Voor onze Jongens en Meisjes. Verantwoording van Liefdegaven. Kerk- en Schoolnieuws. Hi) een eleu met ogal pen, ppe- zien dit ge- aren unbt i op eten age nog liet nlijk •zijn i. king et is izen, toch, rali- n er toch Officiëele JBericliten. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Nagedachtenis „Hij was een brandende en lichtende kaars, ,en gijlieden hebt u voor een weinig tijds in „zjjn licht willen verheugen". Deze woorden van onzen Zaligmaker over Johannes den Dooper overdacht de gemeente te Krabbendjjke verleden Zondag in toepassing op haren rustenden Leeraar Ds. J. de Koning. Na eene kortstondige ongesteldheid is deze grijze Evangeliedienaar den derden dezesjaars op 80-jarigen leeftijd in zjjnen Heere en Heiland ontslapen. Ruim een halve eeuw en wel 8 jaar te Baarland, 12 jaar te de Lier en 30 jaren te Krabbendijke was hij onvermoeid als Leeraar werkzaam. Geslachten dus zijn tijdens en onder zijne ambtelijke Bediening geleid. Hoewel hij geen meerdere opleiding genoten had dan bjj Ds. W. Kok, destijds te Schoon hoven, was hij toch voor het kerkelijk leven van zijn tjjd en omgeving eene persoonlijkheid van onvergefelijke beteekenis. Zjjn vriend schappelijk karakter maakte hem algemeen bemind zijne echt pastorale verschijning reeds streelde het veredeld gevoel der vromen maar vooral was hij van zegenenden invloed door zijne zuivere vertolking van den zin des Geestes uit Gods Woord, dien hij in de kracht zijner jaren aan de gemeente deed verstaan in degeljjke predikatie. Dat Ds. de Koning zjjn arbeid voor Gods Koninkrjjk niet beperkte tot het strikt nood- «akeljjke bewjjst zjjne jarenlange werkzame steun voor de vereeniging „Jachin". Echter wjjdde hjj zich anderzijds niet ongeroepen aan eenige levenstaak buiten het gebied van zijne smbtelijke Bedieningevenmin trachtte hij oaar verandering van standplaatsdoch zulks maakte hem te krachtiger leider van zjjn eigen gemeente. Ds. de Koning toonde zijn ambtswerk lief te hebbenook als Emeritus preekte hij nog telkens. Hij kon dit nog doen. „Zijn oog ■was niet verdonkerd en zyn kracht was niet «vergaan*. -Den laatsten keer sprak hjj ver leden Kerstmis te Rilland, welke gemeente onder zijn toedoen is ontstaan. Doch reeds g®«u negen dagen daarna was hij overleden. BOEKBEOORDEELING. W. B. Renkema. God en mijn heil. Bruininks Co., Maassluis. Geesteskinderen van Pelagiusdoor S. Datema. Bruininks Co. Maassluis. De belijder van Christus door Cathabina. Kampen, J. H. Kok. 1. Aardige versjes l>y grappige plaatjes. 2. Ernst en scherts voor de jeugd. Bredée, Rotterdam. Twee prachtige prentenboekenfijne platen op mooi papier en aardige bijschriften. 3. Schatten uit den Bybel door Irene. 4. Ik zal u zegenen. 5. Wel hem, die den Heere vreest. J. Sybrandy. Helder, 29 Dee. ’06. -I Laman. Warfum. <lat jeen .aar- ken. sten En rood men der rger ‘■PPÜ i die irds. ordt zoo- udig en van Hoogachtend, Uw dw. dienaar, H. db Jong. iin het liet iak. die de De in van len, 'oed zoo den uit ben Bgd, veel een [oed iaan ver- oms kan dan i in ival- une- de ook agen men nde- n ze f de mop ehen het rleg, fat- it in i zal laats igen rden eids- 1s er redi- niet ■oote t nu den. laat 5 te lijke elen nen- lr is id in men nen, zjjn, ang en C), gelieven zich te vervoegen bij hun wjjk- diaken. en zij tot lerseke, 8 Januari 1907. Op den eersten Rustdag van dit pas begon nen jaar mochten wij ons als Gemeente ver blijden in de daden des Heeren. Na de bediening van Woord en Sacrament mochten wij de blijde tijding vernemen van onzen Ge liefden Leeraar, Ds. Heida, dat ZEw. voor de roeping van Dinteloord had bedankt. Stelle de Heere hem tot een rijken zegen onder ons midden, en zegene Hjj ook de Ge meente van Dinteloord. Z.Eerw. werd staande toegezongen Ps. 134 vs. 3. Namens den Kerkeraad, D. Schipper, scriba. nmoedig betoon- Nederland, Zij, die in aanmerking wenschen te komen, voor de overgeblevene goederen door het Prov. Watersnood-Comité, geschonken aan de diaeo- niën der Geref. Kerk van Middelburg (A, B De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Kamperland bericht door dezen, dat hem is ge schonken uit de nalatenschap van wijlen mevr, de Wed. M. Dekker-Marcusse voor de kerk en voor de school ieder de som van f 1000. Hij brengt daarvoor allereerst dank aan den Koning der Kerk, die alle harten bestuurt, maar dan ook aan de familie,die met bereidwilligheid heeft uitgevoerd, wat niet bij testamentaire beschik king was gelegateerd. Namens den Kerkeraad voornoemd, P. J. Baaij, PraesesJ A. Abrahamse, Scriba. Kamperland, 7 Januari 1907. Gij zult misschien vreemd opzien thans een briefje van mjj te ontvangen het kan ook best gebeuren van niet, ja, ik stel mij zelfs voor, dat ge bij het inzien van de krant uitroept „Ha, een woordje voor ons! De Pr. Red. heeft zeker bemerkt, dat hij een bokje geschoten heeft Zoo is het. Hoe het komt, weet ik nietal is het dan geen „uren lang", toch kan ik jelui eerlijk verklaren dat, evenals van Alphens’ kat „uren lang gedoken zat al op een muis te loeren," zoo ook ik geruimen tijd gebogen zit over het opgegevene raadsel, loe rende of er niet ergens een foutje is ingeslo pen. Toch gebeurde het ditmaal. Gelukkig evenwel dat het niet van ernstigen aard is. Voor niemand heeft dit abuis eenige moeilijk heid opgeleverd. Immers, het geldt slechts de weglating van het laatste cijfer (48) en nu zijn al onze J. en M. wel zoo snugger, dat, als zij heel de oplossing gevonden hebben op één letter na, en dat nog wel de laatste, zij gemak kelijk die laatste letter kunnen invullen. Moei lijkheid levert dit foutje voor jelui dus in 't minst niet op, maar wel verschaft het je de pret om mjj als één man op mijn geschoten bokje te wijzen. Nu, laat dan de eerste groep van inzenders dat genoegen hebben, daaraan valt niets meer te veranderen, het bokje is gescho ten, en of ik nu al bij dat diertje sta te schreien, het helpt niet meerwat ik over mijn abuis zal te lezen krijgen, moet ik dan maar in alle stilheid slikken. Doch de tweede groep wil ik dat genot niet gunnen. Ieder ander geoorloofd genot gun ik haar gaarne en van harte, maar om mjj, als ik zoowat de slagen te boven gekomen ben, mij door de eerste groep toegebracht, nog eens aan eene herhaling van dat spelletje bloot te stellen, dat mag en kan ik niet doen. Daarom herstel ik de fout zoo spoedig mogelijk door mede te deelendat het getal bestaat uit 48 lettersdat vergeten is in de onderdeelen het cijfer 48 op te nemen, doch dat 48 gelijk is aan 1 zoodat de zin, die de oplossing van het raadsel bevat, dus begint en eindigt met dezelfde letter. Met vriendeljjken groet, ben ik als steeds Uw trouwe Vriend, De Pr. Redacteur. DRIETAL te Groningen (B): ds. H. v. Zijn leven was einde was vrede. De talrijke schare volks rondom zijn graf en kerkhof vergaderd, was een blijk zijner alge- meene bemindheid. In meerdere toespraken werd Z.Eerw. aldaar door onderscheidene zjjner ambtgenooten herdacht. „De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegeningen zjjn Krabbendijke. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik nogmaals van uwe gast vrijheid gebruik te mogen maken door opname van het navolgende, daar het mjj voorkomt dat ik in mijn betoog door Ds. Littooü niet goed ben begrepen. In de eerste plaats heeft Ds. Littooü mijn vraag betreffende de mannen van Gideon niet beantwoord. Het ging niet over de 300 man welke overbleven, ook niet over de bereidwilligheid waarmede de anderen aan de eerste oproeping hadden gevolg gege ven, maar door mjj werd gevraagd of het denkbaar was, dat de mannen welke op bevel des Heeren door Gideon naar huis werden gezonden, den Heere daarvoor een dankoffer zouden hebben gebracht. Ik bedoel hiermede niet de mannen die bloode en versaagd waren, dat waren geen goede vaderlanders, maar zjj die aan de beek bukten om te drinken. Dit geval stond m. i. gelijk met onze he- dendaagsche loting, daar Gideon op bevel des Heeren de mannen naar hunne onderscheidene wijze van drinken in tweeën moest deelen, terwijl de mannen niet wisten welken invloed de wijze van drinken op hunne bestemming zou hebben. Nergens lezen we in de H. Schrift dat de mannen toen dankbaar waren dat ze niet met Gideon behoefden op te trekken. Zelfs de mannen van Ephraïm namen het Gideon zeer kwalijk dat hij hun niet had mede opgeroepen ten strijde. Dat waren nog eens vaderlanders. Het ware te wenschen dat onze Christen-jongelingen daar eens een voor beeld aan namen. Nu zal U mjj misschien tegenvoeren, dat wanneer de nood aan den man komt, ons Christenvolk dan niet achter zal blijven, maar met liefde en ijver mede zal optrekken evenals in de dagen van Gideon, maar dan vraag ik hoe zal men dan weerbaar zijn, wanneer men de wapens niet heeft leeren hanteeren (1) Dat ik weinig voor de bezwaren der ouders zou gevoelen, daarvan bewijst de arbeid, dien ik door Gods gunst onder de militairen mocht verrichten en nog verricht, het tegendeel. Ik heb zelfs de ervaring opgedaan dat voor het grootste deel die bezwaren in theorie bij de ouders bestaan. Deze ervaringen hebben mij tot de conclusie geleid, dat de bezwaren der ouders bij mjj even zwaar, zoo niet zwaarder wegen. Ik zal dit door een voorbeeld aantoo- nen. Verleden jaar werden door mjj in een ingezonden schrijven in alle voornaamste Christelijke bladen, de ouders uitgenoodigd aan mijn adres op te geven de namen der Chr. jongelingen, die in den Helder zouden worden ingedeeld. Onze afdeeling van de Nat. Chr. Ond. Off. Ver, zou zich dan met deze jongelingen in contact stellen om hen naar de kerk, cathechisatie, Tehuis voor militairen enz. te geleiden en hen verder met raad en daad op Christelijk gebied ter zijde staan. Het resultaat was, dat we van al de jonge- d. Brink van Rotterdam (B)ds. J. C. Rullmann van Garijp ds. J. A. de Vries Zaandam (B). BEROEPEN te Mildamcand. J. de Vries van BEDANKT voor Dinteloordds. H. J. Heida van lerseke. van Breukelen hoopt 24 afscheid van zijne gemeente te ne- 3 Maart te Bodegraven intrede te en „oprecht" en zjjn zal het peil wel gaandeweg rijzen. Met for- eeeren komt men in de ellende, vooral daar waar gierigheid de oorsprong is van het kwaad. Ge hebt gemeenten, die gaarne meer zouden willen geven, maar ze kunnen nieten ge hebt er die het best kunnen, maar niet willen. Maak voor zulke toestanden eens een wjjze regeling! Er zijn Kerken van 2 a 300 zielen, die 1000 gulden traktement uitkeerenen er zjjn er van 5 a 600 zielen, die er zich afmaken met 8 a 900 gulden. Wie zal al het kromme recht maken Met geweld wordt het gebroken. Met beleid is er veel te buigen. Kromme dingen zullen er wel altijd overblijven, ook in het kerkeljjk leven. Het meeste kromme zal eerst worden recht ge maakt in den grooten Dag. Eén troost is er. Wie zijn kommer en zorg op de rechte wijze weet te dragen naar den Woorde Gods, kan toch een uitnemend dienst knecht zijn van onzen Heere Jezus Christus en een treffelijk uitdeeler van de verborgen heden Gods, ’t Geheim van de studie ligt niet in de veelheid der boeken. Wie een groote bibliotheek heeft, heeft er ook vele onnutte dienstknechten in. ’t Is beter één goed boek tienmaal te lezen dan honderd boeken ééns. Het is geen kunst voor veel geld vele boeken te koopen, maar voor niet te veel geld goede boeken. Boeken, die, zooals Prof. Bavinck op een zjjner colleges eens zeide, den bloeienden staf van Aaro'n geljjken. Van Bismarck is gezegd, dat hjj weinig boeken las, maar die hjj las, las hij goed. Het is met vele boeken als met de visch. Menigeen legt ze ter zjjde, voor men al de viseh er afgegeten heeft. Het ongelukkige van vele boeken is, dat de nieuwe gedachten in de zee van gemeenplaat sen verdrinken, zooals een naald in een hooi schelf. Als er minder geschreven werd en teler gelezen, dan zou de beurs er wel bij varen. En hiermede heeft ook Z. Kerkblad een blijk van belangstelling gegeven in betrekking tot de kwestie der predikantstraktementen. Wat over deze zaak in allerlei toonaard in de pers ge sproken is, doe voor zooverre het met wjjsheid gesproken is, zijn werking ten goede, opdat degenen, die het altaar bedienen, ook van het altaar eten, en de gebeden der gemeenten niet verijdeld worden, omdat de Heere het zuchten van zijn dienstknechten hoort. Doch aan den anderen kant beware Hij ook de dienaren en het volk, opdat het niet bevangen worden met den geest der wereld, voor welke de broodvraag de hoogste vraag is. Ons aller vertrouwen zij op onzen hemelschen Vader, die de harten neigt van degenen, die Hij gebruikt om zijn kinderen brood te geven. Vlissingen (B). Voor de Zending is ontvan gen 14 contributiën ad f 1,25, 10 id. adfl, 4 id. ad f 0,50, 1 id. ad f 0,36, 2 id. ad f 0,30, 3 id. ad f 0.25. Namens den Kerkeraad. P. G. Labrnoes. (1) Neen, danken konden en mochten zjj niet, wanneer zij opgeroepen waren in ’s Hee ren naam, om het heilige land te verdedigen en zich gemakzuchtig of klei: den. Maar zoo is het geval in gelijk een en ander maal gezegd is, niet. Onze Overheid behoeft, ja wil allen niet. Als ons land in den toestand van Kanaan te dien tjjde kwam, zou dat bij een gelijke oproeping eerst kunnen uitkomen. Naar de huidige wet maakt de Regeering niet allen weerbaar, zooals mijn opponent dat wil. (2) Ik heb respect voor dien arbeid, en ik betreur het met velen, dat de ouders en helaas ook hunne zonen, wanneer dezen in lands dienst zjjn, over het algemeen zoo weinig belang stellen in kerk en catechisatie en onze Chris telijke Tehuizen. Zoo is het helaas ook wan neer hunne dochters gaan dienen in de steden, zoo vol verleiding. Velen gaan, tengevolge dier belangeloosheid, voor de belijdenis der waarheid, voor de kerk, ach ja, voor eeuwig verloren. (3) Ik getroost het mij dat Gij mij in va derlandsliefde schier met de socialisten gelijk stelt. Hiermede sluiten wij de debatten over deze zaak. Beiden toch schreven we onze gedach ten er over neer en bleven daarbij. Littooü. De diaconie der Ger. Kerk te Middelburg A bericht met dankzegging dat de winter-collecte dit jaar heeft opgebracht f200,65. Voor de Diaconie voornoemd, P. J. de Keuijtbr. Middelburg, Jan. 1907. Ds. G. Elshove Febr. a. s. men en doen. Ds. A. P. Lanting, van Andel gekomen, deed Zondag jl. zijne intrede te Ond-Loosdrecht, met eene leerrede over Ex. 331416. ZEerw. werd bevestigd door ds. P. A. Lanting van Nieuwendam, die tot tekst had Neh. 2 20b. De familie te Kampen ontving een schrijven van zendeling D. K. Wielinga, aan gaande het af branden van zijn nieuwe woning op Pajeti (Soemba). Twee Soembaneezen hadden zich onkenbaar gemaakt en waren elk op een paard gezeten op diens woning afge gaan, hadden deze binnengedrongen en toen moedwillig in brand gestoken. Vooraf hadden zij nog gepoogd den bewaker te dooden, wat door diens vlucht niet gelukte. Zendeling Wielinga is thans te Java, waar hjj orders afwacht van Deputaten, voor ’t aanschaffen van nieuw materiaal. Tot hoofd der met Mei a. s. te openen Chr. School te ’t Zandt (gem. Koudekerke) is benoemd de heer Kroeze, hoofd der Chr. School te Meliskerke. Tot hoofd der met April a. s. te openen chr. school te Almkerk is benoemd de heer A. van Veelen, hoofd der chr. school te Hoek. Te Terneuzen is tot onderwijzer aan de chr. school benoemd, de heer P. van Es te Kinderdijk, vroeger aan diezelfde school werk zaam „vroom" Dit boekske bevat 32 meditatiën over ver schillende teksten. En er is geen twijfel aan, of deze meditatiën zullen met genoegen wor den gelezen. Ze openen den tekst. Ze zijn klaar en eenvoudig En ze zijn geschreven in een aangenamen stijl Ze zijn op goed papier en met een mooie letter gedrukt, en afkomstig van een bekwame hand, ’t Zou jammer zijn, als er niet veel van verkocht werd. Schrijver en uitgever zouden dit niet hebben verdiend. Eenigen tijd geleden is in dit blad dit boekje reeds aanbevolen. We doen dit bij vernie- wing De inhoud is belangrijk. De wijze van mededeeling boeiend. Het komt prachtig bij Johanna Breevoort’s „In den Kerkstrijd*. Dit geschriftje van 40 bladzijden is een vrije bewerking van een gelijkluidend en niet ver kocht boekje van John Augell James. De bedoeling van de schrijfster is op te wekken tot zelfonderzoek en tot een wandel, waardig het Evangelie. Daar is dit geschrift uitnemend toe in staat. Het is een ernstig woord tot alle belijders van Christus, en stelt ze voor de vraagben ik het, of heet ik het? De lezing zij hartelijk aanbevolen, genezing. Bredéb, Rotterdam. Een Bijbelseh prentenboek, in zwartdruk en in kleuren, met bij behoorenden tekst en stevig eartonnen omslag. Als de kinderen het zien, beginnen de oogen te glinsteren. Brbdèb, Rotterdam. Beide boekjes met hun fijne, gekleurde om slagen bevatten in beeld en schrift tafereelen uit het leven der aartsvaders. Elke bladzijde geeft een plaatje met bijschrift in Bijbeltaal. De plaat jes zijn uit den grooten Bilderbibel en hebben met dien Bilderbibel dit gemeen, dat God er op wordt afgebeeld, wat in strijd is met het 2e gebod. Maar behalve dit groote gebrek, zijn deze boekjes onberispelijk. Van al deze uitgaven-Bredée geldt, dat ze mooi zijn en niet veel kosten, en voor chris telijke gezinnen zeer geschikt z(jn. Laman. lingen van Chr. huize die hier in den Helder in garnizoen kwamen slechts 2, zegge twee adressen ontvingen, terwijl andere afdeelingen onzer Vereeniging dezelfde ervaring opdeden. (2) Ten slotte heb ik niet beweerd dat het niets zegt wat Dr. Kuyper ter verbetering van de soc. nooden, ten opzichte van een volksleger heeft aangeprezen, maar ik heb beweerd, dat de door mij aangehaalde zinsnede uit uw schrijven niets zegt ten opzichte van onze meerdere vaderlandsliefde boven de socialis ten. (3) Dat U uit mijn schrijven een warm soldatenhart beluistert, doet me genoegen, ik hoop dat steeds te toonen, en ware het niet dat omstandigheden mij genoopt hadden den militairen dienst te verlaten, ik zou mijn uniform niet aan den kapstok hebben gehan gen, daar ik het steeds als een voorrecht en een eere heb beschouwd de uniform onzer Vorstin te mogen dragen. Na dankzegging voor de verleende gastvrij heid, waarvan ik wel wat veel gevraagd heb, verblijf ik,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1907 | | pagina 3