Ofiiciëele Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. BOEKBEOORDEELING g wil- i wijs- De Heerlijkheid des Heeren door ds. H. Hoekstra. „Hst ragen, lopen- ;te tot kunst at ons g des AANGENOMEN sne- 3e. I te Burum naar riseert leilige chap*, iemon in de der- r zeer tiding IBS. Goes, i voor Namens den Kerkeraad, M. Hbusbvildt, scriba. n over onge- stuk- in van ,gner- anen- alsteu jziek- retten i prii- len er men maar ng er nee niet n ons zeld- i toon- arkeu, in 9 laat- ?aan naar <K. taais slide Of s der le. 2e. k te i ver- lood- >r de ook lis er want aan s uit i. We zegs- Bunschoten Haeringen van kunst n „als tensch t, ter- reden- t, zich n, die re ge il om kjaar >men, smaal ont- irslag nzen- mtri- eg in s met n. En erken vacht n alle Vlissingen ATweetal ds. H. W. Laman van Zierikzee en ds. H. Metering van Kat wijk a/d Rijn. Aldus luidt de titel van een nieuwen bundel leerredenen door den bekenden Arnhemsehen predikant schertsend wel eens genoemd: ,De dominé van vacante Kerken* in het licht gegeven. En waarlijk, de kerken, waar veel leesdienst moet gehouden worden, hebben groote verplichting aan ds. H. Het juiste aantal van de door hem geleverde preekbundels zou den we niet kunnen aangeven, maar dat het eene respectabele verzameling is, mag veilig geconstateerd. Wij kennen dan ook in den boezem onzer kerken geen ander predikant, die zóó vele leerredenen in druk verschijnen deed. Nog steeds gaat de schrijver onvermoeid op den ingeslagen weg voort, bemoedigd en verkwikt door de goede ontvangst, die zijn gods- jbben, i strijd g het eigen lerzoe- rbach, Woord van God. De Heere heeft bij den dienst des tempels de muziek ingevoerd. Zij had onder Israël eene uitnemende plaats. Denk slechts aan ffat koning David voor de heilige muziek des tempels heeft gedaan. En onder de muziek instrumenten, waarmede de Heere wil, dat Zijn lof zal worden verkondigd, wordt in Ps. 150 ook het orgel genoemd. Doch de kerkmuziek behoort gewijde muziek te zijn. Dienaresse des heiligdoms. Haar adem moet zijnde Geest des Heerenhaar eenigst doelden roem en de eere Gods krach tig te verkondigen, zij behoort de stichting in de gemeentelijke samenkomst te verhoogen. Neen, wij hebben in de kerk geen orgel, op dat wij op schoone muziek zouden worden vergast. Wij komen niet in ’s Heeren huis, om de schoonheid van het orgel, of het talent van wie het bespeelt, te bewonderen. Dan zou de muziek misbruikt worden. Zij mag hier niet eene heerschende, maar moet stellig alleen eme dienende macht zijn. En als zij dat niet stipt en streng is, breekt zij af in plaats van te óouwen. W ij hebben om Hem eerbiedig met Looft den Heere*, zegt Op verzoek nemen we het volgende verslag op. Redactie. In de groote zaal van Irene te Utrecht werd Donderdag onder leiding van den voorzitter Prof. L. Lindeboom, weder een druk bezochte vergadering gehouden van „de Nationale ver- eeniging voor Geref. voorbereidend Hooger On derwijs, te Kampen.* Op verzoek van den voorzitter opent Prof. Noordtzij de vergadering met gebed, nadat ge zongen was Ps. 68 14, waarna de voorzitter alle aanwezigen welkom heet en een kort openingswoord spreekt naar aanleiding van Ps. 68. Spreker verblijdt er zich ten zeerste over dat hij zulk een groote opkomst van afge vaardigden en leden mag constateerenzóó had hij het niet verwacht. Volgens de presentie lijst, die behalve een groot aantal leden, niet minder dan een zestigtal Afgevaardigden aan geeft, zijn alle deelen des lands vertegenwoor digd. Zoowel het Noorden als het Zuiden, het Oosten als het Westen zond zijn vertegen woordigers. Dat is het beste bewijs dat de aanvankelijk ondervonden tegenspoed den moed niet heeft geknakt, maar integendeel verblij dend en hoopgevend heeft verwakkerd. Spreker eindigt zijn openingswoord met den wensch dat God geve wijsheid en kracht voor deze vergadering en vestigde ten slotte de aandacht op een drietal bemoedigende woorden. Op Paulus woord: „Sta dan.* „Te zijner tijd zullen we maaien, zoo ge niet verslapt.* Zyt standvastig en onbeweeglijk, over vloedig in het werk des Heeren, wetende dat uw arbeid niet ijdel zal zijn.* De Secretaris, ds. Kok, leest daarna de No tulen der vorige vergadering van 25 April j.l. die zonder wijzigingen worden goedgekeurd. Bij punt 4 van de Agenda: „Verslag van den Staat der Vereeniging* rapporteert de Secretaris dat de toestand der Vereeniging moed gevend vooruitgaande is. Er zijn thans reeds 1850 leden, verdeeld over p.m. 200 plaatsen van ons land, die eene contributie betalen van DRIETAL te Makkumds. Aalders van Tzummarum ds. Miedema van Charlois ds. Rullman nan Garijp. TWEETAL Vlissingen Ads. Laman van Zierikzee ds. Meyering van Katwijk a/c Rijn. BEROEPEN en te Marumds. Hummelen van Biezelinge te Mildam: eand. Koelewijn van te Hoek van Hollandds. van Genderen. te Duisburg: ds. den Hengst van Veenendaal te De Wilpcand. Tiemersma van Arum. Boornbergumcand. Scheepsma van Schettens BEDANKT voor Knypecand. Scheepsma van Schettens. Jl. Zondagmiddag nam ds. v. d. Lichte, met de woorden uit Hand. 20 32, afscheid 'van zijne gemeente te Hoogkerk, die lij bijna 25 jaren dienen mocht. Ds. Raman, emeritus predikant van Scharendijke, verzoekt ons te willen melden, dat sinds 15 Sept. jl. zijn adres is te Woerden, Eendrachtstraaten dat alle kerkelijke stukken aan den kerkeraad te Scharendijke moeten gezonden worden. In de Geref. Kerk B te Axel is men bezig den predikstoel door een platvorm te vervangen. H. M. de Koningin, vergezeld van een klein gevolg, bracht een bezoek aan de tent der Nederlandsche Tentzending te Apeldoorn. Aan het bezoek was te voren geen bekendheid gegeven. H. M. nam weder onder ’t publiek plaats, op een voor het podium gereserveerden zetel. De samenkomst werd geleid door de broeders ds. Couvé en Van Esseneerstge noemde sprak naar aanleiding van een tekst gedeelte uit Rom. 8. Gezongen werden ver schillende liederen uit den zangbundel der N. T. Z., w. o. eenvoudige liedjes als„Heer ik hoor van rijken zegen*, enz., die door H. M. als gewoonlijk werden medegezongen. Ds. Couvée droeg in dankgebed de Koninklijke Familie aan de bescherming en ondersteuning Gods op. Na ’t uitspreken van den zegen te half vijf door den voorganger, verliet H. M. de 1 tent, en het publiek bleef in de banken, totdat de Koningin in het rjjtuighad plaats genomen. Buiten de tent werd H. M. door eene talrijke menigte opgewaeht, die Haar eerbiedig begroette. Langs den koristen weg werd naar Het Loo gereden. De Vereeniging voor Geref. Voorberei dend Hooger Onderwijs te Groningen heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen omtrent de overname van het Geref. Gymnasium te Kampen zijn afgebroken. Men zal nu pogin gen aanwenden om tot de oprichting van een Geref. Gymnasium te komen. Aankomende studenten van Geref. belij denis, behoorende zoowel tot de Ned. Herv. Kerk, als tot de Geref. Kerken, worden er op gewezen dat aan de Rijksuniversiteit te Leiden en aan de Stadsuniversiteit te Amsterdam, afdeelingen bestaan van de Soeiëtas Studioso- Nadere inlichtingen te en te Amsterdam bij ongetwijfeld eene machtige sprake. Het zegt ons, dat er in het menschelijk hart een gevoel van onvoldaanheid is, een streven en smach ten naar iets anders, naar iets hoogers, dan wat de dingen der aarde kunnen geven. Doch dat hoogere vermag de muziek op zichzelf niet te schenken. Neen, de toonkunst als zoo danig heeft volstrekt niet de macht, om den mensch te verbeteren. Hare hoogste ontwik keling gaat integendeel maar al te vaak gepaard met de gruwelijkste ontplooiing der laagste hartstochten. Niets van al wat uit het natuur lijke leven voortkomt, vermag aan het arme naar troost zoekende hart eens mensehen lafenis en vrede te schenken. Door geen oceaan van de zoetste klanken kan het verontruste gemoed des zondaars tot vrede worden gebracht. In plaats van eene heilzame macht, achten wij de muziekvergoding onzes ty'ds veeleer een der opwindingsmiddelengeen dienst van het heilige, maar wel een dienst der ongerechtig heid, waarin vlak naast de hoogste bergtoppen van het schoone, de vreeselijke afgronden van zonde schril en ontzettend u aangrijnzen. De muziek kan in den dienst des Heeren nooit iets anders dan een nog altijd gebrekkig hulpmiddel zijn. Wat zy als zoodanig doen kan, leert ons de Schrift. Op welke wijze en waartoe wij het orgel in de kerk hebben te gebruiken, wordt ons vooral in 2 Koningen 3 1115 op treffende wijze geteekend. De profeet Elisa heeft door de muziek van den harpspeler geen enkele openbaring ont vangen. Het licht der voorzegging ging alleen door den Geest des Heeren in zijn ziel op. Toch wordt ons hier drieërlei werking der toonkunst op het hart van den profeet duide lijk. Zij wekte na de hevige ontroering, door het verschijnen van den afgodischen Joram, eene kalme en rustige stemming in het hart. Door de lofzangen en gebeden, die ruischten van de harp, werd de geest van Elisa opgeleid tot den Heere, en alzoo voorbereid, om hetgeen Hü straks openbaren zou in een recht gestemd gemoed te ontvangen. (Vergelijk 1 Sam. 105). Zoo kan nu ook onder den zegen des Heeren, de muziek in de samenkomst der ge meenten een wijdenden, een verheffenden invloed hebben, die het hart aftrekt van het woelig tooneel der wereldsche dingenzoo kan de heilige muziek de schrille wanklanken der zonden, die de wereld rondom ons van alle zijden doet hooren in ons overstemmen door tonen des lofs en der eere aan God zoo kan de gewijde muziek, in de hand des Geestes, een middel zijn, om het hart te stem men en te bereiden, ten einde met eerbied en aandacht de boodschap des Heeren te vernemen, als Hij het Woord des Evangelies, Zjjn raad en welbehagen, ons weder verkondigen laat. J. P. Tazelaar. 1634, waarbij nog dient opgemerkt te wor den, dat er een 10-tal Kerkeraden, en een be trekkelijk groot aantal leden hunne contributie nog niet bepaald hebben. Voorts dat er thans zijn 32 Corporaties en Kerkeraden benevens 27 Afdeelingen, terwijl er op dit oogenblik in verschillende gemeenten pogingen worden aan gewend om Afdeelingen te stichten. Met applaus werden deze mededeelingen ontvangen. De voorzitter deelt hierna mede, dat na inge wonnen rechtsgeleerd advies enkele kleine wijzi gingen in de Statuten moesten worden aange bracht, voor de Koninklijke goedkeuring daarop kan worden verkregen. Na mededeeling dezer veranderingen werden deze met algemeene stemmen goedgekeurd. Na de pauze komt allereerst de hoofdzaak ter sprake, waarvoor deze vergadering werd belegd, n.l. het Rapport van de door het Bestuur gevoerde onderhandelingen met de Curatoren der Theol. School inzake de overname van het Gymnasium. De secretaris leest het uitvoerig gestelde rapport voor eerst over de vergaderin gen van het voorl. Bestuur, vervolgens over de gevoerde onderhandelingen met eene Com missie uit de Curatoren op 29 Mei jl. en ten slotte over die met de Curatoren zelf op 2 Juli j.l. Het blijkt uit dit rapport dat de onder handelingen tot geen gunstig resultaat hebben geleid, en dat ze zijn afgestuit niet op bij zaken of om redenen van financieelen aard, maar omdat het bleek dat de Curatoren, niet tegenstaande alle door het Bestuur gedane concessies, niet geneigd waren in te gaan op het concept-contract, omdat bij de meerderheid der Curatoren de gedachte voorzat dat onder handelingen alléén mogelijk waren, indien deze leidden tot finale en algeheele losmaking van eiken band, zedelijk en financieel, die het Gym nasium met Curatoren en kerk nog konden binden; terwijl de vereeniging juist is gesticht met het doel om het Gymnasium over te nemen in het belang van de Theol. School, en het daarmede zedelijk verbonden te houden, geheel in overeenstemming met en op den grondslag van het concept-contract, door Curatoren in 1905 opgesteld en ter Synode voorgelegd, en zooals ook Art. 1 van de Statuten der vereeni ging duidelijk uitdrukt. De vergadering besluit na een korte discussie, om de handelingen van het voorl. Bestuur vol komen goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt vervolgens besloten in geen enkel opzicht te verslappen, maar om op den ingeslagen weg onverzwakt voort te gaan en een schrijven te richten aan de Curatoren der Theol. School, waarin le het leedwezen der vergadering wordt uitgesproken over den onverwachten teleurstellenden afloop der onderhandelingen, en 2e zich daarin bereid te verklaren de onderhandelingen te hervatten, wat de hoofdzaak betreft op den grondslag van het concept-contract der Curatoren, zooals dit nader is vastgesteld in de gecombineerde ver gadering van 29 Mei j.l. Voorts werd met groote meerderheid van stemmen het besluit genomen, dat, zoo de Curatoren mochten blijven staan op hun thans ingenomen standpunt, de vereeniging zich wenden zal tot de a.s. Synode, na vooraf dan alle Kerkeraden uitvoerig ingelicht en hun steun te hebben verzocht. En ten slotte wordt besloten om het voor- loopig Bestuur met een viertal leden aan te vullen. Als zoodanig werden met meerderheid van stemmen gekozen de heeren Dr. Sap te Ermelo, ds. Donner te Breda, ds. Bouwman te Hallum en ds. Heida te lerseke. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken wordt de vergadering met een kort sluitingswoord van den voorzitter gesloten, waarna de heer Eggink uit Amersfoort in ge bed voorgaat. een orgel in de kerk, om den gemeentezang te verheffen, edeler en zuiverder te doen zjjn. Men kan soms op afgelegen dorpen het tooneel ontmoeten, dat een onkun dige hand op een valsch orgel speelt, terwijl de gemeente Psalmen uitgalmt. Zulk een verward geschreeuw en schril geluid kan toch geen lofprijzing des Allerhoogsten zijn, en mag het ook niet heeten. Het is overeenkomstig de H. Schrift, dat men in de gemeentelijke samenkomst gepaste middelen gebruikt, die het lied der gemeente geleiden, sterken en veredelen kunnen. Als onze geliefde Koningin een stad in ons Vader land met een bezoek vereert, zal men zich oefenen, om door een feestcantate haar eene eerbiedige hulde te brengen. Is het dan niet alleszins betamelijk, dat de gemeente des Heeren, als zij nadert voor het aangezichte haars Gods, door den dienst van een instru ment, zich oefent Psalmen te prijzen de dichter, „want onzen God te psalmzingen is goeddewijl Hij liefelijk is. De lof is be tamelijk*. Maar dan is het ook betamelijk, dat het psalmzingen goed en de lof liefelijk zij. Alleen vergete men niet, dat orgelpijpen en harpsnaren God niet kunnen lovenzy kunnen slechts dienstbaar zijn, om den zwak ken lof te versterken en het eenstemmig lied der gemeente te doen zwellen tot een veel- Aemmigen lofzang ter verbreiding van des Heeren veelvoudigen roem. De muziek mag en kan in den dienst van het heilige niets anders zijn dan een hulp middel. Dat moet vooral tegenwoordig, nu de muziek bepaald vergood wordt, streng in het oog worden gevat. Het is schier een dogma onzes tijds, dat de toonkunst op ziehzelve een zedelijke beteekenis zou hebben. Men hoort telkens den „volksverheffenden* en „volksbe- schavenden* invloed der muziek roemen. Gij kunt dan ook schier niet op een dorp van eenige beteekenis komen, of gjj treft er eene muziekcorps en een muziektent aan. Als telkens de liefelijke tonen maar over de hoof den ruisehen, verwacht men, dat de mensehen wel anders en wel beter zullen worden. De muziek is de groote afgod onzer eeuw. Het behoort heden ten dage tot den goeden toon, om van muziek te houden, en aan muziek te doen. Waar en wanneer wordt nu geen mu ziek gemaakt? In welke courant treft gij geen groote advertentie aan, waarin de beste instrumenten op de voordeeligste wijze worden aangeboden? In hoevele huisgezinnen vindt ge niet een orgel of een piano In schier elke stoomboot is een muziekdoos. In de meeste hotels zijn orgels, het een ai grooter in omvang en al sterker in geluid dan het andere. In welke straat van een groote stad wordt gij niet door een draaiorgel bedreigd En menigmaal gebeurt het, als gij in den zomer in de vroegte een raam opschuift, dat gij een morgengroet hoort, door straatmuzi kanten u gebracht. 't Is alsof onze eeuw een eeuw van zoo veel ellende op allerlei gebied alles op muziek wil zetten en met muziek wil vervullen. Een Christen nu moet zich wachten voor die afgoderij niet en vergoding van de muziek. Zeker, wij gelooven met Calvijn, dat God, toen Hü in Jubals tent de kunst van het spelen op harp en orgel deed uitvinden, het mensche lijk geslacht met uitnemende talenten verrük heeft. De schoone kunsten en uitvindingen achten wy met den Hervormer van Genève schitterende blyken van Goddelyke goedgun stigheid. Maar terwijl wü dankbaar de schoone gave erkennen, ook in de kunst ons gegeven, moeten wy als Christenen, en inzonderheid als Gereformeerden, ons in elk opzicht verre houden van de kunstvereering en kunstbezwy- meling onzer eeuw. Toch ligt in dit verschyusel rum Reformatorum. Leiden by dhr. Goslinga dhr. van Stokkum. Woensdag 10 Oct. a. s. vergadering te Utrecht in het Gebouw voor K. W. der „scholen die toegetreden zyn tot het verband tusschen de Geref. scholen in Nederland* (ver- bandscholen „De Zeeuw* vestigt de aan dacht op het voorstel (van het schoolbestuur te Brandwyk) „Voor zoover mogelyk wordt in iedere provincie eene commissie benoemd wier werk zal zyn de Geref. scholen tot aansluiting te bewegen, en de districtsvorming te beoor- deelen*. Dr. Bavinck houdt een referaat over „Doel en werking van het Gereformeerd Schoolver- verband*. Het reglement zal worden behandeldeen 20-tal amendementen zyn ingediend. Dhr. van Luyk, onderwyzer aan de Chr. School te Zierikzee, is benoemd tot Hoofd der Chr. School te Pernis.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1906 | | pagina 3