I 1 Verantwoording van Liefdegaven. Friesland's Zuid-Oosthoek. ebt heerlijk •are zjjn ing leze ?d; Db. A. Kuypkb Jb., Rapporteur. L. Bouma. B. Peereboom, Penn.m. B. Looijenöa, Wolvega, Febr. ’07. tan der ioh i de den van loot san- de rdt. itne nde ten één en en 'lg, ze et INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ode ing uier in jor- rste des en me nen rd- die, ind nte ai- nog de des m”. 0. sn; be- mte Mr Ük sof de >gt op dt. Fan en, het val sen Ök, in laar g«- •er- vee ehe ma, ner te een ens like on- ing nig, les» aar lijk de kei, •en. 10: ner wel edt dee 55) :en ibt, rie- lijk lin ing verzoening van den gecensureerde, kan geschie den alleen door den Kerkeraad, zelfs zonder publieke mededeeling aan de gemeentemaar de ban nooit!” Weshalve wjj concludeeren le. geheime zonden blijven, indien broeder lijk vermaan, met of zonder getuigen, helpt buiten den Kerkeraad, volgens Matth. 18. 2e. harknekkige zonden, die den Kerkeraad nopen tot afsnijding over te gaan, moeten aan de gemeente, alvorens de ban wordt uitgespro ken, worden bekend gemaakt. 3e. openbare zonden zullen openbaar, d. w. z. offscieel en ambtelijk door den Kerkeraad wor den behandeld met vermaning, censure, en, bij berouw, met verzoening. In hoeverre het wen- schelijk, nuttig en noodig is, dat zulks in het bijzijn van of met bekendmaking aan de gemeente, geschiedt, hetzij meer openlijk, hetzij meer bedektelijk daarvoor is geen algemeene regel te geven, maar zulks zal voor elk geval afzonderlijk door den Kerke raad te overwegtta zijn, waarbij de grootste voorzichtigheid in acht te nemen is, en, zoo noodig, het oordeel der genabuurde kerken in te winnen. 1 1 Yerseke, terwijl een der BB. ouderlingen de dankbaarheid van kerkeraad en gemeente ver tolkte en aan den leeraar den zegen des Hee- ren, de hulp en leiding des Heiligen Geestes in zijnen arbeid toewenschte. Onder de vele belangstellenden werd ook het Dag. Best, der gemeente opgemerkt. Het zjj ons tevens vergund langs dezen weg allen predikanten, candidaten en studenten, die zoo welwillend waren in de vacature voor ons op te treden, hartelijk dank te zeggen. Het adres van den kerkeraad is voortaan ds. J. Koelewjjn. Namens den Raad der Kerk, A. Boot, Scriba. Kruiningen, 17 Febr. Deze Zondag was voor onze gemeente een feestdag. Na een vacature van ruim 2 jaar mochten onze oogen weer een eigen herder en leeraar aanschouwen. Des morgens werd ZEerw door ds. J. Bakker van Emmen in het ambt bevestigd met eene predikatie over Jes. 53 10 laatste gedeelte. Des namiddags verbond onze leeraar zich aan zjjn gemeente met een leerrede over 2 Cor. 4 7. Aan het einde werd ZEerw. hartelijk toegesproken door den consulent ds. Heida van De Depp. voor den Ev. arbeid in Frs. Z.O.-h. Ds. J. R. Dijkstra, Praeses, te Joure. Ds- R. J. A Alberts, Scriba, te Wolvega. te Heerenveen. ,,’s Heeren Loo”. Met hartelijken dank, aan onze begunstigers en begun stigsters, willen we langs dezen weg gaarne mededeelen dat we door de van hen verzamelde gelden in staat werden gesteld aan den Heer F. Kortlang JEzn. Directeur van ,’s Heeren Loo*, af te zenden 12 lakens, 12 sloopen, 12 jongenshemden, 12 meisjesrokken, 12 meisjesschorten, 6 handdoeken en 4 paar meisjeskousen, welke goederen dit jaar werden afgenaaid door de meisjes, die eiken Maandag avond van half acht tot half tien daartoe bijeenkomen, ten huize van ondergeteekende. Moge de Heere ook dezen arbeid der liefde door jeugdige krachten verricht tot rijken zegen doen zjjn, opdat het woord door onzen Hei land gesproken„Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden*,ook door ons ervaren moge worden. Mej. C. C. HusonGuillaume, Vlissingen, 18 Febr. 1907. kinderen, ontvangt, aangezien er nog een tekort is van ruim f280, van de Classis machtiging een circulaire aan de respectieve diaconiën te zenden, waarin nieuwe bijdragen verzocht wor den tot dekking van het tekort. Het Mode- ramen zal namens de classis voor deze circu laire een woord ter aanbeveling schrijven. Middelburg C heeft bezwaar tegen den thans geldenden regel, waardoor zij verplicht is voor Emeriti-pred. enz. jaarlijks te betalen een som van f 180. Op haar verzoek benoemt de Classis eene Commissie van Depp., bestaande uit de D.D. Bouma en Kerkhof en Br. ’t Hart, ten einde met den Kerkeraad over dit bezwaar te spreken. Een vorige Classis vergadering had den Kerkeraden verzocht de Classis te advi- seeren aangaande de vraag, wat er gedaan kan worden tot eventueele verhooging der traetementen van de Dienaren des Woords. De kerkeraden brengen thans hun advies uit. Veler advies is overeenkomstig het tweede ge deelte van een voorstel van Meliskerke, waarin ontraden wordt de weg, door de Classis Woer den in deze ingeslagen, terwijl sommige Kerke raden zich van het geven van het advies ont houden. Geen instemming vindt bij de ver gadering het eerste gedeelte van Meliskerke’s voorstel, waarin uitgesproken wordt, dat de tractementsregeling op de Classis niet behoeft besproken te worden. Algemeen is men van oordeel dat deze zaak op de meerdere verga deringen mag en moet besproken worden. Door sommige afgevaardigden wordt zeer de wen- sehelijkheid betoogd van verhooging der lagere traetementen. De Classis neemt geen bepaalde resolutiën in deze zaak aan. Op voorstel van Middelburg B wordt beslo ten voortaan een uitvoeriger persverslag van de vergaderingen der Classis aan de redactie van de Zuider Kerkbode en het Zeeuwsch Kerkblad te zenden, opdat het meeleven der gemeente met hetgeen in de Classis geschiedt, bevorderd worde. Gerapporteerd wordt namens de Zendings- deputaten door ds. van Loon. Besloten wordt de Concept-regeling van samenwerking, door deputaten ontworpen, wegens het vergevorderde uur, thans niet te bespreken, maar haar aan de orde te stellen op de e. v. vergadering onmid dellijk na de pauze. Voorts wordt besloten deze Concept-Regeling, als voorstel van depp. der Classis Middelburg toe te zenden aan alle ker ken in Zeeland, met dringend verzoek haar op de Kerkeraadsvergaderingen te bespreken en op de vergaderingen der Classis aanhangig te maken. Over het voorstel, dat de Classis de verplichting op zich neemt, zoodra tot uitzen ding van een Miss. Dienaar besloten is, jaar lijks daarvoor saam te brengen f 2500.wordt een breede discussie gehouden. De Classis besluit, dat de kerkeraden dit voorstel op hunne vergaderingen zullen bespreken en bin nen een maand aan deputaten (adresds. van Loon) zullen meedeelen, hoeveel zij kunnen toe zeggen. De Quaestor, br. ’t Hart, doet rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, welke, nadat zjj door een Commissie is onder zocht en in orde bevonden, onder dankzegging wordt goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen voor de kas voor Emeriti-pred. enz. f 1296,58, en de uitgaven f 1340,06de ontvangsten en uitgaven van de Classiskosten bedroegen f 595,59 en f 484,06. De begrooting, door de Quaestor ingediend, wordt vastgesteld. De vergadering gaat over in comité. Tot roepende Kerk wordt aangewezen de Kerk van St. Laurens. De datum der e. v. verga dering wordt vastgesteld op den tweeden Dinsdag in Mei. Op verzoek van de Kerk van Arnemuiden worden haar ouderlingen vrijgesteld van de verplichting om een predikatie te lezen in de Kerk van Westkapelle. Door de vergadering wordt de Praeses aan gewezen om ds. Wagenaar ter gelegenheid van zjjn a. s. jubileum namens de Classis te com- plimenteeren. Censuur naar art. 43 D. K. O. behoeft niet te worden gehouden. De korte notulen worden vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Praeses de vergadering, waarna op zjjn verzoek ds. Bouma voorgaat in dankzegging en gebed. Namens de Classis, L. van Loon, h.t. Scriba. VERSLAG van de Vergadering der Geref. Kerken in de Classis Mid delburg gehouden op 13 Febr, 1907. De vergadering wordt namens de roepende Kerk van Koudekerke door ds. L. van Loon op de gebruikelijke wijze geopend. De eredentiebrieven worden in ontvangst genomen en onderzocht, waaruit blijkt, dat alle Kerken der Classis wettig zjjn vertegen woordigd. Aan sommige diakenen, die afge vaardigd waren, wordt, de redenen gehoord, zitting verleend. De DD. Netelenbos en Wolft waren door omstandigheden verhinderd ter vergadering te zijn. De lastbrieven van de Kerken Middel burg C en Westkapelle bevatten een bijzondere instructie. Bjj afwezigheid van ds. Netelenbos wordt aan ds. Scheele het praesidium overgedragen, die als assessor aanwijst ds. Bouma en als scriba de DD. v. Loon en Kerkhof. De notulen worden voorgelezen en goedge keurd. Onderzoek naar art. 41 D. K. O. wordt ge houden. Geen bijzonderheden. De afgevaar digden van Middelburg A—BC en van Vlissingen A en B, ondervraagd naar den stand van zaken in hunne kerken, wat de ineen- smelting aangaat, hebben niets te rapporteeren. Verschillende ingekomen stukken zijn ter tafel. Een schrijven van H. de Wit uit Vries wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een circulaire om steun voor de Kerken in de Rijnprovincie besluit de Classis deze zaak aan de Kerken aan te beve len. In zake een schrijven van Depp. der Provincie voor de kas tot ondersteuning van behoeftige krankzinnigen enz., waarin mede gedeeld wordt dat Depp. aan het verzoek der Classis om steun uit die kas voor kinderen, wier moeder uit de ouderlijke macht is ontzet en die verpleegd worden in het Geuzengesticht te Brielle, niet kunnen voldoen, daar zulks het Reglement der kas niet toelaat, besluit de Classis, waar men vermeent, dat op de laatste Prov. Synode reeds wijziging in dien geest is aangebracht, officieele inlichting te vragen bij den scriba dier Synode. Het rapport van de DD. Bouma en Kuyper over afkondiging der censuur aan de gemeente wordt met groote belangstelling aaugehoord. Het zal in de Kerkbladen afgedrukt, aan de Kerken toegezonden en op een volgende ver gadering besproken worden. In zake de Kerk van Westkapelle adviseert de Classis de finantieele Commissie voor die Kerk haar behulpzaam te zjjn om op billijke voorwaard en een geschikte pastorie voor haar te verkrijgen, zonder dat echter de Classis eenige finantieele verplichting, daaruit voort vloeiend voor hare rekening neemtterwijl zij voorts de wensehelijkheid uitspreekt, dat de kerkeraden nog eens ernstig overwegen, welke verplichting elke kerk op zich kan nemen om Westkapelle te helpen aan suppletie voor een voldoend traetement voor een eigen Dienaar des Woords, en daarover te rapporteeren op de e. v. vergadering. De Commissie van depp. bestaande uit ds. Wolff en br. D. de Rijcke, benoemd om de verhouding te regelen van de classis tegen over de kinderen van de wed. v. K., wordt gecontinueerd en ds. Bouma aan haar toege voegd met last en opdracht deze zaak, zoo mogelijk tót een goed einde te brengen. Een instructie wordt vastgesteld. De Commissie van diakenen, ingesteld tot het verkrijgen van verpleeggelden voor deze en opbouwing der gemeente is. Maar het laatste wordt dan ook aan het oordeel van den Kerkeraad overgelaten. De Synode van Dordt 1578 gaf ongeveer de tegenwoordige formuleering in art. 97: „van de zonden die van nature openbaar zjjn, of die door verachting der vermaning der Kerk openbaar gemaakt worden, zal de verzoening openbaarlijk geschieden, niet naar ’t zeggen van een of twee, maar naar het oordeel des ganschen Kerkeraads, op zulke wijze en forma, als tot opbouwing eener Kerk allerbekwaamst zal ge acht worden”. Het bedoelde dat openbare ver zoening is, verzoening voor den Kerkeraad, om dat in dat geval de verzoening niet meer par ticulier is. En ook hier volgt de clausule dat de Kerkeraad in het bijzonder overwegen zal of hier iets te doen is tot stichting der gemeente. Op deze Synode was de vraag ingekomen of het genoeg is in de openbare kerk, daar veel spotters des Woords Gods bijkomen, dat degenen die openbaarlijk gezondigd hebben, voor den Kerkeraad hun schuld bekend heb bende, met de kerk alzoo verzoenen Antwoord Dewijl men de eere des gevallenen broeders be hoort te verschoonen, en dezelve openbaar na deel lijden zoude, zoo hjj openlijk voor de spotters verschijnen zoude, of zijn naam in de predieatie uitgeroepen zou worden, zoo is het genoeg dat de verzoening geschiede voor den Kerkeraad, in tegenwoordigheid dergenen die de Kerkeraad oordeelen zal dat er behooren bij te wezen. Alzoo nochthans dat zonder zijn naam te noemen, (tenzij dat het zeer nood wendig is) zjjn misdaad en boetvaardigheid den volke voorgesteld wordt. Daarin de Kerkeraad saar de omstandigheden (dewelke met groote voorzichtigheid te overleggen zijn) handelen, en zoo hier van noode is, met de Classis beraad slagen zal. (Rutgers, Acta pag. 275.) Deze toelichting is door het spreken van „verschoonen van de eere des gevallen broeders” en door het aandringen op de „grootste voor zichtigheid”, zeer duidelijk. Op de Synode te Middelburg, 1581, kwam de vraag„Of de predikanten op de dorpen de gevallen personen openbare reconciliatie zullen mogen voorschrijven zonder voorweten der Classis En is geantwoordNeen, overmits dezelve predikanten dikwijls niet genoeg ervaren zijn in de kerkelijke discipline, noch ook voor zien zijn van een ervaren Kerkeraad. (Rutgers, Acta pag. 449). Bit dezen gang van zaken, en uit alle deze gegevens blijkt, dat als de Synode van Dordt, 1618, in art. 75 bepaalde„Van al zulke zon den, die van haar nature-wege openbaar zjjn, of door de verachting der kerkelijke vermanin gen in het openbaar gekomen zijn, zal de ver zoening, (wanneer men zekere teekenen der boetvaardigheid ziet) openbaarlijk geschieden, door het oordeel des kerkeraadsen ten platte lande of in mindere steden, waar maar één Dienaar is, met advies van twee genabuurde kerken, in zulke forma en maniere als tot stichting van een iedere kerk bekwaam zal geoordeeld worden”. De bedoeling is le. dat alle openbare zonden ook openbaar zullen gecensureerd en verzoend worden. 2e. dat een zonde dan reeds openbaar be handeld wordt als de Kerkeraad optreedt, ver maant, censureert, en, bij berouw, verzoent, overmits de Kerkeraad een openbaar lichaam is. 3e. dat de Kerkeraad, in elk bijzonder ge val, met behulp van genabuurde Kerken, zal oordeelen of er ook redenen zijn, die het wen- sehelijk en noodig maken deze verzoening i n ’t openbaar voor de gemeente te doen geschieden. Daarom zijn wij dankbaar dat de Synode van Utrecht, 1905, ons hielp aan een, voor onze dagen, zoo veel duidelijker redactie van art. 75 der K. O.„Van al zulke zonden, die van haar naturewege openbaar, of door verachting der kerkelijke vermaningen in het openbaar geko men zijn, zal de verzoening (wanneer men ge noegzame teekenen van boetvaardigheid ziet in zulken vorm en manier geschieden als tot stichting van iedere kerk door den Kerkeraad bekwaam zal geoordeeld worden. Of zjj in bepaal de gevallen openbaarlijk zal geschieden, wordt, wanneer daarover in den Kerkeraad verschil is, in kerken waar maar één Dienaar is, met ad vies van twee genabuurde kerken beoordeeld.” Deze redactie neemt zelfs de mogelijkheid van misverstand weg. I Vestigen wij er ten slotte de aandacht op dat Voetius sprekende over het verschil tusschen i cews«wr (afwering van het Avondmaal) en ban (uitsluiting uit het Koninkrijk der hemelen) zegt (Tom. III pag. 866): „dat de eerste (n.l. de wering van het Avondmaal en wat daarmede samenhangt) kan geschieden alleen door den Kerkeraad, maar de laatste (de ban en wat daaraan verbonden is) niet dan met de gansche gemeente. Dat de ontbinding, herstelling en Armoede is vreeseljjk Maar als daar bijkomt een ronddwalen in geestelijke duisternis, een liggen in de klauwen van ’t socialisme en anarchisme, dan is er DUBBELE ellende. Hoe droef als grooten en kleinen in dezen strengen winter aan den gierenden, striemen den wind zijn blootgesteld. Maar hoe rampzalig, als die ellendigen geen anderen „troost* en „sterkte* kennen, dan ’t hart te „ontlasten* in morrende en vloekende taalof als ze, door de ellende verstompt, on gevoelig zijn geworden voor iets hoogers dan het zinnelijke alléén. Ach, ze weten niet wat ze doen daar in Friesland’s Z.-O.h. die ongelukkigen, die in den burcht van den Sterkgewapende missen moeten den balsem van ’t Evangelie, het licht der goddelijke ontferming, den troost van het KRUIS Ze weten, ze verstaan ’t niet, dat er Eén is, sterker dan de Sterkgewapende die de gevangenis heeft gevangen gevoerd en gaven uitdeelt aan wederhoorigen O mijn lezer, lezereshelp ons, opdat onze Evangelisatiearbeid voorspoediglijk voortga. Wij durven, wij mogen niet loslaten, wat ons door den Sterkgewapende hevig wordt betwist. Ook daar moet Satan ten spijt de zuurdeesem des Evangelies gaan doorwerken. Ze zijn dubbel ellendig. Ze moeten geholpen. Och, vraagt eens bij onzen penningmeester een gedrukt verslag (gratis) aan, want hier kunnen we slechts roepen„Helpt ons !v en we hebben zoovéél te zeggen. In de tweede helft van Februari zal br. G. J. Wouda, die uw vertrouwen ten volle waard is, Zeeland bezoeken. O, laat zijn vragen, zijn kloppen aan de deur van uw christelijk hart niet onbeantwoord. Onze Evangelische arbeid worstelt als de Zeeuwsche Leeuw Zullen de golven van Socialisme en anar chisme zullen de moerassen der diepste onkunde zullen de diepe wateren van het materialisme onzen heerlijken goddelijken ar beid maken tot „verdronken land”? Wjj gelooven neenEn daarom spreken, daarom roepen we tot het NoordenGeef en tot het Zuiden Houd niet terug Op ons Luctor, moet volgenóók ’n Emergo. Ontvangt dan onzen br. W. en helpt hem. Ja het licht der goddelijke ontferming strale door Zeeuwsche Christenen als een machtig zoeklicht ver en klaar, van ’t Zuiden tot in dien akeligen hoek van het Noorden, opdat gezocht kan worden wat verloren is. Helpt mild Velen zullen wel door br. W. worden voor bijgegaan. Vergeet gij dan ons niet. Zendt dan aan onzen penningm. uw gave, (oude) kleederen, lectuur enz. Dubbele ellende is ontzettend. Christelijke ontferming is onuitsprekelijk Re- (om R”. en- oe: jgd

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3