Rouwbrieven Dr. L H. WAGENUR hoopt uit te spreken, te bekomen bij Patrimonium A. D. L1TT00IJ Az„ Voor onze Jongens en Meisjes. nitlM i: dl UHIE, .lil Prijs mei portret Cab. tomaat 25 cent. Boekhandelaar Fanoy. Verantwoording van Liefdegaven. (Slot volgt.) Kerk- en Schoolnieuws. ige Advertentlën. uut ueu en teer der ner che ing dit rits moet worden tegengestaan ben ik myns broe ders hoeder. Juist deze twee elementen bebeersehen het maatschappelijk vraagstuk. n n Afd. MIDDELBURG. er- de )tst en er- ran g«- rjjk au- rjjd ieb- tra- ds or de Jij irf, mt ide :he ng je, le- ke el- d: worden in den kortst inogelR- ken tRd geleverd door Stoomdrukker^, Middelburg. t.‘ tte lijn tier ires dil- zoo af dor erd die on. aek pte ijd- is >o n. in P. P- Jd ie r- de in, mg al- ra- ien ille Westkapelle. Met hartelijken dank bericht den Kerkeraad de schenking der rentel. aan- deelen No. 11 en 31. Namens den Kerkeraad, K. Gabbiilsb, Scriba. Ledenvergadering op DONDERDAG 21 FEBRIARI a.s. des avonds acht uur, in het Mil. Tehuis, Nieuwstraat. Trouwe opkomst gewenscht. HET BESTUUR. TWEETAL te Hoogkerk ds. R. K. M. Hummelen te In het „Februari-Prijsraadsel" ontdekte ik bij inzage van de Courant een paar foutjes, ’k Geloof niet, dat ditmaal de schuld aan mjj ligt, doch dat doet er minder toe. De fouten zelf beteekenen ook weinighet cijfer 3 is uit gevallen, doch ditzelfde cijfer komt in de an dere onderdeelen verscheidene malen voor. En voor het woord zelf levert het ook geen be zwaar, want het eerste lid van dien zin zegt duidelijk welke naam er in het tweede lid be doeld wordt. Het geldt dezen zin: ,27. 31. 19. 17. 10. 16. of 39. 44. 4. 37. 1. 46 is een naam die nog steeds in dankbare herinnering voort leeft.' In dit laatste lid is de 3 uitgevallen, zoo- dat er staan moet: ,of 39. 44. 4. 37. 3. 1.46“. De tweede fout zit in het laatste cijfer van dezen zin,Van 9. 54. 48. 8. 24. 5. 44. 25. 34. 31. lezen we zoowel in de gewijde als onge wijde geschiedenis.' Dat 31 moet zijn 32 heeft natuurlijk ieder aanstonds begrepen. Met vriendelijken groet, als steeds, Uw trouwe Vriend, De Pb. Redacteur. Ofiieiëele .Berichten. Veere, 11 Februari 1907. Zondag na den morgendienst maakte onze geachte leeraar, de WelEerw. Heer ds. A. Scheele, aan de gemeente bekend, dat hij eene roeping heeft ontvangen van de Geref. Kerk te Genderen. Wij hopen dat ZijnEerw. voor deze roeping zal kunnen bedanken. Namens den Kerkeraad, J. Maas, Scriba. v. d. Brink te Rotterdam voor Scharrendijkecand. de Vries te Warffum voor De Bildt: ds. A. van Veeloo te Rotterdam. De heer J. Voerman is door de classis Zwolle praeparatoir geëxamineerd en met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard. Ds. J. A. Klercq te Huizen, vroeger o.a. pred. te Bruinisse en te Tholen heeft tegen 15 Maart a.s. emeritaat aangevraagd. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel”. Gewone Vergadering D. V. Woensdag 20 Februari 1907, des avonds 8 uur, in de Con sistorie der Gasthuiskerk. Te behandelen Geloofsbelijdenis: Artikel III. Kerkgeschiedenis. Hummelen Symboliek, ds. Heida Kerkrecht, ds. van Anken Kennis en inhoud der H. Schrift, ds. v. d. Kooy als Dep. de Ambtelijke vakken, wjjl zooveel predd. verhinderd zjjn ter Classe te komen, ds. Hummelen Kerkgeschiedenis. Na gunstig advies van de Depp. der Pro vincie wordt broeder J. Koelewijn met alge- meene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, hetgeen hem in warme woorden door den praeses wordt mede gedeeld. 4. De instructiën worden gelezen. Enkele kerken ontvangen advies in tuchtzaken. 5. De vacaturebeurten worden geregeld. Voor ’s Gravenpolder worden aangewezen de broeders ds. v. d. Veen, ds. van Anken en ds. Elffersvoor Nieuwdorp de broeders ds. van Anken en ds. Elffersvoor Borssele de broe ders ds. Oussoren, ds. v. d. Veen en ds. van Anken. 6. Er is ingekomen een protest van een br. uit de gemeente te Y. tegen een door den Kerkeraad gesteld tal voor de verkiezing van een ouderling. De Classis wijst het protest af en vermaant dien broeder zich bij de handeling des Kerkeraads neer te leggen. 7. Komt ter tafel een verzoek uit Wemel- dinge, om aldaar de kerk te institueeren. De Classe besluit ten slotte, dat ze in dat stadium terwille van het belang der leden te Wemel- dinge het gevraagde advies niet kan verleenen, maar raadt den broeders ernstig aan, om te doen, hetgeen de classe hun in overweging gaf en na dat gedaan te hebben op de e. k. classicale vergadering die aanvrage te vernieu wen. 8. Nadat de rondvraag naar art. 41 niets bijzonders te berde had gebracht en er nog besloten was, dat de Zendingsdepp. uit Wal cheren een volgende vergadering kunnen ontvangen worden, wordt deze vergadering met dankzegging gesloten. Namens de Classe, H. J. Heida, Scriba. KORTE NOTl'LEN van de Classicale Vergadering der Geref. Kerken, gehouden te Goes 16 Jan. 1907. 1. Als praeses der vorige vergadering opent ds. v. d. Veen deze vergadering, na het zingen van den morgenzang vs. 4 en het lezen van een gedeelte uit ’s Heeren Woord, met gebed. Hij feliciteert Kruiningen en Nieuwdorp, dat ze mochten slagen in het beroepen van een leeraar en Yerseke, dat ze haar leeraar mocht houden. Na het onderzoek der lastbrieven, nemen alle afgevaardigden zitting. Enkele kerken hebben eene instructie. Praeses is ds. van Ankenscriba in plaats van den kranken broeder Elffers, ds. Heida. Assessor ds. v. d. Veen. 2. Notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. De kerk te N. zegt de ondersteuning voor Emeriti te zullen betalen doch onder protest, wijl zij met hun bezwaren minder geloofd zijn dan andere kerken. 3. Depp. ad Examina werden welkom ge- heeten. ’t Schrijven van br. de Wit uit Vries wordt betrekkelijk met blijdschap ontvangen, wijl hij beleedigende woorden intrekt. Zendingsdepp. uit de classe Middelburg, die ons willen verrassen met een bezoek, zal ge- telegrapheerd, dat de classe ze vandaag niet kan ontvangen. Het examen wordt gehouden. De Examinandus broeder J. Koelewijn houdt eene korte pred. over Joh. 8 3436. Een onderzoek wordt ingesteld door ds. Heida naar Exegese N. T., Ds. v. Anken Exegese O. T., ds. v. d. Veen Dogmatiek en Ethiek, ds. d. Kamp, ouderl. de Die Putter, tot secundi ds. Broekstra, ds. Veen, ouderl. Geelhoedt en J. J. de Jager. 15. Subsidie wordt toegestaan aan de ker ken Sehoondyke, Oostburg en Hoek. 16. De aanvrage om grensverandering door Axel A wordt in handen gesteld van de kerken Axel A en B en Zaamslag A en B. 17. Axel B vraagt intrekking van een Classe-besluit 14 Oct. 1906. Na eenige dis cussie wordt dit voorstel teruggenomen. 18. Schoondijke ontvangt op verzoek classe- beurtendaarvoor worden aangewezen de predikant van Zaamslag B in Maart, van Axel A in April, van Axel B in Mei, van Hoek in Juni. 19. Rondvraag naar Art. 41 wordt gehou den. Enkele kerken ontvangen advies. Be sloten wordt de Meivergaderingen voortaan te houden in het westelijk deel naar toerbeurt, de andere in Terneuzen op de gewone wijze. 20. Roepende kerk is Oostburg, de e. v. vergadering zal D. V. gehouden worden 30 Mei te Oostburg. 21. Korte notulen worden gelezen waarna de vergadering wordt gesloten door den Voor zitter en ds. Mulder eindigt met dankzegging. Op last der Classis, P. H. de Jonge. algemeene stemmen op twee na. 9. Verworpen wordt de instructie van Axel A: „De classis benoeme eenige dienaren des Woords, die in overleg met de betrokken kerke- raden optreden om den zendingsijver aan te wakkeren". 10. Nadat de vergadering enkele oogen- blikken in comité is vergaderd geweest, wordt de morgenvergadering door ds. de Jonge met dankzegging gesloten. 11. Ten 2 ure neemt de middagzitting een aanvang na het zingen van Ps. 119:3, waarna nog enkele zaken in comité worden besproken en voorgelezen worden enkele kennisgevingen van onderscheidene classicale vergaderingen. De boeken van den Quaestor worden in orde bevonden. 12 Rapport wordt uitgebracht door de com missie benoemd om eene naburige kerk van advies te dienen. Dit rapport wordt onder dankzegging goedgekeurd. 13. Bez waarsch rif ten en proteste n van enkele leden uit eene kerk worden in behandeling genomen waarin de classis beslissing neemt. Tegen deze beslissing wordt door twee afge vaardigden protest aangeteekend. 14. Tot afgevaardigden voor de a. s; Prov. Syn. worden gekozen tot primi ds. v. d. Berg, ds. v. d. Kamp, ouderl. de Die en P. de KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel gehouden 7 Februari 1907. 1. Ds. J. v. d. Berg opent de vergadering door te laten zingen Ps. 81 12, leest Efeze 4 en gaat voor in gebed. 2. Het moderamen bestaat uit ds. J. v. d. Berg, praeses, ds. R. v. d. Kamp, scriba en ds. P. H. de Jonge, assessor. 3. De lastbrieven worden nagezien waaruit blykt dat afgevaardigd zijn door Axel A ds. Broekstra, ouderl. P. de Putter. Axel B ds. v. d. Kamp, ouderl. de Visser. Zaamslag A ouderl. Geelhoedt, ouderl. 8. de Putter. Zaamslag B ds. Mulder, ouderl. de Kok. Hoek ds. de Jonge, ouderl. I. de Putter. Neuzen ds. J. v. d. Berg, ouderl. D. Scheele. Schoondijke ouderl. Kwaak, ouderl. I. Scheele. Oostburg ds. Veen, ouderl. de Die. 4. De Quaestor int de gelden, waarna aan genomen wordt het voorstel van den Quaestor dat betaald zal worden door Axel A 21 p. Ct., Axel B 23 p. Ct., Neuzen 23 p. Ct., Zaamslag A 20 p. Ct., Zaamslag B 13 p. Ct. in de uitga ven Em. Pred. Wed. en Weezen. 5. De Scriba leest de notulen van de vorige vergadering die onder dankzegging worden goedgekeurd. 6. Ingekomen stukken a. schrijven van de Classis Groningen waarin wordt meegedeeld dat ds. L. weer is beroepbaar verklaard b. een schrijven van den deputaat inzake den arbeid onder de Hollanders in Ryn-Pruis- sen, dit wordt ter behandeling overgedragen aan de verschillende kerkeraden c. een schrijven van br. de W. te V. wordt voor kennisgeving aangenomen. 7. Na eenige discussie wordt ingetrokken het voorstel van Axel A om in te lasschen in het visitatiereglement„zijn er ambtsdragers in uw midden, wier kinderen de openbare vermakelijkheden bezoeken". Evenwel zal op deze zaak door de kerkvisitatoren in ’t bijzon der nadruk worden gelegd. 8. In zake punt 3 van het Agendum, voor stel van Axel B: „de classis stelle aan de Prov. Synode voor op de Gen. Synode het voorstel te doen, over te gaan tot opheffing van het gymnasium, verbonden aan de Theol. School, en het dus niet aan eene vereeniging over te doen daar de gevraagde subsidie te hoog is", wordt besloten: „De classis Axel wendt zich naar de Prov. Syn. met het verzoek dat de Prov. Syn. ernstig bij het Curatorium en by het bestuur der Nationale Vereeniging aandringe om de onderhandelingen ten opzichte van de overname van het gymnasium te be spoedigen of een grondig onderzoek naar de financieel meest voordeelige wyze in gebon denheid aan de besluiten der synodeii Arnhem en Utrecht. Dit besluit wordt genomen met Het zijn de Azarja’s, die op ’t gebied van Staat en School, van wetenschap en kunst geworsteld hebben, man tegen man, desnoods met het zwaard in de hand, in ’t harnas des geloofs. Doch ook op sociaal terrein is dit geloof uitgeblonken, gezien in de mannen, die den moed hadden tegen den wassenden stroom der Revolutie op te roeien, in te gaan tegen de theoretische en practisehe openbaring in de omkeering der dingen op maatschappelijk ge bied. Zich gesteld hebben tegen de macht van Pekah’s heirseharen. Zjj hebben als bij intuïtie soms gevoeld, waar om het ging in de worsteling, dat ’t niet was om de broodvraag, om ’t meer of minder, maar om de omkeering der begrippen om het fun dament van het maatschappelijk leven weg te nemen en op de w(jsgeerige grondslagen der ongeloofs-theorieën het nieuwe gebouw van 't maatschappelijk leven op te trekken. Zjj hebben 't gevoeld, de mannen van Patrimonium, dat ’t ging, om wat Viviani nog kort geleden zeide: „wjj hebben de lichten in den hemel uit gedoofd", of zooals een onzer jongere dichters’t uitriep„O, dat vervloekte, dat ergerlijke chris tendom, we meenden er eindelijk van verlost te zjjn". Doch afgedacht van deze uitspraken het Woord huns Gods liet hen den ernst der wors teling verstaan en deed hun hooren, dat eer het Maranatha, Jezus komt, weerklinken zal, de worsteling op sociaal gebied zwaar wezen zal, en ondanks alle sociale theorieën, de ka pitalisten niet zullen uitgeroeid worden, en de armen er zullen blijven. Als in ontzaggelijken ernst toch Johannes aanschouwt de opening der zegelen, en hy ziet ’t witte paard dat over winnende voorttrekt door al de gerichten heen, dan komt ook het zwarte paard van den hon ger, en dan beluistert de Godsgezant ’t geroep een maatje tarwe voor een penning en drie maatjes gerst voor een penning, en olie en wjjn zal er wezen. Armoede tegenover rijkdom, maar ook de ontzaglijke worsteling tusschen deze. Ja, al klaarder wordt hetdat de wedergeboorte aller dingen zal gaan door de barens-weeën der wereld ook op sociaal gebied, maar als vrucht niet van den strijd tusschen kapitaal en arbeid of van den klassenstrijd maar van de worsteling tusschen het zaad der vrouw en het zaad der slang. De sociale beweging onzer dagen neemt dan ook in ’t groote wereld-proces der eeuwen eene plaats in als een der jongste openbarings vormen van het in het Paradijs uitgestrooide zaad der zondede vijandschap tegen God en Zjjnen Christus. Die beweging onzer dagen eischt ook zulke Azarja’s naturen op sociaal gebied. Niet alsof ’t niet immer noodig is geweest daar de sociale kwestie zoo oud is als de zonde en gjj ziet ze aan den voet van ’t Paradijs, gjj ontdekt ze in Lamech’s tent en ze wordt u duideljjk geteekend bjj Farao’s ticheloven. Doch ze is veranderd van karakter, daar door de revolutie de grondslagen zelve zjjn aangetast, waar die een algeheele ommekeer tot stand ge bracht had in de denkwereld, en in het leven der gekerstende maatschappij. Wat toch wasde maatschappij In hoofdzaak kan tweeërlei uiteenloopend antwoord hierop gegeveneen antwoord, in overeenstemming met de verhouding die wjj aannemen jegens het Goddelijk recht dat ons in de Schrift geopenbaard wordt of tot het z. g. natuurrecht dat in de Revolutie tot zjjne practisehe toepassing kwam en bjj zeer velen als het normatief gezag geldt in de maat schappij. Voor ons is de maatschappij de natuurlijke, zedelijke, welingerichte samenleving, die God de Heere ter bevordering en instandhouding van het menschelijke geslacht op aarde voor die menschheid heeft geordineerd, en terstond by de Schepping haar aangewezen en gegeven beeft en die de menschheid overeenkomstig de ordinantiën Gods, van geslacht tot geslacht heiliglijk en onberispelijk tot Godes eere moet eerbiedigen en heeft te bevorderen tot het wel zijn van anderen en van zichzelve. Misschien vindt gij deze verklaring wat al gemeen, daar hier ’t leven van natuur en cul tuurvolkeren onder kan begrepen worden en richt u deze verklaring te veel naar het Pa radijs. Doch met opzet en bedoelen drukten wij ons aldus uit om twee dingen op den voorgrond te plaatsen en daardoor ’t karakter aan te geven der tegenstelling, n. 1. le. de maatschappij is uit God een gewrocht van Zijnen scheppenden en ordineerenden wil. 2e. In Adam ingeschapen, is zjj uit Adam ontwikkeld. Uit éénen bloede ’t gansche ge slacht der menschen voortgebracht hebbende, gelijk dit bij de engelen niet aanschouwd is de scheppingswjjze van de menschheid veronder stelt en gaat uit van maatschappelijk verband waaruit de een leeft door den ander, maar dan ook allen voor elkander. 'tKaïnitiseh woord Kapelle-Biezelinge en ds. I. Tonkeus te Langeslag. te Hoofddorp: ds. R. W. de Jong te Noord wijk aan Zee en de. J. A. de Vries te Zaandam (B). BEROEPEN te Ouderkerk a/d IJsselds. D. B. Hagenbeek te Fjj naart te Gendringends. A. Scheele te Veere. AANGENOMEN naar Schoondijke: cand. de Vries te Warffum BEDANKT voor Groningen (B): ds. H. C. Bezorgd by Boekh. Fanoy voor de Zending. 2300 postzegels van Jansje Wondergem Jd van Oostkapelle. is e id, kt 0U )U- )li- je- 0-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3