Diaconaal Handboek. Gerei. Ml. Gen. „FILIPPUS”. P. MOBACH Geboorte-Bekendmakingen, worden in den kortst mogelQ- ken t(Jd geleverd door A. S. J. DEKKER? Goes. Amerikaansche Orgels. üilgave m J. i. KOK te Kampen. HET DIACONAAT, bewerkt onder leiding van Prof. P. BIESTERVELD. By Boeifj] faNOY is de inteekening opengesteld op een nieuw werk van Dr. L H. WAGENAAR, A. D. LITTOOIJ Az.. Michiel Adriaanszoon de Ruijter DOOR H.H. PREDIKANTEN. CT J. HONDIUS, Kantoor Vlasmarkt K 146 Rotterdam. De groote Synode van 1618 op 161g, voor het Christelijk volk beschreven, compleet in 18 afl. a 25 cent. Verantwoording van Liefdegaven. Meer dan 4QQ nummers voorhanden. 23 MAART 1607. JUBILEUMUITGAVE. 23 MAART 1907. Compleet In 20 afl. ad 10 ets., compleet gebonden f2,40. Uitgave van J. M. BREDÉE - J. VAN DER WAL, Boekh. te Bmtnisse levert Preekboekjes tegen scherp concurreerende prijzen. Vraagt s.v.p. prijs en monster. Uitnemende Belijdenis - Boekgeschenken. Kerk- en Schoolnieuws. Deel II. Deel III. HET De eerste Voor Iedereen! Ofiiclëele Berichten. Vlissingen A. Tweetal ds. E. Groenewegen van Westmaas en ds. D. Pol van Heerjansdam. Namens den Kerkeraad, M. Hiusbveldt, Scriba. waar het leven van onzen grootsten zeeheld zoo treffend wordt beschreven, aan te schaffen. Dit is een boek om stuk te lezen. Voor Oud en Jong! In dank ontvangen voor den arbeid van Filippus onder de soldaten van den Penningm. der Jongelingsvereen. „Timotheus” te Goes f 1.en van Mej. J. Poppe, Penningmeesteres der Ger. Jonged. Vereen. Tabitha” te Zierikzee, voor ’t zelfde doel fl.A. Littooij. BOEK BEOOK PEELING L. Penning. Het Leven van M. A, de Ruyter. Rotterdam, Bredée. De afleveringen 58 van dit werk werden ons toegezonden. We blyven het hartelyk aan bevelen. De heer Penning behandelt de stof op aantrekkelijke boeiende wjjzeen de uit gever zorgt voor mooi werk, zoowel in illustratie als druk. Het bezit van dit boek is een feest op zichzelf. Laman. Prof. F. BETTEX. De Btfbel Gods Woord. Prijs f2,25. In stempelband f2,75. Prof. F. BETTEX. TWIJFEL Prijs f 1,40. In stempelband f 1.90. Beide werken werden gunstig beoordeeld en aanbevolen, Het zijn dan ook prachtige boeken van blijvende waarde. Bij J. H. WITZEL, Uitgever te Hilversum, is ter perse, om in den loop van dit jaar te verschijnen Het bevat: Deel I. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel”. Gewone Vergadering D.V. Woensdag 20 Maart 1907; des avonds 8 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. Te behandelen BijbelinleidingRuth 1. Vrije werkzaamheden. een dood-gewoon Pr. redacteurtje). Maatje S. te N. (Zoo, was „het raadsel deze keer niet moeilijk”. Wacht maar, het kan nog wel eens anders worden I) Pieter G. te V. (Och, dan heb ik dat door de drukte vergetenmaar de naam dien ge noemt, is de mijne niet, hoor Piet). Betje R. te G. (Ja, er zijn verbazend veel menschen ziek. Gelukkig dat ge nu weer hersteld zjjt. Zoek dan maar in den Staten bijbel, als er ,in de waterdruk veelal een letter minder staat, zooals Esther en Vasthi zonder h“.) Johannes S. te N. (Hadt ge niets te schrijven?) Jan v. d. B. te W. (Dat is in het minst geen bewijs; als ge mijn brief in zijn geheel leest, dan zult ge zien dat ik verre weg de meeste vriendjes goed ken.) Mattheüs V. te B. (Uw vader heeft volkomen gelijk. Jammer dat hij ongesteld is. Moge de Heere hem spoedig oprichten). Cornelis C. te O. (Wel aardig gerijmd hoor!) Pietje B. te I. (Vroeger reeds heb ik geschreven geen onder wijzer te zijn, zoodat je gedachte als zou ik „Meester J. Hage* zijn, geheel foutief is). Andries S. te I. (Zeker, de uitgever zorgt er voor dat het aan mijn adres komt). Ebrina de P. te D. (o, wat zjjt ge een kleine ondeugd om zóó’n gevolgtrekking te maken). Tannetje C. te O. (Of ik uw grootvader ken Ja hoor, de hofstede Molembaix ook Jan en Pie V. te A. J. P. (Ha zoo, dacht ge dat ik een „rustend-schoolmeester” en wel „mijnheer de Rijcke* was. Tot „schoolmeester” heb ik het nooit gebracht, en „rustend” te zijn daar is het nog wel zoo ver vandaan Dan moest je me eens zien „werken”! „Rustend” is heel aardig als, ja, als men zijn schaapjes op het drooge heeft. En och lieve tijd, eer ik mijn schaapjes op het drooge heb Dan denk ik dat de Zuiderzee ook droog is.) Margrietha 8. te V. (Met die „nachtrust* zal het toch zeker wel gaan hé? Al kan men nog niet „bedanken”, daarom blijft er nog genoeg te schrijven over). Johannes de V. te A. (Dat gaat zoo maar nietmen kan niet alle dingen aan de groote klok hangen. En och, wat geeft het ook Gerard F. te B. o. Z. (Lieve vriend, die vraag is voor mij te moeilijk. Dan zou ik u beter moeten kennen en meer met alle om standigheden op de hoogte moeten zijn. Maar Gerard, hebt ge den Heere al eens om raad gevraagd?) Marie R. te O. (Natuurlijk, het helpt wel als men eens flink op de vingers getikt wordt). Johan F. te M. („Weinig tijd” zoo gaat het m(j ook, maar dan blijf ik er maar een uurtje langer voor op. Want het is wat, eer men 37 brieven beantwoord heeft). Cornelia G. te N. (Zeker, „tijd en inspanning kost het”, doch dat kan nu eenmaal niet anders.) Maatje S. te M. (Twijfeldet ge daar nog aan Onvergetelijke vrienden, zeg ik u. En ik acht het mij een eere daar ook toe te behooren. Leuk hoor, als ge van Stharboznaï schrijft of liever dicht: „Die Baas was mij gansch onbekend, waarom ’k mij haastig heb gewend, tot priester Ezra in wiens tijd, het tempelbouwen werd benijd”). Izaak v. D. te K. (Nu, als die goede broeder ook eens bij mij wil komen, dan zal ik in het „heerlijke” van de koffie niet voor jelui onderdoen). Arie O. te A. (Wat ge van uw broer en van uw zusje schrijft, is de waarheid. Of ik je zusje niet eens zou willen zien? Wat graag hoor! Vraagt ge nog of dat mag Ik reken er stellig op. Maar vriendje, in de onderdeelen hebt ge vergetenStharboznaï, Gardarenen of Ger- gesenen, en Koninkrijk. Ge moet natuurlijk al de onderdeelen melden. Hoe kunt ge ook anders het geheel vinden Kathalina R. te A. (Neen hoor, ik heb niet gedacht dat ge het aan den vader van W. verteld hadt. Ja, het kan verkeeren Op uw vraag aan mij, antwoord iknog altijd met hart en ziel hoorPieter v. B. te Z. (Wat hebt ge aan uw hand Janneke de P. te D. (Het „onbekend maakt onbemind”, gaat hier niet op ge weet dat ik de Pr.-Red. ben en als zoodanig uw vriend die er aanspraak op maakt door u bemind te worden). Dientje le C. te M. (Zeker, het was naar genoegen). Cornelia D. te H. (Wel zeker, het raadsel kunt ge ook wel raden, waarom dan het andere ook niet). Cornelis L. te V. (Dat is een schooltje in 't kleinCath. en Nico S. te K. („Reeds den eigen avond het raadsel gevonden* dat wordt een beetje al te bar. Zeker, dat heb ik geschreven„daar zullen we later wel eens over praten”, maar daar ging aan vooraf„eerst moet ge me eens zeggen, hoe ge op die gedachte gekomen zjjt”. En ziet ge, dat hebben jelui niet gedaan. Dus daar wacht ik altijd nog op, en dan zullen we wel eens verder praten). Adriana J. v. R. te A. („Salmanesser*, „Gersoniten”, „Hahathiten”, „Salomon” komen niet in de onderdeelen voor. Ook schreeft ge niet wat het geheel was. Maar alle begin is moeilijk Nu, J. en M. zjjt op het hartelijkst gegroet van Uwen trouwen Vriend, den Pb.-Rbdaotbub. Advertentiën. Voor de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als elders op 8 Maart j.l. ondervonden, betuigen ondergeteekenden hunnen vriendeljj- ken dank. M. HEUSEVELDT. J. D. HEUSEVELDT-de Houdt. Vlissingen, 12 Maart 1907. De eerste afl. ligt ter inzage. De Raad der Geref. Kerk te Middelburg B belicht, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, hem overhandigd heeft een aandeel groot f 100 No. 93, in de geldleening van 1892 ten laste van die gemeente, met het recht om het te vernietigen. Voor deze milde gift betuigt h(j zijne hartelijke erkentelijkheid. Namens voorn. Kerkeraad L. Bouma, Praes. S. den Haetigh, Scriba. Deze hadden natuurlijk hun stem kunnen uitbrengen op een van de beide, die de nomi natie vormden, en de uitslag zou een geheel andere zjjn geweest. Nu weet ik wel, dat deze 25 stemmen, die van onwaarde verklaard wer den, een protest moesten behelzen tegen de samenstelling van het tweetal, doch met zoo te handelen bereikt men nooit eenig doel. Als die broeders grond hadden voor hun protest, hadden zjj dit kunnen en moeten doen vóór de stemming gehouden werd en dan hadden zij kunnen afwachten, wat de Kerkeraad daar over oordeelde. Neem eens aan, dat de Kerke raad geen gewicht hechtte aan de ingebrachte bezwaren, en de verkiezing had doorgezet, dan stond de weg voor deze bezwaarde broeders open naar de meerdere vergaderingen. Nu het eenmaal liep, zooals u de toedracht beschrijft, kon de Kerkeraad niet anders han delen. Die stemmen buiten het tweetal om waren van onwaarde en zoodoende had hij die 25 stemmen verkreeg een volstrekte meerder heid en kon dus als gekozen beschouwd worden. Doch nu spreekt u ook nog van een gros lijst. Bedoelt u daarmede soms, dat de ge meente in de gelegenheid is om alvorens de Kerkeraad een tal formeert namen van broeders te noemen, die zij voor eene dergeljjke taak geschikt acht, en dat een broeder, die velen uit de gemeente aanbevelen, geen gunst kan vinden in de oogen van den Kerkeraad Is dit het geval, dan zouden die leden welke dezen broeder bekwaam achten, aan den Kerke raad eens moeten vragen om welke reden die broeder niet komt op het tal, wijl het dan licht kon gebeuren dat elke moeielijkheid uit den weg geruimd werd. Denkelijk staat dit alles in verband met eene verandering, welke blijkbaar ingevoerd is inzake de verkiezing. Van de dagen der Afscheiding af bestond de gewoonte in de Ker ken van Axel, Ter Neuzen en Zaamslag, voor zoover zjj aan 1834 het aanzjjn danken, dat er eene vrije stemming was bij de verkiezing van ouderlingen en diakenen. Wat Axel A be wogen heeft om met deze jarenlange usantie te breken, weten wjj niet Het gaat ons natuur lijk ook niet aan. Dit is eene zaak, welke elke Kerk afzonderlijk betreft. Wjj voor ons den ken echter, dat uit die verandering de moeie- lijkheden voortkomen, en wij achten het zeer wenschelijk, dat wanneer het enkel misver stand is, dat allen zich vereenigen om het te doen verdwijnen, want ieder voelt, dat het niet een gewenschte toestand is, wanneer iemand op deze wijze gekozen en bevestigd wordt. Er hapert iets, al is het formeel in orde, en dit gebrek kan niet anders dan nadeelige ge volgen hebben. De Redactie. De geschiedenis van het Diaconaat, door Dr. J. v. Lonkhuizen. Het Diakenambt en zijne uitoefe ning, door Prof. P. Biesterveld. Het Diakenambt en het publieke leven, door Ds. R. J. W. Rudolph. Het boek wordt pl.m. 500 blz. groot, terwijl de prijs zoo billijk mogelijk voor zulk eene uitgave zal worden gesteld. In deel 2 en 3 worden opgenomen allerlei concept-reglementen voor vergaderingen, ver- eenigingen, weezenverpleging, aangiften en aanvragen, verzorging van verwaarloosden (kinderwetten), enz. enz. Het boek geeft zoowel de theoretische lijnen, als de practische regelen. Bestellingen worden aangenomen bij den Uitgever en bjj eiken boekhandelaar. Tnil/TITTII ter verspreiding IKUK I H I F N op Kermissen, on- i ii n it i n I l ii der Zeevolk en militairen, in Ziekenhuizen en Hospitalen, op Dag- en Zondagscholen, aan Modernen en Socialisten, aan Dronkaards en aan Zieken, in ZEER RUIME SORTEERING voorhanden bij den Uitgever te Breukelen. Stoomdrukkerij, Middelburg. Altijd 50 soorten voorhanden. D E V E JM VAN E. PENNING. oplage van dit belangrijke, met tal van schoone Illustration rijk versierde werk, was met enkele weken uitverkocht. De tweede editie is ter perse. Niemand verzuime zich dit prachtige boek, INGEZONDEN STUKKEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redacteur. Gaarne vernam ik U w oordeel over het vol gende Kan een lid der gemeente, met een derde der uitgebrachte stemmen tot diaken gekozen, die benoeming aannemen en bevestigend het formulier beantwoorden, als van de gemeente, en mitsdien van God zelve te zijn geroepen De zaak is deze. Bij de laatst gehouden ver kiezing uit een tweetal bekwam bovenbedoelde persoon 25 van de 72 uitgebrachte stemmen tegen 21 op zijn mede-candidaat 3 stemden blanco en 22 stemden als protest tegen het tweetal op een persoon die op de groslijst steeds vele namen op zich vereenigt maar nooit op het tal komt. Deze stemmen werden van onwaarde ver klaard hoewel de geest der gemeente er genoeg uit sprak. Het twee derde der gemeente is van oordeel dat het tal anders had moeten zjjn en de nu gekozene niet daarop had moeten staan. Doordat de leden veel hierover spreken en elkaar de namen noemen die zjj op de groslijst plaatsten zijn zij tot die overtuiging gekomen. Verlangend Uw antwoord tegemoet ziende, Met heilbede Een lid van Kerk Axel A. Aan dit schrijven geven wij gaarne eene plaats en willen ook voldoen aan het verlan gen, dat daaruit spreekt. Als wjj het goed begrepen hebben, dan had de Kerkeraad een tweetal broeders op de nominatie geplaatst, en de gemeente verzocht, om daaruit een aan te wijzen, die het ambt van diaken zou ver vullen. Uit de stemming is gebleken, dat slechts 25 van de 72 uitgebrachte stemmen op den verkozen verklaarden broeder vereenigd waren, dus ongeveer een derde deel. Doch aan wie ligt nu de schuld, dat iemand op zulk eene wijze verkozen kan worden Wel dit is duidelijk. Er is maar een antwoord mogelijk. Aan hen, die of blanco stemden of op een persoon, die niet op het tweetal voorkwam. TWEETAL te Vlissingen (A)ds. E. Groenewegen van Westmaas en ds. D. Pol van Heerjansdam. BEROEPEN te Groningen (B)ds. J. J. Miedema te Charlois te Drogehamds. J. Langhout, rust. pred. te Groningen AANGENOMEN naar Ouderkerk a/d IJselds. D. B. Hagen beek te Fjjnaart BEDANKT voor Werkendam (A)ds. 0. v. d. Brink te Rotterdam voor Tholen en Spjjkenisseds. D. B. Hagen beek te Fijnaart; voor Hoofddorpds. R. W. de Jong te Noordwijk voor Makkum ds. W. L. Milo te Warns; voor Zalkds. H. J. Beumee te Opperdoes. De Zeeuwsehe Jongelingsvereenigingen hopen Paaschmaandag in Goes saam te komen tot het houden van hun Provincialen Bondsdag. De morgenvergadering zal in beslag worden genomen door werkzaamheden van huishoude- Ijjken aard. Op de middagvergadering, die openbaar is, zullen D.V. het woord voeren D.D. R. J. van der Veen van Goes en E. H. Broekstra van Axel. De eerste zal een op wekkend woord spreken, de laatste hoopt een referaat te houden over „De Gereform. Jonge- lingsver. en de praktijk des levens.” Als resumé daarop geeft de referent de volgende stellingen. 1. Waar praktijk des levens en beginselen met elkaar in onlosmakelijk verband staan is voor Gereformeerden kennis der Calvinistische beginselen eiscb. 2. De Jongver. op Geref. Grondsl. is naar haar wezen en doel op de praktijk des levens aangelegd. 3. Om het ideaal waarnaar zij streeft te bereiken wordt niet slechts de Jongelingsver- eeniging in haar geheel, maar elk lid hooge eisehen gesteld, welke door methodisch wer ken, door ernstige voorstudie, door verdeeling van arbeid en door ijverig vergaderen zullen worden hooggehouden. 4. De Jong. Ver. en de praktik des levens roepen, om in dit alles getrouw te zjjn, en eene degelijke leiding in de vergadering. Alle aanbiedingen van Wusters, Fischer, Hoveker en Wormser enz. worden tegen dezelfde prjjzen franco geleverd. n EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN-, GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- ache Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO- THEKEN.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3