing der eerste predikers moeten zy niet veel meer hebben. Het christendom waardeeren zy zeer, maar het is er een, dat geheel in overeenstem ming is met hun eigen voorstelling. Zy worden boos, als ge hen niet voor christenen wilt houden, doch voor den Christus, die gekruist is gevoelen zy niet veel. Zjj houden van leven, van groei, van ontwikkeling, en dat kruishout spreekt van dood en verderfzy houden van schoonheid en kunst, en dat teeken van Gol gotha beleedigt hun smaak en gevoelzy hou den van kracht en van blijdschap, en die ge kruiste is een beeld van zwakheid en van somberheid. Voor dat laatste tafereel hangen zjj liefst een gordjjn, zoo dik, dat niemand die bloedige striemen en afzichtelyke nagels zien kan, om te kunnen spreken van den Rabbi, die een voorbeeld is voor alle geslacht, en die hoog uitblonk in zachtmoedigheid en mede- doogen. Anderen zullen Hem verheffen omdat Hij zoo getoornd heeft tegen de huichelarij der Pharizeeën, tegen de hebzucht der rijken en begroeten in Hem een strijder tegen het kapitalisme en voor de vrijheid, gelijkheid en broederschap van alle menschen. Zoo trachten zy Hem te trekken in den strijd, waarvoor zy zelf ijveren en meenen, dat, wanneer Hy in deze dagen nog omwandelde op de aarde, Hy zeer zeker vooraan in hunne gelederen zou gestreden hebben. Nog altyd is het kruis den een een ergernis en den ander een dwaasheid, maar daarover moet ge u niet te veel verbazen, en nog min der moet ge u daardoor laten ontmoedigen. Gy kunt gerust alle vrees uit uw hart ver bannen, wijl Hy zichzelf wel handhaven zal ook in dezen tijd, die vol energie naar mach tige daden verlangt en dorst heeft naar de wezenlijkheid. De overpriesters hadden inder tijd met Hem afgerekend en zy meenden waarlyk, dat het voortaan met Hem uit zou zyn. Doch hoe geheel anders kwam het uit. Hoe verdwenen hunne verwachtingen als rook voor den wind. J)e Apostel Petrus klaagt de schare, die saamgekomen was op den Pinkster dag aan, dat zy den Messias der vaderen, de Hope Israëls aan het kruis geslagen en gedood hadden. Het was een schrikkelijke beschuldi ging, en zy sloeg in als de bliksem. Als zy die hoorden, werden zjj verslagen in hun hart, want aan welk een verblinding hadden zjj zich schuldig gemaakt. Al de profeten hadden van Hem getuigd. Johannes, die zeld zame Boetgezant had hen op Hem gewezen, zelf had Hjj gepredikt als een machthebbende, zoodat het gansche volk had uitgeroepeneen groot profeet is onder ons opgestaan, God heeft Zyn volk bezocht. Machtig waren zjjne daden geweest en van zelf was de gedachte by hen opgekomen, dat Hjj de Gezalfde des Vaders Als het woord des van den H. Geest den zondaar aangrijpt, zyn oog opent voor zjjn zonde, hem ontdekt aan zyn blindheid en vijandschap, dan ontstaat er een heilige ver legenheid, dan ontzinkt hem elke grond, waarop hjj steunde, dan proeft hy, hoe bitter het is tegen den Heere overtreden te hebben. Daarom is het ook wel te verklaren, dat allen die het bewustzijn van zonde missen, dan ook genoeg hebben aan hun eigen denkbeelden en beschouwingen. By hen is er geen plaats voor den echten, den waren Christus der Schriften, zjj kunnen hoog opgeven van hun christendom en zjj willen wel een krans vlech ten voor Jezus, die in ’t zedelyke zoo ver boven anderen uitmuntte. Doch als het licht van het woord doordringt tot de donkere kameren van het hart, als het bljjkt, dat wy midden in den dood liggen, dan dringt zich de vraag uit de diepte van het leven naar de lippen Mannen, broeders, wat zullen wy doen Voor deze lieden in Jerusalems tempel bijeen gekomen, pleit reeds, dat zjj zich ten aan- hoore van de geheele menigte zich wenden tot de Apostelen, een bewjjs, dat zy in hen zien mannen, die hun raad geven kunnen. Zjj vragen het niet aan de leidslieden van hun volk, zy begeeren geen licht in hunne don kerheid van de Schriftgeleerden, neen, zy zjjn overtuigd, dat deze eenvoudige Galileeërs de eenige zyn, die hen helpen kunnen. Zjj achten hen hoog, en zy komen er voor uit Zonder te berekenen, in welke ongelegenheid het hen brengen kan betuigen zjj openlijk, dat de Apos telen betrouwbare gidsen zjjn kunnen op den weg. Dit is trouwens altyd het geval, wan neer de vraag zich waarlyk aan het hart op dringt, hoe men komen kan tot den vrede en tot het heil. Ontdekte zondaren zullen nooit de Apostelen voor hun vierschaar dagen om hen te beoordeelen en te veroordeelen, maar zy zullen hen als getuigen van Jezus beschou wen, naar wier woord zy te luisteren hebben, en wier raad zy opvolgen moeten. Een onver broken hart durft alles te ondernemen, de on feilbare tolken der zaligheid voor misleiden of misleiders houden, maar wie waarlyk verbrij zeld van geest is, zal het woord der profeten en Apostelen als het eigen woord des Heeren waardeeren en liefhebben. Zjjt gij ooit als een verlegene gekomen tot het woord des Heeren om een antwoord op de eigenlijke levensvraag te zoeken Gy moogt daarover niet los heengaan, want daarop zal DRIETAL te Heemse A ds. J. H. Beumee te Opperdoes ds. G. Kerssias te Marrum ds. W. Oosterhaert te Kielwin- deweer. TWEETAL te WaarderCand. W. Veder Jr. te Rotterdam ds. J. J. C. Voigt te Bunschoten. te Nieuw-Buinen ds. R. Brouwer teOnstwedde; ds. R. Middelveld teHyum. BEROEPEN te Fjj naart en te Tholen BCand. W. Veder Jr te Rotterdam te Sprang ds. J. H. Houtzagers te Kootwjjk te Spjjkenisseds. H. Mulder te Zaamslag B te Harderwijk en Mijdrechtds. A. Hoeneveld te Kockengen. AANGENOMEN Baambrugge ds. R. de Jager te Schip luiden naar Waddingsveends. J. J. Wielenga te Zuid broek Mildam ds. K. O. Knottnerus (laatstelijk Herv. pred. te Varik). BEDANKT Pretoriadr. B. Wielenga te Arnhem. De Kerk te Rotterdam B ontving bericht van het overlijden van den missionairen dienaar des Woords ds. C. J. Ruyssenaers. Voor den dienst te Poerholingo (Java) werd Z.Eerw. 9 Juli 1901 afgevaardigd. Wie in de Zending en by name in onze Zending op Java en Soemba belang stelt, kome a.s. Maandagavond naar de Gasthuiskerk, waar Ds. Dykstra van Smilde voorlichting wil geven. Misschien is er niet één onder ons zoo op de hoogte met dien arbeid. Jarenlang reeds heeft hjj zich daaraan gewyd, menig woord heeft hy daarover gesproken en geschreven. Daarbij de samenkomst zal echt gezellig zyn. Ieder zal in de gelegenheid zyn om vragen te doen, en de zendingsman zal er op antwoorden. Zulk een gelegenheid is er haast nooit, en daarom raden wjj te meer aan om haar niet te verwaar- loozen. Bouma. z fl uwsch Kerkblad 1

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 1