(Middelburg.) Hen liefelfiken H. Officiëele Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. naar KaardCand. de Jong Bodegraven Rotterdam Kampen. Vlissingen B. Tot Herder en Leeraar is be roepen dr. A. Kuyper Jr. van Makkum. Namens den Kerkeraad, P. G. Lasbhoks, Scriba. In ééne der Geref. Kerken, behoorende tot de classis Goes, bedroeg de Pinkster-col- lecte in 1902 f 6,02 in 1903 f 9,94%in 1904 f 11,201/a; in 1905 f 15,75 enj.l. Zondag f 18,50. Aan de Vrfie Univ, legden met goed ge volg het Cand. examen in de Theologie af de heeren Scheepma en Tiernersma. Aan de Chr. School te Vlissingen werd benoemd dhr. Dormaar in gelijke betrekking te Veere. 1 2 3 4 lit? eljj- elde Idea dat van lood itter r de ines ehts ring sens tot de Is irk: hü fine ing de- tot «kt tus. mes ven :ee- rers lem •eën hen loet het was niet zins wjj een en: loet het tnet jjne liet oep rdt, lod ach go ten ■uw len wil len be ril der irdt jne ran ge- agt ge- rag van I. II. III. IV. V. VI. irte- aaa, f er tnen die van vijls van veel Aan de Deputaten voor de Kas van Krankzinnigen en Idioten worden ook op gedragen de behartiging van de belangen der kinderen, welker ouders volgens de Kinderwetten uit hun macht zijn ontzet of er van ontheven. OVERZICHT der verzorging naar art. 13 D. K. O. in de Gereformeerde Kerken in Zee land over 1905/06. De kerken Oostburg, Schoondijke, Biezelinge, Baarland, Krabbendfike en Poortvliet hebben Emeriti pred., weduwen of weezen te verzor gen, die bijdragen respectievelijk tot een bedrag van f75; f100; f75; f75; f200 en f50. De classis Axel betaalt aan Oostburg f 100 en de Provincie f 125 aan Schoondijke f 300 en f 350. De classis Goes keert uit aan Biezelinge f 175 en de Provincie f250; aan Baarland f 175 en f 200. De classis Tholen geeft aan Krabbendijke f 100 en de Provincie f 300aan Poortvliet f 100 en f 1000, terwijl de generale kas voor deze laatgenoemde plaats bovendien nog f 200 bijdraagt. VIII. Verzoeken a. Classis Middelburg vraagt de gewone subsidie voor hulpbehoevende kerken. b. Classis Middelburg vraagt inzake Emeriteering van ds. Veenstra f 150. en het weduwgeld van Vlissingen B f 50, c. Classis Middelburg belooft adhesie te betuigen aan het verzoek van ds. Boeijenga aan Deputaten Synodi om steun uit het Studiefonds voor zfin zoon. d. De Classes Zierikzee en Axel ver zoeken dit jaar ontheffing van de collecte Ex bonis publicis. e. Classis Zierikzee vraagt merkelijke verlichting in het quotum voor de kas van Emeriti en aanvulling van het ont brekende in het pensioen van ds. W. Raman ten bedrage van f 160, f. Classis Tholen vraagt voor de Ger. kerk Tholen A minstens denzelfden steun als het vorige jaar. g. Classis Tholen vraagt hulp voor de uitkeeringen naar Art. XIII. h. Classis Goes vraagt f 450.voor de verzorging der Emeriti. i. Classis Axel. De kerken Oostburg en Schoondijke vragen wederom steun aan de Prov. Synode van respectievelijk f 150, en f 350, IX. Benoemingen. X. Regeling der volgende Synode. XI. Sluiting. v. d. Kamp, COLLECTEN voor ’t fonds voor hulpbe hoevende studenten, gehouden in de Prov. Zeeland 1905—1906. De classis Middelburg collecteerde tot een bedrag van f 135,741/a. De kerk van Middel burg C heeft voor dit fonds niet gecollecteerd. De classis Axel offerde f 27,53l/2. De kerken Axel B, Hoek, Schoondijke, Zaamslag A en B collecteerden niet. De classis Tholen bracht op f 30,36. De classis Goes f 50,07i/a. De kerken lerseke en Biezelinge collecteerden niet. De classis Zierikzee f 64,911/j. De kerken in de classes Tholen en Zierikzee voldeden alle aan hunne verplichting. te Hoogvliet: ds. Bosch te Stad aan ’t Haringvliet: ds. P. W. H. Esselink, rust. pred. te W atergraafsmeer. AANGENOMEN van Sneek; waardigd was Woords te mogen ontvangen uit van een, die zooveel ervaring reeds daan in ’s levens leerschool- Hij wenschte Z.eerw. nog een levensavond toe, waarop hij de vergaderde gemeente verzocht te zingen Ps. 1343. Namens de gemeente dankte oudl. br. Bij de Vate den scheidenden leeraar voor de dien sten aan de gemeente bewezen, waarop den ouden dienaar het bekende vierde vers uit den 121sten Psalm werd toegezongen. Geve de Heere aan den emeritus met de zijnen nog een aangenamen rustavond na een moeitevol leven, en schenke Hij aan de her- derlooze kudde van Scharendijke den door Hem verordenden herder. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig Ds. Reus Herv. pred. van Elkerzee, ds. Hor jus Ger. pred. van Brouwerhaven, ds de Jager van Bruinisse, ds. de Jonge van Zonnemaire en ds. Laman van Zierikzee. De verhooring vóór het Gebed. Professor Franke is bekend wegens het groote weeshuis dat hfi heeft laten bouwen en het z?er vele dat hfi voor de weezen heeft gedaan. Hij was bfi uitnemendheid een man van het werk der barmhartigheid. Toen hfi bezig was zfin beroemd weeshuis te laten bouwen, kon hfi niet voortgaan, daar hfi geen geld meer had en de opzichter ook kwam met de rekening de wekelfiksche uitgaven. Professor Franke was nu voornemens zfin toevlucht tot den Heere te nemen en zfine knieën voor Zfin aangezicht te buigen. Doch voordat hfi daartoe was overge gaan, daar hfi nog eenig werk moest verrichten, werd hem door eenen koopman de som van 1000 gulden ten behoeve van zfin weeshuis toegezonden. Toen dacht hfi aan de woorden, die zoo me nigmaal worden bevestigdEer zfi roepen, zal Ik antwoorden terwfil zfi nog spreken, zal Ik hooren. Hfi ging nu naar zfin kamer, niet om te bidden, maar om den Heere te danken. Die ©p den Heere vertrouwt, komt nooit beschaamd uit. De Heere weet wat een iegelijk van noode heeft. naar Opeinde NfiegaCand. Wissink van Am sterdam. BEDANKT voor BoornbergumCand. de Jong. Het was eene hoogst ernstige en plech tige ure, die de gemeente van Seharendfike 1.1. Maandagavond 4 Juni met haren ouden leer aar Ds. W. Raman doorleefde. Het oogenblik van scheiden was, na bfina 8-jarigen arbeid in ons midden, aangebroken, hetgeen vooral moei lijk viel voor hem, die circa 49 jaar het Woord had verkondigd. Z.Ew. diende achtereenvolgens de Geref. Kerken van Hattum, Genemuiden, Waddings- veen, Puttershoek, Vlissingen, Koekengen, Westbroek, Oosterbeek, Leerdam en Scharen- dfike. Op 77-jarigen leeftijd werd hem thans door de Classis Zierikzee emeritaat verleend. Voor een groote schare van vrienden en belangstellenden, die het Kerkgebouw tot in de uiterste hoeken vulde, trad de grfize leeraar voor het laatste op om een treffend woord van afscheid te spreken. Als afscheidstekst had Z.eerw. gekozen 2 Cor. 6:1, waaruit hfi aanleiding vond om te spreken over de .Afscheidsbede” des Evange liedienaars. Achtereenvolgens wees hfi op de genade, door den dienaar geleerd op de banden door hem gevoeld op den vrees, die hem bezielt; op den ernst, waarmede hfi biddend af scheid neemt. Het waren ernstige woorden, die de ge meente en alle vergaderden te hooren kregen. Ds. Laman was de tolk der classis, die in schoone en zeer juist gekozen woorden, den scheidenden dienaar wees op het ambt, door hem bekleed, op de eere hem daarin geschon ken, maar ook op de vele gebreken, die hem daarin hebben aangekleefd en anderzfids wees hfi de gemeente op het voorrecht, dat zfi ver- geworden om de bediening des den mond had opge- DRIETAL te Utrecht: ds. Breukelaar van ds. v d. Brink van ds. Schuurman van BEROEPEN te Vlissingen Bdr. Kuyper van Makkum te Duurswoudeds. Brinkman van Oldemarkt te EmlichheimCand. V. Kuyvenhoven van Naaldwfik van Neede; Door lijden geheiligd. De godzalige Gellert kwam gedurende zfin verblfif in Karlsbad, in kennis met eenen zeer aanzienlijken heer uit Silezië. Hfi was naar deze badplaats gegaan op hope, eenige ver lichting van zfin pfinlfik Ifiden te ontvangen door te drinken uit een zeer beroemde bron, die daar gevonden werd. Inplaats van verlichting van smart nam die bfi den dag toe en ten laatste kon hfi zich zonder hulp van drie of meer personen niet meer rechtop houden. Dr. Gellert schrijft van dezen zoo zwaar bezochten en beproefden Ifider aan een van zfine vrienden Hfi was de pfinlfikste, maar toch ook de meest onderwor pene mensch van de geheele badplaats. Zfin gansche lichaam werd door vreeselfike jicht gekweld, doch als zfine smarten hem slechts voor een oogenblik verlieten, speelde er een blfide glimlach om zfin mond en straalde er een blijmoedige en godzalige glans van zfin gelaat. Hfi dankte Dr. Gellert, toen hfi ging sterven, voor alles wat hfi voor hem gedaan en voor de heerlijke en vertroostende woorden, die Z.Eerw. hem toegesproken had. De laatste troostwoorden, die Z.Eerw. hem toevoegde, warenVrees niet, want Ik ben met U, wees niet verbaasd, want ik ben uw God, Ik sterk U, ook help Ik U, ook onder steun Ik U met de rechterhand Mfiner ge rechtigheid. Bfi het uitspreken dezer woorden vouwde hfi zfine bevende handen, sloeg de oogen ten hemel en verwisselde het tfidelfike met het eeuwige. Zalig sterven als wfi in den Heere sterven. Zalig leven, als wfi gedurig eenswillend ook onder de grootste smarten en pfinlfikste omstandigheden met den Heere mogen zfin en gevoelen dat Zfine wegen hooger zfin dan onze wegen, dat geeft blijmoedigheid en rust en een zalig ingaan in de eeuwige heerlijkheid. (Overgenomen). Prov. Synode. Hieronder laten we volgen Het Agendum voor de Provinciale Synode der Gereformeerde Kerken van Zeeland, te houden in de Hofpleinkerk te Middelburg, aan vangende Woensdag, den 13 Juni 1906, voormiddags 91/g uur. Afgevaardigden zfin Classis Middelburg. Ds. A. Littoofi, Ds. L. H. Wagenaar, S. Louwerse en G. v. d. Putte. Classis Zierikzee. Ds. P. J. Baafi, Ds. H. W. Laman, A. Abrahamse en D. Mulder. Classis Tholen. Ds. A. H. v. d. Koofi, Ds. J. A. de Brufin, P. Vogelaar en G. Augustijn. Classis Goes. Ds. R. J. v. d. Veen, Ds. R. K. M. Hummelen, C. Oranje en C. de Schipper. Classis Axel. Ds. J. v. d. Berg, Ds. R. Wfiek en B. de Die. Opening. Onderzoek der Credentiebrieven. Benoeming van een Moderamen. Vaststelling der Notulen. Rapporten en Verslagen. Ingekomen stukken. VII. Voorstellen. a. Inzake kas Emeriti. De Provinciale Synode benoeme een commissie, bestaande uit personen der ver schillende classes (uit elke classis één) om gezamenlijk tot een goede, evenredige ver- deeling te komen van de bijdragen voor de Kas van Em. Pred., Pred. Weduwen en Weezen. (Middelburg.) b. Quota’s provinciale onkosten. Verdeeling der quota’s als volgt: Van de 56 kerken in Zeeland 44 kerken 2% en 12 kerken l°/o, aldus verdeeld: Classis Middelburg 15 kerken 2% en 3 kerken 1% 33%. Classis Zierikzee 8 kerken 2% en 4 kerken’ 1% 20%. Classis Tholen 5 kerken 2o/° en 3 ker ken io/o I30/0. Classis Goes 8 kerken 2% en 2 kerken 1% 18%. Classis Axel 8 kerken 2% 16%. (Middelburg.) c. Kas Krankzinnigen en Idioten. CLASSIS AXEL. KORTE NOTULEN der classis-verg., ge houden te Terneuzen 31 Mei 1906. 1. Volgens regeling vormden het modera- ramende br. ds. R. v. d. Kamp, praeses, ds. K. Veen scriba, ds. H. Mulder assessor. 2. De voorzitter opent de vergadering, laat zingen Ps. 252, leest een gedeelte van 1 Petr. 5 en gaat voor in gebed. 3. De credentie-brieven worden onderzocht en in orde bevonden. Een kerk komt met een instructie. 4. Ds. Broekstra, voor ’t eerst ter vergade ring aanwezig, wordt verwelkomd. 5. Lezing en goedkeuring der notulen. 6. Een missive uit de kerk van G. wordt voor kennisgeving aangenomen. Een ingeko men verzoek om steun wordt ingewilligd. 7. Rondvraag naar Art. 41 D. K. O. heeft plaats. Inplaats van Br. Tazelaar wordt Br. Meertens van Terneuzen aangewezen al* classis- de Maker verpleegd te Loosduinen f30. Aan de diaconie lerseke ten behoeve van het kind Filipse verpleegd in Effatha f60. Aan de diaconie Zierikzee ten behoeve van J. Kingmans verpleegd te Wagenborgen f78. Aan de diaconie Arnemuiden ten behoeve van A. Theune verpleegd te Effatha f50. Aan de diaconie Biezelinge ten behoeve van Joh. Staal verpleegd te Veldwfik f150. Aan de diaconie Middelburg ten behoeve van P. Meerman verpleegd te ’s Heeren Loo f 52. Kosten van Vergaderingen, Correspondentie’s, Porto’s, Schrijfbehoeften en Reiskosten der bestuursleden f46,55. Het totaal der uitgaven is dus f616,55. Het saldo op 1 Mei 1906 bedroeg derhalve f 158,88, mitsdien is er het afgeloopen jaar aardig ingeteerd. VERSLAG van Ontvangsten en Uitgaven der Provinciale Kas tot ondersteuning van Diaconieën van Gereformeerde Kerken in Zee land, om behoeftige krankzinnigen te Veldwfik en Bloemendaal, idioten te ’s Heeren Loo en doofstommen te Effatha te verplegen. (Van af 1 Mei 1905 tot 30 April 1906.) De classis Middelburg collecteerde hiervoor f 151,98. De kerk van Middelburg C collec teerde ook voor dit fonds nietbeter deed de kerk van Serooskerke, die tweemaal collecteerde- De classis Goes stortte f 117,665. De kerk van Heinkenszand collecteerde niet, terwfil die van Biezelinge het tweemaal deed. De classis Zierikzee droeg bfi f 85,64. De classis Tholen f 62,11. De classis Axel f 119,81. Het totaal der ontvangsten is alzoo f 527,201/ terwfil er nog van 1905 een goed slot was, groot f 248,221/2- De uitgaven waren Aan de diaconie Serooskerke ten behoeve van G. Sinke verpleegd te Loosduinen f50. Aan de diaconie Zaamslag ten behoeve van C. M. Boon verpleegd te Veldwfik f 100. Aan de diaconie Borsele ten behoeve van P. wel, al was het een gevoel zonder kracht, dat zfi toch eigenlfik zonder God leefden. Tot dat er iets kwam, een woord der Schrift, veelal een ontroerende gebeurtenis, die hen met angst aangreep en ze iets er van gevoelden, ja somwfilen hartstochtelfik dat zfi op den verkeerden weg waren. Sommigen maakten een zielsproces door dat den toeschouwer zou doen gelooven, dat hier ontdekking des geestes werd gevonden, dat de dageraad van den be teren dag opkwam in een nacht van storm en onweer, dat het brullen des geestes werd gehoord als bfi David in Ps. 51, waarop straks volgen zou de zoele adem des Geestes, die vertroosting zou storten in het gefolderd hart. Helaas, de adem des geestes waaide niet, de storm legde zich langzamerhand weer neer. Iets was er verkregen uit het zielsproceseen uiterlfike vroomheid, een sterk streven om het geweten te stillen, een ijverig weven voor een mantel van gerechtigheid door stiptheid en preciesigheid aan elkander te hechten, dien men zich omhing om zich zelf niet te zien en kon het zfin zich voor God te verbergen. Deze toestand kenmerkt zich door afwezig heid van geloofswerkzaamheden, door het zich vastklemmen aan sommige geboden,door wettisch te leven tot in Farizeesche nauwkeurigheid toe, door hard en streng over anderen te oordeelen en moeilfik aan de zaligheid van anderen te kunnen gelooven. Aflaten van zulk een zondig, ergerlfik leven is eisch, maar zulk een bekeering brengt ook een groot gevaar mee. Eigengerechtigheid wordt gevoed en diepere bekeering wordt afgesloten. Wie hebben Jezus sterker tegen gestaan dan de eigengerechtigde Farizeeën Voor zulke zelfvoldanen blfift de noodzake lijkheid en schoonheid van Christus verborgen en zoo sterven ze menigmaal weg, in ’t laatst nog even met angst beseffend dat ze zonder Christus waren en dus zonder hope van hier gaan. Schuldbesef ontbrak en het deelen in de vergeving der genade werd niet gezocht. Zien wfi dan toe of onze vrome wandel voortkomt uit de geheiligde wortel. Indien de wortel heilig is zfin de takken ook heilig. Indien Christus ons leven is en Hfi in ons en wfi in Hem leven, zullen wfi eenmaal met Hem geopenbaard worden in heerlijkheid. (Wordt vervolgd.) d. Zending. De Classis dringe er bfi de e. k. Prov. Synode ernstig op aan, om de actie voor ,de eigen Zending* voor onze Provincie door te zetten en samenwerking te zoeken met de Brabantsche classes. (Middelburg.) fl )UW 36- 2> ’I ide >or wü en ht m, in. ik sl oe ,ar in ok er en ig> ja, er zij Me dng elen dit H. M EU LINK.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1906 | | pagina 3